PROVINCIAAL NIEUWS H HU Cl fVOROLook Rokers blanke witte landen Wielercriterium van Terneuzen TERNEUZEN De Koninklijke Marechaussee ontvangt nieuwe uniform IJZENDIJKE ma mm mm Engelse man en vrouw verdacht van oplichting blijven ontkennen AGENDA Ecuadoriaan pleegde hoteldiefstallen in Londen en Den Haag Zoon van hotelhoudster moest het hotelvak leren in Europa Vrijdag 18 nu belooft strijdlust en spanning STAKING IN SOUTHAMPTON CHINESE WELGESPRAAKTHEID DE VLUCHTELINGEN UIT KWANTOENG MACMILLAN OVER RUSSISCHE KERNPROEVEN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE GAULLE EN DE EENWORDING VAN EUROPA AMSTERDAM BRUGGENSTAD „Zonder vrees en zonder blaam" luidt het devies van het Wapen der Koninklijke Marechaussee. Een spectaculair en kleurig schouwspel, dat uiterlijk geheel aansloot bij dit devies, vormden gisteren de manschappen der bri gades Terneuzen, Hansweert en Hulst, die stram in de houding, gekleed in het vóóroorlogse tenue van het Wapen vóór de kazerne in de Nieuwstraat zich aan een inspectie onderwierpen van brigade-commandant adju dant B. Smits. Dit gebeurde vóór de officiële overdracht aan de brigades door majoor E. N. Spronk plaats vond waarbij de drie verschillende tenues aan een gezelschap dat deze ceremonie bijwoonde, be staande uit de heren mr. H. Kijp- stra, burgemeester van Terneu zen, de garnizoenscommandant Luit. Kol. Y. Meetel', kantonrech ter mr. H. v. d. Belt en mr. L. W. van Os, inspecteur der Invoer rechten en Accijnzen, werden ge toond. Het standaardmodel bestaat uit nassau-blauwe broek, donker blauwe tuniek met eveneens nas sau-blauwe kraag en nestels, die, al naar gelang van rang, varië ren van wit katoen, blauw met zilver en zilver. De vóóroorlogse kepi werd vervangen door een donkerblauwe pet. De motorrij ders dragen een rijbroek, de ver- keersbrigade zwarte ankiets en witte verkeersmouwen. Verder is er nog een gevechtsuniform. Majoor Spronk hield een korte toespraak, waarin hij het een ge denkwaardige dag noemde, nu straks in geheel Zeeland de man schappen voor goed afscheid zul len hebben genomen van het khaki uniform. Na de hier aan getreden brigade's zullen n.l. be gin juni die van Vlissingen, Sas van Gent en Sluis eveneens in het vóóroorlogse tenue dienst gaan doen. Toch wilde de majoor deze gedaanteverwisseling niet in de eerste plaats als een herstel van een traditie zien, maar zag hij dit veeleer om het publiek een beter idee te geven van de on derscheidene taken van de mare chaussee. Deze zijn: Ten eerste het waken voor de veiligheid van H. M. de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis; ten tweede: het uitoefenen van de politietaak t.b. v. de strijdkrachten, alsmede op plaatsen onder beheer van het Ministerie van Oorlog en Marine ten derde: de uitoefening van de grensbewaking en de bediening van de door de Minister van Jus titie aangewezen doorlaatposten; ten vierde: het verlenen van bij stand aan de politie ter handha ving van de openbare orde; ten vijfde: de uitoefening van taken bij bijzondere wetten en beslui ten aan het Wapen der Koninkl. Marechaussee opgedragen. Majoor Spronk sprak tenslotte de wens uit, dat de manschappen het nieuwe uniform zouden dra gen in overeenstemming met het devies der Koninklijke Mare chaussee: „Zonder vrees en zon der blaam." Het gezelschap begaf zich ver volgens in de kazerne, waar spoe dig een ongedwongen prettige TFS' TE BRUMMEN INBRAKEN IN SCHOLEN In de nacht van woensdag op donderdag is in Brummen in gebroken in niet minder dan vijf scholen en een gymnastieklo kaal. De rijksrecherche te Arn hem is in samenwerking met de politie van Brummen een on derzoek begonnen. Bij dit onder zoek is ook een politiehond in geschakeld. De scholen die het ongewen ste nachtelijke bezoek hebben gehad zijn de Wilhelminaschool, de Koningin Julianaschool, de Huishoudschool, de Marijke- school en een U. L. O.