Stukje voor stukje bij de Deltawerken LEXINGTON Voetstappen op óe trap Jaarvergadering Coöperatieve Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen rITn Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 12 mei 1962 Een mijlpaal kan, wat heden bij de Deltawerken gaat geschieden, niet wor den genoemd. Wel is de af sluiting van het zuidelijke gat in het werk, dat over twee jaren de „Grevelingen- dam" zal zijn, een belangrijk karwei in het grote geheel der werken, waarvan deze Grevelingend: ook weer een onderdeel is. Een stuk je dus van een stukje. Tussen het Zuid-Hollandse Overflakkee en het Zeeuwse Schouwen-Duiveland ligt in het brede water van de Grevelingen, de grote zandplaat van Oude Tonge. Ruim twee jaar is men daarop aan het werk geweest. Het resultaat: er ligt thans over een lengte van ruim 3 kilometer een vrijwel gereed zijnde dam op, met alles wat er bij hoort aan beschoeiingen, bescherming met zinkstukken enz, alsook een deel van wat er op hoort. Dit laatste is een geasfalteerde rijbaan, die na voltooiing van het geheel zal 'dienen voor het langzame ver keer van fietsen en bromfietsen. Daarnaast komt de hoofdrijbaan, voorlopig 7 meter breed, met aangrenzend ruimte voor nog een rijbaan van 7 meter. Deze laatste is toekomstmuziek. Een ander verbreed gedeelte heeft het voltooide damstuk daar, waar het thans in het water ein digt aan de Flakkeese kant. De volle aandacht richt zich nu op de strook water tussen de plaats Bruinisse en wat nu nog het zuidelijke begin van de dam is op de plaat van Oude Tonge. De Grevelingen-oever nabij Brui nisse is echt niet meer wat hij enkele jaren geleden nog was. Nu is het voor de leek een chaos van zand, hopen keien, balken, bui zen enz. En dat alles tezamen vormt een onvervalst heuvelland schap, waarover men beurtelings moet klauteren en door grote waterplassen waden. Wanneer in 1964 de automobilist die zich van Rotterdam naar Vlissingen be geeft hoog boven een schutsluis rijdend, onder zich alleen maar keurig afgewerkte kaden en oeverbeschoeiingen ziet alvorens langs Bruinisse te rijden, dan is dat allemaal uit dit maanland schap voortgekomen. Voor Bruinisse ligt thans een ruime schutsluis waaraan sedert 1958 is gebouwd. Daarin zijn twee deuren aangebracht van het puntmodel. De beide andere deuren komen later, maar de sluis staat vol water. De diepe vaargeul tussen deze sluis en het vorengenoemde ge reed zijnde damvak wordt thans gedicht met betonnen caissons, die deels ter plaatse, deels elders in Zeeland zijn gebouwd. Het zijn niet zulke grote gevaarten als bij de bouw van de dam door het Veerse Gat werden gebruikt. De werkwijze is echter vrijwel dezelfdeper dag zijn in de afge lopen weken door sleepbootjes drie van die caissons naar het werk gesleept vanuit de werk- haven, die werd aangelegd ten westen van de bouwput voor de sluis. Drie ervan zijn geplaatst tegen de zuidelijke kop van de dam, met de overige werd be gonnen van de sluis af. Het is en blijft altijd een danig precisiewerk, en dat geldt niet slechts voor het op de juiste plaats laten zakken van deze caissons. Voordat dit gebeuren kan is er minder spectaculair, maar even moeilijk werk ver richt: er voor te zorgen, dat op de plaats, waarop de caissons komen te rusten, een vlakke „drempel" is gekomen van al dan niet met asfalt geïmpreg neerde stortsteen en al dan niet afgeschermd met zinkstukken, r.ylonmatten of ander materiaal. Dit is een werk, waaraan soms duikers te pas moeten komen. Zij moeten rapporteren of al les goed ligt en of de stroming van het water niet te niet deed wat mensenhanden min of meer in den blinde wrochtten. Mede door het gunstige weer in de laatste dagen verloopt het plaatsen der caissons naar wens. De caissons worden precies op de juiste plaats