Hartelijk onthaal Koninklijk Bruidspaar en Prinsessen in drie noordelijke provincies V. N.-afgevaardigde van Opper-Volta over Nieuw-Guinea Adenauer in Berlijn Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN WEERBERICHT v DINSDAG 8 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5593 NIEUWE PRESIDENT VAN EL SALVADOR STAKING VAN MIJNWERKERS IN SAARLAND FRANSE KERNPROEF IN DE SAHARA Op 1 mei genomen PRESIDENTS VERKIEZINGEN IN COLUMBIA DE STAKINGEN IN SPANJE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.per kwartaal; per maand f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Columbia zijn zondag presi dentsverkiezingen gehouden voor de periode 19621966. De verkie zingen zijn zonder incidenten verlopen. Volgens de eerste aanwijzingen zou Guillermo Leon Valencia, als vertegenwoordiger van de ge matigde liberaal-conservatieve coalitie, d; winnaar zijn en het presidentsambt op 7 augustus overnemen. Luitenant-kolonel Julio Rivera is door het verkiezingscomité verkozen verklaard tot president van de republiek El Salvador. Vice-president is dr. Francisco Roberta Lima, beiden zijn leiders van de nationale verzoenings partij. De nieuwe president zal 1 juli zijn functie aanvaarden. De pre sidentsverkiezingen zijn 29 april gehouden. De 45.000 mijnwerkers in Saar land staken vandaag nadat hun vakbond een compromis-voorstel ten aanzien van loonsverhogin gen. door de Saarlandse premier dr. Roeder gedaan, van de hand heeft gewezen. Roeder had een verhoging van zes procent deze maand voorgesteld en nog een van twee procent in oktober. De bond wil echter terstond acht procent. In welingelichte kringen is Ver klaard dat op 1 mei in de Sahara een ondergrondse kernproef is genomen in het kader van het regeringsprogram voor kern- kernproefnemingen. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat een licht kern wapen tot ontploffing is ge bracht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Landsver dediging heeft meegedeeld dat dit „geen inlichtingen" had te verstrekken. In het afgelopen jaar zijn van Franse officiële zijde geen in lichtingen meer verstrekt over proefnemingen met kernwapens. Volgens onbevestigde berich ten heeft Frankrijk echter in de herfst van 1961, eveneens in de Sahara, ook een ondergrondse kernontploffing teweeggebracht. De gisteren uitgevoerde proef, zou dus de tweede ondergrondse en de zesde in het programma van Franse kernwapenproef nemingen zijn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van landsver dediging heeft later bevestigd dat op I mei. in het kader van het door de regering opgestelde pro gramma voor kernwapenproeven, in de Sahara een ondergrondse kernontploffing teweeg is ge bracht. Meer bijzonderheden wil de hij niet geven. WIND VAN ZEE Het K. N. M. I. deelt mede: Een opvullend gebied van lage luchtdruk ten westen van de Britse eilanden en een vlak hoge- drukgebied boven de Middelland se Zee, veroorzaken een zuidwes telijke luchtstroming waarmede zachte en tamelijk vochtige lucht van subtropische oorsprong naar West-Europa wordt getranspor teerd. Daar de bewolking wat was afgenomen kon onder in- DINSDAG 8 MEI v.m. n.m. Breskens 4.35 5.00 Terneuzen 5.10 5.35 Hansweert 5.50 6.15 Walsoorden 6.00 6.25 WOENSDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 5.24 5.42 Terneuzen 5.59 6.17 Hansweert 6.39 6.57 Walsoorden 6.49 7.07 ZON MAAN op onder op onder Mei. 8 4.59 20.15 8.30 9 4.57 20.16 9.27 0.48 10 4.56 20.18 10.27 1.30 vloed van de zonnestraling boven land de temperatuur in deze lucht flink oplopen. In Zuid- Frankrijk en in Noord-Spanje werden bijvoorbeeld waarden van 30 graden bereikt. In het zui den van ons land van 22 graden. Aan zee echter vond aanvoer plaats over het koude Noordzee water met een temperatuur van omstreeks 7 graden, zodat de kuststations maar maximum temperaturen meldden van 12 graden. Samenhangend met de sterke verwarming in Frankrijk neemt de luchtdruk daar geleide lijk verder af, hetgeen met zieh meebrengt dat er ook in ons land overdag gemakkelijk wind van zee kan waaien. Daarom worden er vandaag aan de kust opnieuw aanmerkelijk lagere middagtem- peraturen verwacht dan in het oosten en zuiden van het land. De neerslagkansen zijn klein maar met de zuidwestelijke stro ming in de hogere luchtlagen trekken wel wolkensluiers mee. