Vertrek Koninklijke gasten De in Nieuw-Guinea gevangen genomen infiltranten Papoea-leiders waren bij de Nederlandse regering WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en K" "TANDEN HET WEER VRIJDAG 4 MEI 1962 18c Jaargang Nr 5590 ONVOLDOENDE SAMENWERKING INDUSTRIEËN BENELUXLANDEN TREINRAMP IN JAPAN SyiDFDFS WftRnFM - Alle verslaggevers mochten Plw aaVLfl VVV81 VER...vrij met de gevangenen spreken. Dit is de titel van het nieuwe boek van Sergeant-majoor Tokidjo uit Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, Djogjakarta, negentien jaar oud, geboorte, babyverzorging en kleuter- vertelde dat hij in Hollandia de opvoeding. Dit waardevolle boek (184 Mulo had doorlopen en met zijn pagina's tn fraaie omslag) krijgt U ten ouders uit Sorong naar Indone- geschenke bij aanschaffing van een sië was vertrokken. Hij had een wA\Ê I ékF.I 1 VERKIEZINGEN NOORDOOSTPOLDER Frankering bi.i abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 4S ct. Losse nrs 9 et. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Saiide ïe TernétHên Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Als eerste der koninklijke gas ten die het huwelijksfeest van o-is' Koningspaar hebben bijge woond is donderdagmorgen om acht uur koning Olav van Noor wegen naar zijn land terugge- voord Hij vertrok van Schiphol niet 'een DS-3 van de Noorse luchtmacht naar Oslo. Om elf uur precies arriveerde de Britse vorstin met haar ge maal op Schiphol. In een tweede waven werd het vorstelijk paar eevol"d door de vroegere herto gin van Kent, prinses Marina, en haar dochter prinses Alexandra. Op het platform namen de koninklijke gasten afscheid van de ambassadeurs van Groot-Brit- tannic Canada, Australië, India en van nog enkele hoge vertegen woordigers van het Gemenebest. Na een laatste wuivende groet tot "de achterblijvers te hebben gericht verdween om tien over elf prins Philip achter koningin Elisabeth en dc beide prinsessen in het grote Britannia-vliegtuig, hetzelfde waarmee de Britse vor stin dinsdag op Schiphol was aangekomen. Koningin Elisabeth droeg een groen-blauwe mantel en een robe van dezelfde kleur. Prinses Marina was in een beige mantel met bont gekleed en prinses Alexandria in een mosterdgeel mantelpakje. Prins Philip droeg een donkergrijs pak. Hij had geen overjas aan. Terwijl de Britse vorstin in- tapte wandelde de 23-jarige prins Michael van Griekenland vanaf het stationsgebouw naar de mid den op het platform gereed staande Comet van deze Griekse maatschappij. Hij keerde samen met andere passagiers in dit nor male lijnvliegtuig terug naar Athene. Te zijner ere stond dit maal bij de ingang een erepost van vier leden der marechaussee in ceremonieel tenue. Nauwelijks was de Brittnannia van koningin Elisabeth van het platform weggereden of de zil vergrijze Viscount van de sjah van Ferzië rolde voor de dubbele erehaag der koninklijke mare- chaussée. De sjah arriveerde per hofauto uit Amsterdam met zijn gemalin, keizerin Farah. Zij droeg een oranjekleurig complet met een grote zwarte hoed. waar op een oranje strik prijkte. De sjah was gekleed in een donker blauw costuum en een donker blauwe getailleerde jas. Het afscheid duurde slechts enkele ogenblikken. In de deur opening van het vliegtuig wuif den beiden nog even, waarna de motoren van de Viscount aansloe gen en de machine naar Teheran vertrok. Terwijl een overigens nog zeer zwak zonnetje pogingen deed het vertrek wat op te vrolij ken, arriveerden tegen kwart vóór twaalf koning Boudewijn met koningin Fabiola op de luchthaven. Intussen was de DC-6 machine van de Belgische lucht macht voorgereden. In een twee de auto werd het koninklijk paar gevolgd door erfprins Jean van Luxemburg en diens gemalin prinses Josephine Charlotte. Koning Boudewijn, gekleed in een bruin