Provinciaal nieuws Hbükun uzr Prikkeldraad tegen honger VAN DE SANDE Actie te Inde Politieke telegral 3 Rede van minister-president prof. dr. J. E. de Quay HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 25 mei 1962 Tweede Kamer over Nieuw-Guinea Te half negen werd de vergadering voortgezet onder voorzitterschap van mr. L. G. Kortenhorst. DEAN RUSK NAAR BONN BINNENKORT INDUSTRIALISATIE CONTRA ONTVOLKING FRANSE MINISTERS WILLEN NIET AFTREDEN TERNEUZEN SAS VAN GENT. ZAAMSLAG De aardappelprijzen INHALEN VERLET KERSTWEEK 1962 WIL ROOD CHINA HONGKONG EN MACAO DOEN VERSTIKKEN? VONNISSEN IN ZUID-VIETNAM Naar Formosa? Nieuw? ïanier van vechten Vrijdag 25 mei 1962 PAPOEA'S ONAFGEBROK VRIJWILLIG IN r BIJ OPSPORINGSA Goede hulp van de Papoea's Marinier had ernsti ongeil le (Vervolg van pagina 1.) De heer Biesheuvel zei, dat zijn fractie er steeds op heeft aangedrongen geen overleg bui ten Indonesië om te plegen. Her nieuwing van het overleg is pre cair, gezien de militaire situatie. Er zijn nu twee mogelijkheden: óf een nieuwe benadering van het plan-Bunker door ons kabi net öf voorlegging aan de Ver. Naties. In beide gevallen is de houding van de Ver. Staten uiterst belangrijk. Indonesië wordt door de V. S. niet tot do communistische naties gerekend. De zevende vloot der V. S. stoomt wel op naar Thailand, niet naar Nieuw- Guinea. De houding der V. S. wijst dus kennelijk in de richting van het opteren voor de mogelijkheden die het plan-Bunker biedt. Ook de brief van Oe Thant doet dat. Die brief was een klap voor mi nister Luns. De heer F. H. van de Wetering (C. H. U.) zeide dat de oorlogs daden van Indonesië de mening der V. S. niet hebben verontrust. De reactie in de V. S. op de brief van prof. De Quay aan Oe Thant noemde spreker ontmoedi gend. Was het kabinet op de hoogte van de houding der Ken- nedy-administratie Spr. vond de onbekendheid met de tekst van het plan-Bunker een nadeel, vooral nu ons de inter nationale steunpunten zijn ont vallen. Hij vroeg om een open en eerlijke berichtgeving over de stand van zaken op Nieuw-Gui nea. De heer Van de Wetering kon de rede van de-heer De Kadt niet waarderen om de denigrerende wijze, waarop deze over de Papoea's en hun leiders sprak. ..Het deed mij denken aan oud- koloniale sociëteitspraat in Soe- rabaja.'1 De C. H. U.-fractie wil haar vertrouwen in de regering beves tigen. Wij vragen ons af of het ondanks alle risico's niet noodza kelijk is geworden, op grond van de oorlogstoestand die Indonesië heeft doen ontstaan, een beroep te doen op de Verenigde Naties," zo besloot de heer Van de Wete ring. De laatste spreker vóór de pauze was ir. C. N. van Dis (S. G. P.). De voorzitter zeide dat de minister-president vóór de pauze nog een mededeling had te doen. De heer Van Dis was over het optreden van de Verenigde Na ties niet verwonderd, omdat deze organisatie het recht verkracht en volkeren in het ongeluk stort. Deze organisatie is niet gegrond op Gods woord. Steeds meer stemmen gaan op. aldus de heer Van Dis, om met de V. N. te bre ken. Wat de wapenleveranties aan Indonesië betreft, noemde hij het bedroevend dat met Nederland verbonden landen wapens hebben geleverd. Thans worden i onze militairen met wapens van Duit se, Engelse, Amerikaanse en Deense makelij bedreigd. Hij noemde deze wapenleveranties onduldbaar en drong er bij de re gering op aan geen herhaling te doen plaats vinden van hetgeen vóór de soevereiniteitsoverdracht was geschied, n.l. dat er eerst Nederlandse militairen moeten vallen, vóórdat Nederland de wapens gebruikt. Spr. deed een beroep op het kabinet om het zenden van brie ven en pakketten aan de militai ren op Nieuw-Guinea mogelijk te maken. Minister-president