Provinciaal nieuws jCe&ccs dit scUtijMH Eric de Noorman De Pelsjager SPO DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 29 mei 1962 Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen Gemeenteraad van Sas van Gent HULST OOSTBURG De N.H.M.-bankspaarder faat zijn geld niet renteloos liggen NEDFRUNDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. 1W*; WIELREN) zijtgij: 145 fcmJ en schi geruisli f9.980. Pagui, In hotel „Rotterdam" vond maandagmiddag de zeven en der tigste algemene vergadering plaats der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuws- Vlaanderen onder voorzitter schap van ir. R. H. van Kreve len. DE VIJFDAAGSE WERK WEEK EN DE ELEKTRI- CITEITSTARIEVEN. Van de directie van de P. Z. E. M. was een uitvoerig antwoord binnengekomen op een in de vorige vergadering gestelde vraag over het goedkope elektri citeitstarief gedurende de week einden en ook des nachts en enkele uren op de middag. Uit dit antwoord blijkt o.a. dat sinds 1 januari 1960 het z.g. nachtstroomtarief geldt van maandag t/m vrijdag van ca. 12.30 tot ca. 14.30 uur en op weekeinden van zaterdags ca. 12.30 uur tot 's maandagsmor gens ca. 7 uur voor gebruikers in het bezit van een of meer heetwatertoestellen met een in houd van tenminste 30 liter en/of voor een accumulerend electrisch toestel voor ruimteverwarming. Wanneer laatstgenoemde toe stellen zijn aangesloten op de lichtinstallatie van een woonhuis of een daarmede door de directie der P. Z. E. M. gelijk te stellen perceel, kan ook de overige in bedoelde uren benodigde electri- sche energie tegen dit nacht stroomtarief worden betrokken. Op een vraag over de even tuele verschuiving van de sper- uren antwoordde de directie dat het aantal lichturen in het re cente verleden is bekort, doch dat het met de huidige belasting niet mogelijk is de aanvang van de lichturen in de maanden januari, november en december naar een later tijdstip dan 17.00 uur te verschuiven. Hieraan wordt toe gevoegd, dat de inmiddels inge voerde vijfdaagse werkweek voor het bedrijf kostenverhogend werkt, zodat uit dien hoofde zeker geen vermindering van het aantal lichturen kan worden overwogen. Van de Stichting Verladersbe- langen Binnenscheepvaart Zee land te Middelburg was een brief binnengekomen waarin werd medegedeeld dat wegens het ver trek van de heer Horstmann, die de Kamer in de Raad van Afge vaardigden vertegenwoordigde, een vacature is ontstaan. Op voorstel van een lid werd met algemene stemmen besloten de voorzitter der Kamer, de heer ir. R. H van Krevelen voor deze functie voor te dragen. Het Comité Zeelandweek-Ant werpen heeft een Zeeuwse markt gepland, die in de tweede helft van september 1962 te Antwer pen gehouden zal worden, stond o.a. in de mededelingen. DE ARBEIDSTIJDVERKOR TING IN DE DETAILHAN DEL EN WIJZIGING VAN HET RIJTIJDENBESLUIT. Het bestuur heeft spoedshalve adhaesie betuigd aan het adres dat de Kamer te Rotterdam, mede namens een groot aantal andere Kamers, gericht heeft tot de staatssecretaris van Econo mische Zaken betreffende de ar beidstijdverkorting in de détail- handel. Op dezelfde wijze is ad haesie betuigd aan een adres dat de Kamer te Breda, eveneens mede namens een groot aantal andere Kamers, gericht heeft tot de S. E. R. met betrekking tot de wijziging van het rijtijdenbesluit op basis van de 48-urige werk week. In eerstgenoemd adres staat o.a. dat de derhalve nog betrek kelijke recente, maar stormach tige