ariv M/Hf> Geen crisis in betrekkingen Bondsrepubliek en Verenigde tussen Staten in Verslag Schoolartsendienst Zeeuws-Vlaanderen over 1961 an**4 De drie neutrale landen en de E.E.G. RECHTSZAKEN Woensdag 9 mei 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VAKCENTRALEN TEGEN HUURVERHOGING DE BESPREKINGEN OVER BERLIJN SOUSTELLE NAAR FRANKRIJK TERUG Deutsche Bundesbank noemt revaluatie van mark een succes BOEKHOUDERS ECHTPAAR VEROORDEELD VROUW LOKTE MEISJE IN HUIS De meerscharige landbouwtractc PAPOEA'S RICHTEN „EENHEIDSFRONT" OP Drie jongens uit observatiehuis op stap met gestolen auto's KONINKLIJK GEZIN IN ZEELAND Proclamatie politieke partij in Hollandia De stakingen in Spanje artJ- DERDE SCHOOLARTS OP 1 SEPTEMBER 1962 IN FUNCTIE Beslissing over Europese politieke eenwording moet komen Oostduitse muur een bewijs van zwakte m Stijging van bouw- en stichtingskosten moet tot staan worden gebracht De besturen van het N. V. V., de K. A. B. en het C. N. V. zijn van mening, dat doorvoering van een huurverhoging thans het paard achter de wagen spannen is. Veeleer is er, volgens de drie vakcentralen, reden om het bouwbeleid in die zin te wijzigen, dat de stijging van de bouw- en stichtingskosten tot staan wordt gebracht, aldus geven zij te ken nen in een communiqué. Pas als dat is gebeurd en sta biliteit van bouw- en stich tingskosten tot een belangrijke doelstelling van het bouwbeleid is gemaakt en dat beleid suc ces heeft gehad, zou kunnen worden bezien in hoeverre nog huurverhogingen noodzakelijk zijn. In het communiqué mer ken de vakcentralen voorts op, dat niet alleen de laatste tijd een stijging van bouwkosten optreedt ook als men over een langere periode de ontwik keling van de huren en de bouwkosten beziet, constateert men dat een zeer belangrijk deel van de huurverhogingen door stijgingen van de bouw kosten is teniet gedaan, tn het communiqué wordt ten slotte gezegd, dat het frappant is te constateren, dat het ver schil in huurpeil van rendabele kostprijshuren vrn de nieuw bouw én het huurpeil van ver gelijkbare vooroorlogse wonin gen in 1961 niettegenstaan de algemene huurverhogingen van in totaal 57 niet on aanzienlijk groter was dan in 1954. BETOGING VOOR DE VREDE IN BRUSSEL De Brusselse politie is dinsdag ochtend in aktie gekomen tegen .longe betogers, die het verkeer in het centrum van de stad wil den dwingen te stoppen om een minuut stilte in acht te nemen als manifestatie „Voor de vrede en tegen de oorlog". Nadat in de Belgische hoofdstad sirenen het begin van de minuut stilte had den aangekondigd, stormden groepen jongeren naar het mid den van de grote boulevards om trams en automobilisten, die doorreden, tot stilstaan te dwin gen. De politie kwam echter tus senbeide, doch kon niet voorko men dat op enkele plaatsen de demonstranten hun doel bereik ten. Daarvóór had de politie borden met opschriften in beslag geno men, die door groepjes jonge be togers werden meegedragen. Er- deden zich daarbij enkele lichte schermutselingen voor. De actie voor de vrede was georganiseerd door de drie na tionale vakbonden van België in samenwerking met een groot aantal andere organisaties. Ge houden op de dag, waarop in België voor de 17e keer het ein de van de tweede wereldoorlog wordt herdacht, stond de actie in het teken van de stopzetting van de kernproeven, de regeling van de internationale vraagstuk ken door onderhandelingen en een overeenkomst voor een alge mene ontwapening onder inter nationale controle. In een groot aantal onderne mingen werd dinsdagochtend het werk gedurende enkele minuten neergelegd. De regeringen van Engeland en de Verenigde Staten zullen on middellijk overleg plegen over de toekomst van do besprekingen over Berlijn tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, zo hebben welingelichte kringen in Londen dinsdag gezegd. Deze verklaring volgt op de uitlatingen van kanselier Ade nauer, die maandag voorspelde dat de lopende contacten tussen Amerika en de Sowjet-Unie zul len