Amerikaanse maatregelen met betrekking tot Laos Uniforme verkeersregeling in West-Europa Maatregelen in Algerië Lenteparade 1962 ARTIKELEN m je %akgeld ZAK GELD! Zevende vlootnaar de Golf van Siam gedirigeerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Chroesjtsjof spoort aan tegen meer produktiviteit Drie arrestaties in zaak exploderende handgranaten :erdag 12 mei 1962 van de sande n. 20 jaar kunnen een aangaan bij onxa bank in rijkspremie van 10% oor jougdspaarboekjos bedraagt, en premie ZE BANK oplopen tot S00.- BOVEN HET aESPAARDE BEDRAG goöp. boerinleenbank „TERNEUZEN" «aiffeisenbank ternjuzen i walstraat t axel: noordstraat - EN WATERFITTER JU een TELEFOON Frankering bij' abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6'.— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 14 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5598 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertentie;; tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zondag is te Washington van officieële zijde ver nomen dat president Kennedy de onder het bevel van de Amerikaanse „zevende vloot" vallende land-, zee- luchtstrijdkrachten bevel heeft gegeven zich gereed te houden om zich naar de Zuidoostaziatische wateren te begeven, indien de toestand in Laos duidelijk slech ter zou worden. Hieraan werd toegevoegd dat de communistische strijdkrachten, die thans het bestaan van Laos als staat bedreigen, er verkeerd aan zouden doen een dergelijke Amerikaanse handelwijze als louter machtsvertoon op te vatten. Van dezelfde zijde werd bevestigd dat een smaldeel van de Amerikaanse „zevende vloot", dat onder meer over sterke een heden mariniers en vliegtuigen beschikt, vrijdag j.l. uit de Baal van Subic. in de I'hilippijnen, naar de Golf van Siam is ver trokken. De president heeft, naar van Amerikaanse officiële zijde nog werd verklaard, zijn besluit ge nomen met het oog op de Ameri kaanse verplichtingen tegenover Laos on de aangrenzende staten Thailand en Zuid-Vietnam. Men voorspelt van dezelfde zijde dat de Amerikaanse regering op nieuw langs diplomatieke weg zal pogen tot een staken van het vuren in Laos te komen. „A.F.P." meidt uit Moskou dat radio-Moskou, in een commen taar op Kennedy's besluit, heeft verklaard dat Laos „wordt be dreigd door een rechtstreeksmi litair ingrijpen der Verenigde Staten." Volgens radio-Moskou ge schiedt dit „om de opstandige be weging van prins Boen Oem en generaal Poemi Nosavan, die reeds maanden lang het bereiken van een vreedzame oplossing van het Laotiaanse vraagstuk verhinderen, van een dreigende totale ondergang te redden." Volgens het ministerie van Na tionale Veiligheid in Vientiane worden sedert de val van Nam Tha, vorige zeek zondag, op twee door de Pathet-Lao bezette vliegvelden ten noorden van Vientiane dagelijks militairen en materieel aangevoerd. In de verklaring van het mini sterie wordt de vrees uitgespro ken voor een gelijktijdig offen sief tegen de „koninklijke hoofd stad" Loeang Prabang en de ,,-cgeringsstad" Vientiane. In een uitzending van de com munistische radiozender „Stem van Laos" werd zaterdagavond bekend gemaakt, dat pro-com munistische troepen de stad Hooi Sai, aan de Mekong-rivier, op vrijdag zijn binnengetrokken, „om de sociale orde te handha ven en de bevolking te bescher men." Volgens de radio waren de ver- digers van de stad in paniek ge raakt en gevlucht toen zij de terugtrekkende regeringstroepn uit Nam Tha, eveneens door de Pathet-Lao veroverd, zagen. Een Amerikaanse gevechts groep ter sterkte van bijna 1.000 man, zal voor onbepaalde tijd in noordoostelijk Thailand, dat aan Laos grenst, blijven. Dit heeft het opperbevel van het Thailand- se leger zondag bekend gemaakt. Zij zullen helpen bij het oefenen van Thailandse militairen. Amerikaanse militairen, die zijn getraind in guerillastnjd, hebben deelgenomen aan Zoavo- manoeuvres in Thailand. De ma noeuvres duurden tot 30 april. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Vientiane heeft meegedeeld dat er geen aanwijzingen zijn dat er een aan val op Loeang Prabang of Vien tiane op handen is of dat er Chi nese troepen in Laos zijn, zoals de rechtse regering in Laos eer der had verklaard. Niets wijst erop dat er meer wapens naar 't gebied worden overgebracht dan een maand geleden, aldus de woordvoerder. In welingelichte kringen te Washington is vernomen dat zich onder de oorlogsschepen die naai de Golf van Sian koers hebben gezet, het grote vliegkampschip Valley Forge" en twee andere aanvalsvliegkampschepen bevin den Aan boord van de „Valley Forge" zijn duizend tot tweedui zend mariniers met artillerie en tanks. STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. De regering van Laos heeft za terdag voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd naar aanleiding van onlangs gepleeg de „gewapend;- tussenkomst van buitenlandse strijdkrachten". Dit heeft de minister van Buitenland se Zaken ad interim, Susouk Na Champassak, zaterdag bekend gemaakt. De minister zei dat vrijdag avond tijdens een speciale kabi netsbijeenkomst eveneens was be sloten de Verenigde Naties van de schending van het verdrag door communistische strijdkrach ten op de hoogte te stellen. Op de vraag wat er van de Ver enigde Naties verwacht wordt, antwoordde Sisouk: ..Wij willen geen nieuw Kongo. Wij vragen slechts morele steun". SOEVANNA PHOEMA TERUGGEROEPEN. Prins Soevanna Phoema. de neutralistische Laotiaanse leider, die thans in Parijs is, heeft za terdag uit Vientiane 'n telegram ontvangen waarin hem wordt ge vraagd naar Laos terug te ke ren om de besprekingen te her vatten die moeten leiden tot de vorming van een collitiergering. Zoals bekend is men er tot dusver nog steeds niet. in ge slaagd een dergelijke regering uit de drie voornaamste groepe ringen in Laos de pro-com munistische. neutralistische en rechtse te vormen. Volgens Amerikaanse persbe richten zou ook de Amerikaanse regering aan prins Soevanna ge vraagd hebben pnmiddellijk naar Laos terug te keren. toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. PORTUGAL LAAT INDIASE ONDERDANEN VRIJ De Portugese regering heeft opdracht gegeven tot invrijheid stelling van de Indiase onderda nen. die na de val van de Portu gese enclave Goa, in India, in de Portugese bezittingen werden geïnterneerd. Zij zullen drie maanden tijd krijgen om het Portugese grondgebied te ver laten. De Portugese regering heeft nooit een preciese opgave van het aantal geïnterneerde Indiërs verstrekt, doch wel is bekend dat er na de vat van Goa duizen den werden aangehouden, voor namelijk in Mozambique, Oost- Alrika. KERNWAPENS VOOR BELGISCHE LUCHTMACHT? In officiële kringen in Brussel is verklaard, dat „niets bekend is" oveiJ het op korte termijn sluiten van een overeenkomst met de Verenigde Staten voor het ter beschikking stellen van kernwapens voor de Belgische luchtmacht. De verklaring werd afgelegd naar aenleiding van be richten daarover, die volgden op de verklaring van de Belgische minister van Defensie, Seegers, dat België zich bereid heeft ver klaard tot het oprichten van een escadrille van de luchtmacht, uit te rusten met kernwapens. In officiële kringen in Brussel legde men er o 'erigens de na druk op, dat België zich blijft verzetten tegen de vestiging van basis voor