DAG KONINGIN, DAG PRINS WIM KAN 0 0 f7.50 0 0 0 0 0 0 0 0 Fr .7 Algerije in de greep van terrorisme Meer weekend-verlof voor de parate troepen p» Eric de Noorman De Pelsjager Binnenlands nieuws België eist overgangsperiode in Roeanda-Boeroendi DE VRIJE ZEEUW DE ENE VERSCHRIKKING NA DE ANDERE Méér dan een bende VEERTIG INDONESISCHE MILITAIREN DOOR NEDERLANDERS INGESLOTEN OP EILAND ONIN INDONESISCHE AANVAL OP AUSTRALISCHE PREMIER 38 MILITAIREN EN 273 BURGERS TER DOOD VEROORDEELD VERENIGDE STATEN ZULLEN 1964 EEN ONBEMANDE RUIMTECABINE OP MARS LATEN LANDEN DOODSTRAF GEEIST TEGEN LEIDLER VAN DE O. A. S. THANS VERKRIJGBAAR BIJ DE GRAMMÖFÖÖNPLATENHANDEL Een klinkende herinnering aan een blij feest! Hero is dè kampioen Belgische troepen dienen voorlopig nog te worden gehandhaafd zolang er nog geen eigen strijdmacht is Officier Welzijnszorg verdacht van verduistering AMNESTIES IN TSJECHO-SLOWAKIJE Pagina 4 Donderdag 10 mei 196(2 De situatie in Algerije, <lio nog enkele weken geleden hoop op een lx'te re toekomst rechtvaar digde, ontwikkelt zich zorgwek kend. Het nog in omvang toe nemende terrorisme schijnt te bewijzen, dat de O. A. S.( de ge heime. legerorganisatie, hoewel zij haar belangrijkste aanvoer ders door arrestaties heeft ver loren. nog steeds de vastbeslo tenheid en de mogelijkheid heeft om naar willekeur toe te slaan. Haar onmiddellijke doel blijft het uitlokken van massieve re- pressailes van de Algerijnse Mo hammedanen tegen de blanke bevolking, in welk geval de O. A. S. er op vertrouwt, dat het leger de zijde van de Europeanen zal kiezen, waardoor de wapen stilstand van nul en gener waar de moet worden. Daartegenover schijnt het on vermogen van de Franse autori teiten om een einde aan de ter reur te maken even' duidelijk. Er zijn thans bijna twee maanden sinds het sluiten van de bestands- overeenkomst verstreken, maar Algerije beleeft nog steeds de ene verschrikking na de andere door de niet aflatende moord partijen van de O. A. S. .Alen moet wel de conclusie trekken, dat het niet alleen maar eeiï bende van enige tienduizen den jonge avonturiers en wat verbitterde legerofficieren is, die Het gouvernemcntsvaorlich- tingsbureau in Hollandia' heeft een communiqué uitgegeven over de Indonesische parachutisten- landing. Over het neerlaten van Indonesische parachutisten ten noorden van Fak Fak, aldus het communiqué, wordt nader ver nomen dat thans op het schier eiland Onin ongeveer 40 Indone sische militairen zjjn gelokali seerd en door Nederlandse strijd krachten zijn ingesloten. Uit goederen, die op verschil lende plaatsen worden buitge maakt en die waren achterge laten na een eerste vuurcontact waarbij de parachutisten vluchtten en uit het verhoor van gevangenen blijkt dat de In donesische groep gedeeltelijk uit eengevallen is. Vastgesteld kon worden dat geen verdere bevoor rading is geschied. De zuiveringsactie werd uitge voerd door een gecombineerde eenheid strijdkrachten, bestaan de uit mariniers, leden van de koninklijke luchtmacht en ledtn van het Papoea-vrijwiligers- korps. Door hot zware bergter- rein wordt deze operatie bemoei lijkt, aldus het communiqué. De Indonesische waarnemend minister van Buitenlandse Za ken, Soewito Koesoemowidagdo, heeft woensdag gezegd, dat de Australische premier, Menzies, zijn invloed zou moeten aanwen den om de Nederlanders ervan te weerhouden, Westelijk Nieuw- Guinea te versterken. Naar aanleiding van Menzies' verklaring dat de Australische regering het Indonesische be sluit om te Irachten meer wa pens van de Sowjet-Unie te krij gen. betreurt, zei