Franco en Salazar m- Gaat winstinhouding als boemerang werken? LANDRÉ GL ND ïRMAN NV 1 Binnenlands nieuws Eric de Noorman De Pelsjager 1»^. KERKNIEUWS Dinsdag 8 mei 1962 D F, VRIJE ZEEUW Pagina 3 FRANSE OFFICIEREN IN DUITSLAND AANGEHOUDEN DE VLUCHTELINGEN IN KATANGA 1 „HERRIE ROND EEN OUDE DAME" O.A.S.-leider in Frankrijk gearresteerd. Gespannen toestand tussen India en China BETOGING IN MADRID Moeilijkheden voor DE EXPORT VAN AARDAPPELEN (Van onze soeiaal-econoniisehe medewerker.) Nog steeds blijkt er in talloze bedrijven een niet te lessen dorst naar meer kapitaal te bestaan. Weliswaar is de lust tot investe ren bij de aarzelende conjunc tuur minder geworden dan en kele jaren geleden, maar de da lende winstcijfers na de komst van de vrije zaterdag zuilen «te geesten der diepte-investeringen nieuwe inspiratie bezorgen. Deze diepte investeringen zijn immers bedoeld om de doelmatigheid van het bedrijf op te voeren en de winstcapaciteit te herstellen. Bij een dalende conjunctuur- lijn zullen wij daarom het even wichtspunt tussen vraag en aan bod van arbeidskracht veel spoe diger hereiken dan menigeen aanneemt. Steeds meer mense lijke arbeidskracht wordt door automatisering vervangen. Daar naast zijn noch de welvaartsstij ging noch de uitbreiding van be hoeften door bevolkingsaanwas tot stilstand gekomen. Ziende naar al deze factoren is het een wonder dat er niet meer emis sies plaatsvinden. In de financiering van het be drijfsleven zien wij echter in de laatste jaren ingrijpende wijzi gingen. De klassieke financie ringsregels schijnen hier en daar te worden verlaten. Waar vroe ger aandelenvermogen werd ge vraagd, wordt nu een onderhand se lening gesloten en de uitgifte van obligaties is een ander mid del om het aandeel te ontwijken. eerder KREDIET Ook wordt hst bankkrediet, zo dunkt ons. tegenwoordig op ge makkelijker wijze verstrekt dan voorheen. Vergeten wij bij dit laatste niet dat de vorming vna grote reserves en de winstinhou ding een reeks van bedrijven een veel solieder basis heeft verschaft dan voorheen. Denken wij daar naast eens aan de tot stand ge komen fusies, die ook positie versterkend op de markt hebben gewerkt. Aan dergelijke bedrij ven wordt sneller door de banken krediet verleend dan weleer. De verbeterde techniek om de solva biliteit van handel en industrie te beoordelen en de grotere er varing met de research blazen in dit opzicht ook hun partijtje mee. Onze grootste banken beginnen er al op te wijzen, dat het be drijfsleven, zelfs tegen een hoge rente, bereid is het bedrijfskapi taal deels met duur bankkrediet te financieren. De winstcijfers der banken zullen hier weldadig dnor worden beïvloed. Voor deaandeelhouder brengt deze verandering in de financie- ïing wel degelijk gevolgen rnee. Hij ziet een geringer aantal emis sies geplaatst en ondervindt hier van nadeel in de vorm van uit blijvende claimwinst. De koers van het aandeel wordt op de lan gere duur uiteindelijk door deze gang van zaken nadelig beïn vloed. Mogelijk vindt hier enige compensatie plaats door de voor delen die het bedrijf fiscaal en anderzins door deze financiële politiek verkrijgt. INGEHOUDEN WINSTDEEL Een ander blijvend euvel voor de aandeelhoudersmarkt is het aanhouden en nog uitbreiden van de winstinhouding door de be drijven. De groten gaan hierin voor. De verschenen jaarversla gen van de beide kolossen Uni lever cn Philips laten duidnlijk zien. dat het grootste deel van de netto winst in het bedrijf blijft. Waar deze groten voorgaan, zal het niemand verwonderen dat de kleineren