Provinciaal nieuws ym BEST I LEXINGTON I I Officiële ingebruikneming van het Groene Kruisgebouw te Terneüzen Zuiderkruis" in Hollandia Zaterdag 26 mei 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 m m\ I ym "m FROM AMERICA'S TOBACCOS TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. RILL AND-B ATH. SLUIS VOGELWAARDE VLISSINGEN ZAAMSLAG STAKINGEN IN SPANJE1 BREIDEN ZICH UIT j 1 Cl GAR ETTES W, AMERICA'S BESTTOSACCOS M LEXINGTO .ONRENDABELE PERCELEN" IN ZEELAND WORDEN OP HET ELEKTRICITEITSNET AANGESLOTEN De N. V. Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij hoopt, naar gisteren in een persconfe rentie werd bekend gemaakt, nog dit jaar te beginnen met het aan sluiten van de onrendabele ge bieden in Zeeland op het elektri citeitsnet. Naar verwachting zal de aansluiting binnen vijf jaar worden voltooid. Het plan tot aansluiting is in nauw overleg met de Zeeuwse landbouworganisaties en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, tot stand gekoomen. Na een nauwkeurige inventari satie en uitvoering van reeds goedgekeurde projekten bleek, dat buiten 262 zogenaamde ruil verkavelingspercelen er in Zee land nog in totaal 636 zuiver on rendabele percelen aanwezig zijn. Hiervan moeten 51 percelen, waarvan de aanlegkosten vrij hoog zijn, voorlopig afvallen en in totaal worden dus 585 onren dabele percelen aangesloten. Hiervan liggen er 417 in Zeeuws- Vlaanderen, 167 in Zuid-Beveland en één in St. Philipsland. De totale kosten van aanslui ting van deze onrendabele per celen bedragen 3.145.000, daar van zal de provincie 292.500 bij dragen, de gemeenten ƒ585.000, de N.V. P.E.Z.E.M. ƒ1.302.250 en de belanghebbenden 965.250. Voor de aansluiting van de 51 percelen, waarvan de totale aam sluitingskosten 599.000 bedra gen, wordt zo spoedig mogelijk een oplossing gezocht. Rode Kruis-actie. .Terneüzen staat weer aan het begin van de jaarlijkse Rode Tftuis-veertiendaagse. Dat bete kent dat er weer dames langs de deur zullen komen „met alweer een collectebus". Het is natuur lijk wel waar dat er veel wordt gecollecteerd en voor het een is het al harder nodig dan voor het andere. Voor het werk van het Ne derlandse Rode Kruis is het wel heel hard nodig als men eens nagaat hoe talrijk de aktivitei- ten van dit instituut zijn, terwijl deze aktiviteiten er uitsluitend op zijn gericht om de lijdende medemens te helpen. Het gebeurt wel eens dat er in Terneüzen bij een samenkomst van het Nederlandse Rode Kruis een spreker komt die vertelt over het lijden van veel van onze medemensen, ook landgenoten. Hoe deze mensen, vaak jaren lang bedlegerig in een uitzicht loze ziekte, naar een beetje har telijkheid en naar een beetje hulp hunkeren. Dan vraagt men zich wel eens met een schaamte gevoel af, waarom deze mensen zo moeten lijden en waarom wij zelf kerngezond zijn. Als er dus ook bij u wordt ge collecteerd denk dan even aan de mogelijkheid dat ook u door het Rode Kruis moet worden geholpen en bepaal uw gift dan naar het bedrag dat u zoudt wil len dat een ander voor u zou geven. Dan wordt dit jaar de Rode Kruis veertiendaagse in Terneüzen een recordopbrengst. Vakexamen Bij de te Utrecht gehouden exa mens slaagden voor het diploma vakbekwaamheid kantoorboek handel o.m. mej. J. J. Hamelink en de heer A. van Wijck, alhier. Agenda gemeenteraad De raad komt dinsdagavond ï.s. bijeen ter behandeling van de volgende punten; 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. 4. Voorstel tot wijziging van de „Verordening op de heffing van een belasting op de hon den in de gemeente Axel". 