kernwapens of opslag plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Dit belet ove rigens de Belgische strijdkrach ten die in Duitsland zijn gele gerd niet over deze wapens te beschikken. VEEL BEWOLKING Het KNMI deelt mede: Het weer in Europa wordt be paald door een omvangrijk hoge- drukgebied waarvan het centrum tussen Ierland en de A/.oren ligt. Het veroorzaakt boven West- Europa noordelijke winden, waar mee koude lucht van de Noord zee wordt aangevoerd. Het hoge- drukgebied wordt aan de noord zijde aangetast door frontale sto ringen, die over IJsland naar de Noordzee trekken. Een van deze fronten bevindt zich boven Schot land en beweegt zich in de rich- tine van ons land en zal later tij delijk regen brengen. De wind is overwegend matig en draait naar het noordwesten. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. nedegedecld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Veel bewolking en tijdelijk wat regen. Matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. MAANDAG 14 MEI v.m. n.m. Breskens 10.40 11.03 T erneuzen 11.15 11.38 Hansweci t 11.55 12.18 Walsoorden 0.05 12.28 DINSDAG 15 MEI \.m. n.m. Breskens 11.54 12.22 Terneuzen 0.29 12.57 Hansweert 1.09 1.37 Walsoorden 1.19 1.47 MAAN op onder De zes E. E. G.-landen, Zwitser land. Oostenrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen zijn het eens geworden over een aantal verkeersregels, die in de vcr- keerswetgeving van deze landen zullen moeten worden opgeno men. Deskundigen uit deze lan den hebben de resultaten van hun besprekingen, die in de af gelopen twee jaren zijn bereikt besproken onder meer tijdens de onlangs gehouden bijzondere zit ting van een aantal Europese ministers van Verkeer in het kader van de Europese confe rentie van ministers van Ver keer. Prof. rar. A. D. Belinfante, die opdracht had gekregen een her ziening van de Nederlandse ver- keerswetgeving voor te bereiden, zodat de uniforme verkeersrege ling in West-Europa bevorderd zou worden heeft gistermorgen in een persconferentie in Den Haag mededelingen gedaan over de bereikte overeenkomsten. Het rapport van de deskundi gen is op 3 april in Parijs in be ginsel aanvaard. Een van de moeilijkheden is, aldus professor Belinfante, dat het in zo'n internationaal ver keersreglement niet goed moge lijk is altijd alle gevallen duide lijk op te nemen. Daardoor is net zoals bij het Nederlandse ver keersreglement rechtspraak nodig. De mogelijkheid bestaai daarom dat in verschillende lan den verschillende rechterlijke in terpretaties bomen. Zolang de rechtspraak in al deze ianden niet gelijk is zullen de verkeers regels uit elkaar groeien. Maar het opstellen van een rechtspraak is een politiek pro bleem, zeide professor Belinfan te. De afspraken die de groep van deskundigen hebben gemaakt hebben al enig effect gehad. Zo heeft bijvoorbeeld België de regel dat een weg waarin tramrails liggen een voorrangsweg is, afge schaft. Wij zullen ons reglement ook moeten aanpassen aan het opgestelde document. Er zitten natuurlijk compromissen en con cessies in. Professor Balinfante deelde mede welke afwijkingen van de Nederlandse verkeerswet- geving in de overeenstemming staan. lijke en geestelijke kwaliteiten moeten bezitten om een voertuig te besturen en de noodzakelijke kennis en geschiktheid hebben. Dat zou bijvoorbeeld mogelijk kunnen inhouden dat iemand die de verkeersregels sinds 1910 niet heeft bijgehouden, niet over de vereiste kennis beschikt. Het gebeurt dagelijks dat files voertuigen naast elkaar rijden. Dat is eigenlijk verboden. Dat zal dan gelegaliseerd worden, als de dichtheid van het verkeer dit noodzakelijk