Na het vonnis over Salan Oude schuld afgelost Schietpartij tussen Oostberlijnse grenswachten en Westberlijnse politie Omvangrijke knoeierij met douaneverklaringen voor koffie BRIDGE AGENDA BEURSO VERZICHT Vrijdag 25 mei 1962 - DE VRIJE ZEEUW Pagina 71 VOETBAL Mogelijk zullen president De Gaulle en de regering zich niet neerleggen bij het vonnis van levenslange gevangenisstraf voor ex-generaal Salan en proberen hem op een of andere wijze door een ander hof en op nieuwe beschuldiggingen te doen be rechten, aldus hebben waarne mers in Parijs verklaard, zo meldt Reuters correspondent al daar, Harold King. Tegen het vonnis van het hoog militair gerechtshof, dat ten opzichte van Salan, die de algemene leider van de O. A. S. was, op grond van „verzachten de omstandigheden" met een levenslange gevangenisstraf vol stond terwijl het diens voorma lige plaatsvervanger ex-generaal Jouhaud eerder reeds ter dood had veroordeeld, kan geen hoger beroep worden aangetekend. De minister van Voorlichting, Alain Peyrefitte, maakte het de journalisten donderdag duidelijk dat de regeringg zich ernstigg bezorgd maakte over de moge lijke terugslag van het „milde" vonnis in Algerië en het moeder land. Hij noemde het vonnis een slag voor het moreel van de po litie en de ordetroepen in Algerië en wat het moederland betreft vreest de regering dat de O. A. S. zich aangemoedigd kan gaan voelen om te pogen de vijfde republiek ten val te brengen. Peyrefitte deelde mee dat de regering nieuwe krachtige maat regelen zou nemen om eventuele activiteit tegen de grondwette lijke orde het hoofd te bieden. Het wordt zeer wel mogelijk geacht dat de president de nood toestand afkondigt en opnieuw van de speciale bevoegdheden volgens artikel 16 van de grond wet gebruik zal maken zoals hij na de putsch van april 1961 heeft gedaan. De Gaullistische parlemen taire fractie verklaarde in een communiqué dat de mildheid van het hof ten opzichte van Salan een „sfeer van burgeroor log" had geschapen. Het publiek in het algemeen scheen niet goed raad te weten met het vonnis over Salan. De bladen waren verdeeld in hun reacties. Men spreekt van een nieuwe slag voor het persoonlijk prestige van De Gaulle na 1. Het plotselinge aftreden van de vijf M. R. P.-ministers 2. Het aandringen van de con servatieve fractie op aftreden van de vier conservatieve minis ters; 3. Het opzeggen van de steun aan De Gaulle door de veteraan staatsman Paul Reynaud, en 4. De socialistische kritiek op De Gaulle vanwege zijn „angst voor de Amerikanen". De Gaulle heeft echter vorige »jveek nog op zijn reis door mid den-Frankrijk verklaard dat „de president van de republiek zijn mandaat zal blijven uitoefenen zolang hij de kracht heeft om aan het hood van de staat te staan. Inmiddels is meegedeeld dat Salan donderdag van het paleis van Justitie naar de Fresnes-ge- vangenis in Parijs is overge bracht en daar allerwaarschijn lijkst voorlopig zal blijven. Peyyrefitte deelde mee dat de regering een verordening had goedgekeurd voor wat hij noem de „het herstel van de openbare vrijheid" in Algerië met het oog op het houden van de zelfbe schikking volksstemming. Minister voor Algerijnse Za ken Joxe rapporteerde donder dag ter kabinetszitting dat hij bij zijn jongste bezoek aan Algerië verbetering van de toe stand in Oran had waargenomen maar verslechtering in Algiers. De O. A. S. was meer tot individuele terreurdaden over gegaan en was in de grote cen tra aan het uiteenvallen. Protesttelegram van Feijenoord aan Europese Voetbal Unie Feijenoord heeft aan het be stuur van de Europese Voet bal-Unie in Bern een telegram gezonden, waarin het bezwaar maakt tegen