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit westelijke rich tingen. Maximum temperaturen van omstreeks 12 graden aan zee tot 20 graden in het oosten en zuiden van het land. De feestelijkheden rond het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard concentreerden zich gisteren in de drie noordelijke provincies. Het was dè grote dag voor Leeuwarden, Groningen en Assen, steden, waar het bezoek van het koninklijk gezin al weken lang intensief was voorbereid en waar jong en oud op de been waren om het zilveren bruidspaar te huldigen. De koninklijke familie maakte de reis naar Leeuwarden gister morgen met twee Fokker-Friendships, waaronder de regerings- Friendship, de F-28 „Gerben Sonderman". De vliegtuigen kregen bij Lemmer een luchtescorte van 16 Hunters, die in verband met het heiige weer grote afstandslimieten in acht moesten nemen. De hoge gasten arriveerden om kwart over tien op de vliegbasis. vijf minuten tegen half vijf aan kwamen. De Groningers hebben het niet alleen met bloemen gezegd. Ook de muziek speelde een belang rijke rol in dit massale hulde betoon. Fanfares, marsen en Groningse liederen, gespeeld en gezongen door zestien Groning se muziekkorpsen met hun tam boers en een groot aantal koren, wisselden elkaar in snel tempo af. Het was een ware uitbarsting van nationale vreugde en provin ciale trots. IJl vielen de klanken, die de heer J. Everts aan het ca rillon van de Martinitoren ont lokte, tussen het tromgeroffel en het schallen van de trompet- In tegenstelling tot de stralen de zon zaterdag tijdens de eerste reeks bezoeken, was het gister morgen in Leeuwarden bewolkt. Nadat het gezelschap in de hof- auto's was gestapt en de ere wacht gepasseerd was, volgde een ware zegetocht naar het hart van Leeuwarden: het Wilhelmi- naplein. Het zilveren bruidspaar en de Prinsessen kregen hierna een schouwspel te zien dat zo rijk gevarieerd was. dat men als het ware ogen tekort kwam. Terwijl de zon doorbrak werd het défilé geopend door de dame- en heer rijders in Fries kostuum, in zes Friese sjezen. Zij boden de Koninklijke lamilie een pro gramma van het défilé aan. Ver volgens passeerde de stoet van Marijke Muoi met haar zoontje, de latere Willem IV, en haar ge volg. Maria Louise van Hessen Kassei was, zoals bekend, ge huwd met Johan Willem Friso, die bij de Moerdijk verdronk. Zij bleef als weduwe in Leeuwarden wonen in het Princehof en werd door de Leeuwarders toen Ma rijke Muoi genoemd. Willem IV werd latei stadhouder van de Verenigde Republiek. De Koningin stamt recht streeks van de Friese stadhou derlijke familie uit het Huis van Nassau—Dietz. Het défilé vormde als het ware een compromis tussen de vele aspekten en mogelijkheden, die du gewest biedt. De 44 Friese gemeenten ver zorgden allemaal een onderdeel van het défilé. Ruim een uur lang trok deze drie kilometer lange prachtige stoet over het Willielminaplein. Het werd een manifestatie zoals niet-Friezen maar ook de Friezen zelf nog nooit van hun leven hadden gezien. Om tien minuten over één be gat het Koninklijk gezelschap zich naar het station om de drie stedentocht voort te zetten per Koninklijke trein. Om 10 minu ten voor half twee vertrok deze trein naar Groningen. IN GRONINGEN ten. Koningin, Prins en Prinses sen luisterden vol aandacht naar een van de liedjes uit het nieuwe zangspel „Groningen is een lied", een titel, die ook bijzonder goed van toepassing was op het