)rum! GESCHENK WEEK VAN HE FOTO GRAFIE HUWELIJK IN ATHENE China protesteert bij India Regering aanvaardt advies inzake looncompensatie OP DER BEVOLKING HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Mislukte aanslag op president Soekarno Actie van Mohammedanen in Algiers [aandag 14 mei 1962 reling van van liefst jr. Samen smaak: il lekker! DINSDAG 15 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5599 De huurverhoging: De regering is bereid het voorstel van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over te nemen inzake de omvang van de looncom pensatie voor de voorgeno men huurverhoging per 1 juli 1962. Vier betrouwbare AANHOUDING IN OOSTENRIJK PHILIPPIJNSE PRESIDENT NIET NAAR AMERIKA MELDING VAN AANVAL OP CUBAANS SCHIP DE TOESTAND IN SPANJE DE GEBEURTENISSEN IN LAOS •M- ;Jr:'X' jrugge en Maatje Maria Ha nk, won. Seheldekade 55. ■weiyksaangiften. 3 mei. Odor, iphinus Marie de Hulsters, 29 n„ won. te Westdorpe, en Ro- i Marie de Bakker, 23 j., jd. ei. Paul Jean Marie Janssen^ jm., won. te Ukkel, en Jea- Louise Theresia van der Poet, jd. 8 mei. Frans van Meeren- 19 j., jm., en Calharina ;se, 19 j„ jd. welijksvoltrekking. 10 mei. Jo- Polfliet, 63 j., en Oscarina a Acke, 55 j. erleden. 4 mei. Neeltje Kik, ri., won. te Oude Tonge. 6 mei. nnes van Moorten, 90 j., we- van Louisa Corjjn, won. te ran Gent. OOP DER BEVOLKING. TERNEUZEN. Ie week van 4 tot 10 mei heb- zich in deze gemeente geves- 5ehippers, Axelsestr. 179 a/b, Dordrecht; M. S. Meertens— liezen, Tramstr. 10, van Axel; Dooms—Tromp, Klaassenstr an Zaandam; A. A. Verstra Ir. Buyzestr. 9, van Zaamslag an Booma, Kastanjelaan TS ïoensbroekJ. P. M. Dekkers rietstr. 17, van Roosendaal Bijl, Van Steenbergenlaar an Leidschendam; J. A. Ver- Nareisstr. 21, van Sas var A. Blanckaerl. Oostkant lontenisse; T. A. van Aevde lenspolderstr. 1, van Maas- akken: Witte. Tholensstr. 32. naar C. E. P. de 'Wit, Nieuwe Ir. .17, naar Breda; Tl S. lor, Nieuwe Kerkstr. 17. naar I. SmitsHallegraeff, Burg. r. 12, naar Harderwijk: J. K. d. EendenHaartsen, Eras- r. 10, naar Clinge: J. v^an aar, Stijn Streuvelsstr. 2r>. Baarn; A. J. de Vilder, Van str, 32. naar IJzendüke. Trankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprlls Der mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een salvo van vijf kanonscho ten van de batterijen op de heu velen boven Athene gaf gister ochtend het begin aan van de huwelijksdag van prinses Sophia van Griekenland met Don Juan Carlos, de Spaanse troonpreten dent. De straten van het centrum van de Griekse hoofdstad langs de door de koninklijke stoet te volgen route waren vroeg in de ochtend reeds vol mensen onder wie vele buitenlandse bezoekers, l'elen hadden de nacht in de bui- enlucht doorgebracht om zich van een goede plaats te verzeke ren. Het was een warme, zonnige la g en de duizenden-Griekse en Spaanse vlaggen hingen vrijwel jcwegingloos aan hun masten. Eenheden van de Griekse itrijdkrachten markeerden de oute van het paleis naar de Katholieke Dionysius-kerk en de orthodoxe kathedraal van de Maagd Maria waar de twee plechtigheden zouden plaats vin den. Op sommige punten kwa men militairen de politie te hulp om de wegen vrij te houden. Ge durende de kerkdiensten zou het werk voor oen uur of vier wor den stopgezet. Tegenover de Katholieke kerk ivas een speciale tribune voor Spaanse bezoekers opgericht. Op Een beeld van het huwelijk in Athene tussen prinses Sophia van Griekenland en de Spaanse troonpretendent Bon Juan Car los. De foto toont de huwelijksvol trekking in de Rooms-Katholieke kerk van St. Denise. NOORDWESTELIJKE WIND. Ten noorden van de Azoren handhaaft zich een krachtig ge bied van hoge luchtdruk. Het centrum hiervan verplaatst zich langzaam naar het zuiden onder invloed van de toenemende depressie-activiteit bij IJsland. Boven de Britse eilanden be vindt zich wat minder koude lucht, die zich met noordweste lijke winden in de richting van ons land beweegt. Het front dat dc voorste be grenzing van deze lucht vormt zal de komende 