Nederland beschuldigt Indonesië van agressie „Waterman" met 850 militairen naar Nieuw-Guinea Oe Thant optimistisch inzake Nieuw-Guinea ^2ationale dodenherdenking tfnmlwill Radio de Koek „BELANGRIJKE VERKLARING VAN SOEKARNO AANGEKONDIGD LOONCOMPENSATIE VOOR DE AANSTAANDE HUURVERHOGING AMERIKAANSE KERNPROEF M BURGER STELT SCHRIFTELIJKE VRAGEN OVER PLAN-BUNKER Mijnwerkersstaking in Spanje HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bü abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 MEI 1962 18e Jaargang Nr 5591 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties géén handels-; 'advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. 'Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres' Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ter nagedachtenis aan alle Nederlandse burgers en militai ren die, ongeacht wanneer en waar ook ter wereld, het hoog ste offer hebben gebracht voor orde en vrede, rechl en vrijheid is gistermiddag in Amsterdam een nationale dodenherdenking gehouden. Naast de gevallenen uit de jaren 19401945 gold de plechtigheid o.a. ooit de na 1945 in Indonesië en Korea ge vallenen. Om drie uur werden in drie kerken in de hoofdstad (de Oude kerk. de Oude Lutherse kerk en de Nieuwe Zijdskapel) bijeen komsten gehouden, waarbij in elke kerk een opperrabbijn, een pater en een legerpredikant voorgingen. Alle nabestaanden van de 47.000 bij de Oorlogsgra venstichting geregistreerde ge vallenen, hadden voor deze plech tigheden een uitnodiging ontvan gen. iNeordstraat 102 - Telefoon 31M Xerneuze» In Djakarta is vrijdag bekend gemaakt. dat president Soekarno vandaag om 18.30 uur plaatselij ke tijd in zijn zomerpaleis te Eogor een ..belangrijke verkla ring" zal afleggen. Er werd niet meegedeeld, waarover de verkla ring zal gaan. De Stichting van den Arbeid heeft vrijdagmiddag aan staats secretaris Roolvink advies uit gebracht over de hoogte van de compensatie voor de voorgeno men huurverhoging. Dit advies houdt in een compensatie van 1 Va0o met een minimum van 2,25 per week. De Stichting adviseert hier voor bij beschikking van het College van Rijksbemiddelaars de werkgevers de verplichting op to leggen deze compensatie te verstrekken aan allen wier inkomen beneden 13.000 ligt. benevens aan hen met een hoger inkomen, indien dat is ge regeld bij een collectieve ar beidsovereenkomst of een bin dende loonregeling. De Amerikanen hebben vrij dag boven de Stille Oceaan een vierde kernproef in de atmo sfeer genomen. De bom. een middelzware, is in dc buurt van Christmas Island uit een vlieg tuig geworpen. Met ca. 400 autoriteiten waren in de Oude Lutherse kerk reeds lang vóór het aanvangsuur van de dienst ongeveer 1300 nabe staanden bijeengekomen. Een zelfde aantal bevond zich op dat moment in beide andere kerken) Op de eerste riien hadden o.a. plaatsgenomen minister-presi dent prof. dr. J. de Quay, de vice- mir.ister-president drs. H. A. Korthals, en tal van andere hoge autoriteiten. De sfeervolle plechtigheid werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Autoriteiten en nabestaanden be gaven zich daarna in een lange stille stoet naar het Nationale Monument op dc Dam, waar ook de nabestaanden uit de andere kerken zich bij hen voegden. De stoet werd voorafgegaan door twee pelotons van militairen van land-, zee- en luchtmacht, die de tientallen kransen droe gen, die bij het Nationale Monu ment zouden worden geplaatst. Koningin Juliana én Prins Bernhard hebben gistermiddag ter nagedachtenis van alle in de tweeae wereldoorlog gevallen burgei's en militairen een krans gelegd aan de voet van het Na tionaal Monument op de Dam in Amsterdam. Dit gebeurde een half uur nadat de stoeten uit de drie kerken, onder wie ongeveer 1500 nabestaanden van gevalle nen, op de Dam waren gearri veerd. Koningin Juliana en Prins Bernhard -kwamen om vier aan. Ze werden begroet door premier prof. dr. J. E. de Quay, de bur gemeester van Amsterdam, en de voorzitters van de organise rende comité's Het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.' heeft aan de minister-president schriftelijk ge vraagd of hij heeft ..kennis ge nomen van een extra-uitzending van de reportagedienst van de A.V.R.O. d.d. 3 mei, waarin ter gelegenheid van zijn vertrek de heer Jouwe op Schiphol werd ge ïnterviewd, en mededeelde met enkele collega's uit de Nieuw- Guineraad naar Nederland te zijn gekomen om de regering in te lichten omtrent zijn standpunt inzake het plan-Bunker. De heer Burger vraagt of de minister-president niet van me ning is „dat ook het Nederlandse volk omtrent de inhoud van dat plar.