fes tijn op de Grote Markt. Impone rend klonk tenslotte het Wilhel mus, waarmee alle zangers en alle muziekkorpsen instemden. Het défilé werd gesloten door een deputatie van de landelijke ruiters. Om half zes stonden de hof- auto's al weer gereed voor de in gang van de sociëteit. Na een hartelijk afscheid van de studen ten vertrok de Koninklijke fami lie naar het station, dat afgezet was met palmen, hortensia's en forsitia's en waar de grijze ste nen schuil gingen onder lopers en tapijten. De vestibule van het station was nog eens extra ge schrobd en alle prullemanden en losse borden waren evenals het vertrekaankondigir.gsbord verwijderd. Het was bijna kwart voor zes toen de Koninklijke trein begon aan de volgende étappe van deze in alle opzichten vorstelijke reis. IN DRENTE De koninklijke trein stopte om één minuut over zes in de feestende stad. Langs een wacht van de Koninklijke Marechaussee wandelde de Koninklijke familie, begeleid door de Commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer, en de burgemeester van Assen, het stationsplein op, waar vijf meisjes, in de leeftijd van vijf tot acht jaar, Koningin en Prinsessen bloemen aanboden. De Koninklijke gasten stapten na de bloemrijke begroeting in de gereedstaande hofauto's voor een rijtoer door de versierde en vlaggende straten van de Drent se hoofdstad, waar tussen de 1000 Drenten, ook de Johan Wil lem Friso Kapel, stond opge steld. Na een massale zanghulde be gaf de Koninklijke stoet zich naar het terras op de kolk voor het gadeslaan van een défilé van wagens en groenen uit niet min der dan 34 Drentse gemeenten, onderbroken door enkele muziek korpsen. De optocht was een bonte men geling van Drentse folklore en moderne realiteit. Het hele défilé nam precies een half uur in beslag. Veel tijd voor een diner was er niet en daarom nuttigde men in het daarvoor beschikbare kwar tiertje slechts enkele sandwiches en een kopje koffie. In de grote zaal van het gar nizoen, liet vroegere concerthuis, werd het gezelschap even over half acht begroet met helder kla- roengeschaik. De honderden ge nodigden, die alle schakeringen van de Drentse bevolking verte genwoordigden, voegden aan dit welkom nog een hartelijk ap plaus toe. Staande luisterde men naar de ouverture van het Mep- peler jeugdorkest, dat werd ge leid door drs. J. Hueting. In de arena werd toen voor het Koninklijk gezin in vlot tem po een gevarieerd programma afgewerkt. Het jeugdorkest speelde voor men de grote zaal verliet het Wilhelmus. Het was al erg donker in As sen, toen de koninklijke familie met de koninklijke trein naar Baarn vertrok om daar na een korte nachtrust zieh gereed te maken voor de volgende konink lijke marathon: Middelburg Den BoschMaastricht. "H™ vraagstuk-Nieuw-Guinea is niet het weten of de bevolking behoort tot Nederland of tof Indonesië, maar het weten wat de beste manier is om de Papoea's te brengen op l:et peil van hun eeuw. Een tijdelijk bestuur door de V. N. lijkt de beste oplossing". Dit heeft de V. N.-afgevaardigde van Opper-Volta, Frederic Guir- ma, die onlangs met de afgevaardigde van Dahomey, Max Zollner, Nieuw-Guinea heeft bezocht, maandag op een persconferentie in New York verklaard. Na te hebben onderstreept dat de kwestie-Nieuw-Guinea hem meer een menselijk dan een poli tiek vraagstuk scheen, „want het is een schande dat bevolkingen in het atoomtijdperk nog in het stenen tijdperk leven", zei hij dat buiten de steden en kustgebie den, de grote meerderheid van de Papoea's niets van de rond hen opgeworpen politieke vraagstuk ken afweet, nauwelijks invloed van buiten had ondergaan en een onafhankelijke primitieve status handhaaft, die in geen 3000 jaar is gewijzigd. In deze omstandigheden „kan men moeilijk zeggen, dat deze be volking, door wie ook, kan wor den opgeëist", aldus Guirma. Hij merkte op dat het geringe deel van de Papoea's