Provinciaal l^11 De stakingen in Spanje Voetstappen op óe trap Binnenlands nieuws Ckefarine.4 Castella Schoonheidszeep Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 22 "mei 1962 TERNEUZEN AXEL HOEK Engels legeronderdeel strandt op Schiphol Aanslag op De Gaulle verijdeld? TWEE MANNEN EN EEN VROUW HADDEN OPDRACHT OM DE PRESIDENT TE VERMOORDEN Nasoetion: Wij zullen door gaan met landingen uit zee en uit de lucht GRONDPERSONEEL VAN AIR FRANCE GAAT STAKEN „Ik voel er niets voor om terug naar huis te gaan De jacht op het groene goudis geopend HET PROCES SALAN Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 GROOTHANDEL IN AARDAPPELEN IN VERGADERING te ROTTERDAM BIJEEN AGENDA Inwjjdingsconcert door „Harmonie Terneuzen'' Hedenmorgen wordt de nieu we verplaatsbare muziekkiosk die door het gemeentebestuur bij de Handelsonderneming Kibbens te Bergen op Zoom werd ge kocht, op de Markt opgebouwd. Vanavond om 8 uur verzorgt de „Harmonie Terneuzen" het in wijdingsconcert. Verkeersongeval Gistermorgen omstreeks half negen wilde liet 7-jarig zoontje van de familie Z., wonende in de Goudenregenstraat alhier, terwijl een stilstaande bestelauto het uit zicht van de op het kruispunt van de Axelsestraat met de Zuidland- straat liggende voetgangersover steekplaats belemmerde, de rij weg oversteken. Op dat ogenblik naderde op zijn motorrijwiel de heer J. J. G. de F. uit IJzendijke, rijdende in de richting Driewegen. Ook voor hem belemmerde de bestelauto het uitzicht op de oversteekplaats. Toen het knaapje op het zebrapad van achter de bestelauto kwam werd hij door het motorrijwiel gegrepen en ongeveer 15 meter meegesleurd. Het knaapje, dat verschillende verwondingen over het gehele lichaam had opgelopen, werd eer ste hulp verleend door dokter --Nijsten die hem naar het Juliana- ziekenhuis liet vervoeren, alwaar bij het knaapje nog een hersen schudding werd geconstateerd. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor kin- derbeschermings-kinderrecht le gedeelte mej. Anneke van Harn te Spui. Ouderavond te Spui. Vrijdagavond hield de school- kring Spui een ouderavond welke druk bezocht werd. Door de heer J. Heida te Zaamslag werd een film getoond en toegelicht over land, bevol king en steden van Zuid-Afrika. Tijdens de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en door een jury de leerling (el met de beste hand van schrijven aange wezen. Door het hoofd der school, de heer Van Harn, werden door mid del van een bandrecorder, de stemmen ten gehore gebracht van 3 oud-leerlingen, die thans in Zuid-Afrika wonen. De samenkomst werd door ds. C. v. d. Jagt met een kort slot woord en dankzegging gesloten. By het jubileum der Varkens houdersvereniging te Spui. In ons blad van zaterdag j.l. plaatsten wij een verslag over de feestvergadering te Spui ter ge legenheid van het 60-jarig be staan van de varkenshouders vereniging. Door de secretaris is aldaar, zoals wij meldden, een overzicht van het werk in de 60 jaar voorgelezen. In een tijd, dat er veel minder varkens worden gehouden dan spreekt het wellicht niet zo sterk meer, wat het varken toen voor een landarbeidersgezin beteken de. Nu het houden van varkens sterk afneemt, spreekt het wel licht minder dan in het jaar 1910 toen wegens de sterfte onder de varkens de leden een extra hef fing moest worden opgelegd van f 5,hetgeen voor hen een half weekloon betekende. Gedurende de 60 jaren van haar bestaan heeft de vereniging aan haar leden een bedrag van f 25.000 uitbetaald. Internationale h engel- wedstrijd. Zaterdagmiddag had alhier aan de boorden van de Schelde nabij „De Koepel" een internationale zee-hengelwedstrijd plaats, geor ganiseerd door de plaatselijke hengelsportvereniging „Sport en Genoegen". Aan deze wedstrijd namen ondanks de buitengewoon slechte weersomstandigheden 304 sportvissers