Provinciaal nieuws Welvejfroigd Aanslagen in Algiers parten in cKloed Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 mei 1962 TERNEUZEN EERSTE KAMER BEGROTING BUITENLANDSE ZAKEN GOEDGEKEURD AXEL BIERVLIET. SLUISKIL. POEDER-ZALF «OLIE-ZEEP SLUIS RETRANCHEMENT IJZENDIJKE DE DOOD VAN HAMMARSKJOELD DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE De groepscommandant der rijkspolitie te Hulst verzoekt namens de ouders de opsporing van de verblijfplaats van: Freddy Frans Martha van Rattingen, oud 14 jaar, geboren te Sint Jansteen, wonende aldaar. Signalement: lang ongeveer 1.70 m. slank postuur, ovaal ge zicht, blauwe ogerl, dik blond haar met scheiding links, dikke lippen, spreekt moeilijk. Hij is gekleed in een blauwe trui met ritssluiting op schou der, anthracietkleurige lange broek, groene geblokte sokken, bruine kameelharige pantoffels. Hij is leerling aan de B. L. O.- school te Huist. Hij verliet op 1 mei 1962 te 18.00 uur de ouder lijke woning met een oud heren- rijwiel, vermoedelijk merk Phoe nix, en is sindsdien spoorloos. Een ongeluk wordt gevreesd. Een ieder, die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met voornoemde groepscommandant, telefonisch te bereiken onder netnummer 01140. abonneenum mer 2 2 7 5, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijf plaats. Opening Rijkskantoren- gebouw. Door tot nu toe onopgehelder de oorzaak is in ons verslag van gisteren over de opening van het nieuwe Rijkskantorengebouw een ommissie begaan. Nadat de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau van de Arbeids voorziening in de provincie Zee land het gebouw voor zijn dienst aanvaard had, werd het woord gevoerd door het hoofd der In spectie der Belastingen, de heer G. J. Kruishoop. in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie van beheer. De heer Kruishoop begon met er aan te herinneren dat de dien sten in de loop der jaren heel veel 'moeilijkheden hebben ondervon den. vooral door gebrek aan goe de huisvesting. In totaal verhuis de de dienst acht maal. aldus de inspecteur. In 193S ontstonden de eerste plannen voor een nieuw kantoor waarvan de bouw in 1.940 een aanvang zou nemen. Door de oorlog konden deze plan nen niet gerealiseerd worden. De heer Kruishoop noemde dit nieuwe gebouw modern, doeltref fend en tot in de détails verzorgd. Hij had dan ook uitsluitend woor- GOÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 2 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 24.80— f31. II f 19,70—f25.90. afw. f5 -ƒ13. Per stuk: Bloemkool B 54 et, BII 3S—53 ct, CII 37 ct. afw. 1135 ct; Groene komkommers CII 26—36 et; Knolselderij CII 18 ct. Per bos: Selderij 2025 ct; Ra dijs 9—22 ct. Per kg: Prei I 84—90 ct, II 54 —84 ct; Rabarber 13—33 ct; Spi nazie 5068 ct, afw. 29 ct; Toma ten A II 2,25. C II f 1.70—1,77; Witlof BI 69—81 ct, BII 55—70 ct, afw. 3670 ct; Asperges 1.04—ƒ3,50. afw. ƒ1.50. AARDAPPELEN. Per 1 00 kg: Meeilanders II 19,40—20. FRUIT. Per kg. Appelen: Jonathan "Hm. 70 67—70 et. II m. 60 60—65 ct, UI grof 64 ct, III fijn 54—58 ct, kroot 47 ct. Zoete appelen III fijn 66 ct. De Eerste Kanier heeft woens dagmiddag de begroting van liet departement van Buitenlandse Zaken goedgekeurd met 40 stem men voor en I" (Partij van de Arbeid en communisten) tegen. Vóór de stemming verklaarde rat. G. C. J. D. Kropsman. als K.V.P.-fractieleider, dat deleden van zijn fractie die de vorige week ernstige kritiek op liet Nieuw-Guineabeleid hebben ge uit. besloten hadden zich niet van stemming te onthouden, on danks hun ernstige bezwaren. Zij gaven met enige moeite hun stem voor de begroting, zo zei hij, omdat ze vertrouwden dat de regering begrepen zou heb ben dat met hun ernstige en ge wetensvolle kritiek rekening zal moeten worden gehouden. Ir. H. Vos deelde mede, dat de P. v. d. A.