Provinciaal nieuws Gemeenteraad van Axel Eric de Noorman De Pelsjager Zaterdag 28 april 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8' Zondagdiensten Regering-Pompidou krijgt vertrouwen van Nationale Vergadering Minder gespannen arbeidssituatie in Rotterdamse haven iKus voor paps! i HOEK HULST SAS VAN GENT. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. AGENDA De voorzitter opent de verga- derine met het uitspreken van het ambtsgebed. VOTULK*. rw notulen van 27 maart '62 w orden vastgesteld zoals deze m ontwerp aan de leden zijn toege- zonden» ingekomen- stukken. De ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangeno men. JIEDEDELIN' GEN. De heer P. J. van Bendegem 7Pgt niet in te stemmen met het anfwoord van B. en W. betref fende de aanplant in de Emma- S'De'aangebrachte beplanting is wel mooi, maar het ware beter geweest, dat gedeelte te verhar den. zodat de weg breder zou worden. Betreffende de bouwvergun ning aan Gebr. Verpootte voor liun"nieuwe zaak in de Kerkdreef zegt hij dat hier te weinig reke ning is gehouden met het belang van de eigenaar. Ook het antwoord van het col lege van B. en W. op de aanwen ding van geglazuurde stenen in het ontwerp van het bouwplan van de heren Gebr. Verpoorte kan hem niet bevredigen, daar te weinig rekening is gehouden met de belangen van de aanvra- £61*. De heer K. Hamelink zegt niet ingenomen te zijn met het ant woord van B. en W. over het aanbrengen van douche-installa ties in de woningwetwoningen in Plan Oost. De aanwezige la vetten zijn een beletsel voor de douches. Hij vraagt te trachten om binnen het raam van de be groting subsidie te geven om de ze veranderingen aan te bren- gen. De heer Maas merkt op. dat B. en W. hem de pas afsnijden met het antwoord, dat zij er met de behandeling van de begroting op terug zullen komen. Hij zegt dat hij het is geweest, die altijd iets voor de huurders heeft willen doen, maar in de verkiezingsac tie, zullen zij wel allemaal zeg gen, dat zij meer hebben willen doen voor de huurder dan nu ge daan is. De voorzitter verzocht de heer Maas zich aan het agendapunt te houden en geen politieke be schouwingen te houden. De heer Maas antwoordt dat hij toch niets meer te zeggen heeft. De voorzitter wijst de heer P. ■T. van Bendegem er op, dat de Emmastraat vijf meter breed is, net als andere wegen in het stra tenplan. Mocht de Emmastraat een andere functie krijgen, waar op wel kans bestaat, dan zal deze inderdaad verbreed moeten wor den. maar zover is het nog niet. De bouwvergunning aan de heren Gebr. Verpoorte is Ver leend overeenkomstig hun aan vrage. Wat betreft de opmerking van de heer K. Hamelink zegt de voorzitter dat hij bepaald van mening is, dat de lavetten geen bezwaar zijn voor het aanbren gen van een douche-inrichting in de betrokken woningen. In te gendeel, in andere streken van liet land wordt deze constructie bepaald zo gewenst. Als de be woners het lavet er uit willen verwijderen kan dit geschieden, maar B. en W. zijn van mening dat hierop geen subsidie kan worden verleend. De heer Maas zal inderdaad even moeten wachten op de re organisatieplannen. Het college meent dat dit het enige antwoord is dat gegeven moet en kan wor den. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden achtereenvol gens de volgende punten dei- agenda aangenomen: Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verwerving van gronden en opstallen in het sa neringsplan Oiulewijk en aanvra ge rijksbijdrage, alsmede herzie ning van dit plan. Voorstel tot aankoop van het pand Oudewijk -47 van de heer It. G. H. Vermandei te Koewacht. Voorstel tot het in opstal ne men van grond aan de Oranje straat van woninginrichting B. 11. Pot N. V. te Axel. Voorstel tot aankoop van de ondergrond van een gedeelte van het Bnthstraatje van de familie Van Dixhoorn te Axel. Voorstel tot wijziging van de „verordening, regelende