Washingtons dilemma EIGEN HAARD Het ontwapeningsoverleg in Genève MOEDERDAG ƒ9,75 Hoe Russen en bondgenoten tevreden te stellen Weeroverzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Dankwoord van Koningin en Prins Als Engeland geen lid wordt van de E.E.G. dan Noorwegen ook niet Een tip voor De geweldplegingen in Algerië Frankering btf abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. KOUD WEER. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een onweersstoring', die naar Denemarken is weggetrok ken werd koude en onstabiele lucht van polaire oorsprong naar ons land gevoerd. De maximumtemperaturen in deze lucht bleven aan de kust bij 11 graden en elders bij 13 a 14 graden steken, hetgeen enkele graden beneden normaal is voor de ti.id van het jaar. Bovendien ontwikkelden zich voornamelijk in meer landin waarts gelegen streken ook en kele buien. Deze hangen samen met kleine randstoringen van de boven Denemarken aanwezige depressie. Deze randstoringen VRIJDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 7.05 7.27 Terneuzen 7.40 8.02 Hansweert 8.20 8.42 Walsoorden 8.30 8.52 ZATERDAG 12 MEI v.m. n.m. Breskens 8.12 S.40 Terneuzen S.47 9.15 Hansweeit 9.27 9.55 Walsoorden 9.37 10.05 zullen cok vandaag over ons land naar het noordoosten trekken, zodat er opnieuw kans bestaat op enkele buien, in hoofdzaak in 't binnenland. Er zijn geen aan wijzingen, dat het huidige weer type de eerstkomende dagen be langrijk zal veranderen, zodat de temperatuur beneden normaal blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Vrij koud Wisselend bewolkt met in hoofdzaak landinwaarts plaatse lijk enkele buien, mogelijk met hagel of onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. ZON MAAN op onder op onder Mei. 11 4.54 20.20 11.30 2.04 12 4.52 20.21 12.34 2.33 13 4.50 20.23 13.39 2.57 14 4.49 20.24 14.42 3.19 DIT NUMMER BEVAT ~N 12 PAGINA'S J VRIJDAG 11 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5596 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De Rijksvoorlichtingsdienst heeft ons het volgende dank woord van de Koningin en de Prins verstrekt: „Aan het einde van alle feestelijkheden ter viering van onze zilveren bruiloft zijn wij vol dankbaarheid voor de overweldigende hartelijkheid ons bewezen. Daardoor zijn deze dagen voor ons tot een onvergetelijk en onvergelijke lijk gebeuren in ons leven gemaakt. In het bijzonder betuigen wij onze warme dank voor de vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen. Zij waren zó talrijk dat het mij niet mogelijk is daarvoor, noch voor de vele verjaarswensen, afzonderlijk te bedank- tv'j hebben al die felicitaties bijzonder op prijs gesteld. Ook gaat onze grote dank uit naar allen die zich inge spannen hebben om ons bij onze bezoeken aan Amsterdam en aan de provinciale hoofdsteden zo buitengewoon fleurige en hartelijke ontvangst te bereiden, met name ook naar ui degenen die hun medewerking hebben verleend aan de jeugdmanifestaties in Arnhem. Groningen, 's-Hertogen- bosch en 's-Gravenhage manifestaties waardoor wij zeer zijn aangesproken. Het heeft ons bijzonder getroffen dat zovelen. zowel uit Nederland als uit Suriname en de Nederlandse Antillen, uit Nederlands Nieuw-Guinea alsook uit den vreemde van hun gevoelens jegens ons hebben doen blijken op een zodanige wijze, dat wij uit handen van het nationale comité een in drukwekkend kapitaal hebben ontvangen. Met uitzondering van de bedragen die wij een bestem ming zullen geven voor jeugdwerk in Suriname en de Nederlandse Antillen alsmede in Nederlands Nieuw-Guinea, zullen wij dit kapitaal in handen stellen van de stichting die het beheer krijgt over de door ons voor het vormen van jeugdcentra ter beschikking gestelde terreinen en gelden. Vooral na datgene wat wij van de kant van de jeugd in deze dagen nog eens