Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws WINT UALTIJD! mm mm Voetstappen op óe trap TERNEUZEN AXEL AARDENBURG BIERVLIET. NIEUWVLIET SAS VAN GENT VLISSINGEN Het muziekconcours te Retranchement RAMPZALIG BUSONGELUK IN INDIA in kwaliteit ZAAMSLAG. GEEN RUSSISCHE BEMANDE RUIMTEVAART „PIET HEIN" VOOR SLOOP VERKOCHT NAAR BELGIE Brandmelding Woensdagmiddag omstreeks 5 uur ontstond brand in een hou ten schuurtje gelegen naast de woning van het perceel Katspol- derdijk 12. In een in dit schuurtje ge plaatst oliestookfornuis vond een ontploffing plaats, waardoor een houten zijwand werd weggesla gen en brand ontstond. Ogenblikkelijke hulp van bu ren, die o.m. 3 in de nabijheid liggende vaten sto/kolie, elk van 500 liter inhoud, in veiligheid brachten en er in slaagden het begin van brand in het schuurtje te blussen, had tot resultaat, dat toen de gealarmeerde brandweer ter plaatse arriveerde, zij met de nevelspuit bet smeulend hout werk slechts behoefde verder te doven. De eigenaar van het schuurtje, de heer Moerman, is tegen brand schade verzekerd. Verkeersongeval Gistermiddag te ongeveer Kwart over drie had op 't kruis punt de BlokkenZandstraat een verkeersongeval plaats dat voor de betrokkene, de heer G. C. R uit Nieuwerkerk. nog goed is af gelopen. De heer R. reed op zijn brom fiets in de Blokken richting Ha venstraat, terwijl vóór hem twee bromfietsers reden. Nadat R. de eerste was voorbijgereden, maak te de voorop rijdende brommer bij de kruising van de Zandstraat een zodanige manoeuvre dat R. genoodzaakt werd naar links de Zandstraat in te rijden, hoewel hij de bedoeling had rechtdoor te rijden in de richting van de Ha venstraat. Hij kwam daarbij op het rechts van hem gelegen trot toir te rijden en viel met zijn rechterschouder door een van de winkelruiten van de kruideniers zaak van de heer Bareman, waar door zijn schouder werd bezeerd terwijl zijn brommer werd be schadigd. Geschenk van H. M. de Koningin Het gezin van bakker R. Ruij- tenburg, in de buurtschap Ma- grette, is de laatste tijd al meer in het nieuws geweest. Deze be langstelling was het gevolg van het zeldzaam gebeuren dat hier 4 maal een tweeling is geboren en tevens daarmede het gezin in ruim 10 jaar 13 kinderen rijk is. Het bakkersgezin heeft hier door al meerdere attenties van particulieren en instellingen ont vangen, maar woensdag 30 mei was de verrassing toch wel zeer groot toen do post een pakje be zorgde van H. M. de Koningin. Dit pakket bevatte voor de laatste tweeling elk een pakje, een rose en een blauw. Men be grijpt dat men bijzonder ingeno men was met deze attentie van onze Vorstin, en ook met de leu ke brief die Hare Majesteit er had bijgevoegd. De Wet Vervreemding l.aiut- l>ouwgronden. De gemeenteraad van Aarden burg heeft enige tijd geleden een motie naar de minister van Landbouw en Visserij gezonden, waarin werd gepleit voor het be houd van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Een van de redenen voor deze daad was, dat men in Aardenburg niet zo erg gediend is van de belangstelling, die van Franse en Belgische zijde van oudsher is getoond voor de Zeeuws-Vlaamsc landbouw grond. Men vreest er dat, als minister Marijnen zijn zin krijgt en de wet per 1 januari volgen de jaar wordt opgeheven, veel Zeeuws-Vlaamse landbouwgrond in handen van Belgische en Franse beleggers en speculanten zal komen. Met de wet zal name lijk de prijsbeheersing van land bouwgronden verdwijnen, voor de eigenaren zal het daardoor aantrekkelijk worden te verko pen, maar de pachters zullen worden gedupeerd, zo denkt men in Aardenburg. De Aardenburgse raad heeft de motie ook, met