Provinciaal nieuws Het AGENDA Roofmoord te Rotterdam opgehelderd 5{arte« i <~Ylood SF VOET Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 4 mei 1962 DE GREVELINCENDAM TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. BRESKENS. SCHOONDIJKE SLUISKIL. ZIERIKZEE De kernproeven en de Allengordels. Vrijdag 4 OOK IN i LANDEN MOEILIJK Het volle pond Nadat in liet tijdvak van 9 tot 14 april reeds twee caissons als •zuidelijk landhoofd en in de week van 16 tot 20 april drie caissons als noordelijk landhoofd waren geplaatst, zijn donderdagmorgen om 05.44 twee eenheidseaissons geplaatst in het zuidelijk sluit gat van de Grevelingendam. In het tijdvak van donderdag tot en met zaterdag 12 mei zal behou dens een enkele uitzondering, dagelijks een aantal eenheids- caissons in deze zuidelijke geul tot zinken worden gebracht. Op zaterdag 21 mei tussen 12 en 13 uur hoopt men d.m.v. vier eenheidscaissons de laatste ope ning in het zuidelijke sluitgat af te grendelen. In de loop van 1963 zal de defi nitieve besluiting van de Greve lingendam plaats vinden. Deze operatie zal i.p.v. met caissons met steenstortingen geschieden, waartoe in de loop van dit jaar begonnen zal worden met het maken van de daartoe benodig de kabelbaan. VERMISTE JONGEN UIT ST. JANSTEEN TERECHT. De 14 jarige Freddy van Ral- tingen, die dinsdag de ouderlijke woning te St. Jansteen verliet en daarin des avonds niet terug keerde. is woensdagavond dooi de politie te Lokeren (België) al daar uiterst vermoeid aangetrof fen. Verwittigd door het telexbe richt van interpol om opsporing en aanhouding, werd onmiddel lijk de politie te St Jansteen mededeling van zijn aanhouding gedaan, waarop nog dezelfde avond de jongen door de Rijks politie uit St. Jansteen en zijn ouders afgehaald. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was de heer Fijn van Draat wegens ziekte afwezig. Alvorens met de agenda te be ginnen, wenste de voorzitter de heer Henry van ganser harte ge luk met zijn benoeming tot bur gemeester van Numaiisdorp en Klaaswaal. Hij zal hierop thans niet verder ingaan daar in de vol gende week te beleggen vergade ring van de gemeenteraad nog gelegenheid zal zijn om afscheid van de heer Henry te nemen. De heer Henry dankte de voor zitter voor zijn felicitatie en zeide het eveneens hierbij te laten, omdat hij in de volgende week te houden raadsvergadering af scheid kan nemen. De ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van ,B. W. voor kennisgeving aan genomen. Tot leraar in tijdelijke dienst aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum werd benoemd de heer F. J. M. van dei- Stam. te Eindhoven. Bij de behandeling van liet voorstel van B. W. tot het op zjjn verzoek eervol ontslag ver lenen aan de heer F. van Roon, te Sas van Gent, als keuringsvee arts, zulks ingaande 1 juni a.s., deelde de voorzitter mede, op een gestelde vraag of er tijdig in deze vacature zal kunnen worden voorzien, dat het college van B. W. reeds bezig is met de voor bereiding van de benoeming van een keuringsveearts. Met het oog op de samenwer king van de keuringsdiensten dei- gemeente Sas van Gent, West- dorpe, Philippine, ,Hoek en Ter- neuzen moet terzake nog een be richt ontvangen worden van Sas van Gent. Achtereenvolgens werden zon- tier bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen de agen dapunten 5 tot en met 10, zijnde de voorstellen van B. W. tot aankoop van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan Sluiskil; verkoop van grond op het indu strieterrein aan het Las- en Scheepsreparatiebedrijf Eijke-Ho boom, alhier; verkoop van erf- pachtsgrond aan de Westkolk- straat en Achterom aan Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart-, Ex peditie Agentuur Mij N.V., al hier; het aangaan van een rui ling van gronden met de St. Wil- lebrordes Parochie alhier en tot het verlenen van een bijdrage ten laste van de algemene middelen aan hei. Grondbedrijf ten bate van het exploitatieplan „Zuid"; vaststelling van het explotatie- plan „Zuid"; het nemen van een principe-besluit inzake het van gemeentewege doen bouwen van een fabrieksgebouw aan de In dustrieweg en het verhuren