hebben vernomen, zijn wij de gevers van dit extra kapitaal dankbaar dat daardoor dit werk nu aanmerkelijk zal worden uitgebreid. Tot dit nationale geschenk behoorde o.m. nog een prachtig servies van Haags porselein. Wij gevoelen grote erkente lijkheid jegens degenen die hiertoe het initiatief namen, omdat daardoor dit niet alleen mooie, maar ook kunst historisch bijzondere porselein voor Nederland bewaard kan worden. Alle bewijzen van hartelijkheid hebben ons eens temeer verbonden aan U allen. Wij zijn gelukkig in Uw midden deze 25 jaren samen te hebben mogen leven en werken en wxj hopen dat ons leven nog lang zo vervuld mag zijn. w.g. JULIANA en BERNHARD". Lange over Engelands toetreding lot de E. E. G. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft donderdagavond gezegd, dat Noorwegen zijn aanvraag om het lidmaatschap van de gemeen schappelijke markt zal intrekken als Groot-Brittannië hiervan geen lid zou worden. Groot-Brittannië niet in staat zal zijn een regeling te treffen die het dit land mogelijk maakt om lid van de markt te worden dan zal deze situatie niet meer be staan en zijn we weer in de oude toestand aangeland", zo zei de Noorse minister. Lange zei verder, dat Noor wegen in principe het streven naar een politieke unie. goed keurt, doch hij geloofde dat het vel tijd zou vergen om dit doel te bereiken. Prins Bernhard is gisteren van Amsterdam naar Londen gevlogen met een Lockheed „Jet Star". De Prins werd op London Airport begroet door een verte genwoordiger van de Lockheed- labriek in Engeland. Prins Bernhard zou in Londen lunchen alvorens naar Neder land terug te vliegen. De vertegenwoordiger van Lockheed zei, dat de „Jet Star" wordtbeproefd als een lesvlieg- tuig voor de Rijksluchtvaart school. Hettoestel heeft een snelheid van bijna 1000 km per uur. De Prins is donderdagmiddag van Londen Airport opgestegen en naar Nederland teruggekeerd. DE KONINGIN EN HAAR LIJFWACHT Koningin van Engeland heeft woensdag in Londen een inspec tie gehouden van de terreinen bij het Buckingham paleis. Wc zien de koningin hier in vroljjk gesprek met één van de „Yeo man of the Guard", een lid van de lijfwacht te voet. welke nog in dc oude traditionele unifor men gekleed gaat. Geodetische kunstmaan „Annaniet in baan om de aarde gekomen Donderdag is van de lanceer basis te Cape Canaveral de geodetische kunstmaan „Anna" gelanceerd doch niet in een baan om de aarde gekomen, aldus is van officiële zijde in Cape Cana veral meegedeeld. De kunstmaan werd om 36.06 (Ned. tijd) met ven „Thor-Ableraket" afgescho ten. Het was de bedoeling dat de kunstmaan gegevens zou verza melen voor nauwkeurige af standsmetingen op aarde. HET INDONESISCHE PROTEST bij FRANKRIJK Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken bevestigde gis teren dat Indonesië een protest heeft ingediend naar aanleiding van tussenlandingen van Neder landse vliegtuigen met militai ren voor Nieuw-Guinea te Nou mea, op Nieuw-Caledonië. Een woordvoerder van het mi nisterie zei, dat de Franse auto riteiten nog niet schriftelijk op het protest hebben geantwoord, maar een mondelinge verkla ring hebben gegeven. De woordvoerder zei voorts desgevraagd, dat het hier het vervoer van ongewapende bur gers betreft. Hij voegde eraan toe, dat men volgens de conventie van Chica go inzake de internationale bur gerluchtvaart, van een land geen tooestemming vooraf behoeft te hebben voor een landing bij een niet-commerciële vlucht op het grondgebied van dat land. Alleen moet een verzoek hiertoe bij de plaatselijke autoriteiten worden ingediend, wanneer een verkeers vliegtuig niet in een regelmatige lijndienst vliegt. HOE kunnen wij met ,de Rus sen tot een akkoord komen over vraagstukken als dat van Duits land en de ontwapening, zonder onze bondgenoten, die wij niet kunnen missen, voor het hoofd