ingevaren, op een sein van de uitvoerder wor den in elk der zes vakken van de caissons van boven af kranen in de bodem opengedraaid. Het water kan dan binnenstromen en zienderogen daalt het betonnen geheel, dat de grootte heeft van een huiskamer, naar de bodem. Dan komt de eerste steenstor- ter aangevaren, een grote „bak" met compartimenten vol stort steen. Aan de ene lengtezijde van deze bak worden de compar timenten vanuit het midden om hoog geheven, zo ongeveer als bij een „kip"-vrachtauto en do keien vallen in holle „rollen" die in vakken zijn verdeeld. Dit maakt het mogelijk, die hoe veelheid stortsteen te doseren. Uit de trommels vallen de kei en aan de zeezijde in de juist geplaatste caissons tegen de stroming van het water. Als de ene kant van dc steenstorter leeg is, wordt de hele bak ge draaid en wordt het resterende stuk langs de caissons volgestort met steen uit de andere zijde. Eenzelfde bescherming van keien wordt aan de andere kant (de landzijde) van de caissons aangebracht, dooh daar door een drijvende.kraan, die met poliep- grijpers de keien van grote platte schuiten grijpt, omzwaait en dan doptelen op de juiste plaats in her'water stort. ïhtussen zijn de bakken met de „manchetten", die ook al ge reed lagen, naderbij gekomen. Deze manchetten zijn grote stuk ken beton, ook in zes vakken verdeeld, die precies passen op de bovenzijde der caissons. Met een hoge kraan op een „bok" worden ze boven de geplaatste caissons gehesen en er op ge plaatst een werk dat hier sneller is beschreven clan in de praktijk uitgevoerd. Hierdoor is het caisson een goede mansleng te hoger geworden. Dan komen de zandwerkers. De caissons, die nu nog vol wa ter zitten, en de lege manchet ten, moeten met zand worden gevuld. De zandwerkers sluiten een buis aan op een drijvende zandzuiger, en deze perst het in- en het water uit de caissons. Tevoren zijn de caissons ontdaan van al wat er op zat en voor het plaatsen nodig was: houten loop paden voor de bediening, afslui ters e.d. Aldus uitgekleed zijn de caissons gereed om te worden aangekleed met een mantel: een omwalling van zand, ter breedte van vele malen de rij caissons uiteraard, tot het geheel de hoog te en de breedte heeft van het gereed zijnde middelste deel der dam, waarna de bekleding volgt met bazaltsteen, zinkstukken voor onder de waterlijn, betonnen tegels van een bepaalde vorm die de golfslag bij ruw weer het best weerstaat, klei, de grasmat en op de ruin de wegen. Maar dan moet eerst de laat ste caisson zijn aangebracht in wat nu nog een open stuk van het zuidelijke stroomgat is. En dat zal, zoals reeds gezegd, heden gebeuren. In het noordelijke stroomgat. dus tussen de dam op de zand plaat en de kust van Overflak kee, is sedert enige tijd het werk onder water begonnen voor het maken van de „drempel" op de rivierbodem, die zal dienen als fundering voor het derde en laatste stuk van de dam. Wat de leek thans nog ziet in het open stuk water voor de wal van Overflakkee zijn verschillen de soorten grote vaartuigen waarop allerlei waterbouw-instal- laties, omringd door hulpvaar tuigen. Zo ligt er b.v. een drij vende asfalt-installatie, die het produkt, warme asfalt van 180 graden, naar de rivierbodem spuit. De rivierbodem heeft eerst een bewerking ondergaan door er een geul in te graven en op de vaste ondergrond daarvan een zanddam te storten, ver sterkt met Moezelgrind en Maas- grind. De bovenkant is zo vlak mogelijk gemaakt en het gloei end hete mengsel, dat er op wordt gespoten, zorgt voor de finishing touch. De drijvende in stallatie verplaatst zich lang zaam in de baan boven de on derwaterdam, 60 cm per minuut, en daardoor krijgt men een laag van gemiddeld 10 cm dikte en 5 m breed. Een duiker controleert dagelijks of alles op de