een eventuele in schrijving door de K. N. V. B. van P.S.V. voor het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Rotterdamse vereniging voldoet, zo zegt zij, als natio naal landskampioen 1961/'62 aan alle voorwaarden voor deelneming aan die compe titie. Bridg ;e-drive te Temeuzen ten bate van het Roode Kruis Op maandag 4 juni a.s. zal in hotel Rotterdam alhier een brid ge-drive worden georganiseerd ten bate van het Roode Kruis. De leiding berust bij de heer H. Voorhans. Er wordt gespeeld volgens het Howell-systeem, naar keuze in hoofd-, eerste, tweede of nieuwe lingenklasse. De inschrijving sluit op 3 juni om 12 uur. In elke groep worden fraaie prijzen ter beschikking gesteld. CORRESPONDENTIE Artikelen waarvan de inzender ook voor de redactie onbekend wenst te blijven, worden niet op genomen. REDACTIE. Salan ondergebracht in Parijse Fresnes-gevangenis De tot levenslang veroordeel de ex-generaal Salan is voor lopig ondergebracht in de Parijse Fret ies-gevangenis, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. REGERING HEEFT WEINIG WAARDERING VOOR DE UITSPRAAK De Franse minister van Voor lichting, Eyrefite, heeft maat regelen aangekondigd ter hand having van"het gezag. Zij zullen vermoedelijk aan 't eind van de week worden gepubliceerd. Op een kabinetsvergadering is gebleken, dat de regering weinig waardering heeft voor de uitspraak in het proces- Salan. Louis Joxe, minister voor Algerijnse zaken, zei dat het vonnis een zware slag is voor het moreel van de orde troepen in Algerië. PERSCOMMENTAAR OVER HET PROCES-SALAN Het Franse conservatieve blad „Le Figaro" noemt de uitspraak in het proces-Salan een grote verrassing. „Het is misschien een sussend gebaar, maar geen teken van zwakheid". De rechtse „Aurore" schrijft: Het gematigde vonnis moet in Frankrijk en in Algerië worden begrepen. Er moet een eind aan deze oorlog komen, aan deze zinloze slachtpartij". „Combat" (partijloos): „Deze uitspraak zal worden opgevat als een overwinning voor de O. A. S„ als een belediging van de tegenstanders ervan". De socialistische „Le Popu laire": „Salans vonnis is een aansporing tot misdaad". De „l'Humanité" (communis tisch) „De uitspraak betekent dat De Gaulle zich niet tegen de oproermakers wenst te ver zetten". De Tunesische staatsradio noemde de uitspraak een over winning van de O. A. S. en een aansporing voor de terroristen. PROEFINENT1NG VAN VARKENS TEGEN MOND- en KLAUWZEER De veeartsenijkundige dienst, ressorterende onder het ministe rie van Landbouw en Visserij, en de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant, ressorterende onder het Land bouwschap, hebben een begin gemaakt met een proefinenting van varkens tegen mond- en klauwzeer in het werkgebied van genoemde provinciale gezond heidsdienst. De eerste inentingen zijn donderdag toegepast in de gemeente Boekei. die tot de meest besmette gebieden behoort. Er zijn daar 85 bedrijven be smet en 6500 varkens afgemaakt. Een herhaling van de inenting volgt over 14 dagen. Bij runderen is inenting een normaal middel ter bestrijding van mond- en klaujvzees, dat uiteraard ook nu wordt toege past. Bij varkens is dal tot nu toe niet gebeurd, omdat inenting bij deze dieren als niet voldoen de effectief werd beschouwd. SYLVIA COSSY - dochter van Vera Brühne - VOORTVLUCHTIG De 20-jarige Sylvia Cossy, de dochter van Vera Bruehne die met de monteur Johann Ferbach in München terecht staat onder verdenking van moord op dr. Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo, is spoorloos ver dwenen. Zij wordt door de politie gezocht in verband met een ver keersongeluk in februari j.l., waarbij zij met haar auto de dood van een voetganger heeft veroorzaakt. De politie vermoedt dat zij maandag j.l. per vliegtuig naar Engeland is vertrokken, om zich aan het tegen haar uitge vaardigde bevel tot aanhouding te onttrekken. In het vooronderzoek van de zaak tegen haar moeder had Sylvia belastende verklaringen afgelegd, die zij evenwel de vorige week tijdens de openbare behandeling herriep. Verdediger vraagt vrijspraak voor Vere Brühne Dr. Moser, de verdediger van de 52-jarige Vera Brühne, tegen wie woensdag levenslang is ge- eist wegens medeplichtigheid aan de moord op dr. Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo, heeft donderdag vrijspraak voor zijn c"inte gevraagd. Hij gaf toe dat Vera zich in leugens verstrikt had, maar bestreed dat men haar daarom als schuldig zou moeten beschouwen. Hij zei dat dr. Praun, die in voort durende angst had geleefd, voor Vera echter niet bang geweest was. Moser voerde aan dat de medische deskundigen de moge lijkheid van zelfmoord van dr. Praun niet hadden kunnen uit sluiten. HEDEN TERNEUZEN: Zuidersport park, terrein v.v. Terneuzen, 6.45 uur: AvendoScheeps werf en H.K.C.Mistrappers. Luxor-Theater, 8 u.: „Dy namite Jack". HOEKKerkgebouw Geref. Gemeente, 7.25 uur: Tijdrede. AXEL: Het Centrum, 7.30 en 8.45 uur: Speciale reportage van het zilveren huwelijks feest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins. MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Dynamite Jack". Concertgebouw, 8 uur: „De slag aan de Bloedkust". Zuidersportpark, terrein v.v. Tem. Boys, 2 u.: Selectie wedstrijden. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „Tankbafaljon". SPUI: Terrein v.v. Spui. 4.15 uur: Spui INieuwdorp I. BEGRAFENIS VAN OE THANTS ZOON Vader en gezin konden niet naar de begrafenis Leiders van de Birmaanse revolutionaire raad, diplomaten en hoge ambtenaren hebben donderdag de begrafenis bijge woond van Maoeng Thant, de 21-jarige enige zoon van secre taris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, die maandag in Rangoon uit een bus viel en later overleed. De secretaris-generaal van de V. N. en zijn gezin konden New York niet verlaten om aan de begrafenisplechtigheid deel te INTERNATIONALS WEDEROM FLAUW Het Damrak heeft zich gister middag bij de flauwe tendentie van Wall Street aangepast. Het merendeel van de internationale waarden lag bij de opening flauw in de markt met koersverliezen van tien tot ruim twintig punten. Het aanbod was gering doch aangezien hier bijna geen koop orders tegenover stonden werd genoemd aanbod pas tegen ge voelig lagere koersen opgeno men. Zo daalde de koers voor de Philips aandelen op 765% circa tien punten ten opzichte van het voorgaande slot. Unilevers op ƒ147,50 bijna vijf gulden of 23 punten lager. Kon. Olie moest op 132,20 bij de opening circa 2,30 prijsgeven. AKU en Hoogovens hielden zich zeer goed. Voor deze fondsen bedroeg het koersverlies slechts één punt. Wall Street gaf woensdag op nieuw forse koersverliezen te zien, waardoor het Dow Jones- gemiddelde voor industrie-aande len een nieuw dieptepunt be reikte tot 626.52. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er flauw in de markt. Unilever daalde op de Newyorkse beurs twee, Kon. Olie 1% dollar. Gedurende het verdere beurs- verloop kwamen wat kooporders in de markt waardoor de prijs van Unilever steeg tot 148,30, die van Kon. Olie tot 133.40, Philips tot 768% en voor AKU tot 353. In de scheepvaartsektor be droegen de koersverliezen één tot twee punten in een zeer Gedurende Napoleontische tijd hebben de vroede vaderen van de stad Veere zich zoveel ii- nanciële verplichtingen op de hals gehaald, dat de stad bij de val van Napoleon