SANDE LAMP De aardappelprijzen Eric de Noorman De Pelsjager f 38." :n I 5.00 js I 33." TER TWEEDE KAMER WIJZIGING VAN DE OMZETBELASTING MARKTBERICHTEN RECHTSZAKEN ADRES VAN OUDEN VAN DAGEN AAN STATEN-GENERAAL De economische structuur van midden-Brabant Antwoord op vragen over onregelmatigheden bij aflevering en declaratie geneesmiddelen voor ziekenfondsrekening Gemeente Temenzen ridel lelijke SPECIALE Woensdag 16 mei 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 A'oensdag 16 mei 1962 Het bestuur van de Algemene fsond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit beeft vorige week de leden ge adviseerd, in hun winkels naast 3e dure aardappelsoorten ook een .goedkope bak" neer te zet ten. De heer J. D. Mol, die ere voorzitter is van deze bond. heeft 3e taak op zich genomen een telefonische speurtocht naar goedkope aardappelen te onder nemen. Hij heeft deze aardappe len, van rassen als Noorderling. Libertas en IJsselster, onder meer geproduceerd in de Noord- oostoolder. vooral aangetroffen bij de groothandel in het westen des lands. Ook in Den Haag heeft hij verschillende adressen opge spoord. Met zijn adressenmate- riaal helpt hij nu zowe' de leden van de algemene bond als van andere kleinhandelsorganisaties; als voorzitter van het bedrijf schap voor de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit kan hij niet de een bii de ander voortrekken, meent hij. Zij die de aardappelen bezitten: landkooplieden en commisionairs, hebben helemaal geen haast om ze kwijt te raken. Bij de abnor maal lage temperaturen van dit voorjaar is het bewaren gemak kelijker dan bij warm weer, en de nieuwe oogst is vertraagd. Als de huidige toestand aanhoudt is de regering wel verplicht oen maximumprijs in te stellen, meende de heer Mol. Maar er zul len dan geweldige klappen val len. voorspelde hij: Velen zullen duur ingekochte aardappelen goedkoop van de hand moeten doen. en er zal zwarte handel komen. De heer J. Bouwman, die voor zitter is van het bedrijfschap voor de groothandel en de tus senpersonen in aardappelen, en van de Vabena en de Veneta, de organisaties van resp. binnen landse groothandel en expor teurs, vertelde ons dat in de winkels thans tussen de 38 en 42 cent per kilo wordt betaald Zeven sprekers gaven zich gistermiddag op voor het debat in de Tweede Kamer over een voorgestelde wijziging van de omzetbelasting. Deze wijziging beoogt het 18-porcents-tarief voor een reeks van artikelen te verzachten. Voor de „verhoogde groep" van 10 percent werden geen wij zigingen voorgesteld. Wèl ech ter voor de „weeldegroep" van 18 percent, die sloeg op 34 ar tikelen. Het weeldetarief zal, volgens het ontwerp, blijven bestaan voor personenauto's en autobanden, televisietoestellen, goederen van nat uurbont en na tuurzijde, byouterieën, parfume rieën en sigarettenpapier. In het wetsontwerp werd ook voorgesteld op bepaalde gron den vrijstelling van omzetbelas ting te verlenen. Een onder nemer-fabrikant, die niet meer omzet dan voor 2500 gulden aan omzetbelasting onderhavige goe deren en daarnaast niet meer dan voor 15.000 gulden aan be lastingvrije goederen, zou van de omzetbelasting moeten wor den vrijgesteld. De vaste com missie voor financiën amendeer de dat laatste voorstel door laatstgenoemde bedragen te ver hogen tot 5.000 en 18.000 gulden. De voorstellen gingen de heer Van de Wetering (C.H.U.) lang niet ver genoeg. Auto's en tele visies zijn gewone gebruiksarti kelen en behoren dus niet on der een weeldetarief. Sigaretten papier evenmin. Spreker vond omzetbelasting op melkproduk- ten (room, pap, melkpoeder, vla etc.van 5 percent en op cho colademelk van 10 percent vol komen onjuist. Hij protesteerde tegen de vrijwel onbeperkte be voegdheid "an de minister om de wet op de omzetbelasting toe te passen. Spreker waarschuwde tegen het hoge tarief op auto banden in verband met ver- keersmoeilijkheid. De heer