k afi IPPEN Verkoudheid De acties in Nieuw-Guinea Nederlandse standpunt nog niet duidelijk Beroep van Eichmann verworpen Dood waarde door in Alm kerk bejaardentehuis Loethoeli teleurgesteld HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ruid eurig Dinsdag verse worstdag f 1,68 f 0,60 fa E.A.IJsebaert WOENSDAG 30 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5612 Voorkom DE ONTRUIMING VAN PLAATSEN IN NIEUW-GUINEA AUSTRALISCHE OORLOGSVETERANEN WILLEN TEGEN INDONESIËRS VECHTEN Mededeling Radio de Koek STAKINGSINCIDENT IN ITALIË Koninklijk bezoek aan Gent STIPTHEIDSAKTIE VAN BELGISCHE DOUANEBEAMBTEN O. A. S. wil met opstandelingen onderhandelen VOORSCHOT UITKERING OP MELK VERHOOGD „PARNA" WIL PAPOEA-STUDENTEN INDONESIË LATEN BEZOEKEN DE STRIJD IN ZUID-VIETNAM smaak en fijn kruiden- Royco's be- Een goede berlijkesoep. N.-Brabant en Limburg! FIT OP VACANTIE na een kuur met kracht- opbouwende SCHIEFFER'S BLOED WIJN. Eij Uw Apoth. en Erkende Drogist. 500 gram heerlijke VERSE WORST 100 gram LEVERKAAS 10,39 250 gram SPEK (op dobbelsteentjes) Zelfbedieningsslagerij Vloosvrtjk straat jriing Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal maand f 2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verseliijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties 'Cgêên handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij -ooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Tijdens een vuurgevecht in liet gebied van Teminaboean zijn vijf Indonesische parachutisten omgekomen nadat tien Indone siërs door dorpsbewoners in een hinderlaag waren gelokt, die een eenheid Nederlandse infanterie had aangelegd. Tevoren waren de dorpsbewoners door Indone sische parachutisten bedreigd wegens hulpverlening aan de Nederlandse troepen. Andere meldingen van de be- \olking tonen aan dat de voed- selnood van de parachutisten, die bij Fak-Fak landden, groot is. De ingesloten en geïsoleerde Indonesiërs zijn hier begonnen :net het eten van boomschors. Ken Nederlandse patrouille heeft hier een verlaten bivak aange troffen waar gevluchte parachu- nsten wapens, springstof, zwem vesten en medicamenten hadden achtergelaten. Het commando van de Nederlandse strijdkrach ten sprak als zijn verwachting uit dat de Indonesiërs zich bin nenkort zullen overgeven. Mede door de grote activiteit die de plaatselijke bevolking van het schiereiland Onin aan de dag legt, worden de parachutisten hier in het algemeen voordurend opgejaagd. Uit verhoren van gevangenen blijkt dat de gelande parachutis ten behoren tot het bataljon ..Banteng Raiders 454", dat spe ciaal voor het uitvoeren van luchtlandingen van Java naar Ambon was overgebracht. Hier uit blijkt dat naast Mahai op Ceram ook Ambon behoort tot de uitvalsbases voor het vervoer van Indonesische luchtlandings troepen naar Nederlands Nieuw- Guinea. Een Nederlandse woordvoer der zei dat enkele Indonesische stierven vóórdat zij in een actie betrokken werden Twee verdronken x in het moeras achtige gebied van Temina boean. Papoea's brachten hun lijken naar de Nederlandse mili tairen. Het is mogelijk dat an deren bij de landing zijn omge komen of ernstig werden ge- President Soekarno: President Soekarno is van me-| Minister Soebandrio zei voorts. Hing, dat de Nederlanders tot I ?at Preside,nt Soekarno er zijn I tevredenheid over had uitgespro- dusver nog geen duidelijk en definitief standpunt ten opzichte van het plan-Bunker hebben laten horen. Dit deelde