juiste plaats komt. Hier gaat men straks een nieuwe werkwijze toepassen: ge spannen over drie hoge pylonen wordt in het komende najaar een kabelbaan aangelegd, waarlangs zich bakken met steen bewegen van het eindpunt van de dam, dat gereed is, naar de Flakkeese oever en terug. Onderweg laten werklieden in de bakken op de juiste plaats de lading in het water vallen tot de steen boven water de vereiste hoogte heeft bereikt, en dan volgt de verdere afwerking op de gewone manier. Deze werkwijze is bedoeld als proef. Slaagt ze dan wil men haar toepassen bij de veel moei lijker afsluiting van het Brou- wershavense Gat en de Ooster- schelde aan de zeezijde. Niet het gehele laatste traject wordt zo gemaakt. 400 m uit de wal van Flakkee naar de wal worden op het ogenblik (na de nodige grondverbetering) mijn- steenkaden gestort, waartussen een zandzuiger zand perst. Is ook dit op de vereiste hoogte boven het water dan volgt ook hier de afwerking op de traditionele wijze. Wanneer de gehele Grevelin- gendam gereed zal zijn (vol gens het plan in 1964) en de weg-aansluitingen gereed zijn. zullen dus Zuid-Holland en Zeeland een rechtstreekse weg verbinding hebben. Aan de grote brug bij Numansdorp in de Hoekse Waard is men thans ook begonnen en de Provin ciale Staten van Zeeland gin gen eerverleden week akkoord met de bouw van een brug over de Oosterschelde tussen Zierikzee en Noord-Beveland. dat sedert verleden jaar reeds door de Veerse dam een ver binding heeft met Walcheren. Het zal dan mogelijk zijn, per auto van Rotterdam naar Vlis singen te rijden over geheel niuuwe wegen. Als dan (in 1978) de laatste buiten-afslui ting van de Deltawerken vol tooid is 'de Oosterschelde aan de zeezijde) kan men dezelfde tocht maken over twee verbin dingen. Dr. Alfrid Filbert beschuldigd van moord op 11.000 Joden De voormalige S. S.-officier dr. Alfrid Filbert, die deze week met vijf andere voormalige S. S.-ers in West-Berlijn terechtstaat, is beschuldigd van moord in min stens elf duizend gevallen. Filbert, die van 1945 tot 1950 onder valse naam in Neder-Sak- sen woonde, stond, toen hij in 1959 gearresteerd werd, aan het hoofd van een bankfiliaal in Ber lijn. De thans 57-jarige was com mandant van het beruchte „Ein- satzkommando negen" dat in 1941 in bezette gebieden van de Sowjet-Unie Joodse mannen, vrouwen en kinderen om het leven bracht. Volgens de aan klacht zou Filbert reeds voor de aanval op de Sowjet-Unie aan het organiseren van de Joden uitroeiing hebben meegewerkt. Hij zou ook persoonlijk Joden doodgeschoten hebben. Bc i in ">ning van Spaanse ambassadeur in Kopenhagen De politie in Kopenhagen heeft meegedeeld, dat donderdagavond twee mannen een zelf vervaar digde Molotov-cocktail door een raam in de woning van de Spaanse ambassadeur hebben geworpen. Er werd weinig scha de aangericht. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS JS Op de algemene ledenvergade ring van de Coöperatieve Vruch tenveiling .Zeeuwsch-Vlaanderen' G.A., welke vrijdagmiddag in de bovenzaal van café „Du Com merce" werd gehouden, was dc voornaamste discussie gewijd aan het bestuursvoorstel de bij drage in het ledenkapitaalfonds voor een periode van 5 jaar te verhogen van 1 tot 2'/<. De meningen der vergadering lie pen hierover zeer uiteen, wat echter niet mocht verhinderen, dat dit voorstel na uitvoerige toelichting van achter de be stuurstafel, met algemene stem men werd aanvaard. De voorzitter, de heer A. P. E. Rammeloo, sprak in zijn ope ningswoord met voldoening over het verlopen jaar. De fruitprijzen lagen hoog, ook in het voorjaar; met de groente was het in het voorjaar minder. In het najaar daarentegen waren deze goed aan prijs. Ook de aardbeien had den oen vlotte afzet met goede prijzen. Toch attendeerde de heer