-fractie tegenstemde om te voorkomen dat de re gering verkeerde conclusies uit de stemming zou kunnen trek ken en naar het buitenland de indruk zou worden gewekt of het Nederlandse parlement ge heel achter do regeringspolitiok stond. Minister Luns was bij deze stemming niet aanwezig. Hij is dinsdag met staatssecretaris Van Houten en minister Visser naar Athene vertrokken voor het bij wonen van de periodieke ver gadering der Navo-ministerraad. De bewindsman werd achter de regeringstafel vervangen door prof. De Quay als minister van Buitenlandse Zaken ad interim. den van dank voor degenen die aan de tot standkoming hiervan hebben meegewerkt. Hierna verklaarde hij in zijn kwaliteit van voorzitter der com missi e van beheer, het gebouw voor aanvaard. Gemeenteraadsverkiezingen. Dinsdagmorgen vergaderde het Centraal Stembureau ten stadhuize voor het nummeren van de kandidatenlijsten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen op 30 mei a.s. Na lo ting voor de lijsten 2 t /m 6. was het resultaat: 1. K. V. P.; 2. P. v. d. A.; 3. Gemeentebelangen; 4. C. H.U.; 5. A. R. P - S. G. P.; 6. G. P. V. Korczak en de. Kinderen. Dinsdagavond vond vanwege de culturele commissie in de Ned. Herv. Kerk de uitvoering plaats van „Korczak en de kinderen", Dit is een zeer bijzondere toneel avond geworden. Geen daverend applaus aan het eind van dit stuk, maar een diepe stilte die inwerkte op alle aanwezigen, een stilte die zocht naar een antwoord op de vele vragen, die de schrijver van dit stuk, de Duitser Erwin Sylvanno, overlaat aan het publiek als geheel, maar ook voor ieder af zonderlijk. De opvoering van dit stuk door het gezelschap „Centrum" was een machtig knap werk. Zonder de gebruikelijke techni sche hulpmiddelen van décors of grime, alleen maar sprekende scènes opbouwend, om plots weer af te knappen, toen men als het ware om een antwoord vroeg. Dan weer overgaand naar een ander deel van het verhaal, dat weer een ander probleem op wierp. Zo werden wij geboeid door de gruwelen van het antisemi tisme en de waarheid van de Poolse Jood en kinderarts tegen de grote leugen. Het verhaal van Korczak en de kinderen was aangrijpend, en dringt diep in het geweten van de mens van nu. De mens van nu. die zichzelf afvraagt „in hoe verre heb ik schuld?" Na afloop van de voorstelling, was er een forum, onder voor zitterschap van cjs. Pennings, dat trachtte een antwoord te geven op ingediende vragen. Een fo rum, dat breed was samenge steld o.a. uit enkele predikanten en R. K. geestelijken, een ge neesheer en een humanist. De vragen culmineerden zich omtrent de schuldvraag van een kerk. door het te laat onderken nen van het gevaar en de schuld van het Duitse volk, dat zich in zijn meerderheid heeft laten lei den. door de bloed en bodem theorie van dat leiden. De culturele commissie van de Hervormde kerk heeft met deze avond goed werk verricht. Gemeenteraadsverkiezingen. Het Centraal Stembureau al hier heeft dinsdagmorgen in haar openbare zitting de num mering der ingediende kandi datenlijsten vastgesteld. Aan de Vrije Soc. Lijst A. Dijk werd op grond van de aanvrage tot toe kenning van een voorkeurnum mer het nummer I toegekend. De nummering van de "andere lijsten werd bij loting bepaald. Deze is thans als volgt: 2. Lijst J. Dekker; 3. Lijst J. W. Ver- planke; 4. Lijst G. van Pame- len; 5. Lijst P. v. d. A. Viering- Jubileum Kon. Paar. De viering van het 25-jarig huwelijksjubileum van het Ko ninklijk Paar en de gelijktijdige viering van Koninginnedag stond alhier in het teken van de feestelijkheden voor de jeugd. Het Oranjecomité was namelijk van oordeel geweest, dat voor een uitbundige feestviering voor volwassenen, in verband met de crisis rond de Nieuw-Guinea kwestie, geen aanleiding bestond. Ten behoeve van de kleuters van de kleuterscholen en de leer lingen van