Kibbelende N.A.Y.O. De Meidagen van 1940 In het voorjaar is er heel wat te zien.. Mao en Tito kloppen aan Chroesjtsjows deur DF, VRIJE Z F EU VS Pagint I] Nog steeds geen hechte eenheid. De fout Haken en ogen Bezorgdheid op Navo's zuidelijke flank Brand bij de stad Guatemala CHINA EN JOEGO-SLAVIE IN ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN Terug naar de akker Blik naar 't Oosten Gevenden voorwerp» MIDDENSTAND EN PRIJSBELEID. Vrijdag 4 mei 1962 De Navo-raad, het hoogste orgaan van de Westelijke ver dragsorganisatie, is weer eens bijeen, ditmaal in Athene. Sen saties zal die vergadering niet opleveren. De zaken, waarover men het al eens was, zullen nu geen aanleiding tot ruzie geven en de bestaande meningsver schillen zullen ook thans niet tot een oplossing worden gebracht. Eensgezindheid bestaat over de hervatting van de kernproe ven door de Verenigde Staten: op dit punt staan de bondgeno ten stevig achter Washington. Een andere houding ware ook ondenkbaar; het is immers de schuld van de Russen, dat de ontwapeningsonderhandelingen in Genève nog muurvast zitten. Uit de mond van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, zullen de gedelegeerde! vernemen, hoe het staat met diens besprekin gen met de Russische ambassa deur Dobrynin over het plan van her State Department voor Ber lijn. Zoethouderij Fransen en Westduitsers zijn weinig geestdriftig over dit plan, zij het om verschillende rede nen. De Westduitsers vrezen voor de erkenning op een of andere wijze van de Oostduitse republiek. Die angst vloeit voort uit het Amerikaanse standpunt, dat weliswaar vitale belangen niet mogen worden opgegeven, maar dat het dwaas is elk con tact met de Oostduitse regering le weigeren terwijl Bonn zelf wel degelijk bepaalde contacten met de 'regering-Ulbricht, bij voorbeeld over handelszaken, onderhoudt. De Franse bezwaren raken meer de kern van de gehele Onst-VVest-verv,ouding. De Ame rikanen geloven, dat men in ieder geval met de Russen' moet blijven praten om een verscher ping van de situatie te vermijden. Daarentegen meent De Gaulle, dat werkelijke gevaren slechts kunnen ontstaan, indien' de Rus sen een conflict zouden wensen en aandurven. Daaraan gelooft de president eenvoudig niet en daarom ook acht hij alle pogin gen tot zoethouderij uit den boze. Zijn standnunt is, dat men de Russen zelf maar eens over de brug moet laten komen met voorstellen, die tot betere be- tr"Ukingen zouden kunnen lei den. Overigens is het niet waar schijnlijk. dat Fransen en Oost duitsers tijdens de Navo-bijeen- komst veel van hun kritiek op Washington zullen spuien. Men zal Rusk toch zijn gang moeten laten gaan de militaire macht van het Westen berust nog altijd overwegend op de Amerikanen en dat geeft hun ook het recht hun stempel op de Westelijke politiek te drukken. maand kwam het in Athene tot bloedige rellet jes, waarbij vele burgers en politiefunctionarissen zwaar werden gewond. De hulp van het leger moest worden in geroepen om de rust te herstel len. En had dit machtsinstru ment niet tot op dit moment met het geweer in de aanslag ge staan, dan zouden nieuwe onlus ten niet zjjn uitgebleven-. De relletjes begonnen, nadat de vroegere premier Papandreoe, leider van een van de partijen van het midden, de beschuldiging had uitgesproken, dat er bij de verkiezingen van vorig jaar ok tober, die premier Karamanlis dt overwinning brachten, was geknoeid. Papandreoe verzocht de koning nieuwe verkiezingen uit te schrijven en om aan dit verzoek kracht bij te zetten, riep hij de bevolking op om deel te nemen aan een massabetoging