5. Voorstel tot het verhuren van het pand Ds. Jan Scharp- straat 2 te Axel, aan de Rijksgebouwendienst. 6. Voorstel tot; a. intrekking raadsbesluit van 31 oktober 1961 en 1 december 1961 betreffen de reiskostenvergoeding leerlingen Chr. Land bouwschool 's H. Arends- kerke; b. het toekennen van subsi die voor leerlingen uit Axel. 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhoven- straat, aan de heer J. M. Scheele, Pierssenspolderstr, 58 te Sluiskil, Terneüzen. 8. Voorstel tot wijziging van de „verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de al gemene begraafplaats in de gemeente Axel". 9. Voorstel om machtiging te verlenen tot het aanstellen van een 3e schilder. 10. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot het instellen van een koopavond voor alle winkels. 11. Voorstel tot ruiling van grond aan de Zuidsingel i ventweg) met de heer F. H. A. Zohlandt, Hospitaalstraat 21 te Axel. 12. Voorstel tot aankoop van de woning Kanaalkade 16 van de heer Jac. de Feijter Jr. te Axel. 13. Voorstel tot aankoop van de woning- Kanaalkade 64 van de heer E. J. van den Bosch te Axel. 14. Voorstel tot aankoop van grond aan de Polenstraat van de heer J. den Hamer te Axel. 15. Voorstel tot het aanleggen van een invalsweg aan de Kanaalkade en verbetering van het kruispunt Zeestraat - Kinderdijk - Zuidsingel - Ka naalkade. met vaststelling 3e wijziging van de gemeentebe groting 1962. 16. Voorstel tot aankoop van 10 panden in het saneringsge- biecl Oudewijk en omgeving van de familie Swets. 17. Voorstel tot aankoop van grond en overname van een riool in eigendom, beheer en onderhoud van de Polder Noord-bij-Axel, t.b.v. het in dustrieterrein „Kleine Noord polder". 18. Voorstel tot overname door de gemeente van de Polder Noord-bij-Axel in beheer en onderhoud van een gedeelte van de „Buthdijk", no 17 van de wegenlegger der gemeen te Axel. 19. Voorstel tot aankoop van gronden in het uitbreidings plan „Noord n' t.b.v. het in dustrieterrein „Kleine Noord polder" van fam. Van Hoeve. 20. Voorstel tot aankoop van gronden in het uitbreidings plan „Noord II" t.b.v. het in dustrieterrein „Kleine Noord polder" van fam. Noske. 21. Voorstel tot ruiling, enz., van grond in het uitbreidingsplan „Noord II' met de heer J. H. Heijnsdijk te Axel. 22. Voorstel tot; a. verbetering brandblus- middelen in gemeentege bouwen c.a.; b. het treffen van maatrege len voor het inrichten van een bestuurspost bij fall out c.a. 23. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan het Bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Axel t.b.v. de lagere school aan de Nieuw- straat alhier. 24. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan het Bestuur der Vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonder wijs te Axel t.b.v. de Chris telijke U. L. O.-school alhier. 25. Voorstel tot het benoemen van de leden van het alge meen bestuur van de „Sport stichting Axel". 26. Voorstel tot: a. vaststelling van de 10e en 11e wijziging der gemeen te-begroting voor het dienstjaar 1961; b. goedkeuring van de 2e wijziging der begroting van het burgerlijk armbe stuur voor het dienstjaar 1961. 27. Voorstel tot vaststelling van de slotwijzigingen van de be grotingen van de gemeente bedrijven en -diensten voor 1961. 28. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging der ge meentebegroting voor het dienstjaar 1962. 29. Rondvraag. 