deel, die storm en regen trotseerden. De inschrij ving was bij het cafetaria ,,De Instuif", terwijl de uitreiking en de verloting in het café ,,'s Lands Welvaren" plaats had. Het was de eerste keer dat op Hoek zo'n evenement plaats had, maar alle deelnemers waren en thousiast over de wijze waarop de wedstrijd georganiseerd was, hetgeen ongetwijfeld zal leiden dat nog meerdere malen een zeehengelconcours zal worden gehouden en dan maar te hopen is onder gunstiger weersomstan digheden. De uitslag was als volgt: 1. M. de Buck te Heist, 575 pnt.; 2. J. de Blaeij te Zaamslag. 520 pnt.; 3. J. v. d. Broek te Terneu zen. 480 pnt; 4. G. Spieghelaere te Zeebrugge, 460 pnt.; 5. Ant. Roose te Axel, 455 pnt.; 6. F. Donze te Othene, 450 pnt.; 7. Jos. Goossen te Kloosterzande. 440 pnt.; 8. A. v. d. Berge te Terneu zen. 400 pnt.; 9. C. Wissel te Ter neuzen 380 pnt.; 10. A. Ploegaert te Philippine. 360 pnt.; 11. K. Sijnesael te Kloosterzande. 350 pnt.; 12. F. v. d. Berge te Terneu zen, 340 pnt.; 13. R. Bracke te Blankenberghe, 340 pnt.; 14. B. v. Hulle te Sluiskil. 335 pnt.; 15. J. Roose te Axel. 335 pnt.; 16. H. Wauters te Sluiskil. 335 pnt.; 17. W. de Cuyper te Terneuzen, 330 pnt.; 18. J. Hamelink te Terneu zen. 325 pnt.; 19. Mevr. v. Seyen te IJzendijke. 320 pnt.; 20. J. v. Tatenhove te Terneuzen. 320 pnt.; 21. R. Veldhuis te Bergen op Zoom, 310 pnt.; 22. M. Claes te Slijdinge, 305 pnt.; 23. C. v. Dierendonk te Hoofdplaat, 300 pnt.; 24. J. Pijpelink te Hoek, 300 pnt.; 25. A. de Booy te Walsoor den. 290 pnt.; 26. A. de Pauw te Eekloo, 290 pnt.; 27. M. v. d. Hede te Biervliet, 280 pnt.; 28. C. J. v. d. Broek te Terneuzen, 270 pnt.; 29. T. Scheffer te Sluis kil, 255 pnt.; 30. J. v. Geersdale te Vlissingen, 215 pnt.; 31. M. de Feijter te Ter-neuzen, 210 pnt.; 32. P. Pijpelink te Hoek, 210 pnt.; 33. F. Verhelst te Antwerpen, 205 pnt.; 34. A. Dieleman te Terneu zen, 200 pnt.; 35. H. v. Seyen te IJzendijke. 195 pnt.; 36. M. Zegers te Breskens, 185 pnt.; 37. J. Scheepers te Halsteren, 180 pnt.; 38. M. Trevisan te Sluiskil, 180 pnt.; 39. Clement Pol te Oostende. 180 pnt.; 40. P. Ver- berkmoes te Hoek, 180 pnt.; 41. J. v. d. Wege te Hoek, 170 pnt.; 42. P. Verhelst te Hoek, Noord straat, 165 pnt.; 43. Jaap de Nooyer te Vlissingen. 160 pnt.; 44. P. D. Jansen te Hoek, 155 pnt.; 45. P. Wullems te Sluiskil, 145 pnt.; 46. J. Harms te Hoek, 130 pnt.; 47. G. Rammelo te Vlis singen, 130 pnt.; 48. A. C. Hame link te Terneuzen, 125 pnt.; 49. Roger de Caluwé te Sluiskil, 125 pnt.; 50. J. A. Faas te Terneuzen, 120 pnt.; 51. M. Comeijne te Zee- brugge, 120 pnt.; 52. A. v. d. Amele te Hoofdplaat. 120 pnt.; 53. H. Bos te Sluiskil. 120 pnt.; 54. L. Berggracht te Philippine, 115 pnt.; 55. C. Vermuren te Ter neuzen, 115 pnt.; 56 W. Hemel- soet te Westdorpe, 115 pnt.; 57. L. de Pauw te Hoofdplaat, 100 pnt.; 58. L. Koole te Hoek, 100 pnt.; 59. M. Daenen te Antwer pen, 100 pnt.; 60. A. Verhelst te Temeuzen, 100 pnt. en 61. R. v. Rostijne te Assenede, 100 pnt. Vïtr middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag ven streek te waken! De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tat.etten f 0.1 Hancige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3,50 Twee maal achter elkaar motorstoring Gisterenmiddag is een 60-tal leden van do Engelse Special Air Service op Schiphol gestrand. Reeds voor de landing op het vliegveld Eelde bij Groningen kreeg het Blackburn Beverly- toestel van de R. A. F. waarmee de groep van oefening in Dene marken naar Engeland terug keerde motorstoring. De storing was snel verholpen en het toe stel zette koers naar Engeland. Een kwarier na vertrek echter vloog een der vier motoren in brand en squandron-leader Strangeway zag zich genood zaakt zijn toestel op Schiphol aan de grond te zetten. „Het zal wel enkele dagen duren voor de Beverly weer in orde is. Eerst moet er een toe stel met een nieuwe motor uit Engeland komen, dat dan gelijk de mannen mee terug neemt en daarna moet de verbrande motor worden verwisseld", zei hij. Volgens doorgaans goedinge- liclite zegslieden, en ook volgens het Parijse blad „Paris Presse" zouden zondag twee mannen en een vrouw zijn aangehouden, die voornemens zouden zijn geweest president De Gaulle om het leven te brengen. Het drietal zou deel uitmaken van een O. A. S.