Provinciaal nieuws Staatssecretaris Rooi vink maant tot voorzichtigheid Castella Schoonheidszeep Voetstappen op óe trap „GESPREKKEN MET STALIN" Begin Sic Binnei BUISMAN AGENDA Pagina 4 DE VRIJE* ZEEUW Maandag 21 meffififöi TERNEUZEN OOSTBURG GEEFT GEUR AAN "WELKOM THUIS" Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Verkeersperikelen. Gistermiddag te kwart vóór vier had op de Herengracht een aanrijding plaats tussen twee auto's. Op het moment dat do heer F. J. de B. uit Terneuzen, rijdende in de richting van De Blokken, ee 1 aan de waterkant van de He rengracht geparkeerd staande Belgische auto zou voorbijrijden, startte de bestuurder van Uie auto zijn wagen om achteruitrij dende weer op de rijweg te ko men. Bij de daarop volgende botsing werd de auto van onze stadge noot over de gehele rechterzijde beschadigd, terwijl de Belgische auto schade opliep aan de ach terzijde. Te half vijf had op het par keerterrein op de Markt een vrijwel gelijke aanrijding plaats, toen de heer J. C. uit Middel burg, achteruitrijdend het par keerterrein verliet met open staand linkerportier, dat langs een zijkand schuurde van een al daar evenens geparkeerd staan de auto van de heer J. L. K. uit Terneuzen. Het portier van de auto vart de heer C. werd hierbij ontzet. Benoeming hoofdleidster Chr. Kleuterschool Met ingang van 1 september a.s. is tot hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool te Driewegen benoemd mej. E. C. van de Ree van Zaamslag, thans leidster van een kleuterschool te Zierikzee. Terneuzense Rode Kruis help- stersploeg won eerste prijs Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de afdeling Koudekerke van liet Nederland- sche Roode Kruis werden aldaar E.B.O.H.-wedstrijden gehouden. De Terneuzense helpstersploeg eindigde op deze wedstrijd als eerste met 94 punten. Tweede werd Zierikzee (83 pnt); 3. Sou burg (83 pnt) en 4. Middelburg (64 pnt). De Terneuzense helpstersploeg won daarmee een zilveren medail le en de wisselbeker. Bij de heren werd Souburg eer ste met 101 pnt; 2. Goes 87 pnt; 3. Kapelle 44 pnt; 4. Kruiningen 30 pnt. Gemeentelijke badinrichting De gemeentelijke badinrichtin gen werden in de maand april 1962 als volgt bezocht: Terneuzen 1858, Sluiskil 1222. In de maand daarvoor bedroe gen deze aantallen resp. 2456 en 1791. KAPELLE. Herdenking gesneuvelde Franse soldaten Op het centrale Franse militai re kerkhof in Kapelle zijn zater dagmiddag de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen herdacht. Een dicht wolkendek, waaruit zo af en toe regen viel, trok een floers over deze sombere plech tigheid, toen een vrij talrijk ge zelschap, waaronder de Franse ambassadeur in ons land, graaf E. de Crouchy-Chanel, en de Com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, alsmede ver tegenwoordigers van het Comité le Souvenir Frangais, oud-strij ders van het Franse 271ste regi ment infanterie, het gemeentebe stuur van IJapelle, het Neder landse Oorlogsgravencomité en nabestaanden, zich rond het mo nument verzamelde om de ruim Adenauer over de V. S.: ZONDER TZ VERENIGDE STATEN ZIJN WIJ VERLOREN De Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in een vraagge sprek met de Duitse bladen ,,Die Welt" en „Münchener Mer ker" gezegd dat de Verenigde Staten r'ot uit de verdedigings- gemeenschrn mag treden want „zonder de Verenigde Staten zijn wij verloren". In antwoord op vragen over een gemeen schappelijke politiek ten aan zien van Berlijn bepleitte Aden auer een sterk Europa aan de zijde van de Verenigde Staten. ,,In Europa zijn geen grote mogendheden meer. De Verenin de Staten, de Sowjet-Unie en morgen, misschien vandaag al. ook het rode China, zijn de grote mogendheden. Desondanks moet de Europese invloed gewaar borgd worden omdat wij anders een prooi