Het overheidspensioen als voorbeeld BEURSO VERZICHT SPORTNIEUWS VOETBAL Dr. Holtrop over revaluatie en verkorte arbeidsweek Negen doden in Oran RADIO EN TELEVISIE De toekomst van de Nederlandse landbouw Vrijdag 4 mei 1962 DF, VRIJE ZE EU VS Pagina 7 OOK IN ANDERE LANDEN ZIJN ER MOEILIJKHEDEN Het volle pond gevraagd Pas een fundament Een nieuwe pensioenwet DE SPORTTOTO NOG GEEN NIEUWE PRESIDENT IN ITALIË De maan is radio-actief. Noorwegen vraagt volledig lidmaatschap van E.E.G. aan. LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFERS MAART 1962 HET OVERBRENGEN VAN TELEVISIE BEELDEN d.m.v. EEN KUNSTMAAN Amerikaanse kernproef. De bestrijding van de O. A. S. in het gebied van Parijs. Over het algemeen houden gepensioneerden niet van protest demonstraties en massa-bijeenkomsten. Nadat wij uit ops actieve leven op een zijspoor (zullen) worden gezet, houden wifniet meer van uitwassen. Een gepensioneerde moet niet meer voor zijn broodje behoeven te vechten. Een protest-meeting met als inzet inkomens verhoging is dus wezensvreemd aan het karakter van een leven van gepensioneerden. Toch is het er van gekomen omdat de vele genieters van een staatspensioen zich merkbaar gekort voelen in bun welvaartspositie en in hun rechten, zoals die in een moderne welvaartsstaat mogen worden gezien. De bezwaren der oud-gedien- dea richten zich op drie punten. Hun inkomen is niet waardevast in die zin dat de koopkracht dei- betaalde pensioenen nog steeds daalt. Iedereen beseft dat aan dit proces nog geen einde is ge komen. Dit probleem is niet een voudig. Genieten wij een lijfren te of een bedrijfspensioen, dan is dit evenmin waardevast. Waar om zou dit inkomen voor de vroegere overheidsdienaren dan wel koopkracht-zekerheid bie den? Vervolgens moet de vraag worden gesteld hoe die waarde vastheid moet worden bereikt. Volgens een advies van de S.E.R. zouden de pensioenen gekoppeld kunnen worden aan do prijsindexcijfers voor de kos ten van levensonderhoud. Een andere mogelijkheid is te vinden in de koppeling aan de verho ging van overheidslonen of be paalde c. a. o.'s. Veel geestdrift voor deze syste men is er bij loondeskundigen niet te vinden omdat de automa tische inkomensverhoging van zo'n grote groep na bepaalde prijsstijgingen zelf weer oorzaak wordt van nieuwe prijsverhogin gen en daarom de inflatie op roept, die een vijand van de welvaart kan worden genoemd. En wanneer dit middel dus in wezen een averechtse uitwerking kan hebben, moet voor toepas sing ook in andere landen tot sing zonder meer worden ge waakt. Invoering van de koppe ling aan prijzen heeft ook in andere landen tot moeilijkheden geleid. Hierbij moet voorts worden opgemerkt dat vele gepensioneer den zwak staan in hun eis tot aanpassing aan koopkracht. In het verleden zijn er door wets wijzigingen en toeslagen her- IjaaMrtijK5' aanpassingen aan (Te veranderde koopkracht gegeven. Er mogen dus nog wensen zijn op dit terrein, het ligt zeker diet meer volkomen braak. Om die begeerte naar waarde vastheid juist te kunnen beoor delen, moeten wij ook bedenken dat de gepensioneerde overheids dienaren nog altijd storm lopen tegen de toegepaste aftrek van ouderdomspensioen. Deze aftrek bedraagt thans nog 1,4% per dienstjaar en deze maatregel is het tweede bezwaar van de oud gedienden. Er wordt door alle ambtenaren het voile pond aan premie betaald en het wordt dus als logisch gezien dat ook bij de uitkering het volle pond wordt genoten. De aftrek is destijds bevolen omdat er ambtenaren zouden zijn die bij volledige uitkering van de A. O. W. meer inkomen zouden genieten dan gedurende