kostuum zonder over jas, nam persoonlijk afscheid van de chauffeurs der hofauto's, waarna hij de Belgische ambas sadeur in Nederland, F. X. baron van der Straten Waillet de hand drukte. Koningin Fabiola aan de rech terarm steun verlenend wandel de hij naast haar de brede trap van het vliegtuig op. De konin gin was gekleed in een zandkleu rig deuxpièces en droeg een don kerblauwe strohoed met witte bloemen. Prins Jean, in een donkergrijs costuum. volgde het Belgische paar de rtap op met zijn gema lin. Prinses Josephine Charlotte mededgedeeld door het K.N.M.T geldig tot hedenavond. Weinig verandering. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en weir.ig wind. Over het algemeen hogere middagtemperaturen. VRIJDAG 4 MEI Breskens Terneuzen iansweert Walsoorden v.m. 1.37 2.12 2.52 3.02 ZATERDAG 5 MEI Bresk.ens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.21 2.56 3.36 3.46 n.m. 2.03 2.38 3.18 3.28 n.m. 2.51 3.26 4.06 1.16 •vel. ZON op onde; MAAN op onder HET GALAFEEST AAN BOORD VAN DE ORANJE II' Zilveren Bnv.Nosar op de dansvloer. droeg een gemeleerd grijs-beige mantelpakje. Bovenaan de trap keerde liet viertal zich om en wuifde hartelijk naar de aanwe zigen op het platform. Het vlieg tuig vertrok om tien minuten vóór twaalf. Intussen vergde het vertrek der koninklijke gasten gisteren heel wat meer inspanning van dc koninklijke marechaussée dan dinsdag de aankomst. Toen waren die aankomsten over vele uren verdeeld, zodat de erehaag (en trouwens ook de luchtmacht kapel en de erewacht der konink lijke luchtmacht) teikens kon den inrukken. Nu was er alleen de dubbele erehaag der konink lijke marechaussée, waarvan de leden echter bijna vijf kwartier lang onafgebroken roerloos op het platform moestén blijven staan. Ze kregen pas gelegenheid uit te rusten na het vertrek van het Belgisch koningspaar. Om drie uur trad de dubbele erehaag der koninklijke mare chaussée voor de laatste maal tijdens het jubileumfeest op Schiphol aan en wel bij het ver trek van prins Bertil en prinses Margaretha van Zweden, die tegen half vier met het Caravelle- lijnvliegtuig van de S.A.S. naar Stockholm terugkeerden. De Zweedse ambassadeur in ons land, de heer Brynolf J. Eng, deed de prins en prinses uitge leide. De Nederlandse minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, is van oordeel, dat er, in de particuliere sfeer, te wei nig samenwerking is tussen de industrieën van België en Lu xemburg enerzijds en Nederland anderzijds. De minister verklaarde dit donderdag in een rede, gehou den tijdens de jaarvergadering yan de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Lu xemburg in Scheveningen, waar aan ongeveer 260 industriëlen uit de drie Beneluxlanden deel namen. Er zijn volgens de mi nister voor de industrieën der drie landen nog grote mogelijk heden voor samenwerking, die dienen te worden benut ter aan vulling van het samenwerkings- streven der drie regeringen. Deze samenwerking noemde mi nister De Pous een gebiedende eis, aan de ene kant om onze positie in de Europese gemeen schap te versterken en aan de andere kant om op de wereld markt heter te kunnen concur reren. De minister zag in een gezamenlijk optreden van de drie kleine Beneluxlanden het enige middel om onze belangen tegenover de buitenwereld te beveiligen, niet alleen in econo misch, maar ook in politiek op zicht. OP DE KEUKENHOF T'Jdens het bezoek aan de-Keu kenhof: v.l.n.r. Prins Bernliard, Keizerin Farah, Koningin Julia na, Koning Olaf, Koningin Fa biola, de Sjah, Koningin Eliza beth en Prins Philip. Een drievoudige botsing in Tokio, waarbij een goederen trein en twee personentreinen betrokken waren, heeft volgens de eerste berichten 83 doden en 165 gewond geëist. Volgens een bericht van Reu ter zijn twee personentreinen vol vakantiegangers