-commando in Algiers en de vorige week naar De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, verklaarde gisteren dat indien „vrijwilligers" er niet in zouden slagen Westelijk Nieuw-Guinea aan de Nederlanders te ontwor stelen, de gehele gewapende macht van Indonesië zou worden ingezet. Hij zeide in een toespraak tot een pas gevormd» regiment van 4200 mannelijke en vrouwelijke studenten te Djakarta: „Wij zul len doorgaan met landingen van vrijwilligers uit zee en uit de lucht in West Irian." „En als dat niet genoeg is ging hij door dan zal de ge hele gewapende macht van In donesië gebruikt worden om West Iran van het Nederlandse kolonialisme en imperialisme te bevrijden," aldus Nasoetion. Nasoetion zeide in zijn toe spraak tot het „regiment"' van studenten nog „dat West-Irian nu elk ogenblik aan Indonesië kan toevallen," aldus radio Dja karta. Gedurende de afgelopen zes weken zei hij is een groot aantal Papoea-jongeren uit Indonesië teruggestuurd naar hun dorpen in Nieuw-Guinea en daar organiseren zij thans een guerilla tegen de Nederlanders. Frankrijk zijn gekomen met de opdracht de Franse president te vermoorden. Bij de Franse politie bewaart men een volkomen stilzwijgen over déze berichten. Men wil ze niet bevestigen, doch spreekt ze evenmin tegen. Op het ministerie van Binnen landse Zaken antwoordde men „geen commentaar" op vragen over de berichten over een ver ijdelde aanslag op de president. Men wilde ze evenwel ook niet tegenspreken. Volgens de weinige beschikbare gegevens zouden de drie arres tanten zondagmorgen in een stad in het centrum van Frankrijk zijn aangehouden, vermoedelijk Limoges, waar De Gaulle zon dagmorgen een redevoering heeft gehouden. De politie zou het vermoeden koesteren dat het drietal behoor de tot een grotere groep O. A. S.- leden die naar Frankrijk zijn ge komen. Het ongeveer 5.000 man tellen de grondpersoneel van de Fran se luchtvaartmaatschappij „Air France" op het Parijse vliegveld Orly heeft voor woensdagochtend a.s. van halfzeven tot elf uur een ste.king afgekondigd. Het betreft hier stewardessen van het vlieg veld, administratief personeel en personeel belast met het over brengen van bagage. De vakbonden waarbij het grondpersoneel is aangesloten hebben meegedeeld dat deze sta king wordt gehouden als protest tegen het zenden van brieven door de maatschappij aan 1200 leden van het grondpersoneel, waarin deze worden berispt we gens het deelnemen aan kortge leden gehouden stakingen, die door de directie van Air France onwettig werden geacht. Tevens worden hogere lonen en een an dere regeling voor de werktijden geëist. ROTTERDAMS GEMEENTEBESTUUR ONTVING JOHN FLETCHER CHRISTIAN John Fletcher Christian, rechtstreekse afstammeling van de leider der Bounty-muiters, is gistermiddag de gast geweest van 't Rotterdamse gemeentebe stuur. Burgemeester mr. G. E. van Walsum ontving hem om twaalf uur op het stadhuis, in aanwezigheid van onder andere de Britse consul-generaal in de Maasstad, de heer J. H. Wright, die daarmee ten overvloede aan toonde dal het incident van 1788, dat de Britten een oorlogs schip kostte, nu wel helemaal vergeven en vergeten is. De muiter-nazaat had voor deze bijzondere gebeurtenis zijn donkere kostuum aangetrokken, hetzelfde pak dat hij ook in 1953 bij het bezoek van de Britse vorstin aan de Fidji-eilanaen