verzoek om ad- haesie, gezonden naar de ande re Zeeuwse gemeenten. De tot nu toe binnengekomen reacties lopen echter nogal uiteen. Van de 24 antwoorden waren er tien adhaesiebetuigingen, en die kwa men alle uit Zeeuws-Vlaanderen. De andere veertien antwoor den, waarvan de meeste uit an dere delen van Zeeland, slechts enkele uit Zeeuws-Vlaanderen kwamen, waren voor de helft af wijzingen van de motie, voor de helft mededelingen dat men de motie voor kennisgeving had aangenomen. Ouderavond Openbare school A Onder grote belangstelling van de zijde der ouders werd dinsdag avond in het Herv. Jeugdcen trum de jaarlijkse ouderavond gehouden. De plaatsvervangend voorzit ter van de oudercommissie, de heer A. de Groote, sprak een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen; in het bijzonder tot burgemeester A. P. Kostense en diens echtgenote mevr. M. Kos tensede Zeeuw, en wethouder J. Dekker. In de plaats van de heer A. Lij- baart, die geen schoolgaande kin deren meer heeft, werd benoemd de heer L. van Hercules. Het hoofd der school, de heer Bax. vertelde een en ander over de voorbereiding van de schoolrei zen. In tegenstelling tot andere jaren zullen de grote en kleine kinderen dit jaar een gezamen lijke schoolreis maken naar de Efteling te Kaatsheuvel. De reis is vastgesteld op 6 juli a.s. De leerlingen der zesde klasse zullen een extra schoolreis maken. De leerlingen hebben deze reis ge wonnen met het verkopen van kinderpostzegels. De reis wordt naar Rotterdam gemaakt. Voorts deelde de heer Bax me de, dat de derde leerkracht niet meer gehandhaafd kan blijven daar het leerlingental terugloopt. Er zijn thans 63 leerlingen op de school. Na 1 september zullen er 8 leerlingen minder zijn. De school zal dan slechts 2 leer krachten hebben. De 4e, 5e en 6e klasse zal na 1 september 39 leer lingen tellen, wat voor 3 klassen in één lokaal toch wel erg veel is. Voorts besprak de heer Bax de moeilijke schoolkeuze voor de ouders. Over het algemeen moe ten ouders te vroeg voor hun kinderen het schooltype kiezen waarheen men hen zenden wil. Na dit ernstige woord van het hoofd der school was het woord aan de leerlingen, die enkele zangstukjes, toneelspelen en schetsjes lieten horen. In het zangspel Pluimstaartje kwamen de eerste en tweede klasse aan bod. In een vlot gebracht spel genoten de ouders zowel als de spelertjes zelf van het kabouter- en elfenspel. De zesde klasse ging daarna per boot op vakantie en liet de zaal het leuke refreintje van het liedje meezingen. In het Schoen makertje, eveneens gespeeld door leerlingen van de zesde klasse, speelden de zenuwen de schoenmaker wat parten. Toch werd het zang- en spreekstukje leuk en vlot gebracht. In de pauze werden zeer vele prijzen verloot. De opbrengst was voor het schoolfonds. Voor dit schoolfonds zullen de kinde ren in het vervolg elk kwartaal een enveloppe meekrijgen. De in houd, die de ouders er in zullen stoppen, is in de eerste plaats be stemd voor de aanschaf van een schoolradio, voor het volgen van de radiolessen. Na de pauze werden nog enke le leuke spelletjes gebracht, zo als de „carrousel", „Het schot op het apeneiland" en „Het leeuwe- rikske". De boerenkapel. gevormd uit blokfluiters, besloot met een leuk concert deze geslaagde ouderavond. Aktie Jeugdcomité. De aktie 10 x 10 van het jeugd comité Groede-Nieuwvliet is af gesloten met het mooie resultaat van een totale opbrengst groot ƒ759,50, welk bedrag als volgt werd verkregen: opbrengst aktie-avond te Groede en te Nieuwvliet 487,50; kaartver koop in beide gemeenten 177 en opbrengst gehouden kollektie f 95 Feest van de Arbeid. Het jaarlijkse Feest van