Rammeloo de telers van aard beien en groente meer op sorte ring te letten, willen de kopers tevreden zijn en vertrouwd kun nen kopen, wat zeer zeker in de prijs tot uitdrukking zal komen. De produkten van de veiling hebben een goede naam bij de kopers en door het aanvoeren van een goed gesorteerd produkt kan hun vertrouwen nog meer gewonnen worden. Als per onge luk. tijdens grote drukte, een minder goed gesorteerde partij in een blok terecht komt, wordt de gehele partij minderwaardig en regent het klachten. Ook de aanvoer moet wel zo tijdig gebeuren, dat het perso neel het werk goed kan doen. In de toekomst, aldus de voorzitter, zal het vooral gaan om kwaliteit, vooral nu hot gemakkelijker is om fruitteler te worden en de groentebedrijven uit te breiden. De teeltvergunningen voor de fruitteelt zijn afgeschaft, zodat GROTE NEDERLAAG VOOR BRITSE CONSERVATIEVEN Na telling der stemmen in 413 van de 428 gemeenten in Enge land en Wales, waar donderdag gemeenteraadsverkiezingen zijn gehouden, staat vast, dat de con servatieve partij een grote neder laag heeft geleden tegen labour en de liberale partij. De conservatieve partij verloor 525 zetels, tegenover slechts 13 nieuwe zetels. In 35 steden heeft deze partij haar bestaande meer derheid verloren. Dé liberale partij boekte de grootste successen, en wel met 334 nieuwe zetelg tegenover een verlies van slechts 12 oude. De labour partij won eveneens 334 nieuwe zetels en verloor 74 oude. De onafhankelijken wisten 51 nieuwe zetels te bezetten, doch verloren er 121. Verdere verliezen voor de Britse conservatieven De Britse conservatieven heb ben ook vrijdag weer nederlagen in de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales te verwer ken gekregen. Toen de samen stelling van drie van de 428 raden nog niet bekend was,.hadden de conservatieven al 560 zetels ver loren en 76 gewonnen en de libe ralen veroverden er 339 en moes ten er 12 opgeven. De onafhanke lijken wonnen 53 zetels tegen een verlies van 122. Bijdrage Ned. Ilerv. kerk voor kerkbouw in Hollandia De generale financiële raad van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft besloten 25.000 beschik baar te stellen als bijdrage aan de bouw van een kerk voor de Evangelisch Christelijke Gemeen te Hollandia. 2) HOOFDSTUK II. DE VROUW, DIE BANG IS. Zij zit tegenover de inspecteur, weggedoken in haar witte zomer mantel als een vogel in zijn veertjes. Maar niet uit koude, hoewel de 8ste augustus een koele, regenachtige dag is. De uitdrukking van haar grote, zwarte ogen is onmiskenbaar vrees. Dat woord staat geschre ven op haar fijn, bruin getint ge zichtje. Het is tien uur in de morgen. Enkele minuten geleden heeft mevrouw Judge haar grote, grijze auto laten stoppen voor het poli ticbureau van het rustige villa dorp. dat nabij Berkenhof ligt. Ze heeft gevraagd naar commis saris Dirkhof. Daar hij afwezig is, bracht een agent haar bij in specteur Lund. Lund verrast een vage teleur stelling op haar expressief ge zichtje. Hij begrijpt dat volko men. Ze is bevreesd voor iets. Ze zoekt - steun bij de grijzende, brede, goedmoedige commissaris en niet hü ertn in -- -- '-„r Door WILLY CORSARI tot zijn spijt nog jonger uitziet dan hij al is. Hij zegt: „De commissaris is vanmiddag terug. Misschien wilt u mij intussen vertellen waar voor u zo bang bent." Ze kijkt hem verwonderd aan en kleurt. ,Zie ik er zo angstig uit?" „Het is m'n vak scherper te zien dan anderen." zegt hij. Ze aarzelt nog even. Dan zegt ze: „Ja, ik ben bang. Ik heb naar de commissaris gevraagd omdat ik hem van vroeger ken. Maar u kan ik het ook vertellen. Ik móét er met eimand over spre ken." Ze klemt de kleine handen in elkaar. Hij wacht zwijgend. Hij weet wie ze is. Hoewel hij nog slechts enkele jaren hier woont, weet