-Bunker dient te worden in gelicht. alsmede over het stand punt dat het kabinet daarom trent heeft ingenomen'.' BINNENVERINGBED (iet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte .middensector fabrieken Zevenbergen Nadat Koningin Juliana, ge kleed in een zwart complet met zwarte hoed, en Prins Bernhard, die het uniform van inspecteur- generaal van de landmacht droeg, hun krans met witte tul pen hadden gelegd, volgden o.a. kransleggingen door premier prof. J. de Quay en vice-minis- ter-president drs. H. A. Korthals namen de ministerraad. Gedurende het kwartier dat deze plechtigheid duurde, klonk koraalmuziek van de luchtmacht kapel. Nadat een hoornblazer van deze kapel vanaf de hoogste trede van het Nationaal Monu ment een taptoe had geblazen, werd een minuut stilte in acht genomen. Het eerste couplet van het Wilhelmus werd hierna door dë duizenden aanwezigen mee gezongen. De luchtmachtkapel zorgde voor de begeleiding. Met een défilé langs het monument de Vorstin en de Prins gingen aan het hoofd van de zwijgende stoet werd de korte, sobere plechtigheid besloten. ACTIE OP NIEUW-GUINEA Het Ministerie van De fensie deelt mee: Volgens inlichtingen van de plaatselijke bevolking is vorige week vrijdag (27 april) niet ver van Fak Fak een klein aantal Indonesische parachutis ten afgeworpen. Het civiele bestuur, ge steund door militairen, heeft geëigende maatre gelen genomen. Voorts zijn onbekende vliegtuigen op 2 mei boven Soroug en op 3 mei boven de Baai van Kai- mana waargenomen. Nederland heeft in een brief aan de Verenigde Na ties Indonesië beschuldigd van „agressie' en een recht streekse bedreiging van de vrede. De Nederlandse afge vaardigde, mr. C. W. A. Schürmann verklaarde dat de Nederlandse autoriteiten in Westelijk Nieuw-Guinea „de nodige maatregelen hadden genomen om tegen deze agressie op te treden". Hij venvees naar het neerla ten van Indonesische parchutis- ten bij Fak-Fak in dë nacht van 26 op 27 april. Het vroegere regeringsschip „Waterman" nu opnieuw ge charterd is vrijdagmorgen met ruim 850 militairen aan boord uit Hoek van Holland vertrok ken met bestemming Nieuw- Guinea. Om even over zes trokken de sleepboten „Schouwenbank" en „Azië'' het schip los van de betonsteiger. naast de aanleg plaats voor de bootdiensten op Harwich, waar tientallen fami lieleden hun zonen, mannen of verloofden een laatste groet toe zwaaiden. Dat gebeurde onder de tonen van het „Wilhelmus", ge speeld door het trompetterscorps van de cavalerie, dat daarvoor reeds in hef schemerdonker het vertrek met pittige marsmuziek een beetje had opgefleurd. De tocht van de „Waterman" is het tweede troepentransport In antwoord op desbetreffende vagen zeide de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties Oe Thant tijdens een persconferentie dat hij zeer opti mistisch gestemd was wat be treft het resultaat van verdere onderhandelingen over Westelijk Nieuw-Guinea tussen Indonesië en Nederland. Oe Thant zeide: „De verschil len in opvatting zijn thans min der groot en de formule, die in mijn naam door de Amerikaanse bemiddelaar Ellsworth Bunker naar voren is gebracht, zou naar mijn mening als basis voor de aanstaande onderhandelingen kunnen dienen". De heer Thant herinnerde er aan dat hij in januari j.l.. toen daan om alles achterwege te laten wat de vrede in gevaar zou kun nen brengen. De twee regerin gen hebben toen vertegenwoordi gers gezonden die met hem in con tact waren getreden. Daarna had Oe Thant de Amerikaanse diplo maat Ellsworth