-school. Verder is ingebroken in het gemeentelijke gymnastieklokaal. In enkele van de scholen trof men gisteren een ware ravage aan. Boeken en papieren lagen her en der over de vloeren ver spreid. Op de Julianaschool mist men een bedrag van 500,het entreegeld van een feestavond. sfeer heerste onder het aanbieden van koffie met gebak. Tijdens dit samenzijn verwel komde majoor Spronk de gasten en noemde het verder plezierig dat weer dienst zou worden ge daan in het oude vertrouwde blauw. Hij sprak verder de hoop uit, dat het publiek de Konink lijke Marechaussee wil zien als een Wapen t.b.v. iedereen. Burgemeester Rijpstra bracht de hartelijke felicitaties namens de burgerlijke overheid over en roemde de prettige samenwer king met de gemeentepolitie. Mr. Van de Belt feliciteerde en zeide verder te hopen, dat het corps in deze nieuwe uitmonste ring de dienst met dezelfde Ijver en nauwgezetheid, die men van haar gewend is, zal blijven ver richten. Ten aanzien van de door de marechaussee gemaakte pro cessen-verbaal merkte de kanton rechter nog op alle waardering te hebben voor de concrete en duidelijke wijze waarop dit steeds gebeurt en die geen aanvulling of toelichting behoeven. Granaat opgegraven. Tijdens verbouwingswerkzaam heden aan de R. K. Meisjesschool alhier werd een granaat van 20 mm doorsnee blootgelegd. i>e gemeentepolitie, hiermede in kennis gesteld, heeft het projec tiel opgenaaid om door de opspo ringsdienst onschadelijk te wor den gemaakt. Kindles Huishoudschool. Aan de huishoudschool „Maria Ancilla" werd de openbare eind- .es gehouden. De belangstelling voor deze eindles was vooral des avonds zeer groot. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk de grote in teresse der ouders voor dit soort onderwijs. Niet alleen uit West Zeeuws-Vlaanderen wordt deze school door vele leerlingen be zocht, doch ook uit vele Oost Zeeuws-Vlaamse gemeenten telt zij leerlingen. De opleiding is veelzijdig. Men heeft er een pri maire opleiding, assistentenkias, beroepsopleiding Inas en vor mingsklas. Voor hen die op de dag dit onderwijs niet kunnen volgen is er ook nog een avond- kook- en -naaicursus aan verbon den. Op deze school wordt ook de algemene ontwikkeling niet ver waarloosd. De directrice, mej. A. Miel, gaf de moeders der toekomstige leer lingen inlichtingen over de vele mogelijkheden die haar school voor hun dochters biedt. mm w *■■■■-■■ m 0» afeïMMMft - ;W* t yjgastefe. SM IÉIÉ& - - Van links naar rechts: Marechaussee Ie klasse Hamer, Wacht meester Huizing en Marechaussee le klasse Maliepaard. De Engelse man en vrouw, die maandag door de Amsterdamse politie werden aangehouden, toen zij in Engeland gestolen cheques wilden verzilveren, blij ven ontkennen iets af te weten van de diefstal van de partij on getekende cheques ter waarde van 150.000 dollar in december 1960 op London Airport. De po litie deelt mede, dat het eerder gemelde bedrag van anderhalf miljoen dollar aan gestolen che ques, op een vergissing berust. De man, die beweert de 28- jarige vrachtwagenchauffeur R. W. W. uit Londen te zijn, heeft verklaard dat hij de cheques die hij in zijn bezit had, heeft ge kocht van een onbekende man in een Londense bar. Hij zou niet geweten hebben dat de che ques van diefstal afkomstig zijn. Dit is ook door de vrouw, de 23-jarige J. M. D. verklaard. De politie neemt aan dat de identi- AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN In het R. K. ziekenhuis te Gro ningen is aan de gevolgen van een ongeval overleden de 25- jarige D. Beuker. Op 8 mei deed de heer Beuker als bijrijder dienst op een trommelauto van de gemeentereinigingsdienst. Hij ging