maakt. De algemene regel zal worden dat politievoertuigen voorrang hebben als zij zijn voorzien van acoustische en optische signalen. Dat zal dan ook bij ambulances waarschijnlijk gebeuren. Voorts zal er een algemene regel komen, voor die gevallen, waarin niet met wettelijke re gels is voorzien, zoals bij wegrij den, keren, het komen uit een uitrit. De regel zal zijn dat men dit pas mag doen, als andere weggebruikers niet worden ge hinderd. Een automobilist zal volgens de aanbeveling van de deskundi gen voortaan verplicht zijn te wachten als zijn weghelft geblok keerd is en er een tegenligger aankomt. Er zal een inhaalverbod komen, als men niet in redelijke tijd en dus met een redelijke snelheid kan inhalen. Als er een belangrijke ver plaatsing naar links nodig is om te kunnen passeren zal men voor het inhalen knippersignalen moeten geven. Voortaan zal, als het advies in de elf deelnemende landen in de wet zal zijn opgeno men de automobilist niet alleen moeten voorsorteren als hij links af wil slaan, maar ook als hij bij een inrit naar links wil gaan. Het is niet gelukt tot overeen stemming te komen over het vaststellen van een maximum snelheid in de bebouwde kom voor alle landen. Voorts wil men een voorzich tige aanloop nemen naar een regeling van de minimumsnel heid, zodat langzaamrijders ande ren niet hinderen. Voor Nederland en gedeeltelijk voor Denemarken is de uitzonde ring gebleven in de voorrangs regeling omdat er zoveel wielrij ders in liet verkeer zijn. Er is geen afspraak gemaakt over een gelijktijdige invoering van deze veranderingen in alle deelnemende landen. Maar men zal trachten deze invoering zo snel mogelijk te doen geschieden. Het Algerijnse voorlopige be stuur heeft zaterdagavond een aantal besluiten genomen ter uit breiding van de strijd tegen het rechts-extremistische geheime leger (O.A.S.). De gemeenteraad van Oran zal worden ontbonden. Vijftien regi menten Mohammedaanse solda ten van het Franse leger zullen naar Oran worden gezonden om de bestaande veiligheidsstrijd krachten te versterken. Zij zullen onder bevel staan van generaal Joseph Katz. opperbevelhebber der strijdkrachten aldaar. Het militaire garnizoen in Al giers zal met 15.000 man worden versterkt. Een 6.000 man hulppo litie zullen worden gerecruteerd om te helpen bij de bestrijding van het toenemende terrorisme in de grootste steden. Het voorlopige bestuur benoem de voorts een commissie die een plan zal opstellen voor isolering van de Europese wijken in de grootste steden ingeval van on geregeldheden. De commissie zal zo nodig voorbereidingen treffen voor bewapening van de Moham medaanse bevolking in deze ste den voor zelfbescherming. De besturen van Algiers en Oran zullen worden gezuiverd van mensen die worden verdacht van sympathieën voor de O.A.S. De gedelegeerde voor de open bare orde heeft opdracht gekre gen de organen die onder zijn competentie vallen, eveneens van verdachte elementen te zuiveren. De meeste politiecommissaria ten in Algiers en Oran zullen worden bezet door mobiele gen darmerie en troepen van de plaatselijke strijdmacht die onder de jurisdictie van het voorlopige bestuur vallen. Deze besluiten, die in een com muniqué werden meegedeeld, vol gen op een vergadering op vrij dag die in aanwezigheid van de Franse hoge commissaris in Al gerië, Christian Fouchet, werd gehouden ter bespreking van de zich steeds uitbreidende golf van terrorisme in Algerië. Onder een dreigend wolkendek, waaruit zo nu en dan wat regen neerdaalde, is zaterdagmorgen om 11 uur het grote bloemencor so uit de bollenstreek, dat dit jaar de titel „Lenteparade 1962" kreeg, in Sassenheim