droeg. Het is hem sindsdien een tikkeltje te krap geworden John Fletcher Christian heeft het in de Maasstad duide lijk goed naar zijn zin. „Ik voel er niets voor om weer naar huis terug te gaan", zei hij breed- lachend tegen mr. Van Walsum, voor wie hij een typisch pro duct van zijn eiland had meege nomen: een houtsnijwerk, voor stellende een vliegende vis. ver vaardigd door zijn bekwaamste kunstenaar Christy Warren. Mevrouw mr. Van Walsum- Quispel, nog steeds in het zie kenhuis, werd bedacht met een door John Fletcher zelf gemaak te houten schildpad. Als tegen geschenk ontving hij van mr. Van Walsum een fotoboek: „Rotterdam, the dynamics of a city". Bij de ontvangst waren o.a, aanwezig de directeuren van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de heer Th. A. W. Ruys en ir. D. T. Ruys, kapitein Herman van den Heuvel van de „Willem .uys", perschef C. Knijff en Annemarie Louweren- burg, die de muiterij-afstamme ling van Pitcairn afhaalde. John Fletcher Christian heeft al een paar drukke dagen achter de rug. Zaterdag reisde hij naar Huis ter Heide, waar een confe rentieoord is van de Zevende dagadventisten. het kerkgenoot schap waartoe hij behoort. Zon dag stonden bezoeken aan dier gaarde Blijdorp. de voetbalwed strijd Quick-VFC en aan de Rotterdamse cinerama op het programma. Alle evenementen maakten een overweldigende indruk op deze zeer leergierige man. Maar het meest onder de indruk komt hij toch wel "oor alles wat mas saal is. Bij Quick-VFC. bijvoor beeld. interesseerde het spel (dat hij overigens waardeerde) hem minder dan de fiet senstalling, met haar honderden brommers en fietsen. John Fletcher heeft die indruk vast gelegd op verschillende foto's, die hij de eilandbewoners na zijn terugkeer zal tonen. In de dierentuin hadden voor al de apen en paarden zijn be langstelling. Het was overigens niet voor het eerst dat hij paar den zag, want een paar jaar ge leden heeft men er enkele op Pitcairn geïntroduceerd. Maar nadat enkele eilandbewoners aan een tetanus-infectie waren overleden, moesten de dieren worden afgemaakt. Gisterenmiddag ging John Fletcher Christian naar het Westland, Gisterenavond naai de Scheveningse pier en minia tuurstad Madurodam, waar dan alle lichtjes brandden. Onder een grauwe hemel waar uit van tijd tot tijd de regen neerstriemde, zijn gisterochtend de haringvissers uitgevaren op zoek naar het „groene goud". Met een sloot op de fluit voer de „Vlaardingen 172". de Klara. als eerste uit de Vlaardingse Wilhelminahaven. Het schip, de enige stoomlogger die de vloot nog bezit, had een honderdtal zeelui in ruste aan boord, die meevoeren tot Hoek van Hol land. De voorzitter van het Co mité Vlaggetjesdag, de heer P. Foto: Onder een grauwe hemel kiest een Scheveningse logger zee. nagestaard door de belang stellenden. die de regen hebben getrotseerd. de Groede. sprak daar de aloude wens uit „de zegen en de gezond heid". In IJmuiden, waar ook de vis sers uit Katwijk ligplaats hadden gekozen, was liet op dat ogen blik nog zeer rustig. Geen en kel van de 13 schepen was daar nog uitgevaren. De vissers haast ten zich niet, en van een haring, race was dan ook geen sprake. Ook in Scheveningen, waar een 30-tal schepen zullen uitva ren, ging het kalm toe. Een zevental kleine en drie grote log gers kozen daar vóór 8 uur zee, uitgeleide gedaan door familiele den en bekenden die ondanks het slechte weer naar de haven wa ren gekomen. Lang bleven deze nog staan zwaaien bij de haven mond: „Goede vangst, behouden vaart."' Maandag, de zesde dag van het proces tegen de vroegere O. A. S.