van de Sowjet-Unie worden", aldus de bondskanse lier. Naar aanleiding van zijn scep tische opmerkingen op 8 mei over de Amerikaans-Russische contacten over Berlijn, zei Adenauer thans„De bondsrege ring zal verder medewerking verlenen aan de Russisch-Ameri- kaanse gesprekken". Hij had in Berlijn alleen maar gezegd dat na een mislukking van de ver kennende gesprekken een pauze zou intreden. Een pauze is niet hetzelfde als het einde, voegde hij eraan toe. Zuidkoreaanse officieren ter dood veroordeeld Zes officieren van het eerste Zuidkoreaanse leger zijn zater dag door een krijgsraad, die te Seoel zitting heeft gehouden, wegens verduistering en diefstal ter dood veroordeeld. 600 gevallenen een eresaluut te brengen. Fier en strak wapper den de Franse en Nederlandse driekleur langs het monument, waar manschappen van de ko ninklijke marechaussee in cere monieel tenue de erewacht had den betrokken en twee detache menten van de vrijwillige Am sterdamse politie zich in carré hadden opgesteld tussen de gra ven. Nadat burgemeester H. G. van Suijlekom en de president van 't Comité Le Souvenir Francais, pasteur M. Josin, korte herden kingstoespraken hadden gehou den. waarin vooral gewezen werd op de offers, die et- werden ge bracht en de hechte vriendschap, die tussen beide landen hieruit is tot stand gekomen, werden door autoriteiten kransen gelegd. Na mens de Franse ambassade ge beurde dit door graaf De Crouy- Canel en namens de p rovincie Zeeland door jhr mr A. F. C. de Casembroot. terwijl generaal Béthouart dit deed als vertegen woordiger van l'Association de Frangais a l'étranger". Tijdens de kranslegging speel de de Amsterdamse politiekapel onder leiding van Johannes K. Pinkse koraalmuziek. Terwijl de vlaggen van de oud-strijdersorga nisaties zich neigden en het Son- nerie aux Morts werd geblazen, werd de plechtigheid besloten met het spelen van de Franse en Nederlandse volksliederen. Hierna begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis, waar een défilé werd afgenomen van het korps vrijwillige politie onder leiding van kolonel R. Hoe gen. Burgemeester Van Leeuwen opende schilderijententoon stelling Zaterdagmiddag opende burge meester J. L. van Leeuwen een in het raadhuis van Oostburg in gerichte tentoonstelling van schilderijen, gouaches en beeld houwwerken. De expositie, die wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeentehuis is georga niseerd door leden van dc Stich ting Zeeuwse Beeldende Kunste naars. Zij is te bezichtigen van 19 mei tot 2 juni op alle dagen, geopend van 2 tot 5 uur, met uit zondering van de zondag. Des woensdags zijn de werken boven dien nog te bezichtigen van 7 tot 9 uur 's avonds. Geëxposeerd wordt o.m. door Geert Fasten- huis uit Philippine, Liesbeth Binkhorst uit Middelburg, Henk Kooger. eveneens uit Middel burg, A. W. Duvekot, die een mooie schets toont voor een glas- mozaiek, Peter de Jong uit Mid delburg, Alice Hamelink uit Sas van Gent, die o.m. een prachtig beeldhouwwerkje, een bronzen kopje van een knaapje tentoon stelt. Burgemeester Van Leeuwen zette in zijn toespraak uiteen, dat de gemeente Oostburg op ver zoek van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars graag de burgerzaal als expositieruimte beschikbaar stelde. De Stichting heeft, aldus spre ker, leden, die naast een neven beroep, dat een zeker basis inko men geeft, de kunst beoefenen. De burgemeester zette vervol gens uiteen, dat voor een groot aantal van de tentoongestelde werken een subsidieregeling geldt. Koopt men voor particulier bezit een van de tentoongestelde werken, en is men niet van plan dit binnen vijf jaar verder te ver kopen, dan kan gebruik gemaakt worden van een rijksregeling, die een subsidie van soms wel 50 (van 10 tot 250 per werkstuk) mstrekt. STOPPELDIJK Universitair examen Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor »het kandi daatsexamen medicijnen 2e ge deelte de heer A. H. A. Kerck- haert. alhier. Zoals dc koffie thuis smaakt, smaakt ze nergens. Dat komt door de gezelligheid die u schenkt. En door de koffie die u maakt. Met BUISMAN. Veel jonge vrouwen weten dat. Wat een geur, wat een smaak, wat een gezelligheid. L koffiebus - HOE U UW KOFFIE OOK ZET... MET BUISMAN «41 (•r.