ontwikkeling der werktijd verkorting in andere sectoren van het bedrijfsleven dan de détailhandel, naar algemeen be kend is, ook in laatstgenoemde sector enige ongerustheid ver wekt. Deze ongerustheid vond kennelijk haar oorzaak in het vermoeden, dat tengevolge van de krappe arbeidsmarkt de be drijven die de vijfdaagse werk week hebben ingevoerd, een grotere aantrekkingskracht op het beschikbare arbeidspoten tieel zouden hebben dan de be drijven die zulks niet hebben ge daan. Dit vermoeden blijkt in tussen niet geheel bewaarheid; althans is het bezettingscijfer van de détailhandel, naar intus sen gepubliceerde statistieken doen zien, niet teruggelopen. OVERHEIDSMAATREGE LEN MANEN TOT GROTE VOORZICHTIGHEID. Het adres zegt verder mede met het oog daarop ten aanzien van eventuele overheidsmaatre gelen op dit stuk tot grote voor zichtigheid te willen manen. Adressanten menen zich daartoe des te meer gerechtigd omdat huns inziens al te vaak ten on rechte de indruk wordt gewekt dat het probleem uitsluitend wordt beheerst en bepaald door voorshands nog niet duidelijk ge bleken verlangens van in de détailhandel werkzaam personeel ten aanzien van een vrije zater dag, resp. zaterdagmiddag. Een zodanige benadering van het vraagstuk achten zij princi pieel onjuist, omdat daarmede te enen male de grondregel, dat niet alle werknemers op dezelfde da gen en uren hun vrije tijd kun nen genieten, wordt miskend. Na op deze laatste consequen tie uitvoerig te zijn ingegaan, concluderen de adressanten, dat zij het niet alleen van primair belang acht. n, maar ook een primaire taak rekenen van de betrokken groeperingen, dat deze r,sluiting tijdens een weekend jn volle vrijheid beslissen, 'e voorzitter voegde hieraan toe, dat het vraagstuk van arbeidstijdverkorting nog jpj^t in alle sectoren is doorge- oken en van alle kanten be zien en vond dat dit voor iedere nche anders ligt; de verant wóórdelijkheid hiervoor ligt bij jedehe bedrijfstak zelf. Het Dagelijks Bestuur van het E. T. I. voor Zeeland heeft ver zócht of het bestuur ermee in kon stemmen dat het algemeen bestuur van dit instituut met een drietal personen zal worden uit gebreid. n.l. 1 lid uit de indus triële sector, 1 lid van de land bouw en tenslotte 1 lid uit de bestuursseetor. Bovendien werd voorgesteld de heer Hupkes, die wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen heeft, te ver vangen door de heer ir. J. P. Berdenis van Berlekom te Mid delburg. Voor de sector industrie werd voorgesteld de heer ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent, voor de landbouw de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge en voor de bestuursseetor de heer mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee. Het bestuur heeft aan het da gelijks bestuur van het E. T. I. dan ook medegedeeld dat tegen de uitbreiding van het aantal leden van het algemeen bestuur met drie leden dezerzijds geen bezwaren bestaan. Ook met de vervanging van de heer Hupkes door de heer Berdenis van Ber lekom kon het bestuur zich ver enigen. DE VASTE OEVERVER BINDING, De voorzitter kwam nog eens terug op het meer uitgebreide antwoord dat de minister van Verkeer en Waterstaat gegeven had inzake het verzoek te komen tot een vaste oeververbinding over de Westersehelde. Dit ant woord hield in, dat het bedrag dat hiermede gemoeid is 400 miljoen gulden te groot is en dat realisering van het plan af sluit op technisch onoplosbare