mislukken, waarop een „pau ze" za! volgen. Adenauer zei te vens dat het Amerikaanse plan voor een contróle-orgaan van 13 lanlen op de toegangswegen tot Berlijn „onuitvoerbaar" was cn dat hij liever zou zien dat Oost en West-Duitsland daar buiten gelaten zouden worden. De Engelse regering is omtrent de Amerikaanse voorstellen in zake Berlijn uitgebreid geraad pleegd en stemt er volledig mee in, zo Verklaarde de woordvoer der van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag in Londen X De drie neutrale landen der Europese Vrijhandels Associatie m (E. V. A.) Oostenrijk, Zweden en Zwitserland hebben gisteren opnieuw gezegd, dat het hun voornemen is te trachten deel neming aan een geïntegreerde Europese markt te bereiken. In een gemeenschappelijk commu niqué, dat gepubliceerd werd na afloop var. een ministersbijeen komst van twee dagen, verwezen de drie landen q$ar hun aanvra gen, die in december j.L bij de E. E. G. werden Ingediend. Vol gens het communiqué „zijn de ministers ervan overtuigd, dat het mogel ik moet zijn een oplos sing te vinder., waarmede ge werkt kan worden en die ver enigbaar is met .do neutraliteit van hun eigen landen en ook het nastreven van do eigen bijzonde re doelen van de E. E. G. niet in de weg staat. „Het doel van de drie landen is een positie in de geïntegreerde markt te bereiken, die in overeenstemming is met De voormalige Gaullistische minister Jacques Soustelle, die Frankrijk heeft verlaten omdat hij tegen de Algerijnse politiek is. is volgens een door hem aan de burgemeester van Lyon ge schreven brief van plan naar Frankrijk terug te keren. Soustelle is lid van de gemeen teraad van Lyon. De burgemees ter las de brief maandagavond in de raad voor. Communistische raadsleden hadden tegen de voortdurende afwezigheid van Soustelle geprotesteerd. hun standing als Europese lan den, die altijd nauw hebben sa mengewerkt met de tegenwoor dige en mogelijke leden van de E. E. G. Dit betekent, dat zij re gelingen op het oog hebben waarin wederkerige rechten en verplichtingen zijn belichaamd welke niet alleen voorzien in de vrije beweging van goederen bin nen de markt, maar ook reke ning houden met do economi sche integratiemaatregelen van het verdrag van Rome". De evaluatie van de mark in 1961 is een succes geweest, aldus het gisteren gepubliceerde jaar verslag van de Deutsche Bundes bank. Zij beïnvloedde tamelijk snel de Westduitse in- en uitvoer in de sectoren waar prijzen van belang zi'i en deed tegelijker tijd dienst als rem op de binnen landse prijzen in die sectoren, aldus h;t verslag. „De .evaluatie van 5 procent was v ldoc ade om de betalings balans van het land zonder scha de te normaliseren". „Het is mogelijk, dat de kapi taalbalans van West-Duitsland in 1962 niet langer een overschot maar een klein tekort te zien zal geven. Er zijn echter geen rede nen de ommekeer in de West duitse betalingsbalanspositie te dramatiseren. Er is slechts een geringe wijziging in de beoorde ling van de financiële positie door het buitenland nodig om meer buitenlandse valuta naar West-Duitsland te doen stro men", zo meent de Bundesbank. De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de 41-jarige hulpboekhouder W. E. uit de hoofdstad wegens verduistering van bijna 26.000 ten nadele van zijn werkgevers en het onver zorgd achterlaten van zijn vier kinderen in Dordrecht conform de eis veroordeeld tot een ge combineerde gevangenisstraf n.l. 12 maanden met aftrek van voorarrest en van de rest drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. Zijn 42- jarige vrouw G. W. E.G. aan wie heling van een deel van het gestolen bedrag ten laste was gelegd werd vrijgesproken. Tegen haar was een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling geëist. Het echtpaar, dat toen een half jaar werkzaam was op de boekhoudafdeling van de Am sterdamse Tenten, en Dekkleden- fabriek Gebr. Faber N. V.. ver dween op 5 augustus van het vorig jaar spoorloos. Hun hospi ta kreeg een maand huur voor uitbetaald, omdat het echtpaar met vakantie zou gaan. Volgens de werkgever was het echtpaar daar evenwel nog niet aan toe. Op 7 augustus werd de verduis tering van het bedrag van 25.800 uit de kluis van de fir ma ontdekt. Reeds op de eerste dag, dat E. de boekhouder ver ving en de sleutel van de kluis onder zich had, had hij zijn slag geslagen. Bovendien bleek uit het politie-onderzoek. dat het echtpaar sinds begin 1958 in Am sterdam onder de valse naam Borgers heeft geleefd, nadat het zijn vier kinderen in Dordrecht onverzorgd had achter gelaten. De ware identiteit van E., die oud-S. S.