de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, dinsdag mee na een bijeenkomst van de „operationele staf voor West-Irian". Rillerig? Onprettig? Vlug: r ken, dat de militaire operaties in Westelijk Nieuw-Guinea „doel treffend" door de Indonesische strijdkrachten worden uitge voerd. De chef van de operatio nele staf, generaal-majoor Jani, had op de bijeenkomst een over zicht gegeven van de militaire situatie in Westelijk Nieuw-Gui nea. Indonesië heeft hiermee voor de eerste maal openlijk te ken nen gegeven, dat zijn geregelde strijdkrachten deelnemen aan de gevechten tegen de Nederlanders in Westelijk Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio zei dat de president de nuiiïige operaties in Nieuw-Guinea beschouwt als ,,do ruggegraat van Indonesië's strijd voor de bevrijding van het ge bied". wond toen zij neerkwamen in takken van de oerwoudreuzen. Enkele parachutes van Britse makelii vond men in de bomen hangen. Iedere parachutist heeft een touw bij zich om in derge lijke omstandigheden de grond te kunnen bereiken. Uit Sorong is maandag een tweede groep vrouwen en kinde ren naar Biak vertrokken, waar mee het totale aantal geëva- cueerden uit die stad op twee honderd is gekomen. Zondag j.l. zijn ook vrouwen en kinderen van Papoea's uit Sorong naar de eigen woonplaatsen vertrokken. Zondag is de „Kasimbar" van de K.P.M. met ongeveer vierhon derd vrouwen en kinderen uit Fak-Fak, Teminabuan en Sorong in Manokwari aangekomen. Dank zij een goede organisatie en samenwerking tussen de plaatselijke autoriteiten. de K.P.M. en vrijwilligers verliep de ontvangst bijzonder vlot. Bin nen enkele uren waren alle vrou wen en kinderen ondergebracht en van voedselpaketten voor zien. Vernomen wordt, dat Mano kwari zonodig in de toekomst nog meer mensen kon opvangen. Van betrouwbare zijde in Hol- landia is vernomen dat een groot aantal Australische oorlogsvete ranen in Australisch Nieuw- Guinea heeft aangeboden, in West-Papoea mee te vechten tegen de Indonesiërs. Naar ver luidt zou het hier ongeveer 600 man betreffen. Het gouvernement heeft ge antwoord dat het aanbod niet zal worden aanvaard, hoewel het de veteranen zeer dankbaar is voor de betoonde grote be langstelling en het medeleven. De eigen strijdkrachten, zo luidt het antwoord, worden in staat geacht aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden. In verband met Hemel vaartsdag zal morgen „De J Vrije Zeeuw" niet verschijnen. I RED. Nttordstraat 102 - Telefoon S1U Terneuzen Bij een stakingsincident te Ceccano, op ongeveer 80 km van Rome, is maandagavond een man om het leven gekomen, ter wijl vier mensen verwondingen opliepen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is één der gewonden er ernstig aan toe. De ongeregeldheden begon nen toen stakende fabrieksar beiders demonstreerden tegen het gebruik van werkwilligen. Aanvankelijk probeerde de po litie door middel van traangas- bommen een einde aan de be toging te maken. Toen dit niet gelukte, werden „waarschu wingsschoten" gelost waardoor enkele stakers werden getrof fen. In geheel Italië zijn maandag dagloners in de landbouw in staking gegaan om aan eisen inzake ziekengeld en uniforme arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De actie, welke 48 uur zal duren, wordt gesteund door christen-democratische, sociaal democratische en communisti sche vakbonden. Het Belgische Koninklijke Paar heeft zondag zijn eerste officiële bezoek aan de stad Gent ge bracht. Deze fotocombinatie toont twee momenten uit