problemen. Bovendien zou uit de verkeerscijfers blijken dat het verkeer over de Westersehelde niet zo intensief is. HET IDEAAL VAN EEN VASTE OEVERVERBIN DING KAN NOOIT WOR DEN PRIJSGEGEVEN. De heer Van Krevelen zeide in verband hiermede, dat de Kamer de kosten voor dit project niet kan berekenen. Van belang blijft echter: een goede en vlotte ver binding over de Westersehelde. Wat nu technisch niet tot de mogelijkheden behoort, is mis schien over drie jaar, mede on der invloed van andere omstan digheden. wél mogelijk. De indus trie slaat hier aan en hierdoor zal liet verkeer blijven toenemen. De brug over de Oosterschelde beteknt een weg door midden- Zeeland die bij Hoedekenskerke eindigt. Het ideaal van een vaste oeververbinding kan nooit wor den prijsgegeven. GROOTSE ONTWIKKELING LANGS HET KANAAL TER- NEUZEN—GENT. Onmiskenbaar begint zich langs het kanaal Terneuzen tot en met Gent een nieuwe water weg te Ontwikkelen. Tijdens het bezoek dat het Vlaams Econo misch Verbond op 25 mei aan de Kanaalzone bracht is van deze zijde bevestigd dat er een staal bedrijf komt, speciaal voor het vervaardigen van dunne plaat. Daarnaast zullen nevenindustrie- en ontstaan, o.a. een cokesfa- briek. Het hoofdonderwerp van de besprekingen was, dat er door al deze ontwikkelingen op alle mogelijke gebieden een intens en blijvend Nederlands-Belgisch contact zal moeten zijn. Wat de sociale ontwikkeling aangaat zal op Europees niveau moeten wor den gewerkt. OOK OP ONDERWIJSGE BIED NAUWE SAMEN- Ook op onderwijsgebied zal een nauwe samenwerking tussen beide landen moeten komen, zelfs in dien zin dat diploma's over en weer in beide landen zullen wor den erkend en dat het b.v. mo gelijk moet zijn om vanuit Zee land in Gent een academische graad te behalen. Bij het verwerkelijken van vlotte en zakelijke contacten in Beneluxverband kan de Kamer een belangrijke rol spelen door hier tussenkomst te verlenen. Van de rondvraag wenste nie mand gebruik te maken. In de vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad werd besloten tot het aan hangig maken van een procedu re tegen de heer Nelemans te Sas van Gent' inzake de terug- voerdering van ƒ1250 voor de onrechtmatige inning van huur dersvergoeding. Alle raadsleden waren van me ning dat dit bedrag teruggevor derd dient te worden. De raad ging akkoord met het ontwerp-besluit van de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding „Kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren" betreffende het plan met financieringsschema van de af valwaterleiding mits er in opge nomen wordt de overkoepeling van het stamriooi vanaf de spoorlijn tot aan de duiker in de St. Albertpolder. Aan dit raadsbesluit was een informele bespreking vooraf ge gaan met deskundigen van het ingenieursbureau Bos en Witte- veen. Rijkswaterstaat heeft bericht dat zij de Prinsenkade zal ver beteren aan de westzijde (bestra ting van de strook tussen het trottoir en de weg) en aan de zuidzijde de strook tussen het trottoir en de weg zal voorzien van een andere verharding dan de weg. Tot directeur-veearts van de gemeenschappelijke vleeskeu ringsdienst werd benoemd de heer Cysouw. Bij het aanvragen van grond door de firma Claeijssens werd het college van B. en W. ver weten dat zij aan de wens van de meerderheid van de raad geen gevolg heeft gegeven om de be bouwingsvoorschriften van de Coehoornstraat zodanig te wijzi gen dat daar bungalows kunnen worden gebouwd. Destijds