-isgi): SMAAKT ZE BETER! - (OOK POEDERKOFFIE) President De Gaulle in Limoges Ongeveer tienduizend perso nen in Limoges hebben zondag de laatste redevoering van pre sident De Gaulle op diens reis door Midden-Frankrijk aange hoord. De Gaulle zei: „Uw aanwezig heid is een bewijs dat mensen van allerlei cvertuigingen in ons land achter de nationale vraag stukken staan." (De grote meer derheid van de bevolking van dit gebied stemt communistisch of socialistisch.) De president sprak voorname lijk over de Europese eenheid. „De wereld wordt bedreigd, zo als we allen weten. Een zeker to talitair blok poogt door het ver spreiden van angst dit gevaar uit te buiten en zijn eigen doel einden te bereiken door druk te oefenen op de vrije volken in ver scheidene gebieden." Frankrijk kan speciale diensten aan de vrije wereld bewijzen, wanneer er geschillen bestaan tussen Oost en West, zoals de kvestie-Duitsland. „Frankrijk !s lid van het Atlantische bondge nootschap, maar binnen dit bondgenootschap, wil het zijn eigen persoonlijkheid, ziel en po litiek bewaren." Om de vrede een grotere kans te geven is het essentieel een vrenigd Europa op te bouwen. Wij hebben reeds de Europese Economische Gemeenschap, die effect begint af te werpen, maar deze moet door een politieke unie worden voltooid. „Het Fran se voorstel is redelijk, dat wil zeggen, het ligt binnen de gren zen van het mogelijke", aldus president De Gaulle. Ten aanzien van Algerië zei Dc Gaulle, dat Algerië binnen een paar weken onafhankelijk zal zijn. „Algerië kan alleen sla gen wanneer de twee gemeen schappen. Mohammedaans en Europees, samenwerken, en Frankrijk moet en wil met het nieuwe Algerië samenwerken, Ondanks de moeilijkheden zeg ik u hier vandaag dat het voor naamste in Algerië zal worden bereikt, en wel spoedig." Hoge Raad. Gerechtshof wendde zich tereJit tot supra-nationale rechter In de bekende importaffaire met betrekking tot een bepaald merk koelkasten, waarin het ge rechtshof in Den Haag zich wendde tot het Europese hof te Luxemburg, op grond van art. 177 van het E. E. G.-verdrag, over de uitlegging van dit ver drag, heeft de Hoge Raad thans uitspraak gedaan. Men weet, dat het Luxem- burgese hof op dit verzoek niet is ingegaan omdat het meent, dat dc gestelde vraag niet de in terpretatie van het verdrag be trof. De Hoge Raad heeft nu het beroep, tegen dit interlocutoir arrest van het gerechtshof in Den Haag verworpen. Omtrent de ontvankelijkheid van het beroep zegt dc Hoge Raad, dat het E. E. G.-verdrag geen bepaling beval, welke zich tegen kennisneming door de Hoge Raad van een cassatiebe roep als hot onderhavige verzet. Ook kan de Hoge Raad al dus zijn uitspraak, volgens het nationale recht beoordelen of de wettelijke vereisten voor onder breking van een procedure aan wezig zijn. Omtrent de hoofdzaak oor deelt de Hoge Raad. dat de vraag, zoals deze door het ge rechtshof aan het Hof van Justitie is gesteld een aantal vragen in zich bevat, welke uitsluitend de uitlegging van het verdrag betreffen en mitsdien geëigend zijn om een prejudi ciële beslissing ''an het Hof van Justitie als bedoeld in art. 177 van het E. E. G.