Provinciaal nieuws Phoemi Nosavan spreekt val van Nam Tha tegen Polaris-raket gelanceerd Commentaren op bijeen komst N.A.V.O.-raad Export LEEF GELUKKIG MET EEN [TGGjAL-GEZONDE BODY AGENDA Pagina 2 Dinsd DE VRIJE ZEEUV9 Dinsdag 8 mei 1962 Brits commentaar op inneming van Nam Tha Inkrimping van liet wegens mond- en klauwzeer besmet verklaarde gebied 4-voudige bestrijding van pijn en griep! ANTONIO SEGNI NIEUWE ITALIAANSE PRESIDENT HET AANTAL SLACHTOFFERS IN VENEZUELA Het wegvervoer tussen Frankrijk en Monaco NIJPEND GEBREK AAN DRINKWATER IN TOKIO HULST. SLUISKIL. SLUIS RAZZIA'S IN ALGIERS SECRETARIS VAN DE PRINS MOET RUST HOUDEN AANKLACHT TEGEN G1ZENGA ARRESTATIE ONDER FRANSE OFFICIEREN FRANS DAGBLAD IN BELGIE IN BESLAG GENOMEN BOERDERIJBRANDEN IN MAART Exportspreiding tweede plan Vraag naar m Oeneraal Phoemi Nosavan, rle minister van Defensie in de rechtse Laotiaanse regering, heeft maandag in Singapore ver klaard, dat bij zijn weten de plaats Nam Tha in noord-Laos, niet in handen van de linkse strijdkrachten is gevallen. Vol gens de door hem ontvangen laatste inlichtingen duurt de strijd om de plaals voort. Generaal Phoemi Nosavan maakt deel uit van een vriend- sehapsdelegaiie onder leiding van' premier prins Boen Oem, die maandag uit Saigon in' Singapore is aangekomen. Do delegatie, die uit dertien leden zou beslaan zou morgen naar Koeala Loompocr reizen. Een woordvoerder van de rechtse Laotiaanse regering in Vientiane heeft, echter maandag morgen bevestigd, dal Nam Tha z.ondag is ontruimd. In Vientiane heeft men evenwel nog geen na dere inlichtingen over de omstan digheden van de val van Nam Tha ontvangpn. Van welingelichte zijde meent men te weten, dat een belangrijk deel van het naar schatting drie duizend man sterke garnizoen van Nam Tha, zieh nu in weste lijke richting terugtrekt, waar schijnlijk naar Hoey Say, aan de Mekong. De Laotiaanse minister van Voorlichting in Vientiane heeft maandagmorgen tegenover de ■pers verklaard, dat de val van Nam Tha een gebeurtenis van belangrijke strategische beteke nis is. Op de vraag aan generaal Phoemi of de berichten over de val van Nam Tha het reisplan van de Laotiaanse vriendschaps delegatie zouden kunnen beïn vloeden, antwoordde de generaal, dal de delegatie 9 mei in Vien tiane terug moet zijn. ..Wij vol gen de toestand nauwkeurig en ais er iets gebeurt wat onze aan wezigheid in Vientiane vereist, zuilen wij ons verblijf in Koeala Loempoor bekorten". In Koeala Loempoor zal de de legatie 'materiële steun trachten te krijgen voor do weigering van de rechtse regering in Laos, in te stemmen mei een coalitierege ring waarin de ncutralistisehe groep onder leiding van prins Soevanna Phoema een overheer sende positie zou innemen. Tijdens haar bezoek van drie dagen aan Saigon hebben de rech' Laotiaanse leiders be sprekingen gevoerd met presi dent Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam en bet andere leden van diens regering over economische hulpverlening. Groot-Brit tannië beschouwt do communistische verovering van de Noordlaoliaanse stad Nam Tha ..een ernstige inbreuk" op het Laotiaanse bestand. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken maandag naar aanleiding van de val van Nam Tha meege deeld. Volgens de woordvoerder' zou een onderzoek ter plaatse door do internatinale controlecommissie de eerstvolgende stap in deze kwestie zijn, waarbij gehoopt wordt dat de communisten aan de commissie niet zoveel moci- bjkheden in de weg zullen liggen als in het verleden liet geval is geweest, zo zei hij. De directeur van de vceartse- nijkundige dienst heeft in het kader van de mond- en klauw- z.eerbesfrïjdingscampagne wat be treft de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht de grens tussen besmet en ontsmet gebied in gunstige zin herzien. Deze maatregel is 8 mei 1962 van kracht geworden. Het onbesmette gebied in deze provincies is thans gelegen ten noorden en westen van een lijn, die in het snijpunt aanvangt van de rijksgrens met bet kanaal van 'Almelo naar Nordhorn en die verder loopt langs dit kanaal tot 'Almelo en vandaar langs de spoorlijn via Wierden, Rijssen, Holten, Deventer, Apeldoorn tot Amersfoort en verder langs de weg via Oud Leusden, Maarn, Doorn, Cothen en Wijk bij Duur stede tot de Lek. Vanaf dit punt oost- en zuidwaarts is de be slaande grens tussen onbesmet en besmet gebied gehandhaafd. De Amerikaanse atoomenergie-1960 te water gelaten en werd commissie en hot: ministerie van Defensie hebben bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten zondag in de Stille Oceaan een Polaris-raket met kernlading vanaf een onderzeeer hebben af gevuurd. Dit was de vijfde proef in de lopende serie. De met atoomkop uitgeruste raket werd maandagmorgen om 00.45 uur Nederlandse tijd tot ontploffing gebracht in het ..proefgebied" nabij Christmas- Island. Dit was de eerste maal, dat een atoomkop tot ontplof fing kwam na door een raket te zijn gelanceerd. De woordvoerder van de atoomcommissie verstrekte geen gegevens over de bereikte hoog- te en afgelegde afstand. Een Polaris-onderzeeboot kan zestien_mel atoomkoppen uitge ruste raketten meevoeren. De Verenigde Staten hebben op het. ogenblik vijf van deze onderzee boten in gebruik. Er zijn er nog drip in aanbouw, terwijl twee an dere wel te water zijn gelaten, doch nog niet in gebruik geno men. Later deelde een woordvoer der van de atoomcommissie me de, dat de Polaris-raket werd ge lanceerd vanaf de atoomonder zeeboot Ethan Allen. Deze onderzeeboot werd eind verleden jaar gebruikt voor de eerste proeflancering onderwa ter van een Polaris-raket van het type ai. De Polaris-raket met kernla ding die zondag door de Verenig de Staten in de Stille Oceaan is beproefd, heeft vrijwel de gehe le bereikbare afsland van onge veer 2.240 km afgelegd en is in de lucht ontploft, aldus is van ingelichte zijde vernomen. De raket werd gelanceerd vanaf de kernonderzppbont Ethan Allen", volgens de berichten terwijl deze ondergedoken was, en kwam bin nen twee kilometer van het ge stelde doel terecht. fier middelen in één tablet doen wona Professor Antonio Segni, de nieuwe president der Italiaanse republiek, heeft vrijwel onafge broken zestien jaar iang deel der regering uitgemaakt. In deze periode stond de thans 71 .jaar oude prof. Segni aan hel hoofd van oen eigen kabinet. Zijn eer ste kabinet bleef aan het bewind van juli 1953 tot in mei 1957; het tweede werd gevormd in februa ri 1959 en bestond iets langer dan een jaar. In andere kabinetten beheerde Segni de portefeuilles van iand- houw onderwijs en defensie. De laatste twee jaren trad hij op als minister van Buitenlandse Zaken. In 1950 wist hij ais minister van Landbouw een landhervor- mingswet aangenomen Ie krij gen, waarbij aan tienduizenden bezitloze landarbeiders gronden, behorende tot uitgestrekte parti- kuliere landerijen, werden over gedragen. Segni studeerde rechten en werd een deskundige op het ge bied van landbouw- en handels wetgeving. Hij doceerde aan de universiteiten van Pavia, Perugia en Cagliari, en is thans hoog leraar in hel burgerlijk recht aan de universiteit van Rome. Prof. Segni was vroeger lid van de Italiaanse Volkspartij, de voorloopster van de christen democratische partij. In de oor logsjaren