24 uur ons land passeren, wat plaatselijk met wat regen of motregen gepaard zal gaan. medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot hedenavond. Iets minder koud. Over het algemeen veel bewol king en plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DINSDAG 15 MEI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.38 Terneuzen 12.13 Hansweert 0.40 12.53 Walsoorden 0.50 1.03 WOENSDAG 16 MEI v.m. n.m. Breskens 11.54 12.22 Terneuzen 0.29 12.57 Hansweert 1.09 1.37 Walsoorden 1.19 1.47 ZON MAAN op onder Op onder Mei. 15 4.47 20.26 15.47 3.39 16 4.46 20.28 16.53 3.59 17 4.44 20.29 17.59 4.20 18 4.43 20.31 19.07 4.42 ld 4.41 20.32 20.16 5.03 een andere, tegenover de Ortho doxe kathedraal, kregen de ver tegenwoordigers van het Atheen- sc gemeentebestuur een plaats. De Griekse premier Karaman- lis kreeg een ovatie toen hij met zijn echtgenote bij de Katholieke kerk arriveerde. Een afdeling mariniers van de Spaanse kruiser „Canaries" presenteerde het ge weer toen zijn Cadillac voorbij reed. Daarna begonnen, tegen negen uur, achtereenvolgens le den van het diplomatieke korps en koninklijke gasten uit alle streken van Europa bij de kerk te arriveren, in kleurige unifor men en lange, sierlijke gewaden. In de eerste van acht auto's met rode kroon die uit het koninklijk paleis naar de Katho lieke kerk kwamen zat Koningin Juliana met koning Olaf van Noorwegen. Na hen volgden ko ningin Ingrid van Denemarken met koningin Victoria Eugenie van Spanje, grootmoeder van de bruidegom. In de derde auto was Prins Bernhard gezeten met de koningin-moeder van Roemenië, vervolgens ex-koning Umberto van Italië met ex-koningin Ma rie-José, ex-koning Michael van Roemenië met koningin Anna, de prins en de prinses van Lich- tenstein, prins Rainier van Mona co met prinses Gracia en tenslot te de groothertog-opvolger van Luxemburg en de hertogin. Vervolgens kwamen vier auto's met blauwe kroon waarin de acht prinsessen-bruidsmeisjes waren gezeten. Deze namen vier aan vier ter zijde van de rode loper bij de ingang van de kerk, hun plaats in, in afwach ting van de bruid. Aan een kant stonden de prinsessen Irene van Griekenland. Benedicte van De nemarken, Irene van Nederland en Maria del Pilar van Spanje, aan de andere kant Anne-Marie van Denemrken, Anne van Frankrijk, Tatiana van Radziwill en Alexandra van Kent. Hun sierlijke witte jurken contrasteer den met het rood en geel van de anjer-versiering bij de ingang, de rode loper en de kleuren van de Griekse en Spaanse vlaggen. Groot gejuich steeg op toen koningin Frederika van Grieken land met de graaf van Barcelona in een open auto arriveerden. Er werden blauwe, rode en gele bal lonnen opgelaten, het Griekse volkslied werd gespeeld en daar na liet Spaanse. De koningin droeg een lange beige organza japon, met parels bestikt. De auto werd voorafge gaan en gevolgd door zes schim mels. Dan volgde de bruidegom in het uniform van kapitein van het Sgaanse leger, vergezeld door de gravin van Barcelona. De brui degom en de andere 'eden van het koninklijke gezelschap traden de kerk binnen om op dc bruid te wachten. Prinses Sophia arriveerde, in een door acht schimmels getrok ken rijtuig, in gezelschap van haar vader, koning Paul van Griekenland die de veldmaar- schalks-unjform droeg. Vooraf gingen 28 ruiters op witte paar den en 25 volgden het rijtuig. De bruidsmeisjes assisteerden de bruid bij het verlaten van het rijtuig. Terwijl prinses Sophia, aan de arm van haar vader, de kerktrappen opging, glimlachend en stralend, weerklonk het Griekse volkslied. Boven op het bordes stond zij even stil en, zich spontaan omwendend naar de enthousiast juichende menigte, wuifde zij met haar wit gehand- schoende hand alvorens de kerk binnen te treden. Het hofkoor, 120 man sterk, zong bij het binnenkomen van de bruid het Alleluja uit de Messias van Handel. Van de Lycavitos-heuvel weer klonken 21 kanonschoten en de klokken van de Dyonisius-kerk luidden toen de huwelijksplech tigheid volgens de Rooms-Katho lieke ritus werd