30. Sluiting. Geslaagd Voor het diploma vakbekwaam heid kantoorboekhandel slaagde te Utrecht mej. J. van Meurs, alhier. Geslaagde zaaiwedstrijd. Dinsdagavond kwamen leden van de C. B. T. B., C. J. B. T. B. en N. C. L. B. in „Het Centrum" bij een om tijdens een genoeglijk samenzijn de uitslag te verne men en te bespreken van de ge houden wedstrijd in het bieten- zaaien. De voorzitter van de wedstrijd commissie, de heer L. de Regt, sprak met voldoening over het grote aantal deelnemers aan deze wedstrijd. Hij heette in het bij zonder welkom de heer P. van Hoeve, voorzitter van de geza menlijke afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C. B. T. B.. en de heer C. J. P. Bartels, de nieu we rayonassistent van de R. L. V.D. Met een kort overzicht van de moeilijkheden, die zich dit voor jaar bij het bietenzaaien voorde den besloot de voorzitter zijn ope ningswoord. Dc jury, gevormd door de heren Jac. de Feijter, A. Lau rens, beiden te Axel, en A. J. de Koeijer van Zaamslag. werd hier na het woord verleend. Bp monde van de voorzitter der jury, de heer Jac. de Feijter, werd een voortreffelijk overzicht gegeven van de geleverde presta ties. Rechte en kromme rijen, nau we en wijde aansluiters, geren en hoeken passeerden de revue, waaruit ook weer duidelijk werd, dat in het goede zaaiwerk de vak man wordt herkend. Het was de heer J- Dieleman, voorzitter van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen der C. J. B. T. B., die tenslotte de spanning deed wijken door de uitslag van de gehouden wedstrijd bekend te maken en daarbij tevens de prij zen uitreikte. De eerste prijs, een sierlijke wisselbeker en medaille, werd toegekend aan de heer P. de Pooter te Terneüzen, die 90 pun ten verwierf. 2e pr. D. Bareman te Zaamslag met 83 pnt.; 3e pr. D. van Doeselaar te Axel met 82 pnt.; 4e pr. Jac. van Doeselaar te Hoek met 81 pnt.; 5e pr. D. de Putter te Hoek met 80 pnt.; 6e pr. P. de Kraker te Terneüzen met 79 pnt.; 7e pr. F. Jansen te Axel met 77 pnt.; 8e pr. I. Mee- sen te Axel met 76 pnt.; 9e pr. P. Hamelink te Zaamslag met 72 pnt. en 10e pr. H. Wieland te Zaamslag met 71 pnt. Jaarvergadering Vrouwen bond N. V. V. Tijdens de jaarvergadering, welke in het jeugdgebouw alhier werd gehouden, werd 't jaarver slag uitgebracht door de secre taresse mevr. J. Klaeijsen—Wol- faert aanvaard. Ook het finan cieel verslag wérd door de leden aanvaard. Tot afgevaardigden naar het congres, dat te Utrecht zal wor den gehouden werden de dames M. Klaeijsen-de Vos en J. Klaeij- sen-Wolfaert aangewezen. De voorzitster mevr. Dijk Langstraat kreeg voor het feit dat zij tien jaar het voorzitster schap bekleedt een fraai bakje bloemen en een geschenk aange boden. Na de pauze, waarin verver singen werden aangeboden, bleef men nog geruime tijd genoeglijk bijeen. Dodelijk verkeersongeluk Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de weg van Bergen op Zoom naar Vlissingen bij Ril- land-Bath een verkeersongeluk gebeurd dat aan de 57 jaar oude heer C. J. de Kanter uit Bergen op Zoom het leven heeft gekost. Hij wilde rijdende in de rich ting Goes met zijn auto een file auto's passeren en kwam daar bij in aanrijding met een vracht auto uit tegengestelde richting. De heer De Kanter was van beroep kleermaker. Hij was ge huwd en had geen kinderen. Hij is ter plaatse aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. De vrachtauto kwam tegen de langs de weg lopende spoordijk tot stilstand. De bestuurder liep geen letsel op. