de BUCK Reeds dinsdag vuurcontact met bij Fak-Fak afgeworpen Indonesiërs Amerikaanse straaljagers landen in Thailand Alles in het reine Het proces Salan Verkoop Verlichting DONDERDAG 17 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5601 „Indonesisch bericht over gevechten te Manokwari uit de lucht gegrepen" INDONESIËRS MELDEN OOK INFILTRATIE TE MANOKWARI PRIJSSTOP VOOR AARDAPPELEN VOLKSSTEMMING IN ALGERIE OP 1 JULI HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MOSKOU BIEDT INDIA RAKETFABRIEK AAN MEDEDELING. voort SERVICE EN KWALITEIT Vergadering in Herent zonder Dr. Paardekoper i* rnnkprtnu "I1 itvinnemor.t: Iprnp' Direc-teui Hooldieclacleur I \.ari de sandt Redactieadres: Nouidstiaat 55 5' Administiatie-adres: Smidswai l'elefoon 2073 Gironummei 33150 Abonnementsprijs: 0,— pet Kwartaal; pel maand I 2.-; per week 43 ct I .osse nrs 9 ct ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minirrtum pet advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertentie- tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ,Een nadere bestudering van de' te Hollandia binnengekomen meldingen van de landingen der parachutisten heeft uitgewezen, dat er op 15 mei nabij Fak-Fak een landing van een veertigtal Indonesiërs is geweest. Deze ge schiedde op ongeveer 6 a 10 kilo- meter ten oosten van de plaats. De melding van de aanvankelijk eemelde luchtlanding ten noor den van Fak-Fak berustte op een misverstand, doordat de deels tot dekking in de lucht dienende In donesische Mitchell bommenwer pers, die boven het landingster rein vlogen, in eerste instantie waren aangezien voor Dakota- transporttoestellen", aldus heeft het gouvernementsvoorlichtings- bureau te Hollandia bekend ge maakt. Onmiddellijk na de landing heeft een eenheid mariniers door een snelle amfibische operatie een landing uitgevoerd vlak bij de gelande parachutisten. Deze tegenactie werd zó snel ingezet, dat reeds om 10 uur ('s mor gens) het eerste vuurcontact tot stand kwam. 78i ir' INVASIEPRAUW ONDERSCHEPT Nederlandse marine-eenheden, die patrouilleren in het zeegebied nabij Fak-Fak, hebben daar een Binnenlandse Zaken: In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Den Haag medegedeeld, dat het bericht van Indonesische zijde, als zou er sprake zijn van gevechten tussen Indonesische guerillavechters en Nederlandse mariniers te Manokwari, vol komen uit de lucht gegrepen. De woordvoerder zei dat in Dja karta nog steeds wordt gepoogd door middel van misleidende berichtgeving zowel in Neder land als in Nieuw-Guinea ver warring te stichten. „Veel effect heeft dit gelukkig niet, maar aanhoudende signa lering van deze „berichtgeving" blijft noodzakelijk", aldus de woordvoerder. Indonesische zeilprauw met aan- hangmotor aangehouden. Deze bleek bij een nader onderzoek te zijn bemand door ongeveer 20 Indonesiërs, die gekleed waren in gecamoufleerd gevechtstenue en bewapend met geweren, pisto len en handgranaten. De aange houden prauw had een koers recht op de kust van Nieuw- Guinea. Uit de verhoren van de gevan gen genomen bemanning is ge bleken, dat de opvarenden be horen tot de mobiele brigade der Indonesische staatspolitie. Zoals in Indonesische radioberichten onlangs werd gemeld, is deze brigade enige tijd geleden gezon den naar het gebied dat aan Ned. Nieuw-Guinea grenst ,,in het kader van de bevrijding van West-Irian". Uit de verhoren bleek verder, dat ook de bemanning van deze prauw opdracht had nabij Fak- Fak te infiltreren. In bevoegde kringen te Hollan dia aldus meldt de correspon dent van het ANP wordt erop gewezen dat men er zich zeer wel van bewust is, dat de Nederland se