Provinciaal nieuws WIELRENNEN AGENDA Zaterdag 5 mei 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina""3\ neem xeldtnerk-from America's vogelwaarde ijzendijke zaamslag. de navo-raad bijeen Het vertrek van de Koninklijke Gasten Zaterdag 12 mei a.s. de traditonele prof koers in Terneuzen Gemeente Teraeszea gewond maar trouw tankwagen voor brandstichting terneuzen Zondagdiensten de presidents verkiezing in italië axel' breskens. tobaccos een laatste rustplaats biedt, werd de plechtige dodenwacht betrok ken door een afvaardiging van de Nationale Reserve in Zeeland. Medewerking verleenden ook een tweetal hoornblazers, afkom stig van de militaire basis Ossen- drecht. Na een hoornsignaal en het halfstok hijsen van de vlaggen, maakte burgemeester J- A. Eek hout een rondgang langs de gra ven. waarbij de graven van een zestal Engelse soldaten niet wer den overgeslagen. Veel kransen en bloemen wer den daarna neergelegd op de ge denksteen op de begraafplaats. Breskens, dat voor de bevrij ding een zwaar offer moest bren gen, toonde door zeer vele aan wezigen, dat zij de offers, ge bracht voor de bevrijding van Breskens, niet zijn vergelen en de nagedachtenis van allen, die vie len, nog steeds in hoge ere houdt. RETRANCHEMENT Kandidaatstelling gemeen teraad. Door de gezamenlijke Prot. Chr. partijen is voor de a.s. ver kiezing van de leden van de ge meenteraad de navolgende kan didatenlijst samengesteld: S. van de Sluis, J. P. Vercouteren, L. I. Basting, J. P. van Cuijek en J. Koster. SLIHS Brand in garage. In de vroege morgen van j.l. vrijdag werden de inwoners van Sluis gewekt door brandalarm wegens een brand, welke uitge broken was in de garage van de heer J. P. van de Plasse, staan de op het Walplein. Aanvankelijk liet de brand zieii ernstig aanzien door de in de garage aanwezige brandbare en explosieve materialen en stoffen, o.a. flessen met acetyleengas. Door de aanwending van een luchtnersappa'-aat kon een drieatl brandweermanschappen, ondanks de zware rookontwikke ling, de garage binnendringen, waarna de zaterdag j.l. afgele verde brandspuit haar diensten kon bewijzen. Het snelle en kordate optreden van de brandweer heeft een ramp kunnen voorkomen. De brandschade die enkele duizenden gulden bedraagt, is door verze kering gedekt. Nummering kandidaten lijsten. Tijdens een zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zijn de ingelever de en geldig verklaarde lijsten van kandidaten als volgt genum merd: 1. Lijst A. Perdaen; 2. Lijst G. E. Peersman: 3. Lijst A. J. B. Serrarens; 4. Lijst F. A. de Bak ker; 5. Lijst A. van Hove; 6. Lijst W. D. Lambert; 7. Lijst J. F. de Poorter. Kandidatenlijsten genieeivie- raad. Voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen zijn de vol gende kandidatenlijsten inge diend. Lijst 1. Middengroep: P. W. W. K. van Rijen. J. Ch. Cornelis en E. M. C. Dierickx. Lijst 2. R. K. Landbouwers- lijst: A. J. Termote, P. J. F. van Hijfte, G. H. M. Galon en A. O. J. Haverbeke. Lijst 3. Katholieke Arbeiders: C. Geernaert, A. J. G. van de Wijnkel. J. C. Th. Steenkiste, A. H. Boogaard, C. E. van Opdorp, A. Dellaert en H, R. Driessens. Lijst 4. P. v. d. A.: J. van Cad- sand, C. J. Versprille, A. Geluk. J. Leonhardl en F. de Blaeij. Lijst 5. Prol. Groepering: A. L. Salomé, W. J. Neele, J. A. Dhont, W. Fortrei, F. Tazelaar en A, J. Leenhouts. Nummering Kandidatenlijsten verkiezing Gemeenteraad. Nadat aan de kandidatenlijst van de C. H. U. en van de A.-R. P. een voorkeursnummer was toe gekend, .is na loting voor de vol gende plaatsen, de nummering der lijsten als volgt geworden: I. C. H. U... 2. A.