met een schuld van ruim 37.000 bleef zitten. Voor die tijd een aan zienlijke som. Bij besluit van de minister van Binnenlandse Zaken werd in 1827 bepaald dat de lopende schulden in een register zouden worden opge tekend. Gelijktijdig werd er maar een streep gehaald door de verplichtingen die op de stad rustten wegens lijfrenten en de renten van andere schul den. Iedereen die zijn vordering op de stad kon bewijzen, kreeg voor elke 10,— een z.g. kansbiljet, een soortrenteloze obligatie, welke bij latere uitlotingen verzilverd zou kunnen worden. In 1828 vond de eerste uitloting plaats van vijftig nummers. Zo ging dat door tot 1846. Van die tijd tot 1856 werden slechts dertig nummers voor uitloting in aanmerking gebracht. In 1857 verminderde dit aantal tot tien. Met tien uitlotingen per jaar bleef men honderd jaar doorgaan. In 1957 werd weer begonnen met honderd uitlotingen per jaar. Op deze wijze had men nog wel even door kunnen gaan, maar de gemeenteraad vond het nu welletjes en besloot in zijn vo rige vergadering de totaal res terende schuld maar ineens te delgen. In de houten trommel, waaruit ieder jaar een aantal „loten" werd gehaald, bevon den er zich nog 1090. Woens dagmiddag werd die trommel voor de laatste maal gebruikt en wel tijdens de bijeenkomst ten gemeentehuize tijdens wel ke de resterende loten er uit worden gehaald. Gedurende de periode van hon derdvijfendertig jaar blijken overigens vele obligaties zoek te zijn geraakt of door de be zitters als curiositeit te zijn achter gehouden. Slechts veer tig procent der uitgelote num mers werd sinds lang ter ver zilvering aangeboden. Het moet een rustgevend gevoel zijn voor de huidige vroede vaderen, te weten dat de schuld is afge lost. Gevangenisstraf voor in Brussel wonende Nederlander Een 61-jarige in Brussel wo nende Nederlander is donderdag veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf en een boete van 5.000 frank (360 gulden). Op Oude jaarsavond had hij een mede huurder in het pension, waar hij woonde, na een twistgesprek twee messteken toegebracht, die dodelijke verwondingen hadden veroorzaakt. Beide mannen, de Nederlander L. S. en de 50-jarige Belg M„ hadden voordat hun ruzie tot de noodlottige vechtpartij leidde, een aanzienlijke hoeveelheid wijn gedronken. De rechter nam bij het bepalen van het vonnis tal rijke verzachtende omstandighe den in aanmerking. Zuidamerikaanse landen zullen Chinese vluchtelingen opnemen De vertegenwoordigers van Ar gentinië. Brazilië en de Domini caanse Republiek op Formosa hebbben in een in Taipeh gepu bliceerd artikel gezegd, emigra tie van Chinese vluchtelingen uit Hongkong naar hun landen te verwelkomen. dunne markt. De leidende cultu res noteerden een kleinigheid lager. Staatsfondsen doorelkaar praktisch onveranderd. In de lokale afdelingen lagen de aandelen van de chemische industrie, die woensdag reeds lager noteerden, aangeboden in de markt. Dit als gevolg van de mededeling van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging Chemische Industrie in de gehou den jaarvergadering. Volgens deze voorzitter gaat de chemi sche industrie een „down perio de" tegemoet. „Wij zullen de strijd voor de lage kostprijs fel ler, veel feller moeten-gaan voe ren," aldus de voorzitter. Aandelen Brocades werden 35 punten lager op 500 geadviseerd niettegenstaande de dividendver hoging van veertien tot vijftien procent. Het aanESbd in. dit fonds kwam van het buitenlaüd. Voor de inschrijving4 op 50 miljoen 4% procent obligaties 1962 Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen 100 procent be stond een redelijke belangstel ling. Voor de inschrijving op 10 miljoen 5 procent obligaties N.V. Nederlandsche Bankinstelling tegen 100 proeent bestond een goede belangstelling. Beursindices 22/5 23/5 24/5 504.9 492.2 487.0 342.4 338.5 334.0 158.9 156.3 153.4 240.9 240.1 236.1 150.3 148.5 146.9 371.0 363.6 359.3 Nabeurskoersen slot (352%) Kon. Olie: 133.10—134.5C slot 133.80 (lc.3.601 Philips: 762—768 slot 767 (768%) Unilever: 147.20 gb.