Bunker gemach tigd zijn diensten aan te bieden en te handelen voor rekening van de waarnemend secretaris generaal. Een geheim overleg heeft plaats gehad in de buurt van Washington, maar het is on- derbroken omdat sommige alge- vaardigden niet over voldoende volmachten beschikten, aldus Thant. Toch heeft de heer Bun ker een formule voorgelegd die tot basis voor de onderhandelin gen zou kunnen dienen. „Ik ben optimistisch zo be sloot Oe Thant wat betreft het resultaat van de latere onder handelingen. De in deze aange legenheid gevoerde actie geeft een goed voorbeeld van de rol de toestand onrustbarend leek. 'die de Verenigde Naties kunnen een dringend beroep op de twee spelen om een conflict te verhin- betrokken regeringen had ge- i deren". De (waarnemend i secretaris generaal der Verenigde Naties, de Birmaan Oe Thant, heeft vrij dag op een persconferentie te Genève verklaard dat er op het ogenblik niet veel kans bestaat op een spoedige totstandkoming van een overeenkomst, waarin het nemen van kernwapenproe ven wordt verboden. Hij voegde hieraan toe: „Er bestaan echter aanwijzingen dat de betrokken mogendheden een akkoord zullen bereiken, nadat de Verenigde Staten hun lopende reeks proefnemingen in het ge bied van de Grote Oceaan hebben beëindigd en de Sowjet-Unie de proeven, die zij heeft aangekon digd, heeft genomen". Oe Thant bracht hulde aan het „onvermoeide pogen" van dc vertegenwoordigers der acht neutrale landen op het ontwape- ningsoverleg te Genève om „de impasse te doorbreken en de kloof tussen de standpunten dei- twee grote mogendheden te over bruggen". Een laatste groet en de „Waterman" kiest zee... per schip sinds de regering be sloten heeft de Nederlandse strijdkrachten in het omstreden gebiedsdeel te versterken. De reis duurt 38 dagen en gaat via Curacao, het Panamakanaal en Honoloeioe. Evenals vijftien dagen geleden bij het vertrek van de „Zuider kruis". die nu juist hel Panama kanaal is gepasseerd, heerste er ook gisternacht in het anders zo rustige Hoek van Holland een grote" bedrijvigheid. Er was min der politie op de bëen de af zetting bleef nochtans zeer effec tief maar er waren ditmaal meer „wegzwaaiers" naar de kust gekomen. Minder fortuinlijk was een groepje van 70 a 80 betogers, merendeels jeugdige Amster damse leden van een zeer linkse organisatie, dat al in de voor avond naar Hoek van Holland was gereisd om te demonstreren tegen het vertrek. Zij hadden o.a. pamfletten bil zich, die zij aan de militairen probeerden te over handigen. Maar nóg vóór de aan komst van de troepen werden zij opgevangen door het cordon van politiemannen en leden van de koninklijke marechaussée. En kele mannen en jongens brach ten een paar uur door op het politiebureau. De anderen had den daarna geen andere keus meer dan de snel langs hen heen rijdende colonnes een groet toe te zwaaien. Slechts een enkele keer klonk de kreet „Geen troe pen naar Nieuw-Guinea". of „Troepen terug". Maar direct contact met de militairen kregen zij niet, want de kade bleef afge sloten. De eerste troepen kwamen om streeks half drie in militaire wagens in het dorpje aan. De mannen hadden allen een lange reis achter de rug, want de colon- nes kwamen uit de legerplaatsen Appingedam, Stroe. Ermelo en Oirschot. De militairen uit Ap pingedam hadden al woensdag avond afscheid genomen van hun familie, de anderen donder dagavond. Zij hadden alleen hun wapens en/'of een koffertje bij zich. De plunjezakken waren al eerder aan boord gebracht. Het detachement is, evenals de groep die met de „Zuider kruis" reisde, samengesteld uit een afdeling lichte luchtdoelar- tot hun 'diensttijd van 24 tillerie en een bataljon infante- maanden is voltooid. rie (stoottroepen), aangevuld met personeel van speciale dienstvakken. Beide onderdelen zullen op Nieuw-Guinea als zelf standige eenheden intact blijven, zo vertelde luitenant-kolonel der huzaren C. A. Heshuslus, de troepencommandant op deze reis. Er is voor gezorgd dat de man nen op de reis in ruime mate ontspanning krijgen. Zij zullen in ieder geval op Curacao