De Quay verklaarde aan het eind der ver gadering dat de heer Oe Thant geen bezwaar tegen het publice ren van het plan-Bunker heeft. Gezien de aandrang uit de Kamer bleek de premier bereid een aan tal afschriften direct rond te delen. De vergadering werd geschorst tot 20.30 uur. De minister-president zeide er van overtuigd te zijn, dat het vraagstuk iedere Nederlander bezig houdt, hem dag en nacht, bewust of onbewust, raakt. Het is vanzelf dat er ook een behoefte komt in het openbaar deze zaken te behandelen, heel in het bijzonder na de reeks van agressieve daden van Indonesië, na de brief Van Oe Thant en na het antwoord. Vandaar dat de regering er zich over verheugt, dat ook van de zijde van de wnd. secretaris-gene raal gisteren is meegedeeld, dat verdere geheimhouding niet no dig is. Vandaar ook, dat het plan- Bunker is rondgedeeld. Het uitgangspunt van het Nieuw-Guinea-beleid van de rege ring is geweest dat het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's centraal is gesteld. Spreker herinnerde er mede aan dat beloften aan de Papoea's en aan de Nieuw-Guinearaad zijn gedaan. Daarvoor dragen wij de verantwoordelijkheid, hoewel Ne derland het niet alleen kan doen. Het vraagstuk werd een typisch internationaal vraagstuk en daar om heeft Nederland er recht op, dat het internationaal tot een vre delievende oplossing wordt ge bracht. Prof. De Quay bleek van me ning, dat wij het vraagstuk op internationaal niveau hebben ge bracht door het voor te leggen aan de Verenigde Naties. De conclusie van prof. De Quay was dat de Nederlandse re gering de besprekingen bepaald niet heeft gefrusteerd, maar juist heeft bevorderd. Inmiddels bleef Indonesië agressief in woord en daad. Wanneer wij de feitelijk heden nemen dan zien wij dat na de actie bij de Vlakke Hoek op 15 januari j.i. infiltraties zijn door gegaan en andere aanvallen door Indonesië zijn ondernomen. Prof. De Quay gaf een over zicht van alle agressieve daden van Indonesië, in totaal o.m. om vattende 420 parachutisten uit In donesië. Gezien deze agressie heeft de regering gemeend een brief te moeten schrijven aan de wnd se cretaris-generaal van de Verenig de Naties. De reactie van de heer Oe Thant is voor ons inderdaad teleurstel lend geweest. Als de wnd secre taris-generaal zegt dat l>eide par tijen zich van agressie moeten onthouden en als van Nederland se zijde geen agressie is gepleegd, dan is dit voor ons, zacht uitge drukt, teleurstellend. „Hoe staat het nu met het plan-Bunker? Dat is de centrale vraag in dit debat naar voren ge komen. Hoe denkt de Nederland se regering er over?" Ten aanzien van dat plan merk te spreker op, dat de Nederlandse regering zich direct daartegen over positief heeft opgesteld. Wèl heeft de j-egering verduidelijking gevraagd op enkele punten. Was er voldoende waarborg over zelfbeschikkingsrecht? Het overleg tussen Dean Rusk en mi nister Luns heeft de formule op geleverd. Verscheidene leden hebben ge steld dat er wel iets essentieels veranderd is, eèn militaire oor logstoestand is ontstaan en min der internationale steun lijkt er te zijn dan te voren. Door de Indonesische agressie ve daden is er een halve oorlogs toestand ontstaan. De evaluatie van de militaire toestand is op heden zeer moeilijk. Hierover is bovendien geheimhouding ge wenst. Zonder de situatie te willen ge ringschatten meende prof. De Quay, dat men de situatie niet moet overdrijven. Er zijn 420 pa rachutisten op Nieuw-Guinea in slechte omstandigheden en zon der kans op steun. Zij zijn overal ingesloten. Spreker sloot zich aan bij degenen, die lof hadden voo)- de paraatheid onzer strijd krachten, hun goed moreel en hun goede plichtsbetrachting. Met