de in stelling van het erebnrgerschap lier gemeente Axel en het toe kennen van onderscheidingen." Voorstel tot aankoop van bouwland aan de Polenstraat van de heer S. de Putter te Axel. Voorstel tot vaststelling uit breidingsplan Oost en West, re gelende de bestemming in onder delen van gronden, respectieve lijk gelegen ten oosten van de bebouwde kom en ten westen van de Margrietslraal en de om geving van de Buthdijk. Alsnu komt in behandeling punt 11 der agenda: Voorstel tot liet goedkeuren van het plan voor de aanleg van een afvalwaterleiding e.a. De Raad van Bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen verzoekt goedkeuring te verlenen aan het toegezonden plan voor de aan leg van een afvalwaterleiding met het financieringsschema en uitvceringsprogramma, alsmede van de wijze van verdeling van de voor- of nadelige saldi over de eerste vijf jaar. Bij het verzoek is een gedetail leerde uitwerking van een en ander gevoegd. Voor de uitvoering van liet plan is een totale investering no dig van 10.250.000,— De bijdrage van het Rijk en de Provincie is geraamd op een be drag van 8.375.000,—, welke nog niet definitief is toegezegd. Door middel van een geldlening zal nog gefinancierd moeten worden 1.875.000, De totale 'asten en baten zijn gesteld op ƒ516.750,—. B. en W. stellen voor te beslui ten goed te keuren: de door de Raad van Bestuur van de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaande ren te Terneuzen bij schrijven van 6 maart 1962 voorgeleg de plannen voor aanleg van een afvalwaterleiding; b. het totaalbedrag van het door de Raad van Bestuur bii ge noemd schrijven voorgelegde financiermgsschema liet programma van uitvoe ring, bestaande uit: 1. het maker van gemaal II met de voorlopige lozing op de R. W. L. tesamen met het leidinggedeelte tussen gemaal II en het inlaatwerk juist ten zuiden van Sluiskil (met eventueel nog een klein gedeelte van het aansluitende traject in de richting van Sas van Gent) 2. gemaal III met do lozing naar de Westerschelde; 3. de verdere uitvoering, wel ke zal plaatsvinden in nauw verband met de werken tot verbreding van het kanaal Terneuzen—^ent, dan wel met de overige rioleringswer ken van de deelnemende ge meenten: d. de verhoudingscijfers, bedoeld in artikel 18 van de gemeen- schappeliike regeling, te be palen naar gelang van het aantal inwoners der deel nemende gemeenten, als be doeld in artikel 14, 2e lid. dier regeling. De heer P. J. van Bendegem vraagt of deze cijfers juist zijn. Het komt hem n.l. voor dat deze nogal aan de hoee kant ziin. te meer waar de bijdrage uit het gemeentefonds nog niet ontvan gen is. De voorzitter wiist er op, dat de bijdrage uit het gemeente fonds met een hogere uitkering aan de gemeenten gecompen seerd zal worden. Overigens komt dit plan voor de gemeen ten veel goedkoper uit dan wan neer de gemeenten zelf een zui veringsinstallatie zouden moeten bouwen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. Voorstel tot het verlenen van een eredlet voor verbetering van de toegangswegen tot het via duct te Sehanenbout. De N. V. Nederlandse Spoor wegen heeft de blootliggende be wapening van het viaduct te Schapenbout bespoten met beton, terwiil ook de bestrating op het viaduct zal worden hersteld. Het verdient aanbeveling thans ook de toegangswegen te vernieuwen. De heer L. Hamelink infor meert of tegelijk met deze werk zaamheden ook de wateroverlast van de bewoners aldaar kan worden weggenomen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. hieraan aandacht zullen schenken. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aangenomen. Voorstel tot verkoon van een perceel bouwgrond gelegen aan de Zr'dsingel aan de heer R. L. van Waterschoot. De heer K. lïame'ink zegt geen bezwaar te hebben tegen grond- verkoop in 't algemeen, maar vraagt of het bier wel aanbeve ling verdient grond te verkopen. Men komt daar veel te dicht bii de begraafplaats te zitten en als het wandelpad daar nog aange legd moet worden hliift er niets meer over voor aanplant, die de hegraafnlaats moet afschermen. Bovendien hebben andere bewo ners gemeend dat daar niet meer gebouwd zou worden. De heer P. ,T. van Bendegem vraagt waarom de grondprijs da°r zo laan- gesteld is De voorzitter: Er is met dit voorstel wel rekening gehouden met 'n wandelpad en erfafschei- ding. De moeilijkheid is dat het pand van buurman Maas te ver naar achter is gebouwd. Dat wij daar de resterende grond enkel maar voor park zou den gebruiken, zou toch te duur zijn. Bij de bouw zullen wij reke ning houden met alle belangen. Dat de grondprijzen daar te laag zijn is juist. Het is destijds fout geweest deze zo laag te hebben vastgesteld en dat bijv. de ver lichting van de Zuidsingel niet in het exploitatieplan is verwerkt. Het is moeilijk, nu het nog om resten gaat, de grondprijs te ver hogen. De heer K. Hamelink is bang, dat men het uitzicht voor de heer Maas zal wegnemen, door voor uit te bouwen. De heer C. van Bendegem zegt iets niet te begrijpen. De voorzit ter heeft gezegd: de moeilijkheid is hier, dat de woning van Maas staat zoals die staat. De vraag is echter of de heer Maas vrij willig zo gebouwd heeft of dat hij bij het onderhandelen achteruit is gedreven. Bovendien zou hij wel eens willen weten of Maas in de waan gelaten is, dat de hoek aldaar vrij zou blijven en enkel zou dienen voor park. Hoe zit dat nu eigenlijk? De voorzitter zegt dat daar al tijd een bebouwing is geprojec teerd, maar het is mogelijk dat de heer Maas verder achteruit heeft gebouwd, dan hij zelf oor spronkelijk van plan was. B. en W. zullen bii het uitzet ten van een en ander met zijn belangen rekening houden. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aangenomen. Voorstel tot wijziging van de ..Salaris- en I.oonverordening 1959" en de ..Kindertoelagever ordening". De heer Oggel merkt op, dat dit voor de gemeente nogal een flinke uitgavenpost vergt, en in formeert welke richtlijnen hierbij gelden. De overheid zegt b.v. voor het bedrijfsleven dat voor loons verhoging een produktiviteits- stijging aanwezig moet zijn. Hoe moet dit bij de gemeente opgevat worden? De voorzitter antwoordde dat het gemeentebestuur altijd heeft gemeend dat de lonen en sala rissen in overeenstemming moe ten zijn met de richtlijnen, welke de minister toelaatbaar acht. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel inzake het in het leven roepen van de „Sportstichting Axel". De heer Oggel zegt dat de sportnota wel zijn instemming heeft. Hij vindt dat er voor Spui en V. V. Axel aparte regelen moeten gelden. Maar kunnen deze verenigingen ook op toezeg gingen dienaangaande rekenen? Voor wat de statuten betreft is het hem opgevallen, dat hier gesproken wordt over wedstrij den en demonstraties. Hij wik verenigingen, die ge woon zijn op zondag te spelen, dit nu niet gaan verbieden om dat het hier een traditie geldt. Maar verder dan wedstrijden zou hij toch niet willen gaan. Demonstraties zou hij liever niet op zondag toestaan. Verder informeert spreker of de ambte naar, waarvan in de statuten sprake is een betaalde functie zal worden. Dan zou hij graag zien, dat voor zover er sprake is van werk op de centrale boekhouding voor de sportstichting, dat dit ver rekend wordt. De uitgaven hier voor kunnen eventueel door een hogere subsidie aangevuld wor den. De heer C. van Bendegem is het wat betreft de verrekening voor de centrale boekhouding met de heer Oggel eens. De voorzitter zegt dat vóórdat het voorstel in de raad is geko men, er een prettig overleg met alle sportverenigingen is ge weest en alle aanwezigen met de voorstellen in deze akkoord gin gen. Voor wat betreft de sport op zondag is het college van mening dat ieder hierin vrijgelaten moet worden. Ook menen wij dat wij het woord demonstraties moeten laten staan. Spreker vraagt de heer Oggel aan te willen geven wat hij on der demonstraties verstaat. De heer Oggel zegt te willen waken voor geliike rechten. Onder demonstraties zegt hij iets anders te verstaan dan wed strijden, b.v. een propagandistisch getinte uitvoering e.d. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, telefoon 2003. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: zuster J. M. A. Burger, Van Steenbergen laan 65, telefoon 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, telefoon 666. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts J. Jansen, Stationsstraat 10 te Axel, telefoon 01155—488. De nationale vergadering heeft vrijdag met 259 tegen 128 siem- men haar vertrouwen geschon ken aan de regering-Pompidou. De voorstemmers waren voor het grootste deel Gaullisten en R.K. volksrepublikeinen. Tegen stemden radicalen, socialisten, communisten en de groep die de ..kolonisten" in Algerië vertegen woordigt. Zij die zich van stem ming onthielden, waren voor het merendeel conservatieven. Volgens waarnemers heeft Pom pidou maar een betrekkelijk klei ne meerderheid gekregen, omdat hij er niet in geslaagd is de voor standers van een supranationaal Europa ervan te overtuigen dat zijn regering oprecht zal s.ieven naar de politieke eenwording van Europa. Hierdoor wordt Pompi- dou's positie echter niet werke lijk in gevaar gebracht, daar el ke poging om zijn regering nu ten val te brengen direct zcu uit lopen op algemene verkiezingen. De heer v. d. Lee meent dat men onder demonstraties b.v. moet verstaan hoe een trainer iets voordoet of zoals bij tennis sen de spelers bepaalde slagen voordoet Dit hoeft niet zo spec taculair te zijn. Een uitvoering dacht spr. b.v. het massaal optreden van een groep turners. Hij voelt ook wel voor kosten berekening voor het werk op de centrale boekhouding. Overigens heeft hij waardering voor de aanpak in de sportnota. De voorzitter zegt dat het col lege de gedachten van kostoriis- betaling aan de centrale boek houding overneemt. Dit is trou wens een zuiver administratieve kwestie. Na er nogmaals op gewezen te hebben dat alle verenigingen deze zaak toejuichen adviseert hij tot aanneming van het voor stel. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. Voorstel tot aankooD van grond met bedrijfsgebouwen Hosnitaalstraat/Zuidsimrel van de heer J. DielemanWiemes te Axel. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt bet voorstel van B. en W. aangenomen. RONDVRAAG De heer Oggel informeert hoe ver het college gevorderd is met het omschrijven van de taak der diverse commissies. De voorzitter antwoordt dat het college dit werk nog niet heeft aangeoakt, daar straks de nieuwe raad dit zelf zal hebben te be oordelen. De heer C. van Bendegem zegt dat de diensten van Maatsehap- neliike Zorg. een lagere bijsteun gaven bij de verhoging van de A. O. W. omdat de uitkerings normen niet veranderd worden. Dit nam het effect van de ver hoging A. O. W. weg. Nu de minister van Maatschap pelijk Werk bepaald heeft dat de uitkeringsnorm wel gewijzigd mag worden, verzocht snreker het college toe te zien. dat in Axel de A. O. W.-verhoging ook inderdaad effect sorteert. Niets meer aan de orde ziinde, sluit 'de voorzitter de vergadering met dankgebed. In de loop van de volgende maand zullen de eerste buiten landse arbeiders in de haven van Rotterdam aan het werk gaan. Er worden op 't ogenblik onder handelingen gevoerd om bij wijze van proef 25 Spanjaar den een plaats te geven tussen de Rotterdamse en pendelende werknemers, die er zorg voor dragen dat het havenverkeer van de Maasstad snel verloopt. De ervaringen die men bij de gemeente en bij de industrie op deed met Spaanse arbeiders zijn goed. Daarom wil men thans ook in de haven daarmee beginnen zo is van de zijde van het se cretariaat van de Scheepvaart- Vereniging