voltrokken. Deze plechtigheid duurde drie kwar tier en omvatte een huwelijks mis. Het kerkinterieur was prachtig versierd. Mgrs Benedictus Brendisi. de Rooms-Katholieke aartsbisschop van Griekenland, stelde de rituele vraag in het Grieks aan prinses Sophia, die met „malista (ja) antwoordde, en In het Spaans aan Don Juan Carlos, door deze beantwoord met „si" (ja). Toen de stoet de kerk verliet j zong het koor Handels „Amen". Een 72-jarige vrouw onder de toeschouwers buiten de kerk zou aan een hartaanval overleden zijn. Een veertigtal andere men sen viel flauw in de warme zon of kreeg eerste hulp vanwege in het gedrang opgelopen kwet suren. Getuigen bij de Rooms-Katho lieke plechtigheid waren de prin sen Don Alfonso de Bourbon Segovia en Infante Alfonso van Orleans, beiden neven van de bruidegom, en de hertog van Aosta en prins Michael van Grie kenland, neven van de bruid. Het bruidspaar ging bij het verlaten van de Katholieke kerk onder een ereboog van sabels door die door officieren van de Spaanse vloot was gevormd. Spanjaarden.buiten de kerk rie pen: „Viva el rei" (leve dc ko ning). Bruid en bruidegom wuifden naar de menigte toen zij het rij tuig bestegen voor de terugrit naar het paleis voor een korte rust alvorens zich naar de Ortho doxe kathedraal te begeven voor de tweede plechtigheid. Ook bij de voltrekking van de orthodoxe plechtigheid werden 21 saluutschoten afgevuurd en de kerklokken geluid. Ook in de stoet naar de Ortho doxe kerk kwam als eerste auto die van Koningin Juliana en ko ning Olaf en verder dezelfde volgorde als bij de rit naar de Katholieke kerk. De tweede route ging door nauwe straten waar bijzonder veel belangstellenden zich verzameld hadden, voorna melijk Grieken, de schoolkinde ren met Griekse en Spaanse vlag getjes voorop. Men zag er geen Spanjaarden. Bij de ingang van de Ortho doxe kathedraal waren afgevaar digden van alle Griekse provin cies verzameld, een kleurrijk schouwspel van plaatselijke kle derdrachten biedend. Toen de bruid hier met haar vader aan kwam hield de 83-jarige Ortho doxe Griekse primaat, aartsbis schop van Athene mgr. Chry- sostomos, die haar bij de ingang opwachtte, haar het evangelie boek voor, waarop zij een kus drukte. In de kathedraal geurden 35.000 rode rozen. De plechtig heid hier, doo'* de primaat en 25 leden van de heilige synode ver richt, duurde een klein uur. Na de orthodoxe ceremonie reed het bruidspaar in het ko ninklijk rijtuig door de hoofd straten van Athene waar Griek se meisjes in folkloristisch cos- tuum langs de route stonden en confetti en rozenblaadjes naar het rijtuig wierpen. Kroonprins Constantijn reed op een schim mel achter het rijtuig. Tijdens dé plechtigheid in de Orthodoxe kathedraal fluisterde de bruid nu en dan Don Juan Carlos iets toe, waarschijnlijk om hem de betekenis van de cere monieën duidelijk te maken. Ko ning Paul, die het bruidspaar ter zijde stond, verrichtte als eerste de „uitwisseling der kronen" en werd hierin gevolgd door de acht bruidsmeisjes die elk op haar beurt de kronen van het hoofd van bruid en bruidegom namen. De officiële burgerlijke in schrijving van het huwelijk ge schiedde in de troonzaal van het paleis ten overstaan van premier Karamanlis en minister van Ju stitie Papaconstantinou. De gasten lunchten in de paleistuin. Het verrassende {„Titel-Triptiek"voor al bum, dia-en smalfilmpro jectie) ligt voor u klaar bij uw fotohandelaar. Maandagmorgen te 7.50 uur plaatselijke tijtl heeft een aan hanger A an de „Darul Islam" een aanslag gepleegd op het leven van president Soekarno. Deze is ongedeerd gebleven. De aanslag geschiedde in de tuin van het paleis te Djakarta, waar ter gelegenheid van een Mohammedaanse plechtigheid on geveer 1000 personen aanwezig waren. Toen Soekarno zich naai de microfoon begaf voor een radiotoespraak, vuurde dc dader een aantal schoten op hem af van een afstaan van 15 meter, die hun doel niet troffen, doch wel vijf andere aanwezigen: de voorzitter van het parlement, Zainal Arifin, de vice-voorzitter van