de Arbeid der K. A. B. wordt dit jaar zeer laat, n.l. op zaterdag 2 juni a.s. gevierd. Voor het eerst na lange tijd zal deze vie ring weer in de grote zaai van het Verenigingsgebouw plaats vinden. Zaterdagmiddag worden de ki.ideren der leden in deze zaal verwacht, waar zij een jeugd- cabaret zullen bijwonen, waar aan o.a. medewerking wordt ver leend door een buikspreker en een muzikale clown. Verder is er een cabaret avond aan verbonden, waaraan wordt medegewerkt door de Clema's (parodisten). met kol der, muziek en jongleurnum mers. Piet Ekel. bekend radio- en T. V.-conferencier en imitator, The Laerrysons, beroemde mond orgelvirtuozen, en The Young Sisters, een zeer populair Teen ager-duo. Tijdens de pauze zal de kas van de actie „Zij en Wij" worden verstevigd, door het houden van een kleine verloting met grote prijzen. Het feest van de arbeid wordt besloten met een gezellig bal, waaraan muzikale medewerking wordt verleend door de Clema's. Vestiging „Metal Union" In Vlissingen zal zich een dochteronderneming vestigen van het Belgische staalbedrijf 18) „Metal Union S. A." van de Gebroeders Tijdgadt uit Brugge. De „Metal Union" heeft in België twee vestigingen en wel te Brugge en te Gentbrugge. In Vlissingen zal men zich vestigen op het nieuwe industrie terrein aan de Edisonweg. De be nodigde grond voor de bouw van een industriehal, kantoorgebouw en bedrijfswoning is reeds van de gemeente Vlissingen aange kocht. Thans is ook de rijks goedkeuring op de bouw van het complex verkregen, zodat daar mee binnenkort kan worden be gonnen. Hel bedrijf zal beginnen met 40 werknemers; later zal dit toenemen tot meer dan honderd. De „Metal Union Vlissingen" zal zich in hoofdzaak bezig houden met de fabricage van naar maat gemaakte ijzeren profielbalken, betonijzer, stalen ramen e.d. voor bouwonder nemingen. TerneuzenZaamslag van de Bond van Plattelandsvrouwen werd dinsdagavond in het Geref. Jeugdgebouw „De Poort" door het Nederlands Zuivelbureau een voorlichtingsavond gegeven over het gebruik van melk en zuivel- produkten in onze dagelijkse voeding. Na het gebruikelijke openings woord van de presidente, mevr. Dekker-Varel, die daarin speciaal verwelkomde de spreekster van deze avond mevr. Veltman en de heer Bovenland, die de bij deze causerie behorende films zou vertonen. Alvorens met haar praatje over de winning en verzorging van de melk aan te vangen, sprak mevr. Veltman haar vol doening uit over het bezoek aan deze samenkomst de zaal was tot de laatste plaats bezet en dat nog wel in een streek waar de melk en de talrijke melkpro- dukten door en door bekend zijn. Haar causerie was echter hier op ingesteld, maar over de voe dingswaarde van de melk en de zuivel voor de mens, vanaf de eerste levensjaren van de kleine tot de hoge ouderdom van de grijsaard is zóveel te vertellen, dat men daarover veel avonden zou kunnen spreken. Voegt men daaraan toe dat melk bij de opbouw van het men selijk lichaam een zeer belangrij ke, zelfs de allerbelangrijkste rol speelt en daarbij behoort tot de goedkoopste voedingsmiddelen dan is het toch duidelijk dat de melk vanaf de winning tot de kunstmatige bereiding van de zuivel en melkprodukten in ve- ierl i vorm, waarvan als de voor naamste en de alleroudste moe ten worden genoemd boter en kaas. Melk is rijk aan vitaminen B, eiwitten, suiker en vetten. Slechts één ding kan in haar nadeel ge noemd: n.l. dat zij in de zomer maanden spoedig aan bederf on derhevig is; maar daartegen kan gewaakt worden door de melk bij ontvangst direct te koken en haar op een donkere koele plaats te bewaren. Bij de aanvang van het vlotte en gezellige praatje