hun diensttijd. Het pensioen krij gen zou dan een winstgevende levensperiode worden. Dit was voor de overheid niet aanvaard baar en omdat de eerste genie ters van A. O. W. aan premie niets of weinig hadden bijgedra gen, was de bittere aftrek-pil wel te slikken. De ambtenaren blij ven echter niet slikken, want elk jaar wordt de premie-bijdrage groter. De kwestie wordt er niet ge makkelijker op nu het ouder domspensioen zelf ook in bewe ging is. Heden zien wij deze ouderdomsuitkering nog als een bodempensioen. Voordat wij vijf jaar verder zijn, zullen wij ver moedelijk algemeen van mening zijn dat hier sprake moet zijn van een minimum gezinsinkomen voor een echtpaar. Uit sociale overwegingen zal het onvoldoende ouderdomspen sioen door liefdadige instellin gen of particulieren toch moeten worden aangevuld, wanneer een echtpaar zelf geen andere in komsten heeft. Deze taak zal in de toekomst de staat op zich moeten nemen. Wij groeien snel naar de erkenning van dit stand punt. Laten wij aannemen dat de van overheidswege gepensioneer den een waardevast pensioen krijgen en daarenboven nog een uitkering, die gezien wordt als een sociaal minimum. Dan kun nen wij er zeker van zijn dat de oude garde er in de toekomst fi nancieel beter aan toe zal zijn dan de werkers in actieve dienst! Dat is onaanvaardbaar. De oplossing zal moeten wor den gegeven wanneer de rege ring tegemoet komt aan het der de bezwaar van de gepensioneer den: een nieuwe pensioenwet. Daarbij zal er een nieuwe pre mieregeling moeten komen voor de ambtenarenwereld, die nu zo'n 12 tot 15 van het inkomen voor het pensioen moet afstaan. De kwestie kan via de premie betaling worden opgelost en het ware te wensen dat de ambtena ren-pensioenen dan premie-vrij werden. Er kan een nieuwe basis worden gezocht voor de hoogte van het pensioen, die tegemoet komt aan moderne sociale opvat tingen. Mogelijk geeft daarmee de overheid een nieuw voorbeeld aan het bedrijfsleven. Daarmee gaat zij niet te ver, want in het verleden is de pen sioenregeling van het rijk ook menigmaal een voorbeeld ge weest voor het particulier initia tief. Op die basis koos menigeen de overheid als werkgever. He laas is dat nu anders en deze wetenschap heeft het rijk al menig goede werkkracht gekost. Ziedaar weer een reden waarom er zo'n gebrek aan goede krach ten is voor ambtelijke werkzaam heden. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) KON. OLIES GEVRAAGD IN OVERIGENS LAGERE MARKT De belangstelling ter beurze is gistermiddag vrijwel geheel uitgegaan naar de hoek waar de aandelen Kon. Olie verhandeld worden. Er bestond goede vraag voor deze stukken van zowel het publiek als van buitenlandse zijde. De prijs voor dit fonds liep op van 141 bij de opening tot ƒ141,40. De vorige slotkoers was ƒ140,10. Toch waren er op dat moment nog geen bijzonder heden uit de jaarvergadering van de Kon. Shell-groep bekend. Hiervoor bestond ter beurze grote belangstelling. In de overi ge hoeken van de internationale waarden was het uiterst stil. AKU 2 punten lager op 364%. Philips min 5 punten op 860 en Hoogovens 2 punten lager op 711. In dit fonds is, gedurende de niet-officiële ochtendhandel van gisteren, geen enkel stuk omgezet. Unilever werd ex ƒ2,60 slotdividend verhandeld op 165,10. tegen woensdag als slotprijs ƒ169,80 cum dividend. Dit fonds ligt de laatste tijd zwaar in de markt, hoofdzake lijk doordat Amerika er geen belangstelling voor heeft. Ook woensdag lag Unilever op de Newyorkse beurs aangeboden in de markt, daarentegen was Kon. Olie er een weinig hoger. Overigens zette Wall Street woensdag