het raadgevende college, Ah mad Chalid en drie leden van Soekarno's lijfwacht. Zij liepen allen lichte verwondingen op. De dader, een nog jonge man. werd gearresteerd nadat hij door de menigte was mishandeld. In een officieel communiqué over de aanslag dat later werd uitgegeven wordt gezegd, dat de politie en het leger ervan op de hoogte waren, dat de leider der Darul Islam, Kartosuwirjo, aan negen van zijn volgelingen op dracht had gegeven, de president te vermoorden, en dat daarom veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Volgens „Reuter" was Soekar no na de aanslag niet in staat, zijn radiorede uit te spreken en werd dit overgenomen door ie minister van Defensie, generaal Nasoetion. Nasoelion maakte geen gewag van de aanslag; de rede was een beroep op eenheid in de natie. Later in de morgen heeft Soe karno ten paleizc een bijeen komst belegd van de staf voor de operatiën tegen Nieuw-Gui- nea. Er zijn de laatste jaren ver scheidene aanslagen op presi dent Soekarno's leven gepleegd. In januari 1962 ontplofte in Makassar op ongeveer 100 meter van zijn auto een handgranaat. Er zouden in verband met deze aanslag 700 arrestaties verricht rijn. In november 1957 wierpen China heeft in twee nota's bij India geprotesteerd tegen een „nieuw geval van binnendringen en provocatie van Indische troepen in de westelijke sector van de Chinees-Indische grens". Indische troepen hadden op 2 mei een militaire post op Chi nees gebied ingericht en op 5 mei waren twee Indische mili tairen verder Chinees gebied binnengedrongen en hadden op een Chinese voorpost geschoten. Dit incident toont aan dat India de spanning in de gehele westelijke sector van de Chi nees-Indische grens wil vergro ten, aldus één der nota's. In de andere wordt gezegd dat India de beginselen van vreed zaam naast elkaar bestaan, wat de grenskwesties betreft, heeft geschonden en had geweigerd opnieuw onderhandelingen te voeren over de handelsovereen komst tussen India en Tibet, die de volgende maand afloopt. De Indische minister-presi dent. Nehroe, heeft maandag in het Lagerhuis te New Delhi het denkbeeld verdedigd het be twiste gebied in Ladach aan de noordwestelijke grens van India tot een gedemilitariseerd gebied te maken om daarmee een basis te scheppen voor onderhande lingen met China over het grensgeschil. Hij herinnerde eraan dat India reeds eerder heeft voorgesteld dat de Chi nese troepen worden teruggeno men tot achter de grens die op Indische kaarten voorkomt, en de Indische troepen zich terug trekken tot achter de grens op de Chinese kaarten. Nehroe zei dat de Indische regering de Chinezen heeft mee gedeeld dat de Chinezen de weg, die zij over het Aksaitsjinpla- te-u nebben aangelegd, voor niet-militair verkeer kunnen blijven gebruiken zolang er nog geen algemene regeling van het grensgeschil is. Dit Indische aanbod is tot Ladach beperkt en slaat niet op de door China op geëiste gebieden verder naar het oosten, aldus Nehroe. De minister van Volkshuisves ting. mr. J. van Aartsen, en de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, B. Rool- vink, hebben dit gisteren in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld. Zoals bekend, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid uitgaande van het wetsontwerp inzake de huurverhoging gead viseerd de procentuele looncom pensatie te stellen op lVa pet, zulks met een minimumcompen satie van ƒ2,25 per week. De compensatie zou volgens het ad vies verplicht moeten worden gesteld voor loon- en salaristrek- kenden, wier inkomen niet meer bedraagt dan 13.000 per jaar, alsmede voor degenen wier inko men meer bedraagt, doch wier loon c. q. salaris geregeld is in een collectieve arbeidsovereen komst of bindend vastgestelde loonregeling. Deze compensatie zou voorts, hangende de adviesaanvrage in- ,jj I - - zake het vraagstuk van een middelen in 1 tablet! kostwinnersbijslag bij de Sociaal- Economische Raad, voorlopig in rac ige es rij ing ven pijn en snep jg vorm van een bijslag Conform zonder de maag van