MET ESSO GAS thans or een i 1962 5- Rijkswaterstaat geeft opdracht voor wrakkenberging in de Westerschelde Eric de Noorman De Pelsjager oor J. F. Rouw Zeven gewesten rond 'n verdwijnende grens Olt MET ESSO BENT U BETER UIT) /W $#4 "i de J Regionale economische samenwerking in Benelux Woensdag 23 mei lSg* maar extra aar eens op OPRIJZEN. literblik 139 een pak 100 228 gram 39 'eit 250 gr. 89 100 gr. 35 100 gram 09 100 gram 09 •scotch jjie-extract 9 voor 100 ■|es 'tge formaat 88 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 :n hypotheken op bestaande panden. heken tot 90 ingen. tingen. dp .van onroerend TERNEUZEN UT leuzen VAN DEN AKKER ZAL BELANGRIJK, SPECTACULAIR EN NIET ONGEVAARLIJK KARWEI AANPAKKEN Wrakken uit 1879, 1911 en 1944 Een bergingsbedrijf uit Vlissingen (Van den Akker), zal in op dracht van Rijkswaterstaat, vier scheepswrakken in de Wester schelde opruimen. Het ruimen van het Engelse vrachtschip „Fort Maisonneuve", groot 7128 brt, dat op 15 december 1944 in de mon ding van de Westerschelde op drie kilometer uit de kust van Cad- zand ten onder ging, is wel de belangrijkste en spectaculairste. Het schip, dat op weg was naar de toen pas bevrijde haven van Ant werpen, vervoerde n.l. niet alleen bulldozers, „roadscrapers" en wegenmachines, doch ook een lading van vier en een half duizend ton bloem eneen paar honderd ton granaten. Daarbij komt nog een hoeveelheid van negen ton ontstekingsmiddelen, nog explo siever dan de lading granaten. Deze lading explosieven bevindt zich juist in die ruimen, die met behulp van aan te brengen spring ladingen weggeblazen moeten worden. Uit en te na verkend Vóórdat Rijkswaterstaat er toe overging opdracht voor het rui men van dit wrak te geven, heb ben duikers het gezonken schip uit en te na verkend. Hoewel zij moesten werken op diepten van meestal meer dan 20 meter, brachten zij dusdanige nauw keurige gegevens mee naar boven, dat men aan de hand van deze bevindingen een zeer nauw keurige tekening van de wrak- delen kon samenstellen. Hoe mi- nitieus men tewerk is gegaan blijkt bij bestudering van de te kening, die aangeeft, hoe de stand van de laadbomen in de loop der tijden is geworden en waar het hekwerk is vernield. Men komt er ook op tegen, waar modder in de ruimen is binnen gedrongen en hoeveel. In welke staat het geschut op de dekken is. En men leest een aanwijzing: „Kist met lege flessen". Uiterst voorzichtig De „Fort Mausonneuve" brak, nadat het op een mijn was ge lopen in drie stukken. Het mid denschip ligt iets over bakboord op een diepte van ongeveer 24 meter min NAP. Zowel het voor als het achterschip liggen 70 graden over stuurboord, groten deels in diep water, doch enkele delen komen boven de „14 min" lijn. Deze delen kunnen gevaar voor de scheepvaart opleveren en moeten worden weggeblazen met bêhülp' vail springladingen. Naar schatting moet derhalve uit- g -onderd de opbouw slechts 10 procent van het casco worden geruimd. De moeilijkheden die over wonnen moeten worden zijn echter zeer vele. Voor het rui men van dit „tiende schip" werden 550 kalender dagen gegeven, doch slechts één op de drie dagen is werkbaar weer. Daarbij komt ook, dat men de uiterste voorzichtigheid moet betrachten, omdat er grote kans bestaat, dat wan neer een springlading tot ont ploffing wordt gebracht, ook een deel van de lading explo- sieveu mee explodeert. Ruim met granaten „Van het achterschip met ruim 4 is reeds een behoorlijk deel ge ruimd aldus de hoofd-ingenieur van het Arrondissement Vlissin- 170 vaten kobalt uit vrachtwagen gestolen In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Venlo 170 vaten met kobalt gestolen uit 'n vracht wagen. Het kobalt zou door de firma Heuhsen uit Kaldenkir- chen naar Rotterdam vervoerd worden. Vandaar uit zou de la ding naar Finland worden ver scheept. Kobalt, een metaal, wordt o.m, gebruikt in staalharderijen en kan desgewenst radio-aetief ge maakt worden. De lading ver tegenwoordigde een waarde van twee ton. De vrachtauto, een Mercedes- Benz, was zaterdag op het em placement „Keulse Barrière" ge plaatst, waar de douane het goe derenverkeer Venlo—Kaldenkir- chen controleert. De lading was nog niet vrij gegeven voor ver voer in Nederland maar was daar reeds gebracht met de