klem ontkende prof De Quay, dat er verliezen onder de Nederlandse strijdkrachten zijn. Hii betreurde het, dat er geen waarnemers zijn. De Neder landse berichtgeving is waar en zal waar blijven. Prof. De Quay meende dat de sehout-bij-nacht Reeser er be hoefte aan had gehad zich tot de militairen te wenden toen zij zich in gevaar begaven. Dat geschied de in overleg met de regering. Hij was van oordeel dat de Ver. Staten en de secretaris-generaal der Ver. Naties alles in het werk willen stellen het probleem langs vreedzame weg te regelen, via de conferentietafel. De Kamer dringt aan het ge sprek te continuëren. Dat is ook de wens van de Nederlandse regering. De regering moet in staat zijn alle aspecten van het plan-Bunker te bespreken, zon der zich gebonden te voelen. Als Indonesië doorgaat met agres sieve daden dan vraagt de re gering zich af of zij niet andere stappen zal moeten ondernemen en zich verplicht zal voelen om naar de Veiligheidsraad of naar de Ver. Naties te gaan. De rege ring is van mening dat dit nu niet het geval moet zijn. Het zou de kansen op een wezenlijk ge sprek over het plan-Bunker ver minderen. De heer Burger vroeg, nadat prof. De Quay zijn rede om streeks kwart over negen had beëindigd, waarom de minister president zo summier was ge weest over de amendering van het plan-Bunker. Prof. De Quay antwoordde dat de amendering sloeg op punt 4. Uit de Kamer werd vervolgens de vraag gesteld, of dit nu de originele voorstellen waren. Daarop vroeg minister Luns de voorzitter verlof voor het geven van een toelichting. Minister Luns zeide dat aan vankelijk punt 4 zeer summier was gesteld. Nadat ambassadeur Van Royen hierover had gespro ken werd van Amerikaanse zijde inderdaad toegegeven dat dit punt vier te summier was ge steld. Er werd hierover nogal ver ward geïnterrumpeerd. De voor zitter moest herhaalde malen af hameren. Minister Luns kreeg hierna onder grote hilariteit officieel het woord van voorzitter Kor tenhorst. De minister wilde slechts addi tionele mededelingen op de rede van de minister-president doen. Hij verklaarde, dat zich in de af gelopen periode enige ontwikke- P'Jfl. hoest. Rriep, diarrhec, influenza, in etuis met 6 poeders maar ook in een Jurfiijc ga| Jdf LSlEQJUL-EK fmefl ft© e t QKRGP zonder prijsverhoging, vraag uw drogist, MEENK'S POEDJij|S helpen' Er zijn Meenk's Poeders®?® hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep, jirarrhee, influenza, rhcumatiek, koortsigheid bij gevatte kou, periodieke pijnen c£e. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn periodieke jiinerugnz^oz. Vgikmgbaar ,n eiP©tB©$lfwSr *ok ,n een handige pTasue nulbAPU[TlEEK ■w mk lingen voorgedaan hebben, ter wijl officieel de onderbreking der agenda-besprekingen nog steeds voortduurt. Indonesië is weggelopen van de conferentietafel en wil niet terug komen. Dat blijkt uit uitin gen, dat men geen onderhande lingen meer wii, omdat wij ver sterkingen hebben gestuurd. Minister Luns werd telken male onderbroken door de heer Burger, die tenslotte wegens het gehamer van de voorzitter zijn handen als megafoon gebruikte om zich verstaanbaar te maken. Hij bereikte daarmee de tribunes echter niet, de minister vermoe delijk wèl. Deze zei op een gegeven mo ment „als ik niet Katholiek was, zou ik dat een Jezuïtische op merking noemen". (Hilariteit.) Indonesië blijft eisen dat Ne derland zich verbindt het gebied over te dragen, zo ging de minis ter verder. Het blijft vasthouden aan een prealabele conditie, aan een allesbeheersende conditie, Men mag toch van Indonesië verwachten de mogelijkheden onder ogen te zien. Desondanks gaat Indonesië voort met agres sie. Minister Luns zeide, dat, na beraad