-er is, kon pas worden vastgesteld aan de hand van een uit 1939 daterende foto, die bij de politieherkenningsdienst werd gevonden. Nadat het echtpaar een gevangenisstraf van drie maanden wegens illegale grens overschrijding en verboden wa penbezit in Brussel had uitgeze ten, volgde de uitlevering. Tij dens de behandeling van deze zaak heeft E. beweerd, dat op het moment van zijn arrestatie nog ƒ24.500 van het gestolen geld in de koffer in zijn hotel kamer aanwezig was. Er werd slechts bijna 18.000 gevonden. De verdachte suggereerde dat de rest moet zijn gestolen tijdens zijn afwezigheid. De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdagochtend een gevan genisstraf varv 12 maanden met aftrek waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd aan de 24-jarige Amsterdamse vrouw A. van W., die een jaar geleden in opdracht van haar man een 14-jarig meisje in haar wonnig in Amsterdam-Oost naar binnen had gelokt. De man, die zich daarna aan het meisje had ver grepen. werd reeds veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De behandeling van de zaak tegen de vrouw, tegen wie een jaar met aftrek was geëist, werd enige tijd aangehouden omdat de rechtbank een psychiatrisch rap port noodzakelijk achtte. Volgens dit rapport verkeerde de vrouw zeer sterk onder invloed van haar man voor wie zij bang was. In deze omstandigheden werd o.m. de oorzaak van het door de vrouw gepleegde delict ge zocht. De officier van justitie hechtte hieraan weinig geloof, omdat het rapport grotendeels steunt op informaties van de vrouw, informaties die hij als leugens betitelde. Hoge Raad In de zaak tegen C. J. V., die door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld wegens het doen rijden van een meerscharige landbouwtractor op de openbare weg heeft de advocaat-generaal bij de hoge raad, mr. Moons ambtshalve geconcludeerd tot vernietiging van dit vonnis en verwijzing der zaak. Hij deed dit mede op formele gronden. Het arrest is bepaald op 5 juni, Vier politieke partijen en een aantal vooraanstaande Papoea's hebben in Manokwari het „Een heidsfront Papua Barat Merde- ka" (Eenheidsfront Vrij West- Papoea) opgericht. De program mapunten van dit eenheidsfront zijn het weerstaan van de vijand met alle beschikbare nationale middelen ën het aansturen op de onafhankelijkheid van West- Papoea door samenwerking met Nederland inzake de zelfbeschik king. Tot voorzitter van het eenheids front is gekozen O. Manupapami en tot vice-voorzitter W. Simbay. Bestuursleden van de politieke partijen zullen in andere functies van de nieuwe partij zitting ne men. Alle leden van de politieke partijen in Manokwari worden automatisch lid van het eenheids front terwijl iedereen kan toetre den die voor een vrije staat West- Papoea is, ongeacht of later voor associatie met enig ander land zal worden gekozen. Op de oprichtingsvergadering werd onder meer besloten de Britse regering er op te wijzen dat 700.000 Papoea's president Soekarno het recht ontzeggen, namens hen enige handeling te verrichten (kennelijk wordt hier gedoeld op de aanbieding van Paradijsvogels voor Indonesië namens de Papoea's in „Irian- Barat"). Binnenkort zullen twee leven de kroonduiven namens het volk van West-Papoea aan de konink lijke dierentuin in Londen wor den aangeboden. Drie jongens van vijftien jaar, die maandagavond zijn ontsnapt uit een observatiehuis voor jon gens in Amsterdam, zijn dins dagochtend