het koersherstel van dinsdag niet verder voort, zodat het Damrak van die zijde geen enkele steun ondervond. Daar VOETBALUITSLAGEN K. N. V. B. DONDERDAG 3 MEI EERSTE DIVISIE A. Eindhoven't Gooi 20; Haar lemVitesse 14. EERSTE DIVISIE B. WilhelminaLimburgia 03. GROTE VERSLAGENHEID IN MADRID De nederlaag van Real Ma drid in de finale om de E.fo- Pese beker tegen Benfic--->. Heeft in de Spaanse hoofdstad grote verslagenheid teweeg gebracht. De fanatieke aanhangers van Real Madrid vragen zich na de nederlaag af, of dit het teken van de naderende ondergang is. Het, toonaangevende Madri- leensé ochtendblad ,,A.B.C." schreef op de voorpagina van het donderdagnummer met vet te koppen: ,,De hegemonie van Real Madrid in het Europese voetbal is ten einde". Het Wad zei verder dat Real in de meest dramatische' tweede helft, die het team ooit beleefd heeft, ten onder is gegaan. De „Arrib?." schreef: „Het BEEN VERBRIJZELD BIJ ARBEIDSONGEVAL Donderdagmiddag omstreeks 4 uur is op het terrein van de bouwmatorialenhandel van de fir ma Volgel te Amsterdam-Noord het rechteronderbeen van de 32- jarige N. T. tussen draaiende schoepen van een betonmolen verbrijzeld. De man is vermoede lijk bij het schoonmaken van de bc onmolen uitgegleden en be- Kp":d geraakt. Hij is ter verple ging opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis. aan overwinningen gewende Real heeft 'n Amsterdam de zwaarste knock out in haar be staan moeten incasseren". Het blad schreef verder dat Benfica verdiend heeft gezegevierd. Het hardnekkige geluclr dat rechtsbinnen Del Sol van Real Madrid voor een recordbedrag naar P.O. Turijn zou overgaan, is ook bepaald geen troost voor de bedroefde Spanjaarden. Verder wordt er in de Spaan se hoofdstad gefluisterd dat de pijlsnelle linksbuiten Gento plannen zou hebben om van club te veranderen. ZAKKENROLLERS SLOEGEN HUN SLAG In de grote drukte bij en in het Olympisch Stadion hebben zak kenrollers hun slag geslagen. Di verse personen raakten hun por- temonnaies kwijt. Onder hen was een Portugese supporter, die enige duizenden escudos na af loop van de wedstrijd miste. Met tranen in de ogen kwam hij aan gifte doen van zijn verlies maar men kon niet opmaken of die tra nen nu kwamen door het missen van zijn geld of van vreugde over de zege van Benfica. Negen deelnemers aan de sport- toto van het voorbije weekeinde met dertien goede uitslagen heb ben zich woensdag gemeld bij het bondsbureau van de K.N.V.B. Zij zullen de eerste prijs groot ƒ120.804.75 (de totale inleg was ƒ219.645) verdolen en ieder ont vangt netto 11.409,38. Voor de tweede prijs van 65.893,50 waren maar liefst 219 kandidaten. Zii ontvangen ƒ298. 199 toto-deelnemers moeten de extra-prijs van ƒ32.946,75 ver delen. Ieder ontvangt ongeveer J' 165, ook de Westduitse beurzen gis teren lagere koersen te zien gaven, kon Amsterdam moeilijk, aldus de beurs, een vaste ten dentie voor de hoofdfondsen aan de dag leggen. Men stelde zich dan ook tevreden met de merendeels bescheiden koers verliezen, uitgezonderd dan voor Kon. Olie. Om circa half twee waren de voorlopige cijfers over het eerste kwartaal 1962 van Kon. Olie bekend. Blijkens ge noemde cijfers is het netto resultaat 14 procent hoger ver geleken met het eerste kwartaal van 1961. Op de koers van de olie-aandelen hadden genoemde cijfers geen invloed meer. In de scheepvaartseetorschom- melden de koersen rond het vorige slotniveau. In de cultuur sector viel bitter weinig te be leven. In de staatsfondsenhoek over heerste het aanbod. Niettegen staande de verplichte ƒ200.000- vraag voor de staffellening, lag deze lening