speelde hij een actieve rol iegen het fascisme. Segni is een man van weinig woorden, doch als het nodig is kan hij zich krachtig doen gel den. In de christen-democratische partij staat Segni aan het hoofd van een krachtige middenweg- groep, welker toestemming van grote betekenis werd geacht bij de vorming van liet Coalitie-kabi net van Fanfaiii, dat op de par lementaire steun der socialisten rust. Dc opstand heeft in Carupano vier doden en 15 gewonden ge- eist. Het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mee. dat de verliezen aan rege ringszijde twee doden en tien gewonden bedragen. Algezien van de 300 opstandi- militairen zijn in Carupano De Westduitse pers beschouwt in haar commentaren op de re sultaten van de zondag in Athe ne beëindigde conferentie van ministers van N. A. V. O. -landen, de gewijzigde Amerikaanse hou ding als het belangrijkste feit. Het, Hamburgse blad ..Die Welt" meent, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten, „vooral in Parijs, doch ook in Bonn" een gevoel van ten achterstelling hadden gegeven. Dit gevoel is in Athene weggenomen, aldus Die Welt, hoewel dat niet zonder druk van de bondgenoten is geschied. De „Frankfurter AUgeineine Zeitung" vindt echter de uitkom sten van de bijeenkomst, „be scheiden, zoniet teleurstellend". Het blad acht het wel van be- lekenis dal de Duits-Amerikaan se meningsverschillen zijn bijge legd. „Onze militaire delegatie acht een gematigd optimisme op zijn plaats nu de Amerikanen hebben toegezeegd vijf Polaris- duikboten ter beschikking van de N. A. V. O. te stellen. In de daadwerkelijke politieke toe stand verandert echter maar weinig", aldus het blad. Het Franse blad „Figaro" acht de Atlantische solidariteit op nieuw bevestigd. „Het communi que dat na da bijeenkomst werd gepubliceerd kan in geen enkel opzicht de Franse stellingen over algemene ontwapening schaden", aldus „Figaro". Het Franse i echts-radicale blad „L'Aurore" schrijft dat hoe wel de bijeenkomst niet volledig geslaagd is te noemen, „boven al door de Amerikaans-Franse verschillen van inzicht", er niet temin een kern van een N. A. V. O.-afweermacht is bereikt. Het communistische blad „L'Humanité" publiceert een open brief aan mr. Stikker, de secretaris-gneraal van de N. A. V. O. Het blad noemt hierin de beschikbaarhouding van Ameri kaanse kernwapens voor de N. A. V. O. „een nieuwe stap in revan- chitisch Duitse geest". De Amerikaanse „New York H naid Tribune" acht de toewij zing van Polaris-duikboten meer van symbolische dan reële bete kenis. ..aangezien zij onder Ame rikaans bevel blijven". De duik boten ziijn niet de kernmacht waarom sommige Europese lan den, in het bijzonder West-Duits- land, hebben gevraagd, aldus hot blad. De Britsp „Times" schrijft, dat de Verenigde Staten alles in het werk stellen om Europa te over tuigen van hun verbondenheid met de verdediging van dit we relddeel. Zij z^jn er echter afke rig van om de kernmacht te ver spreiden en daardoor de onder handelingen met de Sowjet-Unie moeilijker te maken dan ze al zijn, zo schrijft de ..Times". De „Daily Telegraph" geeft als commentaar dat „Europa niet eeuwig een conventioneel-bewa- pend gedeelte van een verdedi gingssysteem onder de verafge legen controle van Washington kan blijven. West-Europa is col lectief in slaat, zijn eigen verde diging (e leiden, voorbehouden dat deze over een kernwapen beschikt. Dit zou tenslotte kun nen resulteren in een Europees kernwapen onder Brits-Frans ge zag, aldus het Britse blad. Vier middelen in één tablei aoen wonderen zonder de maag van streek te maken I gti De vier geneesmiddelen van Che- 4C'. burSe,'K gevangengezet, onder farine 4" worden in de hele wereld W1P lalrlJks lrtten van dp opposi- farine„4 worden in de neiewerem tleparlij De R,-pubiikeinsdemo- op grote schaal gebruikt. In een cratische Unie". tablet verenigd werken zij bijzonder In Caraca-s zijn luitenant Hec- snel, krachtig en weldadig, vaak lor Flemming, onder-luitenant zelfs wanneer andere middelen F;''frasi° Sllva', T* communisti- f s8nb afgevaardigde Eloy Torres en zes andere bul-gelijke l'edén l^kivfaniMA /E van dp communistischc partij I *M? 