de lagere scholen heeft de gemeente gemeend als blijvende herinnering aan het huwelijksjubileum van ons Ko ninklijk Paar een herinnerings beker beschikbaar te moeten stellen. Door de lange levertijd is het niet mogelijk gebleken de uitreiking van deze herinnerings beker samen te laten vallen met de viering van het jubileum, waardoor de uitreiking in de maand mei op de scholen zal plaats vinden. Voor alle leeftijdsgroepen der jeugd waren aantrekkelijke wed strijden georganiseerd, namelijk een puzzelrit per fiets voor de leerlingen van de vijfde en zesde klasse der lagere scholen, en een puzzelwandeling voor de leerlin gen van de derde en vierde klasse deze:- scholen. Het enige evenement, waarbij de volwassenen waren betrokken was de voetbalwedstrijd tussen een elftal samengesteld uit het gemeentepersoneel en een elftal samengesteld uit het personeel van liet constructiebedrijf Plad- det. Deze wedstrijd werd door de eontructeurs met 3—2 gewon nen. Tijdens de rust werden «ie ballonnen van de kinderen van de eerste en tweede klasse dei- lagere scholen en de kleuters van do kleuterscholen op het sportterrein losgelaten. Verschil lende kleine peuters konden maar moeilijk afstand doen van de mooie ballon, die „zo maar" losgelaten moest worden. Af wachten maar wiens of wier bal lon de verste afstand heeft af gelegd. Gedurende een maand blijft dé termijn open, waarbin nen de kaarten binnen moeten zijn. Het is te hopen, dat de vin ders der ballonnen hun medewer king willen geven. Voor de middelbare scholieren «jongens van 1317 jaar) was er een zeer aantrekkelijke en stellig originele brandweerwed strijd, waarbij de nieuwe brand spuit en de plaatselijke brand weer werden ingeschakeld. Met groepen van vier legden de jon gens hun proeven van „spuitbe- kwaamheid" af, na eerst door een tunnel te zijn gekropen en over een evenwichtsbalk te heb ben gebalanceerd. De eerste proef bestond hierin, dat een aan een horizontale paal in een net hangende bal met een wa terstraal rond de paal moest worden gespoten, ten tweede diende een fietswiel, in een schuin oplopende gleuf met de waterstraal naar boven in de gleuf te worden gespoten en ten derde moest een aantal zwarte busjes uit een rij afwisselend witte en zwarte busjes wor den gespoten. Gingen ook witte busjes van de plank af, dan wer den het strafpunten. die bij de tijd werden opgesteld. De vierde jongen, die geen brandslang tot zijn beschikking had, had tot taak de afsluiter van het ver- deelstuk, waarop de slangen waren aangesloten te openen.. Het was een leuke, maar natte geschiedenis, stellig niets voor zondagse pakken, maar enfin de deelnemers hadden zich daarop gekleed. Van 7 uur tot S uur verzorgde de plaatselijke muziekvereniging „Harmonie" een concert, gezeten op de verplaatsbare muziektent; welke voor dit doel in de noord westelijke hoek van de Markt was opgesteld. Vele belangstel lenden gaven door hun aanwe zigheid blijk de muzikale ver richtingen van de „Harmonie" nog steeds op hoge prijs te stel len. Tot slot was er een grote lam- pioenoptocht. die onder de vro lijke tonen van de „Harmonie" en de jeugd-drumband „Willem Beukelszoon" dooi- de straten trok. Al met al is de jubi leumviering voor de jeugd een heel prettige dag geworden. De uitslagen der wedstrijden waren Brandweei-wedstriglKarei van de Vijver, Wim Verplanke, Jan Dijk en Jan de Dobbelaere, eerste prijs (een boek). Tijd 4 min.; tweede groep Guus v. d, Veire, Jan de Oude. Rienus Willemsen en Adrie Blomrpe, tweede prijs (een prismaboek). Tijd 4 min. 25 sec.; derde groep Bernard In- gels. Gerard Doens, Rudi Goos- sens en Eddy Duijsserinck, derde prijs (een ballpoint) tijd 4 min. 30 sec. Puzzelrit per fiets: Rudi GoOs- sens, Gerard Doens, Emmy v. d. Velde, Adrie Dreve, Bernard In- gels, eerste prijs (werkmap met vulling)Piet Dees, Jan