Zuid medegedeeld. Overigens is gebleken, dat de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, die enkele maanden geleden kon worden ingevoerd, gunstig heeft gewerkt op de ge spannen arbeidsmarkt, wat de haven betreft. Zonder dat er van de zijde der industrie klachten zijn gekomen over „afzuigen" van arbeidskrachten, is het toch wel gemakkelijker gebleken ha venarbeiders te krijgen, wat ech ter niet wegneemt, dat er nog steeds een tekort bestaat. Men mag zeggen dat de werknemers situatie minder nijpend is. Binnen de werkweek kan het werk wor den afgedaan en het aantal werk nemers in vast dienstverband is wat toegenomen. Het verschil van mening over de vri.ie zaterdag is wat afge zwakt. De vri.ie zaterdag liikt te zijn ingeburgerd en bedrijfs leven, scheepvaart en allen die er verder bij zijn betrokken, schijnen zieh min of meer te heb ben aangepast. De invoering van een continu- systeem, dat bij herhaling is be pleit, is op het ogenblik nog niet aan de orde. Men blijft er echter voortdurend op attent en mocht de situatie zo zeer veranderen dat continuarbeid rationeel zou worden, dan zal zeker tot de in voering worden overgegaan. In de afgelopen maanden is de omvang van het werk in de ha ven iets afgenomen en het be schikbare een derde deel van het totaal aantal arbeiders op zater dag bleek voldoende om de voor handen zijnde arbeid te verrich ten. Het aantal pendelaars is niet of nauwelijks gestegen. Het wer ven van pendelaars blijft moei lijk. Od het gebied van het perso neelsbeleid en de personeelsvoor ziening is meer onderling overleg tussen de verschillende bedrijnen ontstaan. Wat betreft de rang indeling van de werknemers in de haven heeft de nieuwe C.A.O. sanerend gewerkt. De invoering van een opleidings- en examen systeem, waarop het promotie systeem is gebaseerd, maakt een betere waardering van de man die een goede opleiding heeft ge had mogelijk. In juni of juli zal het duizendste examen worden afgelegd. De kwestie van de beloning van het administratieve perso neel van de havenbedrijven onlangs weer door de confessio nele vakorganisaties aan de or de gesteld wordt door de S.V.Z. als een kwestie tussen de individuele werkgevers en werk nemers gezien. De vaak verschil lende situaties en het feit dat maar weinigen van dit personeel georganiseerd zijn, noopt tot dit standpunt. Is 't niet geweldig: een pap- f pic die z'n oogappel lid maakt j van de grote Shell Junior 5 Club! Inlichtingen bij elke De feestelijkheden van 30 april a.s. Ter gelegenheid van het 25 ja rig huwelijk van H. M. Konin gin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, zullen er op Hoek eni ge feestelijkheden gehouden wor den. 's-Morgens zullen er voor de kinderen achter de openbare lagere school kinderfeesten ge houden worden, en verder zal er 's-avonds muziek zijn op de mu ziektent door de plaatselijke mu ziekvereniging „E. N. Z. K.". Daarna volgt er een rondwan- Iing door het dorp met het mu ziek voorop met een lampion-op- tocht. Aanvang 7.30 uur. Aanbesteding. Op het gemeentehuis te Hulst had donderdagmiddag om half drie de aanbesteding plaats van de aanleg van riolerings- en be- stratingswerken in het exploita tieplan Oost I door het bureau van Bouw- en Woningtoezicht te Terneuzen. De uitslag hiervan was als volgt: N.V. ,,E. L. K." te Schoondijke ƒ217.000; W. J. de Bruijn te Ter- neuzen ƒ214.800; Firma De Ruijsscher Zn. Biervliet 210.300; N. V. Aannemersbedrijf „Zeeland"' te Middelburg ƒ207.500; Gebr. De Bokx te Ter- neuzen ƒ207.500; G. en L. Spon- selee te Kloosterzande ƒ202.500; N. V, J. de Ouden te Biervliet ƒ198.600; N.V. Hol te Hulst ƒ196.300; N. P. Lucasse te Kloos terzande ƒ194.725. Foto-tentoonstelling In navolging op het vorige jaar wordt door de stichting „Sasse Karnaval" weer een foto-wed strijd georganiseerd, met als on derwerp „carnaval 1962". Deze wedstrijd is beter opge zet