Lucas (K.V.P.) viel zijn voorganger bij in het be toog dat de omzetbelasting een verbruiksbelasting is en slechts één tarief behoort te kennen. Evenals de heer Van de Wete ring hekelde hij het weeldeta rief op sigarettenpapier. Spreker hechtte geen waarde aan het verweer van de staatssecretaris tegen verdere verlagingen van het weeldetarief op budgetaire gronden. Hij vroeg zich af of niet een totale herziening van de wet op de omzetbelasting nodig is. De heer Lucas vond de voor gestelde verlagingen op zichzelf wel aanvaardbaar, doch op zekere punten zeer willekeurig. Waarom worden b.v. sportvlieg- tuigen wèl naar een lager tarief overgebracht en autobanden niet? Budgetaire redenen daar toe aanvaardde spreker niet. De heer Kieft (A.R.) achtte het wenselijk om alle artikelen van het „weeldetarief" over te brengen naar het 10-percents- tarief. Hij vond de overwegin gen tot het handhaven van het 18-percents-tarief voor de zes groepen niet objectief noch evenwichtig, met name t.a.v. televisietoestellen, auto's en autobanden. Evenals de heer Van de Wetering drong spreker aan op terugwerkende kracht tot de datum van indiening van het wetsontwerp. Het debat wordt heden voort gezet. voor de bij de consument gewilde aardanpelsoorten. Controleurs van het bedrijfschap hebben ge constateerd dat or ook aardappe len van 25 of 26 cent per kilo worden aangeboden, maar dat de consument daar niet aan wil. De hoeveelheden, die van de ver schillende, dure en goedkope soorten worden aangeboden zijn ongeveer even groot en de ge middelde prijs van alle aangebo den aardappelen komt op 30 a 32 cent, vertelde de heer Bouw man. Grossiers zowel als winke liers nemen, met het oog op eventualiteiten, maar mondjes» maat aardappelen in voorraad. Veel groothandelaren zouden, ook al om aan eventuele maat regelen van de minister van Eco nomische Zaken te ontkomen, de prijzen graag naar beneden zien gaan. Ma»r ..u de vraag groter is dan liet aanbod is dat een moei lijk te bereiken resultaat. Prijs maatregelen zouden op dit ogen blik geen zin hebben, meende de heer Bouwman. Evenals de heer Mol vreesde hij dat ze tot zwarte handel zouden leiden. De vijftienduizend ton aardap pelen, die na het ingaan van de exportcontingentenng op 16 april nog mochten worden uitge voerd, zijn nu praktisch weg. De export ligt daardoor stil, op de door de jongste maatregel van het produktschap mogelijk ge maakte afhandeling van op 13 april lopende zaken na. Daarbij gaat het om een hoeveelheid van duizend a 1500 ton. schatte de heer Bouwman. De heer Bouwman meende, hoewel een schatting van de voorraad in deze tijd van het jaar moeilijk is, dat er nog aard appelen genoeg zijn om de perio de tot de komende oogst van de nieuwe aardappelen mee door te komen. Al moet dat ..genoeg" dan wel met een korreltje zout worden genomen, omdat het mede te danken is aan de tenge volge van de hoge prijzen iets verminderde consumptie. Zo groot als men normaal bij hoge prijzen zou verwachten is de consumptievermindering overi gens niet. Een kleine prijsstijging ver wachtte de heer Bouwman nog wel. al zei hi. erbij „geen profeet te zijn". (Op de P.otterdamse beurs deden Bintjes maandag 31 tot 35 per honderd kg tegen 25 tot 30 vorige maandag. Fu rore 32 tot 40 tegen 25 tot 31 vorige maandag Red. ANP.) Meldingen als zou tussen groothandelaren een afspraak zijn gemaakt betreffende een dagelijkse prijsverhoging werden zowel door de heer Mol als dooi de heer Bouwman tegengespro ken. VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 15 mei. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4293 stuksVee, ziinde 320 vette koeien en ossen; 1008 gebruiksvee; 640 vette kalveren; 153 graskalvéren; 1625 nuchtere kalveren; 75 paar den; 3 veulens; 131 schapen of lammeren; 288 weide/zuiglam- meren; 47 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien t 2,50ƒ3,40; Vette kalveren ƒ22,70; Slacht- paarden 2,302,80, alles per kg. Graskalveren 250475; Nuchtere Kalveren ƒ115ƒ145; Schapen 90f125; Lammeren 4065; Kalf- en melkkoeien 9751Ï75; Vare koeien ƒ675 ƒ890; Vaarzen 650950; Pinken 450625, alles per stuk. Overzicht; Vette koeien: aan voer iets kleiner, handel matig, prijzen ongewijzigd; Vette kalve ren: aanvoer als vorige week, handel goed en prijshoudend, pri ma's boven notering; Graskalve ren: aanvoer kleiner, kalme han del en onveranderde prijzen; Nuchtere kalveren: korter aan voer, levendige handel en ruim prijshoudend; Slacht paarden: iets meer aanvoer, stugge handel met gedrukte prijzen; Schapen, en lammeren: aanvoer als vorige week. tamelijke handel en goed prijshoudend; Kalf- en melk koeien: aanvoer gewoon, luie handel, prijzen iets gedrukt; Vare koeien: korter aanvoer, slepende handel, prijzen niet hoger; Vaar ten en pinken: matige aanvoer, handel stroef, prijzen iets ge drukt; Weidelammerenaanvoer even ruimer, handel vlot en ruim prijshoudend. Coventry Climax - SteinbOck - Mercüry - c Shelvoke Drewry Vorktrucks, met .een hefvermogen van 600 tot 8000 kg. electriscb - benzine - L.P;G.- diesel plate^uwagens, hefwagens en pallettrucks. ih'dustrictrekkers Onderhoud én controle Alle onderhoudswerkzaamheden- en onderdelen1- vborziening van'door ons geleverd interh- transpört-ma'tèrieel. Onderhoudsadviezen. Periodieke controle.van Uw intern-transport- materieel in Uw bedrijf. EIS VAN TIEN MAANDEN VOOR VERDUISTERING VAN 10.000 GULDEN „Onbegrijpelijk voor een boek houder", verzuchtte gistermor gen de president van de Rotter damse strafkamer, mr. P. J. C. Schipper, „U bent eenvoudig be zeten geweest van het wedden en gokken". Terecht stond de 46-jarige boekhouder K. R. uit Rotterdam, die in 1960 en 1961 voor een totaalbedrag van ca. 10.000 gul den had verduisterd van zijn werkgeefster, een Rotterdamse firma, alleen om zijn goklust te kunnen uitleven. Iedere week maakte hij een reisje naar Den Haag, waar hij zijn med-gokkers ontmoette. Het verlies overtrof de winst aanmerkelijk en daarom begon de boekhouder, hoewel hij een goed salaris verdiende, met geknoei met vakantiebonnen en voorschotpremies, het vervalsen van boekingen en handtkeningen, kortom met verduistèringen die opliepen tot vele duizenden gul dens. Het Rotterdamse bedrijf heeft hem inmiddels, na een schikking, finale kwijting ver leend. „De rechtbank heeft helaas in de laatste tijd nogal eens te ma ken met frauderende boekhou ders", zei mr. Schipper tijdens de behandeling. „Maar ik heb nog nooit meegemaakt dat het geld op een dergelijke manier werd besteed. Hoe komt u aan zo n onbedwingbare goklust?" De verdachte bleef het antwoord schuldig. Maar de verdediger, mr. G. J. Kohier, opperde de veron derstelling dat de boekhouder in handen van beroepsgokkers was gevallen. De officier van Justitie, mr. J. M. van Leeuwen, sprak van „ern stig misbruik van vertrouwen" en stelde als eis 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank zal op 29 mei uit spraak doen. „De Algemene Ouderdoms wet heeft niet datgene gebracht, wat er in feite van verwacht had mogen worden". Aldus het adres, dat dinsdagmiddag na mens de „Nederlndse Bond voor Ouden van Dagen" is aangebo den aan de Staten-Generaal. Een aantal van ongeveer 300 af gevaardigden van deze bond was naar Den Haag gekomen om aanwezig te zijn bij de aanbie ding van het adres. Dit werd in het gebouw van de Tweede Ka mer in ontvangst genomen door de griffier. In het adres wordt o.m. ge zegd, dat het nog steeds zo is, dat er een beduidend aantal be jaarden is, dat niet rond kan komen van de A.O.W.