in het hart van Athene. De rege ring verbood deze betoging, die onmiddellijk de steun had gekre gen van de partijen van links, maar dit kon enige duizenden er niet van weerhouden toch te de monstreren. Dat de regering met haar ver bod een grove fout maakte, is intussen duidelijk gebleken. Dat de verkiezingen niet vrij van on regelmatigheden zijn geweest, wordt bewezen door een uit spraak van het Opperste Ver- kiezings Tribunaal, waarbij is bevolen, dat in twee districten nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Er was voor de regering daarom alle aanlei ding geweest om te trachten het conflict met de oppositie tijdig en op democratische wijze tot een oplossing te brengen. Dit had zij te gemakkelijke kun nen doen, waar de ontdekte knoeierijen op een te kleine schaal zijn gepleegd, om het ver kiezingsresultaat aanzienlijk te kunnen veranderen. In de plaats daarvan provo ceerde zij een demonstratie die aan communistische strijdgroe pen onder de betogers de moge lijkheid schonk, de relletjes uit te lokken. En dat juist op een ogen blik, dat de Griekse communis ten nieuwe kansen voor hun in de burgeroorlog verloren zaak menen te zien Nieuwe dreiging In de aan Griekenland gren zende communistische landen wonen bijna 100.000 Griekse com munisten, die daarheen na de strijd van de jaren 1946—1943 zijn gevlucht. Deze emigranten putten sinds kort weer wat hoop uit de omstandigheid, dat de be trekkingen tussen Moskou en Belgrado verbeterd zijn. Het wa ren vooral de Joegoslaven, die de Griekse guerillastrijders met wapens en levensmiddelen steun den. Die hulp werd beëindigd, toen het tot de breuk tussen Tito en Stalin kwam Belgrado kreeg toen andere zorgen aan het hoofd. Een tweede hoopgevende fac tor voor de Griekse communis ten is het feit, dat Tito zich plot seling weer zeer bekommerd toont om wat hij noemt het „lot van de Macedonische minder heid" in Griekenland. Ook in het verleden heeft hij ai aanspraak gemaakt op het Griekse deel van Macedonië, evenals trouwens Bulgarije. Voor het Westen is het zorg wekkende aan deze situatie, dat de relletjes in Griekenland zijn gevolgd op massale ongeregeld heden in Turkije. Deze beide landen vormen samen de zuide lijke flank van de Navo. Aan de soliditeit van deze flank zou men moeten twijfelen, indien rust en orde in Griekenland en Turkije nog veel langer op wankele basis gevestigd blijven. (Nadruk verboden.) De militaire paraatheid van de Navo is in het afgelopen jaar niet onaanzienlijk gegroeid, zulks als gevolg van de inspanningen, die de leden-stalen zich tiidens het hoogtepunt van de Berlijnse crisis hebben getroost. Slechts Frankrijk laat hier nog steeds verstek gaan. De Algerijnse oor log is afgelopen, er zijn troepen teruggetrokken, die aan de Navo-strijdmacht zouden kunnen worden toegevoegd, maar De Gaulle gebruikt ze ter verster king van het leger in het moe derland. Hij heeft daarvoor wel licht zijn reden. De Amerikanen hebben opnieuw geweigerd, hun atoomgeheimen met de Fransen te delen. Ook dat heeft een goede oor zaak. Geeft Washington zijn ge heimen aan Parijs prijs, dan kan het moeilijk het zelfde aan Bonn weigeren. En het zou alle hoop op een gunstig resultaat van het overleg met de Russen moeten laten varen, indien het West- Duitsland de status van een atoom-mogendheid schenkt. Zo'n argument spreekt De Gaulle na tuurlijk weinig aan en daarom bluft hij geld steken in de ont dekking van geheimen, die de Amerikanen hem gratis zouden kunnen verklappen. Het is alles wel begrijpelijk, maar weinig voorbeeldig uit een oogpunt van goede bondgenootschappelijke