be doeling dat de vervoerders hun papieren maandagochtend zouden krijgen cm dan verder te rijden. Zondagavond ontdekte één van de leden van het personeel van oe firma Heuhsen, die toevallig op weg was naar Venlo, dat de auto verdwenen was. Het onderzoek van de Venlose recherche heeft inmiddels tot opsporing van de lege vrachtwagen geleid. Verder tast men omtrent de diefstal nog in het duister. De vrachtwagen die met de vaten kobalt was geladen, is te ruggevonden in de bossen tussen Heeze en Valkenswaard. De po litie heeft de chauffeur die deze vrachtwagen zou rijden ver hoord, bij welk verhoor is komen vast te staan dat deze man met de diefstal beslist niets te maken heeft. Bij het onderzoek dat door de politie wordt ingesteld is ook ingeschakeld de centrale douane recherche in Amsterdam. gen der Rijkswaterstaat, ir. H. Wieringa. „In dit ruim moeten granaten opgeslagen zijn. Enkele dagen geleden, bij het afspringen van een klein gedeelte, kwamen voor het eerst wrakstukken boven water, weggeslingerd door een sterkere explosie dan die wij hadden veroorzaakt. Zeer waar schijnlijk was een deel van de lading explosieven mee de lucht ingevlogen". Onmiddellijk stelden duikers een onderzoek in. Zij constateer den dat de zijwanden van het achterschip ontzet waren. ,,Dat wijst op een explosie in het schip zelf, doch voor zover we kunnen constateren kan het géén be langrijk deel van de lading zijn geweest hoewel men aan boord van het bergingsvaartuig reeds de nodige voorzichtigheid be tracht voordat een spring lading tot ontploffing wordt ge bracht vaart men minstens één kilometer ver weg, daarbij een speciaal geconstrueerde ontste kingskabel afrollend is men sinds die dag nóg voorzichtiger geworden. Men houdt er echter rekening mee, dat in de loop van de komende weken, wanneer men de ruimen 1, 2 en 4, waar de explosieve lading ligt opge slagen, nadert, de kans op mee exploderen van de -gevaarlijke lading van dag tot dag groter wordt. Voorkeur aan moeizame ruiming Rijkswaterstaat verkiest deze moeizame ruiming boven de des tijds door de Belgen gevolgde werkwijze bij het opruimen van het munitieschip „Empire Bles sing", dat eind 1944 recht voor Knocke ten onder ging. „Dat schip lag echter 5 kilometer uit de kust en de Belgen bliezen het in twee keer op. Wrakdelen en een waterkolom werden honder den meters de lucht ingeslingerd. Voor ons is deze methode on bruikbaar, want het opzoeken van de weggeslingerde wrak- delen in de vaargeul zou bijzon der tijdrovend zijn", aldus ir. Wieringa. Drie andere wrakken De andere drie wrakken, die geruimd worden zijn de „Func'n" of Phoenix", een schip van onbekende nationaliteit, dat in 1879 in het Zuid-Sloe is gezon ken, een Belgische baggermolen, die in de Wielingen ter hoogte van Cadzand ligt en het Engelse schip „Edward Dawson" dat in 1911 zonk op het „Bankje van Zoutelande". De „Phoenix" moet geruimd worden omdat in het Zuid-Sloe werken moeten worden uitge voerd voor de nieuwe Sloehaven en de reparatiewerf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". De ketel van dit schip, waarvan de wrak- delen over 90 meter verspreid liggen, werd reeds geborgen en ligt opgeslagen bij de Vlissingse sluizen. De Belgische bagger molen ligt pl.m. 12 meter diep en moet geruimd worden om de vaargeul ter plaatse breder te maken, wat vooral bij slecht weer belangrijk is voor de scheepvaart. De „Edward Daw son" is in feite een gedeeltelijk gesloopt wrak, want in 1913 werd het voorschip opgeblazen. Een deel van het wrak dreigt door de zich steeds wijzigende stroom in de vaargeul terecht te komen, doch voordat het gevaar kan op leveren voor de scheepvaart, laat Rijkswaterstaat het opruimen. MASSAGRAF IN WIJNGAARD VAN ALGIERS ONTDEKT Kuil met dertien lijken van Europeanen Maandagavond ï,s in een wijn gaard in Hoe^eindey, een buiten wijk van Algiers, een massagraf ontdekt waarin zich de lijken van dertien Europeanen bevon den. De wijngaard, die door de ordepolitie werd omsingeld, is dinsdag grondig doorzocht. Patrouillerende militairen deden de lugubere ontdekking toen zij, na een schietpartij, de boomgaard doorzochten op terroristen. Men vond hierbij eerst een graf, dat vijf lijken van Europeanen be vatte. In een bijgebouw van de boerderij