daar van aan de Meterfabriek Dor drecht. Bij iiet aan de orde siellen van punt 11 der agenda, zijnde het voorstel van B. W. tot het ver lenen van machtiging inzake het verlenen van een opdracht tot landschappelijke verzorging van de Oesterputten,, werd van meer dere zijden instemming betuigd met de benoeming van een land schapsarchitect. Gevraagd werd ook voor Sluis kil deze mogelijkheid te overwe gen en werd tevens gevraagd om bij het badhuis aldaar een paar bloemenbakken te plaatsen. Nadat de voorzitter overweging hiervan te hebben toegezegd, iverd het college van B. W. dooi de raad gemachtigd tot het ver- VRIJDAG 4 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 9 uur:'..Alleen de zón was een gctuice". lenen van bovenvermelde op dracht aan de heer W. C. J. Boer, landschapsarchitect te Rotter dam. Ook het volgende voorstel van B. W. om in overeenstemming met de stadhuiscommissie de op dracht te verstrekken aan de ar chitecten prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema te Rotter dam voor het maken van een voorlopig ontwerp voer de bouw van een stadhuis - oor deze ge meente, berekend op 30.000 inwo ners. De raad ging eveneens akkoord met het voorstel van B. W. om aan het Architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz te Rotterdam op te dragen het ma ken van een voorlopig ontwerp voor de bouw van een gemeen telijk politiebureau. Algemeen werd met de benoe ming van bovengenoemde ar- ehitectonbureaux door de raad ingestemd, terwijl verzocht werd op spoed aan te dringen er van voor de bouw van een stadhuis en gemeentelijk, politie bureau. Het voorstel van B. W. tot aanwijzing van lokaliteiten ten behoeve van de burgerlijke stand, werd zonder bespreking op hoof delijke stemming aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werd in grote dank aanvaard de schenking van de oudercommisie van de open bare lagere school A bij het ge leed komen van de nieuwe school aan de Van Steenbergen laan, zijnde een zonnewijzer in mozaïek, alsmede een koperen seheepsbel. Door de voorzitter werden in de commissie voor het onderzoek der gemeenterekening 1960 aan gewezen de heren Bleijenberg, Hol en Ollebek. Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd medewerking verleend ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van: a.) de school der Vereniging tot het verstrekken van lager onder wijs op Gereformeerde grond slag, en b.) de R. K. Jongensschool. Bij het voorstel van B. W. tot wijziging van de begroting van het Grondbedrijf en de Gemeen te, dienstjaar 1962. werd ge vraagd in liet ontsluitingsplan Louisapolder de weg ter plaatse nog een 50 meter door te trek ken. daar deze thans dood loopt. Wethouder De Vos antwoordde dat dit bij de realisei-ing van de uitbreidingsplannen heel gewoon is. Hjj wees daarbij naar de Zuid- landstraat, waai- dit eveneens het geval was. Spreker zegt overweging toe of. zonder dat de uitvoering wordt vertraagd, aan de wens kan worden tegemoet gekomen. Gevraagd werd naar de gas- voorziening te Sluiskil West. Wethouder De Vos antwoordde dat dit probleem thans bestu deerd wordt. Zolang de Kanaal- werken niet zijn uitgevoerd, kan dit nog niet aan de orde worden gesteld. Opgemerkt iverd dat de minis ter van Sociale Zaken bij de ver hoging van de A.O.W. op een ge stelde vraag heeft geantwoord dat het al of niet toepassen van korting op de uitkeringen van gemeentelijke maatschappelijke zorg tot het beleid der gemeen ten behoort. Gevraagd werd iioe in Terneu- zen deze zaak wordt geregeld. Wethouder De Vos antwoordde dat in overweging is om de alge mene normen te verhogen. De eigen inkomsten dienen dan te worden gekort. Hierdoor wordt bereikt dat niet alleen zij, die ouderdomsrente genieten, een verhoogde uitkering ontvangen, doch iedereen. Gevraagd werd om de moge lijkheid in overweging te nemen de brandgangen te mogen gebrui ken voor het op de achtererven opbergen van een auto, welke alleen in de weekenden wordt ge bruikt. Na discussie werd medegedeeld dat hierop nader zal worden teruggekomen. Gevraagd werd om een voor stel van B. W. tot het instellen van een commissie van bijstand voor de verkeersproblemen. De