I PS. De compensatie van de huurverhoging ET ESSO GAS Alles ZIEN 'Ite en HOREN ""r over gezellig kolen stoken Jouwe sprak in V.N.-commissie BINNENLANDS NIEUWS if Versobering in Argentinië Bakkers willen geen vroeger verkoopuur van vers brood HENK DE VRIJE ZEEUW NIEUWE SERIE RUSSISCHE KERNPROEVEN Jacobsson: „NA-OORLOGSE HAUSSE WORDT TRAGER" Breng een bezoek U BENT WELKOM! „DAG KOMT NADERBIJ WAAROP WIJ DE VOLLEDIGE VERANTWOOR DELIJKHEID VAN BESTUUR OP ONS KUNNEN NEMEN" D) MET ESSO BENT U BETER UIT' (tsso ïeed mot yijn bromfiets op het weg Made-Zevenbergsehock, een Grewe voor overleg naar Bonn terug MARKTBERICHTEN M oensdag 9 mei lgf 'et een van kwaliteits- Maak bij ewicht erbodig. 57,50. fi lament, ■el. Met ;eker. 28,75. P&ïi kstraat 7 3066 JZEN Loodgieter Watcrfilter Woensdag 9 mei 1962 Op de gisteren te Emmen gehouden besloten algeme ne ledenvergadering van net Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft de voorzitter ir. W.H. Kruyff. o.m. gesproken over de compensatie voor de huurverhoging 1962. Een desbe treffende beslissing over een loonmaatregel is in de afgelo pen dagen op korte termijn, zij het niet zonder grondige voorbe reiding genomen. Het bestuur van het C.S.W.V. heeft zich kunnen verenigen met het voor stel dat de looncommissie van de Stichting van den Arbeid hierover had voorbereid. De compensatie waartoe het "enoemde verbond en ook het hele Stichtingsbestuur heeft be sloten is gesteld op l'A procent van het ioon- en salarisbedrag met een minimum (voor alle ge- meenteklassen) van ƒ2,25 per week Het voorstel houdt in de ze'compensatie verplicht te stel len voor loon- en salaristrekken- den wier inkomen niet meer bedraagt dan 13.000.- per jaar Aan het bedrijfsleven wordt overgelaten of en in welke mate men" het genoemde percentage ook aan hoger gesalarieerden wil ten goede laten komen. Uitgegaan is van het. regerings voorstel met betrekking tot de omvang van de huurverhoging, waarbij de S achting van den Ar beid niet getreden is in beleids- boschcwwingen ten aanzien van het wetsontwerp. Zou tijdens de parlementaire behandeling blij ken dat het wetsontwerp belang rijke wijzigingen ondergaat, dan behoudt het Stichtingsbestuur zich het recht voor om op de inhoud van dit advies terug te komen, zo deelde ir. Kruyff mede. Hij herinnerde aan de toezeg ging bij het overleg in „Oud- Wassenaar" dat de compensatie niet uit de produktiviteitsruimte zou worden bestreden, doch ten laste zou komen van de werk gevers. Gesteld werd daarbij tevens, aldus de voorzitter van het C. S. W.V., dat zij zoveel mogelijk in overeenstemming zou dienen te zijn met de werkelijke lastenver laging. Reeds verleden jaar juni wees minister Van Aartsen op zijn voornemen om ditmaal slechts bij uitzonderingen woningen die gebouwd zijn in een zeer dure tijd, buiten de huurverhoging te laten. Dit bleek ook het wetsont werp, waarbij de minister in de toelichting schreef dat alleen in dien als gevolg van de voorge stelde huurverhoging hij na-oor- logse woningwetwoningen huren zouden ontstaan, die als „exces sief" zouden moeten worden aan gemerkt deze huren op een rede lijker peil zouden kunnen wor- In een op Japan gerichte uit zending van radio Moskou werd dinsdag gezegd, dat de Sowjet- Unie het nemen van kernproe ven zal hervatten in verband met de hervatting van de Amerikaan se proeven in de Stille Oceaan. Radio Moskou verklaarde dat do Sowjet-Unie vanzelfsprekend het „agressieve optreden" van de Verenigde Staten niet onbeant woord kan laten. In een vraaggesprek met het weekblad „U. S. News and World Report" heeft de directeur van het internationale monetaire fonds, Per Jacobsson, verklaard dat een vertraging van de na oorlogse hausse een goede ont wikkeling is. Het is naar zijn mening nog te vroeg om te spre ken over een komend neergaand beloop in Europa. De heer Jacobsson zei dat de hausse van na de oorlog, die werd gevoed door