gestart. Voorafgegaan door de Konink lijke Harmonie uit 's-Hertogen- bosch begon de stoet aan een lange route die door de gehele bollenstreek voerde. Langs de wegen hadden zich, ondanks het slechte weer, duizenden opge steld om het corso gade te slaan. In totaal namen 28 praalwagens, 13 versierde luxe auto's en 26 muziekcorpsen aan de stoet deel. Kort voor de start moesten de organisatoren en juryleden nog grote moeilijkheden oplossen aan gezien de prijzen die de wagens behaald hadden, wel bekend wa ren, maar niet op de wagens ken baar gemaakt konden worden, daar de prijsetiketten onvindbaar bleken. Grote consternatie maak te zich van de jury. meester, voor al toen de burgemeester van Sas- senheim. de heer J. baron van Knobelsdorff, even poolshoogte kwam nemen. Op het laatste mo- CUBA Premier Fidel Castro van Cu ba heeft dezer dagen in een toe spraak opnieuw gesproken ovei sectarisme en andere fouten die een „crisis" hebben teweeg gebracht in de Marxistisch-Lc- ninistische partij van Cuba. De toespraak is donderdag door de Cubaanse pers gepubliceerd. Als fouten noemde de premier ontrouw aan de Marxistische be ginselen, kastegeest, corruptie, vriendjespolitiek en opportunis me. Daaruit waren ontevreden heid, chaos en anarchie voortge vloeid. Castro verweet de communis tische leider Anibal Escalente dat hij kader uit de oude commu nistische partij had geplaatst in bestuursfuncties, op leidende posten in landbouw en industrie en zelfs in het leger. Hij sprak ook over misbruik van gezag door politieke commissarissan, die zich me de leiding van het leger wilden bemoeien. „Men moet onderscheid weten te maken tussen de fouten van Anibal Escalante en dis van ons allen en van de 500 Anibals die hier rondlopen", aldus premier Ccistrc. In da provincie Matanzas was in strijd met de wet grond van kleine boeren in beslag genomen. „Wij zullen de grond aan de rechthebbenden teruggeven, want als door dit gebaar duizen den mensen worden tevredenge steld. zullen zij voortaan met de revolutie meelopen". ment bleken de prijskaarten ech ter bij een der heren achter in de auto te liggen, zodat deze moei lijkheid nog net voor de start kon worden opgelost. De ereprijs en tevens het pre dikaat „mooiste wagen van het corso" werden toegekend aan de praalwagen „sprookjestuin" van de Bond van Bloembollenveilin gen te Haarlem. Deze wagen was opgemaakt met blauwe hyacin then, gele tulpen, roze azalea's en oranje lelies. De praalwagen „waterval" oogstte veel bewonde ring. Van blauwe hyacinthen had men een fontein vervaardigd, terwijl de waterstralen gevormd werden door aane endr aad ge regen hyacinthen. Een metershoge wekker, die tijdens het rijden afliep en daar achter een op een bed van hya cinthen liggende uit bloemen be staande slaper kreeg van de jury de prijs voor het meest originele werkstuk. Lang moest dit jaar op het cor so gewacht worden, want oor spronkelijk zou het op 28 april gehouden worden. Het weer was echter zó koud, dat er toen niet voldoende bloemen voorhanden waren. De lange tijd van voorbe reiding is echter geresulteerd in een corso, dat volgens insiders het mooiste sinds jaren is. Salinger bij Chroe-sjtsjef De woordvoerder van het Witte Huis in Washington Pierre Sa- lir.ger, die een bezoek brengt aan ae Sowjet-Unie is zaterdag door premier Chroesjtsjef ontvangen op diens buitenverblijf bij Mos kou. De Russische premier gaf hier een diner, waaraan ook Chroesjtsjefs schoonzoon, Ad- sjoebei, die hoofdredacteur is van de Iswstia, aanzat. Volgens het persbureau van de Algerijnse voorlopige regering in Tunis is de O.A.S. begonnen met het ontvoeren van kinderen *in Algiers. Zeven