te stoten of zelfs geheel van ons te vervreemden? Voor deze las tige vraag ziet de Amerikaanse buitenlandse politiek zich al sinds een jaar en een dag ge steld en een antwoord heeft zij er nog steeds niet op kunnen vinden. Op het punt van de ontwape ning is het duidelijk, dat Ameri kanen en Russen heel wat ge makkelijker zaken zouden kun nen doen, indien zij alleen kern wapens bezaten. Zij zouden er dan een gemeenschappelijk be lang bij hebben, dat geen andere mogendheden Duitsland en China! in het bezit van der gelijke wapens geraken en samen ook de macht hebben om hun wil aan de andere naties op te iGggCÏÏ. Helaas echter hebben enige Westelijkmogendheden de wenselükheid van zo'n situatie niet tijdig ingezien. Engeland heeft al jaren geleden een onaf hankelijke atoommacht ontwik keld en generaal De Gaulle haast zich thans hetzelfde te doen. Alleen maar hopen EN Washington kan smeken en bidden, zelfs de naar een vergelijk met de Russen snak kende MacMillan is niet bereid, Engeland van atoomwapens te doen afzien. Met een De Gaulle is natuurlijk over dit ontderwerp nog moeilijker te praten. Onder die omstandigheden kunnen de Amerikanen eigenlijk niets an- ders doen dan afwachten en hopen, dat wellicht toekomstige regeringen in Engeland en Frankrijk zullen inzien, dat het dwaas is deel te nemen aan een atoomrace, die met het oog op West-Duitsland niet slechts gevaarlijk is, maar bovendien hun krachten te boven gaat. Ten aanzien van het vraag stuk Duitsland is het dilemma, waarvoor de Amerikaanse bui tenlandse politiek staat, weer eens zeer duidelijk aan de dag getreden door de verklaringen, die Adenauer zojuist heeft afge legd op zijn persconferentie in West-Beriijn. Dat er enige oppositie be stond en dat niet in West- Duitsland alleen, maar ook bijv. in Frankrijk tegen de toch wel redelijke voorstellen van Washington in de kwestie-Ber- lijn was bekend. Maar men had toch de indruk, dat ook de oppo santen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en de Sowjet-ambassadeur in Washington, Dobrynin. rustig hun gang zouden laten gaan en afwachten. Botweg geweigerd IN feite echter heeft nu Ade nauer deze onderhandelingen tot mislukken gedoemd, door Westduitse medewerking aan een eventueel compromis op basis van het Amerikaanse plan bij voorbaat te weigeren. Natuurlijk was het beter ge weest, indien Bonn zijn houding tegenover het Amerikaanse voorstel tot internationale con trole op de toegangswegen naar Berlijn vóór het begin van hel gesprek Rusk-Dobrynin had be paald. Tot zondebok voor de thans ontstane, onaangename situatie is nu door Adenauer de West duitse ambassadeur in Washing ton, Grewe, gemaakt. Hij is teruggeroepen en zal niet meer naar de V. S. terugkeren. Adem nodig WAT er nu moet gebeuren? Adenauer heeft het Kennedy verteld: er moet niets gebeuren. Dan komt er een adempauze, waarin de Westelijke positie niet verder kan afbrokkelen. Washington kan het zich voor gezegd houden die afbrokke ling is natuurlijk de schuld van de Amerikanen. Moeilijk blijft echter in te zien. wat de wereld en zelfs Ade nauer van deze politiek van af wachten te hopen hebben. Ge looft men in Bonn, dat Moskou op de duur de hereniging van Duitsland wel op een zilveren presenteerblaadje zal aanbieden? Minstens genomen in Washing ton zal men daaraan twijfelen. Maar wat kan Kennedy doen? Het dilemma blijft; hoe Russen en Duitsers gelijkelijk tevreden te stellen? Sowjet-Unie verwerpt Amerikaanse voorstel voor gebiedsgewijze internationale inspectie De Sowjet-Unie heeft donder dag te Genève een Amerikaans voorstel verworpen, dat voorzag in gebiedsgewijze internationale inspectie, om naleving van een overeenkomst tot het verbieden van kernwapenproeven te ver zekeren. De Sowjetrussisehe vertegen woordiger Zorin verklaarde, naar van gezaghebbende Westerse