op een gegeven ogenblik achter de auto lopen om aanwij zingen te geven. Toen de chauf feur achteruit reed raakte hij tussen de auto en een lantaarn paal beklemd, waarbij hij een ge scheurde lever opliep. Mr. Andriessen: HOUDT WONINGBOUW- SUBSIDIES IN STAND Op de jaarvergadering van de provinciale contactcommissie „Noordholland" inzake het woon- ruimtevraagstuk, die gisteren in Monnikendam is gehouden, heeft mr. F. H. J. J. Andriessen, direc teur van het „Katholiek instituut voor Volkshuisvesting" in Utrecht, gesproken over: „Wo nen, woningbouw en woning distributie". In zijn inleiding heeft mr. An driessen aangedrongen op het in stand houden van de subsidie regelingen bij de woningbouw, maar deze subsidies in de eerste plaats te gebruiken voor verbe tering van de kwaliteit van de woningen. Spreker was van me ning, dat de mens die beter wil wonen, ook zelf offers moet brengen. Maar er zijn bepaalde minimum eisen, waaraan elke woning moet voldoen en' er zul len altijd mensen zijn, die deze minimum eisen individueel niet aan kunnen. Dan ligt er een taak voor de gemeenschap. Mr. Andriessen bepleitte ver der de woningnood niet alleen te willen oplossen door het produ ceren van woningen aan de hand van een opgemaakte inventarisa tie. Daarmede zou zijns inziens de geestelijke woningnood blij ven bestaan. Spreker achtte het noodzake lijk verandering aan te brengen in het systeem, waarbij de over heid de woningzoekenden dwingt een bepaalde woning te betrek ken, zonder dat er sprake van keuze is. De vergadering werd bijge woond door afgevaardigden van talrijke gemeentebesturen uit Noord-Holland, alsmede door vertegenwoordigers van het col lege van Gedeputeerde Staten van deze provincie, van de mini steries van Maatschappelijk Werk, Verkeer en Waterstaat, Financiën en Sociale Zaken. Zij werden officieel ontvangen op het gemeentehuis van Monniken dam door burgemeester J. F. de Groot. In de middaguren werden ex cursies gemaakt naar de geres taureerde Nederlandse Hervorm de kerk in Monnikendam en naar het voormalige eiland Marken. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Macsite, de zoon van Hercules". Concertgebouw, 7.30 uur Uitvoering door gevorderde leerlingen van de Terneuzense Muziekschool. Gemeentehuis, 11 u.: Aan besteding van het aanleggen van een verbindingsweg Ter- neuzenSluiskil met bijko mende werken. Zuidersportpark, 18.45 uur: AdvendoDe Hoop en Spa- della-Atoomboys. MORGEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Macsite, de zoon van Hercules". Concertgebouw, 8 uur: „Jer ry als Assepoester". 3 uur: Wielercriterium „De Havenronde van Terneuzen". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Schlager-raketten. SLUISKIL: Hotel Meert, 8 u.: Bal. ware identiteit van de man, die valse papieren had, hoopt de Amsterdamse politie spoedig te ontvangen van de Engelse col lega's. Meer dan 300 kraanmachinis ten en elektriciens in de haven van Southampton staakten don derdag voor de vierde achter eenvolgende dag uit protest tegen een nieuw tijdklok systeem. Woensdag hadden 150 ladingklerken zich bij hen aan gesloten. In verband met deze staking zou de 23.000 ton metende „Wil lem Ruys" van de Rotterdam se Lloyd vandaag een 670-tal passagiers uit Australië in Ply mouth inplaats van in Sout hampton aan land zetten. Ook ten aanzien van andere grote schepen moeten noodmaatrege len worden getroffen. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen, staat ons op zaterdag 19 mei a.s., om drie uur, een wielerkoers te wachten, die aan spanning en strijdlust volledig zal vergoeden wat we raan klinkende namen tekort teit van de vrouw juist is. De komen. Hoewel het organisatiecomité onder leiding van de heer G. Veerman erin geslaagd is een „veld" van veertig Nederlandse en Belgische coureurs te con tracteren, missen we immers de namen van tal van prominenten, zoals Piet Rentmeester, Jo de Roo, Mies Stolker, Jo de Haan en nog enkele anderen. Deze renners rijden tot zondag a.s. in de Franse rittenkoers Midi Li bre, en kunnen alzo niet aan de „Havenronde"» deelnemen. Voor ons zegt dat niet zo heel veelTe zeer toch wordt bij een wielerwedstrijd veelal gelet op de faam van enige „groten", die naar buiten de koers moeten „maken". De afwezigheid van een paar kanshebbers schept mogelijk heden voor de z.g. „mindere goden", die juist nu hun kansen tenvolle zullen uitbuiten met het gevolg dat de koers er in waar de door wint! Naast Wim van Est, Piet Damen, Jaap Kersten, Coen Niesten en de Zeeuwen Jan Westdorp en Miel Verstraete verschijnen er meerdere ster ke Belgen aan de start, waar van we slechts noemen Rik Luijten (winnaar van de Acht van Chaam); Arnold Flecy (oud-snelheidskam pioen van België); Luciën de Munster (in België niet on bekend!), en Jan Zagers, die volgende week meerijdt in de zware wegwedstrijd 550 km lang) BordeauxParijs. Ook Piet van Est en Huub Zilverberg zullen waarschijnlijk morgen aan de start verschij nen, daar zij niet met hun kop man Rik van Looy en de Faema- ploeg in de Ronde van Italië (zoals eerst was voorzien) zul len starten. We mogen ongetwijfeld ver wachten, dat dit „veld" een rijke belofte inhoudt voor een drie uur lange koers van ononder broken spanning. Het startschot wordt gelost door Kees Pellenaars. Voor het organiserend comité betekent de afwezigheid van en kele toprijders ongetwijfeld een teleurstelling. Zoals eerder ge schreven, zijn er meerdere ren ners, die aan een Franse „stal" vastzitten, verplicht deel te nemen aan de „Midi Libre". Een en ander kan misschien een vingerwijzing zijn om vol gend jaar tijdiger de organisatie ter hand te nemen, al zal de nieuwe „bond" van beroepsren ners ook in de toekomst nog wel meer een spaak in het wiel steken. Zaterdagmiddag mogen we vooral bij mooi weer een grote drukte in Terneuzen verwach ten. Het is te hopen dat de sportliefhebbers van heinde en ver in groten getale van hun belangstelling en mede leven zullen blijk geven. Het actieve comité verdient het ende koers is het ten volle waard. De overwinnaar zal na een hopelijk sportief verlopen strijd door de burgemeester gehul digd worden. Voor de ware sportliefhebbers zal het weer een lust zijn het lange, bontgekleurde lint om de straathoeken te zien slingeren. Het is niet eenvoudig een „zekere" winnaar aan te duiden, omdat de „Havenronde" nu be paald geen gemakkelijke ronde is en veel van de renners zal vergen. Enkele kanshebbers zijn er zeker: Piet van Est (als hij komt), Coentje Niesten of Rik Luijten misschien? We zullen zien Daar gaan zedrie uur lang rondjes rijden in een tempo, dat de buiten staander onvoorstelbaar lijkt. Zet 'em op, jongens! En moge er een regen van premies op jullie neerdalen... Wie zulk zéér zwaar werk verzet, heeft stellig recht op een extraatje. In Den Haag bevindt zich op het ogenblik in arrest de 26-jari- ge Ecuadoriaanse student J. C. H. M., die bekend heeft twee hotel diefstallen in Den Haag te heb ben gepleegd. Begin januari reeds werd de aandacht op deze man gevestigd, toen er een aangifte kwam van diefstal ten nadele van een Bra ziliaanse uit een hotel aan de Hoefkade in Den Haag. De vrouw miste 400. Bij onderzoek in het hotel bleek, dat zich daar nog een buitenlandse gast bevond, namelijk H. M. Er waren echter op dat ogenblik geen aanwijzin gen in zijn nadeel. Drie dagen later kwam de hotelhoudster de politie vertellen, dat ze een lu cifersdoosje had gemist uit haar handtas en dit na het vertrek van H. M. op zijn kamer had teruggevonden. De man, die nog in Nederland