van mevr. Veltman werd door de heer Bo venland de film „Melk, boter en kaas" vertoond. Tijdens de pauze werd een kop je koffie geserveerd en werden de bezoeksters in de gelegenheid gesteld een proefje te nemen van diverse kaassoorten. Hierna werd een film vertoond over het machinaal melken dei- koeien en het maken van kaas. Aan het slot werd door mevr. Veltman nog gewezen op de be langrijkheid van de export der melkprodukten naar zeer vele landen, evenals van de kaassoor ten die overal ter wereld hoog staan aangeschreven. Vóór men uiteenging werd nog een prijsvraag gesteld, waarvoor drie prijzen waren uitgeloofd. De presidente bracht aan het slot van deze zeer interessante avond dank aan mevr. Veltman en de heer Bovenland en middels hen aan het Nederlands Zuivel- bur a en aan de talrijke be langstellenden op deze avond. (OOI*. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 30 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I ƒ11,40— ƒ20. Per stuk: Bloemkool BII 62 74 ct, CII 39—40 ct, afw. 17— 87 ct; Groene komkommers Bil 29—35 ct. Per bos: Selderij 1326 ct; Peen II 70—89 ct; Radijs II 5<A— 10 ct. Per kg: Savoyekool I 65 ct, II 52—63 ct; Prei All 91—102 ct, B 51 ct; Rabarber II 1116 ct; Spinazie II 40—44 ct; Tomaten A II 1,26, BII 1,271,33, CII ƒ1,24—ƒ1,25, CC 85 ct, kriel 54 ct; Asperges BI 3,50, BII 2,84 2,94, CII ƒ2,12—ƒ2,22; Gr. komkommers 2729 ct. Per doos: Peulen 47 ct; Aard beien extra 7990 ct, I 7086 ct, II 64 ct. SCHIPPER VERONGELUKT BIJ AANVARING Bij een aanvaring op de Maas is donderdagmiddag de 37-jarige A. Kik uit Rotterdam, schipper van het 100 ton metende schroot- scheepje „Agnes", omgekomen. Zijn zoontje, de 11-jarige Willem Kik, wordt nog vermist. Door nog niet opgehelderde oorzaak is de motortanker „Ap- pia'' van Van Ommeren, toen de ze gistermiddag bezig was op de Noord een sleep op te lopen, ter hoogte van de Alblasserdamse haven in aanvaring gekomen met de „Agnes", die van Vlaar- dingen op weg was naar de Ne derlandse Kabelfabriek te Alblas- serdam. De „Agnes" maakte terstond hevig slagzij. Twee Duitse matro- 69 mensen zijn woensdagavond bij Kapadwanj in India om het leven gekomen toen een bus van een brug in een rivier stortte. Kapadwanj ligt ongeveer 100 km van Ahmedabad in de staat Bombay. De bus maakte een val van 12 meter. Het aantal ge wonden bedraagt 18. Hoewel de belangstelling voor het jaarlijks muziekconcours in Zeeuws-Vlaanderen, dat dit jaar te Retranchement werd gehou den, te lijden had van de weers omstandigheden het was guur en er stond een hevige wind, die het verblijf op het gemeentelijk sportterrein, waar het concours plaats vond, verre van aange naam maakte kon het aantal bezoekers toch bevredigend ge noemd worden. Het dorp had door het uitste ken van de driekleur van de to ren, het gemeentehuis en tal van particuliere woningen een feeste lijke aanblik. Te kwart over één werden de afgevaardigden der muziekver enigingen op de gemeentezaal door het gemeentebestuur ont vangen, waarbij burgemeester J. A. Leenhouts de gasten namens de bevolking van Retranchement verwelkomde. Hij sprak zijn vol doening er over uit, dat dit jaar de kleine gemeente Retranche ment was uitverkoren voor het hooghouden van de traditie om op Hemelvaartsdag in Zeeuws- Vlaanderen een muziekconcours te houden en hoopte dat de gas ten, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, alhier een prettige dag zouden doorbren gen. Hierna werd de erewijn aan geboden. De voorzitter van de Bond van Zeeuws-Vlaamse Muziekvereni gingen, de heer P. A. Ocké uit Terneuzen. beantwoordde de wel komstwoorden van burgemees ter Leenhouts en betuigde