voorzitter antwoordde dat hierop nader zal worden terug gekomen. Op een vraag inzake de lie- stemming van de woning V'eld- straat 5, antwoordde wethouder De Vos dat nu de politiecellen ter plaatse niet meer gebruikt worden thans in overweging is tot verkoop of verhuur van deze woning. Na het sluiten van de raads vergadering werd door de heer Olijslager het gedeelte van de maquette van Terneuzen waar mede hü nu gereed is, n.l. het binnen de kanaalarmen gelegen gedeelte, getoond. Het keurige werk genoot de bewondering van de raadsleden. Hem werd gevraagd wanneer hij met het volgende vak gereed is gekomen dit ook aan de raad te laten zien. Verkee rsongeva 1 Gistermiddag om ongeveer 1 uur had op het kruispunt Axelse- straatVerlengde Van Steenber genlaan een aanrijding plaats tussen een landbouwtrekker met aanhangwagen en een bromfiets. De bestuurder van de trekker, A. R. uit Terneuzen. kwam uit de richting 't Zwaantje gereden en verleende toen hij bij genoem de wegkruising naar links af sloeg om do Verelengde Van Steenbergenlaan in te rijden, geen voorrang aan de 16-jarige berijder van een bromfiets I-I. A. B., eveneens uit Terneuzen. die vanaf de brug ook het kruispunt was genaderd. De bromfiets werd door de daarop volgende botsing zwaar beschadigd. Sluiting Be.jaardensoeiëteit. De bejaardensociteit „Onder de Toren'' heeft dinsdagmiddag de laatste bijeenkomst in dit seizoen gehouden. hoven—M. Verschelden. 90 pnt., en 6. J. van Drongeien, 10 pnt. Het maximaal aantal te be halen punten was 460. De deel nemers moesten een afstand af leggen van ongeveer 10 km aan de hand van een hun verstrekte opdracht. Bij een juiste uitvoe ring van de opdracht moest men langs de volgende straten komen Buitenweg - Overweg spoor - Er werd voor deze bijzondere Oudeweg - Buthstraatje - Doorn bijeenkomst een gezellig pro gramma afgewerkt, dat in het teken stond van het 25-jarig hu welijk van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Eerst werd een filmpje ver toond over Gelderland en daarna enige van de vele reizen welke de Prins heeft gemaakt. Tussendoor werd koffie en koek aangeboden. Toen het programma was afge werkt, werd dank gebracht aan mevr. IJsebaartv. d. Berge, die gedurende vijf jaar altijd voor de koffie heeft gezorgd. De aanwezigen betuigden haar hiervoor op uitbundige wijze dank. Ook tot vicaris Den Blaau- wen werden voor al zijn zorgen hartelijke woorden van dank uit gesproken. De middag werd liesloten met de mededeling dat de deuren van de sociëteit in oktober weer zul len opengaan. Uitslag Puzzelrit op Koninginnedag. Maandagmiddag j.l., Konin ginnedag, werd voor de leerlin gen van de Christelijke Lagere Technische School, de Christe lijke ULO. de Landbouwhuis- houdschool en de leerlingen van de klassen 4. 5 en 6 van de lage re scholen een puzzelrit gehou den. Deze puzzelrit werd geor ganiseerd door de heer M. 't Gil de, direkteur van de Chr. L.T.S. Uit een totaal aantal deelnemers van 111 moest hij de besten, dus de leerlingen met het hoogste aantal punten, uitzoeken. De uitslag luidt: Christelijke Nationale School Nieuwstraat: 1. K. van DrongeienA. Over- dulve, 410 punten; 2. M. Diele- manC. Adenaerd, 370 pnt.; 3. W. Bakker—J. Dieleman, 370 pnt.; 4. J. Jager—K. de Ruijter, 340 pnt.; 5. C. RutsJ. v. d. Vel de, 320 pnt., en b'. N. den Ha mer— M. de Waard, 310 pnt. Chr. Lagere Technische School 1. C. van BalkenendeJ. van Langevelde. 440 pnt.; 2. A. Jan sen. 420 pnt.; 3. Linthoutvan Drongeien, 420 pnt.; 4. K. Hoe- bé—J. van Boven. 410 pnt.; 5. J. P. van Cadsand—J. v. D„ 410 pnt,, en 6. J. Oppeneer—A. Kot- vis, 410 pnt. Prinses Marijke School 1. Els BeeldensM. Wisse, 430 pnt.; 2. H. van Hoorn—R. Witte, 410 pnt.; 3. Jopie de JongeJ. Pleunis, 410 pnt.; 4. P. VerpoorteK. Beeldens, 410 pnt.; 5. Olga Bouman. 350 pnt., en 6. Els DielemanM. Markus- se, 340 pnt. Landbouwhuishoudschool 1. Ria Goossen. 310 pnt.; 2. J. van CadsandN. Dieleman. 260 pnt., en 3. I. Verhulst—R. Buijze, 260 pnt. Lyceum e.a. 1. D. de PutterF. Pooter, 430 pnt.; 2. M. de BaaiI. Oggel, 400 pnt.. en 3. J. de PutterI. de Regt, 390 pnt. Christelijke ULO 1. I. Fraanje—J. Hamelink, 450 pnt.; 2. E. Schonis, 440 pnt.; 3. J. NaaijeP. Schuitvlot. 