SNELFIX Het fel begeerde rijbewijs Tweede Korea dreigt in Laos De mislukte aanslag op Soekarno De stakingen in Spanje Oproep E. C. K. doet onrecht aan Nederlandse beginselen Pagra* I Opmerkelijke gast aan boord van de Willem Ruys Haalt u het nog even, voordat de vakantie begint? St,»"™Z2.aihgS?nE™.£ S'«hte opleiding en gebrek non boek ..Gesprekken met staiin" feeling veelal oorzaak van falen Gouverneur Platteel: DE VRIJE ZEEUW Als de „Willem Kuys" op 19 mei a.s. van zijn zestiende reis om de wereld in Rotterdam terugkeert, heeft het schip een opmerkelijke passagier aan boord. Het is John Fletcher Christian, burgemeester van het eiland je Pitcairn in de Stille Oceaan en achter-achter- achter-kleinzoon van Fletcher Christian, de leider van de mui ters van de „Bounty, het Engel se oorlogsschip, dat precies 175 jaar geleden uit Engeland naar Tahiti vertrok. De burgemeester maakt de reis op uitnodiging van de eigenaars van het schip, de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd Foto: Een beeld van de verwel koming in de kapiteinshut van de „Willem Ruys" op de rede van Pitcairn. V.l.n.r.: Anne Marie I.ouwerenberg, persdienst van de Rotterdamsche Eloyd; de heer Christian, zijn vrouw, kapitein Van den Heuvel en mevrouw Van den Heuvel. Nu al een jaarlang woorden niet bleken te helpen, heeft pre sident Kennedy met een paar forse maatregelen iedereen dui delijk gemaakt dat de Verenigde Staten niet werkeloos blijven toekijken, terwijl Laos een com munistische vazal wordt. Ieder een: niet alleen de communis ten. Het Amerikaanse dreige ment in te grijpen en de al begonnen beweging van troepen en schepen maant dit ernstig re nemen richt zich minstens zo scherp tegen de rechtse konink lijke regering van de Laotiaanse prins Boen Oem. al zou dit eigen lijk de natuurlijke bondgenoot der Amerikanen moeten zijn. Kennedy is zich natuurlijk be wust, dat zo gauw zijn mariniers via Thailand en Zuid-Vietnam naar het strijdtoneel in Laos trekken, ze daar niet zozeer te gen de Pathet Lao-rebellen ko men te staan van prins Soevan- noe Vong, maar wel degelijk tegen de macht van Peking. De Indonesische minister van Voorlichting, Yman, heeft zich via de radio tot de provincies gericht met een beroep om de kalmte te bewaren en eensge zind te blijven in het licht van de poging om president Soekar no te vermoorden. In een officiële verklaring werd o.m. gezegd dat men de situatie onder controle heeft. Volgens ooggetuigen vuurde de aanslagpleger van een af stand van ongeveer vijf meter. Na een ogenblik van schrik greep een lid van de veiligheids dienst de dader bij de arm. An deren wierpen zich op hem, trokken hem op de grond en sleepten hem het paleis binnen. Soekarno scheen ongeschokt na de poging. Men zag hem lachen en praten met ministers Uit verscheidene plaatsen in de door stakingen getroffen gebie den van Spanje kwamen dinsdag berichten, dat de stakers aan het werk gaan. Volgens een mede deling, die door het kantoor valj de gouverneur van Austurié werd verstrekt, is de helft van de 40.000 stakende mijnarbeiders en de 3000 metaalarbeiders, die een sympathiestaking hieiden, naar het werk teruggekeerd. Voorts wordt gemeld, dat de sta kende fabrieks- en havenarbei ders in Bilbao langzamerhand weer aan het werk gaan. Vier R. K. arbeiders- en jeugd organisaties nemen stelling t.a.v. de arbeidsconflieten. Vier Rooms-Katholieke arbei ders- en jeugdorganisaties in Spanje hebben stelling genomen ten aanzien van de ..arbeidscon flicten", die zich op het ogenblik in verscheidene Spaanse provin cies voordoen. In een gemeenschappelijke ver klaring zeggen de vier groeperin gen allereerst, dat zij niet aan de kant kunnen blijven staan en hun