de Jon ge, Agnes van de Vijver en Ria Vercruijsse, tweede prijs (pris maboek); Gerard Klaeijsen, Frans Haak, Sara Schilleman en Anneke de Oude. derde prijs (ballpoint). Puzzelwandeling: Jopie Boer man, Nelly de Visser. Gerda de Jonge en Marian Versluijs (eer ste prijs (toilettasjes en boet- seerklei); Jan Willem Deij, Bep- pie Cornelis, George Geirnaert en Elly Vervaet, tweede prijs (domi nospelen en bouwdozen); Jos du Puy, Mariëtte Buijck. Bram van Hoeve en Joke Seheerens derde prijs (doos kleurstiftem. Gouden bruiloft. De 74-jarige Hendricus Snoec-k en zijn 73-jarige echtgenote Rosa- li SnoeckJacobs herdachten gis teren het heugelijk feit dat zij een halve eeuw terug in 't huwe lijksbootje ziin gestapt. Pre cies zoals toen begon ook nu de dag met een kerkelijke exedienst uit dankbaarheid, die in de zie- kenhuiskapel werd gecelebreei-d. Voor het bruiloftsfeest toog men hierna naar zaal-Krijger, waar ktndei-en en kleinkinderen hun ouders en grootouders op hartelijke wijze feliciteerden en daarbij bloemen aanboden. Op deze familie-reünie men was ei-voor van boven en beneden de Moerdijk gekomen zagen de 7 gehuwde kinderen en hun 23 kleinkindei'en elkaar weer eens terug. Het enige en 1 jaar oude ach ter-kleinkind kon wegens zijn te jeugdige leeftijd niet van de partij zijn en was in goede han den te Dordrecht achtergebleven. Wie zich op de receptie ook niet onbetuigd lieten, waren de vele vrienden en kennissen van het gouden echtpaar en de man nen van het plaatselijk muziek korps. Op hoge iirijs werd gesteld dat burgemeester mr. H. Rijpstra van zijn belangstelling in dit gouden jublieum blijk gaf. Het muziekkorps had een reden le meer om het gouden paar en de familie Snoec-k een serenade te brengen. Pa Snoeck is name lijk tot vóór enige jaren terug de tamboer van het korps ge weest en vijf van de zeven zonen hebben in hun jeugdjaren met trommel, piston en sax in de ge lederen van het korps gelopen. De bruidegom is tot op heden ook nog verknocht aan de sport en wel die van de duivenliefheb- berij en geniet als zodanig om zijn gevreesd spel in eigen streek en Belgisch Vlaanderen bekendheid. Niet op de fond- of halt fond-afstanden, maar in vi- tesse, dus op de korte vluchten, is hij veelal heer en meester ge weest. Noem de naam van slechts één van zijn vele duiven „Fausti Cop- pi", een licht geschelpte doffer van 1954, en welhaast iedere mel ker zal u vertellen dat deze op het hok van Arie thuis hoort. Wederhelft Rosalie, die door haar man bij het ontspruiten van de eerste liefde een halve eeuw geleden tot Roos werd gedoopt en wederkerig wijzigde zij het ..Hen dricus" in Arie, heeft het lief en leed ook op het duivenhok weten te delen. Het is 'n melkerin tot en met, zeggen hun kinderen, thans met trots. Moeder was constateurster, verzorgster en klok-wegbrengster Zij was van alles als vader aan de arbeid was, zo getuigen zij. En als vader niet aan de arbeid was, dan zat hij op zijn racefiets tot diep in België op zoek naar nieuw en nog beter ras. Nu nog koopt hij er eieren of jongen; keurt en koppelt er en zijn vakmansoog op tentoonstel lingen wordt gewaardeerd. Van de plaatselijke duiven- sociëteit is hij vele jaren lid en bestuurslid of voorzitter ge weest en is hem nimmer iets te veel geweest, om er voor de socië- teitsbelangen op uit te trekken. Arie Snoeck in 1888 geboren te Philippine, wiens vader visser was. maar hij heeft zelf nimmer iets voor de visserij gevoeld. Met vader Snoeck aan boord moest hij mee naar de Wadden. Toen hij echter tijdens de tweede reis over boord was geslagen zwoer hij het vissersvak af en wilde grond on der de voeten krijgen, vandaar dat jongeling Arie in de land bouwsector terecht kwam en veel later op de industi-ie over schakelde, van waaruit hij negen jaar geleden de pensioengerech tigde leeftijd