verhoudingen. Om desondanks met een wat Prettiger klinkende noot te ein digen: het economisch zwakke Griekenland en Turkiie zullen door de rijke broers uit het ge zelschap worden geholpen. Men heeft daarvoor ook goede gron den. De situatie in deze beide landen, die de zuidflank van het Navo-front vormen, ontwikkelt zich in de richting van toenemen de instabiliteit. Slechts economi sche hulp kan daarin verandering brengen. Voor het eerst sinds de jaren van de burgeroorlog vraagt Grie kenland weer eens de aandacht oni redenen, die de bondgenoten en vrienden van dat land jpet zorgen moeten vervullen. In de tweede helft van de afgelopen Dat er in de meidagen van 1940 reeds Duitse troepen in zijn geslaagd naar Engeland te varen, al was het dan niet op een wijze zoals zij die zich had den gedroomd en zoals zij die in die dagen luide op de open bare weg bezongen, is niet alge meen bekend. Het waren een 950 man parachutisten die door de Nederlanders na' de landin gen rond Den Haag waren ge vangen genomen. Deze bijna duizend man zijn via IJmuiden naar Engeland overgebracht. Dit bleek uit een lezing die kolonel buiten dienst F. J. Mo lenaar uit Zeist, in 1940 verbon den aan de staf van het te Gou da gelegerde tweede luchtvaart regiment, later Engelandvaar der en één der bouwers van de naoorlogse Koninklijke lucht macht, donderdagavond heeft gehouden op een bijeenkomst in Den Haag. Hij sprak daar op uit nodiging van de Nederlandse vereniging van lucht- en ruimte vaart-publicisten over de lucht- strijd om Nederland in de mei dagen van 1940. De heer Molenaar, die thans hoofdredacteur is van „Onze Luchtmacht", orgaan van de Koninklijke Vereniging Onze Luchtmacht, heeft in 1954 op dracht gekregen de luchtverdedi ging van Nederland in de mei dagen van 1940 officieel te be schrijven. Hij hoopt dat dit werk aan het einde van dit jaar zal kunnen verschijnen; het zal bij de staatsdrukkerij worden uitge geven. De beschrijving heeft veel tijd gevorderd omdat het, doordat nagenoeg alle officiële archieven vernietigd zijn (hetzij ln 1940 door de Nederlanders, hetzij bij afloop van de tweede wereldoorlog door de Duitsers) nodig was door persoonlijke ge sprekken hier en in het buiten land de geschiedschrijving op te bouwen en verscheidene le zingen te vergelijken. Van de in totaal 2000 man pa rachutisten die rond Den Haag zijn neergelaten, zijn er dus 950 gevangen genomen. De resteren de 1050 man zijn in vijf groepen verspreid terecht gekomen. Het doel dat de Duitsers zich met het landen van deze troepen voor ogen hadden gesteldbezet ting van de „hoofdstad" Den Haag, uitschakeling van de Ko ninklijke familie en van de Ne derlandse regering, is volkomen mislukt. De overblijvende 1050 man, die zich bevonden bij het vliegveld Valkenburg, bij Wassenaarse Slag, bij Ockenburg, Staaldui nen en Overschie, hebben, zon der dat zij het wisten, het gehe le eerste Nederlandse legerkorps dat in de kuststrook was opge steld, alsmede een groot aantal depöttroepen gebonden. Deze Nederlandse troepen hebben ook niet geweten dat slechts een handjevol Duitse troepen deze handenbinders waren. Bij zijn onderzoekingen in Duitsland. Engeland, de Verenig de Staten en Nederland is de heer Molenaar voorts o.m. ge bleken dat de Duitsers voor het vervoer door de lucht van in to taal een zestienduizend man troepen (naast parachutisten, ook infanteristen, enz.) slechts vierhonderddertig driemotorige Junkers Ju-52 toestellen ter be schikking hadden. Deze vlieg tuigen zouden deze troepen macht in ongeveer tweeëneen- halve dag naar westelijk Neder- land hebben