Politieke chantage Vakantiespreiding zal toptoerisme niet remmen Voetstappen op èe trap Voorlopig geen nieuwe woningwet RADIO EN TELEVISIE Vrijdag 25 mei 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Geluidsisolatie Bouwsystemen DE FRANSE EUROPESE POLITIEK Gaullistisch afgevaardigden boos uit nationale vergadering weggelopen HOGE PRIJZEN VOOR SLA MAG ENGELAND PAS TOETREDEN TOT DE E. E. G. ALS DE ANGELSAKSEN HUN ATOOMGEHEIMEN UITLEVEREN AAN FRANKRIJK MEDISCH EXPERIMENT KWESTIE NIEUW-GUINEA EEN GEVAAR VOOR DE VREDE (Van onze sociaal-economische medewerker) De snelle uitbreiding van onze „toeristenindustrie zoals die valt waar te nemen, is beslist niet in de eerste plaats te danken aan de uitmuntende eigenschappen van Sederland als toeristenland. Het is louter een gevolg van de gestegen welvaart, de toenemende verkeersmogelijk- heden en de veranderde politieke verhoudingen in Europa. In de eerste plaats een gevolg van de stijgende wel vaart, want steeds grotere groepen kunnen met vakantie gaan. Het is bijzonder verheugend dat wij nu reeds een toestand kennen waarbij verweg de grootste helft van ons volk vakantie krijgt of kan nemen. Deze ontwikke ling zal voortgaan tot het genieten van vakantie voor iedereen bereikbaar en betaalbaar is geworden. In de tweede plaats nemen wij in de laatste jaren eerst het verschijnsel waar dat prakisch elk gezin over een gemotoriseerd vervoermiddel gaat beschikken. De massa-motorisering is bezig een voldongen feit te wor den. Dit is eveneens een gevolg van de gestegen wel vaart in dit werelddeel en dit land. Is het een wonder dat de grote meerderheid van de nieuw-gemotoriseerden naar het vervoermiddel grijpt om er een vakantie mee te beleven EEN SPRINGVLOED. Het is een bijna logisch gevolg van de nimmer eindigende wens van de mensheid om zijn behoef ten-bevrediging steeds meer uit te breiden. Het ene verschijnsel, dat van de wens naar meer vakantie, stimuleert het andere: de begeerte naar een passend vervoermiddel. En zo is het ook andersom. De cumulatie van kan en om meer behoeften te bevre digen, heeft tot een springvloed geleid in onze nationale ontspan ningsnijverheid. Iedereen is er van overtuigd at een deel van de springvloed wordt veroorzaakt door de komst van duizenden Westduitsers naar ons land. De belangstelling van onze buren voor Nederland is be vist geen gevolg van een plotse ling opgekomen belangstelling en liefde voor Nederland. Als gevolg van de splitsing van Duitsland in twee helften zijn onze ooster buren een groot deel van hun stranden kwijtgeraakt. Wie naar zee wil, is vaak op Nederland aangewezen. Het verblijf in Oosi Duitsland zou zelfs bij een ongehinderd grensverkeer maar weinigen aanlokken. Frankrijk is veel duurder dan Nederland en de verhouding tussen Belgen en Duitsers ligt beslist niet gemak kelijker dan die tussen ons en onze vroegere bezetters. NAAR GEDWONGEN SPREIDING? Wij hebben deze oorzaken van de toeneming van het toerisme nog eens geanalyseerd om tegen deze achtergrond de kansen van een vakantiespreiding te belich ten. In kringen van reisvereni- gingen. de A. N. W. B., de hotel- lerie en andere exploitanten van vakantiebesteding horen wij steeds meer stemmen als voor standers van een gedwongen vakantiespreiding. Alleen de opeenhoping van toe risten in de vijf belangrijkste vakantieweken is oorzaak van de hoge hotelprijzen en het tekort aan bedden, zo wordt betoogd. Het sociaal toerisme wordt prak tisch onmogelijk gemaakt omdat er een overstelpende vraag is naar vakantie-geneugten in de maanden juli en augustus, zo wordt door anderen uiteengezet. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffen de het nieuwe ontwerp-woning- wet delen de ministers van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, van Financiën en van Justitie onder meer het vol gende mede: Er komt voorlopig geen bouwwet. De tijd is nog niet rijp om gemeenten de verplichting op te leggen voorschriften omtrent geluidsisolatie in hun bouwverordening op te nemen. Het rijk acht een woning cartotheek niet in alle ge meenten noodzakelijk. Ten aanzien van deze punten wordt opgemerkt: Het ontwerp van wet beoogt niet een regeling van het bou wen tot stand te brengen, maar een regeling met betrekking tot de volkshuisvesting in het leven te roepen. Men kan dan ook niet stellen, dat dit wetsontwerp, eenmaal wet geworden, het bou wen zal regelen en evenmin dat het de enige wet zal zijn, die voorschriften omtrent het bou wen zal bevatten. Dergelijke voorschriften toch treft men, ook nu reeds, in tal van andere wetten aan (verkeerswet tegen lintbebouwing, monumentenwet, luchtvaartwet, e.a.) en daar naast in allerlei verordeningen van lage publiekrechtelijke lichamen. Deze voorschriften hebben daarin uiteraard een plaats gekregen in verband met het belang, dat bedoelde wette lijke regelingen beogen te be hartigen. Zij zijn daaruit dan ook moeilijk weg te denken. De vraag is derhalve gewettigd of samenvatting van al die voor schriften in een bouwwet wel die voordelen zou bieden, welke de voorstanders van zodanige wet daarvan schijnen te ver wachten. De bewindslieden zou den zulks in twijfel willen trek ken. Hetzelfde geldt huns in ziens in nog sterker mate ten aanzien van bepalingen van bur gerrechtelijke en strafrechtelij ke aard voor zover die thans in algemene wetboeken zijn opge nomen. De bewindslieden achten de tijd nog niet rijp om de gemeen ten te verplichten voorschriften omtrent geluidsisolatie in de bouwverordening op te nemen. Die voorschriften zullen nu een maal minimum-eisen moeten bevatten, hetgeen ertoe zou kun nen leiden, dat deze eisen als standaardbepalingen gaan fun geren, waardoor de ontwikke ling op dit gebied zou kunnen worden geremd. Minister Van Aartsen wijst in dit verband op de aanbevelingen, welke hij ter zake onlangs aan de gemeente besturen heeft gedaan. De bewindslieden gevoelen er niet voor te bepalen, dat burge meester en wethouders bij toe passing van een goedgekeurd bouwsysteem vrijstelling van de ter zake geldende voorschriften moeten verlenen. Zij achten het verstandiger ervan uit te gaan, dat bouwsystemen slechts met instemming van het gemeente bestuur kunnen worden toege laten. Het toepassen van deze systemen kan beter door over reding dan door dwang worden bevorderd. De bewindslieden zijn van mening, dat een woningcarto theek in bepaalde gevallen van nut kan zijn. Zij achten deze echter niet in alle gemeenten noodzakelijk. Minister Van Aart sen is dan ook niet voornemens te bevorderen, dat alle gemeen ten ertoe worden gebracht een woningcartotheek in te richten. BRUSSELSE BUSCHAUFFEURS STAAKTEN Duizenden Brusselaars zijn gis terochtend te laat op hun werk gekomen als gevolg van een kor te, onverwachte staking van de chauffeurs van de stadsbus diensten. De staking was vrijwel algemeen en was bedoeld ter on derstreping van de eisen voor loonsverhoging en verkorting van de arbeidstijd. De trams, waar van het personeel niet aan de staking deelnam, konden de stroom van passagiers op het vroege spitsuur niet opvangen en bij de haltes vormden zich grote groepen dringende passagiers. De buschauffeurs verzamelden zich voor de verschillende gara ges in Brussel, waar de politie een oogje in het zeil hield. Inci denten deden zich niet voor. Er worden uitgebreide wens dromen op papier gezet om de mensen te dwingen de hotel- en pensionbezetting over ongeveer vier of vijf maanden te spreiden. Dan zal het in juli en augustus ook prettiger vakantie houden zijn. In uiterste redeneringen horen wij zelfs het geluid dat de vakantiespreiding in onderwijs kringen wordt tegengewerkt. TOP ZAL TOCH WEL BLIJVEN Wanneer wij ons nu nog even goed de oorzaken van de snelstij- gende toeristenstroom in gedach ten halen, dan weten wij spoedig dat geen vakantiespreiding ons zal kunnen redden van een top- bezetting in