strijdkrachten thans in ge vechten zullen raken met goed geoefende Indonesische troepen. De mogelijkheid dat in deze ge vechten Nederlandse soldaten kunnen worden gewond of zelfs kunnen sneuvelen, wordt daarbij zeer wel voor ogen gehouden. De grote vraag die velen in Nieuw-Guinea thans bezighoudt is: Hoe zal het publiek in Neder land daarop reageren: In feite zo zegt men verder is het reeds een wonder dat tot dusver geen enkele van de mariniers en soldaten die in de nacht door het zwaar geaccidenteerde bergter- rein ploeteren, om het leven is gekomen doordat hij in een af grond viel. Het is voor deze jon gens hier, die zich thans zien gesteld tegenover een niets ont ziende en goed geoefende vijand, juist nu zo belangrijk dat zij weten te vechten met een sterk en niet verbrokkeld thuisfront achter zich. Niets is voor hen zo demoraliserend als wanneer iedereen in Nederland moord en brand zou roepen bij het verschij nen van de eerste verlieslijst. De jongens zelf gedragen zich fantastisch. Voor een gevecht hier is geen betere en meer ideale combinatie denkbaar dan de in rimboegevechten geoefende ma rinier, die als gidsen Papoea-sol daten van het vrijwilligerskorps heeft, die het bos kennen als geen ander. Andere vragen die velen in Hollandia bezighouden zijn: Waar is de grens tussen een daad vari agressie en een oor logsdaad? En: Hoe lang blijft Nederland zelfbeheersing tonen en déze openlijke schendingen onzer soevereiniteit slikken zon der terug te slaan? Volgens een melding van het Indonesische „Nieuw-Guinea com mando'' te Makassar zouden er te Manokwari gevechten zijn ge leverd tussen Indonesische gue rillavechters en Nederlandse mariniers. Hierbij zouden vier of vijf mariniers zijn gewond. (Manokwari ligt aan de N.O.- kust van de „Vogelkop", Fak Fak aan de Z.W.-kust van de Vogel kop.) De minister van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij hebben, na vertegenwoordi gers van het Produktschap voor Aardappelen te hebben gehoord, besloten in de Staatscourant van 17 mei een prijsstop voor de groot- en kleinhandel in aard appelen af te kondigen. Volgens deze maatregel zullen de prijzen niet hoger mogen zijn dan die welke golden op 16 mei 1962. Over een eventuele nadere prijs maatregel zullen de bewindslie den zich op zeer korte termijn beraden, mede na overleg met het consumenten contactorgaan. De ministers zullen nauwlettend nagaan of een regelmatige aard appelvoorziening niet in gevaar wordt gebracht. Mede met het oog hierop zal, zo lang de abnor male situatie op de aardappel- markt voortduurt, de in april doorgevoerde exportbeperking worden gehandhaafd. Wanneer daartoe aanleiding bestaat zal deze exportmaatregel ook van toepassing worden verklaard op de aardappelen van de oogst 1962. Officieel wordt meegedeeld, dat de volkstemming in Algerië over zelfbeschikking op 1 juli a.s. zal worden gehouden. Het K. N. M. I. deelt mede WISSELVALLIG Een diepe depressie bij de noordkust van Schotland be weegt zicli langzaam naar het noorden van de Noordzee. Het fronterisysteem van deze de pressie t rok woensdag met regen over ons land. Achter het front is de lucht enigszins onstabiel, zodat aanvankelijk verspreide opklaringen te verwachten zijn Een randstoring op 500 km ten zuidwesten van Ierland koerst al uitdiepend in de rich ting van het Engelse Kanaal. Deze zal de komende 24 uur een afname van de westelijke wind veroorzaken, maar tijdelijk weer regen brengen. De temperaturen blijven on geveer op hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen. Aanvankelijk opklaringen met hier en daar een bui. Later toene mende bewolking met tijdelijk enige