de Buck iSalanó vonnió eckoot na De terechtstelling van Eichmann HET HUURBELEID ZATERDAG 2 JUNI 1962 18e Jaargang Nr 5614 Radio de Koek HEI WEER WEERBERICHT HOOGWATER \NSTANDEN Rusk dringt aan op onmiddelijke hervatting van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië Een volwaardige Treinramp in Italië met vele doden Geen vordering in verkennende besprekingen met de Sowjet-Unie FranRerïng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE Z Versciüjnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij "ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertentie?, tot 's namiddags 2 uur. De klandistiene radio van de O. A. S. in Algerije bezingt in alle toonaarden het levenslang in plaats van de doodstraf voor ex-generaal Salan als een victo rie. Maar merkwaardig genoeg werd in dezelfde uitzendingen ook een aantal maatregelen aan gekondigd, waarvan er één na genoeg een erkenning is van de eigen definitieve nederlaag. Dat is het dreigement in Algerije de taktiek van de verschroeide aar de toe te passen, zodat de Alge rijnen hun land onafhankelijk zien worden in die toestand als de Fransen het meer dan een eeuw geleden bij hun komst aantroffen. In het kader van die politiek passen ook de aanslagen op scholen van het afgelopen weekenci. Alles wat bruikbaar is in een md kapot maken doet men niet \óór men de hoop wel definite! heeft opgegeven er te kunnen blijven. In dit gevat zou dit betekenen dat de O. A. S. het heeft opgegeven zijn Algérie Franqaise nog te kunnen ver werkelijken, een conslusie die volkomen juist is, zoals al ten minste anderhalf jaar tevoren was te voorzien. CHAOS Met het zo opgeven van de hoop is de zien Frans beschou wende bevolking de O. A. S. al BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt IjootiwHl k SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen voor geweest. Juist de laatste dagen verloopt de evacuatie naar Frankrijk weliswaar niet in een paniek maar dan toch in een volslagen chaos. Parijs had op de terugkeer van ongeveer een half miljoen gerekend in de loop van de komende jaren. Maar de toeloop is zo enorm, dat de ontvangstbureaus in Frankrijk al ver over hun bud get zijn en hun staf van vier- vierhonderd mensen willen ver drievoudigen. Als het zo door gaat, zijn er voor de herfst al 35C.0C0 Algerijnse Fransen in het moederland teruggekeerd. Het lijkt er ook meer op, dat de O. A. S. tot zijn taktiek van de verschroeide aarde is gekomen omdat degenen voor wie het be weert te strijden, zo weinig ver trouwen in de toekomst hebben dat ze voortijdig de benen nemen. Bovendien is dit een maatregel te meer waarmee de O. A. S. kan hopen de Moham medaanse bevolking die zich met een merkwaardige discipline ervan onthield te reageren op provocaties, met slechts een enkele nauwelijks belangrijke uitzondering om de moslims nu eindelijk tot een strijd te tar ten die zo dreigend voor de Franse stedelingen wordt dat het leger wel in moet grijpen. De grote ergernis van De Gaulle moet daarom zijn dat zijn rechters op deze manier de O. A. S. in de kaart hebben ge speeld. Niet zozeer om het von nis maar om de verklaring er van, die gewaagt van verzachten de omstandigheden voor Salan, naar eigen verklaring verant woordelijk voor alle misdaden van het geheime leger. Als voor deze man niet slechts het zwaarst mogelijke vonnis terecht zou worden geveld, voor wie dan? VERTROUWEN WORDT ONDERMIJND Deze motieven geeft de O. A. S. 