volgen. Deze laat- sten moeten ook volge'j, want wanneer de groten alleen maar voortgaan zich innerlijk te ver- sterkon, zullen de kleineren ze ker op de duur hef. loodje leg gen. Toch wordt het klimaat op dt aandelenmarkt door deze poli tiek van winstinnouding er cco- Vijf of -"-es officieren van het "ranse leger in Duitsland, onder ■vie één generaal, zijn gearres- eerd of onderworpen aan mili taire „sancties", zo wordt van welingelichte zijde In Parijs ver nomen. Deze Maatregelen staan in ver band met pogingen van de voort vluchtige O. A S. -leider Antoi- ne Argoud, een ex-kc»lonel, om onder de Franse militairen in Wesi-Duitsland medewerking te krijgen voor een komplot tegen de regering. Het onderzoek naar de activi teit van Argoud 'n Duitsland tfuurt nog voort. Do betrokken Franse officie ren zouden heimelijk bespre kingen mot Argoud hebben ge voerd of niet hobben verhinderd dat hij anderen, ontmoette. Fx-kolonel Argoud, die vorige maand een bezoek aan Duitsland b» acht, wordt beschouwd als esn van de theoretici van de 'X A. S.-oppositie tegen het be wind van. do Gaulle. Hij zou een linksnationalistisch bewind in Frankrijk 'villen vestigen, dat door sommige krantencommen tators een soort nationaal com munisme is genoemd. Het Parijse avondblad „Paris- Presse" meent te weten, dat zich 13 officieren in arrest bevinden, van wie twee generaals nomisch gezien niet gunstiger op. Voorts moet de nationale econo mie van ons land daar nadelen van gaan voelen. Aangaande het eerste punt zijn wij van mening dat de koersen door winstinhou- ding een onzuiver beeld geven van de winstmogelijkheden, die het bedrijf biedt. Een en ander maal zullen hierdoor kleinere bedrijven beneden de waarde kunnen worden opgekocht. Dat gevaar is bekend. Naarmate ech ter de aandelen meer tot couran te obligaties verworden, moet de handel daarin nadelig worden beïvloed. De kahs op extraatjes wordt steeds kleiner. Zo langza merhand zullen.-alleen de na delige kansen blijven. er moet iets gebeuren Intussen zal het aandelenkapi taal van veel ondernemingen door het gesignaleerde verschijn sel minder uitbreiding ondergaan dan anders mogelijk zou zijn. De aandelen blijven in het bezit van een beperkter kring en zij wor den alleen maar duurder. Beide ontwikkelingen zijn ongustigvoor de mogelijkheid om het aandeel in het algemeen in brede kring ingang te doen vinden. In dit kader is het te betreuren dat er van overheidswege niet meer haast wordt gemaakt met het invoeren van een fiscaal on derscheid tussen ingehouden en uitgekeerde winst, Is dit enkele concerns niet welgevallig? Nationaal-economisch kan het nimmer juist zijn dat een be perkte kring van bestuurders de zeggenschap heeft over de be stedingsmogelijkheid yan zovele miljoenen guldens. Die miljoenen horen daar besteed, waar zij in nationaal bestel het meeste ren dement kunnen afwerpen. Ge beurt dit nu steeds? Wij betwij felen dat ten zeerste en vragen ons af hoeveel initiatief en on dernemingslust hierdoor onmo gelijk worden gemaakt. Bij toenemende concentratie als gevolg van de Euromarkt zal deze vraag onze overheid toch eens bezig moeten houden. De overdreven winstinhouding dient te worden bestreden er. een verdere devaluatie van de posi tie der aandeelhouders moet wor den tegengegaan. Het is een na tionaal belang. Drs. HERMES. Vandaag worden drieduizend vluchtelingen uit het kamp Eli- sabethstad geëvacueerd, onder toezicht van 200 Nigeriaanse Ver. Natiessoldaten. Zij worden per trein naar Kamina gebracht en vandaar met andere vervoers middelen