zijn leedwezen dat het plaatselijk mu ziekgezelschap door omstandig heden verhinderd was aan dit concours deel te nemen. Met voldoening constateerde de heer Ocké dat de voorberei ding van dit concours in goede handen was en de organisatie tot in de puntjes was verzorgd. Tevens was het de Bondsvoor zitter een grote vreugde op dit concours twee gezelschappen te kunnen begroeten die van verre gekomen waren om aan dit con cours deel te nemen, n.l. de mu ziekvereniging „Kunst en Eer" uit Zierikzee en de vereniging „Excelsior" uit Kloetinge. De laatste spreker was de voorzitter van het plaatselijk mu ziekgezelschap „Ons Genoegen", die de deelnemende gezelschap pen namens bestuur en werken de leden van „Ons Genoegen" een hartelijk welkom toeriep. Hierna stelden de gezelschap pen zich op om een muzikale wandeling door de gemeente te maken om zich vervolgens naar het gemeentelijk sportterrein te begeven, alwaar het concours zou plaats hebben. Nadat de gezelschappen hun verplicht en vrij nummer hadden uitgevoerd, werd met een toepas selijk woord door de burgemees ter de uitslag van de jury bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. De uitslag luidde: Eerste afdeling Fanfare „Uit het Volk, vóór het Volk", Breskens, dirigent P. Brakman, 90 pnt, 2e pr.; Koninkl. „Aarden burgse Fanfare". Aardenburg, dirigent A. Joosse. 78 pnt. 3e pr.; „Elk naar zijn Krachten", Sint Kruis, dirigent A. P. Verschuur. Afdeling Uitmuntendheid Fanfare. Kon. muziekver. „Eendracht Maakt Macht", Groede, dirigent A. de Hulster, 100 pnt, le pr. en tevens 5e extra prijs; „Harmo nie". Oostburg, dirigent Jac. Le grand, 89 pnt, 2e pr.; Kon. „Vero nica", Zuidzande, dirigent J. Meijers, 107 pnt, le pr. met wis selbeker en le extra prijs medail le H. M. de Koningin. Vierde afdeling Fanfare Jeugdcorps „Veronica", Zuid zande, dirigent J. Meijers, 50 pnt, le pr. Harmonie Ere-afdeling „Oefening Kweekt Kunst", Schoondijke, dirigent A. J. Lu- teijn, 104 pnt, le pr. met 4e extra prijs; „De Volharding", Zaam slag, dirigent J. Meijers, 106 pnt, le pr. en 2e extra prijs, medaille Commissaris der Koningin in Zeeland. Vaandelafdeling Fanfare „Excelsior", Kloetinge, dirigent Ko den Toonder, 96 pnt, 2e pr. Afd. Uitmuntendheid Harmonie Kon. Harmonie „Kunst en Eer", Zierikzee. dirigent Peter de Wildt, 106 pnt, le pr. en 3e extra- prijs. In verband met de tijd en de weersomstandigheden vond het gebruikelijke slotconcert van de winnaar van de wisselbeker, de Kon. vereniging „Veronica" niet plaats vinden. (Advertentie) MU oók indonthren-bluuwe Voorlichtingsavond Nederlands Zuivelbureau. Op uitnodiging van de afdeling „O ja, Anja Canna en Joan Si- lengo waren schoolvriendinnetjes. Je zag ze altijd samen en Joans broer was er meestal ook bij. De oude Canna keerde schatrijk uit Indië terug. Zijn broer en schoon zuster kwamen toen bij hem in wonen. Die broer was een aardig type, dat herinner ik me nog goed. Zo'n beetje artistiek, hij was een blauwe maandag opera-zanger, erg populair bij iedereen, maar niet veel waard. Het schijnt, dat hij zo'n beetje naar de haaien was toen hij zijn tegenwoordige vrouw ontmoette. Die pakte hem flink aan. Hij liet dc kunst lopen en werd aan het werk gezet. Toen Anja's vader stierf en hij voogd werd over Anja leefden ze op Berkenhof tot haar huwelijk. Haar oom heeft erg gesputterd tegen dat huwelijk. Gedeeltelijk zal het wel zijn geweest omdat hij z'n luxe-leventje verloor. Hij ging naar Arnhem, waar een neef van z'n vrouw hem 'n baan had bezorgd. Wij dachten altijd dat Anja met Robert Silengo zou trouwen. Misschien kwam dut, omdat ze eens een scène uit Ro meo en Julia hebben gespeeld Door WILLY CORSAB.I op een feestavond van de H.B.S.