dan vorig jaar. Thans heeft men tot 1 mei a.s. gelegenheid bij het sekretariaat der stichting foto's voor deze wedstrijd in te dienen. Deze moeten minimum een briefkaart-formaat, doch lie ver nog van groter formaat zijn. De ingezonden foto's zullen worden geëxposeerd in hotel „Rotterdam", op woensdag 2 mei van 19.30 tot 22.00 uur en op donderdag 3 mei tussen 18.00 en 20.30 uur. De jury zal vóór de aanvang der expositie de foto's beoordelen, zodat tijdens de ten toonstelling de prijswinnende foto's bekend zullen zijn. Uiteraard blijven de ingezon den foto's eigendom van de in zenders, die hierover na de expo sitie weer vrijelijk kunnen be schikken. Op donderdag 3 mei vindt om half negen bovendien nog een filmvoorstelling in hotel „Rotter dam" plaats, waar eveneens en kele earnavalsfilms vertoond zul len worden, welke tijdens de Sasse carnaval 1962 zijn opgeno men. Nationale Bevrijdingsdag. Ook deze feestdag zal in Sas van Gent worden herdacht. Van half vijf tot zes uur 's avonds zullen op en nabij de kiosk turn- demonstraties worden gegeven door de gymnastiekvereniging „T. H, O. R." met medewerking van de Trampolinespringers, waaronder de kampioen van Bel gië. Van half acht tot negen uur verzorgen de „Verenigde Vrien den'' een concert op de kiosk ter wijl om circa half tien een vuur werk zal worden afgestoken op het middeneiland. Dit vuurwerk wordt aangeboden door de plaat selijke industrieën en de Sasse middenstanders. Dodenherdenking. Op de vooravond van de Na tionale Bevrijdingsdag wordt op vrijdag 4 mei a.s. de traditionele dodenherdenking gehouden. De inwoners worden verzocht om van 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te willen hangen. Om half acht verzamelen zich de autoriteiten en verenigingen zich aan het gemeentehuis, om een stille tocht naar de algeme ne begraafplaats te houden, waar de graven der gesneuvelde Belgi sche militairen zullen worden bezocht. Hier zullen bloemen worden gelegd bii deze graven, terwijl daarna enige minuten stilte in acht genomen zullen worden, waarna de stoet zich in stilte terugtrekt naar de West kade, waar door de verkenners de vlaggen zullen worden gestre ken. Gouden bruidspaar. Woensdag was de Ravelijn straat en vooral de woning no. 14 versierd. Het echtpaar Ferdi nand de Boevere en Renildo de Ruijsscher vierden hun 50-jari- ge eóhtvereniging. Des morgens werden zij door een grote scha re bruidjes naar de R. K. kerk begeleid waar een plechtige H. mis uit dankbaarheid werd ge celebreerd. Hierna werd het feest voortgezet in het „Hofzicht- theater". Velen, waaronder bur gemeester Ficq en de gemeente secretaris de heer Dierickx, maakten van de receptie gebruik om het echtpaar hun gelukwen sen aan te bieden waarbij zij een schat van bloemen en vele ge schenken in ontvangst hadden te nemen. Des avonds bracht het muziek gezelschap een serenade, waar voor grote belangstelling be stond en waarbij de genodigden, maar ook het echtpaar, dat nog een uitstekende gezondheid ge niet, zich niet onbetuigd lieten. Zilveren huwelijksfeest Koningin en Prins der Nederlanden. Programma: 9.00 uur: Klokgelui. 9.15 uur; Opening door de bur gemeester van de expositie van schilderijen en tekeningen van de kunstschilder P. A. de Bodt te Zaamslag. De expositie, die gehouden wordt in „De Poort", Terneuzen- sestraat 4a, is gratis voor het publiek toegankelijk van 9.30 12.00 uur; van 1.006.00 uur en van 7.00—9.00 uur. 9.30 uur: Rondgang van de muziek en optocht met versierde fietsen, steps, wagentjes enz. Opstellen op de zuidzijde van het Plein. Een jury kent prijzen toe. 10.30 uur: Behendigheids wed strijd met tractoren in de Koe poortstraat (uitbreidingsplan). Opgaaf voor deelname met eigen tractoren bij H. Dieleman, C117, telefoon 216. 1.00 uur: Zang door de school kinderen voor het gemeentehuis onder leiding van de heer A. van Overbeeke. Toespraak door de burgemeester. 