ntoor S Koninklijke invasieop Schiphol ssnwss isrws srs ops De Britse pers en het zilveren huwelijksfeest Dinsdag 1 mei 1962 .OW DER BEVOLEN WOENSDAG 2 MEI 1962 18c Jaargang Nr 3588 Stralend middelpunt van Amsterdams avondfeest Radio de Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en HET WEER ZWITSERLAND EIST TERUGROEPING TSJECHOSLO WAAKSE DIPLOMAAT De rijdende receptie WEERBERICHT Avondfeest voor zilveren Bruidspaar Prins Rainier belooft zijn onderdanen een nieuwe grondwet PRINSES WILHELM IN A Bil VERJAARDAG KONINGIN STORM IN DE V. S. MEVROUW SALAN NAAR EEN KLOOSTER 5 e ANWB met zijn Mobiel ving. U kunt alle gewenste in verband met uw va-' vernemen, welke diensten en welke dokumenten'uw oen slagen. U bent van OPENINGSTIJDEN 12-17.30 u. en 19-21 u. 12-17.30 u. en 19-21 u. 12-17.30 u, en J9-2I u. Overleden: 18 april. -Maria Ver- 'piling. 59 j., cchtg. van Pieter won. te Axel). 19 april. Pi«' nella Donze, 83 j.. geh. gev. :t Pieter Sol. 20 april. -Maria na Dierick, 68 j., geh. gen'. met Umondus cle Smet (won. te el). TERNEUZEN i) de week van 20 t/m 26 april ben zich in deze gemeente ge- tigd den Engelsman, St. Annastr. 'an Axel; P. J. Wijffels, Hon- sstr. 40, van Amsterdam; A. M. Cornelissen, Schoollaan 27 a/b, Wamel (bov.-Leeuwen). ertrokken: J. M. van Doese- Pierssenspolderstr. 54, naar ine (Did.); A. P. van Strien, ldekade 61. naar Johannes- <Z.-Afrika); M. J. Bommeljé- eman, Spoofstr. 47. naar Dom- R. J. H. Braet, Vogelschor- at 22, naar Sas van Gent; G. idina. Jul. van Stolbergstr. 25. Middelburg. ?rankei'ifig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 Gironummer 38150 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct; muiamum idvertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties Tgéén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur.' Nimmer tevoren zijn op onze nationale luchthaven zoveel gasten van koninklijke bloede op één dag aangekomen, als op deze overi gens weinig zonnige eerste meidag. Om 10 uur gisterochtend opende Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, de rij van koninklijke gasten, die zijn uitgenodigd ter bijwoning van het 25-jarig huwelijksfeest Aan ons Koninklijk Paar Hij arriveerde met een KLM DC-S uit New York samen met zijn echtgenote, Prinses Simone; hij werd verwelkomd door de adjudant van de Koningin, luitenant-kolonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge en door de heer J. W. Slotemaker, die namens de K. L. M. het Prinselijk Paar welkom heette. Na een kwartier op zijn baga ge *tc hebben gewacht, stapte Prins Aschwin in de auto waarin zijn echtgenote reeds had plaats genomen en begaf zich naar het Amstelhotel te Amsterdam. Met hetzelfde toestel arriveer de ook graaf Bertil Bernadotte uit zweden. In een zwarte geslo ten auto reed hij achter Prins Aschwin en Prinses Simone naar het Amstelhotel. Kort na half twaalf, toen heel Schiphol in afwachting was van de komst van Prinses Margare- tha van Zweden, daalde de vor stelijke sfeer pas echt over de luchthaven. Op het platform stond een erewacht van de ko ninklijke marechaussee opgesteld en honderden toeschouwers ver drongen zich op de ballustrades om een glimp van de Prinses 1e kunnen opvangen. Om kwart voor twaalf landde het toestel van de S. A. S. uit Stockholm. De Prinses verliet als eerste het vliegtuig. Onder aan de trap werd zij verwelkomd door de Zweedse ambassadeur, de heer C. Brynolf J. Eng, de grootmees ter van het huis van H. M. de Koningin J. J. L. baron van