naar Kasai. In de ko mende weken zullen nog meer treinen met vluchtelingen ver trekken. Geleidelijk aan zullen de wijken waar de vluchtelingen waren binnengetrokken weer ter beschikking van de Katangaanse autoriteiten worden gesteld. Vol gens de Katangaanse politie zijn enkele duizenden vluchtelingen overigens reeds zonder moeilijk heden onder de bevolking opge nomen. Volgens schattingen zouden zich nog de'tig a vijfendertig duizend vluchtelingen in het kamp bevin den. DE BEWAPENINGSWEDLOOP IN KERKVERGADERING VAN ZUID-HOLLAND De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland de vergade ring voor de in die provincie verenigde gemeenten en classes van de Nederlands Hervormde Kerk zegt in een brief aan de kerkeraden van de Hervormde gemeenten in Zuid-Holland, dat zij er niet gerust op is, dat de kerkeraden wel genoeg aandacht schenken aan bepaalde publica ties van de Wereldraad van Ker ken en van de Synode der Ned. Hervormde Kerk inzake de be wapeningswedloop. De provinciale kerkvergadering is van oordeel, dat er weinig blijk is gegeven in ons volk, al thans in de gemeenten, van de Ned. Herv. Kerk dat men zich met dit vraagstuk in gedachten, gesprekken of daden bezig houdt. De provinciale kerkvergade ring brengt in haar schrijven de kwesties van de bewapenings wedloop en de kernbewapening onder de aandacht van de ge meenten en dringt er bij de ker keraden op aan om in elk geval intense aandacht te schenken aan wat over deze dingen reeds door de Synode of door de Wereldraad van Kerken is gepubliceerd, op dat wij niet ervan beschuldigd kunnen worden, dat wij als ker keraden en gemeenten, als de kerk van Jezus Christus, maar voortleefden in valse gerustheid en apathie, terwijl de dag des Heren nadert. "Coventry Climax - Steinbock -Mercury - Shelvoke Drewry Vorktrucks niet een hefvermogen van 600 tót 8000 kg. ële'ctrisch - benzine - L.P.g.-,'diesel 'V, -plateauwagens, hefwagens en pallettrucks. industrietrekkers - Onderhoud en controle Allé onderhoudswerkzaamheden en ónderdélen'- voorziening van door ons geleverd intern- transport-materieel. Onderhoudsadviezen. Periodieke controle Van Uw intern-transport- materieel in'Uw bedrijf. a Hi - ,'V - Rotterdam, Groothandelsgebouw, Weena 701, Tel, 119548.. Amsterdam Twente, Hengelo „Herrie rond een oude dame" noemt het Vlaamse blad „De Standaard." maandag de protes ten, die sommige Belgische Ka tholieke kranten hebben laten horen tegen de aanwezigheid van koningin Elisabeth de grootmoeder van koning Boude- wijn op de 1-mei betoging in Moskou. Het Belgische blad „Het Volk" sprak in een hoofdartikel van een „vernederende exhibitie", zeggende dat de koningin het slachtoffer is van een kliekje communistische vrienden. „De koningin moet op de meest doel matige wijze worden beschermd tegen de communistische zwen delaars, die haar de een na de andere dwaasheid doen begaan. Wij hopen, dat de regering eindelijk beseft dat het hoog tijd wordt haar volle verantwoorde lijkheid op zich te nemen in de ze pijnlijke en op de duur be schamende aangelegenheid". „De Standaard" kan echter de ze commentaar moeilijk onder schrijven. „Wij menen, dat het nogal goedkoop is te beweren, dat de koningin een onnozel werktuig van de communistische propaganda zou zijn. De oude dame (86 jaar) weet zeer goed wat zii doet en zij is evenmin het slachtoffer van de rode pro paganda als van haar hoge ouderdom". „De waarheid is meer, dat ons koningshuis is verdeeld in eer Unker en een rechter vleueel: Het is bijna of een ijzeren gor dijn de geesten op het