solidariteit moeten uitspre ken met de mannen en de gezin nen, die lijden. De vier organisaties stellen, dat de arbeiders een loon moeten krijgen dat toereikend is om te leven op een peil, dat overeen stemt met de levensomstandig heden in een moderne maat schappij. De vier organisaties eisen voorts verscheidene rechten voor de arbeiders op. o.m. het recht van vrije vereniging en actieve deelneming aan en deelhebbing in gemeenschappelijke taken en de winsten en het eigendom van de ondernemingen. De organisa ties zijn van oordeel, dat in begin sel de staking niet veroordeeld moet worden en slechts beoor deeld moet worden „in het licht van het algemeen belang". De wetgever, aldus de verklaring, heeft de plicht, waarborgen te bieden die de oplossing van ar beidsgeschillen verzekeren. Vol gens de verklaring kunnen de ar beidsbetrekkingen en de maat schappelijke samenleving niet ge baseerd zijn op dwang en geweld. De vier organisaties verzoeken de overheid het evenwicht tus sen lonen en prijzen te bewaren en de ontplooiing van de minst ontwikkelde gebieden in Spanje te bevorderen. die zich haastten om hem geluk te wensen met de ontsnapping aan de aanslag. Behalve de dader werden nog twee personen in hechtenis ge- n"men. Voorts werden 100 man nen en vrouwen voor ondervra ging naar het hoofdkwartier van de militaire politie overge bracht. Waarschijnlijk uit veiligheids overwegingen heeft president Soekarno zich gisteren per heli kopter naar een studentenbijeen komst in Djakarta begeven in plaats van per auto zoals het voornemen was. Zijn wacht was zwaar versterkt en er was een scherpe controle van de toe gangsbewijzen. Militairen met machinegeweren en politie wa ren aanwezig. Volgens gewoonlijk betrouw-, bare kringen is de toestand van drie van de vijf mensen die bij de mislukte aanslag gewond werden, nog ernstig. Vernomen werd dat maandagavond een kogel is verwijderd uit de keel van de voorzitter van het parle ment, Zinal Arifin. De internationale controle commissie voor Laos De internationale controle commissie, die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Laos, heeft de drie partijen in het Laotiaanse geschil doen weten, dat zij met hen be sprekingen wenst over hervat ting van de onderhandelingen, die de vorming van een regering van nationale eenheid in Laos betreffen. Dit deelde een woord voerder van ae commissie dins dag in Vientiane mee. Volgens deze woordvoerder is de commissie bezorgd, en zij heeft dit ook aan de drie par tijen kenbaar gemaakt, over de huidige militaire situatie in het land. De voorzitter van de commis sie, bestaande uit gedelegeerden van India, Polen en Canada, de Kantfineren met van Ceta Bever Indiër Avtar Sing, zou een on derhoud hebben met de minis ter van Staat van de rechtse re gering, Sisoek Na Champassak, zo verklaarde de woordvoerder. Hij zei verder, dat de drie com missieleden heden een bezoek zullen brengen aan Khang Kai, waar de neutralisten hun hoofd kwartier hebben. Zij zullen daar met zowel de neutralisten als met de pro-communistische Pathet-Laoleiders spreken. De commissie wil voorts toestem ming voor een bezoek aan de door Pathet-Laotroepen bezette stad Ban Hoei Sai. En zo ontstaat een situatie die op een tweede Korea gaat lijken. Geen aantrekkelijk vooruitzicht, maar haast onvermijdelijk. Laat Amerika toe dat de communis tische opmars in Laos veel verder gaat, dan wordt de strijd tegen de rode rebellen met Chinese steun in Zuid-Vietnam hopeloos en voor Thailands onafhankelijk heid zijn dan de vooruitzichten ook niet rooskleurig meer. Leger in de pan gehakt Dc onvermijdelijke konse- kwentie daarvan is, dat het Azia tische pendant van de N.A.T.O. de S.E.A.T.O. op