430 pnt.; 4. J. van LuijkS. van Hoeve, 420 pnt.; 5. F. Bakker— W. de Feijter, 400 pnt.; 6. D. VerschellingB. Cappon, 390 pnt., en 7. C. Naeije—R. den Hamer, 390 pnt. St. Antoniusschool 1. A. Lippens—J. Vonck. 220 pnt.: 2. M. Mattelé, 140 pnt.; 3. P. van Cadsand—L. Langerak, 120 pnt.4 M. J. LippensP. Kesbeke, 110 pnt.; 5. A. Broek- dijk - Buthstraatje - Doorn overgang Emmastraat naar Singelweg - Bylocqucstraat - Bernhardstraat - Margrietstraat - Pironstraat - Wilhelminastraat - Stationsstraat - Noordstraat - Kerkdreef - Kerkstraat - Markt - Szydlowskiplein - Noordstraat - Weststraat Nassaustraat - Ka naalkade - Kinderdijk - jeugd herberg „Blije Haghe" - voet pad in het bos - Van Middel- hovenstraat - Te Waterstraat - De Hontstraat - Kanaalkade - Crijnssenstraat - Buitenweg. Benoeming Waterschap „Het Vrije van Sluis". Bij K. B. is benoemd tot ge zworene van het Waterschap „Hel Vrije van Sluis" burge meester A. P. Kostense. Gemeenteraad. De raad heeft woensdagavond, tijdens de openbare vergadering uitvoerig gedebateerd over de kampeerterreinen in de gemeen te. De aanleiding tot het gesprek was een schrijven van de heer A. Cappon, die de raad verzocht te willen toestaan, dat een weiland, gelegen achter zijn particulier kampeerterrein voor het Pink sterkamp „De Pinksterblom" in orde te mogen maken. Daar deze aanvrage in strijd is met het struktuurplan, en het college een dergelijk verzoek al eerder afwees, werd voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen. Hiermede was men liet echter helemaal niet eens. Het was de heer De Boer die het vuur opende met te vragen of door alles wat buiten het struk tuurplan valt, en door een par ticulier wordt ondernomen, nu maar in de kiem moet worden gesmoord? De voorzitter stelde echter, dat men volgens een vaste basis, n.l. het struktuurplan moet gaan wer ken, doet men dat niet, dan wordt liet aan de kust binnen korte tijd een janboel. Nadat nog andere raadsleden zich in de discussie hadden ge mengd, en de heer Vergouwe de waarschuwing had laten horen, dat men de samenwerking met de kustgemeenten, die men zo graag wilde, door een lichtvaar dige verwerping van het voorstel van B. W. op 't spel zet. werd bij stemming bepaald, dat het schrijven van de heer Cappon niet voor kennisgeving kan wor den aangenomen. De voorzitter zeide dat het col lege zich in deze nader zou bera den. De heer C. J. Maas is benoemd tot gemeentebode op arbeidsover eenkomst en is per 1 mei in ge meentedienst getreden. Mej. J. L. van Hijfte, te Groede, thans tijdelijk leidster aan de openbare Kleuterschool, werd in vaste gemeentedienst benoemd. Uitvoerig besprak de raad ver schillende subsidie-aanvragen, welke aan haar waren gericht. De eerste betrof een verzoek van de nieuwe Heemkundige Kring West Zeeuws-VIaanderen om een jaarlijkse subsidie te mogen ont vangen van 4 cent per inwoner. B. W. stelden voor 2 cent per inwoner te geven, waarmede de raad akkoord ging. Van de Watersportvereniging „Breskens" was een verzoek ont vangen, om uit de gemeentekas een bijdrage van ƒ250 te mogen ontvangen voor het organiseren van zielsportwedstrijden. B. W. meoden hierop afwij zend te moeten beschikken, om dat uit de overgelegde begroting en ledenlijst was gebleken, dat men niet de overtuiging had ge kregen dat gemeentelijke steun onontbeerlijk was. Bij stemming bleken de heren Carols en Goedhals wél voor sub sidiëring te zijn. De overige le den deelden het standpunt van B. W. De Stichting Visserijdagen Bres kens vroeg voor de 10e maal een subsidie van 2500. Deze aanvraag werd goedge keurd. De opbrengst van de en- tréegeleden werd door de raad gegarandeerd tot een bedrag van 500, indien de inkomsten be haald uit de entreegelden het ge raamde bedrag niet halen. Mevr. NiermansGosseije in formeerde naar de 900, beschik baar gesteld uit de door de win keliersvereniging gehouden actie, die geschonken werd aat\ het Vis serijcomité. Uit het atwoord bleek, dat dit geld extra zal worden uitgekeerd t.b.v. de praalwagens. De voorzitter zeide dat de Vis serijdagen een begrip zijn ge worden. Hij sprak de wens uit, dat de bevolking