—148.40 slot 147.40 (148.10) Hoogovens: 651652 slot (650) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden geldend, luiden: Engelse pond 10.0810.18, Amerikaanse dollar 3.573.61, Canadese dollar 3.283.33, Fran se frank (100) 73.1573.65, Bel gische frank (100) 7.18%7.23%, Duitse Mark (100) 89.75—90.25, Zweedse kroon (100) 69.50 70.50. Zwitserse frank (100) 83.2(^-83.70, Italiaanse lire (10.000 57.25—59.25, Deense kroon (100 51.80—52.80, Noorse kroon (100) 50.1551.15, Oosten rijkse Schilling (100) 13.92%— 14.02%, Portugese escudo (100) 12.6012.75, Spaanse peseta (100 grote coupures) 5.956.10. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen A.K.U.: De ontwapening DEAN WAARSCHUWT TEGEN ONTWAPENING ZONDER BEHOORLIJKE WAARBORGEN Arthur Dean. Amerikaans af gevaardigde op de ontwapenings conferentie van 17 in Genève, heeft donderdag gewaarschuwd tegen een ontwapening zonder behoorlijke waarborgen, ook te gen een ontwapening zonder be hoorlijke waarborgen, ook tegen politieke agitatie. Het is niet denkbeeldig, zei hij, dat juist gedurende een ontwa peningsproces wantrouwen en geschillen grotere vormen gaan aannemen. Een staat kan naar een ander land politieke agenten zenden om aan te zetten tot sta kingen oproer en terreurdaden, waartegen een V. N.-leger wel eens niet opgewassen zou kun nen zijn. :>iJ Getroffen Volkspolitie mannen gedecoreerd Een vijftienjarige Oostduitse scholier is woensdag zwaar ge wond door kogels van Oostber lijnse grenswachten toen hij een kanaal overzwom om naar het Westelijke stadsdeel van Berlijn te ontvluchten. Er ontstond een schietpartij tussen de Oostber lijnse grenswachten en Westber lijnse politie die de vlucht van de jongen wilde dekken. Hierbij werd een Oostberlijnse grens wacht in de buik getroffen en een andere in de arm gewond. De schietpartij die twintig minu ten duurd", werd de hevigste sedert de oprichting van de Ber- lijnse muur genoemd. ■De jongen was op de muur die evenwijdig aan het kanaal loopt, geklommen en vervolgens in het water gesprongen. De Oostberlijnse grenswachten openden het vuur, waarop de vluchteling onderdook. Hij be reikte de andere oever en werd naar een ziekenhuis overge bracht waar hij een operatie on derging. De Oostberlijnse grenswachten ontdekten de jongen toen hij nog slechts enkele meters van het twintig meter brede kanaal hoef de te zwemmen. Zij bleven schie ten toen hij op de kant werd ge hesen en hielden pas op toen de Westberlijnse brandweer ver scheen om de gewonde vluchte ling naar het ziekenhuis te ver voeren. Men neemt op grond van het gedrag der Oostberlijnse grens wachten aan dat iemand anders tijdens de vlucht van de scholier een mislukte poging deed om naar het Westelijke stadsdeel te ontkomen. De persdienst van het Oost duitse ministerie van Binnen landse Zaken deelde later mee dat een lid van de volkspolitie was gedood en een ander zwaar gewond. In de mededeling wordt gezegd dat leden van de volks politie woensdag op „misdadige" wijze door Westberlijnse politie mannen waren beschoten. Er werd niet gemeld dat de vlucht van de scholier de aan leiding tot de schietpartij was. Het gehele incident werd niet ter sprake gebracht. Gewond gedecoreerd De Oostduitse minister van Binnenlandse Zaken Maron heeft donderdagmorgen door