de fles gaat en het Amerikaanse - lees Weste lijke prestige in Azië zo laag zinkt als het maar kan, terwijl het Chinese evenredig stijgt. In Zuid-Vietnam en in de S.E.A.T.O. heeft Washington moreel en mili tair te veel geïnvesteerd dan dat het dit zomaar af zou kunnen schrijven. Een neutraal Laos was het minimum waarmee Amerika genoegen kon nemen om de Wes telijke belangen in Zuidoost-Azië te beveiligen en Kennedy heeft nu laten weten dat hij van dit minimum bepaald niet zal afzien. De flagrante schending van de wapenstilstand door dë rebellen van prins Soevanna Vong, die vorige week rond Nam Tha een goed deel van het regeringsleger in de pan hakten, is voor Moskou evenmin reden tot juichen. In hun Weense gesprek kwamen Chroesjtsjef en Kennedy overeen zich buiten de Laotiaanse kwes tie te houden en de drie prinsen bijeen te brengen opdat onder prins Soevanna Phoema een neu- tralistisch bewind zou worden opgezet. Waarom de Sowjet-premier dit deed waarschijnlijk verwacht te hij meer politiek nut van de neutralist Soevanna Phoema dan van de Chinezenvriend Soevanna Vong doet er weinig toe: hij heeft kennelijk getracht de over eenkomst ook na te komen. Het zal hem dan ook geen genoegen doen dat de Chinezen zich van zijn wensen niet veel aantrokken. De rol van Peking Of Chinezen regelrecht mee vochten is te betwijfelen, maar dat ze Pathet-Laosoldaten uit rusten en trainen voor een deel in de Chinese grensprovincie Joenan is zeker. De satelliet van Peking Noord-Vietnam schijnt welhaast zeker troepen te hebben geleverd. De Chinezen benoemden bo vendien een eerste diplomaat in Laos: de consul-generaal in Phong Saly. Het is, typerend, een bijbaantje voor de militaire commandant van Joenan, gene raal Ting Joeng-Tsjing. Diens genietroepen fungeren ook als de maatschappij die „vredelievend" een weg aanlegt in Noord-Laos. Daar staat ook de sterkste zen der van het land. die zich aan kondigt als „Radio-Peking". Het pijnlijke voor Washington is dat de mislukking van het ge sprek tussen de drie prinsen de rechtse Boen Oem, de rode Soevanna Vong en de neutralist Soevanna Phoema voor een groot deel te wijten is aan Oem. Deze zou geïnspireerd zijn door zijn minister van Oorlog, gene raal Phoemi Nosavan, een over tuigde communistenvreter die maar wil vechten, al blijkt zijn leger steeds het onderspit te del ven tegen de Pathet Lao. Niet veel hoop Washington heeft door de por- tefenille dicht te houden, al een paar maal geprobeerd dit twee tal tot neutralistischer en reëler gedachten te brengen, maar dit had geen enkel resultaat. Wash ington zal dit tweetal bepaald niet dankbaar zijn als Laos in derdaad een tweede Korea wordt. Diplomatiek wordt nog ge poogd te redden wat te redden valt. Op prins Soevanna Phoema, die aan de Rivièra zijn vermaak zoekt nu uit zijn gesprekken met de andere twee prinsen niets kwam, is een beroep gedaan naar zijn land terug te keren en nog een keer te proberen een rege ring van nationale (neutrale! eenheid te vormen. Via Moskou en direct is pressie op Peking uitgeoefend de militaire situatie van vóór het bestand weer te herstellen. Prins Boen Oem is nogmaals op het hart gedrukt o.m. door Kennedy's onderminister voor Aziatische Zaken Averell Harri- man dat zijn halsstarigheid de ondergang van zijn land bete kent. Het zijn de enige diploma tieke stappen die mogelijk zijn. Kennedy heeft kennelijk niet veel hoop dat ze succes zullen hebben. (Nadruk verboden.) HET BOEK VAN DJILAS De Amerikaanse uitgever van het boek van Djilas, William Jovanovich, noemde het besluit van de Zuidslavische regering zal echter toen op 26 mei in New J York worden gepubliceerd, al dus de uitgever. Met ingang van 1 juli zal het