besloten is de huidige agressie van Indonesië niet voor de Veiligheidsraad te brengen omdat de kans op overleg daar door voor geruime tijd zal wor den gefrusteerd. Om tien voor tien schorste de voorzitter de vergadering voor fraetiebcraad. MOTIE INGEDIEND Te tien vóór elf werd de verga dering voortgezet. Direct na de hervatting van de beraadslagingen werd door de heer De Kadt (P.v.d.A.) een motie ingediend, luidende: „De Kamer, kennisgenomen hebbende van de haar door de re gering d.d. 24 mei 1962 overge legde officiële tekst van de voor stellen inzake onderhandelingen tussen de regeringen van Indone sië en Nederland (plan-Bunker), nodigt de regering uit deze voor stellen onverwijld te aanvaar den." Nadat nog het woord was ge voerd door de heren Lankhorst (P.S.P.). Bakker (C.N.P.) Blais- se (K.V.P.), mevr. Stoffelsvan Haaften (V.V.D.), de heren Bies heuvel (A.R.), Van de Wetering (C.H.U.) en Van Dis (S.G.P.) en minister-president De Quay hier op had geantwoord, werd te mid dernacht de beraadslagingen ge sloten. De motie, hierna in stemming gebracht, werd verworpen met 93 tegen 48 stemmen. Vóór de motie stemden de Par tij van de Arbeid, met uitzonde ring van de heer Schept, de CP.N. en de P.S.P. Tegen de motie stemden de V.V.D., A.R., K.V.P., C.H.U., S.G.P. en de heer Scheps van de Partij van de Arbeid. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat minister Dean Rusk in de naaste toekomst eon bezoek aan Bonn hoopt te bren gen. Volgens gezaghebbende kringen zou de minister, als hij gelegenheid heeft de reis te ma ken, in de loop van juni gaan. De gemeentebesturen van Bres- kens, Hoofdplaat, Groede en Schoondijke hebben besloten ge zamenlijk te trachten industrie aan te trekken. Doel var. dc sa menwerking is te voorkomen dat een nog groter deel van de be volking wegtrekt. Sinds de na oorlogse jaren kampt Westelijk Zeeuws-Vlaanderen met een steeds toenemende ontvolking, waardoor de leeftijdsopbouw sterk verouderd is en de econo mische structuur wordt afgebro ken. Voor een deel wordt het weg trekken der bevolking veroor zaakt door gebrek aan werkge legenheid: voor een ander deel door het over het algemeen lage verzorgingspeil in genoemde ge meenten. Er wordt dan ook naar ge streefd het woonklimaat in deze vier gemeenten te verbeteren. De mi ers Jacjuinot, Gis- card d'Estaing, De Broglie en Marcellin hebben het bestuur van hun partij, het nationale centrum van onafhankelijken schriftelijk meegedeeld dat zij weigeren uit de regering te treden. Dinsdag had de parlemen taire fractie van de (conserva tieve) partij besloten de vier ministers te verzoeken uit de regering te treden, omdat de politiek van de regeringg. in het bijzonder ten aanzien van Euro pese aangelegenheden, in strijd was met die van de conserva- teive partij. De ministers hebben de frac tie van hun partij meegedeeld, dat er geen zodanige verschillen zijn tussen hun opvattingen en die van president De Gaulle dat zij moeten aftreden. AANHOUDEND KOUD Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van de Britse eilan den heeft zich een krachtig hoge- drukgebied ontwikkeld dat zich maar langzaam verplaatst. Het houdt, tezamen met een opvullen de depressie boven Scandinavië, boven de Noordzee een noordwes telijke tot noordelijke stroming in stand. De aanvoer van koude lucht naar Nederland duurt daarom on verminderd voort. In de strorr,ing beweegt een hoeveelheid onstabiele lucht mee die vandaag nog hier en daar een bui kan veroorzaken, maar er zullen ook verspreide opklaringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Koud weer met wisselende be wolking t'en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. VRIJDAG 25 