evenals in het verleden haar beste krachten zal geven om de Visserijdagen te doen slagen. Voor de nieuwe jaarwedderege- ling van het gemeentepersoneel zal de raad t.z.t. een nieuwe ver ordening worden aangeboden. De raad besloot de diverse voorschot ten op de salarissen reeds thans te verstrekken. Voor de verbetering van de Boulevard werd een totaalbedrag van 163.000 uitgetrokken. De daarvoor al bestemde post werd derhalve met 70.000 verhoogd. Voor de aanleg van verschil lende straten in het uitbreidings plan zal nog een totaalbedrag van 115.000 nodig zijn. Voor de bouw van een 9-tal bs- jaardenwoningen werd tenslotte het nieuwe uitbreidingsplan West nog gewijzigd. Centrale Meiviering. Onder grote belangstelling werd alhier in de zaal van de heer G. Wijffels de Centrale Mei viering. voor Westelijk Zeeuws- Viaanderen gehouden. 's Middags was er een kinder festijn voor 400 kinderen. Het toneelspel „Dapper Bartje", op gevoerd door het gezelschap „De Maskers" viel bij de kinderen erg in de smaak. Tot slot kregen allen een ijsje, en werden de kinderen met de extra bussen weer thuis gebracht. 's Avonds was de zaal met rode ribes feestelijk versierd. De voorzitter de heer A. van der Velde opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, inzon derheid tot de heer dr. W. H. Vermooten, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die de Meirede, na de opening uit sprak. In zijn toespraak ging spreker dieper in de Meileuze. n.l. de maatschappij hervormen, vólken en rassen bevrijden, en de vrede dienen. Uiteraard werd hierbij de kwestie Nieuw-Guinea niet on besproken gelaten. Aan het slot van zijn betoog wekte spreker de aanwezigen op. de eenheid in vakbeweging en partij te bewa ren. Hierna bracht het toneelgezel schap op vlotte wiize het blijspel „Wij komen niet uit met ons pen sioen". De aanwezigen genoten bijzonder van de verwikkelingen op het toneel. Na afloop hiervan werd een grote verloting gehouden. Tot slot was er een bijzonder geani meerd bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. 1 mei-viering. De plaatselijke afdelingen van de P.v.d.A., V.A.R.A. en N.V.V. hebben in het jeugdgebouw „De Ark" het meifeest gevierd. Zoals steeds waren ook nu weer de leden van de N. V. V.- Vrouwenbond die door de gast vrije verzorging in ruime mate tot het welslagen van de mei herdenking hebben bijgedragen. De heer J. de Vries uit Ter neuzen verblijde de oudere ge neratie als eersten in de namid dag met Jiet vertonen van kleu ren dia's opgenomen in Oost Zeeuws-VIaamse gemeenten. Tussentijdse versnaperingen en aan het eind een gratis verloting vormde het besluit van de bij eenkomst voor de bejaarden, waarna de schoolgaande jeugd een film- en toneelvoorstelling hebben bijgewoond. De avonduren waren voor de leden der afdeling bestemd die genoten van het cabaret „De Mixers" uit Terneuzen. Wegens ziekte ontbrak ditmaal liet gebruikelijke mei-woord van de heer C. Hoek. Overleg Delta-recreatie. In Burgh op West Schouwen wordt op 10 mei een congres ge houden van de contactcommis sies van de V. V. V.'s op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. De adjunct-directeur van de planologische dienst van Zuid- Holland, ir. G. C. de Lange, zal op deze bijeenkomst spreken over het Grevc-lingenproject. Dit plan voorziet onder meer in het creëren van twee eilanden voor recreatie in de Grevelingen na dat de dammen door het Brou- wershavensegat en door de Gre velingen gereed zijn gekomen. Ir. De Lange heeft van deze nieuwe recreatiemogelijkheid een diepgaande studie gemaakt, waarbij hij ook de mogelijkheden heeft nagegaan om het Deltage bied vanuit Engeland te bereiken via een tunnel onder het Kanaal en daarna eventueel via een tunnel onder de Westerschelde. Op het congres van de eiland- V". V. V. 