Provinciaal nieuws Voetstappen op óe trap SP( RADIO TELE VI BURGERLIJKE STA» OE VRIJE ZEEUW Maandag 28 rnei 1962 TERNEUZEN SCHOONDIJKE SLUIS Algemene Vergadering Zeeuwse Landbouw Maatschappij ZAAMSLAG. AGENDA TERNEUZEN Maiandag 28 mei VOETB fagiiia 2 MILITAIRE TAPTOE IN GOES In Goes is zaterdagavond een militaire taptoe gehouden, die door meer dan 5.000 mensen is bijgewoond. Bijna 400 muzikan ten, behorende tot zes militaire muziekkorpsen, hebben onder lei ding van majoor R- van Yperen kapelmeester van de Koninklijke Militaire Kapel, deze taptoe ver zorgd. Aan dit militaire evenement hebben deelgenomen: de Mari nierskapel met tamboers en pij pers, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboers, het fanfarekorps van de Genie, het trompetterkorps van de Cavalle- rie, tamboers van het garde-regi ment Grenadiers en 't tamboer korps van de Koninklijke Mare chaussee. Het exercitiepeloton van de Koninklijke Luchtmacht zorgde voor een feilloos uitge voerd schouwspel, waarbij tal van ingewikkelde exercities te zien waren, zonder dat enig bevel weerkionk. Vijf plaatsen in Nederland zijn dit jaar uitgekozen voor een der gelijke militaire taptoe. Na Goes komen aan de beurt Zwolle, Haarlem, Eindhoven en Kerk- rade. De taptoe in Goes is tot stand gekomen met medewerking van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij en de gemeen te Goes. Prijzen voor ballonnenwedstrijd De grote ballonnenwedstrijd voor de jeugd op de Koninginne dag ten bate van de Stichting Groepsgebouw voor padvinders is een succes geworden. Burge meester mr Rijpstra gaf die mid dag het sein voor het vertrek door zelf een aantal ballonnetjes het luchtruim in te sturen; er volgden daarop nog ongeveer 2500 ballonnen. Het was een fantastisch ge zicht. al die kleuren tegen een blauwe hemel. Zij trokken zuid waarts en de meeste terugmel dingen kwamen dan ook uit N.- Frankrijk. Een lange lijst van namen van kinderen wier kaart was te ruggezonden hing al enige tijd bij de secretaris der Stichting in de Axelsestraat. Zaterdag zijn de prijzen uitgereikt. Een stoet van welpen en verkenners van de Doormangroep, veel andere jeugd, het tamboer- en pijpers korps ..Irene'' en een geluidswa gen trok zaterdagnamiddag door Terneuzen om de eerste prijs, ge schonken door het gemeentebe stuur, naar de gelukkige win naar, Keesje van Driel. West- kolkstraat 7 te brengen. De twee de prijs was voor Chris Louwies se, Bernhardstraat 22, en de der de voor Sonja Rijnhout. Juliana van Stolbergstraat 13. Verder kwamen de volgende kinderen voor een troostprijs in aanmerking: P. Drabbe. Mauritsfort. Hoek; Gerrit de Vriend, Axelsestraat 123; Simon van Houcke. Beuken- str. 6; Koosje Bakker, v. Cant- fortstr. 9; Alineke Bliek, West- kolkstr. 28; Mar Valke, Tulpstr. 11; Kees de Smidt. Burg. Geill- str. 4; Mimi Versprille, Dokweg 4; Jacobus Dooms. Dekkerstr. 43; Mirjam Dirkse, Margrietstr. 36; Lienie Rijnberg, Kastanjelaan 13; Maarten Koster, Burg. Geill- str. 14; H. Sanderse, Da Costa- str. 2; Jan Hangoor. Marijkestr. 16; Marleen van Eijk, Margriet str. 18; Ineke Altman, Populie- renstr. 5 en Marijke de Vos, Ma rijkestr. 