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. Bond van Plattelandsvrouwen. In hotel Wilhelmina vond de laatste bijeenkomst in het sei zoen 19611962 van de plaatse lijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Mevr. J. Bosch—Corthals sprak als waarnemend voorzit ster eer. woord van welkom en deelde mee dat er een schrijven was binnengekomen van mevr. A. Huissen, dat zij als presidente bedankte. Hierna sprak mevr. A. C. 't Hart Hausler over land en volk in Denemarken en speciaal over de sociale en de rechtspositie van de gehuwde vrouw in dat land. Er werd een film vertoond over een reis door Denemarken. Aan het einde van haar cause rie werd de spreekster van deze avond door de waarn. presiden te, mevr. Bosch, dank gebracht voor haar voortreffelijke bijdra ge aan deze avond, Jeugdverkeersexamen. Aan het jeugverkeersexamen van het Verbond voor Veilig Verkeer is deelgenomen door 49 leerlingen van de lagere scholen te Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk. De prestaties bleven iets be neden die van vorig jaar, maar slechts één kandidaat moest worden afgewezen. De diploma-uitreiking zal in de maand juni plaats vinden ten gemeente huize. Burgemeester Hendrikse zal dan tevens bekend maken welke school voor een jaar houder wordt van de wisselbeker, die sinds vorig jaar wordt uitgeloofd voor de school met de beste totaal-prestatie. Momenteel is de beker'in het bezit van de lagere school te Hengstdijk. Dodelijk verkeersongeluk De 28-jarige mevr. C. Kloeg Nooyer uit Souburg is gister bij een verkeersongeluk in Vlissin gen om het leven gekomen. Mevr. Kloeg bereed een brom fiets en verleende op een voor- rangs-kruispunt geen voorrang aan de bestuurder van een auto. Het slachtoffer had twee kin deren. Concert van „De Volharding". Bij gunstig weer zal heden avond om 7.30 uur de muziek vereniging „De Volharding" on der leiding van haar directeur, de heer J. Meijers, een concert geven op de muziekkiosk, met het onderstaand programma 1. Hoch und Deutschmeister, Vs- Ertl-Spaan; 2. I Promessi oSt ouverture, Ponchielli-Zur- mü' r; 3. Tyroler Holzackerbu- ben ragner-Mol4. Wien bleibt Wièu, mars, Schrammel-Mol 5. Airs de Fête, suite, P. van Mever; a) Prelude, b) Nocturne, c) Rondo; 6. Washingtonpost, mars, Sousa; 7. Tyroler Landler, wals, Gosling-Mol; 8. Our Direc tor, mars, Bigeland-Mol. De gouden koets. Het ongunstige weer was er vorige week zaterdag ooi-zaak van. dat het bestuur van de ponny-club „De Kleppertjes" tot haar spijt de voorgenomen rijtoer door de gemeente met de gouden koets moest uitstellen en onge twijfeld zullen velen hierdoor zijn teleurgesteld, want wij be merkten tegen de tijd dat de gouden koets, getrokken door een achttal kleppertjes onder ge leide van de jeugdige palfreniers haar glorieusee rondgang zou doen, met de inwoners van Zaam slag, talrijke belangstellenden uit de omgeving. Het ligt in het voornemen van het bestuur hedenmiddag om 3 uur de gouden koets met gevolg te doen uitrukken, doch wij zul len er maar direct aan toevoe gen gezien het onstabiel weer der' laatste dagen: „weer en wind dienende." Beoordeelt hedenmiddag tegen 2 uur de weersgesteldheid en met het bestuur van de ponnyclub hoopt de bevolking van Zaam slag, dat u zult kunnen besluiten; „Wij gaan de gouden koets be wonderen." Het was jammer, dat de weersomstandigheden niet mee werkten en er een druilige mot regen viel, toen gistermiddag mevr. E. RijpstraKnook op het gazon voor het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Van Steenbergenlaan te Terneü zen de Groene Kruisvlag hees en daarmede de officiële ingebruik neming van dit gebouw een feit was. Een stoet van genodigden, met voorop het bestuur, begaf zich in het kielzog van het tamboers- en pijperscorps „Irene" vanaf het Julianaziekenhuis naar het aan de overzijde gelegen Wijk gebouw annex Consultatiebu reau voor de t.b.c.