kinderen tussen 7 en 12 jaar waren in de afgelo pen 48 uur uit Mohammedaanse wijken verdwenen. DE KOMENDE VOLKS STEMMING. Van kringen, die in nauwe ver binding staan met het Algerijnse bestuur in overgangstijd, wordt vernomen dat de volksstemming, waarbij de inwoners van Algerië in staat zullen worden gesteld 't recht tot zelfbeschikking uit te oefenen op 1 juli a.s. zal worden gehouden. BETREKKELIJK RUSTIGE DAG. Het is zondag betrekkelijk rustig geweest in Algiers en in Oran is 's morgens en 's middags niet één gewelddaad gepleegd. Vijf mensen verloren zondag ochtend in Algiers bij aanslagen het leven en zestien werden ge wond. In het begin van de mid dag ontploften nog twaalf kneed- bommen in Algiers die echter geen slachtoffers maakten. Daar na was het ook in de hoofdstad rustig. Eén kneedbomontploffing kost te zondagochtend in Algiers twee Mohammedanen liet leven en zes Europeanen werden gewond. De schade is aanzienlijk. In 48 uur tijds zijn in Algiers twintig mensen in hechtenis ge nomen in het kader van de actie tegen de O.A.S. De politie heeft zondagavond te Algiers meegedeeld dat zij tien leden van de generale staf van een O.A.S.-groep heeft ge arresteerd. De groep werd zater dag ingerekend. Een groot aantal wapens viel in handen van de politie. Behalve wapens, vond zij ook een geheime drukkerij, twee zendinstallaties. 900 goudstukken, gestolen geld en juwelen. MINISTER VISSER ZIET AE VAN HOGER BEROEP IN ZAAK—BLANK. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft afgezien van hoger beroep tegen het vonnis van het ambtenarengerecht, dat de heer L. H. Blank in zijn con flict met de minister in het ge lijk had' gesteld. De heer Blank is met terugwerkende kracht tot 1 maart 1961 bevorderd tot adju dant (hij was sergeant-majour) en ontvangt voorts een gecombi neerde schadeloosstelling en extra verlof. Adjudant Blank heeft sinds 1946 voor zijn belangen gevoch ten. Hij stelde dat hem ten on rechte bevordering is onthouden. En ook dat hij ten onrechte van 19481952 uit het leger ontsla gen is geweest. Een gestolen en uit vrees weg geworpen luchtdruk aanvals) gra naat blijkt het noodlottige projec tiel te zijn geweest, dat vorige week zaterdag in Rotterdam-zuid het leven heeft gekost aan twee .jongens, de 1! jarige H. A. Hen- drikse en de 8-,jarige Leon Burg hout. Do koninklijke marechaussee heeft de herkomst kunnen vast stellen aan de hand van een re gistratienummer op de kartonnen verpakking van de granaat, die kort na het ongeluk op enkele honderden meters afstand werd gevonden. Toen bleek ook dat nog twee granaten waren ont vreemd deze zijn nog niet te ruggevonden. De brigade Hars kamp van de koninklijke mare chaussee heeft inmiddels de da ders gearresteerd: drie dienst plichtige soldaten van een onder- De bestuurder zal de lichame- deel, dat in de Harskamp heeft gebivakkeerd. Zij wonen in Rot terdam-zuid, Dordrecht en Den Haag, de plaatsen waren ook de granaten in vijvers zijn gegooid. Het onderzoek in deze zaak, die in de Maasstad veel ontsteltenis heeft gebracht, was aanvankelijk in handen van de Rotterdamse gemeentepolitie. De koninklijke marechaussee werd er spoedig bij betrokken. Navraag bij munitiefabrieken leverde geen resultaten op. Maar men kwam toch vrij snel op het goede spoor, doordat een maga zijnbeheerder uit Hoendei lo rap porteerde dat hij uit een kist, die hij juist van een niet nader ge noemd onderdeel had ontvangen, drie aanvals'nandgranaten miste (type 13-ci. Deze munitie was ge bruikt door een eenheid, welke enige tijd in de Harskamp had doorgebracht. De verdenking viel daarbij op een dienstplichtig soldaat uit Rotterdam zuid, die