Lyn- den, de dame du palais L. A. J. baronesse de Smeth, gebaren baronesse van Pallandt en de adjudant van de Koningin luite- nant-5;olonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge. Met een boeket bloemen in de arm wandelde de slanke Zweed se Prinses, gekleed in een licht grijze mantel en een iets donker der getinte grijze hoed, tussen de brede erehaag der marechaussee naar de ICA-hal, waar de hof- auto gereed stond. Helemaal alleen maakte ze daarin de rit naar liet Amstel hotel terwijl haar gevolg in een tweede wagen naar Amsterdam reed. Aanvankelijk zou Prinses Margaretha samen met het Deense Koningspaar naar Schip hol reizen, doch naar bekend hebben de Koning en de Konin gin van Denemarken het bezoek moeten annuleren in verband met het overlijden van een nicht, gravin Alexandra Castell-Castell. Bij de aankomst van Prins Bertil van Zweden was het deco rum nog luisterrijker dan bij de voorgaande aankomsten. Omdat Prins Bertil zijn land officieel vertegenwoordigt stond de lucht machtkapel, in ceremonieel tenue, op het platform opge steld. Nadat de Prins aan de trap van het vliegtuig begroet was door ambassadeur C. Brynolf J. Eng weerklonk het Zweedse volkslied over de luchthaven, roerloos beluisterd door de me nigte toeschouwers, die inmid dels was aangegroeid tot enige duizenden mensen. De Prins was gekleed in een donkergrijs kos tuum met lichtblauwe stropdas. Vervolgens meldde de com mandant van het eresquadron van de koninklijke luchtmacht, kapitein H. de Vries, zich bij de Maandagavond heeft het gemeen telied avir van Amsterdam in het Concertgebouw van de hoofdstad een avondfeest aangeboden aan het Koninklijk gezin. Foto; Lachend raadplegen Konin gin en Prins als stralend middel punt van het feest het program ma. Moordttraat 102 - Telefoon 3111 Terneuzen WOENSDAG 2 MEI v.m. n.m. Breskens 0.05 12.33 Terneuzen 0.40 1.08 Hansweert jl.20 1.48 Walsoorden 1-30 1.58 DONDERDAG 3 MEI Bresk.ens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.53 1.28 2.0S 2.18 n.m. 1.22 1.57 2.37 2.47 ZON MAAN op onder op onder Mei. 2 5.10 20.05 4.52 17.46 3 5.08 20.06 5.19 19.08 4 5.06 20.08 5.47 20.28 5 5.04 20.10 6.19 21.45 Britse bladen besteedden gis terochtend veel aandacht aan 'net zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bern hard. Enkele bladen, waaronder de ..Times", de „Guardian" en de „Daily Express", publiceerden grote foto's van de feestelijk heden in Amsterdam. De ..Daily Telegraph" schreef in een hoofdartikel; „Indien men de gewone Brit zou vragen wat hij van Nederland en zijn bevolking weet, zou hij waar schijnlijk spreken over tulpen, windmolens, dijken, kanalen, een welvarende landbouw, scho ne en bekoorlijke steden, een prettige en vriendelijke bevol king, waarbij hij zich gauw ihuisvoelt". Het blad '.vijst erop dat Neder land en Groot-Brittannië een opmerkelijk gelijke ontwikke ling in de geschiedenis hebben meegemaakt. Eerst uitbreiding van de handel en het koloniaal bezit en in de afgelopen twintig jaar het verlies van overzeese bezittingen „Maar dit zijn staatsaange- legenheden. De festiviteiten van deze week dragen een in wezen persoonlijk karakter. Wij ver heugen ons erover dat onze ko ningin en de hertog van Edin burgh deelnemen aan familie feestelijkheden van het Huis van Oranje, dat door geheel Groot-Brittannië een lang leven en geluk wordt toegewenst", al dus de ..Daily Telegraph". AANHOUDEND KOUD. Aan de oostflank van een hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden over Groenland tot de Noordpool uitstrekt, trek ken kleine storingen over Scan dinavië naar het 'zuiden. Deze veroorzaken in ons land tijdelijk veel bewolking, waaruit hier en daar wat lichte regen of motregen valt. Tussen de storingen in komen zwakke ruggen van hogeluchl- druk voor, die de wind weer iets doen ruimen naar noordelijke richting, waardoor drogere lucht aangevoerd wordt In de loop van vandaag zijn dan ook verspreide opklaringen te verwachten. Het koude weer duurt voort. De Zwitserse regering heeft bekendgemaakt de terugroeping te hebben geëist van een tunc- tionaris van het Tsjechoslo- waakse gezantschap, en voorts „uiterst krachtig te hebben ge protesteerd tegen het optreden van de Tsjechoslowaakse gehei me dienst". Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft in een afzonder lijk communiqué hekendge maakt, dat in Basel wederom een agent van de Tsjechoslo waakse geheime dienst is ge arresteerd. Op 17 april werden in Zwit serland drie Tsjechen tot lang durige gevangenisstraffen ver oordeeld wegens spionage tegen Zwitserland. Zweedse Prins, die bij de in spectie van het squadron bege leidde. Om tien minuten voor half twee, vijf minuten nadat hij met het KLM-vliegtuig uit Parijs was gearriveerd, stapte de Prins samen met de Zweedse ambassa deur in een hofauto, die hem in snelle vaart naar het Amstelhotel bracht. De eerste gasten aan wie de eer te beurt viel door een Prin ses te worden begroet waren de Sjah -san Iran, Mohammed Pah- levi, cn zijn gemalin. Keizerin Farali de Shabanou. Alleen rege rende vorsten werden namelijk door onze Prinsessen op Schip hol begroet. De aankomst var) de Perzische Sjah met zijn gemalin in de zil vergrijze keizerlijke Viscount duurde wat langer dan men aan vankelijk had verwacht. Het vliegtuig verscheen een half uur eerder dan verwacht was boven do luchthaven, doch op dat mo ment (half twee) was Prinses Beatrix nog niet aanwezig. Op een via dé verkeerstoren radio grafisch doorgegeven verzoek bleef het toestel boven Amster dam cirkelen. Om kwart voor twee arriveerde de Prinses op de luchthaven en wachtte vervol gens tien minuten in de ont vangstkamer. Klokslag twee uur begaf zij zich op het winderige platform met de Perzische ambassadeur, de heer Fereydoun Adamyat, en prof. mr. W. F. de Gaay Fort man. kamerheer ib.d. van H. M. de Koningin, maar moest ook daar nog ettelijke minuten wach ten omdat er voor de Viscount op dit spitsuur niet terstond een landingsbaan vrij was. Tegen tien over twee taxiede het vliegtuig tenslotte het plat form op en verscheen de Sjah, in een zwarte jas. als eerste in de deuropening. Van de balustrade af weerklonk enthousiast ge juich. toen achter hem de glim lachende Keizerin Farah ver scheen. Zo was gekleed in een beige mantel met een gelijkkleu rige hoge bontmiir». Desondanks moest ze haar kapsel met haar hand tegen de wind beschermen toen ze de trap afdaalde. Hartelijk lachend begroette de 'in een zwarte mantel geklede Prinses Beatrix de Sjah. die onze Kroonprinses vervolgens aan zijn echtgenote voorstelde. De luchtmachtkapel speelde liet Perzische volkslied, de Sjah inspecteerde de erewacht en eni ge seconden later vertrok de hof- auto naar het Amstelhotel. Ach terin zat de Sjah tussen zijn ge malin en Prinses Beatrix. Naarmate de middag vorderde werd het steeds kouder op Schip hol. Dikke, sombere wolkenvel den dreven boven de luchthaven in de gure wind, toen Prinses Irene om kwart over drie zonder mantel het platform opwandelde om