een aanhou dende inflatie, een te gemakke lijke hausse is geweest. „Ieder een kon verkopen of investeren en verdienen. Men was er nooit zeker van dat de zaken op de beste manier werden uitgevoerd. Nu men nauwkeuriger moet be rekenen, is er hoop dat er ratio neler zal worden geïnvesteerd, beter in overeenstemming met de vraag op de markt. Toch ben ik er niet zeker van dat de goede gang van zaken tot het verleden behoort, al verloopt de hausse in Europa en elders iets trager". Naar het oordeel van de heer Jacobsson heeft de politiek van president Kennedy tot handha ving van de goudprijs en daar mee van 'de waarde van de dol lar in goud en andere valuta's, leans van slagen indien de prij zen en de kosten in de Verenig de Staten niet bovenmatig stij gen. De loontarieven in Europa zijn tamelijk snel gestegen en deze ontwikkeling stelt de moge lijkheid open van een verbete ring der positie van Amerikaan se produkten op de wereldmark ten. Per Jacobsson deelde mede dal er naar zijn mening alle kans bestaat dat de kracht van de Amerikaanse dollar wordt ge handhaafd. den vastgesteld. Met deze opzet van de beoogde huurverhoging is door de Stichting van den Ar beid volledig rekening gehouden, aldus ir. Kruyfi. Van werkgeverszijde is er mee ingestemd het- compensatiebe drag voor alle huurverhogingen af te stemmen op de hoogste na- oorlog j woning.wethuren (hoog ste gemiddelde' jaarhuren) met uitzondering echter van de hoog ste gemiddelde jaarhuren in ge- meenteklassc 1, voor wat betreft woningen gebouwd in de jaren 1958 t/m 1961. In het compensatievoorstel ligt derhalve opgesloten de suggestie deze laatste huren als excessief gemitigeerde verhoging in aan merking te laten komen. Deze bijzonderheid he^ft intus sen ertoe geleid dat voor veel werknemers die in huizen wonen uit oudere jaarklassen, vooral vooroorlogse huizen, de compen satie ruim mag worden ge noemd. Men heeft zich voorts van werkgeverszijde neergelegd bij de toepassing van het reeds door de regering in 1957 en 1960 ge volgde zg. „netto-systeem", waar bij bij voorbaat de compensatie hoger gesteld wordt met het ocg op de aftrek van loonbelasting en sociale verzekeringspremies. Dit systeem leidt tot 35 11ho- te beschouwen en deze voor een gere com lensatiebedragen. In een toespraak voor radio en televisie heeft de Argentijnse minister van Economische Za ken, Alvaro Alsogaray, maan dagavond verklaard dat zijn land zich ziet gesteld tegenover de ernstigste economische toestand sedert tientallen jaren en dat er geen gemakkelijke weg uit de moeilijkheden is. Naar hij zei hebben de strijdkrachten toege stemd in een streng versobe ringsprogramma; op een bijeen komst met de staatssecretarissen voor de drie strijdmachten werd besloten het ontslaan van dit jaar in dienst gekomen dienstplichti gen te versnellen en grote inves teringen voor het stroomlijnen van de marine uit te stellen. Volgens minister Alsogary hebben drie factoren bijgedragen tot de huidige situatie, t.w. een kunstmatige en niet in de pian- nen opgenomen economische ontwikkeling, georganiseerde corruptie bij de officiële econo mische instanties en onbe kwaamheid of zwakte van minis ters en ambtenaren, die de eco nomische politiek van het land het afgelopen jaar hebben ge leid. Minister Alsogaray deelde mede dat de vooruitzichten op middellange en lange termijn beter zijn dan die op korte ter mijn. Hij had besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van internationale financiële in stellingen en met de Amerikaan se minister van Financiën, Dil lon. „Wij kunnen vertrouwen op buitenlandse hulp en wij zullen daar zoveel mogelijk gebruik van maken." De minister kon niet beloven de prijzen te verlagen, maar hij voegde hieraan toe dat hij de waarde van de peso zal verdedi gen, doch geen vaste pariteit van de peso ten opzichte van de dol lar zal vaststellen. Van volgende week maandag af zal een aantal