heeft de woningbouw vereniging „Sas van Gent" afge zien om aldaar woningwetwonin gen te bouwen. Daar het uitbrei dingsplan inmiddels niet is ge wijzigd kan men thans moeilijk weigeren om aan de firma Claeyssens deze grond in erf pacht te geven. De heer Bockstael, Van Assche en De Meijer vinden de gang van zaken verre van juist. De heer Bockstael wenste hier over hoofdelijke stemming. Met 7 tegen 4 stemmen werd de grond aan de firma Claeyssens in erfpacht gegeven. Bij de rondvraag merkte de heer De Rijk op dat hij het meer dan ergerlijk vindt dat de 3 wo ningen in de Zandstraat van de woningbouwvereniging „Vooruit" niet afgebouwd worden. Ze staan nu al meer dan drie maan den zonder dat or een hand naar uitgestoken wordt en het is geenszins te verwonderen dat zwaluwen in de woonkamers hun nest hebben gebouwd, hetgeen de heer De Bruijn de opmerking ontlokte dat men nu maar moet RECREATIE IN ZEELAND Ruim 2 miljoen toeristen heb ben vorig jaar een bezoek aan Zeeland gebracht tegenover 1.519.000 in het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het thans versche nen jaarverslag 1961 van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Ondanks de toename van het toerisme kent de provinciale V.V.V. in Zeeland ook zorgen. Bijvoorbeeld over de plannen van steeds meer gemeenten om hel vuile rioolwater ongezuiverd te doen lozen in de Westersehel de, waardoor er binnen enkele jaren sprake zal kunnen zijn van sterk verontreinigd zeewater, hetgeen zijn terugslag zal heb ben op de recreatieve ontwikke ling langs de Zeeuwse kusten. Ernstige zorgen maakt men zich ook over de voortdurende af slag van duinen en stranden. De Provinciale Zeeuwse V.V.V. bepleit in dit verband de aanleg van boulevards. Ook de ontwik keling van de zeilsport wordt door het ontbreken van voldoen de havens en verhuurinrichtin- gen zorgwekkend genoemd. Zeer succesvolle Rederijkers- dag. Zondag jl.l. werd onder zeer grote belangstelling in zaal Van Oosterom op initiatief van de Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" uit Hulst een zeer geslaagde rederijkersdag gehouden. Naast de ongeveer 15 verte genwoordigde verenigingen uit de gehele provincie Zeeland, waaronder de Camere veen Rhe torica „St. Jan ten Steene" uit St. Jansteen, de Cameres uit Oostburg, Goes enz., waren vele vooraanstaanden aanwezig, o.m. de burgemeesters uit Hulst, St. Jansteen en 's-Heerenhoek en wethouder Brandt uit Hulst. Voorts dr. Ben Lockefeer uit Bergen op Zoom, de heer Arch. Antoon Bracke uit Oostacker (B.), de beroepstoneelregisseur de heer Herman Bruggen uit Gent (B.), dr. Lockefeer uit Hulst en nog vele andere Zeeuw se en Vlaamse cultuurvertegen woordigers. Omstreeks elf uur ving het programma aan met een wel komstwoord door de organisator de hoofdman van de „Transfigu ratie" uit Hulst, de heer Charles Heirman. Spreker verheugde wachten tot de eieren zijn uitge broed. De heer De Meijer is van me ning dat er lekken in het bestuur der gemeente moeten zijn want anders kan de heer Van Achten die thans grond in erfpacht aan vraagt niet weten dat de heer Strijdonk zijn toegestane tijd om definitieve plannen voor het zelf de perceel in te dienen, verstre ken zijn. De voorzitter lichtte deze kwes tie nader toe en deelde mede dat op 27 april de heer Strijdonk ge vraagd heeft, in verband met het weekend en Koninginnedag de definitieve plannen te mogen in dienen op 1 mei. De heer Colsen is bang voor het scheppen van