PROVINCIAAL NIEUWS K(I\IVKIJ.JKK l)MI!S(HEIIII.\lilv\ I'S april 1902 JU. Vh IJ E'ZE'KUH Paginal D» buitengewone Neder landse Staatscourant die gisteren in een uitgave van 30 bladzijden verscheen, bevat de lange lijs' van al lerhande koninklijke onder scheidingen, welke, als een vroega meiregen op vele duizenden landgenoten neerdalen. Wij bepalen ons in onze op somming der verschillende deco ratie? tot dc Zeeuwen. Van hoog" tot ..laag" ontlenen wij aan de Buitengewone Neder landse Staatscourant de volgende onderschiedingen. in zilver, aan: W. L. Hamelink. commandant van de vrijwillige brandweer, te CadZcttid; C. L. de Keijzer, lid en oud voorzitter van de muziekvereni ging ..Oefening Kweekt Kunst", te Borssele (bij bevordering); A. Baljeu.. bestuurslid van de muziekvereniging „Vlijt en Vol harding", te Oost- en West-Sou burg; P. 't Gilde, bestuurslid van de muziekvereniging ..Harmonie Terneuzen". te Terneuzen; J. van Luik, chef-opmaker bij de N.V. Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij en Uitgeverij v/h FirmFa P. J. van de Sande te Terneuzen J. F. de Rechter, voorzitter van de R.K. muziekvereniging „Hei kant", te St Jansteen; Tof- commandeur in de orde van Oranje-Nassau: Jhr. Mr. A. F. C, de Casembroot, Commis saris der Koningin in dc pro vincie Zeeland. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau: ir. G. P. M. Dikütter te Terneu zen. directeur van de N. V. Wa- terleing Mij .Zeeuwsch-Vlaandc- ren"; G. H. E. M. van Waes te West- dorpe, voorzitter van de Koninkl. Nederlandse Zuivelbond F.N.Z.) J. W. Hupkes te Koudekerke, voorzitter van de directie van de Koninkl. Mij ,.De Schelde" te Vlissingen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: P. J. van Bendcgem, raadslid, cud-wethpugerder gemeente Axel; P. P. 51. de Kort te Axel, be stuurdervan diverse instellingen; J. de Féijter te Schoonclijke; C. Boender te Tholen, lid van Provinciale Staten van Zeeland; C. Burger te Kattendijkc; W. Poppe. wethouder der ge meente Vlissingen; J. van Halst, oud-burgemeester der gemeente Wissenkerke; K, M. Schot, oud-hoofd van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Kortgene; dr. J. C. Röhner, leraar aan het Prof. Zeeman-lyceum te Zierikzee; J. J. Meijboom, oud-districts commissaris bij de vereniging ..De Nederlandse Padvinders" te Middelburg; R. Batten, oud-president-kerk- voogd van de Herv. Gemeente te Middelburg; J. J. van Antwerpen te Goes; M. W. van Arenthals te Kort gene, dijkgraaf van het Water schap Noord-Beveland; G. H. Vierhout te Vlissingen, inspecteur, hoofd van de Techni sche Dienst Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland: A. P. Dansen te Goes, bureau chef der P.T.T.; dr. J. Spuyman te Vlissingen, voorzitter van de Vereniging van Raadgevende Scheikundigen Hoofden van Particuliere Labora toria te Amsterdam; C. J. J. Kooijman te St. Anna- land, bestuurslid van organisa ties op het gebied van de land bouw. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: in goud, aan: A. P. Esselbrugge te Axel, secretaris van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Axel; I. de Feijter Wzn te Axel, secretaris van de „Vereniging van Zeeuwse Fokkers": J. C. Kerckhaert te Axel, ere lid en adviseur van de R.K. Boe renleenbank te Axel; J. H. Slab'oekoorn, penning meester van de vereniging het muziekgezelschap „Hosanna" te Goes; S. Abrahamse te Vlissingen, voorzitter van de Coöperatieve Melkverkoopvereniging „Samen werking". te Middelburg; A. de Nooijer te Rilland-Bath, gewezen arbeider op het land bouwbedrijf „Oosthof" van F. Nieuwenhuijze; D. de Puit te Kapelle, landar beider op het landbouwbedrijf van M. 