boek tevens in Italië, Duitsland, Frankrijk. En geland en Zweden en mogelijk nog in drie of vier andere lan den verschijnen. DODE BIJ BOTSING TUSSEN AUTO EN BUS (van onze verslaggever) Den Haag (P P) - De verkeersintensiteit op onze vader landse wegen neemt met de dag toe. Een belangrijk deel van deze toeneming vinden we in het aantal auto's err in die auto's zitten allemaal chauffeurs, mensen die het stuur en het gaspedaal bedienen, die meester zijn over tientallen paarde- Een botsing tussen een per- krachten, die snelheden van tussen de honderd en tweehon- sonenauto en een bus met 30 derd kilometer per uur kunnen ontwikkelen en beslissen over pendelaars heeft maandagavond leven en dood, niet alleen van zichzelf en hun inzittenden lno,*?tterdam;Zu^ het leven maar ook over leven en dood van andere argeloze wegge- gekost aan de 47-jarige con- troleur N. van de Wetering uit ,erf' de Maasstad, de bestuurder en Bii cle huidige verkeersintensiteit en de snelheden van de enige inzittende van de per- moderne gemotoriseerde voertuigen, waarbij in onderdelen sonenauto. Het ongeluk gebeur- van seconden ernstige situaties kunnen ontstaan, is het nood de tijdens het spitsuur op het zakelijk, dat de automobilist als het ware ogen van voren, kruispunt Oldengaarde—Zuider- - - parkweg. Gouverneur Platteel van Ned. Nieuw-Guinea heeft in een brief aan de Evangelisch-Chris- telijke Kerk in Nieuw-Guinea gereageerd op een oproep, die het breed moderamen van de algemene synode van deze kerk kortgeleden tot de Nederlandse en Indonesische regering heeft gericht voor een vreedzame op lossing van het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. In deze oproep werd onder meer gezegd, dat het ten zeerste be treurd zou worden wanneer de verhoudingen nog meer vertroe beld zouden worden door het gebuik van wapengeweld. Voorts werd de overtuiging uitgespro ken, dat een vreedzame oplos sing mogelijk is. wanneer beide partijen de mensenrechten van de bewoners van Nieuw-Guinea zouden willen eerbiedigen. Gou verneur Platteel zegt nu in zijn brief aan de E. C. K., dat deze oproep „duidelijk onrecht" doet aan de Nederlandse beginselen en doelstellingen inzake Nieuw- Guinea. Gouverneur Platteel schrijft onder meer: „De Nederlandse regering streeft er met alle mid delen naar om langs de weg van onderhandelingen met In donesië onder internationaal toezicht een vreedzame oplos-aanmaning in aan partijen om sing te bereiken voor het ge- de mensenrechten van do be- van dergelijke rijexamens, schil om Nederlands Nieuw-Iwoners van het omstreden ge- niiinoa T-fnnr» ViolfaiH irt rlo7n \?or. Tviarl +n vTrillz-w. „«-ut tt_ Guinea. Haar beleid in deze ver schilt derhalve niet van hetgeen door uw moderamen wordt be pleit. Uitgangspunt van de op roep van uw moderamen vormt echter de premisse, dat zowel Nederland als Indonesië zich toerust tot een oplossing van het geschil om Westelijk Nieuw- Guinea door middel van wapen geweld. Deze veronderstelling nu is ten enenmale onjuist en derhalve is het uitgangspunt van de oproep onaanvaardbaar. Gemeend werd, dat aangenomen mocht worden dat ook de Evan- gelisch-Christelijke Kerk toch voldoende met het bovenom schreven beleid der Nederlandse regering bekend zou zijn. Het zijn de voortdurende en nog steeds toenemende, voor een ieder waarneembare bedreigin gen ert agressieve daden van In donesië, welke de Nederlandse regering uit hoofde van de op iedere overheid rustende nor male plicht om de veiligheid van persoon en eigendommen van alle inwoners te waarbor gen. hebben genoopt geëigende maatregelen te nemen van een zuiver defensief karakter". „De oproep houdt tevens een van achteren en van opzij heeft, beschikt over