Hit de Provincie Gemeenteraad van Terneuzen Schorr over de Amerikaans- Westduitse betrekkingen Dit jaar weer een Rus in de ruimte Amerikaanse duikboot aangevaren DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Met ingang van 1 mei 1963 diensttijd in frankrijk korter protest tegen de franse en amerikaanse kernproeven Van huis weggelopen voor een slecht paasrapport Couve de Murville: ER ZIJN MENINGS VERSCHILLEN TUSSEN FRANKRIJK EN DE VERENIGDE STATEN EICHMAN KENT GEEN BEROUW De gemeenteraads verkiezingen in Engeland Eén of twee ruimtevaarders TERNEUZEN KOEWACHT Minister KorthalsGeen vaste oeververbinding De gemeenteraad neemt afscheid van de heer Henry Vrijdag li mei 19tü Volgens Daniël Schorr, corres pondent te Bonn van het Ameri kaanse radiostation .,The Co lumbia Broadcasting System tC'. B. S.), heeft bondskanselier Adenauer in particuliere ge sprekken verklaard dat de West duits-Amerikaanse betrekkingen thans minder hartelijk zijn dan op enig ander tijdstip in de der tien jaar, dat hij het bondskan selierschap heeft bekleed. „Het torpederen door dr. Ade nauer van, de Amerikaans-Rus sische besprekingen over Berlijn 'heeft te Bonn evenveel verbazing gewekt als Wwashington,aldus Schorr. Om een goed begrip te krij gen voor Adenauers overwegin gen is het noodzakelijk te ver melden hetgeen de bondskanse- lier hierover tegen personen, Het Frans ministerie van De fensie heeft meegedeeld dat de militaire diensttijd in Frankrijk met ingang van 1 mei 1963 tot anderhalf jaar zal worden be perkt. Door deze verkorting van de diensttijd zal het Franse leger in het komende jaar met 200.000 man worden ingekrompen. Een woordvoerder van de Al gerijnse regering heeft donder- uag geprotesteerd tegen de jong ste Franse kernproef in Sahara en tegen de lopende serie Ameri kaanse kernproeven. Hij zei dat het Algerijnse volk vreest voor „liet gevaar dat de gezondheid en veiligheid van de Afrikanen bedreigt na de proeven in de Al gerijnse Sahara". Bij het bestand van Evian in maart is overeengekomen dat Frankrijk de bases in do Sahara, die voor raket- en atoomproe- ven werden gebruikt, in een periode van vijf jaar zou ontrui men. Er1 iwerd echter niet spe- - iaal gesproken over het nemen van kernproeven. met wie hij nauw samenwerkt niet alleen Duitsers heeft ge zegd, sinds hij enkele dagen ge leden van zijn vakantie in Italië is teruggekeerd. Adenauer heeft zich in de laat ste dagen met een soort heim wee uitgelaten over de „goede dagen van weleer", toen John Foster Dulles nog minister van Buitenlandse Zaken der Verenig de Staten was. Hij heeft ironisch gezegd zich soms wel eens af te vragen of de Verenigde Staten nu West-Duitsland of de Sowjet- Unie als hun bondgenoot be schouwen," aldus de C. B. S.-cor- respondent te Bonn, Daniël Schorr. WEGGELOPEN MEISJE UIT MIDW DE TERUG De 15-jarige Klazine Niecette (Clara) van Anken uit Midwol- da-Oldambt is in de nacht van woensdag op donderdag om één uur weer thuis gekomen. Haar ouders en de plaatselijke Gere formeerde predikant, ds. Krol, hebben haar opgehaald uit het Meisjesinternaat in het plaatsje Werther nabij Halle in de buurt van Bielefeld (Duitsland). Het meisje, dat in Groningen een huishoudschool bezocht, was sinds 19 april spoorloos. Zij was weggelopen omdat zij een slecht paasrapport had. Sindsdien was zij spoorloos. Een chauffeur uit Hoogezand deelde later aan de Rijkspolitie mee, dat hij haar een lift had ge geven en dat het meisje had ver klaard, naar Duitsland te willen gaan. Omdat hij dit niet ver trouwde had hij haar in Win schoten afgezet. Clara liftte ech ter toch naar Duitsland en ver bleef o.a. in Bremen en Osna- brück. Zij zocht naar werk en woonde ook enkele dagen bij een Duits gezin. Bij dit gezin kreeg men argwaan, toen men in de krant een bericht las over een vermist Nederlands meisje. De politie werd gewaarschuwd, die Clara aanhield en naar een in ternaat bracht. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur ville, heeft donderdag in de com missie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Verga dering gezegd dat rr tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten meningsverschillen bestaan. Maar hij noemde het onjuist te spreken over een verslechte ring van de betrekkingen tussen de twee landen. De betrekkingen zijn gegrond op vriendschap, een diepe gehechtheid en gemeen schappelijke belangen. Verder zei minister Couve de Murville dat. naar het schijnt, de onderhandelingen over een Euro pese politieke unie afhankelijk zijn geworden van het resultaat van het Britse streven naar toe treding tto de E. E. G. Frankrijk is gaarne bereid toetreding van Groot-Brittannië met instem ming te begroeten op voorwaarde dat de Britten het verdrag van Rome eerbiedigen. De Canadese predikant William Huil, die Eichman de laatste twee maanden wekelijks heeft bezocht, heeft donderdag gezegd, dat al leen een wonder Eichman tot be rouw zal kunnen brengen. Hij zal de veroordeelde blijven bezoeken. Naarmate meer uitslagen van de deze week in Engeland en Wales gehouden gemeenteraads verkiezingen binnenkomen, blijkt steeds duidelijker winst van de liberalen en labour ten koste van de conservatieven en onafhanke- lijken. Toen de resultaten van donder dag uit meer dan de helft van de 428 raden binnen waren, hadden de liberalen een netto-winst van 127 zetels geboekt en labour van 95. De conservatieven hadden toen een netto-verlies van 182 zetels en de onafhankelijken van 40. De conservatieven hadden de meerderheid in de raden van acht gemeenten verloren. Voor de verkiezingen van don derdag voor 428 gemeenteraden hadden de liberalen meer dan 1500 kandidaten gesteld tegen 6 tot 700 in vorige jaren. Gagarin in Wenen. De Russische ruimtevaarder ma joor Gagarin heeft donderdag op een persconferentie in Wenen gezegd dat de Sowjet- weer een bemand ruimteschip Unie in de Joop van dit jaar in een baan zullen brengen. In antwoord op een vraag zei Gagarin te geloven dat men niet zo heel lang op de volgen de reis van een Rus door de ruimte behoeft te wachten. „Ik ben er zeker van dat wij dit jaar nog een bemand ruimte schip zullen lanceren". Gagarin zei voorts niet te kun nen zeggen of' er in het volgen de ruimteschip één of twee ruimtevaarders mee zouden gaan. Hij achtte de tijd voor een reis naar de maan nog niet gekomen. Men moet eerst de aarde maar gaan onderzoeken en nauwkeurig nagaan wat de gevolgen van ruimtereizen in een baan om de aarde voor de mens zijn, alvorens een reis naar de maan wordt onder nomen, zei hij. De naam van de bouwer van zijn ruimteschip, de „Wostok 1", is volgens Gagarin nog altijd ge heim. Hij dacht dat de naam bekend zal worden gemaakt, zodra een vredesverdrag is ondertekend. Toen een journa- het woord vredesverdrag, bood list hem een vraag stelde over de ruimtevaarder zijn veront schuldigingen aan. Hij zei zich versproken te hebben en te hebben willen zeggen zodra er een einde is gekomen aan de internationale spanning. De Russische ambassadeur was zichtbaar geschrokken toen Gagarin het" wcförd vredesver drag uitsprak. OP HET NIPPERTJE AAN DOOD ONTKOMEN De gelaatsuitdrukking van de Zweedse iuchtmachtcadet Mats Soederberg (in cirkei) is niet te zien, maar die moet bepaald een studie waar-I zijn geweest. Soe derberg maakte met een eskader straaljagers van de eadettenop- leiding een oefenvlucht, vóórdat het eskader naar Oostenrijk en vervolgens naar Engeland zou vertrekken. Toen hij na zijn vlucht zijn J29F „Flying Barrel" aan de grond zette op het mili taire vliegveld bij Uppsala, rea liseerde hij zich te laai. dat het landingsgestel niet was uitge- pempt en dat hij dus bezig was een buiklanding te maken. De volgende sekonde v.as hij zijn cockpit uit en in veile rtn en enige sekonden later stond hij te kijken naar zijn vliegtuig, dat met gescheurde kerosine-tanks brandde als een fakkel. Een Amerikaanse duikboot, de „Permit" en