-uitkering. Geconstateerd wordt dat er vele bejaarden zijn die, geheel bui ten hun schuld, hun laatste levensjaren als een „armenzorg- trekkende" moeten doorbren gen. In het adres wordt dit on waardig genoemd, omdat „het niet meer past in het huidige sociale bestel van de maat schappij en de samenleving". Aangedrongen wordt op het in behandeling nemen van een arbeidsongeschiktheidswet, op dat aldus wordt in het adres opgemerkt er een einde zou komen aan de onwaardige toe stand waarin vele bejaarden thans nog verkeren. Rotterdam, Groothandelsgebouw, Weena 701, Tel. 119548.. Amsterdam - Twente, Hengelo INBRAAK BIJ MINISTER CALS Dinsdagmiddag hebben inbre kers zich, tijdens afwezigheid van de bewoners, via een ruitje van de achterdeur toegang ver schaft tot de woning van de mi nister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Vermist worden juwelen, waar van de waarde nog niet bekend is, en een geldbedrag van 60. Het Economisch Sociologisch Instituut te Tilburg heeft in op dracht van de Streekraad, waar in twaalf Midden-Brabantse ge meenten samenwerken, een rap port samengesteld over de eco nomische structuur en de eco nomische mogelijkheden van de streek. Het onderzoek strekt zich uit over de jaren 1950 t/m 1960. De werkgelegenheid heeft zich. al dus het rapport, in die jaren gunstig ontwikkeld. In 1960 wa ren in Midden-Brabant 111.000 arbeidsplaatsen bezet, meer dan de helft hiervan in de traditio nele Midden-Brabantse indus trieën, zoals de wol-, schoen en lederindustrie. Ofschoon de nijverheid het grootste aantal arbeidsplaatsen voor zich op eiste deed de sterkste toeneming van het aantal arbeidsplaatsen zich voor in de dienstensector. De agrarische sector zag zoals overal elders in den lande arbeidskrachten afvloeien. Gebleken is dat in de nijver heidssector een groot aantal (de traditionele) bedrijven een rela tief geringe bijdrage levert tot de produktie in Midden-Bra bant. Zich baserend op waarge nomen ontwikkelingen verwach ten de samenstellers dat in 1975 de beroepsbevolking in Midden- Brabant 119.000 personen zal be dragen. De natuurlijke bevol kingsaanwas betekent het cre- eren van 8.000 arbeidsplaatsen in de eerstvolgende jaren. Daar bij komen er nog 4.000 vermin derde werkgelegenheid in de traditionele bedrijven en als ge volg van een verdere afvloeiing in de agrarische sector. De ontwikkeling van de toe komstige regionale produktie sectoren de beschikbaar komen de beroepsbevolking zal worden te werk gesteld. In verband daarmede werd een rangorde opgesteld van de in de diverse bedrijfstakken te verwachten waardetoevoeging per arbeider voor 1975, die kan leiden tot een maximale bijdrage in de natio nale produktie en een maximale verhoging van het streekinko- men. Bij deze regionale indus trialisatie-politiek behoort een verbetering van de infra-struc- tuur van het gebied om het woon- en werkklimaat gunstig1 te beïnvloeden. Dit rapport van het E. S. I. heeft reeds punt van bespreking uitgemaakt in de besturen der streekgemeenten. Op 27 juni zul len tijdens een bijeenkomst te Tilburg de standpunten nader worden geformuleerd. Dit met de bedoeling om zo spoedig mo gelijk een structuurplan voor Midden-Brabant te kunnen op stellen. Ook Waalwijk heeft thans besloten aan de opstelling van het structuurplan mede te werken. Verwacht mag worden dat ook een aantal andere nog niet bij de Streekraad aangeslo ten gemeenten binnenkort een zelfde besluit zal nemen. Het structuurplan, dat ultimo 1963 kan worden tegemoet gezien, zal dan als richtlijn dienen voor het toekomstige gemeenschap pelijk beleid in geheel Midden- Brabant. In aptwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer A. A. J. de Wolf in verband met onregelmatigheden, die zich in Eindhoven bii de aflevering en declaratie van geneesmiddelen voor ziekenfondsrekening zouden hebben voorgedaan, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, meegedeeld van de voorzitter van de Ziekenfonds raad bericht te hebben ontvan gen, dat het vermoeden bestaat, dat zich onregelmatigheden heb ben voorgedaan. Hij heeft de far maceutische hoofdinspecteur van de Volksgezondheid verzocht zich ter zake op de hoogte te stellen. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Na overleg met de directeur-generaal van de Volksgezondheid en de voorzitter van de Ziekenfondsraad geeft de hangt af van de vraag in welke farmaceutische hoofdinspecteur 36. Met een uitdrukking van verbijstering en verdriet op zijn gegroefd gezicht staat Gunlaug moeizaam uit zijn zetel op en on danks zijn argwaan heeft de Noor man eigenlijk al weer spijt van zijn woorden. ..Hoe kunt gij een zieke beschul digen. heer koning," zegt Gunlaug waardig. „Ik ben de laatste jaren vrijwel geheel bedlegerig geweest. Mijn trouwe Eulf heelt al mijn zaken behartigd en geheel tot tevredenheid voor zover ik weet." „Dan wordt het tijd dat we Eulf nog eens nader aan de tand voe len." valt Erwin in. Maar Gunlaug schudt resoluut het hoofd. Hij weigert eenvoudig te geloven dat Eulf niet te goeder trouw zou zijn en Eric besluit ten slotte met een zucht: „Neem me niet kwalijk dat ik tot deze gedach ten gekomen ben, Gunlaug, maai de feiten wijzen in die richting. Laten we hopen dat deze gewonde de waarheid zou kunnen zeggen." En zo betrekt Eric de wacht bij de zwaar gewonde. „Ik vraag me af waar Eulf met onze twee mannen blijft," zegt Er- win op een dag. „We zijn nu bijna een week hier. hij had allang op de burcht kunnen zijn." ,,'t Is waar," beaamt Eric. Ook hem bevreemdt het lange uitblijven van de raadsman. En als Erwin voorstelt Eulf met een paar krijgers te gaan halen, stemt Eric toe. Wanneer het troepje uitge reden is, begeeft Eric zich naar de burchtheer. „Het gaat verkeerd met de ge wonde", zegt1 hij. „Ik vrees dat hji de nacht niet haalt." „Heeft, hij nog gesproken", klinkt Gunlaugs stem mat. „Weinig", antwoordt Eric, en aan wat hjj zegt is geen touw vast te knopen. Of het moet werkelijk zijn dat Eulf hem vermoord heeft want dat is het enige wat ik er uit op kan maken." Op dat moment dient een schild wacht zich aan. „Er staat een haveloze kerel voor de poort,' meldt hjj, „die eist de burchtheer te spreken. Zijn naam is Thorfinn Snelvoet." van de Volksgezondheid de offi cier van Justitie van het vermoe den van onregelmatigheden op de hoogte gebracht. Voor zover het de minister bekend is, heeft deze aangelegenheid slechts betrek king op één apotheker. Het on derzoek zou echter kunnen uitwij zen, dat hier niet van een inci denteel geval kan worden gespro ken. Op de vraag van de heer De Wolf. of de minisiey van oordeel is dat de methode vUn aflevering en declaratie van geneesmiddelen: ten behoeve van ziekenfondsver zekerden de mogelijkheid tot on-' regelmatigheden in zich sluit, althans bevordert, antwoordt de! bewindsman, dat hij nooit belang rijke algemene klachten op dit punt heeft vernomen. Wel is hij er zich van bewust, dat moeilijk een regeling zou zijn te vinden, die men niet zou kunnen over treden. De minister zegt zich zijn oordeel over deze aangelegenheid te moeten voorbehouden tot het onderzoek heeft plaats gehad. Het is hem overigens bekend, dat de Ziekenfondsraad reeds gerui me tijd in overleg met de betrok ken groeperingen doende is een meer geperfectioneerde wijze van berekening en controle uit te werken. De bewindsman kan zich voorstellen, zo zegt hij in ant woord op een desbetreffende vraag van het lid der Tweede Kamer, dat door publikaties ter zake bij bepaalde patiënten onge rustheid is ontstaan over de kwa liteit van de afgeleverde genees middelen. Hij acht het echter niet nodig zijnerzijds maatregelen te treffen om die ongerustheid weg te nemen, omdat hem gebleken is dat de kwaliteit van de afge leverde geneesmiddelen niet in het geding is. VLS- EN HENGELAKTEN. Vis- en hengelakten, waarvan de geldigheid ingaat op 1 juni 1962, zijn vanaf heden verkrijg baar ter gemeentesecretarie, in gang Marktzijde. Terneuzen, 14 mei 1962. De Burgemeester. H. RIJPSTRA, NOORDSTRAAT 38 TERNEUZEN TELEFOON 01150-2581

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5