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 26 MEI v.m. n.m. 5.40 6.00 6.15 6.35 6.55 7.15 7.05 7.25 v.m. n.m. 6.37 6.55 7.12 7.34 7.52 8.14 8.02 8.24 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder od onder 25 4.34 20.40 0.59 10.12 26 4.32 20.42 1.34 11.28 27 4.32 20.43 2.04 12.46 '- XIkV' v h Technische perfectie in vooruitstrevende I Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL NOORDSTltAAT 55 TERNEUZEN STRUCTUURPLAN ZEEUWSE KUSTGEMEENTEN In de laatste jaren in de kust strook van Westelijk Zeeuws- Vlaanderen bijzonder in trek ge komen als recreatiegebied. Naar aanleiding hiervan hebben de vijf gemeenten in deze streek besloten tot een gezamenlijke be studering van de problemen die aan de ontwikkeling tot recrea tiegebied vastzitten. De vijf be trokken gemeenten, tc weten Cadzand. Retranchement, Groe de, Nieuwvliet en Breskens, heb- daartoc de „Commissie samen werkende West-Zeeuws-Vlaamse kustgemeenten" gevormd. Deze commissie heeft'thans een structuurplan opgesteld, waarin de voor recreatie bestemde ter reinen zijn vastgelegd en waarin de gemeentelijke uitbreidings plannen voor de kust zijn opge nomen. Tijdens een besloten bij eenkomst in Cadzand zijn de ge meenteraden over het structuur plan voorgelicht. Thans zal elke raad afzonderlijk het plan moe ten goedkeuren, vooraleer dit gerealiseerd zal kunnen worden. Jaarvergadering Zwem- en Poloclub „De Schelde". In hotel „Centraal" werd gis teravond, onder voorzitterschap van dc heer M. van Kerkvoort, de jaarvergadering gehouden van de Terneuzense Zwem- en Polo club „De Schelde", die na jaren lange moeilijkheden, het afge lopen jaar toch wel vooruitgang heeft geboekt zowel wat betreft de geleverde prestaties, als het le dental en de accomodatie. Natuurlijk wordt met verlan gen uitgezien naar de opening van het nieuwe zwembad. Een en ander viel te beluiste ren in het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Baart, die in het afgelopen jaar ook lid ge worden is van het kringbestuur. De secretaris maakte ook mel ding van het kleine aantal dames-leden en het werd daarom verheugend genoemd dat mevr. W. Kes, op de vergadering aan wezig, zich beschikbaar heeft ge steld om de training van de dames op zich te nemen. Wel licht zal dit het aantal leden, voor wat deze categorie betreft, doen groeien. Uit het jaarverslag bleek dat enkele leden successen boekten. In Terneuzen won op 10 juni van het vorige jaar de heer R. de Braai de schoolslag heren. Robbie Duit won de rugslag jon gens, Machiel de Pooter de vrije slag jongens en Karei Goossens de vrije slag adspiranten. Ook in Middelburg en in Breskens on derscheidde Machiel de Pooter zich. In Namen won hij op 15 augustus in een internationale wedstrijd de 100 m vrije slag en de 100 m vrije slag jongens, ter wijl hij bij de juniorenkampioen schappen twee titels n.l. vrije slag en rugslag in de wacht sleepte, In de Ronde van Sas eindigde hij als nummer 5 en als eerste Zeeuw. Het waterpoloteam won de kririgeompetitie en promoveerde daarmee naar de 4e klasse van de Bondscompetitie. Voor dit seizoen werd het pro gramma bekend gemaakt: 23 juni: Kringcompetitie te Aar denburg; 30 juni: Scheldebeker- wedstrijd; 7 juli: Kringcompe titie te Terneuzen; 14 juli: Zwemwedstrijden te Sas van Gent; 21 juli: Zwemwedstrijden te Middelburg; 28 juli: Polotoer- nooi te Terneuzen; 4 aug. Ha- DE STUDIE VAN PRINSES IRENE Naar aanleiding van het feit dat H.K.H. Prinses Irene naar studie in Utrecht per 1 juli gaat beëindigen deelt het particulier secretariaat van de Prinses het volgende mede: Bij haar studie in Utrecht heeft de Prinses zich in de eerste plaats bepaald bij de Spaanse taal en letterkunde. Daarnaast legde zij