middel van zijn plaatsvervanger Seifert de volkspolitieman Tatën decoreren die woensdagavond op een vijftienjarige vluchteling in het kanaal op de Oost-West berlijnse grens heeft geschoten en door het tegenvuur van de Westberlijnse politie werd ge wond. Seifert bezocht de betrok ken politieman, Karl Laumer, in het ziekenhuis en overhandigde hem daar het onderscheidings-' teken van de volkspolitie, aldus meldt A. D. N. De onder-oficier van de volks politie die bij dezelfde schietpar tij om het leven kwam, Peter Goering, is postuum onder scheiden. De Britse commandant in Berlijn, generaal-majoor Claude Dunbar, heeft bij zijn Sowjet- russische collega Soloviev een protest tegen het voorgevallene van woensdagavond ingediend. Zoals gemeld werd de vijftien jarige jongen uit Oost-Berlijn, die het kanaal overzwom naar de westelijke oever en daar aan wal werd geholpen, ernstig ge wond. Volgens het protest staat het vast dat de Oostberlijnse politie weloverwogen het vuur op Westberlijnse politie en functionarissen opende en dat in de richting van de Britse sector werd geschoten, van de Sowjet-commandant worden ge- eigende maatregelen tegen de betrokkenen verwacht. De Britse commandant, aldus de nota, was er ernstig door verontrust dat de Sowjet-autoriteiten „dergelijk misdadig en onverantwoordelijk gedrag van Oostberlijnse uni formdragers" toelieten. De vijftienjarige jongen, bij Rechtszaken Echtpaar veroordeeld wegens bedreiging en poging tot brandstichting De rechtbank te Haarlem heeft de 57-jarige J. H. uit Beverwijk wegens bedreiging met zware mishandeling overeenkomstig de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden en zijn 49-jarige echt genote C. H. wegens poging tot brandstichting tot een gevange nisstraf van zes maanden, in beide gevallen met aftrek van voorarrest. Tegen de vrouw was veertien dagen geleden vier maanden geëist. In de woning van het echtpaar woonde een jong paar. De vrou wen waren familie van elkaar. Het boterde tussen hen niet bij zonder en op een dag in februari barstte de bom. De man had zich te buiten gegaan aan het gebruik van cognac en gewapend met een pikhaak ging hij op zoek naar zijn medebewoner die bezig was kolen te scheppen in de kei der. Laatstgenoemde had een kolenschop in zijn hand en toen hij zich bedreigd voelde deelde hij vier klappen uit. Intussen had de vrouw gepro beerd een gangloper in brand te steken: - wie men donderdagochtend een kogel uit het lichaah heeft ver wijderd, heeft een serie bloed transfusies gekregen. Zijn naam wil men niet noemen. Zijn toe stand was donderdagochtend nog kritiek. Hij kreeg donder dagmorgen kort bezoek van aartsbisschop Makarios, de pre sident van Cyprus, die tijdens zijn verblijf in West-Duitsland ook naar West-Berlijn was gekomen. Het Oostduitse persbureau A. D. N. publiceerde donderdag middag een verklaring van het Oostduüso ministerie van Bin nenland 3 Zaken, als volgt: „Een onbekende persoon on dernam onder dekking en ge richt vuur van de Westberlijnse politie een gewelddadige schen ding van de staatsgrens van de D. D. R. in de buurt van de Scharnhorststraat. Toen leden van de grensbeveiligingsdienst van de D. D. R. in uitoefening van hun functie door herhaalde waarschuwing de grensschen- ding wilden verhinderen, open den Westberlijnse O. A. S.