Soewito: ..De heer Menzies sprak veel over In donesië, in het bijzonder in ver band met Wcst-Irian, maar hij heeft dat nooit over Nederland gedaan". „De Nederlandse han delwijze moet worden betreurd en zij (de Nederlanders) moeten zich bewust worden van de ge volgen van het voortdurend ver sterken van het gebied", aldus Soewito. Hij zei voorts, dat de Neder landers de kansen op een vreed zame regeling kleiner hebben doen worden. „Ik wil de Austra lische regering eraan herinneren dat Indonesië de deur voor een vreedzame oplossing door het in beginsel aanvaarden van het plan-Bunker open houdt. De Ne derlanders hebben hun stand punt inzake dit plan nooit be kendgemaakt. 'Zij gingen daar entegen voort met het zenden van versterkingen". Soewito zei tenslotte, dat Indo nesië, met bijna honderd miljoen inwoners en een uitgestrekt ge bied, ..natuurlijk" een evenredi ge militaire kracht moet hebben. de terreurcampagne voert. Het gelijkt er meer op, dat de gehele Europese bevolking van Alge rije, of in ieder geval een meer derheid daarvan, aan de acties deelneemt of deze minstens ge nomen steunt. Is dit werkelijk het geval, dan moeten de FransP autoriteiten inderdaad niet in staat -worden geacht om de rebellie te onder drukken. Alleen al in de hoofd stad, Algiers, wonen ongeveer 300.000 blanken. Voor het gehele land is dit cijfer 1.200.000 op een totale bevolking van 9 miljoen zielen. Er zou een machtig leger voor nodig zijn, om met succes tegen deze massa te kunnen op treden. De strijdkrachten en gendarmes, die in Algerije zijn overgebleven, nadat De Gauile welbewust een groot deel van het leger naar Frankrijk heeft teruggeroepen, zijn zeker niet sterk genoeg om het land de vrede op te leggen. Wanhoopsstemming Nog een conclusie ligt voor de hand: men mag niet aannemen, dat alle blanken in Algerije vol slagen gek geworden zijn en aan het terrorisme deelnemen of het steunen, omdat zij dat zo aange naam vinden. Onder hen moet een wanhoopsstemming bestaan, ingegeven door dé vrees, dat er voor hen in een onafhankelijk Algerije geen bestaansmogelijk heid meer zal zijn. Of die vrees gerechtvaardigd is, kan met enige zekerheid niet worden ge zegd. Het verschrikkelijke is. dat or op liet ogenblik slechts twee mogelijkheden schijnen te be staan, de een al even gruwelijk als de andere. De ene is, dat De Gaulle het leger terugstuurt en alsnog de Algerijnen onderwerpt aan de blanke suprematie. Dat zou een nieuwe bloedige oorlog betekenen, waarin Frankrijk zelfs niet op de steun van zijn beste bondgenoten mag rekenen. De andere is, dat de Algerijnen, door de O. A. S. tot het uiterste gebracht, zich op de blanke kolo nisten werpen en deze uitmoor den of uit hel land verdrijven. Dat zou in zijn gevolgen de zelf vernietiging van Algerije be tekenen. (Nadruk verboden.) Nader overleg tussen de chef van de generale staf en de direc tie van de Nederlandse Spoorwe gen heeft geresulteerd in een voorlopige nieuwe weekeind-ver lofregeling voor de parate troe pen. Militairen, die tot deze eenhe den behoren, zullen van 1 juni af eenmaal per twee weken be wegingsvrijheid krijgen van vrij dag na 13.00 uur tot maandag 12.00 uur. Dit betekent, vergele ken met de reeds aangekondig de regeling, dat per maand 12 uur meer verlof wordt'verleend. Oorspronkelijk zou éénmaal per maand verlof worden gege ven van vrijdag 13.00 uur tot maandag 12.00 uur en éénmaal van zaterdag 13.00 tot maandag 24.00 uur. Om tot deze regeling te kun nen komen zijn zowel de chef van de generale staf als de Ne derlandse Spoorwegen bereid ge weest