11. allen te Terneuzen. geveer 1200 belangstellenden werd bezocht, maakten wij reeds melding van het werk van de heer De Bodt. zodat wjj thans daarop niet zo uitvoerig behoe ven in te gaan. Toch mogen ter gelegenheid van deze a.s. ten toonstelling misschien nog wel even enkele punten worden ge memoreerd. Het is zeer begrijpe lijk dat velen een rilling krijgen als er over schilderkunst en dan speciaal „moderne" wordt ge sproken. Dit is zeker bij de wer ken van Piet de Bodt niet nodig. Hij is beslist niet een „moderne" schilder, vaak onverstaanbaar voor de meeste mensen. Pieter de Bodt is een schilder van de ruimte (polderlandschappen) en van de sfeer (interieurs en stil levens). Zijn werken vertonen een sterke compositie en heel dikwijls een prachtige kleurkeu ze. Onbegrijpelijk zijn zij zeker niet, want ook Piet de Bodt zelf praat in klare taal, hoewel hij van zichzelf zegt. dat hij het be ter schilderen dan zeggen kan. Hij gebruikt vaak „zware'' kleu ren. Niet omdat hij een pessimist is; integendeel, maar daarmee wil hij „het licht" dat hij schilde ren wil. tot zijn recht doen ko men. Hij schildert landschappen om de wijdsheid te kunnen weer geven. dus vaak wel landschap pen die alleen maar in zijn ver beelding bestaan. Hij heeft wel stukjes gemaakt van Zaamslag, van Westdorpe en Hulst, want hij is een uitstekend tekenaar, die vaak met enkele lijnen kan zeg gen wat hij bedoelt. Daarom durven wij te voor spellen dat deze tentoonstelling de aandacht zal trekken. Want wat Piet de Bodt te zeggen heeft, is het beluisteren waard en ook de manier waarop; de duidelijke, schone (schilders)taal zal ieder aanspreken. Het examen werd afgenomen door de doktoren mevr. T. Nie- hüser, kinderarts, en A. C. Nieu- wenhuyzen Kruseman, vrouwen arts, beiden te Terneuzen, en de docente zuster S. M. de Ridder, wnd adjunct-directrice van het Juianaziekenhuis alhier. Rijksgecommitteerde was dok ter G. L. J. M. Driebeek, vrou wenarts te Axel. Gediplomeerden Lagere Lagere Landbouwschool Aan de in ons vorig nummer opgenomen namen van de gedi plomeerde leerlingen van de La gere Landbouwschool alhier moe ten nog worden toegevoegd J. Mattheeuws te Sas van Gent en J. Vloeiberge te IJzendijke. Jaarvergadering van „Het Nut" Het departement Sluis—Aar denburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen hield in hotel Sanders haar jaarvergade ring. De heer C. M. v. d. Broecke uit Aardenburg moest om gezond heidsredenen bedanken als be stuurslid. Zijn plaats werd inge nomen door mej. J. Nieskens uit Aardenburg. Het programma voor het a.s. seizoen 19621963 werd bespro ken. Gedacht wordt aan een ont moeting met Karei Jonckheere en aan een cabaretavond in Aar denburg. De bibliotheken in Sluis en in Aardenburg krijgen een bijdrage van 100 uit de Algemene Kas. In Goes is zaterdag j.l. de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij gehouden. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, begon zijn ope ningsrede met citaten uit het geen de president van de Neder- landsche Bank in zijn jaarver slag over 1961 heeft geschreven over de invloed van de reva luatie en de invloed van de in voering van de 45-urige werk week. Hoewel de weersomstandighe den verre van ideaal genoemd konden worden, heeft de bevol king van Zaamslag en zeer velen uit de omgeving zaterdagmiddag genoten van de rondgang door lie gouden koets trok uit. de op de komst van het muziek gezelschap „Do Volharding", welke de rondgang met marsmu ziek zou opluisteren en daarbij tevens de inwoners van Zaam slag met het fraaie nieuwe vaan- Met „de muziek" voorop werd door de ponnyclub oen rondgang gemaakt door de straten van Zaamslag, zodat er volop gelegen heid was om de gouden koets met gevolg te bewonderen. Pieter de Bodt exposeert dit seizoen in de watertoren Op een persconferentie in ho tel „Rotterdam" is door het be stuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Ter neuzen en in aanwezigheid van de kunstschilder Pieter de Bodt uit Zaamslag bekend gemaakt dat er vanaf zaterdag 2 juni a.s. oen tentoonstelling van de wer ken van de heer De Bodt zal worden gehouden in de Waterto ren. Om vier uur 's namiddags wordt de tentoonstelling, die tot half september duurt, officieel door mevr. E. Rijpstra-Knook, echtgenote van de burgemeester, geopend. Bij gelegenheid van zijn één- dagstentoonstelling op Koningin nedag te Zaamslag. die door on- DODELIJK ONGELUK. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is in Doetinchem op de Ter- borgseweg de 24-jarige onderwij zer B. S. bij een autobotsing om het leven gekomen. Hij reed per auto op de weg en trachtte een melkwagen in te halen, maar bemerkte daarbij vermoedelijk niet. dat van de tegenovergestel de zijde een bus van de Gelderse Tramwegen naderde. Hij reed tegen deze bus op en was op slag dood. De heer S. was nog maar sinds korte tijd gehuwd. HEDEN TERNEUZENZuidersportpark (terr. Tern. Boys), 6.45 uur: P.Z.E.M.—P.T.T. en Atoom boys— H.S.V. Luxor-Theater, 8 uur: „Dy namite Jack". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De slavin van Rome". MORGEN TERNEUZENZuidersportpark (terr. Tern. Boys), 6.45 uur: H.K.C.—Spadella en Rijkswa terstaat I Meterfabriek. Luxor-Theater, 8 uur: „De immorelen". Drukbezochte vergadering der sporthengelaars De jaarvergadering der Ter- neuzense sporthengelaars, ver enigd in „Ontspanning Na In spanning" werd zaterdagavond gehouden in het clublokaal van „La Belle Vue". De voorzitter, de heer C. v. d. Broek, kon een groot aantal leden begroeten. In het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Harpe, werd het geslaagde internationale zee- hengelconcours van het vorig jaar gememoreerd, evenals het feit dat vele leden op internatio nale concoursen behoorlijke re sultaten behaalden en niet in de laatste plaats dat het O.N.I.-lid de heer C. Hamelink Schelde- kampioen 1961 werd. Dank werd gebracht aan de heer R. Vrieling, die als iid van O.N.I. het vele stencilwerk voor zijn rekening nam. Ook het financieel verslag van de heer W. Cuyper was voor 1961 gunstig. Bij de ingekomen stukken was een brief van de particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard waarin werd vermeld dat voor het 5e internationale zeehengelconcours, dat op 30 juni zal plaats hebben, een bronzen m&daille is beschikbaar gesteld. Er waren ook diverse stukken bij die het voor de sportvissers nog altijd précaire onderwerp wormensteken behandelden. Hier voor moet jaarlijks zes gulden worden betaald en wanneer het nu wel en niet mag, kwam op de vergadering niet duidelijk naar voren. De kascontrólecommissie, be staande uit de heren J. Kiel, J. de Putter en F. Goedhart, keur de het beleid van de penning meester goed. De heer Goedhart was aan de beurt van aftreden en werd opgevolgd door de heer P. Geene. Over het beleid van het bestuur had niemand aanmerkingen. De herbenoeming van de heren J. Harpe (le secretaris), W. Cuy per (penningmeester), J. Kaan, W. Riemens en J. Hamelink, was dan ook een kwestie van en kele ogenblikken. Bij liet bespreken van de vis waters werd uitvoerig van ge dachten gewisseld. Het „Gat van Pinte'' is nog altijd een goed vis water, al is de laatste keer van de visuitzet vanwege het ijs niets terechtgekomen. De Westvest mag nog steeds bevist worden. En voor wat de sehaatsvijver betreft, daar zal wel maatkarper worden gevan gen. Voor de leiding aan