- toneelclub. Robert was de ster van die club en ze waren zo'n aardig paar. Dat is alles wat ik weet. Je zult er niets aan heb ben, want de Silengo's en de Canna's hebben natuurlijk niets te maken met de moord." Om acht uur fietst Lund naar Eerkenhof. Het is gaan regenen en zijn gezellig huisje en eigen bed lokten hem heel wat meer. Maar als hij het landhuis bereikt, vervliegt die stemming dadelijk. Er is toch altijd kans op een ont dekking, een vondst, een spoor. Hij voelt zich jager op groot wild. Anja Judge heeft in de serre kamer de haard laten aanleggen. Zij zit er huiverig dichtbij. Haar bleek, dodelijk bedroefd gezichtje verheldert even als Lund binnen komt. Joan zjt tegenover haar, gekronkeld iri een leunstoel en starende in een boek. In een hoek spelen Kiliaan en Silengo schaak. Joan vertelt, dat mevrouw Can na in bed ligt. Ze is rustiger ge worden en zal morgen wel hele maal in orde zijn. „Daarstraks sliep ze, toen ik naar haar ging kijken," voegt Anja eraan toe. „Ik hoop dat oom gauw komt. Eigenlijk had ik hem al verwacht na ons telegram." „Misschien was hij niet thuis," zegt Joan en gaapt nerveus. Lund heeft zich tussen de bei de vrouwen gezet, een eind van het vuur af. Hoewel de avond in derdaad kil is, vindt hij de gloed van het haardvuur toch wat te sterk. „Ik had het zo koud," zegt An ja, die dat blijkbaar merkt. „Dat zal wel door mijn nervositeit ko men." De partij schaak is uit. Silengo en Kiliaan komen dichterbij zit ten. De huisknecht brengt thee. Er branden een paar schemer lampen. Het vuur werpt een rose gloed over het groepje. Om hen heen is het huis doodstil. „Waar hangt mylady uit?" in formeert Kiliaan. „Die is na het diner naar bo ven gegaan," zegt Silengo. •Ze schrikken allen, als in de hall het rinkelen klinkt van de telefoon. „Dat zal oom zijn," zegt Anja. Robert loopt naar de hall. Even later komt hij terug. „Het schijnt voor jou te zijn, Tjako." „Voor mij? Wie?" „Geen idee. Een vreemde stem die je naam noemde." Kiliaan gaat erheen. Na een tijdje komt hij terug, met ge- ergerd gezicht. „Een of ander geestloos grapje blijkbaar." zegt hij. „Ik hoorde tenminste iemand grinniken." zen. de 18-jarige Werner Haas uit Duisburg-Beek en de 20-jari- ge Ernst Heiermann uit Wezel, die de aanvaring zagen gebeuren vanaf een in de sleep varend schip, sprongen in een roeiboot en voeren naar 't schrootscheep- je. Zij waren nauwelijks aan boord, toen dit zonk. Zij kwamen daardoor in het water terecht, maar wisten de zwaargewonde schipper van de „Agnes" in de roeiboot te hijsen, waarna zij naar de wal roeiden. Hier aange komen bleek de schipper reeds te zijn overleden. Het elfjarig zoontje van de schipper, Willem Kik. die ook aan boord was, wordt vermist. De heer Kik was gehuwd en had drie kinderen. FRANS SPORTVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING BIJ HARDERWIJK Een Frans sport vliegtuig met drie inzittenden geraakte dins dagavond op een vlucht van Ko penhagen naar Hilversum door mist buiten zijn koers en moest wegens benzinegebrek te kwart voor elf een noodlanding maken bij Harderwijk. De piloot gebruik te de Knardijk als landingsbaan. Woensdagmorgen om 10 uur is het vliegtuig met toestemming van de luchthaven Schiphol met alleen de piloot weer van de dijk opgestegen om naar Hilversum te vliegen. De twee passagiers hebben de reis per trein gemaakt. AMSTERDAMSE BLOEMENEXPORTEUR DOOR ITALIAAN OPGELICHT Een Amsterdamse exporteur van bloemen uit Amsterdam- Zuid, de firma Z., heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij door een Italiaan voor een be drag van 5400 