-verdrag, te ver zoeken. In het midden kan blijven of die vraag daarnaast een vraag van feitelijke aard inhoudt tot beantwoording waarvan het Hof van Justitie niet bevoegd is. Wanneer de Hoge Raad zelf een uitleg zou vragen aan ge noemd Hof van Justitie, zou daarmee geen enkel belang ge diend zijn. Er zou dan vertraging optreden en de proceskosten zouden hoger worden. Als natio nale rechter dient ter wille van goede procesorde de Hoge Raad hier terug te treden teneinde de beslissing over dc gestelde vraag aan liet Hof van Justitie te laten. Tenslotte zegt de Hoge Raad, dat cassatie hier slechts moge lijk zou zijn indien het Haagse gerechtshof op grond van een onjuiste rechtsopvatting tot zijn vraagstelling aan de supra nationale rechter zou zijn ge komen. In het onderhavige ge val is hiervan niet gebleken. Op al dezegronden verwierp de Hoge Raad het cassatie beroep. Amerikaanse mariniers in Laos? Reizigers uit Pakse, Zuid-Laos. hebben zondag in Vientiane ge zegd dat ongeveer 300 Ameri kaanse mariniers zondag per vliegtuig in Pakse zijn geland. Het is de eerste maal dat mel ding gemaakt wordt van het bin nenkomen van Amerikaanse troepen in Laos. Men mfeent te weten dat zij uit Udorn (N.O. Thailand) afkomstig zijn, waar onlangs 1.8000 Amerikaanse ma riniers zijn geland. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade ontken de later dat er mariniers in Laos zouden zijn. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie in Wash ington zei, dat er geen basis be stond voor het bericht, dat er mariniers in Laos zouden zijn ge land. „DOE WAT TERUG Evenals in lal van steden in Nederland werden, in verband met het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils, vrijdag en zaterdag cok 'n Terneuzen de ingezetenen en bezoekers aan onze stad in de gelegenheid gesteld hun jubileunigave in de bekende Kerst- potten van „hef Leger" te deponeren. Burgemeester mr H. Rijpstra verleende, met vele andere vooraan staande ingezetenen, aan deze sympahleke actie ten behoeve van het Leger des Heils zijn medewerking door zaterdagmorgen van 1011 uur bij de bij liet stadhuis geplaatste Kerstpot de wacht te betrekken. Sprekende over de „beroemde cent", die bij de beoordeling van de grafische C.A.O. in het over leg met de rijksbemiddelaars zo'n belangrijke rol speelt, zei de heer Roolvink, dat de grafici deze cent alleen maar met hun ogen zien. Het college van rijksbemid delaars, dat te maken heeft met 600 C.A.O.'s, waaronder 2D a3 miljoen werknemers vallen, moet die cent altijd met een vergroot glas bekijken. De invloed, die zo'n cent zou kunnen hebben, komt neer op een bedrag van 100 mil joen gulden per jaar. als alle be drijfstakken het voorbeeld zou den volgen. ,.En dat zou wel eens een beslissende invloed op onze kwetsbare economie kunnen heb ben". aldus de heer Roolvink. Hij zei, dat juist daarom de loonpoli tiek in onze sociaal-economische huishouding zo'n belangrijk in strument is. Staatssecretaris B. Roolvink is van mening, dat Nederland so ciaal-economisch op het scherp van de snede leeft. „Als we geen ernst maken met de gewenste matiging en in onze eisen en ver langens te ver gaan, zal de be reikte welvaartsvermeerdering zich tegen de arbeiders gaan ke ren", zo waarschuwde hij zater dagmiddag in een toespraak op een feestelijke bijeenkomst van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfs- bond, die in Amsterdam zijn 60- jarig bestaan vierde. De heer Roolvink gaf te ken nen, dat de geschiedenis er niet is om achteloos aan voorbij te gaan. In dit verband herinnerde hij aan de overbésteding die volg de op de loonsverhogingen en be lastingverlagingen van 1956. „Het waren allemaal wenselijke verbe teringen", aldus staatssecretaris Roolvink, „maar het was net iets teveel, waardoor een bestedings beperking noodzakelijk werd. Die overbesteding heeft ons en loon stop van drie jaar opgeleverd. De armsten werden er het slachtof fer van, de fabrikanten