in Zundert aangehou den. De jongens hadden na hun ontsnapping in Amsterdam een auto gestolen, waarmee ze naar Den Haag reden. Daar verwis selden ze de auto voor een an dere, waarmee ze hun tocht ver volgden. In Zundert stonden ze plotse ling tegenover personeel van de douane en daar de auto gesigna leerd stond, werden ze onmid dellijk in de kraag gevat. Inmiddels zijn zij op transport gesteld naar Den Haag waar de politie wil proberen uit te vin den, wat ze tijdens hun korte periode van vrijheid hebben uit gevoerd. LU CO kt Ongedwongen wandeling door Middelburgs straten. Dezer dagen heeft de „Partai Papua Merdeka" in Hollandia zich in een proclamatie tot de burgerij gericht. Daarin werden de subversieve elementen onder de Indonesiërs in Hollandia aan de kaak gesteld, waarbij de par tij erop aandrong dat de Indo nesiërs zich niet zouden gedra gen als een „muskiet in de klam boe". Voorts sprak zij haar ver trouwen uit in het beleid van de Nederlandse regering inzake Nieuw-Guinea. In het gebied van Bilbao en in de provincie Guipuzcoa zijn gis termorgen de eerste ongeregeld heden voorgevallen na het af kondigen van de uitzonderings toestand naar aanlediing van de stakingen in Spanje. Volgens in Madrid ontvangen berichten heeft de politie in de provincie Guipuzcoa groepen stakers voor een fabriek in Beasain, in het gebied van San Sebastian, ver spreid. Het is niet bekend of er arrestaties zijn verricht. In Austurië zijn belangrijk meer mijnwerkers weer aan het werk gegaan. Naar schatting staakt nog 20 procent van de mijnwer kers in Candin, San Martin en Labiana. Verwacht wordt dat de toestand binnen 48 uur normaal zal zijn. In Biscaye echter zou de sta king zich uitbreiden. Het aantal stakers zou opgelopen zijn van 31.000 tot 35.000. Besprekingen tussen arbeiders en de leiding hebben nog geen resultaat gehad. PERSCONFERENTIE VAN AUDENAUER De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft giste ren op een persconferentie in West-Berlijn, waaraan hij een of ficieel bezoek van twee dagen heeft gebracht, verklaard: „Er bestaat geen crisis in de betrek kingen tussen de bondsrepubliek en de Verenigde Staten en zij ligt in he+ geheel niet in het verschiet ook". Adenauer zei dit in antwoord op een opmerking van een jour nalist, dat de correspondent van „The Times" in Washington had gemeld dat er een „crisis" in de Westduits-Amerikaanse betrek kingen was ingetreden. „Een groot blad als „The Times" zou een dergelijk fantastisch bericht De Commissie van Beheer van de schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen, waarin de heer A. L. S. Lockefeer te Hulst als voor zitter optreedt en de heer F. A. Hendrikse te Vogelwaarde als secretaris, doet ons het goed gedocumenteerde verslag over 1961 toekomen. Het belangrijkste gegeven uit dit jaaroverzicht vormt het besluit van een eind i961 gehouden vergadering van alle Zeeuwsvlaamse burgemeesters om ten behoeve van de schoolartsendienst over te gaan tot de benoeming van een derde schoolarts. Een langbesproken hartewens van vele direct en indirect bij deze dienst betrokkenen is daarmee in vervulling gegaan, al zijn volgens dokter Timmer, de schoolarts voor West Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen. juist de meest belanghebbende groeperingen, de ouders der schoolgaande kinderen, zich ternauwernood van de importantie van dat besluit bewust. Wij zijn dit niet geheel met dokter Timmer eens. maar we zullen daar voor het moment niet dieper op ingaan. Het staat voor ons vast dat veel ouders er zich wel degelijk rekenschap van geven, dat de aanstelling van een derde schoolarts tot een regelma tige periodieke controle en voor lichting zal leiden, hetgeen een enorme vooruitgang betekent vergeleken bij de situatie, zoals wij die de afgelopen jaren ken nen. 6000 LEERLINGEN PER SCHOOLARTS Terecht «ijst dokter Timmer er op, dat wij nu een goed func tionerende schoolartsendienst kunnen krijgen, waarhij het aan tal arbeidskrachten is aangepast aan hef werkterrein, hetwelk