-R. P., 3. S. G. P., 4. G. P. V., 5. P. v. d. A. VLIEGENDE FIETSER. De voorzitter van een club voor door mankracht aangedre ven vliegutigen in Hatfield (Hert fordshire). J. C. Wimpenny, is er woensdag in geslaagd op eigen kracht 908 meter te vlie gen met een snelheid van 31.38 km per uur. Volgens de Engelse Royal Aero-Nautical Society is het de eerste maal in de geschie denis dat een mens op eigen kracht heeft gevlogen. Wimpen ny vloog in een door pedalen aangedreven vliegtuigje onder de haam ..Puffin" de afstand van 908 meter op een maximum hoogte van 2L meter en een ge middelde hoogte van l'z meter. Waarnemers uit 13 landen waren hierbij aanwezig. Voor zijn prestatie ontvangt Wimpenny 50 pond (ƒ500). Voor de eerste vlucht op eigen kracht over een afstand van een mijl (1609 meter), op een hoogte van minstens drie meter en waarbij een baan in de vorm van een acht gevlogen wordt, is een prijs van 5000 pond sterling be schikbaar gesteld. Vrijdag is te Athene de aan gekondigde bijeenkomst van de Navo-ministerraad begonnen, die wordt bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Za ken der vijftien Navo-leden. Secretaris-generaal mr. D. U. Stikker verklaarde dat de inter- Op de trap bij het vliegtuig naar huis: V.i.n.r. Prins Jan van Luxemburg, Koningin Fabiola van België en Prinses Josephine Charlotte yan Luxemburg. Op zaterdag 19 mei a.s. wordt weer de jaarlijkse wielerkoers voor beroepsrenners en onafhan- keiijken georganiseerd op het be kende parcours, dat van de Markt en de Blokken via de Scheldekade, Nieuwstraat en Burg. Geillstraat terugvoert naar de finish. Het wielercomité, bestaande uit de heren G. P. Veerman, P. Roe- lands, P- Mores en Th. Engels, is er opnieuw in geslaagd tal van prominente renners te contracte ren, waarvan wij o.m. noemen Piet Rentmeester: Mies Stolker; Jo de Roo; Wim van Est; Ab Gel dermans; Jo de Haan; Malie paard; Miel Verstraete; Henk Nijdam; Piet van Ast, enz. Meer dan 40 Nederlandse en Belgische coureurs zullen aan de start verschijnen, zodat we even als vorige jaren weer van een spannende koers verzekerd zijn. Het actieve comité, dat telken- jare naar verbetering van de or ganisatie streeft, zal nabij het kantongerecht een 36 meter lan ge tribune aanbrengen, die plaats biedt aan meer dan 400 toeschou wers. Met het oog hierop is de finish enkele tientallen meters verplaatst in noordelijke richting. Aan prijzen is een bedrag van 2500 beschikbaar gesteld. Het behoeft geen betoog, dat aan de inrichting van zulk een profkoers geweldige kosten zijn verbonden. In dit verband toont, het wielercomité zich uiterst er kentelijk voor de daadwerkelijke steun, die het opnieuw heeft mo gen ontvangen van de Terneu- zense middenstand. Ook van gemeentewege wordt het sportieve streven van het comité in meerdere opzichten ge steund. Minder enthousiast zijn de in richters over de houding van een deel van het publiek, hetwelk niet zelden aan het betalen van de onmisbare entreegelden tracht te ontkomen. Men betreurt dit in hoge mate, omdat juist daarvan de instandhouding van de koers als publiektrekkende attractie voor de toekomst zal afhangen. Een eenvoudige berekening heeft aangetoond dat verleden jaar circa 15C0 toeschouwers de profkoers hebben bijgewoond, waarvan slechts de helft aan zijn financiële verplichtingen heeft voldaan. Het comité doet daarom een beroep op de bezoekers, haar sympathiek streven te steunen door het betalen van een gerin ge entréebijdrage. Als iedereen meehelpt, is het voortbestaan van de koers ver zekerd. Terneuzen kan tocli al niet bogen op geregeeld terugkerende attractieve gebeurtenissen. In dien we deze jaarlijkse profkoers ook nog moeten missen, blijft er op den duur helemaal niets over. Misschien kan V. V. V. voor de komende jaren ook van baar be langstelling doen ^lijken. Het zou de zaak, waar het om gaat, al leen maar ten goede komen. Wij hopen vóór de grote dag nog nader op enkele bijzonder heden in te gaan. Hoofdzaak is dat de koers begunstigd wordt door stralend voorjaarsweer. De liefhebbers van de wielersport, en dat zijn er zeer velen, zien nu al belangstellend uit naar de veel kleurige sliert, die zich op de 19e mei onder groeiend enthousias me in toomloze vaart langs de straathoeken za! slingeren. Wie gaat er winnen? Piet Rentmees ter, Jo de Roo. Ab Geldermans Wij zouden er niet graag een weddenschap van maken. nationale toestand nog steeds gespannen is, doch dat de Ber- lijnse crisis de Navo niet heeft verzwakt. „De spanning bereikte een hoogtepunt ten tijde van de bouw van de Berlijifse muur en in de periode, dat Sowjetrussi- sche