op een ont spoorde goede! ntrein gereden. Eén van do personentreinen reed uit het spoor en tegen een huis naast de spoorbaan. De politie heeft meegedeeld, dat de vrachttrein bij vergis sing' op een verkeerd spoor was geleid. De trein ontspoorde en kwam dwars over het hoofd spoor voor personentreinen te liggen. Woensdag is een aantal Ne derlandse en buitenlandse cor respondenten en cineasten door de legerleiding in Nederlands Nieuw-Guinea in de gelegenheid gesteld, een bezoek te brengen aan het eiland Woendi van de Padaidogroep, ongeveer drie-en- halfuur varen van Biak. Op dit schilderachtige eilandje, dat slechts twee kilometer lang is, wonen in een stenen, met prik keldraad omgeven barak In donesiërs, van wie 25 Papoea's, die op een enkele uitzondering na allen gevangen zijn genomen tijdens de recente acties op de eilanden Waigeo of Gag. De In donesiërs zijn afkomstig van Java, Timor of de Kei-eilanden. Van de Papoea's zijn velen op scholen, in Nederlands Nieuw- Guinea geweest en hebben ver- scheidenen gewerkt bij de Ne- derlandsche Nieuw-Guinea Pe troleum Maatschappij in Sorong. militaire opleiding van vier naanden ontvangen. Zijn jongste medestrijder was slechts een maand in dienst toen hij werd in- BABYSET DE LUXE gezet bij de militaire acties van het Indonesische leger. De mees- gvaiiltriins wij aaiian.aiij<j£ van uvn 5.06 20.08 5.47 20.28 5.04 20.10 Gif) 21.45 5.02 20.12 0.56 22.55 RUSTIG. Het K. N. M. I. deelt mede In het huidige weerbeeld komt het komende etmaal maar wei nig verandering. Het weer blijft onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich van Schotland tot de Alpen uitstrekt en maar langzaam naar het oos ten beweegt. De wind zal dan ook zwak en veranderlijk zijn, waarbij plaatselijk flinke opkla ringen zullen voorkomen. De temperaturen komen ge leidelijk op een hoger niveau. Zachte Oceaanlucht, die momen teel Frankrijk binnenstroomt en voorafgegaan wordt door enige regen, beweegt maar zêer lang zaam in noordoostelijke richting en zal ons land waarschijnlijk vóór zaterdag niet bereiken. Met de heer N. Jouwe, vicc- voorzitter van de Nieuw-Guinea- raad, die samen met de heren Kaisiepo, Tanggahma. Torey en Womsiwor over de politieke si tuatie rond Nieuw-Guinea, in de afgelopen dagen overleg heeft gepleegd met de Nederlandse regering, is gisteravond naar New York vertrokken. In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. heeft hij nu een en ander meegedeeld over zijn indrukken van dit over leg. Het ging voor een goed deel over het bekende plan van de Amerikaan, de heer Bunker, dat de Papoea-delegatie heeft kun nen bestuderen. ..Wat ons allen verbaasde aldus de heer Jouwe is, dat de heer Bunker zorgvuldig een zeer belangrijk punt, n.l. de kwestie van dc soevereiniteit over Nieuw Guinea, in het geheel niet aan roert'. Men krijgt de indruk, dat hij het zeh's zorgvuldig vermijdt, en voor ons draait daar toch juist alles óm. Indonesië toch beweert nu al meer dan 12 jaar, dat de soeve reiniteit reeds de jure aan Indo nesië is overgedragen. Wij ech ter zeggen, op grond van art. 2 van het handvest der overdracht: het is nóch de jure, nóch de facto het geval. Indien de Nederlandse rege ring het voorstel van de heer Bunker, zoals het thans luidt, ooit zou accepteren, komt de hele kwestie Nieuw-Guinea op een geheel ander vlak te liggen, want dan zou Nederland volko men machteloos staan. Het plan zou dan tegemoet komen aalt wat Indonesië zo vurig wenst: een de facto positie verkrijgen in Nieuw-Guinea. En krijgen de In donesiërs daar eenmaal vaste voet, dan maken zij van Nieuw- Guinea onmiddellijk een binnen landse aangelegenheid, waarbij Nederland, maar vooral ook wij, Papoea's, geheel machteloos aan de kant staan". ,,Ten tweede dringt zich de vraag op: Wat voor soort be stuur