de weken van juli en augustus. Wij wezen er reeds op, dat de welvaart in de toekomst nog ver der zal stijgen. Nog grotere groe pen ontspanning zoekenden zul len zich opmaken van vrijheid en natuurschoon te genieten. Verplaatsen wij een deel van de vakantiegangers naar vroeg of laat in het jaar, dan worden hun vrijgekomen plaatsen in het sei zoen dankbaar door nieuwe groe pen geaccepteerd. Het zal verder onmogelijk zijn om de gehele be volking een gedwongen spreiding op te leggen. Kiest de overheid een deel van de werknemers voor spreiding, dan voelen velen zich onrechtvaardig benadeeld. Boven dien kan een gedwongen vakan tie nimmer de vreugde geven, die op een zelf gekozen tijdstip wordt verkregen. Het marktmechanisme moet hier zelf corrigerend optreden. De prijzen in de topmaanden zullen hoog blijven met of zon der spreiding, want de vraag naar ruimte blijft nog toenemen. Bij het voortschrijden van de tijd zal het aanbod zich aanpas sen. Ook een vakantiemarkt raakt verzadigd wanneer ieder een vakantie krijgt en de wel vaartsvermeerdering luwt. GEEN INVLOED OF PRIJZEN De vakantie-industrie gunnen wij graag een ruimere bezetting in voor- en naseizoen, maar wij geloven niet dat dit de berekende prijzen in de topmaanden zal ver lagen. Wel wordt de rendabiliteit van het hotel- en pensionbedrijf er door verbeterd. Dat is uit eco nomisch oogpunt zeer toe te jui chen, maar wij moeten daar geen gunstige gevolgen voor het so ciaal toerisme van verwachten. Langs twee wegen kan dat sociaal toerisme de bal worden toegeworpen. De belangrijkste weg is die van de inkomensver betering voor de laagst betaalde beroepen, die verder zal voort gaan. De tweede weg is het scheppen van vakantiegelegen heid voor speciaal geselecteerden met lage inkomens tegen spe ciale tarieven. Op het laatstge noemde gebied kunnen vooral de vakverenigingen en sociale instel lingen, mogelijk ook de kerken, goed werk doen. Wij zijn ervan overtuigd dat de economische aanpassing aan het massaal geworden toerisme een proces van jaren is. Zij zal ver haast worden door een eventueel optreden van crisis en malaise, die in de eerste plaats het toeris me treffen. Een regulerend op treden van de overheid zal ech ter meer schade berokkenen dan voordeel brengen. Het blijvend tekort op de woningmarkt is een sprekend voorbeeld. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) De Gaullistische afgevaardig den, 21 in getal, hebben donder dag de commissie voor buiten landse zaken van de nationale vergadering boos verlaten. De commissie had met 34 tegen 21 stemmen een motie aangenomen om de Europese politiek van de regering in de nationale verga dering aan een stemming te on derwerpen. In de nationale vergadering is een theoretische meerderheid te gen de Europa-politiek van De Gaulle, maar een deel hiervan is niet bereid de regering op dit punt ten val te brengen. De te genstanders van De Gaulle wil len daarom liefst een stemming, waarbij het lot van de regering niet op het spel staat, zodat de stemming een zo zuiver mogelijk beeld geeft. De Gaulisten daar entegen willen alleen stemming over een motie van wantrouwen, in de verwachting dat de rege ring zo'n stemming zal winnen. Het debat in de nationale ver gadering over de buitenlandse politiek begint 12 juni. De aanvoer van sla op de Nederlandse veilingen blijft door het koude weer achter bij de verwachtingen. De vraag blijft groot en hierdoor worden nog steeds hoge prijzen betaald. De goede kwaliteiten deden in het midden van deze week op de Nederlandse veilingen nog tot 30 cent per krop. Voor de tijd van het jaar is dat een zeer hoge prijs. Volgens een bericht van de Zwitserse autoriteiten zal dit land tot en met 28 mei de in voer van sla in beperkte mate toestaan. Met ingang van 29 mei zal de Zwitserse grens voor de invoer van sla worden gesloten. Vanuit ons land is de laatste tijd regelmatig sla naar dit land verladen. In de tweede