de Goe- se polder heeft nooit iemand be langstelling gehad, maar nu deze een eind is omgelegd, zijn er leden die er graag op willen vis sen. Dan zullen zij nog even ge duld moeten hebben vanwege de werkzaamheden die daar uitge voerd worden. Nabij Zoutespui heeft O. N. I. er een nieuw viswater „de Bron" bijgekregen. Op een vraag hoe het met het vissen op de Braakmankreek staat, moest de voorzitter tot zijn spijt mede delen dat de toegezegde onder handelingen niet hebben plaats gehad, hoewel hij naar Philippi ne is geweest. In de pauze werd een gratis verloting gehouden. De hengel- concoursen om het clubkampioen schap werden vastgesteld op 2 en 23 juni en 7 juli a.s. De voorzitter herinnerde de leden aan het internationaal hen- gelconcours op de 2e Pinksterdag te Tholen. Tijdens de vergadering waren alle problemen op een dusdanige wijze belicht, dat er letterlijk niets meer voor de rondvraag overbleef. Geslaagd Bij het vorige week in het Ju- lianaziekenhuis alhier gehouden examen voor de aantekening kraamverpleging zijn geslaagd de zusters N. R. Buize. A. M. van Liere, C. de Putter en L. C. van Vooren. de gemeente van „De Klepper- tjes" met de „gouden koets". Daar de ponnyclub te Axel ge vestigd is, werd zaterdag de stoet op de hoeve van de heer Jac. de Klerk opgesteld, wachten de!, vervaardigd in het atelier van de firma Brandt te Voor burg, zou doen kennismaken. Het vaandel is door de bevolking van Zaamslag aan de muziekver eniging geschonken. Na beëindiging van de rond gang werd weer gereden naar de hoeve van de heer De Klerk, al waar de stoet werd ontbonden en de terugtocht naar Axel aan vaard. V.l.n.r.: Ad. Haak; Anja Dieleman; C'or den Hamer; Advi den Exster (gedeeltelijk zichbaar) Henk VerstraetenJaap den Doelder; Ineke Bolleman (gedeeltelijk zichtbaar); Annelien de Feij- ter; Bram Haak; Monique Reminsen; Jan de Feijter; Hans Verstraeten; Silvia Sanderse; Jan den Doelder en Hans Dieleman (gedeeltelijk zichtbaar.) In de landbouw, zo ging de heer Geuze na deze citaten ver der, hebben wij evenzeer te maken gehad met de nadelige gevolgen van de revaluatie, die onze uitvoerpositie heeft aan getast. Het kostenvraagstuk, met name ook in de loonsector, speelt evenzeer een belangrijke rol en de zuigkracht van con currerend ander bedrijfsleven is zó groot geweest, dat het veel boeren niet mogelijk geweest is daar tegen op te bieden. Aan een statistisch overzicht van het Landbouw-Economisch Instituut ontleende de heer Geuze een aantal cijfers over de uitkomsten van landbouwbedrij ven in het zuidwestelijk kleige bied. De opbrengsten in dit ge bied waren in het jaar 1960/'61 dit slaat dus op de oogst 1960 gemiddeld vijf procent hoger dan in de jaren 1955/'56 tot en met l959/'60; de kosten waren gemiddeld acht procent hoger. De geldopbrengsten per hectare van wintertarwe en zomergerst waren gemiddeld resp. 25 en 12°'o beter dan in de periode 1955/'56—1959/'60. de geldopbrengsten per hectare van zomert arwr vertoonden alleen in Zeeuws-Vlaanderen een gun stig resultaat. De peulvruchten, die in hel zuidwestelijk kleige bied gemiddeld 13 °o van de op pervlakte innemen, hadden ge middeld lagere opbrengsten dan in de basisperiode. De geldop brengsten van de consumptie aardappelen op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuws-Vlaan deren waren ongeveer de helft van die in de jaren 1955/'56— 1959/'6(i. Sprekende over het rapport „Landbouwpolitiek op langere termijn" van het Landbouw schap merkte de heer Geuze op, dat de