bij de opening op 89% een vol punt beneden woensdag. Tegenover het aan bod was in deze sector bijna geen vraag aanwezig. In de lokale afdelingen was het ook gisteren zeer kalm. Aandelen Electrotechnische Me chanische Industrie werden op 170 geadviseerd, tegen woens dag 180 laten en een laatstge- dane notering op 204%. Dit als nawerking op de drastische divi dendverlaging. De eerste ver- hartdeldag van claims „Baten burg" bracht een adviesprijs van 140 per claim, overeen komende met een koers van 181 voor de nieuwe aandelen. Nabeurskoersen AKU: (366) Kon. Olie: 141.80—144.20 slot 144 (141.40) Philips: 861864 slo; 864 (859%) Unilever163.50164.20 slot 164.20 (163.80 ex 2,60 fslot-div.) Hoogovens: 712714 (708%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.1010.20, Ca nadese dollar 3.313.36, Ameri kaanse dollar 3.57%—3.61%, Bel gische frank (100) 7.20—7.25, Franse frank (100 73.00—73.50, Duitse mark (100 89.65—90.15, Zweedse kroon (100) 69.45— 70.45, Zwitserse frank (100) 82.8583.35, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 50.1551.15, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92%—14.02%, Ita liaanse lire (10.000 57.25—59.25, Portugese escudo (100) 12.60— 12.75, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.10. Het Italiaanse parlement is er ook donderdag niet in geslaagd een nieuwe president van de republiek te kiezen. De Christen democratische kandidaat en mi nister van Buitenlandse Zaken prof. Antonio Segni behaalde, evenals de dag tevoren, de mees te stemmen (354), maar niet de vereiste (gewone) meerder heid van 428. Dit was de vierde stemming. Bij de drie vorige vruchteloze stemmingen was een meerderheid van twee derde nodig. Vrijdag zal voor de vijfde maal worden gestemd. De sociaal-democratis.che kan didaat Giuseppe Saragat kreeg donderdag 321 stemmen, op grote afstand gevolgd door de overige kandidaten. Segni kreeg bii de vorige stemmingen resp. 333, 340 en 341 stemmen en Sara gat 42, 92 en 299. Amerikaanse geleerden hebben voor de eerste maal bewezen dat maan radio-actief is. Hierdoor wordt een nieuw vraagstuk ge voegd bij de vele, die in verband met ruimtevaart nog nader on derzocht moeten worden. Het hoofd van de Amerikaan se commissie voor ruimte-onder zoek, dr. Richard W. Porter, heeft dinsdag meegedeeld dat een raket met een gevoelige gei gerteller zogenaamde secondai re röntgenstraling van de maan heeft opgevangen. Deze straling ontstaat tengevolge van de voortdurende kosmische ultra straling van de zon en de verwij derde sterrenstelsels, die ook de maan treft. Dr. Porter zei verder dat. de Amerikaanse weersatelliet Tiros 3 meer dan vijftig tropische stor men boven de oceanen ontdekt heeft. Daaronder waren enige pas ontstane orkanen. Boven dien is vastgesteld, dat minstens drie verschillende soorten micro organismen in het luchtledige van de kosmische ruimte kun nen blijven leven, waarmee de theorie dat het leven zich van de ene planeet naar de andere kan verplaatsen wordt gesteund. De commissie voor het onder zoek van de ruimte(cospar) houdt momenteel in Washington haar eerste internationale bij eenkomst. Geleerden uit 18 lan den nemen hieraan deel. Noorwegen heeft woensdag een formeel verzoek ingediend om toegelaten te worden tot de Europese Economische Gemeen schap (E. E. G.en is' daarmee het derde land van de Europese Vrijhandels-Associatie (E. V. A.) dat hiertoe overging. Eerder heb ben Engeland en Denemarken het volledig lidmaatschap aange vraagd. De drie neutrale leden van de E. V.A. Zwitserland, Oostenrijk en Zweden hebben het geassocieerd lidmaatschap aangevraagd. Portugal is het enige lid van de E. V. A. dat nog geen stappen in deze richting heeft ondernomen. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer in maart 100, hetgeen een punt Jwger is, zowel ten opzichte van cle voor afgaande maand als ten opzichte van maart 1961. Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten liep met tien punten op tot 125, hoofdzakelijk als gevolg van de sterk gestegen prijzen voor consumptie-aardap pelen. De stijging ten opzichte van maart 1961 bedroeg negen punten. Het groepsindexcijfer voor vee- houderijprodukten was 93, dat is twee punten lager dan in februa ri en vier punten lager dan in maart verleden jaar. Het indexcijfer'Voor de kosten factoren bleef onveranderd (151) Ten opzichte van de overeenkom stige maand van het vorige jaar ligt het zes punten hoger. In zijn algemeen overzicht van het jaarverslag der Nederland- sche Bank schrijft de president, dr. M. W. Holtrop, dat de bijzon der gunstige uitkomsten die het jaar 1960 voor de nationale huis houding had opgeleverd, de uit komsten van 1961 in menig op zicht als teleurstellend worden beschouwd. Er zijn voldoende aanwijzingen voor de conclusie, dat de revaluatiemaatregel, met zekere vertragingen, de gevolgen heeft gehad die daarmee werden beoogd. Voor het in directe concurren tie met het buitenland produce rende bedrijfsleven en dus Voor al voor de exporteurs van goede ren en diensten, was de Wezen lijke betekenis die van een ver hoging van de in buitenlandse valuta berekende kosten, van de in Nederland aan het produkt toegevoegde waarde (en met na me dus van de arbeidskosten per eenheid produkt) met rond vijf procent. De invoering van de 45-urige arbeidsweek was uiteraard een maatregel van geheel andere strekking dan de revaluatie. Aanvankelijk gepropageerd en toegepast in enkele bedrijfstak ken waar door bijzondere techni" sche omstandigheden <je invoe ring van een vrije zaterdag slechts tot een zeer beperkt pro- duktieverlies zou behoeven te leiden, is dë verkorte werkweek niet dan na enige aarzeling als algemeen sociaal desideratum aanvaard. In de gegeven1 conjuncturele omstandigheden had de invoe ring, op zo korte termijn, van de verkorte werkweek ernstige ge volgen. De industriële produktie vertoonde in de loop van de zo mer een vrij abrupte verminde ring. De verkorting van de ar beidstijd had een zeer belang- BROMFIETSER OMGEKOMEN In Delft is gistermiddag de S5-jarige heer P. Kalkman uit Den Hoorn bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Toen hij met zijn bromfiets op het kruispunt NoordeindeWate- ringso Vest reed werd hij aan gereden door een bestelauto, be stuurd door de 25-jarige C. J. R. t Den Haag. De heer Kalkman ■Mm met het hoofd iepen een irugleuning terecht en werd zó ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. Volgens officiële zegslieden in Oran zijn donderdag op een boerderij nabij Sidi bel Abbes, ten zuiden van Oran, negen Ma rokkanen, onder wie vier kinde ren en twee vrouwen', door leden van het Algerijnse opstandeiin- genleger gedood, omdat zij ge weigerd hadden gevolg te geven aan een evacuatiebevel van het Algerijnse bevrijdingsfront. In Sidi bei Abbes zelf kwamen vier Algerijnen om het leven nadat hun huis in brand was ge stoken. In Saida, ten zuidoosten van Oran, werden een Algerijn ge dood en zeven gewond' tijdens een vechtpartij met leden van het vreemdelingenlegioen. Zes legionairs werden gewond, van wie een ernstig. In Blida, in het oosten van het land, werden donderdag vier Al gerijnen gedood en eveneens vier De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekendgemaakt, 