hij ook dat Berken hof het eigendom van haar over leden vader was. Ze woonde er als kind en jong meisje met een oom en tante, haar voogd en diens vrouw. Dirkhof vertelde hem eens toevallig, dat hij die meneer Canna en zijn vrouw goed gekend heeft. Na haar huwelijk met -John Judge Neder- -V.. V" gebnorfr. TTlMr on 11: enige jaren genaturaliseerd En gelsman en korte tijd tevoren tot sir verheven uit waardering voor zijn bekende liefdadigheid stond het landhuis een paar jaar gesloten. Maar een jaar ge leden liet Judge het verbouwen en opknappen, liet de tuin in orde brengen en bracht er sindsdien enige weken door. gewoonlijk met gasten bij zich. Hij zelf pleegt dan vaak naar Engeland te vliegen, maar zijn vrouw blijft achter. Tien dagen geleden is Judge weer ip Berkenhof aangekomen, met zijn vrouw, zijn secretaris en enkele logé's. Het treft Lund, zo hulpeloos en haast kinderlijk teer als de vrouw daar zit, wier man zo'n belang rijke persoonlijkheid is en die als gastvrouw regeert, niet alleen op het grote Berkenhof, doch ook in een landhuis in Sussex en in een huis dat ze tijdens de Londense season bewonen. Toen Berkenhof weer in gebruik werd genomen, stonden in verschillende bladen bijzonderheden over Judge en zijn vrouw, over zijn loopbaan en zijn verdiensten als philantroop. Mevrouw Judge begint te spre ken, snel en ademloos: „De laat ste acht maanden in Engeland is mijn man voortdurend bewaakt door twee particuliere detectives. Hij had dreigbrieven ontvangen. Sinds enige tijd interesseert hij zich voor politiek. Hij steunt een zeer rechts staand maandblad en heeft zich daardoor vijanden ge- j maakt. Eens probeerde iemand ons huis in Sussex binnen te drin- F.cn andermaal is een van onze beste vrienden, Tjako Ki- Laan, die bij ons logeerde, door iemand gewond die schoot op mijn man. Tjako zag de man, sprong op hem toe en wilde hem het wapen afrukken. Het schot trof hem in de arm. De man ont kwam. Alles gebeurde zó vlug, dat mijn man niets had kunnen doen. Tjako bebschreef de aan valler als donker, vrij lang, met een scheve schouder. Zo moet ook de man er hebben uitgezien, die in Sussez wilde binnen drin gen en herhaaldelijk zagen be dienden sindsdien een dergelijke man rondzwermen om ons huis. Scotland Yard slaagde er totnog toe niet in, hem te binden. Op mijn aandringen nam John twee detectives, maar toen we hier heen gingen schafte hij ze af. Het verveelde hem, altijd be waakt te worden en hij- voelt zich hier veilig. Maar ik ben bang. Ik heb een voorgevoel dat er juist hier iets zal gebeuren. Onlangs heeft iemand door een venster van John's werkkamer gegluurd, toen hij daar 's avonds zat te werken met zijn secreta ris, Philip Gardner. Hij verzweeg het me, maar Gardner is verre famliie van ons, we beschouwen hem als een lid van het gezin en ik moeder zo'n beetje over hem; ik kreeg het uit hem." Lund glimlacht even. Het is roerend, zich deze tere. kleine vrouw voor te stellen „moede rende" over een volwassen man. (Wordt vervolgd.) GUNSTIG BOEKJAAR een ieder hiermee kan beginnen. De erkenningen voor de groen teteelt bestaan nog, maar men mag zoveel kweken als men wil. Ik geloof echter niet, zo ging de heer Rammeloo verder, dat wij ons daarover bang moeten ma ken, mits men vakman is. Het is daarom verheugend, dat niet alleen jonge, maar ook oudere mensen hun kennis trachten te vergroten. In het totstandkomen van de E. E. G. zag de heer Rammeloo gunstige perspectieven voor de afzet en voot- de extra kwaliteit reeds per 1 juli a.s. Dit betekent b.v., dat België voor die kwali teit de grens niet meer mag slui ten, waarvan de veiling wellicht zal kunnen profiteren. De heer Rammeloo feliciteer de in dit openingswoord tenslotte de secretaris-penningmeester, de heer dr. ir. J. P. M. v. d. Wolf