precedenten zo hierop wordt ingegaan. De heer De Meijer is van oor deel dat het college van B. en W. moet onderzoeken waar deze lekken zitten. Uiteindelijk blijft de grond toe gewezen aan de heer Strijdonk. zich erover dat na zoveel jaren van verstoken contact de ver enigingen uit het gewest weder om bijeen zijn. Na een korte uit leg hoe men tot deze dag was gekomen, waarin de heer Heir man vooral opmerkte dat na de afkeuring in de pers het grote succes eigenlijk gekomen is, werd het woord gevoerd door de heer Ach. Antoon Bracke uit Oostakker (B.), die op zeer plas tische wijze een instructieve voordracht hield over „Moderne décorbouw op kleine tonelen". Hierna was de beurt aan de heer P. Verver (van „De Trans figuratie"), die een zeer humo ristische Vlaamse voordracht hield, getiteld „D'n Dopper". Omstreeks 2 uur kwam het ge zelschap weer bijeen om te luis teren naar de toespraak van burgemeester A. L. S. Lockefeer, prince-souverein van „De Trans figuratie". Spreker wees op de grote plaats die het amateur toneel in Zeeuws-Vlaanderen in neemt en bracht vooral het ver heugende feit onder ogen dat tegelijk met deze rederijkersdag het zeer boeiende instructieve boek van de oudheidkundige kring „De vier ambachten" uit Hulst o.l.v. de voorzitter van de „Vier Ambachten", de heer Brandt, is verschenen. Burgemeester Lockefeer bracht de nauwe verwantschap tussen Zeeuws-Vlaanderen en Belgisch Vlaanderen tot uitdrukking, wat zich vooral toont in de Vlaamse wijze waarop deze rederij kersdag was georganiseerd. Hij bracht naar voren dat er een streven is op geestelijk gebied deze band sterker aan te halen, om de grenzen te doorbreken. „Onze beschaving bereikte tenslotte Noord-Nederland vanuit Vlaan deren..." Hiermede wilde de heer Lockefeer niet tot uitdrukking brengen dat wij Vlaminkje of Zeeuw moeten spelen, doch ons moeten houden aan ons eigen Zeeuws-Vlaams karakter. Spreker wees er daarbij op, dat over deze rederijkersdag deni grerend was geschreven en vroeg zich af of er soms twee werelden zouden bestaan een Middelburg se en een Zeeuws-VIaamse. Zeeuws-Vlaanderen ligt dichter bij Belgisch Vlaanderen dan bij de rest van de provincie en is daarom natuurlijk dat Zeeuws- Vlaanderen contact zoekt met zijn naaste buur. Hierna werd een declamatie gehouden door mej. Ria Serra- dijk), getiteld „De ballade van de piloot", waarmede zij zeer veel succes oogstte. Een zeer leerzame spreekbeurt werd gehouden door de heer Herman Bruggen uit Gent (B.). Op zeer boeiende meeslepende wijze wist hij het auditorium in zijn ban te brengen. Over zijn onderwerp „De schoonheid van ons toneel" bracht hij naar voren dat het toneelspelen het meest veelzijdige van alle kunsten is. „Toneel is een kunst apart, men moet er naar kijken, luisteren en met meeleven om de werkelijke waarde ervan te kunnen mee nemen". Tijdens de openbare discussie over Zeeuwse Katholieke ama teuraangelegenheden lanceerde de heer J. Zuidhof uit Kwaden- damme de vraag: wat de oor zaak was van het ter ziele gaan van het W. K. A. in Zeeland. Over deze vraag ontstond een zeer felle discussie. Besloten werd een werkcomité te vormen, bestaande uit drs. Lockefeer, Charles Heirman en de heer J. van Hecke, om tot heroprichting van de W. K. A. in Zeeland te komen. Op de suggestie om tot samen werking te komen met ook niet- katholieke culturele verenigingen werd besloten dit voor te leggen aan het in de toekomst te vor men W. K. A.