een eveneens Ame rikaanse vrachtvaarder, de „Ha waiian Citizen" zijn woensdag avond in dc Grote Oceaan, op ongeveer 50 kilometer afstand van San Francisco, met elkaar in botsing gekomen. De kustwacht van San Francisco, die dit be kendmaakte, zei, dat de duikboot bij de aanvaring aan de opper vlakte voer en dat beide schepen dusdanig lichte averij hadden op gelopen dat zij geen hulp behoef den tc vragen. De vaartuigen hebben kcers gezet naar San Francisco. Volgens een door een radio amateur opgevangen telegram dat door de „Hawaiian Citizen" was uitgezonden, had dc vracht vaarder twee aan de oppervlak te varende duikboten op zijn koers gekregen. Hij kon een der bodems nog ontwijken doch bot ste toen tegen de „Permit". Volgens de Amerikaanse mari ne heeft de Permit, een door atoomkracht aangedreven duik boot, een bemanning van 90 kop pen. Er zijn geen berichten om trent persoonlijke ongelukken. Er was geringe schade aan de bovenbouw van de duikboot. De rederij van de 12.589 ton metende Hawaiian Citizen, die op weg was van Honoloeloe naar Alameda in Californië, deelde mee dat het vrachtschip enige schade beneden de water lijn had opgelopen. BIJZONDERE K. L. M.-VLUCHT 268 leden van Spanjes hoogste adel vlogen gisteren met de DC- 8 PH DCK „Admiraal Richard E. Byrd" van de K. L. M. van Madrid naar Athene waar zij als genodigden de bruiloft van prins Juan Carlos d.e Bourbon en prin ses Sophia van Griekenland zul len bijwonen. Om 9 uur vertrok de „Admi raal Byrd" van Madrid met de eerste groep van 128 gasten die rond het middaguur in Athene aankwamen. Met de tweede vlucht zijn de overige 140 gasten overgevlogen. 16 mei keert het gezelschap, eveneens per K. L. M„ weer naar Spanje terug. De kapperseompetitie In de rubriek damesvak lands- competitie behaalde nog een derde prijs de heer Th. van Kou teren te Aardenburg. Tentoonstelling op het gebied van streekverbetering. In de gebouwen van de Vlas- sersschool en de Lagere Land bouwschool alhier zal op 29 en 30 juni een tentoonstelling wor den gehouden van voorlichtings activiteiten op het gebied van landbouw, tuinbouw, melkvee houderij- en zuivelprodukten, goed handgereedschap, pluim veehouderij, keuring van gewas sen, gezondheid van de veestapel, cultuurtechniek en ruilverkave ling, beroepskeuze en scholing, hoe het huishouden bedreven wordtvlasserijprodukten, folklo ristische zaken e.d. Bovendien wordt gewerkt aan een te ver- lonen dia-serie die tot titel zal dragen „Het gebied in woord en beeld". Dit klankbeeld zal een vertolking zijn van hetgeen in het gebied te zien is, welke bestaans- bronnen er gevonden worden, enz. De eerste dag, vrijdag 29 juni, is verder gewijd aan de veekeu ringen. de tweede dag. zaterdag 30 juni, zullen er demonstraties plaats hebben met voor het kleine bedrijf geschikte machines en werktuigen. Ook zullen er wedstrijden wor den gehouden, o.a. in veebeoorde ling. melken en trekkerbehendig heid. 's Avonds zal een afwisselend cultureel programma geboden worden, o.a. muziek en gymnas tiek voor de jeugd. In de gisteravond gehouden vergadering van dc gemeenteraad waren alle leden aanwezig Bij de aanvang der vergadering heeft burge meester mr. H. Rijpstra afscheid genomen van de steno-typiste, mej. J. Michielsen, die op 15 mei a.s. in het huwelijk treedt. De burgemeester zei er prijs op te stellen haar geluk te wensen met haar voorgenomen huwelijk en haar in het bijzon der te danken voor haar werk op de gemeente secretarie. De raadsleden onderstreepten deze woorden van de voorzitter met een hartelijk applaus. Het voorstel van B. en W. tot het nemen van een besluit ex artikel 3-, 4e lid van de Woningwet inzake de voorbereiding van de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ook het voorstel tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Oostelijke Kanaaloever" werd. behoudens een vraag van de heer De Feijler, zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. De C. H. U.