bijna 20.000 leerlingen omvat over geheel Zeeuws-Vlaanderen. Hiermee is tegemoetgekomen aan het advies van de hoofdin spectie van de Volksgezondheid, die voor een behoorlijk functio nerende dienst het maximale aantal op 6000 leerlingen per schoolarts stelt. Het periodiek systematisch on derzoek. onder alle omstandig heden de belangrijkste opdracht voor de schoolarts, kan daardoor beter dan voorheen tot zijn recht komen DE BLIK VOORUIT! Wij willen niet terugzien, zo schrijft dokter Timmer, op de vele moeilijkheden, die we in een reeks van jaren moesten verwer ken, maar ons verheugen over een besluit, dat voor de toekomst velerlei mogelijkheden biedt. Naast het periodiek-systematisch onderzoek zullen nu immers ook andere werkzaamheden aan hun trekken kunnen komen, waarvan wij slechts noemen: regelmatig onderzoek op alle scholen; her- contróle van leerlingen; het coördinerend samenwerken met het beroepskeuzewerk; het hou den van spreekuren op de scho len; na'ast het pirquetteren eventueel gericht onderzoek op middelbare scholen enz. GEBITTEN GOED De toestand der gebitten op de lagere scholen is ..goed" te noemen. Dit is begrijpelijk, om dat de schooltandartsendienst de gezinsverantwoordelijkheid van de ouders heeft overgenomen. Zodra evenwel het „voogdij schap" van de schooltandarts is beëindigd, gaat de belangstelling bij een groot deel van de scho lieren tanen. LICHAMELIJKE OEFENING Het aantal houdingsafwijkin gen is groot. Dit vond reeds ver melding in het jaarverslag 1951 Het blijft echter bij constateren. Alleen de ernstige gevallen wor den voor een nadere behandeling geselecteerd. Met de leerlingen die onder de minder ernstige gevallen worden gerangschikt, gebeurt eenvoudig niets. De „gewone" gymnastiek is voor hen niet voldoende. Zij hebben gerichte gymnastiek nodig. Het aantal uren, besteed aan lichamelijke opvoeding, is in het algemeen onvoldoende, aldus dokter Timmer. Zelfs de aanwe zigheid van een gymnastieklokaal is geen norm voor de effectiviteit van het gymnastiekonderwijs. Een leraar heilgymnastiek, een bevoogde kracht alzo, zou in Zeeifws-Vlaanderen voor kinde ren met houdingsafwijkingen een dagtaak hebben. Bovendien zou hij voorlichtend kunnen wer ken ten aanzien van het gewone gymnastiekonderwijs. De houdingsafwijkingen in het rayon van dokter Timmer be droeg voor kleuterscholen 20 scholen voor lager onderwijs 13%; U.L. O. 19% en nijver heidsscholen 17 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN De schoolarts voor Oost Zeeuws-Vlaanderen (zonder Ter- neuzen), dokter Rozemeijer te Hulst, had in 1961 niet minder dan 9134 leerlingen onder con trole, Hiervan werden er 2981 onderzocht (3448 in I960). Van deze 2981 zijn er 594 naar de huisarts of specialist verwezen. Dokter Rozemeijer behandelt achtereenvolgens de toestand dei- gebitten (die nog steeds zorgen baart); de houdingsafwijkingen; het t.b.c.-onderzoek en de vacci natietoestand. Beide schoolartsen laten hun verslagen vergezeld gaan van uitvoerig cijfermateriaal betref fende hun onderzoek van de leerlingen op de diverse scholen Voor deze cijfers en voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het officiële verslag, dat op nieuw een uitstekend beeld geeft van de omvang en de grote bete kenis van deze dienst. niet moeten publiceren. Een der gelijke crisis bestaat niet en zij is aan de politieke horizon ook niet te bespeuren", aldus de bondskanselier. Een andere vragensteller wil de weten of de Amerikaanse re gering op de hoogte was vat) de Westduitse bezwaren tegen een Amerikaans voorstel om een ge zagsorgaan, waarin vertegen woordigers van dertien landen, waaronder Oost- en West-Duits land, zitting zouden moeten hebben, toezicht te laten uitoefe nen op de toegangswegen tot W. Berlijn. „In de eerste plaats", ant woordde Adenauer met een brede glimlach, „is hieromtrent nog niets op schrift gesteld. En wan neer dit zou geschieden, zou er sprake zijn van vertrouwelijke gegevens". Adenauer herhaalde hetgeen hij maandag