verbleef, werd hier over ondervraagd', maar hij ver telde het lucifersdoosje als re clame in een sigarenwinkel in Amsterdam te hebben gekregen. De politie moest hierop verdere stappen wel achterwege laten. Op 3 maart kwam een hotel houder uit de Heerenstraat in Den Haag de politie melden, dat hij een bedrag van duizend gul den miste. Het bleek, dat H. M. ook bij hem had gelogeerd, maar in de nacht van de diefstal plot seling was vertrokken. Nadere onderzoekingen wezen uit, dat hij naar een hotel in dé Lange Po ten was gegaan en dat hij een bar had bezocht, waar hij veel geld had uitgegeven, hoewel hij Kort tevoren nog had meegedeeld slecht bij kas te zijn. Inmiddels was de man echter alweer naar Londen vertrokken, waar hij tij delijk verbleef, omdat hij de hotelschool zou doorlopen. Via Interpol waarschuwde de Haagse politie de recherche in Londen en deelde de verdenkin gen tegen H. M. mee. Op 19 maart kreeg men via Interpol be richt, dat de man kort tevoren in Londen was aangehouden we gens twee hoteldiefstallen in deze stad. Op 3 mei kwam het bericht, ddt H. M. inmiddels zes weken hechtenis in Londen had ondergaan en nu werd uitgeleid. Via Schiphol zou hij naar Cura sao vertrekken. Op Schiphol werd hij opgevan gen door de Koninklijke Mare- De ondoorgrondelijke Wang Ping Nan, de Chinese ambassa deur in Warschau die de verslag gevers na zijn geheime gesprek ken met zijn Amerikaanse col lega al jarenlang afscheept met een buiging, een flauwe glim- ach en een onveranderlijk „geen commentaar", heeft donderdag het stilzwijgen verbroken. Na het 110-de gesprek van de huidige serie boog en glimlachte Wang weer tot de verslaggevers. Dezen draaiden zich om en wil den weggaan. En toen gebeurde het. Wang zei iets tot zijn tolk. Even later hoorden de journalis ten de volgende woorden: „Ik heb iets te zeggen u kunt mijn groeten overbrengen aan het Amerikaanse volk. De Chinezen zijn altijd goede vrienden van de Amerikanen geweest". Daarna stapte Wang in zijn auto en reed weg. Men vroeg de Amerikaanse ambassadeur John Cabot of hij mischien ook een boodschap had voor het Chinese volk. „Laten wij daar maar niet.over praten", was het antwoord. Zoals bekend houden de Ver. Staten en communistisch China alleen maar officeel diplomatiek contact met elkaar door middel van hun ambassadeurs in War schau. Het contact werd in 1955 in Genève gelegd en drie jaar later in Warschau voortgezet. De geheime gesprekken wor den nog steeds gevoerd. Niet alleen naar Hongkong, zoals reeds eerder gemeld, maar ook naar de kleine Portugese enclave Maoao trekken de laat ste tijd stromen vluchtelingen uit de Chinese provincie Kwang- toeng. In Macao zijn naar schat ting reeds een tachtigduizend Chinezen aangekomen en dage lijks komen er een driehonderd bij. Volgens de vluchtelingen wordt hun door de Chinese auto riteiten niet veel in de weg ge legd mits zij een .geldige reden" voor hun vertrek kunnen opge ven. De Chinese boeren, die al drie jaren voedselschaarste heb ben meegemaakt, vrezen ook dit jaar in Kwangtoeng een slechte oogst door de droogte. Volgens berichten in de Chine se pers zouden een 700.000 men sen zich in Kwangtoeng verza melen voor de vlucht naar Hong kong. De regering van Hongkong heeft meegedeeld dat sedert 1 mei, toen de massa-vlucht begon, reeds een 25.000 Chinezen bij het onwettig overschrijden van de grens waren opgevangen en te ruggestuurd. chaussee, die hem overbracht naar Den Haag voor een verhoor met betrekking tot de Haagse diefstallen. Na flink aan de tand te zijn gevoeld bekende de man inderdaad deze te hebben ge. pleegd. Hij is voor de officier van justitie geleid en zal nu ook in Nederland worden berecht. Een nader onderzoek naar zijn omstandigheden wees uit, dat hjj de zoon is van een