'Hm 0[ van de linksrevolutionaire be- l ie1 J.'M weging door de bemanning van ff' Afei.dc torpedoboot „Moran,, gearres- toerd toen zij mei een vaartuig Tegen pijn en griep. Geschikt voor een gevoelige maag, probeerden tC Ontkomen «trant Urn wordt beschermd door hel bestanddeel ChBfarox. tt-~i u T7 X 20 tabletten 0.80, 40 tabletten f 1.50, 100 lajjleijen 1Volgens «©t Venezolaanse mi- nistene van Binnenlandse Za ken heerst er nu rust en orde in het gehele land. Frankrijk zal zijn akkoord mei Monaco inzake liet wegvervoer mot ingang van mei van hot vol gend jaar beëindigen, zo is maandag in een communiqué van liet Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. Dii houdt in. dat wegtransport- firma's die in Monaco zijn geves tigd niet men- op Frans gebied werkzaam zullen mogen zijn. De autoriteiten in Tokio heb ben de maatregelen 1ot beper king van het gebruik van water, verscherpt in verband met een rampzalige droogte, die de water voorraden van de Japanse hoofd stad dreigt uit te putten. Maandagmorgen hebben de kinderen liet verzoek gekregen zelf drinkwater naar school mee te brengen. Op het ogenblik is het water verbruik in Tokio tot 13 uur per dag beperkt. Als er niet spoedig regen valt zullen de inwoners van Tokio maar twee uur per dag kunnen aftappen. Verkeersongeval Gisteravond omstreeks kwart over negen reed de 71-jarige heer Alpli. Tielens uit Nieuw Namen met zijn auto vanuit Hulst huis waarts. Ter hoogte van de weeg brug op de Van de Maelsledeweg begon de wagen te slingeren en na tegen de stootband van de al daar staande weegbrug terecht te zijn gekomen, kwam de auto frontaal tegen een aan de over zijde van deze weg staande lan taarnpaal terecht. Hoewel de auto slechts geringe snelheid had drong de lantaarnpaal tot in de cabine door en kwam daarna tot stilstand. Direct was hulp aanwezig. In de cabine vond men do heer Tic- leng,. die-deun; dc niPt zö'i hoofd tegen do vaori'uit terecht Was gekomen "en eert beenwond- hScT buiten bewustzijn. Dokter Gaspari, die spoedig ter plaatse was. liet de lieer Tielens naar liet ziekenhuis overbrengen. Vermoed wordt dat de heer T„ die lijdende is aan suikerziekte, tijdens het rijden onwel is gewor den, waardoor de auto stuurloos verder reed met liet bekende ge volg. Bedrijfsongeval Tijdens voorbereidende werk zaamheden voor ovenbouw op het terrein van de Cokesfabriek is maandagmiddag omstreeks 3 uur dc in dienst van een Belgi sche firma zijnde arbeider L. S.. wonende te Serskamp bij Wette- ren (B. I, van een ongeveer vier meter hoge stelling gevallen. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat S. inwendige verwondin- f Advertentie). Met Togal bevrijdt U zich snel en afdoend van reumatiek, spit. ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Vaarten in <~Ylood Door ANGgLA VON KIE3LING ■19 „Je liebt alles ai goed over dacht", trachtte ze haar eigen ontroering weg te schertsen, maar de tranen stonden in haar ogen. ,.Jc mooi niet vergeten dal ik me nog alti.jd een beetje verant woordelijk voor je voel, Vera, maar in meer da.i één opzicht hen je me ver over hel hoofd ge groeid." „Ik weet dal je het goed met me meent, maar je map je over mij geen zorgen maken. Boven dien. wie zegt je dat dokter Lieb mann niets anders dan alleen maar vriendschap van me ver wacht? Misschien vindt hij me wel veel te jong om zijn verdere leven met hem te delen of om voor zijn kinderen te zorgen." „Daarin vergis je je grondig. Vera. Ik weet dat dokter Lioh- mann van je houdt. Hij durft je alleen dc beslissende vraag niet te stellen omdat je nog zo jong bent, en hij voelt het eigenlijk zelf als een onrecht om een jong meisje aan zich te binden. Hij zelf loopt al tegen de vijftig!" „Heeft hij je dit verteld?" In Vera's ogen schitterden tranen van geluk en ontroering. „Née, Vera, hij heeft me niets gezegd. Ik heb hem alleen ge observeerd en ik ben er van over tuigd dat ik hel bij het rechte eind heb. Daarom wilde ik met je praten. Denk over alles nog eens goed na, Vpra. Het is voor je hele verdere leven." „Ik heb mi,in besluit al geno men, Kui t. Misschien al veel eer der als ik me zelf bewust ben. Er is voor mij slechts één man, dokter Liebmann, of hij me nu hebben wil of niet." „Dat verheugt me Vera. Als ik je met iets helpen kan, zal ik dat met m'n hele hart doen. Zo, en nu gaan we samen naar de kin deren, ze zullen op ons wachten." Voor dc kinderen volgden er nu dagen van ongekende vreug de in hel grote landhuis. Dc zon had er kennelijk ook plezier in en liet zich niet lang smeken om te voorschijn te komen. Ze scheen de hele dag en zorgde er voor dat de kinderen zolang en zoveel mogelijk buiten in de tuin konden spelen. Vera werkte grotendeels in bet huis. Ze bezorgde de kinderen alle grote en kleinere vreugden die in haar vermogen lagen, maar ze zorgde er voor dat de grotere kinderen ook af en toe een hand uitstaken om te helpen. Dorle was al spoedig niet meer uit Vera's nabijheid weg te slaan, schilde aardappelen, mengde het deeg voor de koeken, ging samen met haar de boodschappen doen en kende de gang van het huis houden bijna ev en goed als Vera zelf. Suse daarentegen was het liefst de hele dag in de tuin. Ook de kleine Helmut vermaakte zich best met de andere kinderen. Niemand, die deze kinderen zag, zou ooit op de gedachte komen, dal zij de enigen waren die uit een goed milieu kwamen, ze gin gen volkomen met de andere kin deren in hun spel en bezigheid op. Vera slond in de deuropening en zag hoe haar broer met de heide kindermeisjes met rugzak ken voor een uitgebreide pick nick en alJc kinderen naai bui ten trokken om daal dc zonnige dag door te brengen. Ze bleef alleen mot mevrouw Lindinger achter, want hel dienstmeisje had vandaag haar vrije dag om haar ouders te be zoeken. Vera nam een boek om de eenzame uren door te komen en ging onder de berkenbomen zitten lezen, haar meest geliefde plekje. Eerst rrfisfo zo de vrolijke kinderstemmen, maat al spoedig genoot ze van de stilte om zich heen. Tol haar eigen verbazing kon ze er echter niet toe komen het boek te openen; ze sloot haar ogen en gaf zich over aan haar eigen gedachten. Niemand stoorde haar: maar ineens voel de ze iets zachts en -harigs om haar benen strijken en toen ze opkeek, zag ze dat het de kleine herdershond was, die ze van Kurt cadeau had gekregen. Hel was windstil en de lucht was zo drukkend als het in weken niet geweest was. Het leek naar onweer. Over de kin deren hoefde ze zich niet onge rust te maken, want Kurt zou vroeg genoeg zien dat hel slecht weer zou worden en zou wel voni- een goed onderkomen zor gen. Ze viel in slaap. De uren vergingen, maar de rust deed haar goed. De hond was weer in de tuin gaan spelen, ofschoon de hemel al haar