moeten overbren gen. Aangenomen kan worden dat er van de 430 Ju-52 trans porttoestellen 164 boven of op Nederlands grondgebied door toedoen van Nederlandse strijd krachten zijn vernietigd. Dat aantal had nog kunnen zijn ver groot, als men ook de vele be schadigde toestellen in brand had gestoken. Het is de heer Molenaar ge lukt de bevelen in handen te krijgen die de Duitse generaal K. Student had opgesteld voor de onder zijn bevel staande luchtlandingstroepen die in Ne derland zouden worden ingezet. Deze bevelen zijn gedagtekend 23 februari 1940. Dat de bruggen bij de Moer dijk, bij Dordrecht en Baren- drecht niet in de lucht zijn gevlo gen kwam omdat de vuurlei dingen naar de springlading niet waren aangebracht; deze brug gen lagen immers niet in de eer ste linie, zoals die in Twenthe en langs o.a. de IJssel. Men was er aan Nederlandse zijde niet op verdacht dat de overval met be hulp van luchtlandingstroepen zou worden uitgevoerd, hoewel zich aan boord van een in janu ari 1940 bij Mechelen geland Duits vliegtuig reeds aanwijzin gen voor plannen in die rich ting bevonden. Men heeft ech ter geen geloof gehecht aan het geen men toen in handen had gekregen. De heer Molenaar merkte voorts op dat de Duitsers bij hun bombardementen op o.a. Schiphol nooit zoveel schade aan gebouwen en zich in de hangars opgestelde vliegtuigen hadden kunnen aanrichten als op de eerste meidag is geschied, in dien men geluisterd had naar de woorden van de heer U. F. M. Dellaert, die steeds een versprei ding van toestellen over het gro te terrein heeft bepleit. Een groot deel van olietanks var. de Standard Oil en alle pro- paaninstallaties van de Tropical G. S. Company nabij de stad Guatemala zijn, ondanks aan vankelijk alarmerende berichten, behouden gebleven. Er was brand uitgebroken, die volgens de -directie zou zijn veroorzaakt door kogels uit een machinege weer. Men slaagde erin de brand te beperken, onder andere doordat de wind van richting veranderde. Ongeveer de helft van de voor raad smeerolie in vaten werd ook behouden. De regering heeft meegedeeld dat. de politie iemand heeft aan gehouden in verband met de brand. Verscheidene honderden mensen die in de omgeving van de installaties wonen, hebben hun huizen moeten ontruimen maar mochten later terugkeren. „AFP" meldt, dat de Guate- malaanse minister van Voor lichting Alberto Arriola en de woordvoerder van de „Standard Oil" in de hoofdstad Guatemala hebben bevestigd dat de brand het gevolg is van sabotage. Men heeft van vrij grote afstand met lichtspoormunitie op de brand stoftanks geschoten. Twintig personen hebben dooi de brand ernstige verwondingen opgelopen. Onder hen bevinden zich drie brandweerlieden. Alle brandweerbrigades van de stad Guatemala zijn uitge rukt om de brand in de tank. die bijna zevenhonderdduizend liter benzine bevatte, te bedwingen. De vlammen schoten tot twee honderd meter hoogte de lucht in. Een aangrenzende tank, waarin zich 130.000 liter benzine bevond, werd eveneens door het vuur bedreigd. De brandweer heeft echter een overslaan van de brand weten te voorkomen. De door de brand aangerichte schade wordt op 1.875.000 gulden geraamd. Bloedige botsingen in OostrPakistan. De Indische delegatie bij de Ver. Naties heeft woensdag een verklaring verspreid waarin ge zegd wordt, dat bij incidenten in Oosl-Pakistan tussen Hindoes en Mohammedanen 7 mensen om het leven gekomen en 13 gewond zijn. Volgens de verklaring begon nen de incidenten op 24 april, toen een tiental woningen van Hindoes geplunderd en in brand gestoken werd door Mohamme danen. Later, aldus de