maatregelen worden bekendgemaakt, die ten doel hebben de gespannen eco nomische toestand te verlichten, zij het dat zij alleen gericht zul len zijn op het vermijden van „onredelijke ongemakken". aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen, Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. De tweede vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad, Nicolaas Jouwe, heeft maandag een toe- Mêêr cormart, meer tijd voor andere dingen, Ja, heel wat huishoudelijke problemen verdwijnen wanneer u Esso Gas als brandstof kiest. Esso Gas, het veilige gas in de fles, maakt het u gemakkelijk Vlug en zuinig koken op een gasfornuis, in een wip warm water uit de geyser in keuken en douchecel, een gaskacheltje als bijverwarming... li ziet, er zijn mogelijkheden genoeg. Vraag eens advies aan de dichtstbijzijnde Esso Gas leverancier. Geen problemen meer in de keuken. Met Esso Gas kookt u vlug én zuinicj. Draai maar aan de kraan en u hebt warm water... wanneer u wilt, zoveel u wilt Een verplaatsbare gas kachel - met ruimte voor een fles Esso Gas - is een ideale warmtebron. ke4- goi Ut de fóeo SCOOTER TEGEN BOOM: DODE EN GEWONDE In de nacht van maandag op dinsdag is op de Arnhemsebo- venweg te Driebergen een scoo ter met twee militairen tegen een links van de weg staande boom gebotst. Een van de mili tairen, de gehuwde 21-jarige hof meester eerste klasse J. E. W. Smeets uit Treebeek, gelegerd in het marinierskamp in Doorn, is aan de verwondingen over leden. De andere militair, A. C. V. Son, ook hofmeester eerste klas se, is met een hersenschudding in het militair hospitaal in Utrecht opgenomen. BROMFIETSER GEDOOD FOOR BOTSING TEGEN BOOM Maandagavond is de heer G. Gils uit Hijken op do Esweg te Beilen verongelukt. De heer Gils rijwielpad naast de Esweg. toen hij aan het slingeren raakte en tegen een boom botste. Ernstig gewond werd hij naar een zieken huis in Assen overgebracht. In de loop van de nacht is hij over leden. De heer Gils was 26 jaar oud en gehuwd. DODELIJK ONGEVAL De 71-jarige J. B. A. Schuiling uit Rotterdam is maandagavond bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij werd om streeks kwart over zes op de Groene Hilledijk met zijn fiets aangereden door een bestelauto. De geneeskundige dienst bracht hem met zeer ernstige verwondingen naar het Dijkzigt- ziekenhuis, waar hij in de loop van de avond overleed. DODELIJK ONGEVAL OI* NIEUWE AUTOWEG Op de zojuist geopende auto- onderdeel van de Langstraatweg, is het eerste dodelijke ongeluk gebeurd. Het slachtoffer werd de heer J. B. de Ridder (64) uit Wagenberg, die, toen hij het kruispunt Hoevenseweg per fiets passeerde, werd gegrepen door een auto, bestuurd door R. uit Amsterdam. De heer De Ridder werd naar het St. Elisabeth zie kenhuis te Tilburg vervoerd en overleed aan zijn verwondingen. NA STOEIPARTIJ OVERLEDEN Na een stoeipartij in een les lokaal van een tehuis voor wer kende jongens in Rotterdam, is maandagavond overleden de 17- jarige fabrieksarbeider Philippus Postmus. Toen hij met zijn vrienden de gang opliep, viel hij plotseling neer. Een sectie, gis terenmorgen gehouden, wees uit dat de dood veroorzaakt werd door een hersenbloeding, blijk baar tengevolge van de opwin ding. spraak gehouden in de V. N.- commissie voor niet-zelfbestu- rende gebieden. Hij zei daarin, dat verwacht wordt, dat de be- stuurservaring, die men in de Nieuw-Guinea-raad op doet, de dag naderbij doet komen „waarop Wij de volledige verantwoorde lijkheid voor het bestuur van ons eigen land op ons kunnen Hij zei voorts, dat de huidige fase van politieke constellatie in Nederlands Nieuw-Guinea ge karakteriseerd kan worden als „gesteunde zelf-regering". Dit is een „grote stap voorwaarts" na het overheersende officiële be stuur, dat er voor de instelling van de Nieuw-Guinea-raad, die in april 1961 werd geopend, in Nieuw-Guinea was, aldus Jouwe. De raad had zijn taak met energie en enthousiasme ter hand genomen, ofschoon het al leen maar een natuurlijke zaak is, dat hij in het eerste jaar van zijn bestaan bepaalde kinderziek ten had moeten overwinnen, zei hij. Jouwe zei verder dat ongeveer driekwart van de inwoners die onder bestuurscontrole staan, een stem kan hebben bij de samenstelling van de Nw.