na een huiszoeking bij zijn ouders tenslotte bekende met twee ka meraden drie granaten uit de kist te hebben gehaald, uit verza- meldrift. De militairen dachten aanvan kelijk dat de projectielen gas- handgranaten waren, maar toen zij ontdekten aanvalsgranaten in hun bezit te hebben, werden zij bang voor de 'mogelijke gevolgen en wierpen zij, tijdens hun verlof, de projectielen weg in vijvers. Wat zij niet wisten was dat de granaten blijven drijven: de op straat spelende Rotterdamse jon gens vonden een granaat en heb ben later op de Carnissesingel waarschijnlijk de veiligheidspen verwijderd, met als noodlottig ge volg dat de granaat explodeerde. De koninklijke marechaussee zoekt op het ogenblik naar de bei de andere handgranaten. De gear resteerde militairen hebben de plaatsen aangewezen, waar zii ze hebben weggegooid. ..Terwijl wij de maan 'bereikt hebben, ontbreekt ons de ver beeldingskracht en de energie om een machine te scheppen die arbeiders kan vervangen, speciaal vrouwen als die aan de spoorwegen werken „zo", heeft de Sowjetrussische premier Chroesjtsjov in een toespraak in Moskou voor spoorwegarbeiders verklaard. Chroesjtsjov drong aan op vergroting van de ar- beidsproduktiviteit om de econo- DE NATIONALISTISCHE BEWEGING SURINAME EN DE NEDERLANDSE TROEPENMACHT De raad van bestuur van de nationalistische beweging Suri name in Nederland heeft meege deeld dat de beweging naar aan leiding van „openlijke inmen ging in Surinaamse interne poli tieke aangelegenheden door de commandant van de Nederland se troepenmacht in Suriname, kolonel T. Beets, besloten heeft de Nederlandse minister van De fensie in overweging te geven de kolonel van zijn commando te ontheffen. Voorts wordt in een verklaring gezegd, „dat het de nationalis tische beweging Suriname is opgevallen, dat aan Nederland se zijde de gedachte leeft, dat de regering in Den Haag bereid zou zijn de Nederlandse troe penmacht onvoorwaardelijk uit Suriname terug te trekken als daarom door de Surinaamse re gering zou worden gevraagd. De nationalistische beweging heeft zich in deze zin tot de regering in Paramaribo gewend", aldus de verklaring. mische wedstrijd met het kapi talisme te winnen. Hij kritiseer de de „bureaucratische zorge loosheid" en gaf als voorbeeld dat de spoorwegen in het noor den van de Kaukasus vorig jaar niet minder dan 140.000 telegra fische instructies hadden ontvan gen. „De duivel zelf zou er niet meer uit wijs kunnen worden", aldus de premier, sprekend over gebrek aan samenwerking tus sen b.v. de ministeries van Ver voer en van Buitenlandse Han del waardoor het kon gebeuren dat een Russische boot leeg uit Cuba terugkwam terwijl de- voorziene vracht aan een buiten lands schip was toegewezen. Een van de dingen die Chroes jtsjov zou wensen was o.a., zo zei hij. een kaartjes-automaat voor de locale spoorlijnen die vals geld weigert en dat verge zeld zou doen gaan van een „har tig woordje" aan het adres van de bedri-ger. Hij pleitte verder voor invoering van het dubbele- ploegenstelsel bij de machine bouw. Het ongeluk in de mijn bij Charleroi Zaterdag zijn nog drie slachtof fers van de instorting die zich vrijdag in een op 350 meter diep te gelegen gang in een kolenmijn bij Charleroi voordeed, opgehaald. Hiermee is het totaal aantal do den van dit ongeluk, waarbij acht mijnwerkers onder vallend ge steente werden bedolven, geste gen tot zes. Twee van hen kon den, zij 't gewond, door reddings ploegen in veiligheid worden ge bracht. Zij verkeren niet in levensgevaar. De redders hadden vrijdagavond reeds drie lijken naar boven gehaald.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1