niet. Als je die les hebt geleerd, moet men in meer dan één opzicht voorzich tig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdverkor ting nog niet te boven zijn". De Nederlandse werknemer kan volgens staatssecretaris Roolvink worden gefeliciteerd met de on gekende welvaart, waarin hij thans leeft. Verheugend vond hij het, dat de loonsverhogingen mo gelijk waren bij een stabiel blij vend prijsniveau. Maar voor een welvaartspsychose bestaat aller minst aanleiding. „Sommigen gaan in hun verwachtingen zó ver, dat ze denken dat de bomen tot de hemel groeien en dat er geen slechtere tijden kunnen ko men", zo vervolgde de heer Rool vink, die daaraan toevoegde dat deze tijd niet blijvend is". 9) „Er komt een bui opzetten," zegt Tjako Kiliaan en slentert het pad een eindje op. starende in de verte naar het licht aan de lood- zwarte hemel. „Ik hoop, dat Anja vóór die tijd thuis is," merkt Robert op. Hij laat zich overhalen door zijn zus ter, nog 'n single te spelen, maar halverwege begint het te flitsen langs de hemel, het rommelen van de donder volgt steeds snel ler op het lichten en zware re gendruppels vallen. Joan rent weg. Robert volgt haar langza mer. Hij loopt om het huis heen en staat aan de voorzijde even uit te zien over de lange oprij laan. of Anja nog niet komt. Een felle lichtstraal verblindt hem even. Er volgt bijna dadelijk een knetterende slag. Hij kijkt ner veus op zijn horloge. Het is even over twaalven. •fr Op t politie-t^.reau heeft Dirk hof een bespreking met Lurd over een zaak. Ze zitten gehuld in dc rook van Dirkhofs zware sigaren en Lunds sigaretten. Bui- Door WILLY CORSARI ten raast het onweer, dat al de hele nacht en morgen dreigde. Lunds ziet Dirkhofs mond bewe gen. maar een zware slag over stemt de woorden die de com missaris spreekt. Het rinkelen van de telefoon klinkt flauwtjes er doorheen. Dirkhof neemt de hoorn op. Lund ziet zijn gezicht verstarren. De commissaris smijt de hoorn neer en roept hem toe: „Daar heb je het gemier al. Jud ge is dood!" Hij drukt op een bel. „Het was Anja. Arm kind, ze kon haast niet praten. Het schijnt dat hij is doodgeschoten!" Motoren razen de weg op naar Berkenhof. Tegelijkertijd met de politie komt een auto aan, waar uit een kittig heertje springt. „Dokter Terlaet," zegt Lund. De dokter kijkt van de com missaris en Lund naar de politie- arts Ruigens. „Wat is hier toch aan de hand? M'n huishoudster telefoneerde naar één van m'n patiënten of ik direct hierheen wou gaan. Ik vond de boodschap zo vaag, dat ik haar opbelde. Ze zegt, dat ze omstreeks twaalf uur is opgebeld. Een mannenstem vroeg erg gejaagd en onduidelijk of ik dadelijk naar Bc-rkcnhof wi'de komen, maar toen ze nog bijzonderheden wilde vragen, werd de verbinding bruusk afge broken. Ik was een eind weg, daarom kon ik niet eerder hier zijn." De brede deuren gaan open. Achter de doodsbleke huisknecht staat Robert Silengo. Hij begroet de commissaris en zegt: „Het is een ongeluk, commissaris. Anja wil het niet geloven, maai- het kan niet anders. Hij is getroffen door een kogel uit zijn eigen pistool, terwijl hij alleen opge sloten zat in zijn eigen kamer.' Lund ziet Anja op hen toe ko men. Ze wankelt alsof ze dron ken is. Haar zwarte ogen zijn wijd en wild, maar ze schreit niet. Ze zegt met een vreemde, ijle stem: „Ze hebben mijn man vermoord. Ik wist wel, dat het zou gebeuren." Lund grijpl haar vast, want ze leek op het punt flauw te vallen, maar ze leunt alleen zwaar tegen hem aan, kijkt naar hem op met die vreselijke ogen en fluistert: „Ze hebben mijn man toch ver moord.... vermoord!" Joan komt ooor de hall naar haar toe en slsat de armen om haar heen. „Ga wat liggen, Anja," smeekt ze, „toe, luister naar me. schat." Dirkhof neemt haar ijskoude hand. „Ja, ga een beetje