-ban- dieten het vuur in de richting van de D. R., vermoordden met gerichte schoten uit snel vuurwapens de onderofficier Peter Goering en verwondden nog een andere grensbewaker ernstig". De Westberlijnse politie heeft donderdag vastgesteld dat de volkspolitiemannen het eerst gericht vuur op de Westberlijn se politiemannen hebben ge opend. Naar wij vernemen, hebben Amsterdamse veememployé's en koffiehandelaren de laatste jaren op vrij grote schaal geknoeid in douaneverklaringen en cognossementen voor Braziliaanse onge brande koffie, waarvan grote hoeveelheden via de Amsterdamse haven als transitogoed naar Frankrijk zijn getransporteerd. He^ betrof koffie-overschotten, bestemd om in zee te worden gestort of om er de Braziliaanse lokorpotieven mee te stoken, maar die via een smokkelweg illegaal in Suriname terecht kwamen en vandaar langs de legale kanalen naar Amsterdam werden doorverscheept. Daar werden de koffies overgepakt en bijgemengd, doch op de voor Franse autoriteiten bestemde douaneverklaringen werd verklaard.' dat deze partijen rechtstreeks uit Brazilië via Amsterdam waren doorverzonden. Omvangrijk onderzoek van anderhalf jaar Dit is gebleken uit een om vangrijk onderzoek dat hoofdin specteur L. F. J. Hulskamp van de Amsterdamse recherche heeft ingesteld. Het heeft bijna ander half jaar geduurd en is woens dag voorlopig afgesloten. De heer Hulskamp en zijn chef, hoofd inspecteur H. Vos van het Bureau Jonas Daniël Meijerplein, hebben gisteren verslag van hun erva ringen uitgebracht aan de sub stituut-officier van justitie, mr. J. J. Abspoel. Het dossier heeft hij in ontvangst genomen. Naar zijn mening is het vrijwel zeker, dat in deze zaak tot strafvervol ging zal worden overgegaan. Voorlopig zijn er zeven verdach ten, die zich dan wegens vals heid in geschriften zouden moe ten verantwoorden. Volgens mr. Abspoel komen er wellicht nog enkele verdachten bij. Naar zijn mening staat het thans vast. dat de zeven veem employé's en koffiehandelaren officiële Nederlandse documen ten hebben vervalst, waardoor de Nederlandse staat in het buiten land is gecompromitteerd. Bij benadering is niet te zeg gen hoe groot de hoeveelheid on gebrande koffie is, die met valse douaneverklaringen is vervoerd. Vast staat alleen, dat in augus tus 1960 in Duinkerken een uit Amsterdam afkomstige partij van 15 ton Braziliaanse koffie voorlopig werd opgehouden. Over de bij deze partij koffie behoren de documenten heeft de Neder landse justitie thans de beschik king gekregen. Ze bleken te zijn vervalst, want de op deze duplo- formulieren vermelde verklarin gen klopten niet met het bij de douane berustende origineel. Het ging om twee partijen van 125 balen koffie en één partij van 270 balen koffie. Deze uiterst kleine greep uit de omvangrijke knoeierij acht mr. Abspoel waar schijnlijk voldoende om tot straf vervolging te kunnen overgaan. Hoe het mogelijk is. dat bin nengesmokkelde koffie legaal vanuit Suriname kon worden verscheept, is niet bekend. Het politie-onderzoek heeft zich tot Nederland en Frankrijk beperkt. In Frankrijk De ongeoorloofde koffiehandel heeft in Frankrijk destijds heel wat stof doen opwaaien. Zij kwam aan het licht na de aan houding van een vrachtauto met 15 ton Braziliaanse koffie in Duinkerken. Aanvankeliik meen de men te doen te hebben met Braziliaanse koffie van infe rieure kwaliteit, die d.m.v. de vervalste verklaringen het etiket „uitstekend" zou hebben gekre gen. Doch uit een nader onder zoek is gebleken dat deze veron derstelling niet geheel juist is. Weliswaar beantwoordt de uit Braziliaanse surplusvoorraden afkomstige koffie niet geheel aan de Nederlandse smaak, doch dit schijnt van ondergeschikte bete kenis te zijn. De opgehouden partij, die door de Franse auto riteiten werd geconfisceerd. is enkele weken geleden normaal bij opbod verkocht en in de han del gebracht. Veememplové bekent In Nederland kwam de zaak aan het rollen, nadat een veem employé op 7 december 1960 aan de douanerecherche had