enkele daaraan verbonden nadelen te aanvaarden. Voor de Koninklijke Landmacht gaat dit ten koste van de oefentijd en voor de Nederlandse Spoorwegen betekent het een grote piek in het reizigersvervoer op maan dagochtend. Voor de nog in de depóts die nende recruten en de militairen in andere opleidingseenheden zal de reeds eerder aangekondig de regeling van kracht blijven. De opleidingstijd in de depóts en scholen is om de parate sterk te zo hoog mogelijk op te voeren reeds tot het minimum terugge bracht, zodat een verdere verkor ting daarvan onaanvaardbaar moet worden geacht. Na afloop van de opleiding zal de nieuwe regeling eveneens aan deze militairen ten goede komen, wanneer zij bij de parate troepen worden ingedeeld. Deze r.geling werd gisteren aan de parate troepen bekendge maakt, waarbij de militairen wer den opgewekt begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Nederlandse Spoorwegen en zo veel mogelijk medewerking te verlenen aan een vlot verloop van de militaire vervoeren. Na de opstand in Libanon De militaire rechter van in structie te Beiroet heeft voor 38 militairen en 275 burgers de doodstraf geëist naar aanleiding van de mislukte staatsgreep in, Libanon op 31 december. Ver wacht wordt dat de zaak begin juni zal worden behandeld. In een woensdag uitgegeven bekendmaking wordt gezegd dat de ontbonden Libanese nationa listische sociale partij, die van het organiseren van de opstand wordt beschuldigd, uit Jordanië 20.000 dinar heeft ontvangen. De Verenigde Staten hopen in 1964 een onbemande ruimtecabi ne op Mars te laten landen, die op deze planeet met televisieca mera's, microscopen en andere instrumenten een onderzoek zal instellen naar de aanwezigheid van levende organismen. Dit heeft Edgar Cortright, een func tionaris van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, dinsdag verklaard in een rede ter gelegenheid van de ope ning van een conferentie over het vreedzame gebruik van de ruimte, die in Seattle wordt ge houden. Volgens Cortright zal de ruim tecabine, een Mariner-b, onge veer gelijk zijn aan de Ranger-4, welke vorige maand op de maan terecht kwam. De Mariner-b zal echter aan zienlijk zwaarder zijn. Wanneer de cabine op Mars landt zal een telescopischc came ra naar buiten worden gescho ven. die eventueel aanwezige levensvormen van dichtbij zal kunnen waarnemen. Intussen zal een buis enkele grondmonsters opzuigen, die onder een televisie- microscoop worden onderzocht. Voorts zal een lang lint wor den uitgeworpen waarop zich microorganismen moeten hech ten, waarna het lint automatisch wordt binnengehaald in een ruimte waarin zich een voedings bodem bevindt voor een groot aantal levensvormen. Wanneer het voedsel voor een bepaald organisme geschikt is zal dit een bepaald, gas produceren. Een soort geigerteller zal op dit gas reageren met een radiosignaal naar de aarde, hetgeen dan voor de onderzoekers op aarde een teken is dat zich op mars leven bevindt. De opepbare aanklager in de zaak tegén de 28-jarige Claude Sokolovitch, leider van de O.A.S. in Toulouse, heeft tegen deze be klaagde de doodstraf geëist. Tegen vijftien andere beklaag den. die bij de O.A.S. waren aan gesloten, werden straffen geëist, variërend vari' vijf jaar tot levens lange gevangenisstraf. Vandaag zal vonnis worden gewezen. Sokolovitch^ heeft toegegeven verscheidene aanslagen met kneedbommep te hebben ge pleegd, Hierbij zijn echter geen slachtoffers gevallen. .Niettemin eiste de openbare aanklager de zwaarste straf, omdat, zoals hij in zijn requisitoir betoogde, „wij hier niet in