regen. Krachtige tot matige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 17 MEI v.m. n.ai. Breskens 0.36 12.57 Terneuzen 1.11 1.32 Hansweert 1.51 2.12 Walsoorden 2.01 2.22 VRIJDAG 18 MEI v.m. n.m. Breskens 1.06 1.28 Terneuzen 1.41 2.03 Hansweert 2.21 2.43 Walsoorden 2.31 2.53 ZON MAAN op onder on onder 17 4.44 20.29 17.59 4.20 18 4.43 20.31 19.07 4.42 19 4.41 20.32 20.16 5.08 20 4.40 20.34 21.23 5.38 Twaalf Amerikaanse super Sabre straaljagers zijn woensdag i op een vliegveld ten noorden van de Tbailandse hoofdstad Bangkok geland en vandaag zullen er nog acht volgen. Dit is woensdag in Bangkok bekendgemaakt. De Amerikaanse militaire zen dingen hebben ten doel een even tuele aanval van pro-eommunis- tische Laotiaanse Pathet-Lao- troepen te weerstaan. De eerste vier van een onbe kend aantal Amerikaanse trans- sportvliegtuigen zijn reeds in Bangkok gearriveerd. Zij zullen de mariniers, die door drie sche pen van de Amerikaanse zevende vloot naar Bangkok worden vervoerd, naar stellingen „nabij", doch niet langs de grens" vlie gen, zo deelde een Amerikaanse woordvoerder mee. De drie sche pen, waaronder de helikopter carrier „Valley Forge", stomen op het ogenblik in de Golf van Siam op naar Bangkok De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Thanat Khoman, verklaarde tegenover journalisten, dat de raad van de Zuidoostaziatische verdragsorga nisatie spoedig een bijeenkomst aan de gebeurtenissen in Laos zal wijden. Een datum is echter nog niet vastgesteld. De premier van Nieuw-Zee- land, Holyoake, zei woensdag dat Nieuw-Zeeland gevraagd is troepen te zenden naar Thailand. Premier Holyoake wilde niet zeggen van wie het verzoek om Nieuw-Zeelandse strijdkrachten was uitgegaan, van de regering van Thailand of van de Verenig de Staten. De Nieuw-Zeelandse premier was om commentaar gevraagd op berichten uit Washington, dat de Verenigde Staten aan hun Zoavo-bondgenoten hadden voor gesteld in elk geval symbolische strijdkrachten naar Thailand te sturen. In antwoord op verdere vragen zei de premier, dat was voorgesteld dat Nieuw-Zeeland in elk geval tot vlagvertoon zou overgaan. De beslissing omtrent de vorm waarin dit zou moeten gebeuren, berust echter bij Nieuw-Zeeland. Premier Holyoa ke verklaarde, dat zo spoedig mogelijk een beslissing zal wor den genomen. De voorzitter van de interna tionale controlecommissie voor Laos, de Indiër Avtar Singh, die woensdag uit Khanghay, in cen- ADENAUER: De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft dins dag tegen enige christen-demo cratische parlementsleden ge zegd: „Mijn betrekkingen met president Kennedy, ook mijn per soonlijke, zijn nu even goed als De Sowjet-Unie heeft de re gering van India aangeboden een fabriek voor raketten en ge leide projectielen te leveren, zo verluidt van welingelichte zijde in Nieuw Delhi. India hoeft nog geen beslissing genomen. Het zullen in elk geval raketten zon der atoomkoppen worden, want premier Nehroe heeft herhaal delijk verzekerd, dat India geen belang in atoomwapens stelt. Enkele dagen geleden is be richt dat India overweegt Rus sische straaljagers aan te schaf fen. Amerika en Engeland zul len aankopen in de Sowjet-Unie ongetwijfeld als een onvriende lijke daad beschouwen. na mijn twee besprekingen met 1961"in Washington in november De bondskanselier bracht ver slag uit over de politieke toe- stand en zijn maandag gehouden twee uur durende bespreking met de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Walter C. Dowling. „Het is voor ons allen een vanzelfspre kende zaak dat de vrije wereld niet zonder de Verenigde Staten gespaard kan blijven" aldus Adenauer. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Gerhard Schroder, bevestigde tegenover verslaggevers dat minister Dean Rusk hem een brief gezonden had waarin het uitlekken van het Amerikaanse plan voor onder handelingen over Berlijn „mis bruik van vertrouwen" werd ge noemd. Hij zei dat Rusk niet de fede rale regering had beschuldigd, maar „in het algemeen" had ge- spi oken. Rusk had ook gezegd dat er in de V. S. ook indrt- creties voorkomen, aldus Schro der. traal Laos, in Vientiane is aan gekomen, verklaarde dat zowel neutralistische als pro-commu nistische zegslieden zich tegen over de commissie bereid hebben verklaard zonder voorafgaande voorwaarden met de rechtse par tijen te praten over de vorming van een coalitieregering. Tot dusver hadden de pro-communis tische partijen geëist, dat de por tefeuilles van Defensie en Bin nenlandse Zaken aan neutralis tische figuren zouden worden toevertrouwd, alvorens zij over een coalitie wilden onderhande len. De pro-oommunistische troe pen zouden, naar hem werd mee gedeeld, niet voornemens zijn de plaats Hoei Sai, nabij de grens met Thailand, weer binnen te trekken, als de regeringstroepen niet tot de aanval overgaan. Prins Boen Oem, de premier der rechtse regering van Laos, heeft tijdens een bezoek aan Taipeh, op Formosa, te kennen gegeven dat zijn regering bereid is tot onderhandelingen met prins Soevanna Phoema, de neutralis tische ex-premier, over de vor ming van een coalitie-regering, als hij de verzekering wil geven niet een werktuig der communis ten te zullen worden. Ook liet prins Boen Oem doorschemeren, dat zijn regering bereid zou zijn de ministeries van Binnenlandse Zaken en Defensie aan de neu tralistische groeperingen over te dragen, als prins Soevanna Phoe ma niet voor de communistische belangen gaat werken. Prins Boen Oem en vice-pre mier Phoemi Nosavan, die een bezoek van vier dagen aan For mosa hebben gebracht, vertrek ken vandaag weer uit Taipeh. By het gereedmaken van ons nummer van heden ontstond een breuk aan één der machines ter voorbereiding van de pagina's van ons blad. Hierdoor waren wy niet in staat ons blad gedurende de nachteiyke uren af te drukken, waardoor wy genoodzaakt waren ons nummer van heden als een nooduitgave samen te stellen. In ons nummer van morgen zullen wij de ontbrekende pagi na's van ons n ummer van heden toevoegen. EEDACTFE „DE >TIIJE ZEEUW". De beklaagde ex-general Raoul Salan heeft woensdag op de tweede dag van het proces, een verklaring afgelegd. „Ik ben de leider van het ge heime leger", aldus Salan. „Mijn verantwoordelijkheid is daarom volledig en ik aanvaard haar, omdat ik niet van plan ben ver andering te brengen in een ge dragslijn die ik gedurende 42 jaar van actieve militaire dienst heb gevolgd. Ik ben geen bendeleider, doch een Frans generaal van een over winnend en niet van een versla gen leger. Indien ik, door op de dertiende mei 1958 „Lang leve De Gaulle" te roepen, het volk van Algerië en het leger heb misleid, dan komt dat omdat ik een vergis sing heb begaan. Om deze ver gissing te kunnen herstellen moest ik temidden van het volk blijven. En dit leidde ertoe dat ik de leiding van de O. A. S. op mij nam. Hij vervolgde: „Na de ineen storting, in 1961, van de opstand der generaals, volgde er een mee- dogeloze onderdrukking. Elke Fransman in Algerië, die Frans wilde biyven, werd het voorwerp van een teugelloze haat. Men heeft in Algerië het begrip zelf beschikking gehanteerd. Ik ver zeker u dat 5eze benaming van af het allereerste begin slechts een dekmantel is geweest voor een prijsgeven van Algerië", al dus Salan. Hij ging voort: „De veiligheids