bereikte. Na het arbeidzaam leven valt het hem nog niet mee het leven zittend te beleven, zodat hij het veelal nog fietsend doet, waar door hij een dezer dagen een fik se bekeuring opliep, toen hij onbekend met de nieuwe ver keerssituatie van het één-rich- tingsverkeer bij de Westsluis de verkeerde brug in sprint nam. Of ook van het ministerie van Justitie een kaartje bij de vele schriftelijke felicitatie-groeten is ontvangen, verhaalt de histo rie niet, maar de enigste ver- keersovertreding van hem in zijn 74 jaren heeft het gouden huwe- luijsfeest niet kunnen vergallen, zodat Arie en Roos en de gehele tamilie een onvergetelijke dag hebben gehad. Nieuwe brandweerauto overgedragen. De nieuwe brandweerauto, be stemd voor Sluis, werd dezer dagen officieel overgedragen aan het gemeentebestuur. Op de Markt was dit voor burge meester P. F. van Hootegem aanleiding om afscheid te nemen van de oude spuit, die vooral in de moeilijke oorlogsjaren onder benarde omstandigheden haar werkzaamheden moest verrich ten. Op de Kade werd een demonstratie gegeven van de nieuwe nevelspuitinrichting en van de mogelijkheden met hoge en lage druk. Een en ander ge schiedde in het bijzijn van "de bijna voltallige gemeenteraad, het corps van de plaatselijke vrijwillige brandweer onder lei ding van commandant H. F. Bo gaard. en vertegenwoordigers van do firma Bikkers uit Rot terdam. die deze nieuwe brand weerauto heeft geleverd. In het clublokaal Lamminsvliet" wer den na afloop der demonstratie enige verversingen aangeboden. Koninginnefee&t voor oud en jong. De viering van de verjaardag van H. M. de Koningin begon met een gezamenlijke kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Hier werd een meditatie uitgespro ken door ds. C. Balk en door pastoor J. Lauwerijsssn. Na afloop was er een bijeen komst- ten stadhuize waar o.m. gesproker werd door de heer G. Buskens. voorzitter van het plaatselijk feestcomité, en door burgemeester. P. F. van Hoote- gen: Vóór deze bijeenkomst had der de schoolkinderen een aubade gebracht, die op het bor des van het stadhuis door de autoriteiten werd aangehoord. De dag werd verder gevuld met een poppenkastvoorstelling voor de kinderen, een versierde optocht in de middaguren en een behendigheidsoefening voor brommers, fietsen en auto's. Vooral voor deze laatste bestond een zeer grote belangstelling. In de avonduren gaf „Apollo" een concert, dat gevolgd werd door een muzikale wandeling in ge- zeischap yan de drumband „De Jantjes", en een lampionoptocht van de kinderen. Oranjefeest. De herdenking van het zilve ren huwelijk van ons Koninklijk Paar en van de jaardag van Koningin Juliana begon alhier des moi-gens om acht uur met klokgelui en het uitsteken van de vlaggen. In de Ned. Hervormde Kerk was er een gezamenlijke dienst, met als voorgangers ds. G. M. C. de Vries en ds. L. v. d. Molen. Op de Markt hield burgemees ter J. A. Leenhouts een toe spraak. waarna het muziekge zelschap „Ons Genoegen" het Wilhelmus speelde. Des middags werd het feest geopend met een toespraak van de heer L. I. Basting, voorzitter van het Oranje-comité. Na marsmuziek van „Ons Ge noegen" begonnen op de Markt de spelen voor de jeugd beneden 21 jaar, die na een pauze des avonds tot in de late uren wer den voortgezet. Daarbij verleen de het muziekgezeischap weder om zijn medewerking. Collecte Leger des Heils. Een door het Leger des Heils alhier gehouden collecte bracht 95,05 op. Woensdag is voor een kantoor voor het aannemen van haven arbeiders in het havengebied van Algiers een aulo, waarin zich springstoffen bevonden, in de lucht gevlogen, heigeen aan acht Algerijnen het leven heeft ge kost, terwijl er honderd werden gewond. Woedende Algerijnen hebben daarop een Franse voetganger, die zieli toevallig in de omgeving van de plaats, waar de aanslag werd