tenlamina af in de rechtsweten schappen en de ethnologie. Te vens volgde ze colleges in ge schiedenis en sociale geografie. Het indertijd door de Prinses behaalde examen M.M.S. geeft geen toegang tot het afleggen van universitaire examens. Nu het in de eerste plaats de bedoe ling van de Prinses is zich het gebruik van het hedendaagse Spaans eigen te maken, heeft zij in verband daarmee besloten het komende jaar te bestemmen voor de voorbereiding tot het afleggen van het tolken-examen in het Spaans. Hare Koninklijke Hoogheid zal na haar vertrek uit Utrecht weer haar intrek in paleis Soestdijk nemen. venwedstrijd te Breskens; 11 aug.: Juniorenkamp te Middel burg; 18 aug.: Seniorenkamp te Breskens; 25 aug.: Polotoernooi te Goes; 1 sept.; de Ronde van gag Op 5 juni: Polowedstrijd tegen Ganze I te Terneuzen; 8 juni: S.Z.V. I—De Schelde I te Sou burg; 14 en 26 juni en 10 en 24 juli wedstrijden te Terneuzen. Het financieel vei'slag van de heer J. Kools toonde een batig saldo. Tenslotte werden de heren M. van Kerkvoort (voorzitter), P. Jansen en J. Kools (bestuurs leden) herkozen. 6e lustrum v.v. „Corn Boys". Dinsdag 22 mei j.l. was het precies 30 jaar geleden, dat de sport- en ontspanningsvereni ging „Corn Boys" werd opge richt. Aangezien dit jubileum niet ongemerkt mag voorbijgaan, heeft het C. B.-bestuur gemeend aan de morgenavond te beleggen clubavond een feestelijk tintje te moeten geven. Hiertoe zijn alle leden, ereleden, leden van verdiensten en leden van samen werkende sportverenigingen op geroepen, om gezamenlijk aan te zitten aan de „gemoderniseer de" Sasse koffietafel welke wordt aangeboden in de feest zaal van de N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek, de enige zaal in Sas van Gent, welke de ruim 200 gasten zal kunnen herbergen. Het blijft niet alleen bij een koffietafel, want na dit etentje, dat door de echtgenoten van be stuur en enkele werkende leden verzorgd wordt, wordt het start sein gegeven voor een denderend feestbai, waarbij door het be kende 7-mans orkest „THE ORPHEANS" uit Goes voor de muziek wordt gezorgd. Het ziet er dus wel naar uit, dat er morgenavond stevig feest gevierd zal worden door Corn Boys. In verband met dit jubileum is er ook aan de junioren en pupillen gedacht. Deze jongeren krijgen op donderdag 31 mei a.s. (Hemelvaartsdag) een reis aan geboden naar 's-Hertogenbosch, waar het Mgr. Becker-tournooi wordt gehouden. Aan dit lande lijk tournooi wordt deelgenomen door 2 Corn Boys B-elftallen en twee pupillen-elftallen. Jubileum-glazen. De „glazen-aktie" welke door Corn Boys ter gelegenheid van haar 6e lustrum gevoerd werd, is een groot succes geworden. Een zeer groot aantal glazen (een getal van 4 cijfers) werd aan de man gebracht, en zullen een dezer dagen bij de diverse bestellers worden afgeleverd. Opbrengst kollekte. De alhier gehouden kollekte ten behoeve van „Sonnevanck" en „Zonnegloren'1 heeft ƒ474,16 op gebracht. Het Consumenten Contact Or gaan en de Nederlandse Huis- houdraad hebben zich terzake van de aardappelprijzen opnieuw tot de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij gewend. De consumentenorganisaties zijn verontrust door het feit, dat tot nu toe geen daling van het prijsniveau van consumptie-aard appelen kon worden geconsta teerd. Er zijn integendeel berich ten ontvangen, dat dc consumen- tneprijzen. ondanks de prijsstop, een stijgende tendenz vertonen. De vrees bestaat, dat deze ten denz zal aanhouden en mogelijk nog versterkt zal worden, zolang minder gunstige weersomstan digheden de oogst van de nieuwe aardappelen vertragen. Met kracht hebben de consu- mentenorganisateis daarom be pleit. dat de overheid maatrege len neemt die ertoe