-bestuur. Hierna werd de discussie op geheven tot omstreeks zeven uur, waarna een optreden volg de van de Camere vane Rhetorica „St. Jan ten Steene" uit St. Jan steen. Deze voerde, onder regie van Cor Verdonschot, een frag ment op van het zeer aangrij pend stuk „De Banier van de Koning". De avond werd besloten met een zeer gezellig verbroederings feest, dat de bekroning vormde van een zeer sfeervolle en boeiende rederijkersdag. P.v.d.A.-raadsleden bijeen. Door het district West Zeeuws- Vlaanderen van de P. v. d. A. werd alhier een bijeenkomst van raadsleden uit de streek gehou den, waarvoor een zeer grote belangstelling betsond. De aanwezigen werden ont. vangen in de centrale werk plaats voor minder-validen, waar de heer Dekker, leider van deze werkplaats, een overzicht gat van de wijze waarop hier ge werkt en onderricht gegeven woidt en van de daarmede be reikte resultaten. Onder leiding van burgemees ter Van Leeuwen werd daarna een bezoek gebracht aan het ge meentehuis, alwaar de burge meester een overzicht gaf van de mogelijkheden in zijn gemeen te en haar taak als verzorging*: centrum en de problematiek, die met dit alles samenhangt. Met nadruk wees hij er op, dat dit grote financiële offers vergt. In hotel „De Eenhoorn" werd nog een inleiding gehouden door de heer J. Evers, burgemeester van Kattendijke, die een cause rie hield over de taak van raads- leden en wethouders ten platte- lande. De heer G. J. van Oorschot, betuigde aan het slot der bijeen komst alle medewerkers aart deze geslaagde middag zijn dank. (Advertentie) 47 kleursfafen 10ct in de winkel EE* PH00UKT VA» BE SIKKERS 880 El» Het ingezonden stuk „Lezers die schrijven" d.d. 26 mei 1962, noopt mij, hierop te antwoorden. Er is zojuist een rapport ver schenen over de gegevens van de aardappelhandel over de jaren 1958, '59 en '60, betreffende kos ten, rentabiliteit en financiering van de aardappelhandel. Inge steld door de Stichting Handels Econ. Kantoor te 's-Gravenhage. Het voorwoord hiervan luidde onder meer als volgt „De welvaart neemt toe en er is sprake van een hoogconjunc tuur. De indruk bestaat evenwel, dat deze gunstige omstandig heden aan bepaalde groepen voorbijgaan en dat deze niet van de betere mogelijkheden kunnen genieten. De handel in aardappe len, zoals overigens ook meer takken van de handel in agrari sche produkten, vormt een voor beeld van een groep die niet aan de hoogconjunctuur deelneemt. De activiteit is toegenomen enerzijds door het overnemen van bepaalde taken van de land bouw en anderzijds door de toe passing van nieuwe methoden, welke noodzakelijk zijn i.v.m. de hogere eisen tyelke de verbrui ker aan het pródukt stelt. In de aardappelsector is de kans op een grotere omzet niet groot ge bleken. Bij een groot aantal han delaren, en dus een ingrijpende concurrentie, met daarnaast een voortdurende stijging van de kosten, zijn de winstmogelijk heden niet gunstiger geworden en is de factor kosten in belang toegenomen, daar deze factor in grote mate bepaalt of een bedrijf rendabel gehouden kan worden." Tot zo ver dit rapport. Naar onze mening zou het ver standiger geweest zijn, indien er wat minder tumult gemaakt was over de aangetrokken prijzen, want juist deze dreigementen werken bij de handel en telers, bezitters van aardappelen juist averechts. Toen wij in het natte najaar 1957 voor kapitalen aan aard appelen in de grond hebben la- t Aaveiienxie) De N.H.M.