gepleegd, bevond, door keelafsnijding vermoord. Het aankomen van auto's met de Algerijnse slachtoffers uit het havengebied heeft de spanning in de omgeving van het rege ringspaleis en in de Mohamme daanse wijken tot grote hoogte doen stijgen. Europose werkne mers van banken en bedrijven in de nabijheid van de plaats van de aanslag werden uit veilig heidsoverwegingen naar huis ge zonden. Ongeveer op hetzelfde tijdstip, waarop de auto met springstof fen in het havengebied in de lucht vloog, deed zich een ont ploffing in het centrum van Al giers voor, die aan vier Algerij nen het leven heeft gekost, ter wijl er evenveel werden gewond. Woensdag te twaalf uur had den zeventien personen in het gebied van Algiei's en omgeving door geweldplegingen het leven verloren, terwijl er 111 waren gewond. Zestien der doden en alle gewonden waren Algerijnen. Ongeveer vijftienhonderd Al gerijnse havenwerkers bevonden zich voor het kantoor in het ha vengebied van Algiers voor het aannemen van deze arbeiders, toen de auto in de lucht vloog. Delen van het koetswerk en de motor sloegen door de wachten de Algerijnen. Brokstukken van de wagen wei-den tot honderd meter ver geslingei-d. Een ge parkeerde auto werd door het geweld der ontploffing op een daarnaast staande wagen gewox-- pen. Na de ontploffing ontstond een paniek. De mensen vluchtten in alle richtingen. De bestuurdei's van auto's, die zich op de weg langs de haven bevonden, lieten hun wagens in de steek, toen de Algerijnen na de aanslag in hun lichting stroomden. Europese wei-kers in de haven bedrijven verschansten zich in hun gebouwen. Het duurde meer dan een uur voordat de politie de plaats van de aanslag kon berei ken. Intussen grepen de plaatselijke Algerijnse leiders in. Zij ver boden elke „geweldpleging uit wraak" en zij zorgden ervoor dat Koninginnefeest. Ook IJzendijke heeft het zil veren huwelijksfeest van ons Koninklijk Paar op waardige wijze gevierd. Des morgens had den in de R. K. en Ned. Herv. Kerk dankdiensten plaats waar voor een grote belangstelling be stond. Na deze diensten werd onder het spélen van het Wilhelmus de vlag gehesen en werden de kinderen en de bevolking door burgemeester Ficq toegespro ken. Op het. sportterrein werden kinderspelen en voetbalwedstrij den tussen de schoolkinderen gehouden, waarna allen werden getrakteerd. Ook de ï-ijpere jeugd was niet vergeten en om 2 uur had op het marktplein onder grote belangstelling der inwoners diverse volksspelen plaats. Om 5 uur trok een fleu rige stoet van versierde fietsen, autopeds, groepen, wagens enz., vergezeld door muziek en drum band, door de straten, hetgeen veel volk op de been bracht. Daar 45) (Nadruk verboden.) Ook deze ochtend zat ze weer tegenover hem. De zomer was bijna ten einde en in beider har ten was het verlangen naar el kaar gegi-oeid. Toch aarzelde dok ter Liebmann nog steeds met zijn vraag. Zijneerste huwelijk was hij op oudere leeftijd aangegaan en hij liep reeds tegen de vijftig, terwijl Vera nauwelijks twintig was. Kon zij dan al weten wat zij in haar hart wilde Misschien zou ze nu op dit moment met hem willen trouwen, maar zou ze er later geen spijt van heb ben? Hij was zo véél ouder. Hij wist zo verschrikkelijk weinig over haar privéleven; over haar wensen en verlangens hadden ze practisch nooit gesproken! ..Weet U dat morgen de zaak tegen Tratter voorkomt?" vroeg Vera. ..Ja, ik heb een uitnodiging voor de zitting gekregen. U is er toch ook?" „Natuurlijk, ik ben getuige." „Ik moet er zijn voor allebei, als arts en als getuige. Het zal een beroerde zaak vox'den. De beide ouders zullen tot het laat ste volhouden dat ze geen schuld hebben." tok KOBuara „En de andere mensen die in het huis wonen zullen niet tegen hen willen getuigen?" „Misschien. Ik heb al m'n best gedaan om hen er van te over tuigen dat ze