paleis scheidt. De sympatie van konin gin Elisabeth voor alles wat uiterst links en vrijzinnig is, da teert niet van gisteren", aldus „De Standaard". Het blad voegt hieraan toe „Wij menen dat het geval niet mag worden overdreven. Er is gezegd, dat het de Vlamingen pijn doet dat „hun" koningin verbroedert met communistische tyrannen. Wij menen, dat het de Vlaamse mensen koud laat. De koningin heeft zich nooit bij zonder populair weten te maken in Vlaanderen. Zij heeft zich bij voorkeur voor de Franstalige ge meenschap geïnteresseerd en de Vlamingen links laten liggen. Wij menen daarom dat men het beste niet teveel aandacht schenkt aan het doen en laten van de oude dame. Het zou trouwens, in het algemeen, veel gezonder zijn indien men al die koningen, prinsen en prinsessen wat minder ernstig wilde ne men". Het socialistische blad „L'In- dependance" zegt in een hoofd artikel „Koningin Elasabeth heeft nog nooit enige belangstel ling getoond voor de zeer vre delievende 1-mei betogingen in België. Waarom dan haar speci- ale belangstelling voor de zeer oorlogszuchtige 1-mei demonstra ties in Moskou?" Franse rechercheurs vermomd als huisschilders hebben zater dag te Parijs het hoofd van de burger-organisatie van de O.A.S. in Frankrijk, André Canal, aan gehouden. De politiemannen om singelden hem op straat. Voor bijgangers wilden Canal eerst te hulp komen omdat zij dachten dat de man het slachtoffer was van een poging tot ontvoering. Canal wordt verantwoordelijk geacht voor de aanslagen met kneedbommen in Parijs en om geving. Hij draagt de bijnaam ,.de zwarte monocle" om de mo nocle die hij voor een glazen oog draagt. In goedingelichte kringen in Nieuw Delhi is zondag verno men, dat officieren en militairen van leger en luchtmacht in In dia, die met verlof zijn, opdracht hebben gekregen zich gereed te houden binnen 25 uur naar hun legerplaatsen terug te keren. Deze maatregel zou verband houden met de vrees van India voor een communistisch-ChinêSe actie tegen twee Indische grens posten in het gebied van Ladakh. China had op 30 april de on middellijke ontruiming van beide posten geëist, die volgens een Chinese nota op het grondgebied van communistisch-China liggen. BLOESEM - weinig - EN REGEN - veel - IN DE BETUWE Er was zondag veel regen en weinig bloesem in de Betuwe, maar toch viel er hier en daar al wat te genieten. Bij een betoging maandagmid dag door een achthonderdtal stu denten in Madrid ten gunste van de stakers is een twaalftal stu denten aangehouden en naar het politiebureau gebracht voor iden- titeitscontröle. Onder hen was ook een Amerikaan. De betoging ging ook, evenals eerder in het weekeinde, tegen het besluit van de regering om de graden, verleend door de Ka tholieke universiteit van Navar- ra gelijk te stellen aan die van de staatsuniversiteiten. VAL VAN WESTERTOREN De 22-jarige loodgieter D. J. Koopman is maandagmiddag bij herstelwerkzaamheden aan de toren van de Westerkerk te Am sterdam met de trap waarop hij stond, acht meter naar beneden gevallen. Hij kwam op het dak van de pastorie terecht. In sa menwerking met de G. G. D. slaagde de brandweer er na drie kwartier in de man op 'n bran card van het dak te halen. Met ernstige verwondingen is hij naar het ziekenhuis vervoerd. DODELIJK ONGEVAL IN GIETHOORN Op de kruising Jonenweg-Ka- naaldijk te Giethoorn is gister morgen de 70-jarige mevrouw T. SmitDoze uit Giethoorn aan gereden door een bestelwagen, De dictatoren van Spanje en Portugal. Franco en Salazar, be ieven geen gemakkelijke tijd. De Portugese leider