een uitsteken de beheersing van zijn wagen ert een grote routine heeft, zodat hij bijzonder snel kan reageren, want er staan levens op het spel. Is het wonder, dat er op de examinatoren van het Centraal Bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, een wel uitzonderlijke zware verantwoording rust Kan die candidaat in het verkeer worden losgelaten of niet De examinator be slist Veel candidaten vatten hun verantwoordelijkheid in het ver keer te licht op, en denken het wel te kunnen. Dat bemerkten we duidelijk toen we eens een kijkje gingen nemen bij het afnemen bied te willen eerbiedigen. Voor „nou, ik heb er een natte rug z ver deze aanmaning mede aan Qp gehaald, maar het is wel fout!" et adres van de Nederlandse \yc hoorden deze woorden van een regering gericht is, ontbreekt jongeman, die zojuist de auto ver- daarvoor elke aanleiding en is liet, waarin hij met een examina- zij bepaaldelijk misplaatst", zo tol' van het Centraal Bureau voor zegt gouverneur Platteel voorts afgifte van rijvaardigheidsbewijzen in zijn brief. had gereden. rh^rvdt Evangelisch- Ih zal dadelijk mijn papieren f immers zeer voor de volgende keer indienen en e e end zijn, dat de Neder- het geld overmaken. Dan neem ik, 3 e ^e&ennösPOlitiek juist zodra ik bericht krijg, maar weer gebaseerd is op de erkenning een lesje en dan maar hopen, dat van ae menselijke waardigheid het lukt. Want ik moet zien mijn rij en de rechten der bevolking bewijs te hebben voordat de vakan- overeenkomstig artikel 73 van tie begint. Dan ggan we met ien het handvest der Verenigde Na- huurauto naar Italië, een prachtrit ties. Uw oproep doet derhalve meneertje, zo'n vierduizend kilome- duidelijk onrecht aan de Neder- ter in drie weken!" De examina- landse beginselen en doelstel- to*r fronsde de wenkbrauwen, lingen ten aanzien van dit ge- Maar ja," vervolgde de jonge- biedsdeel. Daarmee benadeelt man, „tenslotte slaag je de eer zij tevens de belangen der eigen ste keer toch nooit. Maar al zou ik bevolking' en heeft zij het effect, er tien keer over moeten doen, dat de pogingen der Nederlandse rijbewijs moet ik hebben!" regering, om te geraken tot een De examinator, di« ons gesprekje vreedzame oplossing van het van terzijde had gehoord, keek ons geschil, te fiustreren. Het kan aan en schudde het hoofd. „Ten- slechts betreurd worden dat zo- slotte slaag je toch de eerste keer doende juist het tegendeel werd nooit", herhaalde hij. „Dat is iets bereikt van hetgeen het doel van wat men ons zo dikwijls voor de de oproep was", aldus gouver- voeten werpt, alsof wij de can- neur Platteel. didaten opzettelijk de eerste keer laten zakken. Neen, zo is het toch beslist niet. De cijfers wijzen wel anders uit. Ongeveer de helft van de candidaten slaagt de eerste keer direkt, de anderen niet en zij zul len het nog eens moeten proberen". De candidaat en de school AUTORIJDEN, zowel de praktijk als de theoretische kennis van de verkeersregels, is niet, zoals zo vaak door de autorijscholen wordt geadverteerd, in tien lessen te leren. Hoeveel lessen er dan voor no dig zijn? Dit hangt af van de can didaat in kwestie en de instruk- teur. Heeft de leerling er feeling voor en treft hij een goede leraar, dan is hem de kunst van het auto rijden snel bijgebracht, maar dan mist hij toch nog de nodige erva ring. En dan zijn er ook nog nen- sen die het helemaal niet leren, om dat zij er ten enemale ongeschikt voor zijn. En dan ligt het ook nog voor een groot deel aan de instruk- teur. Hoeveel autorijscholen zijn er in ons land al? Zij springen als pad destoelen uit de grond en is het dan verwonderlijk, dat men een instrukteur treft, die zelf weinig verstand heeft van autorijden en