't Anker (bij bevorde ring) J. de Wolf te Grijpskerke, land arbeider op het landbouwbedrijf van J. Geschiere; P. Ringelberg te Driewegen; J. J. Ornee. bestuurder van diverse instellingen, te Middel burg. in brons, aan: M. van Helleman, ehauffeur- bakkenlader bij de gemeentelijke reinigingsdienst te Middelburg; mevr. J. Dalebout-van Haveren, schoonmaakster van het gemeen tehuis te Kloetinge; J. S. Laurens, lid van de mu ziekvereniging „Harmonie Ter neuzen" te Terneuzen; C. L. de Maaijer, raadslid der gemeente Sas van Gent; mej. E. Buijck. onderwijzeres hij het bijzonder lager onderwijs te Oostburg; P. Slabbekoorn, ouderling van de Gereformeerde Gemeente te Biezelinge, gem. Kapelle; L. M. de Heer, oud-waarnemend hoofd van dc openbare lagere school to Tholen; X J. Rosseel te Aardenburg; J. Vader te Middelburg; A. Tissink te Oost- en West- bouburg (bij bevordering): Izeboud te Serooskerke (W.); J. D. Arens, lid van de harmo nie „De Verenigde Vrienden" te Sas van Gent; M. S. Engels te Biervliet, land arbeider op het landbouwbedrijf van F. D. Haak; J. C. van Splunder, lid en oud- bestuurslid van de muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" te Oost- en West-Souburg; P. van Breda te Koudekeerke, chauffeur-autobusdiensten N.V. Streekvervoer Walcheren; J. A. Versé te Goes, besteller lc klasse der P.T.T. W. Barentsen te Ritthem, land arbeider op het landbouwbedrijf „Karnemelkshoek"; J. den Boer te Zonnemaire, lanbouwersknecht/paardeknecht op het landbouwbedrijf van D. Deïst; j. Hoogesteger te Rilland-Bath- tractorchauffeur bij de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders"; H. Klomp te Zonnemaire, schaapherder in dienst van D. Deïst; A. Luteijn te Rilland-Bath, landbouwersknecht bi.i de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders"; G. A. Nagelkerke te Rilland- Bath, landarbeider bjj de N.V. Iandboumaatschappij „De Bath polders"; G. Oranje te Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Land bouwmaatschappij „De Bathpol ders" C. Tromper te Zierikzee,, land arbeider op het landbouwbedrijf van J. W. Koopman; J. A. van de Walle te Schoon- dijke, gewezen landarbeider op het landbouwbedrijf van A. A. de Hulster; D. Walrave te Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Land bouwmaatschappij „De Bathpol ders"; D. Willebroodse te Middelburg, landarbeider op het landbouwbe drijf van J. de Nood. in brons, met de zwaarden, aan: de marechaussee der eerste klasse A. J. Buijze, van het wa pen der Koninklijke marechaus see te Terneuzen TERNEUZEN Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu zen komt donderdag 3 mei a.s. bijeen ter behandeling van de volgende punten: Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming in tij delijke dienst met ingang van 1 januari 1962 van een leraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. De door het college van curatoren opge maakte aanbeveling luidt als volgt: 1. de heer F. J. M. van der Stam te Eindhoven. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag op zijn verzoek aan de heer T. van Roon als keurings-veearts met ingang van 1 juni 1962. Voorstel tot aankoop van gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan Sluiskil. Voorstel tot verkoop van grond op het industrieterrein aan het las- en scheepsreparatiebcdrijf Eijke-Hogendoorn, alhier. Voorstel tot verkoop van erf- pachtsgrond aan de Westkolk- straat en Achterom aan Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart-, Ex peditie Agentuur Mij N.V. al hier. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van gronden met de St. Willibrordus Parochie alhier en tot het verlenen van een bij drage ten laste van de algemene middelen aan het Grondbedrijf ten bate van het exploitatieplan „Zuid". Voorstel tot vaststelling van het exploitatieplan „Zuid". Voorstel tot het nemen van een principe-besluit inzake het van gemeentewege doen bouwen van een fabrieksgebouw aan de Industrieweg en het verhuren daarvan aan de Meterfabriek Dordrecht. Voorstel tot het verlenen van machtiging inzake het verlenen van een opdracht tot landschap pelijke verzorging van de Oester putten. Voorstel tot het geven van een opdracht aan een architect voor de bouw van: a. het stadhuis; b. het gemeentelijk politiebureau. Voorstel tot aanwijzing van lo kaliteiten ten behoeve van de burgerlijke stand. Voorstel tot aanvaarding van een schenking door de Ouder commissie van de openbare lage re school-A alhier ten behoeve /an de nieuwe openbare lagere school aan de Van Steenbergen laan. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten be hoeve van: a. de school der Ver. tot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde grondslag; b. de R.K. jongens school. Voorstel tot benoeming van een commissie van onderzoek ge meente-rekening dienstjaar 1960. Voorstel tot wijziging van de begroting van het Grondbedrijf en dc Gemeente, dienstjaar 1962. Ir. G. P. >1. Dikötter officier in de orde van Oranje-Nassau De Commissaris der Koningin ir. de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft donderdagavond in het gebouw der N.V. Waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" na mens H. M. de Koningin de on derscheiding Officier in de orde van' Oranje-Nassau, uitgereikt aan de directeur der maatschap pij ir G. P. M. Dikötter. De Commissaris was verge zeld van de griffier der Provin cie ,mr. .7. M. Pilaar, en de leden van Gedeputeerde Staten, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes en A. Schout, de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra en de commissarissen van de Water leidingmaatschappij. De Commissaris der Koningin herinnerde er in zijn toespraak allereerst aan dat het op 27 januari 1.1. een kwart eeuw ge leden was dat de waterleiding officieel in gebruik werd ge nomen. Hij herinnerde daarbij aan het vele en belangrijke werk dat door ir. Dikötter in de loop van deze kwart eeuw werd ver richt en wees daarbij met name op de fraaie bouwwerken (water torens die tot de mooiste van het land gerekend kunnen worden en dienstwoningen), de nieuwe ma nier van waterwinning, o.a. de beide spaarbekkens in de Braak man en het 100 C o-plan, waarbij het de bedoeling is alle panden in Zeeuws-Vlaanderen van lei dingwater te voorzien. Hierna speldde de Commissaris der Koningin de nieuwe officier de versierselen op de borst. In zijn felicitatietoespraak wees burgemeester mr. II. Rijpstra op de grote bekendheid, die ir. Diköt ter heeft, en de heer Mijs, die na mens de Raad van Commissaris sen sprak, toonde zijn buiten gewone bewondering dynamische figuur van de direc teur der Waterleidingmaat schappij. Ir. Dikötter, die vorig jaar zijn zilveren jubileum als direc teur der Maatschappij herdacht, werd in 1952 voor de K. V. P. tot lid van de Provinciale Staten ge kozen. In 1955 kwam hij in Ge deputeerde Staten en heeft als zodanig zitting in velerlei com missies. Ook op sociaal-maatschappe lijk terrein heeft ir. Dikötter vele en grote verdiensten verworven. Hij is voorzitter van de Uitge breid Technische School te Ter neuzen, voorzitter van de Ter- neuzense St. Willibrordusstich- ting, voorzitter van het St. Eli- sabethziekenhuis te Sluiskil en van de Sichting Bouvigne te Breda. Verder is hij lid van het curatorium van het Jansenius Lyceum te Hulst en lid van het R.K. Kerkbestuur te Terneuzen. Intieme plechtigheid. Vrijdagmorgen vond in de raadszaal van het gemeentehuis, v/aar behalve het dagelijks bestuur der gemeente een klein aantal genodigden bijeen was, een intieme plechtigheid plaats, waarin aan drie stadge noten door burgemeester mr. H. Rijpstra, een koninklijke onder scheiding op de borst werd ge speld. dames, ook liet hier aanwezige bestuur