Algerië zijn waar na zeven jaar van gewelddaden verschillende verzachtende om standigheden kunnen worden aangevoerd." Een langspeelgrammofoonplaat vol feestelijke klanken rond het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Een luisterrijk boeket van opgewekte liedjes, conférences en melodietjes, belangeloos samengesteld door en zijft medewerkers Seth Gaaikema, Ru van Veen mef ffurhythm en de Damrakkertjes onder leiding van Hans de Jong en smaak vol bijeengebonden door produktieleider Nico Boer, Prijs De opbrengst is bestemd voor het nationaal geschenk. product l Kampioen in smaak: Hero heeft het unieke fruitaroma. Daarom is Hero fijner dan andere IHero is ook kampioen in smaken, want Hero heeft de smaak voor elke smaak. Neem altijd Hero. U ge niet meer. uit en thuis. Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise 'frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Spaak: De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, heeft woensdag in Brussel verklaard, dat de Belgische troepen in Roeanda-Boeroendi dienen te worden gehandhaafd. zolang beide gebieden geen eigen strijd macht hebben, die voor het hand haven van de orde kunnen in staan. De beide beheersehapsge- 'oieden van België, grenzend aan de voormalige kolonie Kongo, zullen dit jaar onafhankelijk worden. Er is reeds de voorlopige datum van 1 juli vastgesteld, die echter nog door de algemene De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag, mi-, J. Zaayer, heeft dins dag bevestiging van het vonnis van de krijgsraad Oost van 13 maart drie weken gevangenis straf onvoorwaardelijk en voor waardelijk ontslag uit de mili taire dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen geëist tegen de 44-jarige kapi tein F. Z. uit Den Haag. Z.. die als welzijnsofficier werkt bij de verbindingsdienst in Ede, is ten laste gelegd, dat hij in 1959 samen met een sergeant diverse bedragen tot een totaal van on geveer duizend gulden zou heb ben verduisterd. Voorts zou hij verslaglacturen hebben vervalst. Deze verslaglacturen vermelden de bedragen, die Z. als welzijns officier af moest dragen aan de dienst welzijnszorg leger. In deze verslagfacturen vermeldde Z. een lager bedrag dan hij in werke lijkheid moest afdragen. Uitdrukkelijk stelde de ver dachte die volledig bekende geen geld voor persoonlijke dbeleinden te hebben gebruikt. De gelden werden gebruikt voor de bestrijding van onkosten ten behoeve van de welzijnszorg, zo zei hij. De president, mr. L. van L'oo- keren Campagne, uitte scherpe kritiek op het feit. dat de ver dachte als officier samen had ge knoeid met een mindere. De raadsman van de verdach te vestigde de aandacht op het feit, dat zijn cliënt die van onderofficier bevorderd is tot officier een blanco strafre gister heeft. Voorts meende hij dat de voorschriften voor de welzij nsofficieren zo ongelukkig zijn gesteld, dat hierdoor de rqen- sen het slachtoffer worden. Hij bepleitte uiterste clementie. De uitspraak is bepaald op 22 mei. vergadering van de V. N. moet worden bekrachtigd. Begin dit jaar was een overeenkomst tus sen België en de besturen van de twee gebieden bereikt om de Bel gische strijdmacht van ongeveer 1000 man voorlopig na de over dracht van de souvereiniteit in Roeanda en Boeroendi te hand haven. De vorige week is echter bekend geworden, dat in beide gebieden het vertrek van de Bel gische militairen na de onafhan kelijkheidsdag wordt verlangd. Na deze kwestie woensdag met de leden van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers te hebben be sproken deelde minister Spaak mede, dat het vertrek van de Belgische troepen verdere techni sche hulp aan de twee gebieden absoluut onmogelijk maakt. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de meeste ambtenaren in Roean da en Boeroendi die de techni sche hulp moeten verzorgen naar België zullen willen terugkeren, indien de Belgische militairen moeten vertrekken. Spaak verklaarde voorts zich af te vragen, of de twee gebieden onder de huidige omstandigheden in staat zullen zijn na hun onaf hankelijkheid de orde te handha ven. De afgelopen dagen zijn in Brussel weer berichten ontvan gen over nieuwe bloedige stam- menoorlogen. België zal dan ook staan op een overgangsperiode, „ik ben er van overtuigd, dat er zelfs onder de AFRO-Aziatische leden van de V.N. afgevaardig den zullen zijn, die zioh zullen verzetten tegen een overhaast vertrek van de Belgische troe pen." In België zijn sedert het be kend worden van de gewijzigde houding van Roeanda en Boe roendi stemmen opgegaan, die waarschuwen tegen een ontstaan van een nieuwe „Kongolees dra ma". De waarde van de Belgische technische hulp aan de twee ge bieden bedraagt ongeveer een miljard Belgische frank per jaar. President Antonin Novoty van Tsjechoslowakije heeft woens dag, ter gelegenheid van de na tionale feestdag, amnestie ver leend aan hen, die zich volgens Tsjechische wetten schuldig hebben gemaakt aan „tegen de staat gerichte misdaden", aldus melt het persbureau Ceteka. Onder de amnestiebepalingen vallen o.m. degenen die schuldig zijn verklaard aan illegaal grens overschrijding, laster tegen de staat of misbruik van religieuze functies. Geen amnestie krijgen „sabo teurs der socialistische instel lingen, agenten van imperialisti sche geheime diensten en zij die met wapens of explosieven ter roristische aanslagen hebben gepleegd". 31. Verbijsterd staart Eric de zogenaamde houthakkers na, ter wijl deze achter de stallen verdwij nen. Deze twee kerels waren spionnen van de geheimzinnige voorname gast van de boer aan de andere zijde van het moeras, of spioneerden ze meteen voor Gun- laug? Maar dan is Gunlaug toch niet te vertrouwen Hij aarzelt even. Terugkeren naar de reus achtige burchtheer en deze ter verantwoording roepen of... eerst die twee kerels zien te grijpen. Hij besluit tot het laatste en stormt met grote sprongen de krakende houten trappen af naar buiten, waar hij nog juist het tweetal door do poort ziet wegrijden. „Wie zijn dat?" bijt de Noorman een stalknecht toe. „Wie dat zijn?" stottert de man verschrikt. „Gewoon, dienaren van heer Gunlaug." „Een paard, zadel een paard," snauwl Eric. Hoofdschuddend gadegeslagen door dc totaal verbijsterde stal knecht springt de Noorman even later in het zadel maar als hij de poort uitdendert zijn de twee spionnen in het tegenover liggen de woud verdwenen, BESTUUR VAN DE ORANJE VERENIGING TE BARNEVELD BLIJFT AAN. Het bestuur van de Oranjever eniging in Ba me veld zal niet af treden. Dit is het resultaat van een dinsdagavond gehouden bui- tengewone ledenvergadering. Hei bestuur was van plan ge weest en bloc af te treden we gens het conflict met het ge meentebestuur. Zoals werd gemeld, had het be stuur alle voor Koninginnedag vastgestelde feestelijkheden afge last na de weigering van B. en W. een soort kermis en een oranjebal in de gemeentelijke eierhal toe te laten. Een en an der leidde ertoe dat op enkele avonden relletjes ontstonden. Ter vergadering bleek dat de meerderheid der aanwezigen het vertrouwen in het beleid van het bestuur niet had verloren. Na afloop van de rumoerige verga dering deelde dit