zal dat worden, als Indo nesië volgens het voorstel- Bunker liet bestuur over neemt. Dan krijgen we - en ik geef bij alles wat ik hier zeg de mening weer van mijn vier mede-delegatieleden dan krij gen we Aziatische kolonisten in de plaats van blanke kolonialis ten, en daarin hebben wij, Pa poea's, niet liet minste vertrou wen. Zal Indonesië in Nieuw- Guinea dan het recht van ver gaderen erkennen, het recht van vrije meningsuiting, het recht van oppositie; zullen leiders van een politieke oppositie ook daar dan niet in de gevangenis wor den gesopt; zal Indonesië de Nieuw-Guinearaad erkennen?; zullen de democratische 'beginse len worden geëerbiedigd en be vorderd? Wie liet Indonesische stelsel der geleide democratie kent, weet tevoren reeds het ant woord", aldus de heer Jouwe. Bovendien zei hij, bevat het voorstel van de heer Bunker geen enkel punt dat zou kunnen dienen voor het aanknopen van een gesprek tussen Nederland en Indonesië. Het conflict kan dus alleen worden beëindigd, als de Pa poea's hun eigen zaken zelf in handen nemen en Nederland, op verzoek van de Papoea's blijft doorwei ken als steunverlenend land. „Ik hoop, dat deze vrije keuze van de Papoea's door de wereld zal worden gerespecteerd, gelijk de wereld ook de verhou ding tussen b.v. Indonesië en Rusland respecteert", zei de heer Jouwe. Over de Indonesische bedrei gingen is zijn mening, dat Indo nesië niet in staat is om een grote en langdurige oorlog te voeren, dan zou de binnenlandse chaos in Indonesië nog groter worden en de economische toe stand van het land is niet zo, dat het lange tijd een groot leger op de been zal kunnen houden. De Indonesische grootspraak ziet hij, als een onderdeel van de zenuwenoorlog. Nu weer die ge leide projectielen. Om daarmee met succes te werken, is een zeer uitgebreid technisch appa raat nodig. Hoe wil men dat al les in Nieuw-Guinea aan land krijgen? Om Nieuw-Guinea te veroveren heeft men een appa raat nodig zoals Mae Arthur dat in de oorlog tot zijn beschikking had, vooral ook een overmacht aan scheepsruimte en oorlogs vaartuigen. Wij hebben zeidc de heer Jouwe verder bij ons overleg niet de regering uitdrukkelijk verzocht om militaire instruc teurs, opdat de Papoea's hun eigen land zullen kunnen verde digen. Wij zijn van mening, dat, als er bloed moet worden vergo ten, dit in de eerste plaats bloed van de Papoea's moet zijn, en niet van Nederlanders. In New York hoopt de heer Jouwe contact te hebben met de ten zijn echter geoefende militai ren. Bij de groep bevinden zich vijf militairen met de rang van ser geant-majoor, allen beroepsmili tairen. Sergeant-majoor Suheng, 39 jaar oud, voert het voorlopige bevel over dc manschappen in het kamp. Hij is ex-Knii-militair en maakt deel uit van de vai- schermtroepen. Het leven in het kamp en de behandeling die de Indonesische militairen ondervinden zijn wel in heel sterke tegenstelling met de ideeën die Indonesische leger commandanten hun minderen hadden ingeprent, zo bleek uit de gesprekken met diverse ge vangenen. Zij zouden indien zij in handen vielen van Nederland se militairen onmiddellijk wor den gedood of gemarteld worden, was hun gezegd. De uitgeputte militairen die zich overgaven werden echter goed gevoed en onder doktersbehandeling ge steld. Er zijn douches in liet kamp en keurige toiletten. De gevangenen beschikken op Woendi over een eigen, afgeslo ten ruimte waar geen Neder landse militair binnenkomt. Zij slapen en eten in ruime, luchti ge zalen. Zij bereiden zelf hun voedsel in oen aparte keuken, onder meer driemaal daags een flinke portie rijst met bijgerech ten. Sergeant-majoor Suhendang handhaaft onder de manschappen strikte militaire discipline en Iaat ze sport beoefenen en exer ceren. „Zij moeten nog heel wat Ieren", zei sergeant-majoor