-leider Salan. zijn op nieuw getuigen a décharge ge hoord. Zij kozen allen partij voor Salan. In soms hartstoch telijke bewoordingen verdedig den zij hem. Zij noemden hem onkreukbaar, een overtuigd re publikein en trouw aan zijn eed. Bijna alle getuigen, onder wie een generaal in actieve dienst en een gewezen admiraal, reik ten Salan de hand toen zij hun getuigenis beëindigd hadden. De rechtse politicus luitenant kolonel Thomazo greep terug op de strijd van de Fransen in Indo- China om begrip te verwerven voor do strijders voor een Frans Algerië. Reeds in Indo-China had men de bevolking beloofd dat Frankrijk haar nooit in de steek zou laten. Salan had als opperbevelhebber in Algerië een succesrijke politiek gevoerd om dat land en zijn bevolking het lot van Indo-China te besparen. „Generaal, men heeft het leger bedrogen en het de eer ont nomen. U behoeft het oordeel Gods niet te vrezen", zo ver klaarde getuige Thomazo, zich tot Salan richtend. De gepensioneerde luitenant kolonel Groussard zei, dat Salan zich aan het hoofd van „de ver twijfelden" had geplaatst. Aan deze vertwijfelden moest het hoge tribunaal ook denken. Groussards zoon, een journa list, zei dat men de bijzondere omstandigheden in aanmarking moet nemen als men de O. A. S. van gruweldaden beschuldigt. Vice-admiraal Ploix verklaar de, dat ook generaal De Gaulle na de nederlaag van Frankrijk tot een eerzamz rebellie is over gegaan. Later is hem daarvoor door het volk hulde gebracht. Salan had voor hetzelfde dilemma gestaan en besloten dezelfde weg in te slaan. De rechtbank heeft bekendge maakt dat zij geen aanleiding ziet ex-generaal Challe, gedeti neerd, als getuige te horen, zo als door de verdediging is ver zocht. 10) Lund kijkt om zich heen. Hij ziet Tjako Kiliaan in een leren club-fauteuil zitten, roerloos sta rende naar de divan. Hij heeft zich zelfs niet bewogen toen ze binnentraden. Op zijn gezicht ligt een uitdrukking van versufte verbazing, als kan hij zich niet voorstellen dat zijn vriend wer kelijk dood is. Dirkhof vraagt: „Lag hij zo?" Het is Robert Silengo die ant woordt: „Neen, hij lag op de grond." „U had hem niet mogen aanra ken eer we kwamen." De jongeman kijkt hem ont hutst aan. „Maar commissaris aan zoiets denk je toch niet. Je pro beert iemand te helpen, je hoopt nog.Het moét een ongeluk zijn. De deur was van binnen af gesloten, de vensters waren dicht en kunnen niet geopend worden van buiten. Daar ligt zijn eigen pistool het is een ongeluk of zelfmoord." Op de vloeimap van het bureau ligt inderdaad een automatisch pistool. Lund onderzoekt 't voor- Door WILLY CORSARI zichtig. Een kogel is er uit afge schoten. „Wie heeft de deur opengebro ken?" vraagt Dirkhof scherp. „Tjako Kiliaan, zijn bediende Carl en ik hebben het gedaan, toen we geen antwoord kregen op ons kloppen en roepen." „En wie heeft hem daar neer gelegd?" „Tjako en ik." Lund loopt langzaam rond. Het vertrek is sober gemeubeld, doch alle meubels zijn zeer groot, zo als trouwens ook in andere ka mers het geval is. Er staan een paar clubfauteuils, twee enorme boekenkasten, een zeer groot bu reau, een rooktafeltje en een ijze ren kast met laden. Op het bu reau liggen brieven en papieren met notities, in een asbakje een paar eindjes van kleine sigaren, zoals Lund gezien heeft dat Jud ge rookte toen hij hier theedronk. In de zak van de dode vindt men een sleutelbos. Lund neemt die mee en gaat weg om de huiszoe king te leiden. Hij gaat van kamer tot kamer, de huisknecht meenemende om hem te vertellen wie de verschil lende kamers bewonen op het moment. Op de eerste verdieping liggen, aan de voorzijde, de kamers van Joan Silengo, Philip Gardner en mevrouw Canna. De laatste is afwezig. Ze is de avond tevoren naar Amsterdam gegaan om er* kennissen te bezoeken en wordt in de loop van de middag terug verwacht. Er is verder een ver trek als zitkamer ingericht en bedoeld voor de gasten, als ze ongestoord willen lezen of schrij ven. Aan do achterzijde liggen de slaapkamers van Judge en zijn vrouw. De tussendeur is gesloten en de sleutel