politie heeft in Algerië 400 man verloren bij het arresteren van leden van het Algerijnse bevrij dingsfront (F. L. N.) maar bi> de verscheidene honderden arresta ties van leden van het geheime leger heeft niet één politieman het leven verloren. De Mohammedaanse moorde naars van vierhonderd leden van politie en marechaussee zyn ach tereenvolgens, ter gelegenheid van de amnestie, die na het sta ken van het vuren in Algerië (Adv.) Als openingsactie van onze het motto Verlichting bij de BUCK goedkoper Bezichtig onze le étage Vrye toegang Noordstraat 84-86 Tel. 2573 Terneuzen werd afgekondigd, op vrije voe ten gesteld. Maar ik ben degene, die mij moet voorbereiden op het vuurpeloton", verklaarde de ex- generaal. Salan vervolgde: „Het geweld van de O. A. S. is het antwoord op de meest afzichtelijke van alle gewelddaden. Deze bestaat uit het roven der nationaliteit van personen, die hieraan willen vast houden. Ik ben niet van plan mijzelf ervoor te verontschuldigen, dat ik heb geweigerd een Franse pro vincie prijs te geven en meest heilige beloften te schenden. Ik zal mij er niet voor veront schuldigen dat ik dat deel van Frankrijk, dat zich ten zuiden van de Middellandse Zee uit strekt, heb verdedigd. Deze ver dediging gold tevens alle vrije landen, ondanks hun onverschil ligheid en kortzichtigheid. Twee beelden van het proces tegen ex-generaal Salan in Parijs. Boven: Iedereen, die de buurt van het paleis van justitie in Parijs nadert, wordt terdege ge controleerd, de bewakingsdienst neemt geen enkele risico. Onder: Vele juristen, die niets willen missen van dit belangrijke proces, wachten in de hal van het paleis van justitie om tot de tri bune te worden toegelaten. Ik verontschuldig mij er niet voor dat ik de communisten niet heb willen toestaan zich in een gebied te vestigen, van waaruit zij Marseille binnen een uur kun nen bereiken. En wanneer in dit zelfde gebied raketten van mid delbare reikwijdte worden opge steld, is het mogelijk Panjs daarmede te beschieten. En ik verontschuldig mij er evenmin voor dat ik de rijkdom men heb willen beschermen, die jonge pioniers voor Frankrijk in de Sahara hebben verworven. Want deze rijkdommen hebben de onafhankelijkheid van Frank rijk. althans wat betreft zijn olie voorziening, verzekerd", aldus ex- generaal Salan. De beklaagde gaf vervolgens een beschrijving van de aanslag, die in januari 1957 op hera werd gepleegd, toen zijn hoofdkwar tier te Algiers met anti-tank-gra- naten werd beschoten. Salan bleef ongedeerd, doch zijn staf chef werd gedood. Daarna zei hij: „Deze aanval was een uitvloeisel van een be langrijke samenzwering, die slechts kon slagen wanneer ik werd vermoord. De aanstichters van dit complot zijn dezelfden, lie nu de doodstraf tegen mij eisen. Zij wensen via een gerech telijke uitspraak te beperken het geen zij met hun bazooka-beschie ting niet konden verwezenlijken. Ik kan mijn verdediging niet in het juiste daglicht plaatsen, wan neer de zogenaamde bazooka zaak niet wordt opgehelderd", al dus Salan. Hij vervolgde: „Ik trad buiten de paden der wet door de strijd tegen de Algerijnse opstandelin gen voort te zetten. Maar dat deed ik niet voor de eerste maal. Ik verkoos het, op de dertiende mei 1958, om generaal De Gaulle in Frankrijk weer aan de macht te brengen. Ik kan mij tot geen enkele prijs veroorloven als een mede plichtige van generaal De Gaulle te worden beschouwd bij de tot standbrenging van het marte laarschap van Frans Algerië en het uitleveren van dit gebied aan de vyand. Na zijn 24 pagina's beslaande verklaring, waarin hij een over zicht gaf van de gebeur tenisen in Algerië na de eerste