ons moesten hel pen." „Na zijn dood doet U nog zoveel moeite voor de jongenzei Vera zacht. „Waarom doet U dat?" ..Ik kan hem zelf nu niet meer helpen. Maar misschien wel vele anderen die in hetzelfde geval verkeren en voor wie hulp nog wel mogelijk is!" „Hetzelfde heeft vanochtend mijn broer gezegd. Als U alle twee deze verklaring aflegt moet er toch iets te redden zijn De beide Tratters móéten dan toch veroordeeld worden?" „Dat moeten we afwachten. Maar ik ben er van overtuigd dat U ons beiden zult helpen en voor de rest hebben we God's hulp no dig!" Vera bestudeerde aandachtig zijn gezicht. Het verschilde in vele opzichten met dat van Kurt, maar een overeenkomst vond ze toch: het verdriet had op beiden zijn stempel gedrukt. „Ei is vanmiddag bezoek voor >«i U geweest", zei het meisje toen Vera thuis kwam. „Wie was het?" „Ze zei dat ze Angelika heette en dan wist U wel wie het was. Ze heeft ook wat voor U meege bracht." De dienstbode overhandigde Vera een boeketje weidebloemen, maar daax*bij ook nog een klein Pakje. Vera bedankte haar en ging de huiskamer binnen. Ze maakte het touwtje las van 't pakje, wikkel de het papier er af en vond een tekenboek met allerhande teke ningen die Angelika voor haar gemaakt had. Vera sloeg het open en de tranen schoten in haar ogen toen ze de eerste tekening zag: een juiste weergave van Ro bert. Hoe zuiver en ongekunsteld had het kind de uitdrukking van zijn gezicht weergegeven? De tweede was Hannes, die lieve jongen, die ze eigenlijk allemaal nog betreurden. Theresia keek verbaasd met haar grote sterren ogen en zuster Maria lachte, zo als ze altijd deed als ze 's mor gens de kinderkamer binnen- kwam. Aan het eind was ook nog een tekening van dokter Lieb mann en op deze bladzijde bleef Vera het langst staren. Wat moest het kind hem goed geobserveerd hebben. Geen enkele trek ont brak in zijn markante gezicht. Ik moet haar meteen schrijven, dacht ze. maar gedurende de maaltijd bedacht ze zich en 'be sloot Angelika 's middags op te zoeken. Ze vond het minder pret tig mevrouw Lindinger weer te ontmoeten, want de beide voor gaande keren stonden nog helder in haar geheugen gegrift, maar omwille van het kind zou ze gaan. Wie had haar verbazing kun nen schetsen toen de deur werd geopend door een geheel andere mevrouw Lindinger! Hoffelijk en vriendelijk werd ze naar de ka mer gebi-acht, waar alles een ge zellige indruk maakte. „Angelika is er nog niet, ze moet nog van school komen. De lessen duurden vandaag iets lan ger." „Wat jammer. Ik had haar zo graag gesproken. Weet U overi gens dat Uw dochter een uitge sproken tekentalent heeft?" „Nee. daar heeft ze me nog nooit iets van laten zien. Het kind is heel andei's, veel schuwer als onze Fritz, die vertelt alles zo gauw hij de deur in is!" „U moet dit talent niet onbenut laten", ging Vera verder, „ik weet wel, Angelika is nog joqg, maar men kan niet jong genoeg begin nen om een dergelijke natuur gave verder te ontwikkelen." „Ik vind het fijn dat U dat zegt juffrouw Sonnleiter. Maar het zal wel moeilijk worden om twee kinderen een dure studie te laten volgen, want onze Fritz wil ook graag verdei- studeren." :„Ja, daar hebt -U gelijk in, zo veel zal UW man niet verdienen." (Wordt vervolgd.) de gewonde Algerijnen in motor voertuigen naar de „kasjb»"' (Mohammedaanse wijk van ai giers) werden gezonden, om al! daar behandeld te worden. Bij een wegversperring in buurt van de kasjba belette eer militair Europese burgers verde te gaan. „U loopt de kans 0nt. voerd te worden, wanneer u da;, binnen gaat", zei hij. Ook o(,n Algerijnse nationalist waar. schuwde: „Zij zijn woedend in cl,, kasjba. Ga daar niet alleen bin nen". Hij verzekerde echter dat de Algerijnen geduld en diseip|,i ne zouden blijven betrachten. In de nacht van dinsdag 0p woensdag zijn in Algiers ongi. veer