vliegtuigen het geallieerde luchtverkeer in de luchtwegen tussen West-Berlijn en West- Duitsland gingen hinderen. Zij is thans wat afgenomen, doch er kan niet worden gezegd dat zij reeds verdwenen is", aldus mr. Stikker. Hij vervolgde; „De druk. die de communistische staten op dc vrije landen uitoefenen, heeft zich niet beperkt tot Berlijn of Duitsland alleen. De communis ten tasten voortdurend de gren zen der vrije gebieden in de wereld af, om te zien of zij er gens een zwakke plek kunnen vinden. De toestand, waarin lan den als Kongo. Laos en Cuba zich thans bevinden, geeft hun elke gelegenheid om in troebel water te vissen", aldus secreta ris-generaal mr. Stikker. De openingsrede werd uitge sproken door de eerste-minister van het ontvangende land, de Griekse premier Constantine Karamanlis. „De bewegelijke Navo-strijdmacht vormt een waarborg dat Navo-strijdkrach- ten onmiddellijk daar kunnen zijn, waar zich een definitieve dreiging zou gaan aftekenen. Hetgeen de Navo heeft bereikt waarborgt ons tevens dat het mogelijk is ons aller onafhanke lijkheid te handhaven. Zij stelt voorts de niet-gebonden landen in staat hun neutraliteit te hand haven", aldus Karamanlis. Hij vervolgde: „De verdedi gende taak der Noord-Atlanti sche Verdrags-Organisatie ligt niet slechts op militair terrein. De strijd tegen de communisti sche bedreiging wordt op twee fronten gevoerd. Op het buiten landse front worden militaire maatregelen met een verdedi gend karakter getroffen. Doch de toestand aan de binnenlandse fronten is even gevaarlijk, zo niet ernstiger. En het internatio nale communisme richt zijn aan vallen bij voorkeur op dit front", aldus de Griekse minister-presi dent. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter openbare kennis dat een vergadering van de Ge meenteraad zal worden gehouden op donderdag 10 mei a.s., des avonds om 7.00 uur. Terneuzen, 4 mei 1962. De Burgemeester van Terneuzen, H. RIJPSTRA. BENOEMING LID VAN DE GEMEENTEKAAD Dc Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Terneuzen maakt be kend, dat. vanaf heden ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de gemeenteraad: noodzakelijk geworden door de ontslagname van de heer S W, Henry. Terneuzen, 4 mei 1962; De Voorzitter voornoemd; H. Rijpstra, Een Italiaanse officier der ko vaardij, die drie jaar in de ge vangenis had doorgebracht omdat hij een meisje gewond had, zag bij het verlaten van de gevangenispoort na het uitzitten van zijn straf, dat dit meisje op hem stond te wach ten.'' Donderdag ja. zijn zij ge trouwd. De'29-jarige Ivo Broccoli schoot zes'jaar geléden in een treu rige bui op zijn meisje, waar bij zij aan haar kaak werd gewond. Tijdens de rechtszit ting verdedigde zij, de 24-jari- ge Assunta Levrero, haar ver loofde vurig. Zij zei dat zij hem vergeven had en nog steeds van hem hield. Niette min werd hij veroordeeld. In Algiers is vrijdag een po ging gedaan een Mohammedaan se wijk met een tankwagen in brand te steken. Hierbij viel één dode en werden dertig mensen gewond, onder wie twee Euro peanen. De tankwagen was door een kneedbom in brand gesto ken op een hoog gedeelte van Algiers. Volgens Mohammedaan se ooggetuigen werd de tank wagen door een Europese chauf feur bestuurd. De wagen werd gevolgd door een autobus. De chauffeur stapte uit, waarna een passagier van de bus een bom onder dc tankwagen wierp. De bus vertrok hierna onmid dellijk, de chauffeur van de tankwagen meenemend. Het stuur van de tankwagen bleek met een ketting vastgezet te zijn. Uit een eerste onderzoek heeft men opgemaakt dat d6 terroristen de bedoeling hadden de brandende vrachtwagen van de hoogte, 'waarop deze stond, af te laten rijden, waardoor deze midden in de kleine, laag ge legen Mohammedaanse wijk te recht zou zijn gekomen. Dit mislukte echter omdat de wie len tegen de stoeprand vastlie pen. j Onmiddellijk na de ontplof fing ontstond paniek onder de bewoners van de Europese wijk. Verscheidene mensen worden ernstig gewond door bnthdend't- benzine. Een 20 meter lïoge vlam schoot de lucht* in. B%i-' dende benzine werd op de déScen van de