dit bezoek, waar bij Koningin Fabiola wederom opviel door haar lieftallige char me. De Belgische douanebeamb ten zijn maandag een stiptheids actie begonnen om kracht bij te zetten aan hun salariseisen. De afwikkeling van de dOTSïTëïor- maliteiten op het vliegveld van Brussel ondervond hierdoor ver traging en het goederenverkeer aan de grens tussen België en Frankrijk kwam in moeilijk heden. De Belgische minister van Financiën, André Dequae, heeft ervoor gewaarschuwd, dat hij „onmiddellijk ernstige maat regelen" zal nemen als de actie mocht voortduren. Een woordvoerder der Zuid- slavische regering heeft mee gedeeld, dat de Sowjet- regering president Tito heeft uitgenodigd een vakantie in de Sowjet-Unie door te bren gen. „Er is echter nog niets bepaalds afgesproken", voeg de hij eraan toe. KOUD WEER. Het K. N. M. I. deelt mede: In de hoge luchtlagen heeft zich een noordwestelijke stro ming ontwikkeld die van Noord- Groenland via IJsland en de Britse eilanden tot aan West- Europa reikt. Deze stroming wordt boven de Noordzee ook aan het aardoppervlak aange troffen. Er wordt droge, maar zeer koude lucht mee aange voerd. Op het eiland Jan Mayen b.v. kwam het kwik dinsdag niet hoger dan min drie graden. On derweg wordt deze lucht echter aanzienlijk verwarmd en met temperaturen van ongeveer 9 graden bereikt zij onze kust. Dinsdagavond passeerde ons het koufront vergezeld van enige regen, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt. Hierin zullen zich overdag boven land flinke stapelwolken ontwikke len, die hier en daar tot een bui, mogelijk met hagel, aanleiding kunnen geven. Aan de kust evenwel worden flinke zonnige perioden verwacht. Het blijft koud weer met een matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot' hedenavond. Noordwestelijke wind Aan zee flinke zonnige perio den, maar in het binnenland wis selend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot vrij krach tige noordwestelijke wind. Koud weer. WOENSDAG 30 MEI v.m. n.m. Breskens 11.17 11.25 Terneuzen '11.52 Hansweert 0.32 12.40 Walsoorden 1.42 12.50 DONDERDAG 31 MEI v.m. n.m. Brr-'pns 11.37 12.10 Tc ;en 0.12 12.45 Hansweert 0.52 1.25 Walsoorden 1.02 1.35 Het Israëlische hoog,gerechts hof heeft het beroep van Eich mann tegen diens doodvonnis verworpen. Eichmann betrad zijn kogel vrije glazen kooi enige minuten voordat de vijf rechters hun plaatsen innamen. Eichmann zag er bleek en gespannen uit toen hij door twee geüniformeerde Israëlische bewakers werd bin nengebracht. Het voormalige hoofd van de Joodse afdeling van de Gestapo had beroep aangetekend tegen zijn veroordeling op 15 punten, waaronder de massamoord op miljoenen Joden tijdens de twee de wereldoorlog. Tegen Eichmann werd in de cember de doodstraf uitgespro ken. Voor de advocaat van Eich mann blijft nu niets anders over dan liet indienen van een gratie verzoek aan president Ben Zvi. Eichmann was gekleed in het zelfde donkergrijze pak en de stropdas met horizontale strepen die hij tijdens de rechtszitting had gedragen. Het vonnis zegt dat de argu menten van de verdediging voor namelijk gericht zijn tegen de bevoegdheid van de rechtbank om de beklaagde te berechten. De rechtbank zou hiermee tegen de principes van het internatio nale recht hebben gehandeld. „Wij verwerpen al deze argu menten". Evenals de rechtbank is hst hof van oordeel dat de Israëli sche wet niet in strijd is met het internationale recht. Het hof verwierp de stelling van Eichmann, dat de Israëlische