-fractieleider had n.l. gelezen dat „gelet op de intensieve belangstelling, welke er blijkt te bestaan voor de industrievestiging te Ter- neuzen en mede gelet op de verdere ontwikkeling van het industrie- en havengebied is het noodza kelijk dat verder wordt gegaan met het in exploi tatie brengen van industrieterreinen gelegen in voornoemd uitbreidingsplan." De heer De Fcijter vroeg enige precisering van deze alinea en wilde graag weten of er met name gegadigden konden worden genoemd. De Voorzitter wees als antwoord, op de reeds vroeger getoonde belangstelling voor industrie terreinen in de gemeente. Hij wilde daarbij in aan merking nemen dat voor Philips een groot terrein is gereserveerd voor verdere uitbreiding. „Wij moeten tijdig onze maatregelen nemen, aldus merkte de Voorzitter op. Concrete namen noemen is nu nog prematuur. Ook het voorstel tot het nemen van een besluit (dat de Voorzitter een principebesluit zou willen noemen) inzake de aanleg van de verbindingsweg Terneuzen (kom)Sluiskil, werd goedgekeurd. Hierbij merkte de Voorzitter op, dat de financie ring van dit project veilig was gesteld. Hij hoopte na de aanbesteding (18 mei a.s. Redactie) terug te komen en dan met concrete voorstellen. Ook het voorstel voor de wijziging der begroting 1962 werd zonder bespreking of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Alvorens de geloofsbrieven van de heer J. M Hamelink te onderzoeken werd gelegenheid gege ven tot de rondvraag. studie betreffende een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De argumenten bij deze verklaring naar voren gebracht, liggen voornamelijk in het financiële en technische vlak, argumenten die echter niets nieuws hebben opgeleverd en waarbij nergens rekening wordt gehouden met het levensgrote be lang van de bevolking van Zeeuws-Viaanderen met betrekking tot een vaste oeververbinding met overig Nederland. Wij stellen het op prijs dat de vaste commissie in haar overleg met de minister hieraan wel aan dacht heeft willen besteden en voorts dat zij er op gewezen heeft, dat, wanneer t.z.t. de verbin ding van Beveland naar Rotterdam via Ooster- scneldebrug en Haringvlietbrug gereed is, ook de verbinding tussen de randstad Holland en het grote gebied ten zuiden van de Westerschelde, inclusief België, pas volledig zal zijn door realisa tie van het nu terzijde gelegde Westerscheldeplan en dat, indien er een tunnel tussen Engeland en Frankrijk tot stand mocht komen, een deel van de verkeersstroom die hierdoor zal ontstaan zich naar Nederland zal moeten kunnen richten en dat ook daarvoor een vaste oeververbinding over de Westerschelde nodig zal zijn. Deze opmerkingen onder andere hebben de minister nog wel niet tot een ander standpunt kunnen brengen, doch wij zijn er van overtuigd dat het laatste woord in deze zaak nog niet ge sproken is en wij geloven stellig dat de minister op deze beslissing zal terugkomen, Zeeuws-Vlaan deren en de overige bij deze vaste oeververbin ding betrokkenen zullen beslist niet alleen de handen vertwijfeld omhoog heffen, maar vast blij ven houden aan de zo noodzakelijke vaste oever verbinding. En wij spreken bij deze het vertrouwen uit, dat ook ons college van B. en W. in deze diligent zal zijn om, waar nodig en wannéér nodig, stappen te ondernemen die de hogere instanties het inzicht zullen geven dat ook aan deze aangelegenheid met voortvarendheid moet worden doorgewerkt. Daarna werden de geloofsbrieven van de heer J. M. Hamelink, het nieuwe raadslid voor de Partij v. d. Arbeid, onderzocht door de heren Fijn van Draat, Van Langevelde en Weterings. Deze verklaarden dat deze geloofsbrieven orde waren bevonden zodat de heer Hamelink tot de raad kan worden toegelaten. Alsnu verzocht de voorzitter de heer Hol mevrouw Henry, die zich op de publieke tribune bevond, naar een plaats naast haar echtgenoot te leiden. Het gemeentebestuur neemt afscheid van de heer Henry. Rondvraag. Minister