namens de gehele vergadering met het door deze onlangs be haalde doctoraat in de landbouw kunde. Een geste, die de aanwezigen gaarne met applaus onderstreep ten. Uit het jaarverslag van het be stuur noteren wij, dat het leden tal aan het eind van het verslag jaar 181 bedroeg. In het begin van het verslag jaar onstonden ernstige moei lijkheden met enige leden om trent het naleven van de statu taire veilplicht bij de verkoop op het hout van fruit uit de oogst 1960/1961. Uiteindelijk was het bestuur genoodzaakt aan één lid een geldboete op te leggen. Door het dagelijks bestuur is gedurende vele maanden ge werkt aan het opstellen van con cept-statuten en een concept- huishoudelijk reglement. Beide werden vrijwel ongewijzigd aan vaard door de algemene verga dering, die op 19 mei werd ge houden. Het bestuur besloot tot het in stellen van een nieuwe regeling, waardoor de telers op aantrek kelijke voorwaarden in het bezit kunnen komen van eigen kisten. De veiling financiert de aankoop; de telers lossen hun schuld af in vijf gelijke jaarlijkse termijnen. Op deze wijze werden ruim 10.000 kisten door telers gekocht. Met betrekking tot het verko pen en verpachten van fruit op stam werden de verschuldigde provisiepercentages door het be stuur vastgesteld op resp. 3 en 1V2 9'c. De fruittelers werden door middel van een uitvoerig rondschrijven dd. 7 juni door de veilingmeester ingelicht omtrent de afzetverwachtingen voor het fruit en gewaarschuwd tegen verkopen op het hout. Desniette min werd door een vrij groot aantal telers een zeer aanzien lijke hoeveelheid fruit op stam verkocht. Dit drukte het omzet cijfer van de veiling over 1961 met verscheidene honderdduizen den guldens en uiteraard ook de bedrijfsresultaten. De daar bij betrokken telers leden door de gevolgde handelwijze tzamen een groot verlies, dat veilig ge steld kan worden op tenminste 200.000. Het is geen wonder, dat de Bond van Zeeuwse Fruit- pachters in zijn jaarvergadering kon vaststellen, dat 1961 voor zijn leden een zeer gunstig jaar was geweest. Deze wijze van ver kopen is echter een sterke rem voor de verdere ontwikkeling van de veiling en behoeve van de snel groeiende tuinbouw in ons gewest. Een ander gevolg van de vele verkopen op het hout was, dat het koelhuis in de herfst van 1961 niet volledig bezet kon worden. Een Belgische koopman huurde toen de overgebleven ruimte. Dit jaar, voor het eerst, stond de veiling volop in de belang stelling van Belgische kopers. Dit bracht nieuwe risico's mee, om dat de credietwaardigheid van de uiteindelijke buitenlandse kopers moeilijker te beoordelen valt dan die van binnenlandse. Het bestuur heeft deze nieuwe risico's zo goed mogelijk veilig gesteld. Plannen voor een uitbreiding van de aanvoerhal in 1962 namen vaste vorm aan en werden door de buitengewone algemene leden vergadering van 28 november met algemene stemmen goedge keurd. Deze vergadering was echter vooral uitgeschreven om te komen tot een positief besluit ten aanzien van deelname van de veiling in het Waarborginsti- tuut voor de Tuinbouw in Zee land. waartoe de nieuwe statu, ten reeds de mogelijkheid open lieten. De ledenvergadering var. 28 november besloot met alge mene stemmen in dit instituut deel te nemen. In het verslagjaar viel een be langrijke toename te constateren bij de aanvoer van winterbloem kool, waarvoor goede afzetmoge lijkheden bestaan. Het sorteren en het veilingklaar maken van dit produkt laat echer nog vaak te wensen over. De aanvoer van witlof met goede afzetkansen neemt nog steeds toe. Kwaliteit en sortering staan op een goed peil. Door het toepassen van verwarming bij het trekken van de wortels, wordt de aanvoer gespreid over de periode van november tot april. Mede daardoor heeft de veiling voor witlof