1.15 uur: De kinderen gaan naar het Verenigingsgebouw/ Sportterrein. 1.302.30 uur filmvoor stelling. klassen 4—6; 2.30— 3.30 uur filmvoorstelling, klas sen 1—3; 1.30— 2.30 uur kinderspelen in groepen, klassen 1—3; 2.303.30 uur kinder spelen in groepen, klassen 46. 1.15 uur: Voor kinderen, die niet meer op de lagere school zijn, oriëntatierit per fiets in de gemeente. Opgaaf en start: Plein, noordzijde, vóór café R. J. v. d. Veke. Ook hiervoor zijn mooie prijzen beschikbaar. 3.005.00 uur: Optreden van de landelijke ruitervereniging „De Julianaruiters" en van de ponnyclub „De Kleppertjes" op de speelweide Koepoortstraat. Dit wordt een bijzondere at tractie door de medewerking van de ponnyclub. 6.007.45 uur: Voetbalwed strijd op het sportterrein: Ter- neuzen Icombinatie zaterdag voetbal uit Oost Zeeuws-Vlaan- deren. 8.00 uur: Trekking van de ver loting ten bate van de feestelijk heden op de muziektent. 9.00 uur: Concert door „De Volharding" op de muziektent. 10.00 uur: Vreugdevuur in de Koepoortstraat (terrein uitbrei dingsplan). Met medewerking van de band „The Swallows" te Zaamslag. 22. De paardjes snuiven angstig en dringen dichter opeen. Hier en daar grijpt een krijger naar zijn wapens en mens en dier luistert mef klimmende vrees naar het sinistere gehuil der wolven. „Stook het vuur hoger op", klinkt de stem van de Noorman rustig. Een regen van vonken knettert hemelwaarts en in het opflakke rend licht zien zij lenige, donkere lijven geluidloos achter de stam men verdwijnen. Mopperend grijpt Erwin zijn boog en een pijl flitst weg. Het helpt niets. Felle, vuri ge ogen flikkeren op, s.u hier dan daar, tot het ook Eric verveelt. Hij grijpt een stevige tak uit het vuur en smijt de fakkel met een grote boog naar de plaats, waar het opzwepende gekef het luidst klinkt. Ze zien de wolven, grote, magere beesten, grauwend uiteen stuiven, dan dooft de fakkel. Het is even doodstil. Dan begint het wilde, angstaanjagende gehuil en gekef weer, maar niet meer zo dichtbij. Menig krijger slaakt een zucht van opluchting, om beurten rust nu de helft van de troep, ter wijl de andere helft waakt en het vuur hoog brandende houdt. Zo dra het voldoende licht is, breken zij hun kamp op en zetten de tocht, naar Gunlaugs burcht voort. Een tamelijk brede, open strook voert door 't woud en aangezien er ver der geen gebaande paden te be kennen zijn volgt de Noorman deze baan op goed geluk. Nog steeds vergezellen hen de wolven. Schel en uitdagend klinkt hun geroep uit de donkerten van het woud, maar nu, bij daglicht, zijn de mannen hun vrees kwijt en aangezien het weer geheel opge klaard is. kunnen zii eoed ODSchie- ten. Tegen de middag verbreedt 't pad zich en ze staan even later aan een brede, glooiende vlakte, hier en daar met donkere wouden afge wisseld. „Wat is dat daar?" zegt Erwin opeens. „Hé, een spoor vau een kar of een slede." ZATERDAG 28 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur„Een gokje bij de marine". Concertgebouw, 8 uur: „Het mysterie van de dodende slin ger". Patronaatsgebouw. 26 en 79 uur: V/ilkings Camping-, Vakantie- en Watersportshow. Zuidersportpark, 3 uur: Tern. Boys INieuwdorp I. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „Drijfzand der begeerte". ZONDAG 29 APRIL TERNEUZEN. Luxor-Theater, 2 uur: „De dodende slinger"; 4.30 en 8 uur: „Een gokje bij de marine". Cgncertgebouw. 8 u.: „Het mysterie van de dodende slinger". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Drijfzand der begeerte; 8 u.: „Parijs in paniek". MAANDAG 30 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Een gokje bij de ma rine". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Parijs in paniek". „De Kleppertjes" voor de gouden koets in de lichtstoet. ZAAMSLAG: Kindersportter rein, 3 uur: Optreden van de pony-dub „De Kleppertjes".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7