leiden, dat de aardappelen de consument in derdaad tegen een redelijke prijs bereiken. Overeenkomstig het advies van de Stichting van den Arbeid heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid met betrekking tot de door overwerk in te halen verzuimde arbeidsuren op de maandagen 24 en 31 december 1962, een alge mene overwerk-vergunnig ver leend. Deze vergunning geldt voor werknemers van 17 jaar en ouder in fabrieken of werkplaat sen en pakhuizen en voor werk nemers van 18 jaar en ouder in de daarbij behorende kantoren. Het inhalen zal dienen te ge schieden in het tijdak van 1 november 1962 tot 16 januari 1963. De maximaal toe te laten arbeidsduur zal daarbij niet méér mogen bedragen dan 9 Va uur per dag. Indien echter in een week op slechts twee dagen wordt ingehaald, mag op die dagen maximaal 10 uur worden gewerkt. In die gevallen, waar bij toe passing van een vijfdaagse werkweek normaal geen arbeid op zaterdag wordt verricht, kan het inhalen ook op die dag ge schieden. Bij het inhalen op zaterdag zal een wekelijkse ar beidstijd van 49 uur zijn toe gestaan. Naar het oordeel van de Stich ting van den Arbeid laten deze mogelijkheden zich desgewenst ook combineren. Voorzover de betreffende partijen eventueel op een andere wijze het inhalen van de verzuimde arbeidsuren willen doen geschieden, zal hiervoor een bijzondere vergunping ipoe- tën worden aangevraagd. Het vorenstaande sluit uiter aard niet uit dat in voorkomen de gevallen voor het vrijafgeven op de betrokken dagen ook colleectieve snipperdagen kun nen worden gebruikt. De haag van prikkeldraad die de Britse kroonkolonie Hongkong in allerijl opricht lany d„ grens met communistisch China, is een. treurige pendant van Ulbrichts muur door Berlijn. Voor het eerst richt het Westen versperringen op tegen wie vluchten willen uit een communistisch land. Voor het eerst ook neemt een Westelijke staat diplomatieke stappen bij een dictatuur om een eind te maken aan de vluchtelingenstroom. Vier studenten, dit tot een communistische organisatie zou den behoren, zijn woensdag in Saigon ter dood veroordeeld we gens het beramen van een aan slag op de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vielnam. Nolting. Voorts kregen drie beklaagden levenslang. Vijf kregen tien jaar. Op 8 juli vorig jaar is in een drukke straat in Saigon een gra naat van eigen maaksel naar de ambassadeur g eworpen. Deze ontplofte niet. Het is een weinig verheffende boodschap, waarmee de Britse zaakgelastigde in Peking is be. last, maar het overbevolkte stuk je Brits gebied voor en aan de kust van China kan moeilijk an ders. Hongkong is al zodanig volge propt met mensen, dat elemen taire voorzieningen als de water leiding het werk niet meer aan kunnen. Men kan hier eenvoudig niet meer mensen hei-bergen zonder dat de stad verstikt. Hard als het is moeten de Britten de vluchtelingen wel met een forse maaltijd in de maag terugsturen. De zaak zou er ook niet veel eenvoudiger op worden, als de regering van Tsjang Kai-Sjek op Formosa de vluchtelingen uit hongerende en door watersnood getroffen Kwantoeng opnam. Tot dusver liet de generalissimo maar weinig toe, maar nu biedt Taipeh ineens asiel en voedsel aan. De doorstroming van vluchte lingen naar Formosa zal echter misschien Mao Tse-Toeng zeer mishagen, die hierin niet veel anders kan zien dan een verster king van zijn aartsvijand. En niemand in Hongkong heeft er belang bij Peking boos te maken. Hongkong heeft zijn vrijheid tenslotte alleen maar bij de gra tie van rood-China. De vraag blijft overigens hoe het komt dat zoveel Chinezen zeker veertigduizend alleen deze maand en ze komen nu met dui zenden per dag aanzetten vaak zelfs voorzien