een goede naam bii de kopers. De afzet van groenten had in de eerste zeven maanden van het verslagjaar in het algemeen een moeizaam verloop, maar daarna kwamen de prijzen voor vrijwel alle produkten op een aanzienlijk hoger peil. Bij aardbeien voor verse con sumptie viel een uitbreiding van de teelt te constateren, alsmede een gunstig verlopende afzet tegen goede prijzen. Appels en peren van oogst 1960/61 gingen in de eerste maanden van het verslagjaar vlot van de hand; dit gold spe ciaal voor Golden Delicious. De bewaarresultaten in de koelhuizen zijn gunstig. Dat ook de bewaarbaarheid van het ge koelde fruit een rol speelt, blijkt uit de uitvalpercentages, die in de seizoenen 1960/61 en 1961/62 resp. beliepen - 10% en 5%. Naar aanleiding van het toe gevoegde uittreksel van de ver lies- en winsrekening over 1961, gaf een lid in overweging de ex ploitatie van het koelhuis apart hierin op te nemen. Hij sprak er zijn twijfel over uit. of de bijdra ge der diverse gebruikers wel voldoende was om het koelhuis fendabel te doen zijn. Bovendien vond hij het onbillijk, dat iemand die geen gebruik maakt van het koelhuis, hieraan toch moet betalen. De tarieven wilde hij verlaagd zien. De voorzitter vroeg of de on billijkheid alleen werd gesteld bij verlies op de exploitatie, doch, zo vroeg hij, is dit ook het geval als er winst wordt gemaakt? Wil de veiling iets bereiken, dan moet er eensgezindheid heersen. Overigens zijn de tarieven hier even hoog als elders, daar deze provinciaal zijn vastgesteld. Het jaarverslag met de ver dere stukken van rekening en verantwoording over 1961 werd na deze ampele discussie goedge keurd, welke goedkeuring het bestuur tot décharge strekte. Enige huishoudelijke bestuurs voorstellen werden met algeme ne stemmen aanvaard, waarbij wgrd medegedeeld, dat deze pun ten voortaan niet meer op de agenda zullen voorkomen en dus gelden tot wederopzegging. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende heren A. van Hoeve te Sluiskil, C. A. de Kra ker te Zaamslag en M. A. Man neke te Breskens met grote meerderheid herkozen. In de plaats van de heer B. C. Baert te Koewacht, die als lid van de raad van commissarissen aftrad en statutair niet meer herkiesbaar was. benoemde de vergadering de heer J. Pladdet te Zaamslag. Als laatste punt voor de rond vraag werd het bestuursvoorstel behandeld, dat wij in de aanvang van dit verslag reeds noemden en waarover vrij uitvoerig werd gediscussieerd: de bijdrage in het ledenkapitaalfonds te verhogen van 1 tot 2 9c. Dit in verband met de toekomstige ontwikkeling van de veiling. Door de voorzitter en de se cretaris werd dit voorstel nader toegelicht Ten behoeve van de snel" groei' ende tuinbouw in Zeeuws-Vlaan- deren, zal tot uitbreiding moeten worden overgegaan. De bouwkos ten zijn sterk gestegen, doch de provisie is steeds op hetzelfde vóóroorlogse niveau gebleven. Wanneer men i.v.m. uitbreiding een lening aan wil gaan. van wellicht een half miljoen, zal men over een flink eigen kapi taal moeten beschikken. De kapi taalstructuur, d.w.z. het eigen kapitaal van de veiling is mo menteel een zwakke zaak, welke echter geenszins narigheid mee brengt, doch het eigen kapitaal moet omhoog worden gebracht. Een obligatielening zet geen zoden aan de dijk. Als het bestuursvoorstel wordt aangenomen stijgt dit kapitaal tot twee ton en dan kan men ge makkelijker een lening aangaan. Bovendien blijft dit geld het eigendom van de leden en moet men de veiling zien als een ver lengstuk van het eigen bedrijf. Als argument tegen dit voor stel stelde een lid, dat de onbe perkte aansprakelijkheid dei- leden toch een voldoende waar borg is. waarop een bank een lening zal verstrekken. Boven dien zo opperde ditzelfde lid wil de ene bank hierop geen lening