j.l. reeds op zijn eerste persconferentie te Berlijn had verklaard, namelijk dat hij niet meende dat de Amerikaans- Russische peilingen over Berlijn enig concreet resultaat zouden opleveren. „De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rusk, heeft zelf gezegd dat er nog geen re sultaten zijn bereikt. Ik zie geen enkele reden voor een voortzet ting van dit overleg", aldus Ade nauer. In antwoord op de vraag welke gevolgen een afbreken van de besprekingen op de internatio nale politiek zou hebben, ant woordde Adenauer: „Er zou slechts een pauze komen. De Russen hebben de tijd. Het is West-Europa dat heeft staan aandringenjk geloof, dat ook wij onze tijd moeten beiden". Adenauer beschreef het Ame rikaanse voorstel om een inter nationaal gezagsorgaan toezicht op de toegangen tot Berlijn' te laten houden, als „onmogelijk". Hij herhaalde hiervoor de argu menten die hij ook op zijn pers conferentie van maandag j.l. had anagevoerd. (De vijf Westelijke en de vijf communistische landen zouden elkander in evenwicht houden, zodat de beslissingen door de drie neutrale leden ge nomen zouden moeten worden, waarvoor deze landen waarschijn lijk niet veel zouden gevoelen). Adenauer vervolgde: „Er zal deze zomer een beslissing over de Europese politieke eenwor ding moeten worden genomen. Er zijn thans drie grote mo gendheden in de wereld: de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en, tot op zekere hoogte, de Chi nese volksrepubliek. In West- Europa zijn geen grote mogend heden meer overgebleven. De kleinere Westeuropese lan den, waaronder de grote mo gendheden van gisteren, kunnen nog, in het kader van een Euro pese unie, hun eigen leven leiden en daarbij nauw samenwerken. Het vraagstuk, of Groot-Brit- tannië zich bij hen zal voegen, is thans aan de orde. Vrijdag a.s. wordt er verder gesproken en wij zullen het resultaat van dit overleg moeten afwachten". De Westduitse bondskanselier merkte op dat zich op de jongste bijeenkomst van de ministerraad van de zes E. E. G.-landen „een aantal misverstanden heeft voor gedaan". „Er werden geen vorderingen gemaaktIk hoop, dat België en Nederland, die op deze ver gadering van mening waren dat zij geen stap voorwaarts konden doen, dit thans wel zullen kun nen doen. Het is zowel in hun belang, als in dat van de gehele wereld, dat de Westeuropese lan den een politieke unie gaan vor men", aldus Adenauer. Een verslaggever wilde weten of Adenauer voorstander was van het sluiten van een niet-aan- valsverdrag tussen de NAVO en de (communistische) Warschause Verdragsorganisatie, waarbij de bestaande grenslijnen tussen de door beide organisaties bestre ken gebieden zouden worden be vroren. „De NAVO", antwoordde Ade nauer, „is een verdedigingsorga nisatie. Dit blijkt ook duidelijk uit de lijst der aangesloten lan den. Waarom zou dit nu opnieuw in een verdrag moeten worden vastgelegd? En wat Duitsland betreft kan ik slechts herhalen dat wij geen oorlog wensen en dat wij er niet op uit zijn via een oorlog tot Duitse hereniging te komen". Een journalist vroeg of West- Duitsland van plan was iets te doen om bij te dragen tot een vermindering van de spanning tussen Oost- en West-Berlijn. Adenauer antwoordde: „Ik was dinsdag bij de Bernauer Strasse aan de sectorgrens. Ik was er ook in augustus 1961. De muur is nu hoger en er staan met ge weren bewapende Oostduitse po litiemannen op wacht, die de mensen aan werszijden van de stadsgrens zelfs beletten tegen elkander te wuiven. Hiermee moet men ophouden. Het heeft geen zin. Als ik in de plaats van de Oostduitsers stond, zou ik de muur zelf neerhalen, want hij is een teken van zwak heid en niet van kracht". Een verslaggever vroeg: „Wat zou u ervan zeggen indien de grens tussen Oost. en West- Duitsland open was gebleven en West-Duitsland hiervan gebruik had gemaakt om de Oostduitse staat te ondermijnen?" „Er valt in Oost-Duitsland niet veel te ondermijnen", antwoord de Adenauer. ,Cf LU CQ

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3