-bestrijding, waar het gezelschap zich in twee groepen splitste om de nieuwe stadsaanwinst te gaan bezichtigen. Het was een uitgebreid gezel schap dat door de voorzitter van het Groene Kruis van de afde ling Terneüzen, de heer H. Rib- bens, in de grote zaal van het ziekenhuis welkom werd gehe ten. Onder hen bevonden zich met de burgemeester mr. H. Rijpstra en diens echtgenote die bij de ingang van het gebouw door Iteke van der Vlugt bloemen werden aangeboden wethouder H. A. M. A. de Meijer en oud-burge meester mr. P. H. W. F. Telle- gen en echtgenote. De heer Ribbens dankte, hier bij de heer Teilegen voor de steun die deze tijdens zijn ambts periode aan de voorbereiding van de bouw had verleend. Verder waren aanwezig de heer dokter C. A. Schiltman, voorzitter van het Kraamcen- trum te Axel, en de leidster docente van dit centrum, zuster Van den Hoogen, het bestuur en de directie van het Julianazie kenhuis. Zeer waarderende woorden richtte de voorzitter tot dit be stuur voor de hulp en gastvrij heid de vereniging verleend. De heer Ribbens releveerde hierna de geschiedenis van de vereniging, welke werd opge richt in 1915 met het doel mate rialen te lenen aan zieken en het verlenen van zusterhulp bij de verzorging van patiënten. Voor het onderbrengen der materialen werd een pand in de Lange Kerkstraat aangekocht, dat nog eigendom van de ver eniging is, waarin het magazijn werd gevestigd en dat aan de magazijnmeester-bode, wijlen de heer Van Baal, met zijn gezin huisvesting verschafte. In 1953 werd een commissie uit het bestuur aangewezen om de plannen te bestuderen, welke toen reeds lang bestonden, om te komen tot het stichten van een eigen wijkgebouw. Door het gemeentebestuur werd een gunstig gelegen ter rein als bouwplaats aangewezen en voor de lening, die moest worden aangegaan, stelde de ge meente zich garant. Op 21 april 1960, na gehouden aanbesteding, werd opdracht ge geven voor de bouw aan de fir ma Gebr. Christiaansen te Oost burg. 99 Het Nederlandse schip Zuider kruis is vrijdag met achthonderd Nederlandse militairen aan boord in Hollandia op Westelijk Nieuw-Guinea aangekomen. Het schip werd geëscorteerd door een torpedobootjager. De Zuiderkruis zou vrijdagavond naar Willemstad op Curacao varen om daar een contingent voor Nieuw-Guinea bestemde militairen op te halen. De „Zuiderkruis" werd be geleid door het fregat „Korte- naer". De bevolking toonde grote belangstelling voor de aankomst van het schip. De stemming onder de militairen was bijzon der goed ondanks de lange zee reis die slechts in Curacao en Honoloeloe was onderbroken. Dit was vermoedelijk te dan ken aan de ontspanning en de goede voeding aan boord, waar aan grote aandacht was besteed. Wachtmeester Kees van der Hulst uit Den Haag zei daar over; „We kregen iedere avond film en hadden daarnaast aller lei andere spelen waarmee we ons konden vermaken. Het eten was zo goed als we in de kazer ne nooit hebben gehad. We kregen dagelijks ons scheeps- krantje terwijl we voortdurend van het nieuws op de hoogte werden gehouden via de radio". Op de vraag of hij het leuk vond naar Nieuw-Guinea te gaan zei de wachtmeester: „Ach ja, het vertrek uit Nederland was natuurlijk niet zo leuk, maar zo'n reis als deze krijg je nooit meer". Van der Hulst zei voorts desgevraagd, zich