's zullen voorts spreken ir. M. de Vink, directeur van de Zeeuwsf planologische dienst, en drs. M. C. Verbuig, van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Intussen wordt van de be staande recreatiemogelijkheden op de eilanden een steeds druk ker gebruik gemaakt. Schouwen bijvoorbeeld herbergt één van de grootste kampeerterreinen van West-Europa, dat 40 hectare groot is. Reeds een 600-tal forensen hebben hun zomerhuisje op Schouwen-Duiveland. Het bijna zes kilometer lange strand kan duizenden en duizenden bezoe kers herbergen. Daarom worden nieuwe ontsluitingsplaatsen aangewezen met daarop aanslui tend twee grote tweebaanswegen die weer aansluiting geven op de bestaande hoofdverkeersweg van Zijpe. Er zal echter zeer hard moeten worden gewerkt aan deze verkeersaders, want als over enige jaren de dam met Overflakkee klaar is. moet een enorme toeneming van liet ver keer van Schouwen worden ver wacht. De Amerikaanse geleerde dr. James van Allen, die de twee naar hem genoemde stralings gordels om de aarde heeft ont dekt. heeft woensdag op het in ternationale ruimtecongres te Washington gezegd dat een krachtige kcrnontploffing op 500 kilometer afstand van de aarde niet alleen de binnenste Van-Allengorde! uit elkaar zal doen springen, maar ook van invloed zal zijn op het magne tisch veld van de aarde. Dr. Van Allen die zei niet over nadere gegevens te beschikken over de kernproef die de Ameri kanen op grote hoogte in het ge bied van'het eiland Johnston zullen nemen, verwacht dat deeltjes uit de binnenste gordel in de dampkring zullen komen. De regen van deze deeltjes naar de aarde is niet gevaarlijk voor de mens. Overigens dacht hij dat de storing in de gordel maar van korte duur zal zijn. In enkele we ken zal de schade zijn hersteld. Andere Amerikaanse geleer den denken hierover anders en geloven dat een ontploffing van verscheidene megatonnen op deze hoogte de gordel zo ernstig zal beschadigen dat het mis schien honderd jaar zal duren voordat de gordel weer in zijn oorspronkelijke staat is. LADER GEARRESTEERD. De recherche van het bureau Marconiplein in Rotterdam is er in geslaagd in de loop van woens dagavond de moord op de ver tegenwoordiger P. Roest op te lossen. Aangehouden is de 19-jarige motordrijver J. t. De politie deel de mee dat het motief van de moord roof is geweest. Het slachtoffer werd woensdag morgen om 10 minuten voor half zes gevonden in een houding, die aanvankelijk de indruk wekte dat hij was gevallen en daarbij tegen een auto terecht was gekomen, liet lijk had een ernstige hoofd wond. zodat de allereerste con clusie was dat de man gevallen was en dodelijk verwond. De omgeving, waarin het slacht offer is gevonden, staat, aldus de politie niet onverdeeld gunstig bekend. In de Spanjaardstraat en omgeving zijn veel kleine kroeg jes en eethuisjes, waar zich wel eens lieden van een niet te beste reputatie ophouden. ROOFMOORD OPGEHEL DERD. Vasthoudendheid en een ste vige portie geluk, heeft de recherche van het politiebureau Marconiplein in Rotterdam, on der leiding van hoofdinspecteur J. van der Kroeft, de kans ge geven binnen 24 uur een roof moord, die aanvankelijk weinig houvast hood, op te lossen. Woensdagmorgen om 10 minu ten over 5 vonden vroege voor bijgangers in de Spanjaardstraat in Rotterdam, de 61-jarige ver tegenwoordiger P. Roest dood op het trottoir liggen. De politie en de officier van Justitie, mr. A. W. baron Van der Feltz, waren Dow MCCWÜ WH JCOBLUra 46) (Nadruk verboden.) „Zo is het. Ik heb er al eens over nagedacht hoe ik zou kun nen helpen om het gemakkelij ker te maken. Ik heb een paar sterke armen en ben heus niet ongeschikt voor huishoudelijk werk. Maar Karl, dat is mijn man, wil niet dat ik uit huis ga om te verdienen." „Heeft hij daar 'n reden voor?" „Niet om wat U nu denkt, juf frouw Sonnleiter, nu niet meer. Die zondag, dat U me gevonden en naar huis gebracht heeft, heb ik een punt achter dat andere leven gezet. Ik heb heel goed ge voeld dat U me wel herkende, daar U zich voor mc schaamde." ..Ja, dat. is zo, mevrouw Lin- dinger. Ook Angelika heeft in haar koortsdromen dikwijls ver raden dat U Uw moederlijke plichten nog al eens vergat en ik vind het heerlijk dat U dat hebt ingezien. Wat doen we nu met Angelika?'' „Ik weet het eigenlijk nog niet. Natuurlijk moet het kind verder eholpen worden. Bovendien heb ik zoveel aan haar goed te ma ken." „Ik heb een idee, maar dat moet ik eerst nog met mijn broer bespreken. Wilt U niet morgen tegen de avond met Uw man bij ons komen? Schikt