reactie van de overheid op dat rapport nog uitblijft. Het zou toch wel zeer belangwek kend zijn te weten, hoe de over heid nu denkt over en hoe zij staat tegenover de stellingen, die in het rapport ontwikkeld zijn, meende hij. Mede aan de hand van het rapport kwam ir. Geuze tot de conclusie, dat de afzet zeer bij zondere aandacht in de boeren- sector behoeft. Het is daarbij natuurlijk wel aan het Land bouwschap om de gedachten daaromtrent te ontwikkelen, maar het is aan het bedrijfs leven zelf om tot uitvoering te komen. Overleg in de top van de cen trale landbouw- en landarbei ders-organisaties en de top van de belangrijkste coöperaties over een bundeling van zoveel mogelijk krachten, leek ir. Geu ze uitermate gewenst. In het in dustriële bedrijfsleven heeft zo'n bundeling geleid tot trust- en kartelvorming. Van land- bouwkant is men daartegen d.m.v. de coöperatie welbewust ten strijde getrokken, maar daarbij is verzuimd het voor beeld van de concentratie in dit bedrijfsleven tot op voldoende hoogte te volgen. Dat speelt ons op het ogenblik parten, aldus ir. Geuze, en we zullen, wanneer Concert op het Marktplein Onder leiding van haar diri gent, de heer J. Meijers, werd zaterdagavond op de kiosk een concert gegeven, waarvan vooral het verplichte en het vrije num mer. dat ons plaatselijk muziek gezelschap op het a.s. Zeeuws- Vlaamse concours te Retranche- ment zal uitvoeren, de volle aan dacht had van het publiek, dat wegens het gure weer helaas niet veeltallig genoemd kon worden. Na afloop van het concert stel de het gezelschap zich nog op om onder het spelen van marsmu ziek naar het clublokaal terug te keren. Door WILLY CORSARI - 15) Men heeft Anja Judge met rust gelaten tot het laatst. Dok ter Terlaet gaf haar een kalme rend middel. Als ze binnenkomt is ze vrij kalm, hoewel haar ogen nog onnatuurlijk wijd staren. Op doffe toon, maar beheerst, vertelt ze dat ze haar man het laatst heeft gesproken omstreeks elf uur. Hij placht dan een kopje koffie te drinken. Zij had brie ven geschreven na het ontbijt en ging toen naar hem toe, om te zien of hij zijn koffie al had ge had. Hij vertelde, dat Philip Gardner naar bed was gegaan, hij had zo geklaagd over hoofd pijn en duizeligheid. Ze ging daarna, op verzoek van haar man, met de hond wandelen. Hij was heel gewoon en opgewekt geweest, maar zei dat hij veel te doen had. Over Philip laat ze zich wat aarzelend uit. Het is duidelijk, dat ze altijd medelijden met hem heeft gekoesterd. Hij is, zegt zij, heel intelligent en begaafd, maar zijn zwakke ge zondheid maakte hem het werk, dat hij oorspronkelijk deed op een chemisch laboratorium onmogelijk. Op verzoek van zijn eerste vrouw nam Judge hem in twee uitstekende secretaressen dienst als secretaris, hoewel hij had, die hij ook behield. Ze ble ven echter in Engeland. Maar Philip liet hij in de waan dat hij onontbeerlijk was; zijn gebrek hij hinkte van kind af aan en zijn ziekelijkheid, maakten iedereen toegevend tegenover hem. Ze vertelt dan verder, dat ze een tijdlang wandelde. Toen liep de hond weg. Ze zocht hem eerst, maar het begon te onwe ren, zodat ze naar huis ging in de hoop, dat hij daar al zou zijn, zoals wel meer gebeurd was en ook nu het geval bleek te zijn. Ze is nog bezig met haar ver klaring, als Lund door het ven ster mevrouw Canna ziet nade ren. Hij verlaat stil de kamer en gaat de oude dame tegemoet, om haar voor te bereiden op wat er gebeurd is. Maar als ze binnenkomt in de hall. ziet hij dadelijk dat haar