verklaring, wa ren er steekpartijen in Dacca. De Indische delegatie verklaart, dat de incidenten volgden op „kwaadaardige en hoogst over dreven lezingen" in Pakistan van enkele niet erg belangrijke inci denten in V/est-Benaalen (India) en „opruiende redevoeringen" van Oostpakistaanse functiona rissen. Grote eer voor Fred Kaps Een grote eer was woensdag avond weggelegd voor de gooche laar Fred Kaps, die als enige ar tist was uitgenodigd om op te treden voor het vorstelijk gezel schap op de „Oranje". Voor de moegedanste gasten be tekende de show van de wereld kampioen goochelen niet alleen een welkome rustpauze tijdens het bal, maar ook een evenement van de eerste orde. Wat Fred Kaps presteerde grensde aan het ongeloollijke. De goochelaar oogstte voor zijn onbe grijpelijke prestaties .een warm koninklijk applaus. MU in het voorjaar de na tuur zich weer in haar mooiste tooi gaat tonen valt er heel wat te zien. Wellicht denken sommigen dat daar voor grote reizen moeten ge maakt worden.. Wie regelmatig wandelingen en fietstocht-en maakt weet wel beter. Over het algemeen valt er rond de eigen woonplaats zoveel te be leven, dat er geen tijd over schiet om nog eens ergens anders te gaan kijken. Ten minste als men alles goed wil bekijken. Veel is er niet voor nodig. Een wandeling, een fietstocht, veel aandacht en als het even kan een goede kijker. Met deze attributen gewa pend kan men rustig op een vrije zaterdag of zondag erop uit trekken. Men zal zich niet vervelen. ALLERLEI VOORAL de vogelwereld is rijk geschakeerd in ons gewest. Zó rijk, dat velen van heel ver komen om deze eens van nabij te bekijken. Zo kan men in de Braakman, nabij de Eendracht of waar dan ook, vreemdelingen aantreffen die een lange reis er graag voor over hadden. Denk niet dat er niet veel meer te beleven valt nu de wintergasten zijn ver trokken. Wandelend over de Schelde- dijk, in de omgeving van Ter- neuzen, ziet men bij laag water op de slikken tientallen scholeksters in hun glanzend zwart-witte pakje. In het voor jaar is hun verenkleed op zijn mooist, zoals trouwens bij alle vogels, en gloeiend-oranje is de grote, krachtige snaveL Er lopen natuurlijk ook tientallen kopmeeuwen en zilvermeeu wen. Men ziet de wulp zijn omlaag-gebogen lange snavel tot aan de kop in het zachte slijk boren om allerlei week dier tj es op te sporen. Want bij laag water is het etensijd voor de waadvogels. Men ziet er dan ook vaak de wilde eenden. En hoe prachtig glanzen dan de kleuren van het mannetje. De aandacht van de geïnteres seerde toeschouwer wordt plot seling getrokken door het wit- en-zwart van de kluut die op zijn hoge stelten ronddwaalt. Met z'n lange opmerkelijke om hoog-gebogen snavel „maait" hij over achtergebleven water plassen om zo zijn maaltijd bij elkaar te zoeken. De ture luur met zijn fel-rode poten scharrelt er ook bedrijvig zoe kend rond. Aan de Eendracht (nabij Os- senisse) kan men de bonte strandloper bij honderden aan treffen met daartussen de goud- en zilverplevier en de drieteenstrandloper. Als zij plotseling als op een geheim teken allemaal tegelijk opvlie gen, ziet men een bruine waas boven de slikken. Plotseling, als op een nieuw onzichtbaar teken, zwenken zij allemaal tegelijk en dan flikkert het zilver van hun bijna witte buikveren. Een enig gezicht als de zon er op schijnt. Er gens zitten een paar konink lijke bergeenden. Wit-en-zwart met een schitterende oranje bruine band over rug en borst en vooral bij het mannetje valt de prachtige rode snavel op, die gloeit als een robijn. Bankroof in algiers Zes gemaskerde met automati sche pistolen gewapende Euro peanen hebben woensdag een P.T.T.