'de schijn mee als ze beweert dat er 'n toenemende revolutio naire geest in Frankrijk heerst tegen een meer en meer geïso leerd rakende De Gaulle. Wat tevens een boodschap is van fascistische hoop voor de vele verbitterde vluchtelingen die met achterlating van hun meeste bezit moeilijke jaren in het moederland tegemoet gaan. Waar ze aan de stemous of als er kans op is in buitenparle mentaire acties met hun grote aantal een forse versterking be tekenen vooi de uiterst-rechtse organisaties van bedenkelijk al looi die er nog steeds bestaan. Maar wat voor het moment het ergste is: de ongelooflijke vondst van een der hoogste Franse rechtscolleges van ver zachtende omstandigheden voor een man die iedere Algerijn met liefde levend zou willen villen, moet het vertrouwen der mos lims in het officiële Frankrijk van president De Gaulle een vertrouwen, waarop' de akkoor den van Evian rusten -toch wel finaal ondermijnen. Er moet gauw aan de moslimbevolking op de een of andere manier blij ken dat de Fransen wel te ver trouwen zijn bijvoorbeeld doordat de inheemse bevolking van het land daadwerkelijk en op legale manier een kans krijgt zichzelf te beschermen en te verdedigen tegen een groep buiten de wet gestelden als de O. A. S. of men kan zelfs van de F. L. N.-regering niet meer verwachten dat ze haar mensen in de hand houdt. Het is zelfs een wonder dat ze het al zo lang en zo goed gekund heeft. (Nadruk verboden.) Noerdftraat 102 Telefoon 31H Terneuzen RAMP BIJ VLIEGFEEST IN TURKIJE Bij een vliegfeest op de lucht machtbasis Eskisehir in Turkije op 5 km van Istanboel, zijn vrij dagmorgen tientallen mensen omgekomen en een aantal perso nen gewond door het ontploffen van een straaljager. Door de ontpioiting vlogen vijf andere vliegtuigen in brand, waarbij de brandende wrak stukken tussen de tienduizend toeschouwers vlogen. Onder de massa ontstond een hevige pa niek. Volgens Reuter is de piloot van de straaljager gedood en zijn minstens 37 toeschouwers gewond, van wie 12 zwaar In onofficiële berichten wordt ge zegd dat er mogelijk doden on der de toeschouwers zijn geval len en dat het totaal aantal ge wonden eventueel de honderd kan bereiken Er bevonden zich veel vrouwen en kinderen op het terrein. Volgens een latere officiële bekendmaking zijn drie mensen, onder wie de piloot, om het leven gekomen en veertig ge wond. AANHOUDEND KOI D. Het K. N. M. I. deelt mede In de algemene circulatie ko men nog steeds geen wijzigingen van belang. Ten westen van Schotland handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk. Daaromheen blijft via de Noord zee koude lucht naar West- Europa stromen. In deze stro ming bewoog' vrijdagavond een zwakke storing mee naar onze omgeving. Deze zal ons vandaag aanvankelijk meer bewolking brengen met hier of daar een bui. Later zullen dan weer op klaringen voorkomen. De wind blijft zwak tot matig uit rich tingen tussen west en noord. In de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met hier of daar een bui. Overwegend mati ge wind tussen west en noord. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 2 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen .Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.18 1.47 1.53 2.22 2.33 3.02 2.43 3.12 3 JUNI v.m. n.m. 2.07 2.32 2.42 3.07 3.22 3.47 3.32 3.57 4 JUNI v.m. n.m. 2.53 3.20 3.28 3.55 4.08 4.35 4.18 4.45 ZON MAAN op onder op onder Juni 2 4.26 20.50 4.50 20.35 3 4.25 20.51 5.30 21.41 4 4.25 20.52 6.17 22.38 5 4.23 20.53 7.11 23.26 In Tel Aviv is vrijdagochtend vroeg bekendgemaakt, dat Adolf Eichmann wegens zijn aandeel in de moord op miljoenen Joden is opgehangen. Om 23.58 uur plaatselijke tijd (22.58 uur Ned. tijd) op donder dagavond, had een regeringsarts- de dood geconstateerd. Het 56-jarige voormalige hoofd van de afdeling Joodse zaken van de Gestapo werd volgens de officiële bekendmaking in de gevangenis van Ramleh nabij réi Aviv terechtgesteld. Het was het eerste doodvonnis dat in Is raël werd uitgevoerd, sinas deze str.it veertien jaar geleden werd gesticht. Enige uren tevoren had presi dent Ben-Zwi een verzoek om gratie afgewezen. Bij de executie waren aan wezig het hoofd van het gevan geniswezen, een regeringsarts, een ambtenaar van het districts- bestuur van Tel Aviv, twee politiemannen die zich in de rechtszaal bevonden toen het doodvonnis werd uitgesproken, een Protestantse geestelijke, twee vertegenwoordigers van de Israëlische pers en twee van de buitenlandse pers. Volgens één der journalisten die de terechtstelling bijwoon den, behield Eichmann tot het einde zijn