'dat zij met succes een eerste "proef heeft genomen met het overbrengen van een televisie beeld met behulp van een kunst maan. De proef werd genomen op 24 april. Het televisiebeeld werd uitgezonden door het proefsta tion van Camp Parks in Califor- nië, weerkaatst door de kunst maan „Echo 1" en ontvangen door een tweede proefstation in Westford (Massachusetts). De afstand tussen de proefstations is ongeveer 4.345 km. Het beeld had een afstand afgelegd van 4800 tot 6400 km. De kunstmaan bevond zich op een hoogte van 1600 km. De Amerikaanse lucht macht verklaart evenwel, dat de kwaliteit van het ontvangen beeld te wensen overliet. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het mini sterie van Defensie in Washing ton hebben woensdagavond be kendgemaakt dat in het gebied van het eiland Christmas in de Stille Oceaan opnieuw een kern proef in de dampkring is ge nomen. De bom was door een vlieg tuig uitgeworpen en ontplofte om zeven uur woensdagmiddag. De kracht van de ontploffnig stond gelijk aan die van een mil joen ton t.n.t., wat „van de lage megaton-klasse" werd genoemd. Het is de derde proef van de lopende serie. De voorgaande explosies zouden een sterkte van 100.000 en 500.000 ton t.n.t. gehad hebben. gewond door een beschieting door een O.A.S.-commando. Na deze schietpartij werd een Euro peaan door woedende Algerijnen afgeranseld. In Oran werden gisteren de kantoorlokalen van de nieuwe hoofdprefect van Oran, René Thomas, die twee dagen geleden in Oran arriveerde om zijn post te aanvaarden, door drie hevige ontploffingen vernield. Na de tweede ontploffing werd geweer vuur gehoord, waardoor een po litieman werd gewond. De kan toren waren gelegen op de veer tiende verdieping van het nieu we prefektuurgebouw, waarin de laatste weken tien kneedbom- aanslagen hebben plaats gehad. Voorzover bekend, zijn woens dag in geheel Algcrië 110 men sen, onder wie 104 Algerijnen, gedood en 147 Algerijnen, ge wond tengevolge van geweldda den. Alleen in de stad Algiers ver loren 98 mensen, onder wie 92 Algerijnen, het leven en werden 140 personen, onder wie 138 Al gerijnen, gewond. Het aantal slachtoffers van een aanval met vuurwapens in de voorstad Saint Eugene was toen nog niet be kend. Nog nooit sedert het begin van de Algerijnse oorlog in no vember 1954 zijn zoveel mensen op één dag omgekomen bij ter reurdaden. Na middernacht hoorde men in Algiers nog schieten. Licht spoormunitie floot over de ha vens. Van officiële zijde werd ver nomen, dat woensdagavond mili taire versterkingen de stad zijn binnengetrokken. De schoten die men in de nacht nog hoorde, werden toegeschreven aan de ordestrijdkrachten. rijke invloed op de economische resultaten van 1961. In strijd met haar bedoeling bracht de verkor" ting van de arbeidstijd voor het op de export gerichte bedrijfs leven een verhoging van de ar beidskosten per eenheid produkt, welke nog omvangrijker was dan die welke door de revaluatie reeds was veroorzaakt. De cu mulatie van deze beide kosten verhogingen tot een totaal van ongeveer 12% procent moet van wezenlijke invloed zijn op de con currentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven in de export. Zij overtreft verre de verhoging van de arbeidskosten die in dc meeste andere landen heeft plaatsgevonden. Deze ontwikkeling heeft de nationale huishouding in een ge makkelijk kwetsbare situatie ge bracht. Verwacht moet worden dat 1963 aan het Nederlandse be drijfsleven nog een verdere stij ging van de arbeidskosten per eenheid produkt zal brengen. Inmiddels komt het einde van de periode van expansie