blijkt al sedert enige dagen zoek te zijn ge weest. Naast Anjo Judge's slaap kamer is een als boudoir inge richte kamer, grenzende aan een badkamer en een op het moment ongebruikte slaapkamer Langs de hele achterzijde loopt een groot balcon, met rozen begroeid. Lund staat er een tijdlang en merkt op, dat ergens ranken ro zen zijn afgerukt en de bloemen ontbladerd werden. Er worden in Judge's slaapkamer voetsporen gevonden, die echter ook van hemzelf kunnen zijn. Dan is er nog een vrij groot vertrek van enigszins langwerpige vorm. Een diepe kast daarin is ingericht als „donkere kamer". Lund vindt er twee fototoestellen, een film apparaat en projector en 'n paar andere dingen, die bij fotogra feren en filmen gebruikt worden. De knecht vertelt, dat meneer hier l'ilms placht af tc draaien. Ket vertrek heeft wel iets van een bioscoopzaaltje en de stoelen zijn alle geplaatst tegenover één der muren, waartegen het doek werd aangebracht. Op de tweede verdieping liggen aan de voorzijde de kamers van Tjako Kiliaan, Lady Cochat. Al lan en een ongebruikt vertrek. Achter is de kamer die Robert Silengo in gebruik heeft, gelegen naast een paar zitkamers, een badkamertje en kleedkamer. Daarboven strekken zich grote zolders uit, waarnaast een "rij grote zolderkamer is ingericht als slaapkamer. Carl heeft die in gebruik, vertelt de knecht. Lund vindt er niets bijzonders, behal ve een prentkaart met het por tret van Shirley Temple boven het bed, een verrassende ontdek king als hij zich Carl voorstelt in dat bed. Beneden zijn drie vertrekken aan iedere zijde. Achter in de hall, aan de linkerzijde van de trap. is een kabinetje dat ge bruikt wordt als kleedkamer. Rechts is de deur naar de tuin, dichtbij de deur van Judge's werkkamer. In de nieuwe vleugel zijn de keukenmeid, twee dienst meisjes, de knecht en de chauf feur ondergebracht. Er is daar verder een linnenkamer, een zit kamer, een keuken, alles zeer modern en comfortabel ingericht. Lund herinnert zich, dat John Judge er bekend om was. zijn arbeiders goed te behandelen. Voor zijn huispersoneel was hij zeker niet minder goed. (Wordt vervolgd.) De Spaanse politie heeft zater dagavond getracht in het hoofd kantoor van de Katholieke actie in Barcelona een onderzoek in te stellen inzake vlugschriften, die jonge Rooms-Katholieke ar beiders ten gunste van de staking verspreid hebben, zo is uit be trouwbare kringen In Madrid vernomen. De aanwezige leden verzetten zich tegen de politie en waarschuwden onmiddellijk de bisschop van Barcelona, mgr. Modrego Casaus. Deze kwam even later verontwaardigd op het hoofdkantoor aan, waarna de politie van het onderzoek afzag en zich terugtrok. Zaterdagavond arresteerde de politie Manuel Verdura, een der leiders van de afdeling Barcelo na van de Katholieke actie en heeft deze zondag de gehele dag verhoord. De stakingsbeweging in Span- hoeft zich maandag uitgebreid tot enkele fabrieken in Barcelo na en Gijon. In het mijngebied van Asturië staken nog ongeveer 30.000 man. In Bilboa en omgeving, waar 20.000 metaal- en werfarbelders het werk hebben neergelegd uit sympathie met de Asturische mijnwerkers, zou een lichte neiging tot werkhervatting be staan. Zes Spaanse clandestiene op positiegroepen gaven maandag een manifest uit waarin zij een beroep doen op alle Spanjaar den „collectieve acties van bur gerlijk verzet" te organiseren en vreedzame betogingen te houden ten gunste van de stakers. Telegrammen aan minister van Landbouw en Visserij en aan de minister van Economische Zaken Naar aanleiding van de ont stane situatie op de binnenlandse aardappelmarkt vond gistermor gen in een der zalen van de Rot terdamse Korenbeurs een verga dering plaats waaraan werd deel genomen door alle groothande laren op de beurs te Rotterdam. De vergadering werd voorge zeten dooi' de heer