-Gui- nea-raad, en via die raad recht streeks invloed kan uitoefenen op alle belangrijke politieke be slissingen die in en ten bate van het gebied' genomen worden. Met de verkiezingen voor de raad ontstonden tal van inheem se politieke partijen, zo zeidë Jouwe. Deze politieke bewustwording vond een tastbare uitdrukkings vorm in de stichting van een na tionaal Papoea-comité, een in heemse organisatie waartoe leden van alle politieke partijen be horen. De raad wordt vooraf gecon sulteerd over alle aspecten van toekomstige politiek met betrek king tot het gebied. En een van zijn belangrijkste functies, aldus Jouwe, is de regering r an advies te dienen over de wijzen Waarop het recht van zelfbeschikking in praktijk kan worden gebracht. De heer Jouwe sprak verder over de toekomstige democrati sering van het bestuur op regio naal peil. Hij verklaarde dat vol gens de verwachtingen het hele gebied, met enkele kleine uil zonderingen, tegen eind 1963 on der bestuur zou zijn gebracht. De heer Jouwe, de eerste Pa poea die als afgevaardigde in een commissie verscheen, zeide nog dat thans 1000 Papoea's als be- stuursbeambten in Nederlands Nieuw-Guinea werken, tegen 31 in 1952 en 80 in 1957. De Duitse ambassadeur in Wa shington, Wilhelm Grewe, zal voor overleg op 17 mei in Bonn terugkeren, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn dinsdag gezegd. Daarna zal Gre we voor een korte tijd naar Washington terugkeren. Zoals gemeld, heeft dr. Ade nauer Grewe beschreven als een onschuldig man", wat naar men aanneemt sloeg op indiscreties inzake het Amerikaanse plan voor Berlijn. Het bericht over het vermoe delijke terugroepen van Wilhelm Grewe heeft de Engelse regering verrast. In ambtelijke kringen in Londen onthoudt men zich zorg vuldig van commentaar. Brief aan Tweede Kamer om huidige bepalingen van vervoer en verkoop van brood te handhaven „Het instellen van een vroeger verkoopuur voor vers brood zal tot gevolg hebben, dat de con currentieverhoudingen ernstig worden scheef getrokken ten na dele van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Tevens zal de deur \vagenwijd worden opengezet voor overtredingen met betrekking tot het aanvangs- uur in de bakkerijen, hetgeen 'n ernstig gevaar inhoudt voor het terugvoeren naar de Zo verfoeide nachtarbeid in deze bedrijfstak" dit zegt het Nederlands Verbond van Micfdenstandsverenigingen o.m. in een brief, gericht aan alle fractievoorzitters van de in de Tweede Kamer vertegenwoor digde politieke partijen. Het N. V. M, zegt in zijn brief voorts: „Het argument in het adres van de Nederlandse Ver eniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf (dit zijn de groot- werkgevers), dat door een vroe ger verkoopuur van vers brood en de daardoor verkregen ver ruiming van de voor de*distri butie beschikbare tijd een ^ont koppeling van de functie-bakker/ verkoper kan worden erkregen, moet in zijn algemeenheid, gezien de structuur van het broodbak- kerijbedrijf en de daarmede ver bandhoudende bedrijf s-economi- sche en technische mogelijk heden, uiterst dubieus worden genoemd. ,,De structuur van het brood- bakkerijbedrijf in ons land wordt overwegend bepaald door het midden- en kleinbedrijf met een gemiddelde bezetting in dé pro- duktiesektor van 2,6 werkzame personen per bedrijf. Bedrijfseconomisch en ook technisch zijn deze bedrijven aangewezen op de functie bak ker/ ver-koper. Voor de werk nemers in deze bedrijven is dan ook een ontkoppeling van de functie bakker/verkoper door het instellen van een vroeger ver koopuur niet mogelijk, „Ook in