Korthals ziet af van een verdere studie betreffende een vaste oeververbinding. De heer Weterings: Mijnheer de Voorzitter, met de leden van de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer zijn ook wü zeer teleurgesteld dat minister Korthals in liet mondelinge overleg met genoemde commissie heeft verklaard te moeten afzien van een verdere Nadat mevrouw Henry har plaats genomen sprak de Voorzitter als volgt: Zeer geachte heer Henry, Toen U mij op 18 mei 1960 namens de raad wel kom heette in de gemeente Terneuzen, kon ik niet vermoeden, dat ik twee jaar later geroepen zou zijn afscheid van U te nemen, omdat H. M. de Koningin U per 16 mei 1962 benoemde tot burge meester van Numansdorp en van Klaaswaal, Eer lijkheidshalve moet ik wel hekennen, dat U dien dag door uw habitus en door de inhoud van uw toespraak een bijzondere indruk op mij maakte, zodat het mij niet bevreemdde te bemerken, dat uw aspiraties uitgingen naar het ambt van burge meester. Op 9 augustus 1945 deed gij uw intrede in de raad van Terneuzen. Na eerst korte tijd deel te hebben uitgemaakt van de z.g. noodgemeenleraad, werd gij bij de algemene verkiezingen op 26 juli 1946 tot lid gekozen van het hoogste, bij de wet genoemde, gezagsorgaan der gemeente. Ik zeg niet teveel, wanneer ik opmerk dat U in dit orgaan een belangrijke functie hebt vervuld. Ge wichtige besluiten kwamen in de afgelopen jaren tot stand, waarvan ik enkele, welke stellig de signatuur van uw interesse dragen, moge vermel den. Ik denk dan aan de besluiten met betrekking tot de organisatie van de maatschappelijke zorg der gemeente en aan de door de raad vastgestelde subsidiëringsregelingen op dit terrein ten behoeve van de instanties van het z.g. kerkelijke en parti culiere initiatief. Ook moge ik vermelden het besluit van de gemeenteraad dd. 12 oktober 1950 inzake het garanderen van een geldlening voor de bouw van het Julianaziekenhuis en een soort gelijk besluit van latere datum ten behoeve van een te bouwen nieuw rusthuis. In de tijd van uw raadslidmaatschap werden belangrijke verbeterin gen aangebracht op het gebied van het onderwijs in Terneuzen. Dc industrialisatie had. eveneens uw warme sympathie en het zal U voldoening hebben ge schonken, dat. van gemeentewege medewerking kon worden verleend voor de aanleg van industrie terreinen en de uitgifte dezer terreinen aan be langrijke bedrijven. Ofschoon ik ervan overtuigd ben, dat uw nieu we gemeenten op verschillende terreinen aantrek kelijkheden bieden, zo vlei ik mij toch met de gedachte, dat onze prachtige nieuwe sportvelden, welke gij zo dikwijls door uw presentie wijdde, niet spoedig uit uw herinnering zullen verdwijnen. En wanneer het zwembad in de Oesterputten ge reed is, zult gij stellig de tocht naar Terneuzen willen ondernemen om bij de opening aanwezig te zijn. Voor het maatschappelijk en kerkelijk leven van Terneuzen hebt U en ook mevrouw veel bete kend. Ik memoreer uw bestuursactiviteiten voor het werk van het Groene Kruis en het Julianazieken huis, terwijl de Hervormde Kerk ter plaatse door uw vertrek een merkbaar verlies zal lijden. Het bestuur van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek zal, evenals het bestuur van het Groene Kruis, mevrouw Henry zeer missen. Voor onze gemeente betekent uw benoeming tot burgemeester dan ook een verlies. De proble men hier aan de orde, zijn ingewikkeld, terwijl er grote behoefte bestaat aan personen, van een constructieve en synthetische instelling gelijk door U aan de dag gelegd. Naast de vreugde over uw blijdschap, vervult mij dan ook oprecht leedwezen over uw vertrek Als voorzitter van de raad zeg ik U hartelijk dank voor de prettige en vriendschappelijke ma nier, waarop U mij immer tegemoet bent getre den. Nimmer deed ik tevergeefs een beroep op uw wijsheid en inzicht en ik moge U als toekom stige voorzitter van de gemeenteraden van Nu- mansdorp en Klaaswaal toewensen, dat de be stuursorganen dezer