van de Harmonie en de beide heren en mevr. Van de Sande. Hierna speldde de burge meester de versierselen bij de heren op de revers. Als eerste van het gezelschap feliciteerde hierna de voorzitter van de Harmonie, de heer W. Bliek, die zeide net bijzonder prettig te vinden hier aanwezig te mogen zijn. In de veertig iaar dat de heer Bliek lid is van het muziekgezelschap hebben de ge decoreerden veel wel en wee meegemaakt in de vereniging en het is te danken aan deze, die tot de oude kern behoren, dat het thans weer op de goede- weg is. De heer I. van ds Sande, die hierna sprak, noemde het een voorrecht voor een patroon te kunnen terugzien op een kern van oude getrouwe medewer kers, mensen, die de moeilijke en sombere tijd hebben meege maakt in het bedrijf en thans getuige zijn van de evolutie die de nieuwe tijd met zich mee brengt. De firma Van de Sande telt reeds vele gedecoreerden onder haar medewerkers. De heer Van de Sande durfde dit een zeldzaamheid te noemen voor een middenstandsbedrijf. Hij dankte de heer Van Luik voor zijn getrouwheid en de goe de verstandhouding die steeds tussen deze en het bedrijf heb ben geheerst en feliciteerde hem 's Rijks Belastingen, dc heer X Terlouw, hoofd der inspectie dei- registratie en successie alhier met ingang van I januari 1962 benoemd tof hoofdinspecteur titulair. Een kwart eeuw „Eigen Haard". De zaak in complete woning inrichting „Eigen Haard" aan de Arsenaalstraat, die gedurende een kwart eeuw heeft geijverd de eerste te zijn in het brengen van het laatste op dit gebied, heeft donderdag onder zeer grote belangstelling van Terneu zense autoriteiten, van zakenre laties. maar vooral ook van er kentelijke klanten, dit jubileum op grootse wijze gevierd. In de loop van de namiddag, toen de gasten hun gelukwensen kwamen aanbieden kwamen ook de vele tientallen kostbare bloemstukken en prachtige ge schenken binnen. Dat „Eigen Haard" zich in de loop van deze voorbije kwart eeuw een zeer grote kring van klanten heeft verworven is bij deze receptie wel zeer duidelijk gebleken. Toen de zaak tien jaar oud was werd zij vergroot en gemo derniseerd en in datzelfde jaar werd in het pand Noordstraat 76 aan de bestaande zaak een afde ling „kunst en sport'' toege voegd. Overigens bepaalt de feestvie ring zich niet uitsluitend tot don derdag. Tot 12 mei kan men zeer fraaie prijzen winnen door een lot dat gratis wordt verstrekt. Het waren de heren J. S. Lau rens, P. 't Gilde en J. van Luik, die in het bijzijn van hun echt genoten, deze eer te beurt viel. Burgemeester H. Rijpstra, die het gezelschap verwelkomde, uit te hierbij zijn verontschuldi gingen „voor de schamele omge ving, die waarschijnlijk niet ge vrijwaard was voor stof", waar toe de verbouwing van het ge meentehuis hem noopte de da mes en heren te ontvangen. Hij zeide verder, dat men bij het ent- vangen van de uitnodiging hier aanwezig' te willen zijn op deze morgen, wel begrepen zou heb ben, dat er iets bijzonders aan de hand was en richtte zich ver der in zijn toespraak tot boven genoemde heren. Deze hebben zich lange tijd beschikbaar ge steld en deel uitgemaakt van een der meest geziene gezel schappen van onze stad. Zo nu en dan waren er hierbij diepte punten, die zij mede hebben be leefd, doch de laatste uitvoering heeft bewezen, dat men weer in de goede richting gaat. In deze dingen gaat het, aldus de bur gemeester, om de kunst getrouw tc zijn en hij zeide dan ook met zeer veel respect vervuld te zijn over deze getrouwheid. Het ver heugde hem, hier te kunnen me dedelen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had de heer Laurens wegens 55-jarig lidmaatschap van de Harmonie Terneuzen, te onderscheiden met dc ere-medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nas- cau, de beide andere heren, J. van Luik en P. 