liggen. Dokter Terlaet zal je iets geven. Je kent me toch nog wel?" Ze knikt. „Ja, ik ken u wel. Het was geen ongeluk, gelooft u dat niet!" „Wees gerust, de zaak zal gron dig onderzocht worden." Dokter Terlaet en Joan nemen haar mee tussen zich in. Lund ziet hoe ze langzaam, wankelend de trap opgaat. Ook Dirkhof kijkt haar even na en bijt op zijn lip. Vaag maakt hij er zich een ver wijt van, zijn voorgenomen be zoek te hebben uitgesteld. Wel heeft hij dadelijk informaties ge nomen naar de drie bedienden, waar Lund hem van vertelde. Anja zelf gal hem telefonisch hun namen op. Over Carl was totnogtoe niets te ontdekken, maar wat bekend was over de chauffeur, Henri Smit, en het ka mermeisje, Minny Hofman, was geruststellend genoeg. Ook Dirk hof had gedacht, dat Anja wat overspannen was en zich dingen inbeeldde. Had hij zich vergist, evenals Lund? „Waar is Judge?" vraagt hij kortaf aan Silengo, die naast hem staat. De jongeman wijst naar een deur die is opengebroken. Door de opening zien ze in Judge's werkkamer. Dirkhof gaat er bin nen, gevolgd door Lund. na en kele vlugge bevelen gegeven te hebben aan de rechercheurs, die net huis gaan doorzoeken en de diverse bewoners bij elkaar moe ien brengen in een _jfcrtrek. tot het voorlopige verlkor heeft plaats gehad. Op een divan in de grote ka mer ligt 'n gedaante, bedekt door een haastig erover geworpen kleed. Dokter Ruigens neemt dat weg. Eén blik is voldoende om te zien, dat John Judge inderdaad dood is. (Wordt vervolgd.) NEDERLAND VOORBEELD Veelbetekenend vond de heer Roolvink het. dat steeds meer landen het Nederlandse voor beeld volgen en de loonpolitiek gaan zien als een instrument in de totale sociaal-economische po litiek. Kort voor president Kenne dy ingreep in de staalindustrie, bestudeerde zijn medewerker Goldberg in ons land het Neder landse loonsysteem. Minister Er- hardt heeft de waarschuwende vinger ook reeds omhoog gesto ken, waaruit te concluderen valt, dat als de lonen sterker stijgen dan de produktiviteit, er gevaar voor inflatie en prijsstijgingen, kan ontstaan. Daardoor komt de werkgelegenheid in gevaar. Aan de hand van de cijfers trachtte de heer Roolvink aan te tonen, dat het niet waar is dat het loonpeil in ons land is achterge bleven bij dat in andere landen. „Alleen Duitsland overtreft ons". De staatssecretaris vond 't be denkelijk, dat er nu reeds stem men opgaan die pleiten voor een verdergaande arbeidstijdverkor ting. „Het proces van de verkorting van de arbeidstijd is nog niet eens uitgewerkt en daarom is het niet juist elkaar reeds beloften te gaan doen", zo zei spreker, die te kennen gaf, dat er nu een perio de van rust nodig is terwille van degenen die willen behouden wat werd verkregen. „De Nederland se arbeiders, die veel te sociaal voelend zijn, willen geen beleid, waardoor hun zwakke broeders worden gedupeerd. Daarom is matiging in de wensen en verlan gens de problematiek van thans. Grotere belangen kunnen het noodzakelijk maken bepaalde wensen nog even te laten rus ten"., zo besloot de heer Roolvink. Geen algemene verkiezingen in Indonesië totdat Er zullen in Indonesië geen algemene verkiezingen worden gehouden vóórdat Westelijk Nw- Guinea bij de republiek is ge voegd. Dit zeide de eerste minis ter Dr Djoeanda tijdens een plechtigheid op de „nationale dag van het herontwaken". Oorspronkelijk zouden dit jaar algemene verkiezingen worden gehouden, de eerste sinds 1955. Premier Djoeanda zei dat de verkiezingen naar een latere datum worden verschoven „om te voorkomen dat de strijd van de natie voor het verkrijgen van West-Irian verzwakt.'' In zijn boek „Gesprekken met Stalin", dat de volgende week in de Verenigde Staten zal ver schijnen en dat de vorige week tot zijn veroordeling tot een langdurige gevangenisstraf