december 1956, waarop hij tot opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Algerië werd benoemd, te heb ben voorgelezen, besloot ex-gene raal Raoul Salan met: „In het vervolg zal ik zwijgen". „Iedere burger moet perplex staan, dat dergelijke omstandig- -heden in België nog mogelijk zyn." Dit zei dinsdagavond de Leuvense voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging, dr. La- noy, op een bijeenkomst in Herent by Leuven, waar dr. F. C. Paardekoper zyn voordracht over het thema „Er bestaan geen Bel gen" had willen houden. Het ver bod van de Belgische regering aan de Nederlandse leraar om naar België te komen bleek uit de woorden van dr. Lanoy nog verder te gaan: Ook het ten ge hore ibrengen van een op de band opgenomen lezing van hem was door de politie streng verboden. Ondanks de afwezigheid van dr. Paardekoper had men besloten de vergadering, waarop hij het woord zou voeren, te laten door gaan. In Leuven, vóór de biblio theek van de universiteit, ston den dinsdagavond bussen klaar om naar schatting 600 tot 700 Vlaamse studenten naar de tot op het laatste ogenblik geheim gehouden vergaderzaal te bren gen. In Leuven zelf was het on mogelijk gebleken een zaal voor de vergadering te krijgen. Voor zover er geen verbod toestond waren de eigenaars bevreesd voor incidenten. Van een tegenactie door de Waalse studenten was echter bij het vertrek uit Leuven niets te merken, behalve dan een aantal door hen aangebrachte aanplakbiljetten. De vergadering bleek plaats te hebben in een bioscoopzaal in het nabijgelegen Herent, eigendom van een Vlaamse hoogleraar, tevens burgemeester van deze plaats. Er waren dinsdag nog plannen gemaakt om de vergade ring met dr. Paardekoper in een zaal in Baarlehertog te houden, waarvan de ingang op Belgisch grondgebied, maar de ruimte zelf op Nederlandse bodem ligt. Het had echter aan voldoende tijd van voorbereiding ontbroken, zodat dit plan niet kon doorgaan. Tij dens de vergadering in Herent werd een motie voorgelezen door een niet-student, omdat de Vlaam se studentenvereniging sancties vreesde van het bestuur van de Leuvense universiteit, indien dit door een van zijn leden werd ge daan. In de motie wordt de hou ding van de Belgische regering jegens dr. Paardekoper „ten zeerste betreurd". Uit de zaal klonken kreten zoals „plastiek- bommen" en „schande". Een lid van het hoofdbestuur van de Vlaamse Volksbeweging, dr. Dae- nen, betoogde in een toespraak, dat dr. Paardekoper de Vlamin gen zeker de raad zou hebben ge geven om het federalisme na te streven om het probleem op te lossen. „U moet dag en nacht aan het federalisme denken", zou de Nederlandse leraar volgens dr. Daenen hebben gezegd. Politie, toygestaan door de gen darmerie, heeft na het midder nachtelijk uur de studenten uit eengedreven, toen zij na terug keer in Leuven begonnen van straatstenen een barricade op te richten. Daarvóór hadden zij ge demonstreerd voor de woning van de rector van de Leuvense universiteit, mgr. Van Wayen- bergh, en een deur en een aantal ruiten van een universiteitsge bouw vernield. Tegen één uur keerde de rust in de Leuvense sraten terug, na dat alle café's in opdracht van de politie waren gesloten. Inmiddels heeft een Kamerlid van de (Vlaamse) Volksunie toe stemming gevraagd de minister van Justitie te mogen interpel leren over de maatregelen van de Belgische regering tegen dr. Paardekoper. Een organisatie van Vlaamse studenten in Gent heeft in een motie geëist, dat de maatregelen zullen worden inge trokken en dat aan dr. Paarde koper verontschuldigingen wor den aangeboden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1