kalmte en zelfbeheer sing. Van berouw was geen sprake. Zijn laatste woorden waren: „Lang leve Duitsland, lang leve Argentinië, lang leve Oostenrijk. Dit zijn de landen waarmee ik het meest verbonden was en die ik nooit zal vergeten. Ik groet mijn vrouw, mijn familie en mijn vrienuen. Ik moest ge hoorzamen aan de wet van de oorlog en mijn vlag. Ik ben ge reed". Nadat Eichmann een zwarte kap over zijn hoofd had gewei gerd. werd door een onbekende beul die zich achter een gordijn bevond, het luik onder de voe ten van de veroordeelde open getrokken. Volgens de gevange nisarts trad de dood onmiddel lijk in. De gevangenisdirecteur ver klaarde latei, dat Eichmann het bericht van de afwijzing van zijn verzoek om gratie rustig had opgenomen. Zijn enige reactie was hef woord ..Jawohl". Het uui van de lerechtsteiling werd hem icon nist meegedeeld. De veroordeelde vroeg om een fles w,jn, waarvan hij de helft op dronk. Vier uur later werd hij naar de galg geleid, nadat hij nog kennis had mogen nemen van de inhoud van twee brieven van familieleden welke in de loep van donderdag waren aan gekomen. Het stoffelijk hulsel van de terechtgestelde is gisterochtend vroeg gecremeerd en de as in volle zee verspreid. Volgens een in Tel Aviv uileeeeven commu niqué geschiedde de verassing aan boord van een Israëlisch pclitlevaarMiig, ongeveer 4><: uur nadat Eichmann in dé gevange nis van Ramleh was opgehan gen. In de bekendmaking werd ge zegd dat Eichmanns laatste wil een verzoek bevatte om te wor den gecremeerd. Ten aanzien van de verassing werd gezegd, dat een zelfde procedure was gevolgd als indertijd met de stoffelijke resten van de Duitse oorlogsmisdadigers, die op last van het internationale tribunaal in Neurenberg werden terecht gesteld. Het bericht van Eichmanns terechtstelling is op het kantoor' te Keulen van dr. Robert Serva- tius, Eichmanns voornaamste verdediger, als een volslagen verrassing gekomen. Dit is mee gedeeld door Roberts broer Al fred. Volgens Alfred Servatius be stonden er plannen voor een nieuwe juridische procedure over de ontvoering van Eichmann uit zijn woning in Argentinië. Hij meende ook dat zijn broer nog wilde proberen Eichmann als ge tuige te laten optreden in een proces in Duitsland. Het Italiaanse neo-fascistische blad „II Secolon" vermeldde Eichmanns jchtsteMing in een bericht van enkele tegels op een binnenpagina. DE ACTIES IN NIEUW-GUINEA Bij een treffen met parachu tisten ten noordoosten van Fak- Fak nabij het dorp Mamboeni- bcen werd veldwachter eerste klas J. Mantipipu licht gewond door een schot in zijn linker been. Tijdens de afgelopen twee dagen hebben bevolkings- en militaire patrouilles tijdens ac ties een aantal Indonesiërs ge dood. Op het schiereiland Onin bij Fak-Fak hebben Papoea's een Indonesische parachutist gedood toen deze de rivier overstak. Eén van de twee parachutis ten die bij de actie tegen een groep van 14 bij Maladofok 50 km ten zuidoosten van Sorong) onlangs konden ontsnappen, is donderdag gegrepen. De laatst overgeblevene van deze groep, die op 17 mei in de Vogelkop afsprong, is nog voortvluchtig. De Amerikaanse minister van Euitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op zijn persconferen tie te Washington aangedrongen TOMATENEXPORT UIT E. E. G.-LANDEN NAAR BELG1E VERBODEN Behalve uit Nederland De Belgische autoriteiten heb ben bekendgemaakt dat de in voer yan tomaten uit de E.E.G.