week van mei bedroeg de totale Neder landse export van sla naar Zwit serland 184 ton. Vragen aan de minister NOGMAALS ,SABRIENA' Het Tweede Kamerlid de heer Fransen P. V. D. A. heeft aan de minister van Justitie schrif telijk gevraagd of deze alsnog bereid is een aantal vragen te beantwoorden die hem eerder werden gesteld over een weige ring de voornaam Sabriena in de registers van de burgerlijke stand op te nemen. Het betreft hier een geboorteaangifte in Norg, op 14 december van het vorige jaar. Deze vragen behelsden onder meer, of het juist is dat de officier van Justitie in Assen als zijn mening te kennen heeft ge geven dat hij de bewuste voor naam evenmin zou accepteren, en ook dat een circulaire uit 1857 zo moet worden geïnterpreteerd dat de in de familie voorkomen de naam ontoelaatbaar is te achten. Voorts werd reeds de vraag gesteld welke de bemoei ingen zijn van de officier van Justitie voor het tijdstip dat hij geroepen is de registers van de burgerlijke stand aan een onder zoek te onderwerpen. Dit Kamerlid vraagt thans ook. of de minister bereid is aan de ambtenaren van de burgerlijke stand in overweging te geven om in afwachting van de inwer kingtreding van een desbetref fende wet, reeds het in die wet neergelegde ruime standpunt in te nemen met betrekking tot de toelaatbaarheid van voornamen. 13.) „Voorzover ik weet kwam Joan eerst naar beneden. Toen heb ik Lady Cochat gezien en haar zoontje. Later was Minny er ook, de kamenier van mevrouw Jud ge." Tjako Kiliaans verslag van de gebeurtenissen klopt geheel met dat van Silengo. „U hebt sir John lang gekend, nietwaar?" vraagt de rechter commissaris. „Ja. We waren samen op kost school. Later ging ik naar Leiden en hij naar de Middelbaar Tech nische School. Enige jaren heb ben we elkaar uit het oog ver loren, doGrdat ik lange reizen maakte. Een jaar of acht geleden was ik in Engeland en ontdekte toen, wie John Judge was hij had de titel toen nog niet want toen hij zich liet naturali seren ver-Engelste hij meteen zijn naam. Hij heette eigenlijk Jan Rechter en vertaalde dat. Sindsdien heb ik dikwijls bij hem gelogeerd en een paar malen zijn we samen op reis geweest, onder anderen na de dood van zijn eer ste vrouw." „De eerste mevrouw Judge Door WILLY CORSARI hebt u zeker goed gekend?" „Zeker, heel goed." „Leed uw vriend ooit aan me lancholie? Kan het zijn, dat hij over de dood van zijn eerste vrouw niet was heengekomen en zelf een einde aan zijn leven ge maakt heeft?" „John was nooit melancholiek. Hij maakte van zijn leven pre cies, wat hij ervan wilde maken." „Herkent u dit pistool?" „Ja, het was zijn pistool. Het lag in de rechterlade van zijn bureau als hij zat te werken. Op reis droeg hij het gewoonlijk bij zich, sinds die aanslag." „Wat kunt u ons var. die be dreiging en aanslag vertellen?" ,Niet veel. Op Scotland Yard schreven ze beide toe aan een of ander politieke heetho .fd. Wal die aanslag betreft: John's Lon- dense huis ligt in een stille siraat. Het was najaar en vroeg donker. We kwamen het huis ui Opeens zag ik een man naderen die vreemd deed en merkte "plotse ling dat hij een pistool in de hand had en mikte op John, die niets zag. Ik greep zijn arm. Bij de worsteling die toen volgde werd ik gewond. Hij ontkwam. Het was een donkere man met sterk Frankrijk of liever presi dent De Gaulle, wat naar diens gevoelen hetzelfde schijnt te moeten zijn neemt het de Amerikanen bijzonder kwalijk dat ze er niet over denken de Fransen met een handje gehei men te helpen bij de ontwikke ling van het Gallisch kern zwaard. Vele pogingen zijn in Washington gedaan en prompt van de hand gewezen, laatst nog door president Kennedy zelf. Kennedy heeft daarvoor goe de redenen, zoals Walter Lipp- man in de „New York Herald Tribune" overtuigend aantoont, zowel op het politieke, als op het strategische vlak: de uitein delijke verantwoordelijkheid voor en autoriteit over het kern wapenarsenaal