-kantoor in het noordwes ten van Algiers overvallen en een miljoen 700.000 oude frank geroofd. Het is de tweede overval op woensdag gepleegd. De eerste was eveneens op een posl kan toor in de wijk El Biar, waarbij 60.000 nieuwe frank werd buit- I gemaakt. IN HET LAND DE bedrijvigheid van deze enkele soorten vormt een altijd-boeiend gezicht voor wie er oog voor wil hebben. Hij heeft bij zijn wandeling over de dijk dan nog maar alleen naar de waterkant gekeken. Maar wat valt er niet te be leven als hij ook eens de moei te wil nemen om de polder in te kijken. Onder de helderblauwe lucht met enkele witte wolkjes en een stralende zon, ligt het rijke polderland aan zijn voe ten. Het graan en de bottende bomen zijn fris-groen. Het water in sloot en plas blinkt zoals men dat alleen maar in het voorjaar ziet en men weet dat het ook daarin leeft en groeit met een onstuitbare kracht. Ergens aan een riet- zoom, bij een kreek, staat een roerloze blauwe reiger. Er zwemmen meerkoéten en wa terhoentjes. Met veel lawaai vliegen patrijzen op en als de toeschouwer geluk heeft zal hij wellicht ook eens een fa zant ontdekken. De kievit maakt zijn dolste baltsvluch- ten en ergens lopen wat kemp haantjes. Op het ogenblik zijn de prachtige kraagveren, bij iede re vogel verschillend, nog niet voor de dag gekomen, maar de vogel is evengoed het be kijken waard. De kleurenteke ning van zijn rugveren is bui tengewoon mooi. Men ziet in het gras, tegen de dijk, de witte en zeker ook de gele kwikstaart scharrelen. Let men goed op en heeft men een beetje geluk, dan kan men zelfs de fijngetekende tapuit ontdekken. De boerenzwaluw scheert door de lucht en plot seling ontdekt de toeschouwer de zwarte ruiter, eveneens een waadvogel die bij ons nog niet a! te zeldzaam is. Gaat de aandachtige wat verder het land in, waarom zou hij dan ook niet eens een keer een bruine wezel water vlug weg zien vluchten en een paar hazen die in het land on bezorgd krijgertje spelen. Dit zijn nog maar enkele van onze voornaamste gasten. Wij hebben dan nog niet de aandacht gevestigd op merel en lijster en op nog zoveel andere vogels. De omgeving van de Zeeuws- Vlaamse plaatsen is mooi ge noeg om er dikwijls rond te dwalen. Telkens komt men met nieuwe indrukken thuis. Duur is het niet. Het kost alleen maar een beetje aan dacht. DE leer van het marxisme wil, dat de economische om standigheden voor een goeddeel de politieke overtuiging van klassen en volken bepalen. Bin nen de grenzen van de commu nistische wereld doet men op het ogenblik klaarblijkelijk zijn best om de juistheid van deze stelling te bewijzen. Joego-Sla- vië en China, dus het meest vrijzinnige en het meest mili tante communistische land, ver keren in economische moeilijk heden en beide hebben zich op zoek naar hulp tot Moskou ge wend. Het tegen het Kremlin rebel lerende China, waar de nood tot aan de rand van de hongersnood is gestegen, heeft het meeste water in zijn ideologische wijn moeten doen. Na drie weken achter gesloten deuren te heb ben vergaderd heeft het Natio nale Volkscongres, in naam het hoogste orgaan in de Chinese staat, een economisch program ma van tien punten aanvaard, dat definitief een streep haalt door Mao Tse-Toengs „grote sprong voorwaarts", een uit 1958 stammend ambitieus plan tot een geforceerde industriali satie en een reorganisatie van de landbouw in de zogenaamde „volkscommunes". PEKING is nu ten volle be reid om de raadgevingen van Chroesjtsjqv, die het eerst hau tain in de' wind had geslagen, op te volgen. De voedselproduk- tie