blauw verloren had en een onheilspellend grau we lucht kwam overdrijven. Vera stond op. nam haar boek en riep de hond. die kwispel staartend nader kwam en ging naar binnen. Veiligheidshalve sloot zo alle deuren en vensters, want als de wind eenmaal op kwam stoken, zou ze er geen tijd meer voor hebben. Ze ging in dc keuken een kop koffie zetten en begon toen haar huishoudboek bii te werken. Ze wilde zichzelf bedwingen haar aandacht ergens lii.j ie bepalen, want diep in haat' hart woelde de onrust. In de verte lolde de eerste donder. Bliksemstralen flitsten langs de donkere heme] en de plotseling opstekende storm deed de grote bomen voor het raam naar alle kanten buigen. Vera legde haar pen neer en ging voor hel venster slaan. Het werd benauwd in de kamer en ze opende één van de ramen. Op nieuw kwam dc onrust over haar, ze nam haar regenjas en ging de tuin in. Plotseling bleef ze staanhad iemand haar geroepen? Ze meende toch dat ze haar naam duidelijk had horen noemen. Ze luisterde vol overgave, of ze de roep nog eens zou horen... Ja, daar was het weer, maar deze keer was het veel dichterbijDe stem die haar naam riep was haar ver trouwder dan die van iemand anders, maar dat was toch on mogelijk I Pokter Liebmann kon nog niel weer terug zijn! Onge twijfeld zou hij dan al lang opge beld hebben, maar bovendien had hij dan aan het hek moeten hel len om binnen te kunnen komen. Misschien was het toch wel goed als ze eens ging kijken? Mis schien mankeerde er iets aan de bel? Opnieuw hoorde ze haar naam roepen, ofschoon de storm cle kracht van liet geluid terug hield. tWordt vervolgd.) gen had opgelopen en, na eerste hulp Ie zijn verleend door de ge nees heer-direkteur van het St Éli sabeth ziekenhuis, werd hij per ambulancewagen naar het plaat selijk ziekenhuis vervoerd. Hier bleek dat S. gelukkig slechts een uitwendige blessure had opgelopen. Het ongeval had plaats doordat S. bij het smeren van het hei blok de heistang op een van zijn armen kreeg. Hierdoor verloor hii zijn evenwicht en viel van de stelling. Jaarvergadering; „Apollo". De muziekvereniging „Apollo" hield zijn jaarvergadering in hef jeugdgebouw „De Sluuze" onder voorzitterschap van de heer R. Plasschaert. Uit de uitgebrachte jaarver slagen van secretaris en pen ningmeester bleek dat het goed gaat met „Apollo". Maar aan de andere kant is er toch enige reden tot bezorgdheid voor de toekomst. Er is nogal wat ver loop in de jeugddrumband „De Jantjes" en ook bi.i het muziek corps zelf is er gebrek aan vol doende reserves. Hierdoor is op sommige punten het corps nogal kwetsbaar. Via de scholen zal nu een be roep op dc jeugd worden gedaan tot het aanleren van muziek. Op deze wijze hoopt het bestuur een verantwoorde bezetting te krij gen. Toneeluitvoering. De Ned. Herv. toneelclub bracht in het jeugdgebouw van de Ncd. Herv. kerk het blijspel in drie bedrijven .Butler bij mijn vrouw'. Voorzitter A. Basting sprak een welkomstwoord tot een over volle zaal. Het stuk werd goed gespeeld en de spelers kregen dan ook bij het slotwoord van ds C. Balk een welverdiend ap plaus. Epn verloting in d0 pauze zorgde er voor dat er geen fi nanciële tekorten waren. Brand wepnvedstrijdeii. Voor de a.s. brandweerwed- strijden in Sluis, waaraan 17 corpsen deelnemen, werd een wedstrijd comité samengesteld. Dit hestaai uit de heren H. F. Bogaard. A. J. Catsman en P. M. van Date. brandweercommandan ten van Sluis. Aardenburg en Retranehemont. De algemene wedstrijdleiding berust hij de heer C. van Ojjen, commandant van dc bedrijfsbrandweer van dc Kon. Mij „De Schelde" te Vlis- singen. DINSDAG 8 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Thcater, 8 uur; „1000 sterren schitte ren". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidèrsportpark, 6.45 uur: Rijkswaterstaat I—Scheeps werf en HSVSpadella. WOENSDAG 9 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „1000 Sterren schitte ren". In de Algerijnse wijk „Hoche" zijn razzibè's aan de gang. Maan dagmorgen vroeg is de wi.ik. die het toneel is geweest van talrijke acties van de O.A.S. tegen Mo hammedanen, door militairen en gendarmes omsingeld. Vijf mannen hebben maandag een Parijse bank van 80.000 nieuwe francs beroofd. Hun auto is teruggevonden met één van de daders erin. doodgeschoten door zijn medeplichtigen. OE THANT LEGT KRAS'S OP GRAF VAN 1IAMMARSKJOELD l)e waarnemend algemeen secre taris van de Verenigde Naties Oe Thant, die op het ogenblik een bezoek aan Zweden brengt, beefi ill l'ppsala een krans ge legd op bet graf van zijn voor ganger, Dag llaminarskjoeld, dip hij een vliegtuigongeluk in Kon go is omgekomen. De foto geeft daarvan een1 beeld, Dr. E'. A. de Graaff. particulier secretaris van Z. K. H. dc Prins der Nederlanden, heeft in tegenstelling met wat men oor spronkelijk dacht toch nog kwade gevolgen ondervonden van het auto-ongeluk, dat hem op 12 april overkwam. In verband hier mee zal hij op doktersadvies enige weken rust moeten houden. Voor de duur van de ziekte van de heer De Graaff zullen diens werkzaamheden op het secreta riaat van de prins worden waar genomen door mr. H. Fock. Dr Kongolese Kamer van Af gevaardigden heeft maandag Autoine Gizenga, de voormalige linkse vice-premier, zijn parle mentaire onschendbaarheid ont nomen en hem ervan beschuldigd opstand tegen de regering voor bereid te hebben. Vóór de ophef fing van dc onschendbaarheid atemden 64 afgevaardigden en tegen 22. bij acht onthoudingen. Gizenga. die in januari uit zijn bolwerk Stanleystad naar Leo- poldstacl terugkeerde, wordt op het eiland Boekemba in de mon ding van de Kongo gevangen ge houden. De Kamer stemde over een rapport van een parlementaire commissie waarin gezegd wordt dat Gizenga order heeft gegeven tot het beginnen of verergeren van muiterij en militairen heeft uitgelokt tot insubordinatie. Hij zou verder verantwoordelijk zijn voor willekeurige arrestaties en mishandeling van gevangenen en officieren en onderofficieren met de dood bedreigd hebben. In het rapport wordt verwezen naar een aantal brieven en een telegram door Gizenga aan pre sident Nasser van de V. A. R. ge zonden en waarin gevraagd wordt om militaire uitrusting voor verzet tegen de autoriteiten van Leopoldstad. Dat verzoek da teert van juli 1961 toen het par lement bijeen zou komen om een nieuwe regering te installeren. Door Gizenga te beschuldigen „neemt de Kamer zelf Ijet initia tief voor de vervolging... én'eist veroordeling van de beschuldig de." aldus het rapport. De be rechting zou echter door dc rechter moeten geschieden. Verscheidene leden van de Co- nakat-parti.i van Tsjombe stem den tegen Gizenga. Het Franse blad. „Paris-Presse" heeft maandag bericht, dat de militaire politie dertien Franse officieren, onder wie twee gene raals, heeft gearresteerd. De arrestaties zouden in verband staan met een bezoek dat ex-ko lonel Antoine Argoud, een van de leiders van de geheime orga nisatie O. A. S., gebracht zou heb ben aan Franse troepen in West- Duitsland. Volgens het blad had den de gearresteerde officieren ermee ingestemd 'een ontmoe ting met Argoud te hebben of bij het bezoek „een oogje dicht geknepen". Het Franse minis terie van Defensie wenste geen commentaar op dit bericht te geven. De Franse autoriteiten zoeken nog