hotelh^udstc-r I in Ecuador, die twee grote hotels exploiteert. had haar zoor naar Londen gestuurd om het vak grondig te leren en het Er. I gels onder de knie te krijgen. Hij I kreeg een grote toelage, maarl daar hij van Europa meer wildef zien dan alleen Engeland, reisde! hij veel hetgeen zijn toelage nir toeliet. De vakschool heeft hi I nagenoeg niet bezocht. De Britse premier. Harold Mac-1 Millan, heeft donderdag in het I Engelse Lagerhuis gezegd dat hij niet gelooft dat een nieuw beroep op Chroesjtsjef, tot een doel matige overeenkomst voor een verbod van kernproeven mee te I werken, tot een bruikbaar resul-1 taat zal leiden. Eén der Labourleden, Hender-1 son, had de Britse premier ver zocht deze stap te nemen opdat de komende Amerikaanse proef op grote hoogte en alle andere proeven kunnen worden afgelast MacMillan zei dat dit pre es het doel van zijn brief aan Choesjtsjef van 10 april was en dat Chroestsjef dit had vervor-1 pen. De ontwapeningsconferei: e te Genève heeft donderdag ren niet-officiële vergadering »n drie uur gehouden. Er werden na afloop geen mededelingen aan de pers gedaan. De Sowjet- russische vertegenwoordiger, de onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin, had namelijk, na de niet-officiële bijeenkomst van verleden week, geklaagd over „achtergrondmededelingen", die Westerse woordvoerders aan journalisten hadden gedaan. Hij had in dit verband gesproken over „lekken naar de pers". Hedenochtend wordt er een officiële en voltallige bijeen komst gehouden. Na af.c op daarvan zullen weer de gebrui kelijke mededelingen aan de pers worden gedaan. President De Gaulle, die zoals I bekend een rondreis door Mid-1 den-Frankrijk maakt, heeft don derdag in een toespraak te I Cahors verklaard, dat men o? economisch gebied een begin heeft gemaakt met de vorming van één Europa. Maar ook politieke éénwording moest ter I hand genomen worden. Er moet ten dan misschien menings. er- schillen bestaan tussen mensen of landen over de te volgen weg, maar men was het volkomen eens over het te bereiken doel de éénwording van Europa. Amsterdam bezit in totaal bijm I 800 bruggen, een aantal waar I over nog al eens verschillen: I wordt gedacht, vooral wannee l het gaat om de voorlichting va de toeristen. Het hoofd van de deling bruggen van de dienst vat I publieke werken in de hoofdstai dr. ir. G. F. Janssonius, heef donderdagochtend dit juiste aan tal toegelicht op een persconfe rentie ten stadhuize. De gemeen te heeft zelf niet minder dan 5S bruggen, duikers, viaducten eni in bezit en dus ook in beheer. W andere 197 waterovergangen op het gemeentelijk territoir zijn jn beheer van het rijk, de provi"' ciale waterstaat of waterschap pen. Gemiddeld heeft de afdelinP bruggen per jaar 25 bruggen viaducten onder handen, hetzij geheel nieuwe objecten, hetaj herstel van bestaande. Het lopej de jaar is evenwel wat dit betreft een uitschieter, want op het ogenblik worden werkzaamheden uitgevoerd aan 57 bruggen, waar van acht beweegbare, die de meeste zorg vereisen. Sinds l^3 zijn er in Amsterdam 233 brug gen gereed gekomen, waaronder enige nieuwe bruggen. Per jaar vergt de bruggenbouw in Am sterdam een kapitaal van 9 joen gulden. Voor dit werk 1S thans nog 42% miljoen gulden ih kas aan nog niet bestede maar wel door de gemeenteraad gej^ teerde kredieten. Dit geld is t^j stemd voor ongeveer hondera projecten. De afdeling brugge" kan dus met dit geld nog t>t)n vijf jaar aan de slag blijven, a dus dr. ir. Janssonius. Degelijke engeh. juf! IP j., P. G-, middenst., Irisse nette versch goekt door omstandig werkkring bij heer Ook bekend met v ging. Goed gezond en ren behooilijk salaris Erieven onder No. 36' reau van dit blad.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2