Un- tung. Sergeant-majoor Suhendang vertelde, dat hij, samen met vier collega's, vanuit Djakarta naar Ambon was gedirigeerd, waar hun manschappen werden toege wezen. Van Ambon was men naar het eiland Gebe, dicht bij de grens met Nieuw-Guinea. vertrokken. Nadat men op 14 april op dit eiland was gearri veerd trok men reeds enkele da gen later met boten op naar Wai geo. Toen de vaartuigen door een Nederlands vliegtuig werden ontdekt was een deel daarvan naar het eiland Gag afgezwenkt waar men onmiddellijk het bin nenland invluchtte en op een heuvel een soort vestzakfort in richtte. Nadat het tort door ver kenners van het Papoea vrijwil ligerskorps was gelocaliseerd werd het door vliegtuigen aan gevallen. Volgens Suhendang waren velen daardoor zodanig gedemoraliseerd dat nog slechts één gedachte overheerste: weg van het eiland. Zo waren velen op geïmproviseerde vlotten weg getrokken, waarvan er verschei dene door de marine waren op gepikt. gedelegeerden van andere, voor al Afrikaanse staten. Deze Iaat- sten hebben hem reeds uitgeno digd voor een gedachtenwisse- ling te New York. Afgezien van enige verschillen van inzicht met de Nederlandse regering konden de delegatie leden de Nieuw-Guinea-politiek van het Nederlandse kabinet sléchts toejuichen. ,,Ik voor mij bewonder vooral minister Luns, zeide de heer Jouwe. Ik noem hem een ware vaderlander en durf hém wat zijn visie betreft, te vergelijken met een figuur als Thorbecke". Op vragen van journalisten of zij, als zij in Indonesië terug zouden zijn, nogmaals naar Nieuw-Guinea zouden gaan, kwamen uiteenlopende antwoor den. Het gros zei neen, maar enkelen antwoordden .,ik ben- militair en als ik daartoe op dracht krijg ga ik opnieuw". En kele gevangenen verklaarden dat hun.opdracht luidde: Geen open strijd met de Nederlanders, mant Soekarno's commando uitvoeren, namelijk door middel van het or- garneerden van de inheeni.se be volking „West-Papoea te.bevrij den van de Nederlanders om te voorkomen dat de vlag van West-Papoea gehesen wordt". Velen verklaarden ronduit niet. meer aan infiltraties te willen deelnemen. De ene groep ont kende opdracht te hebben gekre gen Niouw-Guinea aan te val len, de andere groep bevestigde dit. Maar allen' antwoordden op de vraag of zij de huidige behan deling door de Nederlanders had den verwacht openhartig: „Tidak toean" (neen mijnheer). In de Noordoostpolder zijn woensdag verkiezingen gehouden voor de gemeenteraad. Dit in verband met liet feit, dat de Noordoosipolder op 2 juli een' gemeente wordt. Zoals bekend wordt voor de overige gemeen ten in Nederland de nieuwe ge meenteraad op 30 mei gekozen, maar die van de nieuwe gemeen te Noordoostpolder moest nu reeds worden gekozen ingevolge de wettelijke bepalingen, die voorschrijven, dat een gemeente raad moet worden gekozen bin nen een bepaalde termijn, nadat het K. B. is uitgevaardigd, waar bij een gemeente wordt ingesteld. De uitslag van de verkiezingen in de Noordoostpoldei' luidt als volgt: Partijen Aantal zetels 1962 1959 K.V.P. G.V.P. P.v.d.A. Chr. partijen CAR. CHU. SGP) Vriie Kath. V.V.D. Aantal stemmen 1962 1959 2827 2831 239 256 2831 2808 4751 4351 131 1134 1220 Ter toelichting op de cijfers voor 1959 diene, dat de Noord- oostnolder tot nu toe een zoge naamde poldercommissie had. die daar ongeveer de functie van een gemeenteraad had. De Noordoostpoldei', 48.000 ha groot, is de grootste gemeente van Ne derland. Zij omvat 10 dorpen. Ondanks de verspreide ligging van deze dorpen waren de stem men geteld twee uur en 15 minu ten nadat de stembureaux waren gesloten. Op Sicilië zijn woensdag vier arbeiders om het leven gekomen en twee gewond, doordat nabij Ragusa in het .Zuidoostelijk deel van het eiland een stegggroevc instortte.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1