afsluiten dan wellicht een andere. De heer v. d. Wolf noemde deze aansprakelijkheid maar een was sen neus en in principe niet zwaar gesteld. Een Boerenleen bank, die deze aansprakelijkheid in de fruit- en groentesector zou toepassen, zou zich in eigen vlees snijden. Hij verzekerde bovendien, dat het onderling overleg bij finan- cieringsinstelingen wel zó ge regeld is, dat, waar de een geen lening toestaat, een ander dit be slist ook niet zal doen. Overigens zeide de heer v. d. Wolf geen tegenstander te zijn van sprei ding van leningen bij diverse ban ken. Over dit bestuursvoorstel wer den uit de vergadering ook zeer positieve geluiden gehoord. En kele leden vonden de verhoging van 1 9c beslist te laag en wil den dit in nlaats van 2 op 3 gesteld zien! De Rijkstuinbouwconsulent, de heer Hennik, die mede ter ver gadering aanwezig was, gaf even eens zijn visie op de ontwikke ling van de veiling en wees er op dat het bestuursvoorstel tot doel heeft, de veiling zo sterk mogelijk te maken. De discussie resulteerde ten slotte in bovengenoemd besluit, met dien verstande, dat het voor stel reeds a.s. maandag van kracht wordt. De voorzitter gaf, op voorstel van een lid. nog gelegenheid hierover schriftelijk te stemmen, doch het aantal voorstanders was hiervoor verre in de minderheid en bedroeg slechts 8 leden. De rondvraag bevatte geen belangrijke zaken en zo kon de voorzitter, om ruim 5 uur na een vlot afgewerkte agenda, deze jaarvergadering sluiten. De gehele we Oranje. Vierden jaardag van onze ons land bezocht lijke buitenlandse het Amsterdams een gala-feest g 150 hoge gasten paar deelnamen, koningin Elesabet land, koning Bou van België, de Fara Diba, prinst prinses Josephine Zweden, koning Karei van Luxem blijven opsommen Het is een bijzor feest geworden, v zeer goed hebben Maar hier bleel wijze herdacht Ne uit dc tweede wei Het zelfbeschikkin op twee niveau's me Op zeer waardige Nicolaas Jouwe, de 1 de Verenigde Naties zicht van de voortscl Nieuw-Guinea. Met het volkslied van de eigen karakter van Een volledige van de Indonesis Nieuw-Guinea te kwam van de kant manente verteg van de Afrikaanse Volta, Frederic C stelde als Afrikaat j list voorop, dat he zaak is voor de U om de vraagstukk kolonisatie op eigei bezien. „We moetei sens gebruiken of rugkeren naar on plantages," aldus Deze vertegenwoori dat de Nederlandse om de Verenigde I schakelen er op wijzi derland te goeder troi ma was juist terugg een reis door Nieuw hij had de overtuig! merendeel der Papoe; politiek bewust dach de meerderheid van wél doen, gekant was sluiting bij Indonesië. Guirma betoogde, - Papoe's een groter veiligheid geeft, indier bij het beheer betrok het tijdstip waarop d< in staat is over het e beschikken. „De aanspraken var op Nieuw-Guinea zijl gisch, als wanneer Dja spraken zou maken grenzende eilanden zo: lië en de Philippijnen. risch gezien staat zwak. Want vóór hi van de Nederlandse bestond nimmer eei sche eenheid die Nie omsloot. Wij moetei zijn en onderscheid m vraag of de doctri biedseenheid oprecht een voorwendsel is v< riale expansie", aldus Minder-validen kr steun De minister van Ma lijk Werk, mej. dr. A. heeft een tijdelijke r< troffen, welke voorzie ringen voor levensoni uitkeringen voor bijzo einden ten behoeve va capten voor v. ie op gr bestaande regelingen kan worden gedaan. In een circulaire meentebesturen oms minister deze categorii meerderjarige, ongehu zinsverband van o plichtigen wonende g ten. die jonger zijn d en tengevolge van hu; geen regelmatige arbf verrichten. Onder arbeid wordt versta waarvoor een netto 30 of meer per week vangen. Grote alurainiumfa in Delfzijl? In Delfzijl, onze groe ningse havenstad stijg dat daar een grote a

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2