twee Zuid-Hollandse ge meenten rijk bezet zullen zijn met figuren als U. Wellicht zullen er, ook in Terneuzen, mensen zijn, die zich erover verbaasd hebben, dat U, komende uit een leidinggevende functie van een waterleidingbedrijf geroepen werd tot het ambt van burgemeester. En dan nog wel van twee ge meenten, waarmede men vanuit Zeeuwsch-VIaande ren slecht„ weinig contact heeft. Tot hen moge ik zeggen, dat. ze ervan verzekerd kunnen zijn, dat uw bestuurlijk gevoelen en inzicht alsmede uw sterk verantwoordelijkheidsgevoel er garantie voor zijn, dat de aan uw zorgen toevertrouwde gemeen ten in U een uitnemende burgemeester en burger vader zullen hebben, die zich in strikte rechtvaar digheid en objectiviteit van zijn verantwoordelijke taak zal kwijten. Dikwijls wordt een afscheid geromantiseerd, hetgeen te gemakkelijker kan geschieden in een gemeente, zo rijk begiftigd met water en horizont als Terneuzen. Ik houd daar niet van en meen, dat zulks ook niet in uw geest is. Afscheid heeft voor mij ergens iets te maken met de dood, de grootste vijand van de mens. Ik weet echter, dat gij vast gelooft, dat deze dood eens overwonnen is en dat het vergankelijke niet het laatste woord heeft. Daarom moge ik, afscheid van U nemende, ook vanaf deze plaats U toebidden, dat de Heer des Levens U en de Uwen rijk moge zegenen in uw nieuwe werk en omgeving en U voor velen tot een rijke zegen moge stellen. De heer Fijn van Draat: De rondvraag, meneer de Voorzitter, is altijd een agendapunt met verrassingen. Degene die het woord vraagt heeft meestal iets bijzonders. Iets wat hem niet zo prettig stemt of iets waarover hij zich verheugt. Ditmaal, meneer de Voorzitter, vraag ik het woord namens de gehele raad, maar ditmaal is een zekere droefheid gemengd met veel vreugde. Deze vreugde is het gevolg van het be richt, dat ons mederaadslid de heer Henry per 16 mei a.s. is benoemd tot burgemeester van Numans- dorp en Klaaswaal, Dit feit is mede voor ons een reden tot zekere droefenis. Immers wij raken hem hier kwijt. Vele jaren heb ik het genoegen gehad zijn werk en zijn liefde voor Terneuzen te waarderen. Wanneer ik als oudste raadslid tot U spreek, meneer Henry, ga ik geen politieke verschillen naar voren brengen, maar alleen wijzen op de grote kwaliteiten, welke U als raadslid had. U. was geen politieke scherpslijper. In uw debatten sprak duidelijk de wi! om voor Terneuzen en de bevolking nuttig te zijn. Uw vertrek is voor onze gemeente een verlies, een goed Terneuzenaar gaai ons verlaten. Met deze benoeming wensen wij U van harte geluk. Wij twijfelen niet, dat de beide gemeenten, U doet het niet minder dan met twee tegelijk, waarvan U eerste burger wordt, aan U een goede burgemeester zullen krijgen en dat de kersverse burgemeester Henry zijn vele gaven van hart en verstand aan zijn nieuwe burgers ten goede zal laten komen. Onze gelukwensen gaan natuurlijk ook uit naar uw vrouw en uw dochter. Wij weten, dat U uw Terneuzense tijd nooit zult vergeten, dat U in de verte dikwijls aan onze stad zult terugdenken Wij willen U hierbij helpen, door het aanbieden van een foto van Terneuzen. Aangezien er hier van een grote voorraad is, lijkt het mij het beste dat U na afloop van deze vergadering een keuze doet. Wij, dat wil zeggen het college van B. en W, en de raadsleden, zullen het zeer op prijs stel len, als U dit zoudt willen aanvaarden als een stoffelijk bewijs van ons medeleven met uw be noeming. De heer Henry: Meneer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, Zelden, meneer de Voorzitter, ik geloof eigen lijk nooit, heb ik hel zo moeilijk gevonden om te antwoorden op het hedenavond in deze raad ge sprokene. Ik ben mij er echt van bewust dat ik vanavond voor de laatste maal als raadslid in uw midden ben. U, meneer de Voorzitter, en ook de heer Fijn van Draat namens de raad, hebben tot mij zeer waarderende en zeer vriendelijke woorden gespro ken. Ik ben U hiervoor