- lancien in België mhl fhgang van 1 juni verboden zal worden. Dit geldt niet voor Nederland want op grond van destijds gemaakte afspraken zal Nederland van 1 juni tot nader order nog wel tomaten naar België mogen uit voeren mits de vastgestelde minimumprijs wordt gegaran deerd. Deze minimumprijs is tot 7 juni B.frs. 32, van 7—20 juni B.frs. 25 en van 21 juni tot 4 juli B.irs. 19 per kg. Wanneer in ons land de vei- lingprijs van de kwaliteitsklas sen „extra" en 1 in de sortering 40-60 mm daalt beneden deze minimumprijs, zal een heffing worden opgelegd, die betaald moet worden bij de uitvoer van tomalen naar België. De hoogte van deze heffing kan dagelijks verschillend zijn en is afhanke lijk van de Nederlandse veiling- prijs. De aanvoer van tomaten op de Nederlandse veilingen is thans vrij groot. De veilingprijs van de beste kwaliteiten ligt op het ogenblik van 1,40 tot 1,50 per kg. Er is veel export van tomaten. Engeland en West-Duitsland zijn de voornaamste afnemers. De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zegt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement voor 1962 dat wanneer het huur- aanpassingsprogramma, zoals de regering zich dit heeft gedacht. herkent U aan het OHITJPS-merk 1138,- Loop eens binnen bij VOOR SERVICE EN KWALITEIT Noordstraat 8486 Telefoon 2573 Terneuzen tot uitvoering wordt gebracht, door huurverhogingen en daar mede gepaard gaande subsidie- verlagingen in 1962, 1964 en 1966 (uitgaande van de veronderstel lingen. dat de stichtingskosten voor woningen niet verder zui len stijgen) in 1966 de situatie zal zijn ontstaan dat de jaar lijkse woningwetbijdrage voor nieuwe woningen (die thans ge middeld ƒ250 bedraagt) zal zijn verdwenen. Indien dit bedrag van 250 in de lonen wordt ge ïncorporeerd betekent zulks ervan uitgaande dat de uit de loonstijging voortkomende ho gere bijdragen voor sociale ver zekeringen en belastingen even eens zullen worden gecompen seerd een verhoging van de thans geldende lonen met glo baal 5 a 6 0 o in een periode van vijf jaar, dit is gemiddeld 1 "a per jaar. Het komt de regerjng voor, dat er gelet op her ver- 'cop van de arbeidsproduktivi- teit in het i erleden ook in de komende iiuuraanpassingspeno- de i.og voldoende ruimte zal zijn voor welvaartverruimende loons verhogingen naast deze loon- compensaties van circa l"o per jaar voor de huurverhogingen. Loonsverhogingen ter compen satie van huurverhogingen be tekenen, met name indien met uniforme minimumcompensa ties wordt gewerkt, voor velen een zekere overcompensatie, zo dat deze verhogingen ten dele reedt een welvaartverruimend effect hebben. De looncompensatie voor de in 1962 in te voeren huurver hoging zal, zo herhaalt de mi nister, niet ten koste van de voor loonsverhoging beschik bare produktiviteitsruimte gaan, maar ten laste worden gebracht van de winsten van de werk gevers. Een eventuele vrees voor in flatie kan volgens de minister dan ook zeker niet haar oorzaak vinden in uit huurverhogingen voortvloeiende loonsverhogin gen; deze zullen z.i. evenmin de exportmogelijkheden in gevaar brengen. Een tendens tot bouw kostenverhoging, voortvloeiend uit geleidelijke huurverhogin gen als door de regering be doeld, speelt in het geheel van onze economie slechts een on dergeschikte rol. Zoals bekend schenkt de regering grote aan dacht aan de vraag hoe uit huurcompensatie voortvloeiende loonsverhogingen kunnen wor den gedekt met de geringste in vloed op de prijzen. De regering geeft als haar oor'.eel, dat het door haar aan gegeven huuraanpassingspro- gramma in beginsel zeer wel uit voerbaar moet worden geacht, ook al is zij er zich van bewust, dat bij iedere beslissing in de komende jaren bezien zal moe ien worden of de omstandig heden van da< ogenblik moge lijk tol wijzigingen in dit pro gramma aanleiding geven. op onmiddellijke hervatting van de besprekingen tussen Neder land en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Men dient zich te onthouden van gewapend optre den om onderhandelingen een kans van slagen te geven' Minister Rusk zei dat voorzo ver hij weet, geen nieuwe datum is vastgesteld voor hervatting van de besprekingen die op 22 maart werden afgebroken. Hij zag echter geen reden waarom ze in de naaste toekomst niet zou den worden hervat. Verder zei de minister dat oud ambassadeur Bunker, de „derde partij" bij de eerder gehouden besprgljpngejï, ito'- contact heeft gestaan met beide partijen nadat hij een nauwkeurige analyse had gemaakt en voorstellen had op gesteld die naar diens oordeel redelijk waren, gezien de stand punten van de twee partijen. Volgens