gezicht doods bleek en verslagen is. In haar ogen ligt ontzetting. Ze schijnt hem eerst nauwelijks te herken nen. Dan ziet ze de deur. slaakt een luide kreet en roept: „Wat is er gebeurd? Wat is er?" Hij spreekt haar kalmerend toe. Dirkhof is verschenen bij haar gil. Ook anderen komen in de hall. Robert Silengo zegt; „Ik zal dokter Terlaet nog even roe pen. Ze is vreselijk overstuur." Mevrouw Canna zit inderdaad half bewusteloos op een leun stoel gezakt. Haar gezicht is grauw, haar lippen prevelen. Het duurt een tijdje, eer ze be grijpt wat Joan haar voorzichtig mededeelt. Dan laat ze zich naar haar kamer brengen. Dirkhof schudt meewarig het hoofd. „Arme ziel, wat een schok voor haar! Ze kan morgen wel gehoord worden, ze is er niet bij geweest. Wat is ze overstuur! Toch anders zo'n flinke vrouw." „Ja", zegt Lund nadenkend, „ze was erg overstuur HOOFDSTUK VI. DRIE VRAGEN VAN INSPECTEUR LUND. Anja, die weer was gaan lig gen, komt nu de serrekamer uit. Ze steunt zich aan de deur post. Haar zwarte ogen staren uit haar krijtwit gezichtje eerst Dirkhof en dan Lund aan. „Was het tante, die zo vrese lijk gilde?" vraagt ze met hese stem. „Ja. ze is geschrokken." Dirk hof neemt vriendelijk haar hand. „Ga naar bed, mevrouwtje. Neem een slaapmiddel, probeer te rusten..." „Ik ben bang om te slapen," zegt ze en huivert. „Ik ben bang voor dromen." „U hoeft vannacht niet bang te zijn," zegt de commissaris troostend. „Ik laat hier een paar agenten achter. Als u wilt. kan er een voor uw deur worden ge- plaatst. Dan hoeft u maar te roepen en hij is bij u." Ze zegt toonloos: „Ik kan het maar niet bevatten, dat John dood is. Zo opeens. Het is of ik weer een angstdroom heb en maar niet wakker kan worden. Of ik me dat alles maar ver beeld..." Een rechercheur komt naar Dirkhof toe en fluistert hem iets in. De commissaris volgt hem naar Judge's kamer. Lund en de jonge vrouw zijn alleen in de hall. Ze steunt nog tegen de nu gesloten deur. Hij verwacht elk ogenblik dat ze in elkaar zal zakken. „Laat ik uw kamenier roepen, dan kan ze u naar bed brengen," zegt hij. Ze grijpt hem bij zijn mouw. „Inspecteur Lund," haar stem fluistert hees en gejaagd, „ik ben bang, ik ben zo bang... straks wordt het nacht en dan ben ik alleen... en ik voel dat er nog iets gaat gebeuren, nog iets vre selijks." Hij kijkt bezorgd in haar ver wilderde ogen en zegt sussend: „U bént toch niet alleen. Er blij ven agenten hier. U hebt uw vrienden bij u..." „Misschien was het nog beter, werkelijk alleen te zijn," zegt zij voor zich starende. Hij aarzelt even. Dan legt hij zachtjes zijn hand op haar schou der. Hij voelt hoe ze beeft. Op dit moment is hij geen inspec teur, bezig met een onderzoek. Hij is alleen een man tegenover een hulpeloze, dodelijk bange vrouw. „Zoudt u minder bang zijn als ik hier vannacht kwam?" vraagt hij zacht. Ze kijkt snel op. „Zou dat kun nen?" „Natuurlijk kan dat." Haar kleine handen grijpen zijn hand vast en omknellen die. (Wordt vervoitrd.). we deze weg opgaan, misschien de consumentenbond en andere belangengroeperingen tegenover ons vinden, maar we kunnen ons toch niet langer veroorloven door een te grote splitsing, door een te grote spreiding onze- krachten te zeer geïsoleerd te houden. Sprekend over de overheid zei de heer Geuze, onvoldoende te bemerken dat een man als minister Marijnen aanvoelt wat de verhoudingsgewijze lage in komens van de laatste jaren voor de boerenstand in het al gemeen betekenen. Er is vol gens spreker op het ogenblik