xlreak ie maken I die yan 19g0 moeten Worden ge- De vier geneesmiddelen van Che- geven. farine „4" hebben hun betrouw- In verband hiermee heeft het baarheid duidelijk bewezen, en bestuur van de Stichting van de millioenen mensen in de gehele ^.,beid tPvens Kemeend rich op dit moment van een nadere uit- baatJ j vaak ook spraak over de vorm van de bij- wanneer andere middelen faalden, slag alsmede over de vraag om- Bovendien zorgt één der bestand- trent de verwerking van de huur- delen dat een gevoelige maag niet bijslag I960 te moeten onthouden, van streek raakt. Met betrekking tot de gevol- gen. welke de voorgenomen B E* o»! huurverhoging zal dienen te heb- j KM**4" KA w* „Tf ben voor de sociale verzekerings uitkeringen. delen de bewinds lieden mede. dat het desbetref fende advies van de Stichting cisnn buis;* 20 isbisiier. f o,eo van de Arbeid nog niet is ont- Hjr.d'3! stripverpakking 40 tabletten f 1,50 Vangen. vwriiiij, iiiss.i 100 ttWm f 3,80 De regering is voornemens beroemde geneesmiddelen h étn tablet omtrent de aard en omvang van deze compensatiemaatregelen haar standpunt aan de Kamer kenbaar te maken, zodra zij het desbetreffende advies ter be schikking heeft. Naar het zich laat aanzien kan de ontvangst hiervan op korte termijn worden tegemoet gezien. Eén en ander zal te zijner tijd worden neergelegd in een daar toe strekkend wetsontwerp. Ook een verhoging van lonen en uitkeringen ingevolge de com plementaire sociale voorzienin gen, alsmede van de uitkeringen op grond van de Wet Buitenge woon Pensioen 19401945 en de Wet Buitengewoon Pensioen Oor logsslachtoffers 1947, ligt in het voornemen. In Oostenrijk zijn de gebroe ders Hans en Wilhelm Mauer, 4S en 44 jaar oud, voormalige on derofficieren van de S.S., aange houden op beschuldiging van deelneming aan massamoorden op Joden in 1942 in Sianislaw in Polen. Hans Mauer was sedert meer dan tien jaar directeur van de evangelische organisatie van Salzburg en als zodanig raads man van het hoge commissariaat van de Ver. Naties voor de vluch telingen in Oostenrijk. Zijn broer Wilhelm leidde het evangelisch kindertehuis in Salzburg. Tot nog toe waren zij tengevolge van een fout in de spelling van hun naam op dc lijst van oorlogsmis dadigers niet gearresteerd. Deze fout kwam pas onlangs aan het licht na de arrestatie van hun voormalige chefs Krüger en Schott in Duitsland. President Diosdado Macapagal van de Philippijnen heeft meege deeld, dat hij zijn voorgenomen bezoek aan de Verenigde Staten, dat deze week zou plaats vinden, voor onbepaalde tijd heeft uitge steld. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag j.l. een wetsontwerp tot betaling van 73 miljoen dollar aan de Phi lippijnen voor oorlogs-vorderin- gen verworpen. Macapagal zei hierover in een radiotoespraak dat dit werd opgevat als een negeren van wettelijke en morele verplichtingen van Amerika t.o.v. de Philippijnen en van gebrek aan belangstelling „voor oplos sing van de economische proble men van een standvastige bond genoot in de strijd tegen het in ternationale communisme". In een in Key West opaevan- gen televisie-uitzending uit Ha vanna is gemeld, dat een „pi- ratenschip" zondag op een pa trouilleschip van de Cubaanse marine heeft geschoten, waar door drie leden van de beman ning van het Cubaanse vaartuig gedood en vijf gewond werden. De aanval geschiedde ter hoogte van Santa Cruz del Nor- te, een vissersplaats in het noor den van Cuba. In een communiqué van de Cubaanse legerleiding wordt naar aanleiding van het inci dent gezegd: „Deze feiten tonen eens te meer de laffe en mis dadige methoden die de agen ten van de Amerikaanse gehei me dienst en de imperialistische regering der V. S. toepassen". Mohammedaanse terroristen handgranaten naar president Soekarno toen hij in Tjikini (bij Djakarta) zich temidden van kinderen bevond. Een aantal kin deren vond de dood. Op 9 maai t 1960 werd presi dent Soekarno's paleis in Dja karta door een Indonesische mi litaire vlieger in een Mig-17 be schoten. Waarnemers in Djakarta heb ben na de maandagmorgen op president Soekarno gepleegde aanslag opgemerkt, dat het Indo nesische leger nu waarschijnlijk zijn pogingen zal verdubbelen om de laatste overblijfselen van op standige bewegingen in Indone sië op le ruimen. Het feit, dat de „Dural Islam" ervan beschuldigd is voor de moordaanslag verant woordelijk te zijn. zal voor gene raal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie, hierbij van nut zijn, zo zeggen deze waarnemers. Nasoetion heeft on langs verklaard, dat nog dit jaar de binnenlandse veiligheid weer een feit zal worden. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Lincoln White, die op "zijn persconferentie verwees naar de poging om president Soe karno te vermoorden, zei maan dag: „Dit is zeer zeer verontrus tend nieuws voor ons en wij zijn voldaan dat president Soekarno ongedeerd ontsnapte". De stakingsgolf in Spanje, nu in zijn vierde week, heeft zich maandag uitgebreid tot BaYce- lona, waar 5.000 arbeiders van een autofabriek het werk heb ben neergelegd. De pogingen om het personeel van twee an dere fabrieken in Barcelona tot staken te bewegen, zijn niet ge lukt. Uit Bilbao en omgeving, waar ongeveer 28.000 man van scheeps werven en fabrieken in staking zijn, wordt een neiging tot werkhervatting gemeld, voor namelijk onder het administra tieve personeel. Zesduizend mijnwerkers te Puertollano in Midden-Spanje, die donderdag j.l. besloten be neden te blijven, hebben maan dag de mijn verlaten, maar wil len nog niet aan het werk. De 2500 landarbeiders van Villimartin in de provincie Ca diz hebben het werk' hervat na dat hun dagloon van 35 peseta was verdubbeld. Maandagochtend is eveneens het werk hervat in de koper mijnen van Rio Tinto in het zui den van het land. Daar hebben sinds vorige week woensdag 7.000 man gestaakt. In de kolenmijnen van Astu- rie, waar de actie begonnen is, staken nog ongeveer 40.000 man. De leider van de neutralisten in Laos, prins Soevanna Phoema, heeft maandag meegedeeld dat hij met liet oog op de slechter wordende toestand in zijn land tegen het einde van deze week uit Parijs naar Laos zal vertrek ken. In Vientiane is vernomen dat de leider van de communistisch- gezinde Pathet Lao. prins Soe- phanoevong, heeft ingestemd met hervatting van de onderhandelin gen. Hij zou echter hebben ge zegd dat de gevechten zullen voortduren totdat een coalitie regering is gevormd. Het ministerie van Buitenland se Zaken te Washington heeft meegedeeld dat de Ver. Staten en Thailand het eens geworden zijn over voorzorgsmaatregelen met het oog op de communisti sche opmars in Laos. President Kennedy heeft een gevechts groep van 1800 mariniers in Thai land bevolen in Thailand te lan den indien de autoriteiten in Bangkok daarmee instemmen. Negen Amerikaanse oorlogssche pen zijn met onbekende bestem ming uit Hongkong vertrokken. De politie in Algiers heeft mee gedeeld dat Mohammedanen maandagavond in auto's door voorsteden van Algiers reden en daarbij Europeanen aanvielen met vuurwapens en handgra naten. Volgens officiële gegevens heeft deze actie zestien Europea nen het leven gekost. Vieren twintig Europeanen zijn gewond, van wie twee militairen. Verder werden twee Mohammedanen ge dood en vier gewond. Volgens de politie opende de aanvallers op een plaats het vuur op een groep Europese kinderen. Op een café en een cabaret wer den twee aanvallen met vuur wapens ondernomen. Deze gewelddadige actie kwam na een betrekkelijk kalme dag. Tevoren had de politie melding gemaakt van acht doden, name lijk vijf Mohammedanen en drie Europeanen, als gevolg van aan slagen. Onder deze doden waren twee Mohammedaanse vrouwen en twee Europese kinderen. De actie van de Mohamme daanse aanvallers in de auto's duurde anderhalf uur en begon vrijwel gelijktijdig op verschil lende plaatsen. Ze begon om half zes en duurde tot zeven uur. Om kwart over zeven, werd het uit gaansverbod van kracht ver klaard, vijf kwartier eerder dan gewoonlijk.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1