onver biddelijk naderbij. Niemand kan met zekerheid voorspellen wan neer dit einde komt en op welke wijze het zich zal manifesteren. De winstcapaciteit der onderne mingen is belangrijk verminderd en 't aantal bedrijfstakken waar in internationaal een teveel aan produktiecapaciteit optreedt, neemt toe. Deze verschijnselen kunnen niet nalaten hun invloed uit te oefenen zowel op het ver mogen als op de bereidheid tot het verrichten van investeringen. Onder deze omstandigheden is het hoognodig zich voor te be reiden op de periode van conso lidatie, die op de periode van expansie met zekerheid gaat vol gen. Twee gevaren bedreigen de nationale huishouding bij de na derende wisseling van het con juncturele seizoen: dat van de overbesteding en dat van het verlies van voldoende concurren tievermogen met het buitenland. Gehoopt moet worden dat het nog mogelijk is te voorkomen dat de volgende recessieperiode ons bitterder ervaringen brengt. Het zal daartoe nodig zijn in de nog resterende periode van gun stige conjunctuur een beleid ta volgen, dat zich met nadruk richt op het verhinderen ener overbe steding en op het beperken van de verdere kostenstijging. De politie van-Parijs heeft be kendgemaakt, dat in de eerste vierTnaanden van dit jaar in het gebied van Parijs 225 personen beschuldigd zijn van samenzwe ring tegen het gezag van de staat en 350 in verzekerde bewa ring zijn gestéld in verband met activiteit in O. A. S.-verband. De politie verrichtte 1590 huis zoekingen en verhoorde 903 per sonen. Ongeveer 15 O. A. S.-kom- plotten waarvan vermoedelijk vele aanslagen met kneedbom- men in Parijs toegeschreven kunnen worden, werden onscha delijk gemaakt. „Men behoeft niet pessimis tisch te zijn ten aanzien van de toekomst van de Nederlandse landbouw", zo concludeerde don derdagmiddag de directeur-gene raal van de Landbouw, ir. J. W, Wellen, in zijn toespraak, die hij in het Rotterdamse groot- handelsgebouw hield op de jaar vergadering van de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Nederland (B.O.V.A.L.). „Maar er zal tussen werkgevers, werk nemers en overheid een nog in tensievere samenwerking' moe ten komen". Ir. Wellen verwacht dat een aantal bedrijven zal verdwijnen. Dat zijn de ondernemingen, waarvan de eigenaars zich on voldoende aanpassen aan de moderne ontwikkelingen. Als voorbeeld haalde hij in dit ver band aan de tuinbouw, waar IC tot 12 t>: d i i on ren') bel tv ritfc h: I de P2o„u:-.:en goed» prijzen kun- ner wordér gemaakt. Gok in het agrarische bedrijf bij belangis) gen de hulp voorlichters. ZATERDAG 5 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws en postduiven- berichten; 8.19 Muzikale och tendpost (gr.); 8.35 Praatje; 8.40 Gram.; 8.50 Tips voor toe risten; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Kerkorgeimuziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Vocaal vrouwenensemble; 10.00 Praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Lichte muziek; 10.50 Ten toonstellingsagenda; 10.55 Jazz muziek; 11.20 Sport; 11.45 Lich te gram.; 11.45 Lichte orkest muziek en zang; 12.15 Vragen- beantwoording12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.34 Lichte muziek; 12.50 Reportage Koninklijk bezoek aan Zwolle; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Jazzmuziek; 13.35 Lezing; 13.50 Jazzmuziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Lezing; 15.00 Ope rettemuziek (gr.); 15.30 Week- journaal; Nationaal program ma; 16.00 Toespraak; 16.05 De helden van Nova Zembla, hoor spel voor de jeugd; 16.45 Lichte orkestmuziek; 17.15 Actualitei ten; 17.30 Klankbeeld; 