wet van 1950, waarbij voorzien wordt in bestraffing van nazi- misdadigers, wetgeving met te rugwerkende kracht zou zijn en in zijn geval niet geldig was. Ook het argument dat de Israëlische rechtbanken onbevoegd zouden zijn omdat de staat Israël ten tijde van het bedrijven der mis daden nog niet bestond, werd verworpen. Het slot van het vonnis, in doodse stilte aangehoord, luidde dat Eichmann nooit „enig be rouw of zwakheid of enige ver zwakking van de wil tot vervul ling van de door hem onderno men taak" heeft getoond. „Hij was de juiste man op de juiste plaats en volbracht zijn onuit sprekelijk verschrikkelijke mis daden met waar plezier en ware geestdrift. Niemand heeft zelfs maar gesuggereerd dat de appel lant zijn best zou hebben gedaan de ernst van de gevolgen van de misdaad te verhinderen. De ap pellant verdient de straf waar toe hij door de rechtbank was veroordeeld." Even eerder had rechter Sil- berg verklaard: „Zijn misdaden zijn met geen woorden te be schrijven, dus er bestaat geen geschikte straf voor hem. Maar dit mag er niet toe leiden dat wij de hoogste straf verlichten. Het heeft geen zin een man ter dood te veroordelen die honderd moorden heeft begaan, terwijl wij het leven van een man die er miljoenen heeft vermoord spa ren. Voor wie was de wet ter be straffing van nazi's anders be doeld dan voor Eichmann? Wanneer wij de wet niet schen den, moeten wij in dit geval vast houden aan de doodstraf." Rechter Olshan kondigde hier na eenvoudig aan: „Wii hebben daarom besloten het beroep, zo wel ten aanzien van de schuldig verklaring als het vonnis, te ver werpen en het oordeel en het vonnis van de rechtbank te be vestigen." Uit Linz f Oostenrijk) wordt gemeld dat verwanten van Eich mann „geschokt, in de war en verstoord" waren toen het be richt hen bereikte. Dr. Robert Eichmann. een broer van de ver oordeelde. zei tegen een verslag gever: „Wij vinden het een slecht vonnis. De tenlastelegging was verkeerd en de juridische aspecten van de rechtszaak wa ren ook verkeerd." De familieleden zeiden dat Eiehmanns vrouw bij haar zuster in Beieren verblijft, en zeker „erg van streek" zal zijn. In het vonnis wordt gezegd dat „in alle kantoren van de veilig heidsdiensten van 't Reich" nie mand te vinden was die even „fanatiek toegewijd" was als Eichmann. Het hof verwierp het argument dat hij niet aan het doden heeft deelgenomen maar alleen de transporten geregeld heeft. „Dit is niet alleen voor de wet onbelangrijk maar ook on waar". Verscheidene toeschouwers Sn de galerij klapten toen de rech ters de zaal verlieten. Zij werden onmiddellijk door zaalwachters tot stilte gemaand. Eichmann werd door twee be wakers snel weggeleid. Eiehmanns oudste zoon, die in Argentinië woont, zei dat zijn moeder de Israëlische president om clementie voor haar echtge noot zal vragen. De verdediger van Eichmann, dr. Servatius, zal een verzoek om gratie indienen bij president Ben-Zwi. In de Israëlische wet is er geen tijdslimiet voor gra tieverzoeken bepaald. N ier oudjes vonden de dood, twee verkeren In ernstige toe stand tengevolge van, naar men voorlopig aanneemt, een kolen dampvergiftiging die in de nacht van maandag op dinsdag is op getreden in de binnenvleugel van het bejaardencentrum „Huize Antonia" in Almkerk, onder de rook van Gorcum. Er heerst rouw in deze kleine gemeenschap van het pittoreske plaatsje, dat omzoomd wordt door uitgestrekte akkers. Een gemeenschap van bejaarden die in 1957 werd gesticht in de Graaf van