zeer erkentelijk en ik zeg U beiden hiervoor hartelijk dank. Toen U zopas beiden aan het woord waren dacht ik even. ik hoop dat U mil dit niet kwallik neemt Heb ik dit allemaal verdiend? Ik heb het altijd met veel vreugde gedaan en beschouwde het altijd als een voorrecht aan de besprekingen deel te nemen. Ik dank U ook zeer dat U mijn vrouw hebt uitgenodigd deze vergadering bij te wonen, mijn vrouw, die altijd zo dicht naast mij heeft gestaan, en ik dank U ook zeer voor de vriendelijke woor den die U tot haar richtte. U zult wel begrijpen, meneer de Voorzitter, met welk een vreugde ik het bericht van mijn benoe ming tot burgemeester van Numansdorp en Klaas waal heb ontvangen. U zult echter ook weten wat het mij kost afscheid te moeten nemen van mijn geboortestreek, waar ik, met een onderbreking van 12 jaar, steeds heb gewoond. En tevens, hoe moeilijk het voor mij is, mijn werk in Terneuzen' op te geven. Gedurende mijn raadslidmaatschap vanaf 9 augustus 1945 heb ik Terneuzen zien groeien, de laatste jaren in een overrompelend snel tempo. Het was buitengewoon prettig om hieraan in bescheiden mate te mogen meewerken en dit in een raad waarin de samenwerking bui tengewoon goed genoemd kan worden, hetgeen in belangrijke mate is te danken aan de uitste kende leiding die door U. als voorzitter van de raad en in het verleden door de heer Teilegen, steeds is gegeven. Ik dank U en de heer Teilegen hier zeer voor. Ik heb hierbij veel geleerd wat mij wellicht in de toekomst van nut zal kunnen zijn. Ik dank U bovenal, meneer de Voorzitter, voor alles wat U voor mij persoonlijk hebt willen doen. Mijn mederaadsleden dank ik zeer voor de prettige samenwerking. Dat wij het over bepaalde punten soms niet eens waren heeft de persoonlijke verhouding, naar ik meen, niet geschaad. Wanneer ik in het verleden jets zou hebben ge zegd wat U mocht hebben gegriefd, dan verzoek ik U mijn verontschuldigingen hiervoor wel te willen aanvaarden, U zult van mij willen aanne men dat ik steeds het algemeen belang voor ogen heb gehad en dat een persoonlijk grievend woord nimmer mijn bedoeling is geweest. Het is voor mij steeds een groot voorrecht en een grote vreugde geweest met U te mogen samenwerken. U zult mij willen toestaan dat ik ook mijn frac tiegenoten hartelijk dank voor de wel zeer kame raadschappelijke omgang en tevens voor het ver trouwen dat ik zovele jaren heb mogen ondervin den. De fractievergaderingen waren voor mij een telkenmale terugkerend genoegen. Ik dank onze gemeente-secretaris, de heer Dees, bijzonder voor alle en zo gewaardeerde hulp, die hij mij steeds heeft willen verlenen. En ik sluit hier gaarne bij in alle ambtenaren der gemeente. Nimmer deed ik vergeefs een beroep op hun hulp. Meneer de Voorzitter, het werk gaat voort. U kunt ervan verzekerd zijn dat ik, zij het vanuit de verte, met intense belangstelling de ontwikke ling van Terneuzen zal blijven volgen, temeer omdat ik mij ervan bewust ben welk een grote hoeveelheid werk U nog wacht, waarbij leiding en besluitvorming echter in zeer goede handen zijn. Ik dank U reeds bij voorbaat voor de foto die mij werd aangeboden en die op mijn toekomstige werkkamer een eervolle plaats zal krijgen, daar kunt U van verzekerd zijn. Ik zeg U nogmaals bijzonder veel dank voor de hier gesproken vriendelijke woorden. Mijn beste wensen gaan naar U allen uit, zowel voor de dage lijkse arbeid in dienst der gemeente, als voor uw aller welzijn en dat van uw gezinnen. Ik voeg hieraan toe mijn oprechte wensen voor de verdere uitbouw en de bloei van Terneuzen en voor het welzijn van de burgerij, waarmede ik zovele goede jaren heb mogen samenwerken en samenleven en waarvan ik in verschillende om standigheden zo ontzaglijk veel vriendschap en hartelijkheid het is dezer dagen weer gebleken heb mogen ondervinden. Moge Gods Zegen U ailen bij voortduring in rijke mate deelachtig zijn. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3