J. Bouwman, voorzitter van de V. B. N. A. die allereerst naar aanleiding van de heersende situatie een uitleg gaf. Daarna werd aan de vergade ring de gelegenheid gesteld vra gen te stellen. Uit deze kwamen diverse vragen naar voren aan de hand waarvan door de V. B. N. A. telegrammen werd gezon den aan de minister van Land bouw en Visserij alsmede aan de minister van Economische zaken. De tekst van de telegrammen luidt Excellentie, De groothandelaren in aard appelen, leden van de V. B. N. A„ op maandag 21 mei 1962 te Rot terdam in vergadering bijeen protesteren ten sterkste tegen de prijzenbeschikking consumptie aardappelen 1962 - stop - Deze maatregelen tasten zozeer het karakter van de handel aan dat daardoor niet alleen door hen die met de normale distributie van aardappelen belast zijn grote verliezen worden geleden maar ook een regelmatige voorziening v~n dit produkt onmogelijk ge maakt wordt - stop - Verder brengen zij uwe excellentie onder ogen dat de hoge prijzen aan het einde van het seizoen zeer zeker gecompenseerd worden door de lagere prijzen gedurende het vorige seizoen en het grootste deel van dit seizoen. V. B. N. A. De belangt ijkste van deze groepen is de Spaanse socialis tische arbeiderspartij. De andere omvatten onder meer de linkse „sociale partij voor democrati sche actie" en parlementaire monarchisten. De middenklassen, de strijd krachten en de Rooms-Katho lieke kerk wordt verzocht „over eenkomstig hun verantwoorde lijkheden" te handelen. De groepen spreken zich uit voor een „democratische hervorming van Spanje op vreedzame wijze" en doen een beroep op alle „democratische politieke groepe ringen" zich te verenigen en het land een vreedzame oplossing aan te bieden waardoor het huidige regime wordt vervangen. Dit regime is volgens het manifest een obstakel voor de sociale vrede en de opneming van Spanje in de Europese samenleving. "'<4 1 VROUW GEWOND BIJ ECHTELIJKE TWIST Gisterenmorgen omstreeks kwart voor negen heeft de 7Ï- jarige concierge J. M. van een accountantskantoor aan de Stad houderskade in Amsterdam zijn 60-jarige echtgenote met een grote staaf, die gebruikt wordt voor de centrale verwarming, op het hoofd geslagen waardoor zij zo ernstig werd gewond, dat ze in het Weesperziekenhuis moest worden opgenomen. Het personeel van het kantoor hoor de gisterenmorgen in de woning van het echtpaar, dat heneden woont, een hevig tumult. Toen men ging kijken trof men dr vrouw met een bloedende wond aan het hoofd in de gang aan. De ruzie tussen de echtelieden, die drie jaar geleden zijn ge trouwd en al eens eerder onenig heid hadden was. zo verklaarde de vrouw, om een geldkwestie ontstaan. De man is ingesloten. TIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN De tien-jarige Siebe Bos uit Tollebeek (Noord-Oostpolder is zondagavond om ongevee' zeven uur, spelenderwijze in Ukkervaart geraakt en vei' dronken. Vriendjes hebben no? geprobeerd hem met een ton* te redden. Toen ze de jongen op het droge hadden bleek kunst matige ademhaling de levens geesten niet meer te kunnen op wekken. BOERDERIJ AFGEBRAND In Zeddam, gemeente Bergh. is zaterdagavond een boerderij, I*' woond door twee gezinnen, da' van de weduwe Bus en dat van haar zoon, de heer J. Bus, geltw' uitgebrand. De bijgebouwen, die door de brandweer nat werden gehouden, bleven ondanks harde wind en de vonkenregen voor de brand gespaard. Vijf varkens kwamen in de vlammen om. De schade is groot; pand ett inboedels waren verzekerd. DINSDAG 22 MEI. TERNEUZENLuxor -Theater. 8 uur: „Wegens verleiding van minderjarigen". Zuidersportpark, terrein v.v. „Tem. Boys", 6.45 uur: De Hoop—P.T.T. en Rijkswa terstaat 2H.S.V. WOENSDAG 23 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Wegens verleiding van minderjarigen".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2