van eertijds moeilijk te krijgen uitreisvisa naar de Britse kolonie kunnen trekken. Mogelijk de veron derstelling is door Joseph Alsop in de New York Herald Tribune geuit heeft de honger ook het moreel van de grensbewaking ernstig aangetast. Dat zou dan een teken van Chinese zwakte kunnen zijn. Misschien ook vindt Mao het wel best als de Britten het voed sel voor een deel van zijn onder danen voor hun rekening nemen. Wellicht denkt hij: laat ze maar 'gaan, er blijven er nog genoeg over. Het zijn allemaal gissingen die uitgaan van de veronderstelling dat er geen sprake is van Chine se opzet. Maar het is helemaal niet onmogelijk dat Mao zijn hongerende mensen misbruikt met het doel Honkongs toch al moeizame bestaan helemaal te ontwrichten, aldus de stad rijp makend voor overneming door zijn bewind. Tenslotte gebeurt iets dergelijks ook, maar in min dere mate bij het Portugese Ma- cao, dat andere stuk kolonialis me voor de deur van een natie die de strijd tegen imperialisten en kolonialisten in zijn banier heeft staan. Het zou de eerste kepr niet zijn dat de Chinezen een nieuwe ma nier van vechten uitvonden. tNadruk verboden.) Met gebruikmaking van de luchtmacht heb derlandse eenheden een aanval ingezet op veer 115 overgebleven sche parachutisten di Teminaboean waren ge „Neptunes", die zijn met raketten, bombarde stellingen van de Indorn zich daarna aanvankelij delijke richting in gro rugtrokken maar zich 1, groepeerden. Dit laatst bleken uit meldingen va volking en uit verke Toen de parachutisten gelokaliseerd waren, nieuw een gecombinee te land en in de lucht in resultaten hiervan zuil. worden bekendgemaakt Het hpofd plaatselijke van Teminaboean, heeft gisterochtend tel meegedeeld dat de si Teminaboean-stad rus( kantoren werken norm; winkels zijn weer open ,.De Papoea's zijn or ken vrijwillig in touw sporingsacties en het v van informatie. De onder de burgers en werkers met de strijc is uitstekend", zo d< mede. De verkiezingstoc de districtshoofden streekraad gaan norm De tournees van andei'e zijn echter gestaakt. 1 ders die werken aar tussen Teminaboean er roe in het binnenland z lijk naar huis gegaan. I het geval met de bewone internaten. In Teminaboean is marinier tweede klasse sen uit Nijmegen, ver bij het lossen van dingsvaartuig, een erns val overkomen waarbij keronderbeen werd v< Hij werd per helikopter rong vervoerd waar hij kenhuis is opgenomen Een aantal politieke le de Schouten-eilanden r gouverneur Platteel het telegram aan de regerii den: „Wij. politieke leider Schouten-eilanden in ring bijeen te Biak-stac naam van 40.000 inwone Schouten-eilanden een beroep op de leden van de Kamer volle aan schenken aan het Papoe de kwestie-West-Papoe; opvattingen en het stanr genoemde politieke volgt: 1< 1. Wij beschouwen het het Papoeavolk als recht van alle voll deze aarde bewoner 2. Nu en in de toekor wij ons verzetten 1 mensen van landen lige recht niet will nen en dit niet aai poeavolk willen toe 3. De vrijheid(szin) vai Papoevolk, leeft di- teld in onze harten len deze vrijheid n< nimmer prijsgeven. 4. Wij beschouwen di strijd niet als een of contra Nederland min pro of contra doch deze strijd is strijd voor de vrijhe Papoeavolk zelf. 5. Alle krachten op d gericht worden in gt Papoea reeds gebur tijdstip is niet vera 6. Er zijn in Nederlanc dene mensen die staan tegenover dit heven recht, doch i sen dienen zich erv te zijn dat een n heeft op ontwikkelir ming van de geest 7. Wij wenden ons ee: de leden van de T\ mer met het verzoe goed te willen reali (hun) besluiten ooi langrijk zijn voor c ving van het geluk van de leden van di generatie van het P

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2