U dat?" „Dat valt wel te regelen. Als het om Angelika gaat is mijn man niets te veel. Ha, daar komt ze de trap op HOOFDSTUK XIII. De gerechtszaal was tot op de laatste plaats bezet met belang stellenden. Dokter Liebmann en Vera zaten buiten op de getuigen bank en zouden pas geroepen worden als het hun beurt was. „Allen, die een beetje geweten hebben, zijn gekomen zelfs die oude vrouw, die niet wilde weten dat ze het gezien had." „Ik hoop dat ze op het laatste ogenblik niet meer terugkrabbe len, want sinds ik die Trattcrs naar binnen heb zien voeren, kan ik me toch wel voorstellen dat ze angst hebben voor die lui." Ze spraken zachtjes met elkaar opdat de anderen niet zouden ho ren wat ze bespraken. Van achter de deur hoorden ze de stem van de aanklager en van de verdedi ger. Wat er precies gezegd werd konden ze niet verstaan; alleen 't gemompel van stemmen drong tof hen door. Eén voor één wer den de getuigen afgeroepen. Ook kwam de beurt aan Vera en dok ter Liebmann. Op zijn gezicht stonden ergernis en woede zó duidelijk geschreven dat het in de zaal adembenemend stil werd. Systematisch hadden de Trat- ters alles ontkend wat hen ten- laste werd gelegd, maar toen de aanklager de strop tevoorschijn haalde en die voor de moeder neerlegde, barstte ze in tranen uit en bekende alles. „Maar we hebben hem niet ge dood. nee, gedood hebben we hem niet!" snikte ze hartbrekend. „Misschien hebt U het niet met Uw eigen handen gedaan, daar voor ontbreekt ons helaas ieder bewijs. Neimand heelt gezien hoe de jongen precies om het leven is gekomen, maar hi.i si gestorven door Uw schuld, of hij zich nu zelf heeft opgehangen of dat U of Uw man het gedaan heeft. Van deze morele schuld kan geen enkele rechtbank ter wereld U vrijspreken. Alleen kunnen wc de straf helaas niet zo hoog stellen als we gewild hadden, maar toch zal ik het hoogste eisen wat ik in dit geval kan doen. Ik doe dit die omwille van alle kinderen zulke ouders hebben!" Eerst laat in de middag was de zitting afgelopen. Vera en dokter Liebmann verlieten tezamen het gebouw, terwijl dokter Sonnlei ter achterbleef om met de aan klager een volgende zaak te be spreken. „Vijf jaar hebben ze gekregen, maar wat betekent dat voor het geen zij Robert hebben aange daan?" „Ze zullen in ieder geval vol doende tijd hebben om nateden- ke wat ze eigenlijk gedaan heb ben en bovendien zijn de andere bewoners van het huis deze vijf jaar veilig voor de Tratters. Wat er later gebeurt kunnen we on mogelijk voorzien." „Ik heb gehoord dat de eige naar toestemming heeft gevraagd om het huis te ontruimen Zulke mensen wilde hij niet langer in huis hebben, heeft hij als reden opgeheven." „Hadden de buren maar eerder de moed opgebracht om te spre ken, dan zou Robert misschien nog bij ons zijn! En nu moc-t U me verontschuldigen, juffrouw Sonnleiter want ik moet naar de kliniek." „Kunt U zich niet eens voor één keer vrijmaken? We zouden het zo prettig vinden als U ons landhuisje eens kwam bez.chti- gen. Mogen we daar op reke nen?" (Wordt vervolgd.) spoedig ter plaatse en al uit de eerste gegevens kon geconclu deerd worden, dat er een vecht partij was geweest de kleren van het slachtoffer waren ge scheurd en dat er geroofd was, want de man had nog slechts een zakdoek bij zich. Het vaststellen van de idqpfjjeit van het slachtoffer w-as dus moeilijk, maar navraag in de biiuft bracht aan het licht dat de man met een taxi en twee chauffeurs tegen acht uur dinsdagavond in een cafétaria was geweest. De beide chauffeurs werden gevon den, en vertelden dat zij de heer Roest omstreeks 6 uur in een café in de binnenstad hadden op gehaald. Hij bleek een eigen auto te hebben, maar al zo diep in het glaasje te hebben geke ken, dat hjj liever gereden werd. De tweede chauffeur zou met zijn eigen D.K.W. achter de taxi aanrijden. Deze D.K.W. vond de politie bij de cafétaria in de om geving van de Spanjaardstraat en via het kenteken kon het slachtoffer worden geïdentifi ceerd. Verdere navraag in de buurt bracht aan het licht dat R. nog enkele café's in de buurt had be zocht en tegen één uur, op slui tingstijd, de straat was op ge gaan. Tegelijkertijd verlieten