dat voldoen- De Westduitsc Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, die maan dag voor een bezoek van twee dagen in West Berlijn is gearri veerd, heeft daar op zijn eerste grote persconferentie sedert een rustpauze van zes weken gespro ken over de Westduitse buiten landse politiek Over de Amerikaans-Russische ..polsingen" inzake Berlijn en Duitsland zei Adenauer dat hij geen hoop koesterde dat deze besprekingen resultaten zullen opleveren. Wanneer hieruit zou volgen dat er een autoriteit voor de waarborging van het vrije verkeer van en naar Berlijn zai worden geschapen dan zal het, aldus Adenauer, onze voornaam ste taak zijn er voor te zorgen dat daarin geen volkenrechtelij ke erkenning van de Duitse Sow- jet zone wordt opgenomen. Er ligt echter geen erkenning van deze zone in een internationale controle-autoriteit die bestaat uit dertien leden, onder wie verte genwoordigers van West-Duits- land. West-Berlijn. de Duitse Sowjet-zone en van Oost-Berlijn, zo zei de bondskanselier. Omdat anderen echter hieruit wel een dusdanige erkenning zouden con cluderen zou het de bondskanse- liei „liever zijn" wanneer Oost- Berlijn en Bonn geen deel uit maakten van een dergelijke auto riteit. De bondskanselier bestreed dat er bij de Amerikaans-Russische „polsingen" ook over andere pro blemen dan de oplossing van de kwestie-Beriijn was gesproken, of hiervan afhankelijk waren ge steld. Over de beweerde Duitse in- diskreties inzake de Amerikaan se „polsingsgesprekken" zei Audenauer dat geen enkele ver antwoordelijke instantie in Bonn noch in Washington dienaan gaande enige indiskretie heeft begaan. Adenauer zei in verband hier mee echter dat hij een spoedige vervanging van de Westduitse ambassadeur in Washington, Wilhelm Grewe, wenselijk acht te. de ontwikkeld is om een mening te uiten, blijk geeft van een groei ende belangstelling voor de be woners van het oostelijk deel van het eiland, die ook van hetNegro- ide ras zijn en die met hen een etnische eenheid en culturele eenheid schijnen te vormen. Hij acht de stelling dat de gren zen van een pas onafhankelijk geworden gebied noodzakelijker wijs moet overeenkomen met het oude koloniale gebied, gevaarlijk en oorlogszuchtig. Hij merkte op dat talloze koloniaie grenzen, vooral in Afrika, kunstmatig wa ren en dat, wat Nieuw-Guinea betreft, het verenigen van het westelijk deel met Indonesië, zo als de Indonesische regering eist, mischien tot gevolg zou hebben dat de kunstmatige verdeling van het eiland Nieuw-Guinea wordt gesanctioneerd. Volgens Guirma moeten de V.N. gunstig reageren op het verzoek van de Nederlandse regering die vraagt de zorg voor westelijk Nieuw-Guinea op zieh te nemen tot de bewoners zich voldoende bewust zijn van de politieke, eco nomische en andere vraagstuk ken om over hun toekomst te kunnen beslissen. Hij ziet jn die rol voor de inter nationale organisatie een gelegen heid om haar doelmatigheid bij hef vreedzaam regelen van ge schillen te bewijzen. Hij onderstreepte dat hij de uit nodiging van de Nederlandse re gering voor een bezoek had aan vaard in een sfeer van grote ob- jectivieit en dat deze reis in liet geheel niet ten doel had de ge hechtheid van Nieuw-Guinea aan Nederland te demonstreren, maar gelegenheid tot oriëntering moest bieden. Toen een journalist hem vroeg waarom hij niet ook naar Indo nesië was gereisd, antwoordde Guirma, dat hij niet naar Dja karta was uitgenodigd, maar dat hij zich graag naar Indonesië zou begeven als hij er de tijd voor had en een uitnodiging ontving. Guirma zal de Afrikaans-Azia tische groep in de V. N. op de hoogte stellen van zijn indrukken tijdens zijn bezoek aan Nieuw- Guinea. De reeds twee weken durende staking van mijnwerkers in het Noord-Spaanse Asturië scheen maandag te beginnen te verlo pen. Een vijftienduizend man on geveer had, volgens officiële me dedeling, het