-bankspaarder beboefc zijn gefdf niet renteloos te laten liggen. Hij kan ieder teveel aan renteloze gelden onmiddellijk per giro storten op zijn spaarrekening bij de N.H.M Hij profiteert dan van rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd yoldaan geen extra kosten Spaar veilig, spaar modern Spaar bij de N.H.M. V -c- 4»\ 46. Stil voor zich uitgrijnzen- de om z\jn eigen slimheid, haast Ulv zich naar de vlakte, waar Leif Olavson en zijn troep lang zaam voorttrekken in noordelijke richting. Hij aarzelt even, gooit dan zijn wapens af en rent in galop op de troep toe. Daar ver oorzaakt zün plotselinge verschij ning nogal wat opwinding en het is Leif zelf, aan het hoofd van een aantal grimmig uitziende mannen, die hem tegemoet rijdt. „Gegroet, waarde vriend Olav son, gegroet," hijgt Ulv met zijn beminnelijkste grijns, „ge weet niet half, hoe verheugd ik ben, U te zien." „Ik kan het me nauwelijks voorstellen, Ulv," klinkt de stem van de grote Leif kil. Zijn scher pe, harde ogen nemen Gunlaugs raadsman even scherp op. „In ieder geval deel ik je vreugde niet." „Oh, maar dat verandert wel, als je weet, wat ik voor je heb!" grinnikt Ulv, niet in het minst uit het veld geslagen. „Je moet weten, ik ben niet meer Gun laugs man. Ik eh, zorg nu voor mijzelf, dus heb ik een partijtje huiden en bont verzameld, dat je van mij kopen kunt." Leifs kille ogen vernauwen zich en er komt een trek van grenze loze minachting om zijn lippen. „.Daarom liet je mij driemaal te veel leveren, eh Ulv? Daérom liet je mij driemaal tp veel beta len", snauwt hij. „Daarom dwong je mij naar het noorden te reizen, klein addertje. En nu heb je nog de moed. om me, nu ik die hele reis achter de rug heb, met bont aan te komen, %at je me in Vosbu niet geven wilde!" Als een panter buigt Leif zich voorover in het zadel. „Weg jij, klein schurkje!" bijt hij de dode lijk verschrikte Ulv toe. „Verdwijn binnen tien tellen, of mijn mannen maken korte nietten met je!" ten zitten, werd er gezegd „red jezelf maar" en toen wij in de natte herfst van 1960 met zeer veel moeite en grote kosten de aardappelen hebben gerooid en de bewaring extra zorgen baarde, waarop nadien grote kwantums niet voor consumptie te plaatsen waren en voor 23 cent de weg vonden naar de meelfabrieken, werd er evenmin iets voor de be langen van de aardappelbezitters gedaan. Nu, een jaar later, met een alom toegenomen hoogconjunc tuur, nog meer vrije tijd, meer loon, meer comfort, nu, als som migen onzer ook eens even in die hoogconjunctuur verkeren, is iedereen in beroering. Hoe kan nu toch, bij een ver bruik van 1% kg per persoon per week, dus 8 kg voor b.v. een gezin van 5 personen, tegen een meerprijs van 2 dubbeltjes per kg, wat ongeveer ƒ1,60 uit maakt en dan misschien over" 5 a 6 weken, de openbare orde in gevaar worden gebracht? In een krant lazen wij dat een ijverige staatssecretaris reeds heeft uitgebroed dat het rondom Kerstmis en Nieuwjaar a.s„ ge combineerd met de vrije zaterda -» gen en een enkele snipperdag mogelijk is, zo'n 14 dagen niet te werken, behalve in de aard appelbranche, die toch zal moe ten trachten aan de gang te blijven. Al die luxe en welvaart is uit stekend, maar het is voor ons onaanvaardbaar dat wij als teler en handelaar alleen nuttig ge acht worden als wij de aardap pel leveren voor de kostprijs (van augustus tot februari j.l. was de Bintje-prijs zo rond 10 cent per kg), of liefst nog een. paar centen hieronder, zo moge lijk onder A. K. M.