zijde wordt vernomen, dat het voorstel „nutteloos en schadelijk" was. Onder-minister Zorin heeft op de donderdag gehouden besloten bijeenkomst van de ontwape ningsconferentie zijn eerder ge dane voorstel om het overleg, met ingang van 1 juni, voor twee maanden te schorsen, om de be sprekingen vervolgens te New York voort te zetten, ingetrok ken. Hij verklaarde liet. met het oog op bepaalde persberichten, duidelijk te willen maken dat de Sowjet-Unie bereid is de onder handelingen zonder onderbreking voort te zetten. Sommige waarnemers zien in Zorins mededeling een overwin ning van het standpunt van de afvaardigingen der Westerse en neutrale landen, n.l. dat het ont wapeningsoverleg buiten de vaak tier der Ver. Naties in New door politieke tegenstellingen ge laden sfeer van het hoofdkwar- York moet worden gehouden. Deze delegaties menen ook dat een langdurige opschorting der besprekingen moet worden ver meden. Koningin, Prins en de drie oudste Prinsessen naar Athene H. M. de Koningin. Z. K. H. de Prins en de drie oudste Prin sessen zullen vandaag om negen ut .- van Scesterberg vertrekken naar Athene, waar zij om 17.00 uur worden verwacht. PRINS BERNHARD BEPROEFT STRAALVLIEGTUIG /adv.) Reeds voor vindt U bij ons een leuke blouse. OVERHEMDBLOUSES vanaf J H,95 TRUITJES Q 7C vanaf I Alle modellen en kleuren U slaagt zeker bij Noordstraat 76 Terneuzen a "i1 -Ll M-|| De minister, die deze' uitspraa deed in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie, zei dat de E. V. A. (Europese Vrijhandels- Associatie, waarvan Groot-Brit tannië lid is) nog steeds bestaat en in stand wordt gehouden „voor eventualiteiten". Minister Lange zei, dat Engelands aan vraag voor het "'dmaatschap van de gemeenschappelijke markt 'n nieuwe situatie voor Noorwegpn had doen ontstaan. ..Wanneer Dc eerste gasten voor het hu'.ve- i lijk tussen prinses Sophia van Griekenland en prins Juan Car los van Spanje, dat maandag a.s. zal worde i voltrokken, zijn ai in Athene aangekomen. 1 Hier een foto van de aankomst op het vliegveld bij Athene van de familie van de bruidegom: dc graaf van Barcelona (rechts) 1 wordt begroet door koningin Fre- derika en koning Faul. In het midden zoent prinses Sophia (op de rng gezien) haar toekomstige schoonzuster Maria del Pilar. Don 1 Juan Carlos loopt nog steeds inet zijn bezeerde arm in een doek. Links prinses Irene van Grieken land met haar broer prins Mi chael (in uniform). Donderdagavond acht uur plaatselijke tijd hadden in Al giers en Oran 44 personen het leven verloren tengevolge van terroristische aanslagen, terwijl er 23 waren gewond. In Oran vielen heden 24 do den en zes gewonden. 22 der doden, onder wie 12 vrouwen, en vier der gewonden waren Al gerijnen. In Algi?-- werden twintig mensen vermoord en zeventien gewond. Achttien der doden en vijftien der gewenden waren Arabieren. Onder de Mohammedaanse doden waren twee vrouwen, tor- wiil evenveel vrouwen werden gewond. In het c--itrum van Algiers werd het lijk aangetroffen van een 25-jarige Algerijnse vrouw, die door wurging om het leven was gebracht. In een voorstad van Oran werd het lijk gevonden van een Europeaan van middelbare leef tijd. met een schotwond in het hoofd. Het hoofd van politie in Oran h eft een bekendmaking uitge geven. waarin een beroep op de Mohammedaanse bevolking wordt gedaan om, „na de af schuwelijke O. A. S.-moorden, die het leven van verscheidene Algeriinse vrouwen hebben ge vergd", rustig te blijven en zich niet in de Europese wijken te begeven. Om 12 uur des middags wa ren donderdag in Algiers en Oran reeds 22 mehsen ten offer gevallen aan aanslagen. (Adv.) VOOR MOEDER VINDT U OOK MOOIE GESCHENKEN BIJ MA/XCN I BOERBOOMS Noord^traal 51-53 - EERSTE GASTEN VOOR "j PRINSELIJK HUWELIJK REEDS IN ATHENE

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1