minister Rusk is de Amerikaanse regering' van me ning dat de voorstellen van Bun ker een redelijke grondslag voor overleg en voor het bereiden van de weg voor onderhandelingen met het deel vast te. stellen of de partijen tot elkaar kunnen ko men en overeenstemming kunnen bereiken over een oplossing. ONTPLOFFING IN TURIJN Zeven arbeiders zijn vrijdag omgekomen en twee worden vermist na een ontploffing waar bij een nieuwe fabriek te Obas- sano bij Turijn werd vernield. Negen gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. De fabriek was verleden jaar ge opend en heeft ongeveer 50 ar beiders in dienst. Er worden materialen voor de metaalgiete rij vervaardigd. De ontploffing was 4 km verder te horen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Op de ontwapeningsconferen tie te Genève is vrijdag beslo ten de werkzaamheden van 15 juni tot 16 juli te staken. De Amerikaanse vertegen woordiger, Arthur Dean, is vrij dag per vliegtuig naar New York vertrokken. Hij wordt be gin volgende week in Genève terug verwacht. Een beeld van de treinramp bij Voghera in Italië, welke aan tientallen mensen het leven heeft gekost en zeer veel scha de heeft aangericht. Foto: Eén van de wagons, welke op het uiteinde is te rechtgekomen, is tegen het dak van het station blijven staan. Arbeidsmarkt in de VT. S. AANHOUDENDE VERBETERING IN DE ECONOMISCHE TOESTAND Volgens opgave van het Ameri kaanse ministerie van Arbeid is het aantal werklozen in de Ver. Staten gedaald van 3.900.000 per medio april tot 3.700.000 per me dio mei j.l. De daling van de werkloosheid was volgens het ge noemde ministerie iets groter dan gewoonlijk om deze tijd van het jaar wordt verwacht. Het totale aantal personen, dat is opgenomen in het arbeidspro ces is met 1.400.000 gestegen tot 68.200.000 per medio mei j.i. een record voor deze maand. Met uitschakeling van het land bouwbedrijf steeg het aantal met bijna een miljoen tot een nieuw record van 62.800.000. De stijging bedroeg in beide gevallen onge veer 500.000 meer dan met de seizoensverwachtingen overeen kwam. Volgens de minister van Arbeid wijzen deze gegevens op „een aanhoudende verbetering in de economische toestand". SNEEUWVAL IN ZWITSERLAND In de Zwitserse hoofdstad Bern zijn vrijdagmorgen grote sneeuwvlokken gevallen. Men kan zich niet herinneren dat iets dergelijks, op 1 juni reeds eer der is voorgekomen. Ook uit Berner Oberland en in het cen trale plateau is sneeuwval ge meld. Ook bij Griefwald aan de Oostzeekust heeft het vrijdag morgen gesneeuwd, wat in de laatste eeuw; slechts tweemaal eerder op deze datum is waar genomen. In Kopenhagen hagel de het. Rusk over Berlijn De Amerikaanse mjnister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington meegedeeld dat de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrinin, en hij geen enkele vordering van betekenis over de kernpunten van het Berlijnse vraagstuk hebben ge maakt. Hij zei echter te ver wachten dat de kwestie verder met de Russische regering zal worden besproken. Zoals bekend, houden Rusk en Dobrmin verkennende bespre kingen over Berlijn. Rusk zei dat er op het ogen blik geen aanleiding is te denken dat de Russen het Amerikaanse of het Westduitse voorstel voor de samenstelling van een inter nationaal orgaan voor toezicht op het verkeer van en naar West-Berlijn zullen aanvaarden. Deze voorstellen zijn overigens nog niet voorgelegd aan de Russen. Rusk heeft meegedeeld van plan te zijn in juni naar Europa te reizen voor overleg met ministers van Buitenlandse Zaken over kwesties die op de N. A. V. O.-conferentie te Athene zijn besproken. De Amerikaanse minister heeft in antwoord op een vraag over Chroesjtsjovs voorstel tot een wereldconferentie over een handels-organisatie van alle lan den gezegd, dat de Verenigde Staten van mening zijn dat de grote economische vooruitgang in de Westelijke wereld niet moeten worden onderbroken door stappen waarover nog geen gegevens bekend zijn.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1