gulden is opge licht. In november van het vo rige jaar vervoegde de Italiaan zich aan het kantoor van de bloemenexporteur. Hij gaf voor agent van verscheidene Italiaan se bloemen-importeurs te zijn. Hij won het vertrouwen van de Amsterdamse exporteur door dat hij tegelijkertijd de vorde ring betaalde die de Amster damse firma op een klant in Rome had en doordat hij met kennis van zaken over bloemen sprak en enige bestellingen voor de in Rome gevestigde firma's deed. De bestellingen werden door het Amsterdamse bedrijf uitgevoerd. In Rome deed de zich G. P. noemende Italiaan alsof hij vertegenwoordiger was van de Amsterdamse exporteur. Op deze wijze wist hij het voor de verschillende zendingen ver schuldigde bedrag te innen. Dit geld is echter nooit aan de Am sterdamse firma afgedragen. DRIE ZUSTERS DOOR AUTO AANGEREDEN Eén dode Op de rijksweg Amersfoort Apeldoorn is woensdagavond ter hoogte van het vakantiebedrijf „De Kamphorst" te Voorthuizen een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij een vrouw werd gedood en haar zuster zwaar ge wond. Een andere zuster kreeg een shock. Het ongeluk gebeurde, toen de drie zusters, allen uit Rotterdam, uit een autobus stapten en zon der voldoende op het verkeer te letten achter de bus om de weg overstaken. Op dat moment naderde een personenauto, bestuurd door de heer v. d. L. uit Zaandam. De auto greep de drie gezusters: de 69-jarige mevr. W. v. d. Graaf den Ouden werd op slag gedood, haar zuster de 70-jarige mevr. M. Eikelen-den Ouden werd zwaar gewond en in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. De derde zuster, de wed. A. de Graaf-den Ouden, liep geen lichamelijk letsel op, maar kreeg een shock. „Als er weer getelefoneerd mocht worden, laat mij dan even gaan," zegt Lund. Hij kijkt on willekeurig op de klok. Het is bij negenen. Er wordt echter niet meer getelefoneerd. Een uur la ter zegt Anja: „Ik ga naar mijn kamer. Neem een paar poeders en zal er het beste van hopen. Uw kamer is klaar, inspecteur. De kamer het dichtst bij mij." Ze glimlacht flauwtjes. „Goede nacht allemaal „Ik breng je naar boven en stop je in bed," zegt Joan. „Neen, neen. ik ga nog even naar tante kijken. Laat maar schat, ik ben nu niet bang." Als ze is weggegaan neemt Joan een andere kronkelhouding aan, gooit het boek weg en zegt: „Goddank, nu kunnen we erover praten. Het brandt ons toch op de lippen." „Ik kan niet zeggen dat ik er naar verlang, daarover te pra ten," zegt haar broer kortaf. „We zullen het nog meer moeten doen dan ons lief is." „Maar nu we erover spreken," zegt Lund, „wil ik iets vragen." Hij kijkt eerst Silengo en dan Kiliaan aan. „Toen u beiden de eerste maal aanklopte bij Judge, heeft hij toen gezegd dat hij met iets bezig was, of met iemand?" „Met iets," zegt Kiliaan. „Ten minste, dat heb ik verstaan." „Klonk zijn stem gewoon? Op gewekt, kalm?" De ander draait nadenkend zijn sigarettenpijpje tussen de lange, lenige vingers. (Wordt vervolgd.) VIJF MENSEN WEGENS DIEFSTALLEN -AANGEHOUDEN IN HARKEMA-OPEINDE De rijkspolitie te Buitenpost heeft dezer dagen aangehouden het echtpaar G. van der W. de H. te Harkema-Opeinde, hun 19-jarige zoon S. van der W„ de 21-jarige kostganger P. H. S. en de 17-jarige kelner F. van der B., eveneens uit Harkema-Op einde. Ze worden ervan ver dacht het afgelopen half jaar een grote serie inbraken te heb ben gepleegd in de Friese Wou den, onder meer in fabrieken en huishoudscholen. Een aantal hebben ze reeds bekend. De in braken werden gepleegd door de kostganger S. en de kelner Van der B. Dc zoon van de fa milie Van der W. hield steeds de wacht De ouders maakten zich schuldig