dat café een jongeman en een 20-ia- rige buffetjuffrouw. Deze buffet juffrouw, P. V. O. genaamd, kon woensdagavond worden opge spoord. Zij vertelde met de jon geman, van wie zij slechts wist dat hii Hans heette, de afspraak te hebben gemaakt, dat hij haar naar huis zou brengen. R. had in het café en naar zij zei later ook on straat, herhaaldelijk en hinderlijk laten blijken, dat hij haar wel mocht. Dit had tot een vechtpartij tussen Hans en R. geleid, welke er mee eindigde dat R. stil op het trottoir was bliiven liggen. Aangezien zij schulden had en Hans ook niet best bij kas was, besloot het tweetal toen maar de naar zij meenden bewusteloze man, die de hele avond gepocht had veel geld te hebben, te beroven. Met het geld zijn zij samen gaan feestvieren in een nachtclub. Tegen 4 uur, toen ook dat etablis sement sloot, nam Hans haar mee naar een Rijnschip, dat aan de Lloydkade lag en later bracht hij haar thuis. Toen de poli® aan de Lloydkade arriveer®- vond men er slechts schepen wet een Duitse bemanning, terwijl Hans beslist NederlanderwaP- 's Morgens bleek evenwel een schip verhaald te zijn naar de Merwedehaven en aan boord van dat schip was een 19-jarige njo- tordrijver 's morgens weggelo pen na een ruzie. Ai zijn spullen, w.o. een paspoort, waren echter nog aan boord en zo kon men „Hans" woensdagavond in het ouderlijk huis in Rotterdam vat- ten. Hij bleek alles wat hü uit de zakken van R. had gerooid in hej water te hebben gegooid, be halve een sigarettenkoker, die bij fouillering gevonden werd. Ontkennen kon dus niet baten. De verhoren van de 19-jangc J. L. en de 20-jarige P. V. O. zijn nog in volle gang. Wel meent de politie dat de opzet tot doden niet aanwezig was. Het meisje wordt vastgehouden wegens medeplichtigheid en heling. J. Jj- heeft een blanco strafregister «n staat gunstig bekend. Over het alge demonstraties en leven op een zijsp van uitwassen. Ee behoeven te vecht verhoging is dus van gepensioneer genieters van eer hun welvaartspos welvaartsstaat m< De bezwaren i den, richten zich Hun inkomen is r in die zin dat de 1 betaalde pensioen daalt. Iedereen b dit proces nog ge komen. Dit proble voudig. Genieten le of een bedrijft is dit evenmin wat om zou dit ink< vroegere overheic wel koopkracht-j den? Vervolgens worden gesteld hi vastheid rnoet wc Volgens een S. E. R. zouden gekoppeld kunner de prijsindexcijfer ten van levensoi andere mogelijkhe in de koppeling ging van overheic paalde c. a. o.'s. Veel geestdrift v men is er bij lo niet te vinden om< tische inkomensv zo'n grote groep prijsstijgingen zeil wordt van nieuwe gen en daarQnj c roept, die een v welvaart kan wot En wanneer dit r wezen een averech kan hebben, moet sing ook in ande; sing zonder mee waakt. Invoering ling aan prijzen andere landen tot geleid. Hierbij moet opgemerkt dat vele den zwak staan i aanpassing aan k het verleden zijn wijzigingen en 1 itnrMrüpr' aênpass veranderde koopk Er mogen dus no op dit terrein, h diet meer volkome Om die begeerte vastheid juist te delen, moeten wij dat de gepensionee dienaren nog altij. tegen de toegepas ouderdomspensioei bedraagt thans r dienstjaar en deze het tweede bezwas gedienden. Er wo ambtenaren het v premie betaald en als logisch gezien uitkering het voll genoten. De aftrek is de omdat er ambte zijn die bij vollec van de A. O. W. n zouden genieten d hun diensttijd. Het VOETBATXIT K. N. V DONDERDAt EERSTE DIV Eindhoven't Go lentVitesse 14. EERSTE DIA WilhelminaLin GROTE VERSL IN MAD De nederlaag drid in de finale pese beker tegen in de Spaanse hc verslagenheid tew De fanatieke aa Real Madrid vragi nederlaag af, of van de naderende Het, toonaange: leensé ochtendbl schreef op de vo het donderdagnurr te koppen; „De h Real Madrid in voetbal is ten ein zei verder dat Rea dramatische' twee het team ooit bele onder is gegaan. De „Arribp," BEEN VERBRI ARBEIDSO? Donderdagmiddag uur is op het bouwmaterialenhai ma Volgel te Ams hei rechteronderbe jarige N. T. tuss schoepen van ee verbrijzeld. De mai lij': bij het schooni be onmolen uitgej tf'd geraakt. Hij' gi:ig opgenomen Liet e Vrouwe-gast

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2