daar de Noorse vorst Koning Olav V te begroeten. In een zachtrose mantelpakje (beter weer waardig) liep onze Prinses samen met de Noorse ambassa deur, de heer O. J. L. Kildal, langs dc erewacht van de ko ninklijke luchtmacht en wachtte vervolgens de Dakota van de Noorse luchtmacht op. waarin Koning Olav de reis uit Noor wegen maakte. Na een hartelijke begroeting luisterde de Scandinavische vorst aandachtig naar zijn volkslied en inspecteerde vervolgens de ere wacht. Samen met Prinses Irene reed hij vervolgens in een hof- auto naar het Amstelhotel. In de loop van de middag zijn voorts Prins Karl en Prinses Clarissa van Hesse op Schiphol aangekomen. In een gesloten zwarte auto begaven zij zich naar het Amstelhotel, onopgemerkt door het talrijke publiek, dat zijn aandacht geheel richtte op de komst van het keizerlijk paar van Iran. Om ongeveer half vier zijn gis termiddag bij het Amstelhotel gearriveerd de Groothertogin van Luxemburg Charlotte, Prins Felix van Luxemburg, de Erf- groothertog van Luxemburg, Prins Jean en de Erfgrootherto- gin van Luxemburg Josephine Charlotte, waar ze onder meer werden begroet door de ambas sadeur van Luxemburg in ons land. Het hoge gezelschap had de tocht uit Luxemburg geheel per auto gemaakt. Om een glimp van de vele vor stelijke gasten bij de aankomst in het Amstelhotel op te van gen. waren duizenden mensen hier samengestroomd. Iedere keer als een vorstelijk gezelschap arriveerde hief het publiek een gejuich aan ter verwelkoming. De ingang van het hotel, dat bij dc viering van het zilveren bruiloftsfeest van het Koninklijk ten geplaatst, waarvan de vader landse driekleur waaide. Om 4 uur kondigde tromge roffel de tonen van een indruk wekkend gespeeld „God save the Queen" aan en gingen alle hoe den af ter ere van de Britse vorstin, Koningin Elisabeth. Zij arriveerde in een reusach tig vliegtuig, een Bristol Britan nia van het Royal Air Force Transport Command, samen met de vroegere Hertogin van Kent, Prinses Marina, en haar dochter Prinses Alexandra van Londen. Prinses Beatrix, intussen te ruggekeerd van haar tocht met de Sjah naar het Amstelhotel, omhelsde de Britse Vorstin en stelde daarna een tiental ver tegenwoordigers van het Geme nebest aan haar voor; de in Ne derland gestationneerde ambas sadeurs van Groot Brittannië, Canada en Australië, de echtge note van de ambassadeur van India, de charge's d'affaires van Pakistan en Ceylon en de consul van Nieuw Zeeland. Evenals de andere regerende vorsten inspecteerde Koningin Eliasbeth de erewacht. Ze droeg een met hermelijn afgezette muts, terwijl haar bruin fluwe len mantel langs de kraag was afgebiest met het zelfde witte bont. Prinses Beatrix bracht haar in de hofauto naar het Amstelhotel. De Prinsessen Marina en Alexan dra volgden in een tweede wa gen. Iets minder dan een half uur na aankomst van Koningin Eli sabeth arriveerde haar gemaal, Prins Philip, Hertog van Edin burgh, in een knalrood geverfde De Havilland Heron van de Britse koninklijke luchtvloot. Hij werd evenals zijn vrouw begroet door de ambassadeurs van de landen van het Britse Ge menebest. Voor de tweede maal gistermiddag was op het plat form van Schiphol het „God save the Queen" te horen. Stram stond Prins Philip te luisteren naar het Engelse volkslied. Hij was Een beeld van 't Koninklijk Paar tijdens de manifestatie in het R.A.I. gebouw, als onderdeel van de rijdende receptie. medegedeeld door het K. N. M. I. te Dc Bilt, geldig tot heden avond. Enkele, opklaringen. Aanvankelijk