werk hervat. De gouverneur van de provin cie Oviedo zei te hopen dat het werk in de mijnen donderdag a.s. weer normaal zou zijn. Er waren vijftigduizend man in staking geweest. PROV1NC1ETOCHT KONINKLIJK GEZIN BEGONNEN Een aardige opname van de koninklijke familie met gevolg temidden- van de vendelzvvaaiers op de Markt in Arnhem tijdens het bezoek van zaterdag aan die stad ter gelegenheid van liet zil veren huwelijksfeest van liet koninklijk paar. In de hal flan het station Gro ningen, waar de Koninklijke gasten om even over twee aan- 'Kwamen, stonden behalve vele autoriteiten zoals overal op Meze reis vijf leerling ver pleegsters. Zomaar verpleegsters uit de Groninger ziekenhuizen. Zij stonden daar bescheiden bij het wisselkantoor van het sta tion en wachtten in hun hagel witte uniformen totdat de Ko ninklijke familie met de autori teiten kennis had gemaakt. Maar toen was het hun beurt. Bepaald niet verlegen, maar toch met een ontwapenende eenvoud, lieten zij de hoge gasten delen in de vreugde die er in Gronin gen heerst over 't zilveren huwe lijksfeest van Koningin on Prins, een vreugde die zij mochten ver tolken. En ook hier volgde kort na de begroeting een rijtoer door een al even hard juichende en fees tende stad. Dat begon al op het Stationsplein waar duizenden geduldig uren hadden gewacht op de aankomst van de Konink lijke familie en waar padvinders marsmuziek ten gehore brach ten. Groningen was uitgestroomd en de trottoirs waren overvol. Vijf kilometer lang was de route die de hofauto's volgden naar de stadsschouwburg. De schooljeugd en de jongerenorganisaties uit de hele provincie hadden langs deze route de mooiste plaatsen gekregen tussen de duizenden toeschouwers en hun uitbundig gejuich bewees wel, hoe zij dat waardeerden. Tegen kwart voor drie arri veerden de gasten bij de stads schouwburg, die zij langs een erehaag, gevormd door de com pagnie vrijwillige flankeurs van de Groninger studenten, betra liën. Tijdens de rijtoer door Gro ningen werd er evenals dit in Utrecht is gebeurd, confetti ge strooid. Het was wel niet in die mate als in Utrecht, maar de chauffeurs van de hofauto's moesten toch nog na afloop van ue rytoer de wagens schoonma- TE VEEL CONFETTI Tijdens 't bezoek dat het konink lijk gezin zaterdag aan Utrecht heeft gebracht was er zo uitbun dig met confetti gestrooid, dat Prins Bernhard de vrolijke pa piersnippertjes op de Klooster hof uit de haren van de zilveren bruid verwijderde. Burgemeester jhr. mr. .1. A. de Ranitz (met ambtsketen) kijkt toe. ken. De Koningin heeft laten weten, dat hoewel zij de geste waardeerde zij vond dat deze vreugde-uittingen uit praktische overwegingen beter achterwege kunnen blijven. In de schouw burg werd de Koninklijke familie ongeduldig opgewacht door bijna 700 jongeren, in leeftijd variërend van 15 tot 23 jaar. uit de provin cies Friesland, Groningen en Drente. Het was ook de jeugd, die hier voor de Koninklijke familie een spel opvoerde. „Een melodie zon der grenzen" heette het en het was speciaal voor deze gelegen heid geschreven doop de Leeu warder journalist Piet Terpstra, in opdracht van de drie jeugd raden in het noorden. Er werk ten 75 jongeren uit Groningen. Friesland en Drente aan mee. Het spel legde de nadruk op de openheid van leven en bracht tot uitdrukking, dat de jeugd zich niet bij voorbaat verenigt met de bestaande tegenstellingen in de maatschappij, zoals die tussen vrijheid en dictatuur, tussen de verschillende rassen, volwaardig tegenover onvolwaardig, over vloed naast honger en welvaart naast armoede. Deze tegenstel lingen werden uitgebeeld door witte en zWarte figuren. De hele provincie Groningen bad zich inmiddels gereed ge maakt voor een feestelijke ont moeting met hei Koninklijk ge zin op de Grote Markt: waar de gasten na een wandelingetje van

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1