18.00 Nws; 18.15 Lichte orkestmuz.; 18.45 Reportage Koninklijk be zoek aan Arnhem; 19.00 Kerke lijke herdenkingsbijeenkomst; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 21.30 Promenade-orkest en zang solisten; 22.00 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.10 Lichte gram.; 23.50 Dagsluiting; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws 7.15 Geestelijke liederen; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Van en voor bejaarden; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klassieke mu ziek (gr.); 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgelconcert (gr.); 12.00 Middagklok; 12.04 Licht lunch concert (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Strijk orkest; 12.50 Lichte gram.; 13.00 Nws; 13.15 P'atennieuws; 13.25 reiij'te fan'are; 13.50 Teen- keuze (gr.); 14.10 Franse »^..e inves, rin-.Nrs; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 in van objectieve Voor elk'wat wils (gr.); Natio- I naai programma15.55 Tweede zal men zich steeds meer be wust moeten worden van het ondernemer-zijn. De factoren grond, arbeid en kapitaal moe ten op de juiste wijze gecombi neerd worden, wil men het hoogste rendement verkrijgen. Daarvoor zijn voortdurende voorlichting en studie noodzake lijk. Ir. Wellen waarschuwde voor al te lichtvaardige investeringen, die gestimuleerd worden door gemakkelijke afbetalingsrege lingen. De omvang van de mees te bedrijven in Nederland is te klein voor exploitatie van dure en grote machines. Die kunnen, economisch bezien, dan ook veelal niet voldoende produk- tief worden gemaakt. Bovendien verouderen dergelijke machines snel. Daarom bepleitte ir. Wel- n het arrweh""en van een li; :r ?t. -i v" r dn e helft van de eindstrijd om de Engelse voetbalbeker en gram.; 17.30 Klankbeeld; 18.00 Nws; 18.15 Licht ensemble; 18.45 Rep. Koninklijk bezoek aan Arnhem; 19.00 Kerkelijke herdenkings bijeenkomst; 20.00 Nws; 20.05 Radio Filharmonisch orkest: 21.20 Rep. Koninklijk bezoek aan Utrecht; 21.30 Instrumen taal kwartet; 22.00 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.10 Kamerorkest; 23.50 Dagsluiting; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gevar. muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte muziek; 13.00 Nws; 13.15 Voor de teen- agers; 14.00 Filmkroniek; 14.30 De academie der discofielen; 15.40 Gevar. muz.16.00 Theater- kroniek; 16.20 Amus. muz.; 16.45 Reportages over de technische bijstand aan de ontwikkelings landen; 17.00 Nws; 17.15 Dag klapper en liturgisch bericht; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gevar. gram.; 18.00 Orgelreci tal; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muziek; 20.0 Dans- en amus. muz.; 21.00 Operettemuziek; 22.30 Gevar. muziek; 23.00 Nws; 23.05 Om roep amus. ork.; 23.55 Dans muziek; 23.5524.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.Eurovisie14.45 Reportage van de wedstrijd om de Engelse boetbalbeker te Lon den; 16.45 Verkeer... verkeerd; 17.00—17.30 Voor de kinderen; 19.30 T.V.-film; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Gefilm de documentaire; 21.00 Zater dagavond-akkoorden, gevar. pro gramma; 21.50 Sport; 22.10 T.V.-film; 22.40—22.50 Epiloog. BELGIË (VI.): 14.45—16.45 Reportage van de finale voor de de Engelse voetbalbeker te Lon- Burnley en Tottenham Hotspur, in het Wembley-stadion te Lon den (Eurovisie)17.0018.00 Voor de jeugd; 19.00 Katholieke uitzending; 19.30 Nieuws uit eigen land; 20.00 Nws; 20.30 T.V.-feuill.; 21.00 Amus. progr.; 22.00 T.V.-politiefeuilleton; 22.45 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3