aan heling van de gestolen goederen. De diefstallen werden onder meer gepleegd in huishoudscho len in Surhuisterveen en Droge- ham, de kinderwagenfabriek: „De volharding" in Surhuister veen, de openbare lagere school in Harkema-Opeinde, een sla gerij en een winkel aldaar, een betonfabriek in Suameer en ia een fabriek te Marum (Gr.). De gearresteerden zijn woens dag naar het huis van bewaring in Leeuwarden overgebracht. Ze zullen voor de officier van Justitie worden geleid. ELF GEWONDEN BIJ BOTSING Op het kruispunt Quatrebras in de rijksstraatweg Leeuwarden Groningen zijn woensdagmor gen bij een autobotsing elf men- stn gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een bestelauto, be stuurd door de 38-jarige heer H. B. uit Veenwouden moest stop pen achter een melkauto. Een daarachter rijdende bestelwagen met tien landarbeiders, bestuurd door de 42-jarige heer K. Z. uit Warfstermolen, kon niet meer tijdig stoppen en botste op zijn voorganger. Deze reed het zes tienjarige meisje Tinie Dam uit Ee omver, die werkzaam was mij de melkboer J. Scherjon. Het meisje liep o.m. een gebroken been en hoofdwonden op. De aan rijdende auto schoot vervolgens de weg over en kwam frcntaal in botsing met een tegenliggende vrachtauto, bestuurd door de heer G. van der W. uit Tzum (Fr.). Bij deze botsing liepen alle tien inzittenden van de bestel auto min of meer ernstige ver wondingen op. De bestuurder, die achter het stuur beklemd zat had o.m. een gebroken been en hoofdwonden. De naast hem zit tende heer P. Zijlstra uit Mun- nekezijl werd uit de wagen ge slingerd en liep ernstige hoofd wonden op. Vier inzittenden van de bestelwagen, alsmede het meisje moesten naar het diako- nessenhuis in Leeuwarden wor den overgebracht. De bestelauto werd totaal vernield. TAXICHAUFFEUR OVERVALLEN Woensdagochtend vroeg is de Utrechtse taxichauffeur, de heer J. Uiterwaal, door twee Duitse varensgezellen nabij Jutphaas overvallen. Hij kreeg een paar klappen, waarna de beide jonge mannen, de 21-jarige matroos S. en zijn 28-jarige collega K. de polder invluchtten. Een voorbijganger zag woens dagmorgen de taxi nabij het AmsterdamRijnkanaal in Jut phaas langs de weg staan en hoorde het relaas van de chauf feur. Men trachtte de politie in Jutphaas te alarmeren, maar toen dit aanvankelijk niet geluk te werd de Utrechtse politie ge waarschuwd. Vier radiowagens gingen langs verschillende rou tes naar de plaats van de over val. De rijkspolitie in Jutphaas, die inmiddels ook ter plaatse was, waarschuwde de sluiswach ters van de Beatrix-, Irene- en Zuidersluis om uit te kijken naar de twee mannen, waarvan er een een rood jasje droeg. Ook kreeg men assistentie van een speurhond, die de politiemannen naar de Beatrixsluis leidde, waar een Duitse tanker voor anker lag. Aan boord trof men de beide Duitse varensgezellen aan. Na enig verzet werden zij ingere kend en overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Ut recht. Uit gezaghebbende Sowjet- bron in Moskou wordt verno men dat de Sowjet-Unie sedert maandag j.l. toen de onbe mande „Kosmos 5" in de ruim te werd gebracht geen nieuw ruimtevaartuig meer heeft ge lanceerd. Dit vormt een tegenspraak van Westelijke berichten dat uit radiosignalen zou blijken dat de Sowjet-Unie opnieuw een man in de ruimte had geschoten. Dinsdag is de torpedojager „Hr. Ms. Piet Hein", door de sleepboot „Stentor" versleept van Den Helder naar Terneuzen. Woensdagmorgen is de „Piet Hein", getrokken door drie sleepboten, vertrokken naar Gent, waar het schip voor de sloop verkocht is aan de firma Heygen aldaar. f

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 6