van het Westen behoort in één hoofdstad en niet in twee of drie. De Gaulle kijkt bij deze mede deling ietwat scheel van afgunst naar Londen. De Britten heb ben tenslotte hun kernwapens; ze hebben zelfs samen met de V. S. een potje vol geheimen. Dat in feite de Britten het al lang opgegeven hebben zelf als atoommacht op te treden, ziet de generaal voorbij. Misschien als een bewijs hoezeer de slappe Britten voor politieke druk van de Amerikanen zijn geweken. ER KOMT NOG IETS BIJ Hij vergeet dan dat de Britten in deze alleen al door de staat van hun portemonnee zijn over tuigd. Een atoommacht is niet te betalen. Men is er niet met de bommen, men moet ze ook kun nen transporteren. De Engelse raketbouw is een financiële strop geworden, die de regering dan poogt te ver zachten door wat Europese ruimtevaartwerk voor de Blue Streak te zoeken, maar waar ze verder geen geld in steekt. Bin nen niet al te lange tijd dat is ook wel zeker is de vloot van atoombommenwerpers ver ouderd en dan zitten de Britten met een voorraad bommen waar ze niets mee kunnen beginnen en die niemand respecteert, laat staan angst inboezemen. Niet zo De Gaulle. Zijn illusie van Franse glorie blijft ge stoord, zolang zijn natie op enig punt moet onderdoen voor een andere. En zeer beslist wenst De Gaulle zijn Frankrijk niet de mindere te laten wezen van Groot-Brittannië. CHANTAGE Deze gevoelens van het eer zuchtige Franse staatshoofd zou men rustig kunnen negeren, als niet een merkwaardige chan- tage-poging dreigde. Nog steeds weten de Britten niet hoe Frankrijk zal reageren op het Britse toetreden tot de E. E. G. Alles wat hierover ge uit wordt, is vaag of dubbelzin nig of beide. Duidelijk is slechts dat De Gaulle in Brits deelge nootschap in de E. E. G. een be dreiging ziet van een toch al nog niet best verwezenlijkte Franse suprematie daarin. Misschien niet ten onrechte ziet hij daarin één van de redenen waarom de V. S. er vóór zijn. Er is natuurlijk geen sprake van dat De Gaulle een ruilhan- gebruind gezicht en een scheve schouder. Later, in Sussex, be trapte ik. een dergelijke man, toen hij 's nachts probeerde binnen te klimmen via een balkon. Hij ont kwam toen ook. Ik herkende zijn scheve schouder. Hij werd nog een paar malen door bedienden gezien, zwervende om het huis heen. Hij verdween, toen John zich liet bewaken door detecti ves." „Daagde hij hier weer op?" „Het schijnt, dat er iemand naar binnen gluurde en mis schien mikte op John. Hij was er erg zwijgzaam over. Philip Gard ner, zijn secretaris, zat met de rug naar het raam en weet al leen, dat John opeens zijn pis tool uit de la greep en naar het raam schoot. Hij schrok zo, dat hij geen beweging meer kon maken. De hond die bij John lag sprong het raam uit en John liep ook de tuin in, maar ze kregen de man niet te pakken. John sprak er niet graag over." „Meneer Gardner was in dienst van sir John, nietwaar?" Tjako Kiliaan trekt een spot tend gezicht. „Hij noemt het anders. Volgens zijn beweringen was hij John's rechterhand. Hij is nog familie van John's eerste vrouw." „Placht hij niet elke morgen met sir John te zitten werken?" „Ja, gewoonlijk wel. John dic teerde hem 's morgens zijn brie ven. Maar hij was er niet, toen we de deur open maakten." „Hoelang was hij bij sir Judge in dienst?" „Sinds een jaar of acht. Maar spreekt u niet van in dienst zijn, dan is hij diep beledigd. Hij deltje op kan zetten: de Ameri kanen of de Britten geven hem wat meer aanzien in de kernwapenclub, dan sleept hij de Engelsen de E. E. G. binnen. Londen zal beslist op een derge lijke manier zijn overeenkomst niet breken en de V. S. laten zich op die manier ook niet chanteren. Jammer is alleen dat generaal De Gaulle er vaak zo lang over doet, vóór hij tot het besef komt dat de werkelijkheid anders is dan de idealen die hij in het hoofd heeft. Die tijd is dan voor anderen vaak zeer onaangenaam. (Nadruk verboden.) Medewerkers van