bekend, dat hij douaneverklaringen en cognossementen voor koffie had vervalst. De douaneverklaringen moesten in tweevoud worden op gemaakt. Het voor de Nederland se douane bestemde exemplaar was steeds overeenkomstig de waarheid ingevuld, doch op het exemplaar voor de Franse dou ane bracht hij zodanige-verande ringen aan, dat het leek alsof de koffie via de normale routes uit Brazilië als transitogoed in Am sterdam terecht was gekomen. In feite bereikte de koffie Am sterdam via een gedeeltelijk ille gale weg, want smokkelschepen brachten de koffie naar Surina me. In strijd met de waarheid was bovendien de verklaring op het voor de Franse autoriteiten be stemde douane-document, dat de koffie zonder veranderingen (overpakken, bijmengen e.d.)j rechtstreeks uit Brazilië via Am sterdam is doorgezonden. De Fransen verlangen een dergelijk certificaat bij de transitohandel. De valsheid in geschrifte schijnt volgens de politie te zijn gesug gereerd door Amsterdamse ver tegenwoordigers van de Franse koffiebranders. Zij wisten, dat da Braziliaanse koffie in de Amster damse vemen was uitgestort en dat de originele emballage ont brak. Om de koffie voor de Fransen toch officieel aanvaard baar te maken, moest in de dou aneverklaringen en cognosse menten worden geknoeid. De koffie werd zodanig verpakt, dat het leek alsof de partij recht streeks uit Brazilië kwam. Hoofdinspecteur Hulskamp van de Amsterdamse politie is vorig jaar zes dagen in Frankrijk ge weest voor het instellen van een onderzoek. Hij nam monsters van de opgehouden partii onge/ brande koffie mee en heeft daar na in Nederland het tijdrovende onderzoek naar mogelijke straf bare manipulaties voortgezet.' Naar zijn mening werden de val se documenten bewust opge maakt om de partijen koffie voor uitvoer naar Frankrijk accep-' tabel te maken. Suipluskoffies De politie heeft de indruk ge* kregen dat de Braziliaanse sur- pluskoffies voor voordelige prij zen werden aangekocht en in Frankrijk voor de normale con sumptieprijs op de markt werden gebracht. In hoeverre de zeven. Nederlandse verdachten geldelijk voordeel van de door hen ge pleegde valsheid in geschrifte hebben gehad, is niet bekend. Hoofdinspecteur Hulskamp heeft ervaren, dat het in de kof fiehandel gebruikelijk is. dat transitokoffie wordt overgepakt. Maar daarom ging het bij het politie-onderzoek niet. Het feit, dat officiële Nederlandse docu menten werden vervalst, woog het zwaarst. „Het aspect nadeel speelt in deze zaak eigenlijk geen rol," meent mr. Abspoel, de sub stituut-officier van justitie, „het feit dat men in het buitenland vervalste staatspapieren in om loop brengt is het ergste. Daar door wordt de Nederlandse staat gecompromitteerd." Uit het politie-onderzoek is niet gebleken, dat ook met de kwaliteitsverklaringen voor de Braziliaanse koffies is geknoeid. Aanvankelijk achtten de Franse autoriteiten zich ook hierdoor be nadeeld. De Franse koffiehande laren hebben zich namelijk tegenover de vroegere Franse koloniën verplicht een vaste hoe veelheid koffie af te nemen. Deze is over het algemeen van slechte kwaliteit. Om deze te verbeteren, mengt men de Afrikaanse koffies met de goede uit Brazilië. E>e zeven verdachten in deze koffie-affaire zijn zowel veem employé's als koffiehandelaren. De veememployé's pleegden de vervalsingsdaad. maar ook de koffiehandelaren, die gebruik maakten van de vervalste stuk ken, zijn strafbaar. De douane in Amsterdam heeft na het bekend worden van deze vervalsingsaffaire een nieuw soort formulieren in gebruik ge nomen, waardoor men een betere controle hoopt te kunnen uit oefenen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7