ontdekte men twee Europeanen die nog in leven waren. Een van hen vertoonde sporen van mishandeling. Toen men de wijngaard wat nauwge zetter ging doorzoeken ontdekten de militairen een kuil, die acht dode Europeanen bevatte. De lijken waren verminkt en met ongebluste kalk begoten. Het bleek niet mogelijk hen te iden-' tificeren. Vijf van de Europeanen waren dezelfde dag door gewapende Al gerijnen ontvoerd. Onder hen be vond zich de directeur van een groot warenhuis in Algiers, de 42-jarige André Maurot. Duitse Bondsdag keurt invoerrechtverlaging voor auto's goed De Duitse bondsdag heeft gis teren met grote meerderheid de verlaging van invoerrechten voor automobielen, afkomstig uit lan den van de Europese Economi sche Gemeenschap (E. E. G.) goedgekeurd. Met 331 stemmen voor, 81 tegen en 21 onthoudin gen besloten de afgevaardigden de invoerrechten op auto's van meer dan 800 cc uit E. E. G.-lan- den voor onbepaalde tijd met de helft te verlagen. Deze verlaging is het antwoord van de volksver tegenwoordiging op de prijsver hogingen, waartoe de Westduitse auto-industrie kort geleden is overgegaan. De Westduitse mi nister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft met de verlaging zijn eerste succes in zijn strijd om stabiele prijzen be haald. Hij had de verlaging voor gesteld nadat de Westduitse auto producenten niet bereid waren de prijsverhogingen van 3 a 10 pro cent in te trekken. Dl Meer comrort, meer tijd voor andere dingen. Ja, heel wat huishoudelijke problemen verdwijnen wanneer u Esso Gas als brandsïof kiest. Esso Gas, het veilige gas in de lies, maakt het u gemakkelijk. Vlug en zuinig koken op een gasfornuis, in een wip warm water uit de geyser in keuken en douchecel, een gaskacheltje als bijverwarming... u ziet, er zijn mogelijkheden genoeg. Vraag eens advies aan de dichtstbijzijnde Esso Gas leverancier. Geen problemen meer in de keuken. Met Esso Gas kookt u vlug én zuinig. Draai maar aan de kraan, en u hebt warm water.... wanneer u wilt, zoveel u wilt Een verplaatsbare gas kachel - met ruimte voor een fles Esso Gas - is een ideale warmtebron. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland (het E. T. I.) doet ons een fraai verzorgd boekwerkje toekomen over de regionale samenwerking in Bene lux. Deze met veel kennis van zaken en met nog meer toekomst- vertrouwen geschreven brochure zouden wij gaarne in heel veel handen zien. Zonder het met alle stellingen en verwachtingen eens te zijn, mogen wij vaststellen dat hier in beknopte vorm en met bewonderenswaardige overtui ging een beeld wordt gegeven van wat op het terrein van de economische samenwerking is bereikt en wellicht nog bereikt kan worden. Het is bekend dat grensstreken door staatkundige maatregelen van hun achterland worden afge sneden. Met name geldt dit op duidelijke wijze voor het Bene- lux-grensgebied. Hoewel er na de tweede we reldoorlog veel is veranderd, vraagt de hele situatie blijvende aandacht. Men heeft hierbij spe ciaal het oog op de ontwikkeling van het Westerschehlebekken; het Kanaal van Terneuzen naar Gent; het kanaal door Zuid-Beve land en de nu al enige decennia slepende onderhandelingen over de Schelde-Rijn verbinding, welke aangelegenheden de gewestelijke economie diepgaand beïnvloeden. GRENSEFFECTEN Tal van problemen spruiten voort uit handelspolitieke belem meringen, die de vrije uitwisse ling van goederen in de weg wor den gelegd. In directe samenhang hiermee dient te worden gewezen op het vervoer grensformaliteiten, be lemmering openbaar busvervoer, onvoldoende frequentie, enz). De duidelijke discrepanties zijn ongetwijfeld die op het gebied van ae infrastruktuur. Van Noordzee tot Maas ontbreken spoor-, water- en landwegen of ze sluiten niet op elkaar aan. De grens scheidt de vaarwegen als waren zij gelegen in een berg- massief in plaats van in het wei nig geaccidenteerde landschap der lage landen. Hetzelfde geldt in feite voor de spoorwegen. De Benelux-con- nectie wordt welhaast uitslui tend gevormd door het traject AntwerpenRoosendaal. De me rendeels slechte landwegen weer spiegelen in hun struktuur dui delijk het grenscachet. Een belangrijk onderdeel van de infrastruktuur vormt de open bare nutsvoorziening. Zo ergens, dan is het bij de