de Oost- duitse academie van weten schappen zijn erin geslaagd een methode te ontwikkelen, waar bij langs radiografische weg prikkels naar de hersens van honden worden overgebracht, aldus meldt het Oostduitse pers bureau A.D.N. Prof. I. Nikolai heeft in delen van de hersens van een hond, die bepaalde functies contro leren, haarfijne elektroden aan gebracht, die werden verbonden met een aan de halsband beves tigde miniatuur ontvanger. Deze ontvanger vangt de van een af stand uitgezonden „orders" op en geeft de impuls door aan de hersens. Op deze wijze kan men honden automatisch doen rea geren op bepaalde signalen. Ook zou deze methode kunnen wor den gebruikt om dieren in ruim tevaartuigen tot bepaalde nood zakelijke handelingen te bren gen. Van de zijde der academie werd verklaard, dat dit proces uiteindelijk ook zou kunnen lei den tot genezing van suikerziek te en andere ziekten. Men wees er evenwel nadrukkelijk op, dat nog veel arbeid zal moeten wor den verricht alvorens het in de menselijke geneeskunde zal kun nen worden toegepast. Het Amerikaanse blad „New York Times" heeft donderdag in een hoofdartikel de waar schuwing geuit dat het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea zou kunnen leiden tot „vijande lijkheden van belangrijke om vang". Het voegde hieraan toe, dat Indonesië, als het van plan is tot een vreedzame regeling te komen, de landingen met para chutisten in het omstreden ge bied moet eindigen. De Indonesiërs hebben de aan val ingezet ondanks verzoeken aan beide partijen, zowel van secretaris-generaal Oe Thant als van bevriende landen, zich van militaire acties te onthouden. Gesteld tegenover deze agressie, die onlangs door nieuwe Indo nesische parachutistenlandingen werd gekenmerkt, bouwen de Nederlanders uiteraard hun strijdmacht op en nemen tegen maatregelen, aldus het blad. Het verklaart voorts, dat het tijd is, dat beide landen de besprekin gen op basis van het plan-Bun ker hernieuwen. De liberale „Guardian" heeft kritiek geoefend op de actie van president Soekarno om parachu tisten naar Westelijk Nieuw- Guinea te zenden. „Het nutte loze militarisme" van de presi dent geeft de Nederlanders elke verontschuldiging voor uitstel van erkenning van de plannen van Bunker voor de geleidelijke machtsoverdracht in het gebied onder toezicht van de V. N„ zo schrijft het blad. „De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken wees jour nalisten erop, dat zijn regering in beginsel de voorstellen van Bunker heeft aanvaard; de Nederlandse regering heeft dit niet gedaan. Zij heeft de voor stellen ook niet verworpen. Zij heeft bij de ontvangst daarvan iets getoond van de onhandig heid die van het begin af de aanpak van de situatie rond Nieuw-Guinea heeft geplaagd. Als er een vreedzame oplos sing zal komen, zal het waar schijnlijk langs de lijnen zijn die de heer Bunker heeft voorge steld. Maar president Soekarno verschaft door zijn nutteloze mi litarisme de Nederlanders elke verontschuldiging voor het uit stel van de erkenning daarvan". ZATERDAG 26 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.); 8.00 Nws; 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.50 Tips voor toeristen; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Klassieke pianoconc. (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Dameskoor met pianobegeleiding; 10.00 Ge sprek; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Salonorkest en zangsolist; 10.50 Cabaret-fantasie11.15 Lichte gram.; 11.20 Sportnws; 11.45 Hammondorgelspel en zangsoliste; 12.15 Lezing; 12.30 Meded. t.b.v land- en tuinbouw; 12.34 Vers van de pers; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Tijd voor teenagers; 14.10 Streekuitzending; 14.30 Zang recital (gr.); 15.00 Muziekmati- nee; 16.40 Boekbespreking; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Actuali teiten; 18.00 Nws en commen taar; 18.20 Lichte gram.; 18.30 Theaterorkest