in een verkla-' ring mee, dat het alsnog wil pro-1 beren op de verjaardag van Prins Bernhard een oranjefeest te or-' ganiseren. Het bestuur hoopt dat alle partijen het nodige hebben' geleerd en dat het eerstvolgende oranjefeest Barneveld „volledige eerherstel zal brengen". Het plan voor de „Oranjespeel- tuin" (een soort kermis) strandde omdat B. en W. de kerkgangers geen aanstoot wilden geven, ook al zou de kermis op zondag niét draaien. Toen kwam de Oranje vereniging met het plan van een bal. Het gemeentebestuur wenste echter, gezien de slechte ervarin gen met een teenageravond, geen bal in de eierhal. Het bestuur van de Oranjevereniging was hierover in het bijzonder ont stemd. omdat het 't inconsequent vond dat B. en W. geen toestem ming zouden weigeren voor een bal in een niet-gemeentelijk ge bouw. DODELIJK VERKEERSONGELUK Gistermiddag is op het Voiks- plein te Maastricht een vrouw van ongeveer 60 jaar dodelijk verongelukt. Zij stak te voet het plein over en werd daarbij aan-1 gereden door een bromfietser. Zij viel met haar hoofd op het weg dek. Het slachtoffer was onmid dellijk dood. Zij kon nog niet worden ge ïdentificeerd. De vrouw droeg slechts een sleutel bij zich'. SLOPER DOOR OMVALLENDE SCHOORSTEEN GEDOOD Dinsdagmiddag is de 49-jarige opperman M. Tamis, gehuwd en vader van 9 kinderen, tijdens het slopen van een bouwvallige woning te Schoort, onder een omvallende schoorsteen bedolven geraakt. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Alkmaar over leed hij. VARKENSPEST IN ACHTERVELD Op liet veehoudersbedri.jf „Groot Emelaar" te Achterveld is dins dag varkenspest uitgebroken. 20 varkens stierven direct aan de pest, terwijl ruim 60 varkens moesten worden afgemaakt. Hier door kon de pest worden geloka liseerd en verdere uitbreiding in achterveld en de Gelderse Vallei worden voorkomen. OVERREDEN DOOR ACHTERUITRIJDENDE AUTO Gistermorgen is do 84-jarige T. Doolaar uit Spijkenisse op dé Voorstraat door een achteruitrij dende bestelauto aangereden. Enkele uren daarna overleed hij aan dé bekomen verwon dingen. Het slachtoffer liep op het trottoir in de winkelstraat, toen hij moest uitwijken voor enkele' op dit trottoir geplaatste fietsen juist op het moment, dat een bestelauto, bestuurd door de 25-jarige K. A. H. uit Rotterdam, achteruit reed. De heer Doolaar, kwam te vallen, waarna hij door de auto werd overreden. BOERDERIJBRAND IN HEESWIJK Te Heeswijk, in Noord-Brabant, is gistermorgen de boerderij van de landbouwer W. van Doorn ge heel afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lek in de schoorsteen. Het vuur greep snel om zich heen. De zeèt' oude, met strodak bedekte boer derij bleek niet meer te redden. Drie varkens en een kalf kwa men in de vlammen om, ook de inboedel ging voor het grootste gedeelte verloren. De schade be draagt ongeveer 50.000 gulden. De boer was verzekerd. MOND- en KLAUWZEER TEISTERT N.-LIMBURG Het mond- en klauwzeer blijft slachtoffers eisen in Noord-Lim burg. Gemeenten die tot nu toe vrij waren gebleven, zijn nu de grootste centra geworden. De laatste week zijn in de gemeen te Sevenum 1000 bedrijven be smet. Meer dan 5000 varkens moesten na geslacht te zijn in Son. in St. Antonis worden ver nietigd. In de gemeente Meerlo waren in hetzelfde tijdvak vijf tien bedrijven besmet. Ongeveer 1000 varkens moesten worden afgemaakt. In de gemeente Venray is het aantal meldingen iets terug ge lopen. 500 varkens afkomstig van 20 bedrijven werden hier het £1 ach toff erTvan - mondden) klauw -

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 6