-contröle Zijn wij dan alleen geschikt om te dansen naar de pijpen van het consumenten-contactorgaan, de huishoudraad enz. om hard te werken en in weerwil van de steeds stijgende onkosten, de aardappelen nog goedkoper te produceren en zonder winst om te zetten? Ten gunste van de consument, die daarvoor nog snellere brommers, grotere tele visietoestellen, koudere ijskasten en nog automatischer wasmachi nes wil aanschaffen? Dit gunnen wij een ieder, maar moet dan hiervoor de aardappelprijs in be dwang worden gehouden? Terwijl o.a. de import-Alpha's tegen ongelimiteerde prijs mogen worden verkocht, zouden wij de allerbeste Bintje en Furore te gen een lagere prijs beschikbaar moeten stellen om het levens middelenpakket goedkoop te kunnen houden, omdat anders de openbare orde in gevaar komt Dit is toch een grove onbillijk heid Bovendien vergeet men, dat de aardappelhandel altijd heeft ge zorgd dat de consument van aardappelen werd voorzien. Ook in vroeger jaren van slechte oogsten en tekorten in het voor jaar, zorgde de handel dat er aardappelen kwamen, waar van daan dan ook en ongeacht de grote risico's aan dergelijke on dernemingen verbonden. Maar als de overheid gaat manipuleren, als willekeurige maatregelen worden genomen, als een z.g. prijsbeleid plotseling uit de lucht komt vallen, dan kan de handel geen risico's nemen en dan zul len er niet voldoende aardappe len komen. Misschien denken onze minis ters nog, dat zij door hun maat regelen de consument ter wille zijn, doch zij bereiken het tegen deel. Reeds in 1848 zei Koning Louis Philippe in zijn Code des Rois: „Le commerce ne peut prospérer que par la liberté". (De handel kan alleen bloeien door vrijheid.) Laten wij hopen dat onze rege ring nog eens tot deze overtui ging zal komen en dat ook onze Nederlandse consumenten tot een wat redelijker oordeel over de aardappelhandel zullen ko men. EEN AARDAPPELHANDELAAR^ Dinsdag 29 mei OLYMPIA'S TOl De vierde étappe vt pia's Toer door Nederl gisteren gewonnen Janssen, die de Veldhoven naar Heet Km) aflegde in 4 u„ 0! 58 sec. De uitslag van de was: 1. Jan Janssen met 2 André van Aert met 3. Arie den Hartog 4. Henk Nijdam 5 Jaap de Waard 6. Cor Haest 7. Bart van der Ven 8. Coen Visser 9. Raf Gijsel 10. Cees Snepvangers Algemeen I 1. Henk Nijdam 2. Arie den Hartog 3. Jan Janssen 4. Van Aert 5. De Waard 6. Steenvoorden 7. Stevens (B.) 8. Corneüsse 9. Van der Ven 10. Haest DE RONDE VAN I De Itailaan Bruni winnaar geworden van étappe van de Ronde Hij legde de 210 km naar Fano af in 5 u„ 10 sec. In de eindspri Italiaan de snelste van van acht renners, Piet van Est. De uitslag van de 1 was 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Bruni (It.) Tonucci (It.) Marzaioli (It.) Piet van Est (Ned Schroeders (B.) Salvador (Fr.) Conti (It.) Balmanion (It) 9. Daems (B.) 10. Accorsi (It.) 11. Ongenae (B.) Algemeen 1. Desmet (B.) 3. Anglade (Fr.) 3. Meco (It.) 4. Piet van Est (Ne 5. Suarez (Sp.) 6. Battistini (It.) Heden werd plotse van ons weggenome! ze zeer geliefde 1 Vader, Behuwd- Grootvader, Zoon Broer, Behuwdbroe: Oom CHRISTIAAN HAMELINK, de leeftijd vat jaar en 9 maanden. Terneuzen P. HAMELINK— DE GRO L. PLATTEEUW- HAMEL J. PLATTEEUW CORRIE en CHRI Fam. A. HAMELI Fam. DE GROOT Terneuzen, 27 mei Axelsestraat 82. De teraardebestellin plaats hebben op wc dag 30 mei a.s., des middags te 3 uur. ROM BOEKHAND» VAN »E SAND

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2