omliggende huizen gé; worpen. De brandweerJiwfe^dé in het begin zeer' hffijge|fcÈranfl spoedig meeste;,^ Dodenherdenking 1962. Met twee coupletten van het al oude „Wilhelmus" besloot de „Harmonie Terneuzen" gister avond tegen half negen de jaar lijkse stille tocht naar het monu ment voor de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Ieder jaar wordt het opnieuw gezegd: ,.De belangstelling is al weer verminderd". Mogelijk gaan er ieder jaar wat minder mensen mee. Maar zou de belangstelling \oor de dodenherdenking daar mee verminderen? Er zullen zeker nog genoeg mensen zijn die op de avond van de 4e mei terugdenken aan de donkere jaren 19401945. Het kan bijna niet anders, want balanceren wij niet iedere dag op net randje van oorlog en vrede? Vermeldt het dagelijkse nieuws niet telkens opnieuw de slachtoffers van het reweld. die dan hier en dan daar, zijn gevallen? En als na lange, bloedige onlusten de strijd dan toch maar weer gestaakt wordt, vraagt men zich clan niet af: „Waarom was dit nodig?" Niettemin zou het goed zijn als er meer mensen op 4 mei 's avonds meegingen. Men onder gaat dan weer iets uit de oorlogs tijd. Voor dit enkele uur op die éne dag van het jaar is er geen standsverschil, dan voelt men zich weer veel meer verbonden met degene, waar men toevallig naast komt te lopen, verbonden, omdat men weet dat zijn ge dachten dezelfde zijn. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. don derdag, des avonds te 7 uur te houden vergadering van de ge meenteraad komen de volgende punten voor: Opening. Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot het nemen van een besluit ex artikel 36. -Ie lid van de Woningwet in zake de voorbereiding van een herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak. Idem tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van gronden gelegen in het uit breidingsplan in hoofdzaak „Oos telijke kanaaloever". Idem tot het nemen van een be sluit inzake de aanleg van de ver bindingsweg Terneuzen tkom) Sluiskil. Wijziging begroting dienstjaar 1962. Onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid de heer J. M. Hamelink. Rondvraag. TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der arlsen waargeno men door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: Zr. E. A. H. de Vries, Van Steen bergenlaan 65, tel. 3360. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter A. Kats. Oran jestraat 19. tel. 01155—555. DIERENARTSEN Van zaterdagmorgen 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts T. van Hoon, Sas van Gent, tel. 01158— 588. Bij de vijfde stemming in het Italiaanse parlement heeft vrij dag geen enkele kandidaat voor het presidentschap van de repu bliek de vereiste gewone meer derheid van 428 stemmen kun nen behalen. De christen-demo cratische kandidaat prof. Anto nio Segni, minister van Buiten landse Zaken en voormalig premier, kreeg opnieuw de meeste stemmen 396 tegen over de sociaal-democratische kandidaat Giusepp Saragat 321. De anderen kregen veel minder stemmen. Ook de zesde stemming leidde niet tot een beslissing. Heden middag zal er opnieuw worden gestemd. Bij de zesde stemming kreeg Segni 399 stemmen en Saragat 314. ZATERDAG 5 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleen de zon was ge tuige". Concertgebouw, 8 uur: „De kolos van Rhodos". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Kolder op zolder". ZONDAG 6 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Dc kolos van Rhodos"; 4.30 en 8 uur: „Alleen de zon was getuige". Concertgebouw. 8 uur: „De kolos van Rhodos". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Kolder op zolder": 8 u.: „Pas poort voor de hel". Installatie van dc heer S. W. Henry tot burgemeester van Numansdorp en Klaaswaal. De installatie van de heer S. W. Henry tot burgemeester van Numansdorp en Klaaswaal zal op vrijdag IS mei a.s. plaats hebben. In de voormiddag wordt de heer Henry te Klaaswaal geïn stalleerd en 's namiddags zal de plechtigheid te Numansdorp plaats hebben. Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer kwart over twaalf hadgop het kruispunt Van Steenberggjilaan/Emmalaan een botsing plaats waarbij een auto en een broihfiets waren be trokken. De 16-jarige sfholier A. J. N.. wonende alhier, op z'n brommer vanuit de Emétaiaan de Van Steenbergenlaan inrijdend, ver leende op het kruispunt geen voorrang aan dé- auto. bestuurd door de heer E. A. H. de V.. even eens te Terneuzen wonende, die, rijdend in dc Van Steenbergen- laan in de richting van het Julia- aziekenhuis, ook deze wegkrui- sing was genaderd. Bij de daarop volgende botsing werden auto en brommer bescha digd. Bakkerij J. de Braai heropend. Bij de heropening van zijn zaak, die donderdag j.l. plaats had, heeft de heer J. de Braai (Noordstraat 95) zeker niet over belangstelling te klagen gehad. 's Morgens was het receptie voor de zakenrelaties, waarvan zeer velen gebruik maakten. Toen in de namiddag de winkel ook voor andere belangstellen den geopend was, is het tot 's avonds laat een komen en gaan van vrienden en klanten geweest die. terecht, vol bewon dering deze frisse, gemoderni seerde brood- en banketbakkerij hebben bezichtigd. Het lijkt ons dan ook alleszins de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. Men wordt getroffen door de ruime, heldere étalages, waarin het gebak, specialiteit van de heer De Braai, veel beter dan vroeger tot zijn recht komt. Maar ook het interieur is ruimschoots een bezoek waard. Het is in frisse kleuren geschil derd en de kleurencombinaties zijn werkelijk zeer geslaagd. Het meest valt de zeer fraaie, nieu we winkelbetimmering op. Deze is op een dusdanige wijze aan gebracht, dat de artikelen op hun voordeligst uitkomen. Een doel waarnaar de heer De Braai heeft gestreefd. De „Schotsehoek" wordt meer en meer een verlengde van de eigenlijke Noordstraat. Jam mer dat enkele al te oude ge bouwen dit deel van hot oude stadscentrum nog ontsieren, maar zeer zeker komt ook hierin mettertijd verandering. Van zijn relaties, vrienden en cliëntèle mocht de heer De Braai heel wat fraaie bloem stukken ontvangen. Nationale kollekte Kinder bescherming-. In de week van 7 tot en met 12 mei wordt in geheel Nederland, dus ook in Terneuzen, de jaar lijkse kollekte gehouden ten be hoeve van „Sakor", de Nationale Stichting Kinderbescherming. Het leven van duizenden kinde ren in Nederland is ontwricht. Niet overal is ons hooggeroemd gezinsleven gaaf, sterk en be schuttend. Gezinsmoeilijkheden komen helaas nog te veel voor en cal van kinderen beleven een kil le jeugd door onverstand cn on macht, zelfs door liefdeloosheid. Voor deze groep van 50.000 kinderen staan honderden vereni gingen van alle gezindten met hun stichtingen en internaten op de bres maar al deze inrichtin gen hebben te kampen met een groot tekort, terwijl men zelfs méér voor deze kinderen zou wil len doen. Ook de bevolking van Terneu- 7.en zal natuurlijk willen mede helpen het leed van de kleinen te verzachten en hen op te voe den tot een goed lid van onze samenleving. Welnu, dat kan geschieden door de kollektanten en kollektantjes, die a.s. week zullen komen aan kloppen om een steentje bij te dragen voor het zegenrijke werk van „Sakor", een liefdevolle bij drage te schenken. Het gaat om het behoud en de toekomst van 50.000 kinderen van ons volk De „Gouden Koets" naar Mid delburg uitgenodigd. De „Gouden Koets" met het achtspan Shetlandse ponny's van de Ponnyclub „Dc Klcppertjes" is door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland uitgenodigd om mee te doen met het open luchtspel dat te Middelburg wordt gehouden. Om zich hiervoor extra voor te bereiden zal de koets heden middag van half vier tot half vijf nog eens door de straten van Axel trekken. Deze rondgang zal zeer zeker door velen op prijs worden gesteld, daar door de grote drukte bij de lichtstoet niet ieder deze goed heeft kunnen gadeslaan. Dodenherdenking. Honderden inwoners maakten gisteravond de stille tocht van af het gemeentehuis naar de be graafplaats. om de doden, die in de jaren 1940 tot 1945 vielen, te gedenken. Bij het massagraf, dat aan ruim 200 Breskense inwoners

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3