één lichtpunt, hoewel dat nog steeds niet uit de bus gekomen is. n.l. dat de overheid nu ook wil inzien dat zij de Nederlandse vlasteelt niet langer de dupe mag laten worden van de dis criminatoire maatregelen die België en vooral Frankrijk nemen, en ook dat de regeling van vlascertificaten van enkele jaren geleden weer ingevoerd zou kunnen worden. Maar op het gebied van de koolzaadteelt, de bietenteelt, de aardappelteelt, de regulering van de vleesim port steeds weer loopt men tegen een muur op van te wei nig gevoel voor wat de binnen landse landbouwpolitiek nog meer vraagt dan het praten over dorre rekensommen. „Meer begrip voor de praktische om standigheden", wenste de heer Geuze. In een direct hierop volgende korte beschouwing over de E. E. G. zei hij, dat minister Marijnen en zijn medewerkers zich op dat gebied uitsloven. „Lichamelijk en geestelijk wordt van vele van onze topfunctiona rissen te veel gevergd, laten we dat niet vergeten bij alle kriti sche gesteldheid, die onze stand wel eens wat overmatig eigen is", zei hij. Uitvoerig besprak de heer Geuze de kwestie van de wet vervreemding landbouw gronden. Veel van wat er tot nu toe aangaande deze taak ge schreven is en gepubliceerd heeft een sterk demagogische inslag, vond hij. Een speciale commissie van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft het vraagstuk van de wet vervreemding land bouwgronden bestudeerd en de heer Geuze gaf nu een lange opsomming van de argumenten' voor en tegen opheffing van die wet, die de commissie tegenover elkaar heeft opgesteld. De com missie, zo vertelde hij hierna, is niet blind voor de nadelen van opheffing, maar weegt de be zwaren tegen de huidige rege ling toch zwaarder. De grootst mogelijke meerderheid der com missieleden heeft zich dan ook voor opheffing van de wet ver klaard wat de prijsbeheersing betreft. Éénstemmig echter was men van mening dat een derge lijke opheffing alleen aanvaard-, baar is bij een goede regeling van het voorkeursrecht van de pachter. De regeling van dat voor keursrecht bij koop, zoals die wordt voorgesteld in het wets ontwerp tot wijziging van de pachtwet, komt de commissie niet afdoende voor. De commis sie zou als voorwaarde willen stellen dat, indien tegen de wetsvoorschriften in toch ver kocht zou worden met voor bijgaan van de pachter, zodani ge sancties worden getroffen dat er zekerheid bestaat dat de pachter hetzij alsnog zijn rech ten kan doen gelden, hetzij zo danige schadevergoeding toege wezen krijgt, dat dit feit alleen al prohibitief werkt tegen over treding. Een tweede punt, dat de commissie onvoldoende gewaar borgd lijkt, is de vastsstelling door de Grondkamer van de waarde van de grond in het vrije verkeer. Geboorten: 15 mei. Erik, z. van Klaas Jan Hoving en Bouwina Willemina Bos, won. Axelsestr. 27, 18 mei. Franciscus Camillus Marie, z. van Roger August van Waes en Maria Johanna Rozalia Hame- Hjnck, won. Bosjesweg 89. ReijeP René, z. van Dirk van Halm en Catharina Santina Overdulve, won. Dokweg 1. Suzanna Anita, d. van René Leonardus de Neve en Suzanna Leunis, won. le De Fcij- terstr. 1. 19 mei. Jurrien Eiso, z, van Jan Berend Blaauw en Gee- siena Jurriena Wolf, won. Miö- denstr. 102. 20 mei. Jacobus Jan, z. van Reinier Harms en Catha rina Koster, won. te Axel, Vaart- wjjk N 13. 21 mei. Adriaan, z. van Willem Dekker en Anna Geensen, won. Julianastr. 37. 