mogen passagieren. Waarschijnlijk ook in Honoloeioe. Om de dag wordt een andere film vertoond, er zijn sportarti kelen aan boord, de bars staan ook voor de soldaten open en het zwembad is in gereedheid ge bracht. Iedere dag is er een ver plichte siësta van twee tot vier uur. De rest wordt gevuld met lessen in o.a. het maleis. Elke militair krijgt dagelijks gratis een flesje bier en sigaretten. De jongens van de L.U.A. zijn ten slotte nog extra verwend door de burgerij van Appingedam, die kort vóór het vertrek een grote inzameling hield, welke enkele duizenden guldens opbracht. De militairen reizen in hutten van 2, 4 of 6 personen boven dien zijn twee slaapzalen voor elk 45 soldaten ingericht. Extra capaciteit werd verkregen door dat een aanzienlijk deel van de bemanning de reis niet mee maakt. Hun taak wordt overge nomen door de bakkers, slagers, koks en messbedienden van de troepenonderdelen. Het embarkeren verliep vlot ter dan ruim twee weken gele den bij het vertrek van de „Zui derkruis." Het was om 4 uur vol tooid. Onder de vertrekkenden was één militair, die vooral voor de jeugd een trouwe vriend is ge worden op de beeldbuis: Wilco Meijer, de vaste partner van Lon- neke Hoogland in A.V.R.O.'s jeugd-t.v.-uizendingen. Vaandrig Meijer gaa't als korps-administra teur van het 41e bataljon infan terie naar Biak en de jeugdige kijkers zullen hem tenminste voor één jaar moeten missen. De meeste andere militairen blijven zes a acht maanden langer weg „Het is duidelijk", zo zei de Nederlandse afgevaardigde, „dat deze militaire actie slechts kon worden uitgevoerd door officiële land- en luchtstrijdkrachten die optreden volgens een gecoördi neerd plan dat tevoren zorgvul dig werd opgesteld". Bij afwezigheid van de wnd.- secretaris-generaal, Oe Thant, die Europa bezoekt, werd de brief overhandigd aan Ralp T. Bunche, onder-secretaris voor speciale politieke zaken. Nederland vroeg geen optre den door de Verenigde Naties op dit ogenblik maar verzocht alleen de brief onder de leden-delega ties te laten circuleren. Mr Schürmann zei dat, toen het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië op 20 maart begon in aanwezigheid van een waarnemer die door de Verenigde Naties was aangewe zen, „de Nederlandse regering zich gerechtigd achtte te ver wachten dat Indonesië zich van bedreigingen met geweld' en a fortiori van gewelddadig optre den zou onthouden". Deze verwachting was „onmid dellijk vergeefs gebleken". Mr. Schürmann vermeldde de recente incidenten in Westelijk Nieuw-Guinea er. voegde hieraan toe dat het nieuwe optreden het neerlaten van Indonesische parachutisten „duidelijk Je verantwoordelijkheid van de In donesische autoriteiten voor agressie. bedreven door hun eigen strijdkrachten, bewijst". Dit is een „rechtstreekse be dreiging van de vrede", zo voeg de hij hieraan toe. De Nederlandse delegatie, die de tekst van de brief van mr. Schürmann vrijgaf, zei dat de brief donderdag aan Ralph Bunche was overhandigd. Tussen120 en 23 maart werden- op de eilanden Gag en Waigeo infiltraties gepleegd door groe pen die bestonden uit „reeksen bewapende leden van de Indone sische strijdkrachten. Deze infiltranten, die kennelijk optraden volgens een gecoördi neerd plan, werden intussen buiten gevecht gesteld", aldus de Nederlandse afgevaardigde. „Op 25 maart zo vervolgde hij, werd binnen de grenzen van de territoriale wateren bij het eiland Gag een Indonesische luchtaanval gedaan op een ver bindingsschip van de koninklijke marine. Niettemin zag de Nederlandse regering, denkend aan het belang van de handhaving van een vreedzame atmosfeer, ervan af deze feiten onder de aandacht van de Verenigde Naties te bren gen. Kort geleden was er echter een nieuw voorval dat zo duide lijk de verantwoordelijkheid van de Indonesische autoriteiten voor agressie door haar eigen troepen toont en dat zulk een recht streekse bedreiging van de vrede betekent, dat do Nederlandse regering zich verplicht acht dit aan de organisatie van de Ver. Naties mee te delen. In de nacht van 26 op 27 april