zal worden opgevoerd, de in vesteringen in de industrie zul len worden beperkt en de naar de steden als industrie-proleta- riaat gehaalde boeren zullen naar hun hoeven worden terug gezonden. Chroesjtsjov heeft zich niet haatdragend getoond. Hij heeft een nieuw handelsverdag met Peking gesloten en de Russische technische en economische ex perts, in het vorige jaar door Moskou teruggeroepen, zullen de Chinezen weer gaan advi- „scren. Zo diep als Mao behoefde Tito niet door de knieën te gaan. Bij de besprekingen van de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, met zijn Joe goslavische collega in Belgrado zijn de ideologische verschillen angstvallig op de achtergrond gehouden. TITO'S economische moeiijk- heden zijn immers ook veel kleiner dan die van Mao. Zij ge lijken wat op die van de Brit ten. Het tempo van de economi sche expansie is gedaald, de in voer overtreft de uitvoer aan zienlijk, de inflatie doet zich steeds sterker gevoelen en het tekort op de betalingsbalans is zó groot geworden, dat het met de buitenlandse hulp, vooral van Amerika, niet meer is goed te maken. Evenals Engeland wijt Tito de vermindering van zijn export mogelijkheden aan het bestaan van de Westeuropese gemeen schappelijke markt. Maar hij verkeert niet in een positie om. zoals Engeland, aansluiting bij die markt te zoeken. Daarom wendde hii de blik weer eens naar het Oosten. Of hem dat veel zal helpen? Het na de besprekingen in Belgrado uitgegeven communi qué was vaag. Het stelde vast, dat de betrekkingen tussen de beide landen zich gunstig ont wikkelen en kondigde een nau were samenwerking op econo misch en cultureel terrein aan. Dat klinkt mooi, maar Rusland is altijd een bijzonder lastige handelspartner geweest en dat vooral voor landen met een communistisch regiem. Daar over zouden de satellietstaten, als zij het maar durfden, een boekje kunnen opendoen. (Nadruk verboden.) Instortingen Tengevolge van een instorting in een goudmijn bij Odendaals- rijs in Oranje-Vrijstaat werden woensdag verscheidene mijnwer kers naar verluidt 12 negers en twee blanken van de bui tenwereld afgesneden. Twee ge wonde negers konden worden gered. Volgens de directeur van de mijn in Oranje-Vrijstaat bestaat er nog hoop dat de ingeslotenen kunnen worden gered. Zij bevin den zich op een diepte van 1.800 meter. TERNEUZEN Aan het bureau van politie werden aangegeven de volgende voorwerpen welke terug te beko2 men zijn aan de daarachter staande adressen: Parapluie en leren reticule met inhoud, hotel „Rotterdam"; rode kinderportemonnaie, Wolfert, Korte Kerkstr. 1; aardappelschil mesje, A. Snoeren, Schoollaan 7; witte parapluie. Abrahamse, Noordstr.; muntbiljet ƒ2,50, J. Loof, Tramstr. 20; sleutel, R; Bos, Narcississtr. 1; wollenhand schoen. P. v. Kouteren, Nieuwe- diepstr. 82; gouden ring, J. Schier, Kerkhof laan 3; muntbil jet ƒ2,50, C. de Vin, 2e Kortestr. 10; portemonnaie met inhoud; mevr. De Koek, Beatrixstr. 44; regenjas, Rinkhout, Bilderdijk- str. 2; regenkapje met hoofd doekje, mevr. Scheele, Marijke- str. 16; 1 gulden, L. Hamelink, Baandijk 3; jas en blauwe das, Klaassen, Burg. Geillstr. 9; da mes glacé handschoenen, v. d. Meer, Noordstr.; rol wit kastpa pier. Kon. Marechaussee, Nieuw- str.; zwarte damesglacé, Baai tl, Axelsestr. 4; boodschappennetje. S. de Blaeij. Nieuwediepstr. 42; vulpen,, merk „Boston". Ten Beek, Spoorstr. 67; portemon naie met inhoud, J. van Wijck, Johan Vermeerstr. 25; leren mo- torcap, P. J. v. Waes, B 86 te Hoek; paar witte gymschoenen. M. J. Witte. Steenkamplaan 85; rood kindertasje. E. Kaljouw, 2e Verbindingsstr. 