heeft geleid, noemt de Zuidslavische schrijver en voormalige com munistenleider Milovan Djilas de vroegere Sowjet-premier Sta lin „de grootste misdadiger in de geschiedenis", wiens geweten hem niet plaagt ondanks de mil. joenen die in zijn naam en op zijn orders zijn vernietigd, en ondanks de duizenden zijner naaste medewerkers die hij als verraders heeft vermoord. Djilas, vroeger vice-president van Zuid-Slavië, geeft in zijn boek gesprekken weer, die hij tijdens officiële bezoeken aan Moskou in 1944, 1945 en 1948 met Stalin heeft gehad. Djilas verhaalt hoe Stalin, tij. dsns een diner in het Kremlin in april 1945, verklaarde dat de toen op zijn eind lopende oorlog „geen oorlog zoals de vroegere oorlogen was". Stalin verklaar de dat iedereen die een gebied bezet, daaraan zijn eigen maat schappelijk stelsel oplegt. „De oorlog zal spoedig voorbij zijn. Wij zullen ons in vijftien of twintig jaar herstellen en hen dan opnieuw te lijf gaan". Volgens Djilas was Stalin, wiens legers reeds de helft van Europa onder de voet hadden gelopen, ervan overtuigd dat zij in de volgende ronde ook de andere helft onder de voet zou den kunnen lopen. In januari 1948 verklaarde Stalin tegenover Djilas, dat Duitsland voor altijd verdeeld zou moeten blijven. „Het Wes ten zal West-Duitsland tot zijn eigen staat maken en wij zul len Oost-Duitsland een staat van ons maken". Djilas schrijft verder, dat Sta lin ook wel fouten heeft toe gegeven. Hij had aan Djilas ver teld, dat waar Engeland en de Verenigde Staten geen onder breking van hun verbindings linies in het gebied van de Mid dellandse Zee zouden toestaan, de communistische opstand in Griekenland, die zich na de oorlog voordeed, geen kans van slagen had en daarom moest worden gestaakt. Volgens Djilas voelde Stalin instinctief, dat het scheppen van revolutionaire centra buiten Moskou de suprematie van Moskou op het gebied van het wereldcommunisme iij gevaar zou brengen. Djilas meërft, dat de Sowjetpolitiek van nu dezelf de is als die van toen. Tenzij Stalins opvolgers en huidige critici verklaren hoe een dergelijke man dertig jaar lang aan de macht kon blijven, „bevestigen zij alleen maar dat zij zijn werk grotendeels voort zetten", aldus de Zuidslavische schrijver verder. Overigens merkt Djilas op, dat Stalin het achterlijke Rus land heeft gemaakt tot een in dustriële macht en een rijk dat tot wereldheerschappij begees ter:. Djilas meent dat de Sowjet- communistische partij alleen door het loslaten van het „ideo logische unitarisme en de z.g. monolietische partijstructuur" kan bewijzen zich aan de scha duw van het Stalinisme te heb ben ontworsteld. Volgens Djilas is Chroesjt- sjov in de Sowjet-Unie de enige man die zich met details bezig houdt en met het dagelijks be staan van de communistische gelederen en de burgers om waar nodig verbetering aan te brengen. Het eerste meningsverschil tussen de Russische en Zuid slavische communisten ont stond volgens Djilas in 1943. toen de Sowjetregering bezwaar maakte tegen onderhandelinger van Tito's verzetsstrijders mf het Duitse leger over de uitwfr seling van gevangenen. Late: na de oorlog, ontstonden nieuw moeilijkheden over een overeen komst tussen Albanië en Zuid- Slavië om twee Zuidslavische divisies in Albanië te legeren verband met een „mogelijke aanval door Griekse monarchis tische fascisten". MAANDAG 21 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Maciste de zoon van Hercules". Zuidersportpark, terrein v.v. „Tern. Boys", 6.45 uur: MeterfabriekP.Z.E M. en S.C. De MeijerMistrapper*. DINSDAG 22 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wegens verleiding van minderjarigen". Zuidersportpark, terrein v.v. „Tern. Boys", 6.45 uur: De Hoop—P.T.T. en Rijkswa terstaat 2—H.S.V. DREIGEMENTEN Het onder communistische leiding staande Franse algemene verbond van vakverenigingen C. G. T.) heeft bekendgemaakt, een brief van de O. A. S. ont vangen te hebben waarin ge dreigd wordt met het gebruik van Napalmbommen „tegen jullie communisten". De brief is VAN DE O. A. S. getekend door de O. A. S.