verband met het sinds een aantal jaren op gang zijnde saneringsproces in iiet brood- bakkerijbedrijf verdient het o.i. geen aanbeveling om door een radicale ingreep van dé wetgever het streven van het bedrijfsleven zelf om tot gezonde verhoudin gen te komen, te doorkruisen. Niet alleen n.l. verminderde >n de laatste jaren hei aantal ves tigingen in het bakkerijbedrijf met ongeveer 15', maar zijn er ook belangrijke bedrijftechnisehe verbeteringen tot stand ge komen". Aan het slot van zijn adres verzoekt het N. V. M. te wil len bevorderen, dat aan het wetsvoorstel in ieder geval geen wijdere strekking wordt gegeven en dat de huidige be palingen van vervoer en ver koop van vers-broo'd:gehand haafd bliiven. SPOORWEGTUNNEL WORDT DE BESTE KANAALVERBINDING GEACHT Een consortium van Engelse, Franse en Amerikaanse belan gen heeft maandag een tussen tijds memorandum uitgebracht aan de studiegroep voor een Ka naaltunnel. Deze studiegroep be- slaa! uit door de regeringen van Frankrijk en Engeland benoem de ambtenaren en moet een on derzoek instellen naar het plan voor een dergelijke Kanaalver- binding. Het consortium is van mening dat een onder de zeebo- demliggende tunnel de meest ge schikte Kanaalverbinding zou zijn. De tunnel zou een spoorweg verbinding met twee sporen krij gen en minstens vijf voet onder de zeebodem moeten liggen. Zij zou moeten bestaan uit twee naast elkander liggende cirkel vormige tunnels van ruim 6 me» ter doorsnede, die als één geheel gegoten zouden moeten worden. De kosten voor een spoorweg- tunnel met vier sporen werden niet gerechtvaardigd geacht. Ook een tunnel voor wegvervoer kon niet worden aanbevolen wegens de grote kosten voor de ventila tie. De plannen en het ontwerp voor de tunnel verkeren in een ver gevorderd stadium. Als route wordt voorgesteld een verbinding van het terrein van de oude kolenmijn van Dover, gelegen tussen Dover en Folkestone, naar Sangate aan de Franse kust. De lengte van de tunnel zou ongeveer 48 km worden, het zeegedeelte ongeveer 38 km en de afstand tussen de eindpunten ruim 65 km lang zijn. Sir Richard Costan. de leider van Richard Costain Ltd., welke samen met Balfour Bealty and Co Ltd. en Swan, Unter, Wigham Richardson Ltd. de Engelse deelnemers zijn van het consor tium. deelde maandag mede, dat als bij de aanleg alles goed zou gaan, de kosten ïuw geschat on geveer een miljard gulden zou den belopen. Sir Richard stelde de bouwtijd van de tunnel op 4 a 5 jaar. VEEM A R KT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4872 stuks vee, zijnde 350 vette koeien en ossen; 1357 gebruiksvee; 630 vette kalveren; 258 graskalveren; 1816 nuchtere kalveren; 65 paar den; 8 veulens; 145 schapen; 208 weide/zuiglammeren en 35 bok ken of geiten. De noteringen waren als volgt; Vette koeien 2,503,40; Vette kalveren 22,70. Alles per kg. Graskalveren 250415; Nuchtere kalveren ƒ110 ƒ140; Slaehtpaarden 235 ƒ285; Scha pen ƒ90—ƒ125; Lammeren 40 60; Kalf- en Melkkoeien 975 1250; Vare koeien 675 ƒ890; Vaarzen ƒ650 -ƒ950; Pin ken 450 625. Alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer tamelijk, kalme handel, prij zen onveranderd; Vette kalveren: aanvoer ruimer, handel willig, prijzen wat stijver. Prima's bo ven notering; Graskalveren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshoudend; Nuchtere kalveren: aanvoer even minder, handel levendig, goed prijshou dend; Slacht paai denaanvoer als vorige week, handel stroef, prijs vooral niet iager; Schapen: aanvoer iets ruimer, handel ma tig, prijzen van vorige week. Konden zich met moeite hand haven; Kalf- en Melkkoeien: aanvoer gewoon, handel matig, prijzen staande; Vare koeien: aanvoeivflink, handel lui. prijzen ongewijzigd; Vaarzen en pinken: aanvoer'tamelijk, handel flattty, prijzen.als vorige week; Wéibo- lammeren: aanvoer *tamejijl>; ■ha(idel«£aQ)5itfijjiioutlen'd!r'

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9