twintig kneedbommen tot ontploffing gebracht. Dr. M. FreiSulzer, hoofd van de wetenschappelijke afdeling der politie van Zurich, die op ver. zoek van de Ver. Naties de wrak. stukken van het vliegtuig waai- mede wijlen secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld in septem ber vorig jaar nabij Ndola. ir Nooi-d-Rhodesië om het leven kwam, heeft onderzocht, ver werpt in zijn gisteren gepubli ceerde rapport de mogelijkheid, dat het DC-6B-toestei zou zijn neergeschoten of als gevolg van sabotage zou zijn neergestort. Het rapport was een bijlage van het verslag, dat de V.N.-com- missie, die naar de mogelijke oor zaak van de ramp zelf een onder zoek heeft ingesteld, over haar bevindingen heeft uitgebracht. In een begeleidend schrijven verklaart wnd. secretaris-gene raal Oe Thant, de opvolger van Hammarskjoeld, dat het rapport van dr. FreiSulzer de commis sie geen aanleiding geeft haar eigen conclusies nader te bezien. Dr. FreiSulzer rapporteert, dat alle -herkenbare fragmenten tot vliegtuig en lading bleken te behoren. Een hoeveelheid van 1445 kg metaal van het vliegtuig wrak werd omgesmolten tot 142 staven en er kwamen na zorgvul dig en veelvuldig onderzoek geen „verdachte elementen" aan het licht. Eventuele sabotage, waar door vitale delen van het vlieg tuig zouden kunnen zijn bescha digd of het hanteren van het toe stel voor de vliegers onmogelijk zou zijn gemaakt, zou belang rijke sporen hebben achtergela ten, doch deze zijn niet gevon den. aldus de Zwitserse deskun dige. Het totale bewijs, dat tegen sabotage spreekt, is zo o verve digend, dat deze mogelijkheid kan worden uitgesloten. Dx\ Frei—Sulzer besluit ziin rapport met de opmerking dat, waar geen bewijzen voor een technische storing zijn gevonden, en mede gezien de omstanri ,- heid dat bet vliegtuig klaarblij kelijk een volkomen normale lrn- dingsbocht had gemaakt en bij de eerste aanraking met de bomen in normale toestand ver keerde, het enige abnormale feit werd gevormd door de gevaar lijk lage hoogte van het vlieg tuig in verhouding tot de hoee ligging van het vliegveld, zulks waarschijnlijk als gevolg van menselijk falen. De Sowjet-Unie heeft woens dag in Genève kritiek geleverd op het Amerikaanse ontwape ningsplan, maar geen bezwaar gemaakt tegen het bijeenkomen van de subcommissie voor de kernproeven, bestaande uit Amerika, de Sowjet-Unie en En geland. Deze subcommissie komt van daag bijeen. Men vroeg zich aan westelijke kant aanvankelijk af, of de Sowjet-Unie de subcom missie zou boycotten, nu Ameri ka de kemproeven in de atmo sfeer heeft hervat. Sprekend over het Ameri kaanse ontwapeningsplan zei de Rus Zorin woensdag op de ple naire vergadering van de ont wapeningsconferentie, dat Ame rika blijkbaar alleen belang stelt in halve maatregelen. Hij doel de op de voorgestelde verminde ring van de bewapening met 30 procent in het eerste stadium van het Amerikaanse voorstel- In dat stadium was de produc tie van wapens nog toegestW1 en men kon dan louter ver ouderde wapens afdanken. Amerika is bereid, aldus Zo rin, in het eerste stadium een deel van zijn bewapening op te offeren om via de internatio nale controle geheime inlichtin gen te verkrijgen en intussen nieuwe wapens aan te maken. Joseph Godber, de Britse mi nister van Staat, zei dat Zorin meer belang schijnt te stellen in propagandistische verklaringen dan in werkelijk onderhandelen. Hij zei er zeer verbaasd over te zijn, dat Zorin en Gromiko zo veel kritiek hebben geuit op het Amerikaanse voorstel tot inspec tie per zóne. De Amerikaanse afgevaardig de Arthur Dean zei dat Amenka elke vorm van inspectie aan vaardt,. als die maar gelijke tred houdt met de omvang- der ont wapening en met het risico dat schending van de afspraak mee brengt voor de anderen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2