-leider ex-kolonel Jean Gardes en Algiers gepost. In Algiers zijn gisteren vlug schriften verspreid waarin ge zegd wordt, dat de O. A. S. be gonnen is met een politiek Tan de „verschroeide aarde". Maandag 21 mei Binnen enkele wekei deze maand verwach Rijkswaterstaat de got van de minister op de openbare aanbesteding. Aannemersbedrijf Gelul rinchem als laagste ui kwam met bijna 10.4 tt zal in het Zuid-Slop wc «jonnen aan een groot dat in september 19 moet zijn: het bouw havendammen die te: nieuwe Sloehaven zuller .Het totaalbedrag - an i Kon, met inbegrip van rialen, zal om en nabij joen liggen" zo heeft ingenieur bij het aroni Vlissingen van de rf i staat ir. H. Wieringa medegedeeld. ..Bij dit I Ion wp gebruik maken nietblokken, die spe Zweden moeten worde voerd. We hebben van c ken, die plm. 20 cm dik minder dan 40.000 t Aanvoer zal voorname wintermaanden geschil coaster, want dan zijn c prijzen het laagst". Het bouwen van de? dammen en dus de a de Sloehaven is ee vervolg op de voorb werken, die in de afge ren plaats vonden in d industrie- en haveng Zeeland. Er werd een j gelegd, toegangswege aangelegd en er werd geul gegraven om die waar werken moeste uitgevoerd (voor de dij de bouwput waar „De een reparatiewerf gaat voor binnenschepen t te maken, en men legde oever vast door midde onderzeese „ruggen" en stortsteen om een v scharing van het geb te gaan. Regelmatig v stroommetingen plaats gevens worden nog al bootst in het model Zuid-Sloe in het water! laboratorium in de 1 polder. „Dat is nod plaatsing van de kopp havendammen te v aldus ir. Wieringa, c zette, dat een te ver v geplaat_te dijkkop bet er een te zware stroorr dc havendam plaats vii door verzanding in de optreden, terwijl and plaatsing van de kop te ver achterwaarts ei zondbank vóór de have kan vormen. „Daaro VOORTV'LUCHT GEDETINEERDE GESTOLEN Tl O VERONGELU1 De 29-jarige J. C. M uit 's Hertogenbosch e ige R. W. la M.. beide mei j.l. voortvluchti rijkswerkinrichting te zen. zijn zaterdag in om het leven gekome: met een gestolen mol gen een boom reden. H gebeurde op de hoek bergerwegMinckeler: Hilversum, waar de van de motorfiets de g te, terwijl de besturder bocht nam. Hij raakte over het stuur kwijt. Beiden waren niet ii van identiteitspapierer torrijwiel werd in ontvreemd. Aan de ha gevens uit het opspor' van de politie kon latei worden vastgesteld wit offers waren. GASONTKLOFFI WIN KEL-WOON Zaterdagmorgen is van een gasontploffin Kei- annex woonhuis v; lie W. van der Laan veen grotendeels ven ?en belendende smei schade opgelopen. De rloor de ontploffing «verd door de branc Nieuw-Buinen geblust, ploffing hebben zich soonlijke ongelukke daan. De oorzaak van fing is niet bekend. BOERDERIJ AFGI In 't gehucht Aster zijn zaterdagmiddag t en de stallen van de J. Compiet door bran Dertien varkens en vi kwamen in de vlamn koeien konden wor Ook alle landbouwg pen en het huisraad vi De oorzaak van waarschijnlijk kortsl landbouwer was verz gezin van tien perspnt ren ondergebracht. RIA KUYKEN DO< AANGEVALI De 27-jarige zanget ken uit Nijmegen, gastvrouw optreedt in programma „Tierela zaterdagavond tijden tie van circus Toni Haarlem voor de met artiesten, die 18 sterdam plaats heef beer gebeten. Ze w< aan een schouder en wond, dat ze in het huis Mariastichting moest worden opge waar zij later op de de ouderlijke woning overgebracht. Bij deze „grand ga radiomedewerkers op van de lichte en de kl

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2