weieens ver veeld te hebben aan boord, „maar we denken maar zo: als je eenmaal daar zit (en daarbij wees hij naar de zwaarbeboste heuvels van Hollandia) dan zal je nog vaak naar boord terug verlangen". Omstreeks 09.00 uur plaatselijke tijd vrijdagmorgen ging de commandant van de Nederland se strijdkrachten in Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, aan boord. Hij heet te in een toespraak over de scheepsradio de nieuw-aange- komenen welkom. Hij deelde voorts mee, dat zij nu onder zijn bevel zijn komen te staan en sprak de hoop uit dat allen hun plicht zouden vervullen als de reeds in Nieuw-Guinea aan wezige troepen. Reuter meldt nog, dat een deel van de militairen is ont scheept te Hollandia en dat de overigen verder werden vervoerd naar andere streken in Nieuw- Guinea. Mevrouw RijpstraKnook verricht de openingsplechtigheid. De heer Ribbens vermeldde tevens nog een gift van 10.000 van de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinder- hygiëne voor de inrichting van het wijkgebouw. Na deze openingsrede van de voorzitter betrad mevr. E. Rijp straKnook het spreekgestoelte en sprak haar waardering er over uit dit mooie gebouw te mogen openen. Zij noemde het opvallend, dat men on het terrein van de volks gezondheid veelal een basis van samenwerking vindt van men sen, die op allerlei andere ter reinen des levens zeer verschil lend denken. Naast de activiteit van het be stuur noemde mevr. Rijpstra als voornaamste factor het werk van de wijkverpleegsters, die zij ken schetste als de beste ambassa drices van de Kruisverenigingen. Het is daarom zeer te waarde ren dat in het nieuwe Groene Kruisgebouw zulke bijzondere mooie flats voor de zusters zijn gebouwd. Mevr. Rijpstra sprak tenslotte de wens uit. dat het werk van het Groene Kruis in Terneüzen zich, waar nodig, steeds verder zal uitbreiden en dat het bestuur de kracht en de wijsheid zal ontvangen die diver se taken op het terrein van de volksgezondheid hetzij aan te pakken, hetzij tot groter ontwik keling te brengen. Begrijpelijkerwijs waren er verder nog velen, die uiting wil den geven aan hun verheugenis en het bestuur wilden compli menteren. Er was dan ook een lange rij van sprekers en uit al deze spee ches die deze hielden, was er één die voor een aanwezige in de zaal wel een bijzonder accent had. Dit was voor mej. M. J. van Baal die wegens 42-jarige trou we dienst aan het Groene Kruis van de secretaris van de Provin ciale Vereniging, de heer A. de Lange, de zilveren ere-medaille ontving. Deze werd mej. Van Baal op de borst gespeld door de jongste wijkverpleegster, zuster J. Burger. Wij kunnen aan de waarde rende woorden die de heer De Lange hierbij aan het adres van de familie Van Baal richtte, toe voegen, dat voor de oude Ter- neuzenaren deze familie en het Groene Kruis één begrip vor men, en dat dit, zoals deze spre ker het uitdrukte, van onschat bare waarde voor de vereniging is geweest. De heer De Lange, die de be langrijkheid van Terneüzen als derde gemeente van Zeeland naar voren bracht i.v.m. de scheepvaart en industrie, stelde verder dat het kruiswerk hier ter plaatse, wat huisvesting be treft, op spectaculaire wijze ach terbleef. Het nieuwe gebouw, waarvoor het Italiaanse Roode Kruis een bijdrage aan het Ram penfonds schonk, is het laatste, dat met hulp van buitenlandse giften werd gebouwd. Er zijn in Zeeland 76 afdelingen, 33 wijk- gebouwen werden geopend en vier bestaande uitgebreid. Spr. wilde hier openlijk zijn dank be tuigen aan het Italiaanse