elektriciteits-, water- en gasvoorziening nood zakelijk en doelmatig om tot een intensieve uitwisseling te gera ken, die de grensstreken voordeel biedt. Zuid-Limburg en Sluiskil kun nen goedkoop gas levei'en in ruil voor goedkope elektriciteit. DE GRENS WORDT GESLOOPT. „De Benelux opent het per spectief de grens te slopen. Hier liggen mogelijkheden voor de Benelux-economie in haar ge heel." Een stelselmatige en verant woorde analyse van de icgionaal- economische mogelijkheden na eliminatie van de grens kwam tot op heden evenwel nog niet aan de orde. De doelstelling moet zijn de grensstreken een optimale bijdrage te laten leveren in de welvaartsontplooiing van de Be- nelux-landen. PERMANENTE SAMENWERKING. Wij zien ons in Benelux-ver- band voor de noodzaak gesteld een gedegen en verantwoorde regionaal-economische aanpak te ontwikkelen. Een eerste vereiste hiertoe is. dat op dit terrein be grip en blijvende samenwerking ontstaan. 42. Met een verbetenheid, een betere zaak waardig, jagen de twee houthakkers bun paardjes voort langs het onduidelijk spoor van Uit en zijn slede. Zü moeten zich haasten want er is een scher pe wind opgestoken, die de losse sneeuw in dichte warrelingen voortjaagt en het zal niet lang meer duren of Ulf's spoor is to taal verdwenen. Zij turen aan dachtig over het grauw-witte sneeuwgordijn tot plotseling een] mige gedaante zagen, hunner een verheugde kreet slaakt Voortzwoegend naast het moede „Daar, ik zie hem I paard vóór de zware slede, wendt Hun paardjes voortdrijvende tot Uit zich verschrikt om als het het uiterste haasten zij zich in de wanhopig geschreeuw der twee richting waar zij even de schim- houthakkers tot hem doordringt. „Twee maar," mompelt hij dan met een schuwe blik in het rond, „dat speel ik wel klaar" en kalm legt hij een pijl op zijn zware boog. Als eerste resultaat kan wor den gewezen op het Zeeuws- vlaanis grensgebied, waar de ontwikkeling van de kanaal zone onderwerp werd van geza menlijk overleg en studie. De studies hebben aan het licht gebracht dat deze streek aanzienlijke ontwikkelingspoten ties bezit. De komst van Benelux betekent hier het perspectief van een grootscheepse ontplooiing. Voorlopig komt het aan op de creatie van een consequent re gionaal-economisch beleid met voorbijzien van de landsgrens. Niet overal langs de grens, welke de drie Nederlandse pro vincies scheidt van de vier Belgi sche, ligt de problematiek zo duidelijk als in de kanaalzone TerneuzenGent het geval is. Temeer reden is er daarom deze activiteit op gang te hou den. Het uiteindelijke doelwit is te komen tot gezamenlijke krachts inspanning en te vermijden, dat naast elkaar gewerkt wordt. Dit teneinde via goed gefundeerd ad vieswerk aan overheid en be drijfsleven bij te dragen tot een zo gunstig mogelijke welvaarts ontwikkeling van de bevolking der betrokken gewesten en daar door tot een optimale bijdrage van deze streken aan de econo mische ontwikkeling van het gehele Benelux-gebied. 1 DE TOESTAND TN ARGENTINIË Het Argentijnse parlements-. gebouw in Buenos Aires stond maandag onder zware politie bewaking, nadat president Guido zondag het parlement op ge dwongen reces had gezonden. Deze voorzorgsmaatregel was in de eerste plaats bedoeld om te beletten, dat de 47 Peronis- tische afgevaardigden, die bij de in maart gehouden verkiezingen waren gekomen, hun zetels in het parlementsgebouw zouden gaan innemen. Het gedwongen reces, alsmede een tweede presidentieel besluit waarbij alle partijbesturen wer den ontbonden en de partijen opdracht kregen nieuwe be stuursverkiezingen te houden, hebben allerwege felle kritiek uitgelokt. President Guido is thans, met de steun van het leger, de alleen heerser over het land. Volgens kringen uit de naaste omgeving van de president kan binnenkort een nieuw ontwerp voor een kieswet worden tege moet gezien, gebaseerd op een stelsel van evenredige vertegen woordiging, alsmede een wets ontwerp tot het verbieden van alle totalitaire, d.w.z. communis tische en Peronistische organi saties. De leerkrachten van het lager en middelbaar onderwijs in Italië ongeveer 340.000 perso nen zijn dinsdagochtend in staking gegaan tot vrijdag a.s. Zij eisen een toeslag op het salaris.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5