bewolkt met hier en daar nog een buitje. Later verspreide opklaringen. Overwe- Paar zo in het brandpunt der be- I gend matige noordwestelijke tot langstelling staat, was versierd noordelijke wind. Ongeveev met rode en witte anjers. Voorts dezelfde temperaturen als giste waren voor het hotel enkele mas-ren. Maandagavond was de Konink lijke familie te. gast op een avond feest in het Concertgebouw te Amsterdam, aangeboden door het gemeentebestuur van dc hoofd stad. De foto toont de gehele Konink lijke familie in vrolijke stem ming op dit feest. gekleed in een grijs kostuum met een donkergroene stropdas. Over de arm droeg hij een regenjas cn zijn bruine hoed hield hij in de hand. Alvorens in dc gereed staande hofauto te stappen zwaaide de Prins-gemaal joviaal naai' het talrijke publiek dat al sinds uren naar de koninklijke aankomsten stond te kijken. Sa men met de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble, begaf Prins Philip zich naaf het Amstelhotel. De laatste der koninklijke gas ten. die met speciaal eerbetoon werden ontvangen, was om vijf uur Prins Michael van Grieken land. een 23-jarige neef 'van da Griekse koninklijke familie. Hij maakte de reis uit Athene via Brussel en kwam op Schiphol aan in een Caravelle tijntoestel van Sabena. Voor hem stond wel de erehaag der koninklijke marechaussee opgesteld, doch aangezien lui geen regerend vorst is, geen erewacht van de luchtmacht noch de luchtmachtkapel. Onderaan de trap werd hij begroet door de Griekse ambassadeur en door luitenant-kolonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge, adjudant van do Koningin; die hem per auto naar het Amstelhotel bracht. (Zie verder pagina 2 De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina bericht A. N. P.. dat de Prinses de ver jaardag van haar dochter in de familiekring te Soestdijk heeft meegevierd. Tot haar spijt kan zij vanwege haar hoge leeftijd de verdere feestelijkheden niet hijwonen. Ook in Apeldoorn zal Prinses Wilhelmina om dezelf de roden geen der openbar'; feestelijkheden kunnen mee maken. Een wervelstorm heeft in ds Amerikaanse staat Illinois slachtoffers geëist en veel mate riële schade aangericht. In Rantoul stortte het aak vaii een „supermarkt" in, waar door volgens de politie twee mensen om het leven kwamen. Do bevolking van Chicago werd gewaarschuwd voor „zwaar weer". Alle schoolkinderen kregen opdracht binnen te blij ven. Een half uur later werd de alarmtoestand opgeheven, om dat het gevaar geweken was. Prins Rainier van Monaco heeft zijn 3.800 onderdanen vrij dag een nieuwe grondwet be loofd, „die niet opgeschort kan wordsr". Dit staat in een bood schap van de prins aan het par lement, dat vrijdag voor het eerst na drie jaar is samengekomen. Het werd namelijk in januari 1959 geschorst toen het grotere zeggenschap eiste in staatszaken. Prins Rainier, die met Frank rijk in een ernstig geschil ge raakt is over belastingvoorrcch- ten, heeft vorige maand de grondwet hersteld en de natio- nqic raad (parlement) weer bij eengeroepen. Lucienne Salan, wier echtge noot, de O.A.S.-leider ex-gene- raai Salan, op zijn berechting wacht, is van de gevangenis Frcsnes bij Parijs naar c;n klooster van haar keuze overge bracht. Dit is dinsdag vernomen uit kringen van het Franse mi nisterie van Justitie. Tegen mevrouw Salan is offi cieel nog geen aanklacht inge diend. Zij werd op Goede Vrii dag met haar echtgenoot ln Al giers gearresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1