23 mei. Johan nes Adriaan Albert, z. van Arthur Petrus Alouisius van Aerde en Anna Elisabeth Elodie de Doelder, won. Bosjesweg 50. Huwelijks-aangiften 21 mei: Cornelis Johannes Hendrik de Waal, 19 j., jm. (van Axel) en Suzanna Franeina Ollebek, 17 j., jd. Jean-Pierre Maurice Rémy Champeau, 21 j., jm. (van Evreux (Frankrijk) en Eugenie Gerritje de Jonge, 23 j., jd. 22 mei. Johan nes Jacobus Neele, 25 j., jm. en Ada Hendrika Groenenberg, 26 j., 3d. Huwelijks-voltrekkingen: 24 meil Florentinus Edmondus AuguStinus van Rossum, 27 j., jm. (van Sas van Gent) en Elisabeth Rozalia Maria van den Bosch, 20 j., jd. Odon Seraphinus Marie de Hul- sters, 29 j., jm. (van Westdorpe) en Rosetta Marie de Bakker, 24:j.! jd. Gijsbert Gerrit van den Hoek, 29 j., jm. 'van Eindhoven) er Johanna Adriana Mechielsen, 21 j-, jd. Overleden: 19 mei. Jan Verhelst 60 j., geh. gew. met CathaFHil .WiülSta (woi),.tc_ UITSLAGEN 2' Betaald voet EERSTE DIVIf BW—Go Ahead 3 Helmond 26; Haarl 03; Veendam3 3—1; SW—DFC 1— Eindhoven 23; Vitesse 12; AGC dia 3—0; Fortuna VI Fortuna VI. kampioei EERSTE DIVIf WageningenHera Elinkwijk—Limburg! QuickSHS 14I VSV 6—1; EBC DVS 1—6; Heerer 2—2; Hilversum— 1—1; NOADHVC siorZFC 10. TWEEDE DIV OldenzaalGraafsc wedstr.), 3—1. Amateurs OM HET KAMPIOI VAN NEDERI JOS—Vlissingen 2 tasXerxes 23; Quick N. 44; Vliss 02; XerxesVelo Quick N.—Standaard DINSDAG 29 HILVERSUM I 7.10 Ochtendgymn.; tendvaria gr.7.! ning; 8.00 Nws; 8.1! ma-overzicht aar door naar school (gr.); 9.00 Gymn. voc 9.10 De groenteman merork. (gr.); 9.36 den; 9.40 Morgenw Boekbespreking; 10) vitaminen (gr.); 10.! kleuters; 11.00 Le: Voor de zieken; mondorgelspel en Regeringsuitz.; 12.30 land- en tuinbouw; muziek en zang; 13.15 Meded., act. 13.25 Beursberichten; te orkestmuziek; 14.( mermuziek; 14.40 S 15.00 Met naald en si Viool en piano; 16.00 kestmuziek (gr.); 16 jeugd; 17.30 Orgel 17.55 New York ca Nws; 18.15 Actualit Pianospel; 18.30 Lc Voor dé" kinderen; vous parle;- 19.10 C (gr.); 19.55 Wielreni pia's Tour door Ned( Nws; 20.05 Gevar. I 22.00 Zangrecital; 22.40 Actualiteiten; gram.; 23.25 Kamer 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.15 Klass. gram.; 7. jeugd; 7.45 Morge overweging; 9.00 Nw de dag (gr.); 8.50 V 9.40 Schoolradio; 10. kleuters; 10.15 Lezinf kestmuziek (gr.); 11 vrouw; 11.30 Muziel (gr.); 11.50 Lezing; dagklok; 12.04 Wals 12.30 Meded. t.b.v. lai bouw; 12.33 Balletm 12.50 Actualiteiten; 13.15 Platennieuws; gram.; 14.05 School Voor de plattelan 14.45 Gevar. prog: 15.50 Gram.; 16.00 V ken; 16.30 Ziekenlof de jeugd; 17.40 Beui 17.45 Regeringsuitz.; de jeugd; 18.20 Dai zangsolisten; 18.45 19.00 Nws; 19.10 Ac 19.25 Licht te vert 20.00 Eerste slotuitz 21.00 Fotocursus; orgelrecital; 21.45 S< riton en piano; 21.55 gramma; 22.15 bespreking; 22.30 Ni Lezing; 22.55 Vreen tuur en muziek in c; 23.25 Amus. muz. Nws. BRUSSEL (VI.): 12.03 Lichte gram.; berichten; 12.35 Li< 12.50 Beursber.; 13.01 Kamermuziek14) radio; 15.45 Opei 16.00 Beursber.; 16.0( 16.21 Kamermuziek 17.15 Lichte gram.; bespr.; 17.50 Voor 18.20 Voor de sole Sport - Actualiteit 19.00 Nws; 19.40 Koe Lezing20.00 Hoo: Jazzmuziek; 22.00 Belgische muziek 23.00 Nws. Televisieprogra NED. T.V.20.(X 20.20 Politieke uitze Europa 1957—1962, ontwikkeling van samenwerking; 20.' lopen de klokken an ding in verband me kampioenschappen 21.10—22.40 Geordie leeftijden). BELGIË (VI.): Schooltelevisie; 19.0( naai jeugdkroniek; film; 19.40 Weten horizonten; 20.00 Ni trein van 8 u. 08, T. 20.55 Zu jung um bi variétéprogr. van 22.05 Programma grotvisaen; 23,50 Nv

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2