hecit te kampen met moeilijkheden in de koloniën, waarin hij een hopelo ze strijd levert tegen dc nationa listische bewegingen er in het binnenland, waarin de oppositie tegen zijn regiem steeds krachti ger wordt. Met het laatste euvel heeft ook Franco het nodige te stellen. Op het ogenbilk zijn hel in bei de landen de arbeiders, die, door sociale onrust gedreven, openlijk in verzet zijn gekomen. In Span je beperkt dit verzet zich nog tot stakingen, maar in Lissabon en Oporto is het tot regelrechte veld slagen gekomen tussen arbeiders en Salazars politie. NIET ALLEEN COMMUNISTEN Voor dergelijke demonstraties hebben fascistische dictatoren een gemakkelijke verklaring', zij zijn een gevolg van communistische agitatie. Maar men weet beter. Zowel in Spanje als in Portugal reikt de oppositie tegen het re giem ver buiten de groeperingen van links over het midden heen tot diep in de gelederen van rechts. Waarop deze dictaturen dan nog steunen? Vrijwel alleen op hun machtsmiddelen, leger en politie, waarvan de leden een ge- priviligeerd bestaan wordt gebo den. En uiteraard ook op de bu reaucratie. Overigens kan een Salazar, naar het recent verleden heeft bewe zen, niet eens op de onverdeelde trouw van het gehele leger reke nen, Maar daarvoor geniet hij naar alle waarschijnlijkheid nog de onbeperkte steun van de kerk, die in Spanje in toenemende ma te van Franco afvalt. IS HUN VAL MOGELIJK? Met voorspellingen omtrent een aanstaande val van Franco en Salazar moet men voorzichtig zijn. In dergelijke gevallen is men al te vele malen bedrogen uitgekomen. Een feit is ook, dat in het bij zonder de Spanjaarden weinig geneigd zijn tot een werkelijke opstand. De verschrikkelijke won den van de burgeroorlog in 6e dertiger jaren zijn noch geheeld, noch vergeten. In dat opzicht mag Franco zich misschien veiliger gevoelen dan Salazar, want in Portugal be hoort een militaire coup geens zins tot de onmogelijkheden. (Nadruk verboden.) Sedert maandag 16 april j.l. is, zoals bekend, dc export van aardappelen alleen op vergun ning mogelijk. De hoeveelheid aardappelen, die van die datum af nog geëxporteerd mocht wor den, werd gesteld op 15 duizend ton in totaal, terwijl nadere voorzieningen werden gesteld van de verdere ontwikkeling der aardappelsituatie. De groothan- delsprijzen van aardappelen heb ben nu een licht dalende tendens, maar naar het A.N.P. verneemt, acht de minister van Landbouw dit beslist geen voldoende reden om thans een vergroting van de voor export vrijgegeven hoeveel heid in overweging te nemen. v 1$ V V 'A- 29. Even vernauwen zich Eric's ogen... „Een valstrik?" Maar nee, hij kan zich toch niet voorstellen, dat Gunlaug het zal wagen zijn vorst op een zó doorzichtige ma nier naar het leven te staan. „Wat verhindert Gunlaug om hier aanwezig te zijn?" zegt hij bedaard. „Een langdurige ziekte kluistert onze heer reeds lang aan het ziek bed, edele vorst," luidt het ant woord. Eric neemt de spreker een ogen blik op; de man kijkt hem vrij moedig aan en lijkt een weinig verbaasd door Eric's koele hou ding... Met een hoofdknik zet de Noorman zijn paard aan en op eerbiedige afstand gevolgd door Gunlaug's mannen rijdt de Noor man met zijn stoet krijgers het binnenplein op... Onmiddellijk be geven Eric en Erwin zich naar het grote, houten hoofdgebouw, waar de forse krijger hen voorgaat naar een vertrek... Het is Erwin aan te zien, dat hij zich weinig op zijn ge mak voelt, wanneer ze alleen ge laten worden... en een vreemde spanning maakt zich van hen meester, wanneer trage voetstap pen op