verkeer en wie het er alleen maar om te doen is de candidaat geld uit de zak te kloppen? En is het dan ook verwonderlijk, dat men de eerste keer niet slaagt, omdat rm;n de kunst van het „veilig rijden" niet meester is Er zijn wel gevallen bekend van mensen die zelf met moeite of nog niet eens hun rijbewijs hadden ge haald en toch rustig een autorij school begonnen. Wat mag men van zo'n leraar verwachten? Gedegen opleiding DE RUIM 200 examinatoren van het Centraal Bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbewijzen zijn niet maar zo ineens examinator. Met zorg worden deze mensen uitgeko zen en getest op hun rijkwaliteiten, daarnaast moeten zij ook als mens geschikt zijn voor dit werk. Een op leiding in het examineren ontvan gen zij door enige maanden prak tijk met de beste examinators. Zij leren dan hoe te handelen als de candidaat veel last heeft van zenu wen en zij houden daar ook reke ning mee in hun rapporten. Zo :an het dus gebeuren, dat iemand, die wel fouten maakt, slaagt en ie mand, die foutloos rijdt, zakt, want ook de algemene indruk spreekt een woordje mee. Dan is er nog het sprookje, dat men ook bij de geringste fout ge doemd zal zijn het examen over te doen, maar dit is beslist onjuist en houdt geen steek, want veelal worden deze foutjes op rekening van de zenuwen van de kandidaat geschreven. Och er gebeuren zoveel dingen, ook tijdens de examens, Maar het belangrijkste waarop de ze examinators dienen te letten is wel de rijvaardigheid van de candi daat. Het gaat dus niet zozeer om de gemaakte foutjes als wel om de totaal indruk, de beheersing van de wagen, de vlotheid van rij den en de kennis van de verkeers regels. Het bureau beschermt de rijder tegen zichzelf, want het staat ge lijk met moord en zelfmoord om als ondeskundige met enkeie tien tallen paardekrachten onder de voet zich over de weg te bewegen. Wanneer de examinator dus de in druk heeft dat de kandidaat zich zonder gevaar voor 2ichzelf en an- De kennis van de verkeersre gels is van het allergrootste be lang. Ook hierover worden de kandidaten behoorlijk an de tand gevoeld. deren aan het stuur van een auto' kan zetten, dan kan hij het rijbe wijs krijgen. Eigenlijk kan men de candidaten niet genoeg testen in 'n' tijd als deze waarin de verkeers-' moloch zijn slachtoffers bij duizen-; den telt. Particulier bureau HET BUREAU voor de afgifte! van rijvaardigheidsbewijzen is een' particuliere instelling. Dit houdt inj dat het zijn eigen kosten met zijn eigen inkomsten moet ondervan gen. Ten onrechte wordt het bureau wel verweten, dat 't zoveel mogelijk' kandidaten laat zakken om zijn ei gen inkomsten te verhogen. Dit bu reau mag geen winst maken, al blijft het feit bestaan, dat er eerï reserve gevormd mag worden, want de mogelijkheid is er. evenais iii 't bedrijfsleven, dat er tegenslagen ko men, die niet te voorzien zijn. ,,Je slaagt de eerste keer toch niet", ré een fabeltje. Het wel of niet slagen heeft de kandidaat zelf in de hand. Natuurlijk wil men graag zo snel mogelijk autorijden, maar wie zich even realiseert welk een verantwoordelijkheid hij draagl wanneer hij achter het stuur va» een auto over de weg rijdt, da» zal men beseffen, dat het van be« grootste belang is, wanneer hij ee« gedegen opleiding heeft gevolgd, zo dat hij weibeslagen op het ijs komt Zij die zich werkelijk deze moei te hebben getroost en ook zelf we ten dat zij het autorijden en de verkeersregels volkomen beheersen) slagen vrijwel steeds de eerstg keer. Het is een kwestie van zelf discipline waarbij de heren exami natoren het kaf van het koren moe ten scheiden in het belang van «ré wiciligiieid op de weg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7