Nieuwenaerstraat no. 9 in Almkerk en waar mej. A. Pijpers de dagelijkse zorg heeft over mannen en vrouwen die van hun laatste levensavond genieten. Sinds dinsdagmorgen is het er ongewoon druk rond „Huize An tonia". Politiemannen, justitiële autoriteiten, medici en technici van het gerechtelijk laboratorium gaan na waaraan de vier oudjes maandagnacht zo plotseling zijn overleden. Gistermiddag deelde mr. W. A. de Saint Aulaire, subsituut-offi- eier van justitie in Dordrecht mede, dat naar alle waarschijn lijkheid koolmonoxyde-vergifti- ging de oorzaak is van de dood die vier mensen verraste en die twee bejaarden zodanig be dwelmde dat zij naar een Gor- cums ziekenhuis moesten worden overgebracht. Omstreeks kwart over vier dinsdagochtend verstoorde een schel de rust in het bejaarden centrum. De dienstdoende nacht zuster werd gealarmeerd omdat de 71-jarige heer G. F. W. Hen- schen het benauwd had. Men verwachtte dit, omdat de oude baas lijdende was aan een hart-' kwaal. Toen de inmiddels gewek- De leiders van de O. A. S. in Algerië hebben de Mohamme daanse opstandelingen aangebo den te onderhandelen om het land uit de chaos te halen. Het aanbod werd maandagavond ge daan in een radio-uitzending van de O. A. S. Frankrijk zou niet in de onderhandelingen worden betrokken. Enige tijd geleden heeft Abdel ZON MAAN op onder OD onder 30 4.28 20.47 3.21 1645 31 4.27 20.48 3.47 18.04 Juni 1 4.26 20.49 4.16 19.22 2 4.26 20.50 4.50 20.35 3 4.25 20.51 5.30 21.-11 Rahman Fares, de Mohamme daanse voorzitter van het voor lopige bestuur in Algerië, te kennen gegeven dat hij bereid is met de O. A. S. in onderhan deling te treden als daardoor de terreurcampagne zou ophouden. Abdel Rahman Fares heeft de geruchten tegengesproken vol gens welke leden van het voor lopige bestuur contact zouden hebben opgenomen met de lei ding van de O. A. S. Hij zei dat het verspreiden van valse ge ruchten tot de tactiek van de O A behoort. Dr. Chawki Mostefai, F.L.N.- vertegenwoordiger in het voor lopige bestuur in Algerië, die volgens berichten in de Franse pers contacten met O. A. S.-lei ders zou hebben gehad, ver klaarde dat er geen enkele grond is voor de geruchten. Hii voegde eraan toe dat dergélijke contacten „volkomen nutteloos" zouden zijn. j trice pp _de.kamer vande ienschen kwam bleek 3eze t<) heer reeds te zijn overleden. De ge waarschuwde arts P. van de Hil, constateerde een hartaanval, waaraan het slachtoffer was ge storven. Toen gistermorgen om kwart over acht de 79-jarige heer C. J. Duynhouwer op zijn kamer moest worden geholpen vond men ook hem dood in bed. Nog steeds vermoedde men dat hier sprake was van een natuurlijke dood, maar toen omstreeks half negen de 82-jarige heer J. van Tilburg en de 77-jarige mej. J. H. W. Bergmann niet aan de ontbijttafel verschenen vreesde men het ergste. Op herhaaldelijk kloppen aan de deur van de ka mers van de beide oudjes kreeg men geen antwoord. Het bleek, dat ook zij waren overleden. Dr. Van de Hil waarschuwde onmid dellijk een internist teneinde de doodsoofzaak vast te stellen. Ook de politie en het parket van de officier van Justitie in Dor drecht werden gealarmeerd. Twee andere oudjes, mevr-. Brou wer en de heer Vos, trof men ernstig ziek te bed aan. Zij wer den in allerijl naar een zieken huis in Gorcum vervoerd. Onmiddellijk werd een uitvoe rig onderzoek ingesteld. Reeds direct bleek, dat van een voed selvergiftiging geen sprake was. De dood had toegeslagen in de binnenvleugel van het bejaar