landde een Indonesische militai re groep, behorend tot een afde ling parachutisten, per valscherm in het binnenland van de zuid westelijke punt van de Vogelkop bij Fak-Fak. De Neuerlandse autoriteiten in het gebied hebben de nodige maatregelen genomen om tegen deze agressie op te treden". De Nederlandse delegatie zei dat het communiqué van de Ne derlandse regering van 27 april over een stabilisering van de militaire situatie aan beide zijden gelijk met de brief van mr. Schürmann aan de Verenigde Naties werd overhandigd, liet Nederlandse voorstel aan de In donesische regering over te brengen. In genoemd communiqué zei de regering geheel bereid te zijn mede te werken tot het bereiken van een akkoord waaronder van beide zijden de militaire situatie zou worden gestabiliseerd. Daar bij zullen uiteraard onpartijdige derde waarnemers tegen schen ding der overeenkomst moeten waken. Zodra zulk een akkoord is bereikt zullen door Nederland geen versterkingen meer naar Nieuw-Guinea worden gezon den. De Spaanse regering heeft vrijdag de stakende mijnwer kers in Asturïa. noordwest Span je, gewaarschuwd dat zij, indien nodig, „alle bestaande normale en buitengewone wettige maat regelen ter handhaving van de vrede en publieke order" zal ne men. Bij de reeds twaalf dagen durende staking voor een nieu we loonschaal zijn naar schat ting 60.000 man betrokken. In een officiële bekendmaking de eerste publikath waarin over de staking wordt gesproken, zegt de regering dat onderhandelin gen over de lonen „door agita tors plotseling zijn onderbroken Tijdens de staking zijn 50 mensen gearresteerd op beschul diging van liet verspreiden van communistische propaganda. Woensdag breidde de staking zich uit tot een scheepswerf in Bilbao, waar 5.300 arbeiders het werk verlieten en een nieuwe loonovereenkomst binnen tien dagen eisten. In deze Noordspaanse stad brak vrijdag een nieuwe staking uit. De 4.800 arbeiders van de metaalonderneming „Metallurgi- ca Echevarria", die vijf dagen tevoren een collectieve arbeids overeenkomst met een mini- mum-loon van 160 peseta per dag hadden aanvaard, besloten het werk neer te leggen toen zij hoorden, dat in een ander bedrijf in de omgeving een minimum loon van 180 peseta per uur wordt betaald. Volgens welingelichte kringen zullen in het begin van de ko mende week de arbeiders in nog twee metaalbedrijven in staking gaan. RUSTIG WEEK. Ons land ligt in een over gangsgebied van koude lucht boven Scandinavië en Duitsland en vrij zachte Oceaanlucht bo ven Frankrijk. De luchtdrukver- schillen zijn echter zó gering, dat nóch de nene nóch de andere luchtsoort terrein wint. Er blijft veel bewolking, maar regen van enige betekenis is niet te ver wachten. In het noorden van het land zullen de middagtemperaturen tot omstreeks 10 graden, in het zuiden tot omstreeks 14 graden opiopen Naar in Madrid verluidt zal de regering waarschijnlijk binnen kort bij decreet de noodtoestand afkondigen in Asturië, waardoor de politie machtiging zou krijgen tot aanhoudingen en huiszoekin gen en verdachten zouden kun nen worden berecht door krijgs raden. Tevens zouden arbeiders in bepaalde industrieën onder militaire discipline kunnen wor den gesteld, waardoor b.v. mijn werkers van 21 tot 46 jaar als militairen naar de mijnen kun nen worden gezonden. medegedeeld door het K.N.M.I.? geldig tot hedenavond. Rustig weer. Veranderlijke bewolking, maar' geen regen van betekenis. Weinig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZATERDAG 5 MEI v.m. n.m.i Bresk-ens 2.21 2.511 Terneuzen 2.56 3.26 Hansweert 3.36 4.06 Walsoorden 3.46 4.16 ZONDAG 6 MEI. v.m. n.m. Breskens 3.05 3.35 Terneuzen 3.40 4.10 Hansweert 4.20 4.50 Walsoorden 4.30 5.00 'I3K L DVdNVVIAI v.m. n.m.' Breskens 3.49 4.19 Terneuzen Hansweert Walsoorden 424 5.04 5.14 4.54 5.34 5.44 ZON MAAN op onder op onder Mei. 5 5.04 20.10 6.19 21.45 6 5.02 20.12 6.56 22.55 7 5.01 20.13 7.40 23.56 8 4.59 20.15 S.30 9 4.57 20.16 9.27 0.48 10 4.56 20.18 10.27 1.30 11 4.5-1 20.20 11.30 2.04

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1