steeds naar Argoud. die in februarie van de Cr.narische eilanden ontsnapte, waar hij on der toezicht stond van de Spaan se politie. Een edilie van hel Franse dag blad „Paris-Jour" is in België in beslag genomen omdat hel een artikel bevatte, dat smadelijk werd geacht voor koningin Fa- biola. Een groot deel van de voor België bestemde oplage van het blad werd door de politie achter haald. voordat de kranten me' artikel de wederverkopers had den bereikt. Ook in een aantal winkels kwam de politie het ge wraakte nummer van het Parijse blad opeisen. Het was de vrijdag se editie van „Paris-Jour", die in hel weekeinde in Brussel wordt verspreid. In maart zijn dertig boerde- rijbranden. waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd, voorgekomen. Twee van deze branden kwa men voor in Groningen één in Friesland, twee in Drenthe, zes in Overijssel, vijf in Gelderland, twee in Zuid-Holland, negen in Noord-Brabant, en drie in Lim burg. De directe schade wordt geraamd op ƒ1.062.165,—. Dit blijkt uit een mededeling van de hoofdinspecteur van het brand weerwezen. Bij de branden kwa men om, 2 paarden, 217 varkens, 117 stuks rundvee en. 648 stuks pluimvee. SPREIDING In 1953 voerde N europese landen uit joen dollar, dat is Kuromarktlanden c al zullen dc toene vestigingen de expi dat er meer aand spreiding van de e: export op dc lande zone georiënteerd, den hebben de cxj schoven. Dl De enorme ontn de wereldhandel een jaarlijks gr van plm. 5%, ovr croei van de weren periode 1850-1914. ir deld groeipercenta 311 "t per jaar. E pende out wikkel in men bi.i de na-00 Jaudse export, wa cent, evenals in di jnie, steeds meer vi het industriële proi industrieel werkgel rentage van 42 werkgelegenheid land tot de ïndus' De bijdrage van tot het nationale van 30 in 1925 1968. De commerciële heden ten dage t; kerd in de nations Er bestaat een tussen de industrie ling enerzijds en de export van go« sten anderzijds, ontwikkeling in d landen heeft voo tussen deze lanui sterk doen toeneme De samenstelling relduitvoer was ii rond 67 gerelatee Europa, de Verenigt nada en Japan. De de grondstoffenlanc strielanden hebben miskenbaar domine in de wereldhande is dientengevolge grondstoffen arm steeds meer gevoeli komen met de we; De Nederlandse in overwegende m Europa georiënteert een toenemende partnerlanden waa genheid, de arbf teit. het inkomen standaard stijgen vijftig was de gi derlandse export Europa sterker dan tuele bevolkingsac lijk resp. 5 en I periode 1960-1970 ropese bevolking met 6 a 7 toene de Wcst-Europese verdere welvaartsgr wichtige wijze ren, dan zal de tussen de versch ongetwijfeld ster! stimuleerd. Sinds het van het Eurontai exportspreiding land naar het tw schoven. De han die dankzij de E worden, zijn imme dat de Nederlandse de 'zogenaamde ontw den sterk wordt Nederlandse uitv voor plm. 30 ge van de wereld, d die niet aangeslo E. E. G. en die de zogenaamde Toch ligt in d landen ook voor de toekomst een servoir. De ontw zullen steeds van hetgeen in reld aan ervaring Zij hebben kap en kennis nodig er, als klein land aan doen. een tussen kapitaalPA renexport en de laterale basis na plan te schuiven bedrijfsleven en kunnen in dit met steun van d belangrijke bijdr; In de ontwikkt staat thans v vraag naar kapï het "bijzonder e.d., waarmee de strie op poten zet. De invoer deren heeft in au landen een stee van het import p genomen. Bedro 1953 nog 25 of lar, in 1960 was 30 of te wel 8 van het totale Het Nederla aandeel in de den is in de peric gelopen van 2.6 kapitaalgoederensect derde ons deel 2,6 waaraan

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2