en zangsolisten 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Hervormd-Gereformeerd con gres; 19.45 Klass. muziek (gr.); 19.55 Praatje; 20.00 Nws; 20.05 Marinierskapel; 20.40 Tango- pleegt zeer snel beledigd te zijn. Ik heb John's geduld met hem dikwijls bewonderd, maar John had er slag van met allerlei men sen om te gaan, hoe lastig ze ook waren." „Was hij inderdaad de rechter hand en vertrouwde voor sir John?" „Onzin," zegt Kiliaan kortaf. „John had geen vertrouwden." ,Met uitzondering van u dan toch?" „'Zónder uitzondering. John was, met al zijn beminnelijk heid, uiterst gesloten. Ik geloof niet, dat hij iemand ooit zijn ge dachten geheel toevertrouwde." „Het is dus mogelijk dat hij zorgen had of verdriet, zonder dat u of zelfs zijn vrouw dat ver moedden?" „Het is mogelijk, maar ik ge loof het niet." ,Hebt u geen schot gehoord?" „Neen, absoluut niets." Joan Silengo kan weinig ver tellen. Ze is tegelijkertijd met haar broer naar huis gegaan en regelrecht naar haar kamer om zich op te knappen voor de lunch. Ze hoorde rumoer en liep naar beneden. Toen was men al bezig de deur open te breken. Ze zag Anja, druipend van de regen en bemodderd, binnenkomen. Over John Judge spreekt ze met grote bewondering. Hij was een merk waardige man, iemand zo sterk en evenwichtig dat de gedachte aan zelfmoord volgens ha?r, ab surd is. Hij heeft waarschijnlijk het wapen willen schoonmaken en toen is er een ongeluk ge beurd. (Wordt vervolgd.) Rumba-orkest; 21.10 Socialis tisch commentaar; 21.25 Ita liaans ensemble en zangsolist; 21.50 Hoe vindt U het?; 22.20 Sportnieuws; 22.30 Nws; 22.40 Lichte orkestmuz.; 23.10 Melo dieën uit films en musicals; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Pluk het weekend (gr.); 8.55 Inlei ding Hoogmis; 9.00 Hoogmis; 10.30 Klass. muziek (gr.); 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Sopraan en piano; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw12.v3 Lichte gram., 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 Platennieuws13.25 Musi cerende dilettanten; 13.50 Zang en piano; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Lichte gram.; 15.50 Vocaal ensemble; 16.10 Kroniek van het leven; 16.40 Lichte gram.; 17.00 Sport - periscoop; 17.10 Jazzmuziek; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Nieuwe klass. gram.; 18.00 Kunstkron.; 18.30 Amateursprogram; 18.50 Praatje voor politieke voetgan gers; 19.00 Nws; 19.10 Actuali teiten; 19.25 Wedstrijd in mu ziekliteratuurkennis; 19.45 Lez.; 19.55 Populaire klass. (gr.); 20.50 Vragenbeantwoording; *21.00 Ge varieerd programma; 22.00 Licht programma; 22.20 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Religieuze muziek met commentaar; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte orkestmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Amus. muz.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de teen agers; 14.00 Filmkronick; 14.30 Academie der discofielen; 15.40 Accordeonspel16.00 Theater kroniek; 16.20 Lichte gram.; 16.35 Reportages over de techni sche bijstand aan de ontwikke lingslanden; 17.00 Nws; 17.30 Lichte orkestmuziek; 17.45 En gelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Variété-orkest en soliste; 20.00 Cabaret-program ma; 21.00 Amus. muz.22 00 Nws; 22.15—23.00 Dansmuziek. Televisieprogramma's NED. T.V.15.00 Top of Flop; 15.30 Documentaire film; 15.55 Tips voor de vakantie; 16.15 Do cumentaire film; 16.40 Docu mentair programma over de straalmotor; 17.00—17.30 Voor de kinderen; 19.30 Cabaretpro gramma; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Saint Germain des Prés gevar. progr.; 21.50 Wil lens en wetens, quizprogramma. BELGIË (VI.): 17.00 Voor de jeugd (herh.); 19.00 Balletpro gramma; 19.30 Nieuws uit eigen land; 20.00 Nws; 20.30 Waag je kans, wedstrijdprogramma; 21.30 T.V.-feuilleton; 22.00 Variété programma; 22.20 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9