de gang de nadering van Gunlaug Elanddoder aankondigen. De zware lederen voorhang wopdt terzijde geschoven en Eric ziet zijn zoen verbleken... Ook zelf kan hij een gevoel van onbehagen nauwe lijks verhelen, als hij de reuzenge stalte in de deuropening ziet ver schijnen... die bestuurd werd door de brand- stoffenhandelaar H. W. uit Giet hoorn. Het ongeluk gebeurde toen de brandstoffenhandelaar een ter plaatse geparkeerde oplegger passeerde. De vrouw is met een hersenschudding overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle,- waar zij in de loop van de dag is overleden. VOET VAN SCHIPPER AEGEKNELD Bij het vastleggen van zijn schip, „Shipdoek 19" is de 46- jarige schipper J. Bootsma uit Amsterdam in een lus van de tros terecht gekomen, waarbij zijn rechtervoet werd afgekneld. De „Shipdoek 19" werd gister ochtend op het IJ verhaald. Bij het afmeren moet de schipper met zijn voet klem zijn geraakt op het moment dat de tros strak kwam te staan. VERLOOFD PAAR WORDT GEZOCHT Interpol is ingeschakeld bij de opsporing van de 17-jarige mej. 1. K. uit Tilburg, die tezamen met haar verloofde is verdwe nen, naar wordt vermoed naar het buitenland. De ouders van het meisje hebben haar opspo ring en terugbrenging verzocht. Haar verloofde, de 23-jarige kantoorbediende Herman K. wordt verdacht van diefstal en verduistering. Hij heeft vorige week zijn pension in Tilburg ver laten met achterlating van een schuld van ongeveer 1000 en met medeneming van enkele kof fers van zijn hospita. Bovendien heeft hij een sportauto, die hij. 3 mei bij een plaatselijke garage bedrijf voor een dag had ge huurd, niet teruggebracht. DRIE DODEN BIJ BOTSING Bij een frontale botsing op de Brabantse afrit van de Moerdijk- brug zijn gisterennacht drie per sonen om het leven gekomen en eer zwaar gewond. Een personenauto op weg naar Eindhoven en bestuurd door A. S. uit die gemeente schoot 'door de middenberm en kwam in volle vaart in botsing met een tegenligger. De beide inzittenden van deze auto, het echtpaar J. van den B. uit Dordrecht, wa ren op slag dood, evenals G. de N. uit Eindhoven die met S. meereed. S. ligt zelf zwaar ge wond in een ziekenhuis te Bre da. De namen van de slachtoffers zijn; De 33-jarige heer J. van den Bosch en de 19-jarige mej. Schouwenaars, beiden uit Dor drecht en de 22-jarige heer C. de Natris uit Eindhoven. Zwaar ge wond werd de 31-jarige heer A. M. J. Sultiens uit Eindhoven. BROMFIETSER VERONGELUKT Ter hoogte van de Stations straat in Teuge hebben voorbij gangers gistermorgen vroeg een zwaargewonde jongeman gevon den, liggend naast zijn bromfiets. Het bleek de achttienjarige G. H. A. Lommers uit Rotterdam te zijn, die gisternacht per brom fiets uit de Maasstad was ver trokken naar Deventer. De jon gen is naar het St Liduina zie kenhuis" in Apeldoorn overge bracht waar hij gistermorgen om negen uur aan zijn verwon dingen bezweek. Vermoedelijk was hij door oververmoeidheid de macht over het stuur kwijt ge raakt en tegen een boom gere den. MOTORRIJDER VERONGELUKT De 21-jarige militair B. van der Bij uit Arnhem is om het leven gekomen, toen hij met zijn motor op de Looveerweg onder Huissen in een bocht tegen een afrastering reed. Hij sloeg over de afrastering heen en kwam in het water te recht. Zijn stoffelijk overschot werd later opgehaald. Zijn duopassagiere, de acht tienjarige mejuffrouw T. L. Labij, eveneens uit Arnhem, raakte bij het ongeluk licht ge wond. Ze is in het „St. Elisabeth's gasthuis" in Arnheja ocgcuoaien.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5