dencentrum waar dé -oudjes naast elkaar woonden. Do heer Hen- schen bewoonde een kamer boven deze vleugel. Het is niet onwaar schijnlijk dat hij een natuurlijke dood stierf. De centrale verwar ming die met kolen wordt ge stookt functioneerde normaal. De stoker had maandagavond nog kolen bijgevuld en had niéts onregelmatigs ontdekt. Toch wordt liet niet onwaarschijnlijk geacht, dat de leidingen juist in de binnenvleugel koolmonoxyde hebben doorgelaten. Een staf van technici en medici stellen onder leiding van mr. De Saint Aulaire een onderzoek in. De eerste be richten over dit verschrikkelijke ongeval veroorzaakte onder de familieleden van de bejaarden grote onrust. De telefoon in het bejaardencentrum stond rood gloeiend omdat velen zich onge rust maakten over de gezond heidstoestand van hun naasten die in Almkerk worden ver pleegd. Gisteravond werden de familieleden van de overledenen in het bejaardencentrum ontvan gen. De Afrikaanse Nobelprijswin-f naar voor de vrede Albert Loe thoeli, heeft in telegrammen aan de waarnemend secretaris generaal van de V. N. en ande ren geprotesteerd tegen de ver klaringen, die de voorzitter en vice-voorzitter van een speciale V. N.-commissie inzake Zuid- west-Afrika na een bezoek aan De minister van Landbouw en Visserij heeft besloten de voor schotuitkering aan melkveehou ders in het kader van de garan tieregeling 1961/1962 voor melk ten laste van het Landbouwega- lisatiefonds te verhogen van 1,per 100 kg melk plus 0,25 per procent vet tot respectieve lijk ƒ1,50 en ƒ0,37. Het reeds lopende voorschot op de melkprijsgarantie-uitke ring wordt hierdoor van circa 2 cent gebrapht op circa 3 cent per kilocn-nm Het hoofdbestuur van de „Parn?" (Partai National) in Nederlands Nieuw-Guinea, heeft dezer dagen een resolutie aan genomen waarin het zegt steun te verlenen aan het voorstel van 9 Papoea-studenten in Neder land om Indonesië te bezoeken, „opdat niet alleen leden van de Nieuw-Guinearaad maar ook leden van politieke partijen in geheel West-Papoea de gelegen heid krijgen, het standpunt van het Papoea-volk, dat het vrij wil zijn als alle andere volkeren ter wereld, met kracht in Indo nesië duidelijk te maken". De „Parna" is van mening, dat, om een uitweg te zoeken uit de huidige politieke en mili taire moeilijkheden, noodzake lijkerwijze ook de weg dient te worden gezocht die het Papoea volk, dat recht heeft op eigen grond, niet zal benadelen". dit gebied hebben gepubliceerd. Volgens Loethoeli zijn 12 mil joen njet-blanke Afrikanen „bit ter .teleurgesteld over de verkla ringen, waarin de herhaaldelijk door de algemene vergadering van de V. N. veroordeelde prak tijken van de apartheid worden goedgepraat". De Zuidafrikaanse negerleider verwijt de voorzitter en vice- voorzitter van genoemde com missie ook, dat zij hun bevin dingen in een communiqué heb ben bekendgemaakt, alvorens de V. N. ervan in kennis te hebben gesteld. De betrokkenen, Carpio en De Alva, hebben als-gasten van de Zuidafrikaanse regering Zuid- wesi-Afrika bezocht. Vijftig vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht heb ben zondag 100 ton bommen ge worpen op het hoofdkwartier van de communistische guerilla- troepen in het noorden van Zuid-Vietnam. Dit is meegedeeld door de chef van de generale staf, generaal Ngoejen Chanh. „Het is do eerste maal in onze militaire geschiedenis dat wij alle beschikbare vliegtuigen tegen de vijand hebben ingezet", zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1