Roode Kruis en aan allen die bij deze gift hun tussenkomst hebben verleend. De districtscommissaris van het Roode Kruis in Zeeland, de heer mr. A. J. v. d. Weel, die sprak namens het hoofdbestuur van deze instelling, noemde Ter- neuzen de enige gemeente in Zeeland die twee kruisgebou- wen telt. „Wellicht komt dit zo liet mr. v. d. Weel hier on deugend op volgen „omdat Terneüzen niet de derde, doch de vierde gemeente van Zeeland is!" (Deze laatste opmerking deed uit de zaal protesten opklinken.) In ieder geval staat het vol gens deze spr. vast, dat mensen hier geld hebben gegeven, niet om de internationale reputatie van Terneüzen. doch eenvoudig omdat er nood was. Felicitaties werden verder uit gesproken door de burgemees ter, mr. Rijpstra, dr. Cath, se cretaris van het hoofdbestuur van het Groene Kruis, namens de afdelingen Axel, Hoek en Zaamslag door de heer J. Blok. De heer Geleedst sprak als pen ningmeester van de Stichting Herstel Zuid-West Nederland en verklapte o.a., dat door het Ita liaanse Roode Kruis ƒ50.000 en uit de vrije sector ƒ10.000 ge schonken was. Namens het architectenbureau Götzen uit Hilversum wenste de heer J. de Vos geluk en schonk hierbij namens het „bouwteam" 850, aan te wenden voor ver siering van het gebouw. Woordvoerder van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der t.b.e. was de heer F. de Nijs; de zustervereniging van het Wit-Gele Kruis had haar representante in mevr. M. HamannAndriessen, terwijl de stortvloed van vriendelijke woor den werd afgesloten door de heer J. Barendregt namens de aannemersfirma. Deze noemde naast de voortreffelijke samen werking met de dagelijkse op zichter. de heer F. Kempe, ook de mannen „die dit werk met hun handen hebben gemaakt",.; de ambachtslieden dus, die on der uitvoerder De Fouw het werk hebben opgeleverd. Het bestuur werd op deze dag behalve de reeds vermelde ge schenken, nog verrast met vele stoffelijke blijken van belang stelling. j De stakingen in Spanje hebben zich vrijdag uitgebreid tot Car tagena in het zuidoosten van het land, waar scheepsbouwarbei- ders het werk hebben neergeJ legd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Ondanks de publikatie van het decreet, waarbij de kolenprijs werd verhoogd, staken er in Asturië nog steeds rond 30.000 mijnwerkers. Weliswaar hebben groepen arbeiders het werk hier hervat, maar in sommige mijnen zijn opnieuw stakingen uitge broken. In Oviëdo neemt de spanning toe. Men vreest dat do stakingen hier een duidelijker politiek karakter zullen krijgen: Een vakbondsvertegenwoor diger uit Bilbao heeft verklaard, dat ongeveer de helft van de stakende metaalarbeiders het werk hebben hervat. In Barce lona Is de toestand ongewijzigd gebleven. Hier zouden rond 10.000 arbeiders staken. In Madrid heeft de linkse „Accion Republicana Democra- tica Espanola" vrijdag een mani fest uitgegeven, waarin de sta kingsbeweging „een strijd tegen de tirannie" wordt genoemd. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Eén dode Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de 20-jarige H. Engelbert uit Empel bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Op dat tijdstip reed hij op zijn brom fiets in de richting 's-Hertogen- bosch. Toen hij bij Empel de grote weg wilde opdraaien, nam hij de bocht te groot en kwam frontaal in botsing met een van rechts komende personenauto, bestuurd door een ingezetene van Breda. Het slachtoffer moet vrij wel onmiddellijk zijn overleden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5