38; zonnebril en houten roeiboot, Luteijn, Tholens- str. 17; „Popoel'' gasaansteker. Willems. Korte-Kerkstr. 4; bos kleine boutsleutels, P. Pauwelse, Klaassenstr. 10; wit deurtje,' Bootliedenwacht. Westsluis; lede ren jongensriem, mevr. Boon man, Frans Halslaan 26; 60 Ze- vlazegels, Corrie de Blaaij, Nieu wediepstr. 42; parkiet, Peij, Hen- drikstr. 9; voetbalschoen, Re- naut, Oranjestr. 17 en lederen beurs met inhoud, De Haan, Ma- rijkestr. 15. Aan het bureau van politie, Schoolplein 2, zijn te bekomen: Kinderwantje, paar blauwe kinderwantjes, blauw-wit gebrei de want, leren handschoen, grijze glacé, sjaal, dameshand- schoen, kinderportemonnaie, rode plastic bal, paar dameshand schoenen, schroevendraaier, spons en zeem. ring met drie sleutels, zwarte dameshand schoen. paar glacé handschoe nen, grijze handschoen, plastic centuur, zwarte dames glacé, blauw wantje, foto's in étui. ball point, plastic boodschaptasje, kentekenplaat NG 04-89, rubber werkhandschoen, plastic pet, klep van bromfiets, gebreide handschoen, wollen das, bruine portemonnaie met inhoud, Lips- sleutel 12489, motorbril, baby- schoentje, kinderzakdoek, dames- handschoèn en blauwe sjaal. „Met een zekere spanning wachten wij in het jaar 1962 de ontwikkeling van de prijzen af. Daarbij staan wij bepaald voor, dat het sociale prijsniveau ten minste wordt gehandhaafd. Maar dit hoeft en mag onder de huidige omstandigheden niet leiden tot verstarring van elke prijs afzonderlijk", aldus een beschouwing over het prijsbe leid in het jaarverslag over 1961 van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. De bond is van mening dat het prijsbeleid in 1961 van dien aard is geweest, dat de loonsver hogingen ook werkelijk inkom stenverbeteringen hebben bete kend en de bond vindt dit in het kader van de bestrijding van de inflatie van eminent belang. „Toch hebben wij het gevoel, dat de bedrijfstakken met een zeer gunstige produktiviteitsont- wikkeling daarvan teveel in de lonen hebben weergegeven. Of schoon we ons kunnen voorstel len, dat deze werkgevers maar al te graag grote loonsverhogin gen accepteerden, zo vrezen wij toch, dat bij de huidige arbeids marktsituatie, deze hoge lonen een zo sterke opwaartse druk op de lonen in de andere bedrijfs takken zullen hebben, dat daar door de inflatie wel degelijk wordt opgeroepen. Dan verkeert het schijnbare voordeel, dat werkgevers en werknemers in die excessieve loonstijging meen den te zien, in zijn tegendeel". Het personeel en de onderne mers in de zeer arbeidsintensie ve bedrijven en in de bedrijven die door bijzondere omstandig heden zijn achtergebleven in ontwikkeling van de produktivi- teit mogen ook recht hebben op inkomensverbeteringen, als zij hun werk goed verrichten. De bond bepleit in het jaarver slag ook een wettelijke regeling om oneerlijke concurrentie te voorkomen en noemt in dit ver band de huidige regelingen bij voorbeeld over het cadeaustel- sen en de uitverkopen onvol komen. De bond streeft daarom naar een verbetering van het systeem door een algemene wettelijke regeling. De mogelijkheden om tot een grotere arbeidsproduktiviteit te komen zijn volgens de bond tij delijk verminderd. De sector dienstverlening steekt hierbij gunstig af. Dit is voor een niet gering deel te danken aan de grotere individuele inspannin gen in deze sector. De „veel te snel ingevoerde arbeidstijdver korting" en het grote gebrek aan arbeidskrachten hebben vol gens de bond een niet onbelang rijke rol gespeeld bij de uitput ting van c apaciteitsreserves

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7