't Gilde, werden begiftigd met de medaille in zil ver. en zijn echtgenote, alsook de an dere onderscheidenen met hun dames en de Harmonie, hierbij de hoop uitsprekende, dat zij hef ereteken der Koninklijke onderscheiding nog vele jaren tot eer en genoegen van allen zou den mogen dragen. De heer P. 't Gilde betuigde hierna nog zijn dank aan H. M. de Koningin, het college van B. en W. en allen die eraan hadden medegewerkt, deze on derscheiding te verlenen. Hierna bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. Koninklijke onderscheiding. De marechaussee eerste klasse L. Buijse, werkzaam op het Staf district Terneuzen ontving gister morgen uit de handen van de Divisiecommandant, Overste A. O. van Soest uit Breda, voor het front van de troep, de ere medaille in brons met de zwaar den verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Nieuwe politie-uniformen. De gemeentepolitie zal op Ko ninginnedag de nieuwe unifor men voor de eerste maal in het openbaar gaan dragen. Op dinsdag 1 mei za! hieraan enige bijzondere aandacht wor den besteed. Burgemeester mr. II. Rijpstra zal a.s. dinsdag des voormiddags 11 uur aan alle korpsleden het korpsbrevet persoonlijk uitrei ken. Hiertoe zal liet geünifor meerde personeel onder leiding van de inspecteur-korpschef aan treden op het voorplein van het politiebureau. Heeft men een nummer dat in de étalage te zien is, dan komt men in het bezit van één of ander fraai meubelstuk of gebruiks voorwerp. Daarnaast worden jubilcum- fcetaalchèques verstrekt bij aan koop tot bepaalde waarden. AXEL Onderscheidingen uitgereikt. Donderdagmiddag had ten ge meentehuis een plechtigheid plaats waarbij burgemeester M. K. van Dijke zeide de verheugen de mededeling te kunnen doen, dat het H. M. de Koningin had behaagd om de heren P. J. van Bendegem en P. P. M. de Kort te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer P. P. M. de Kort werd deze Koninklijke onderscheiding toegekend wegens zijn werk zaamheid op 't gebied van onder wijs en maatschappelijk werk. De heer De Kort is 40 jaar hoofd van de R. K. lagere school alhier geweest en heeft daar naast in vele maatschappelijke organisaties een leidende functie bekleed en destijds de stoot ge geven om alhier afdelingen van de K. A. B. op te richten. De heren I. de Feijter Wzn, A. P. Esselbrugge en J. C. Kerck haert werd toegekend de ere medaille in goud verbonden aan' de orde van Oranje-Nassau. De heer Iz. de Feiiter voor zijn bijzondere verdiensten op land bouwgebied maar ook op maat schappelijk terrein. De heer De Feijter is reeds vele jaren lid en secretaris-penningm. van de V. V. Z. F. en de Z. L. M. Tevens is hij vele jaren penning meester geweest van het Burg. Armbestuur, waarvan hij nu nog bestuurslid is. De heer A. P. Esselbrugge ont- ing zijn onderscheiding wegens zijn verdiensten in en voor ver schillende verenigingen, zoals V. V. V. en Rode Kruis. De burgemeester vermeldde tevens het feit, dat de heer Van Luik een halve eeuw bij de fir ma Van de Sande in dienst is. Hij feliciteerde daarom behal RijVckHsstirgiV.enst. Bevordering Bij Koninklijk besluit van 22 de oodstscMdêagB met hun maart '62 is de inspecteur _yan De heer P. J. van Bendegem wegens zijn verdiensten voor de gemeente. Hij is vanaf 1 septem ber 1931 lid van de gemeente raad en is van 5 september 1935 tot 2 september 195S wethouder geweest. Tevens is hij actief waarnemend burgemeester ge weest van 13 mei 1941 tot 9 de cember 1941. „Alles voor Eva" SJOUKJE DIJKSTRA OPENT LENTEBEURS Sjoukje Dijkstra, wereldkam pioene en Europees kampioene op de schaats, heeft vrijdagmid dag in de „Eurohal" in Valken burg de lentebeurs „Alles voor Eva" geopend. Ze deed dit door het stuk knippen van een lint, dat de toegang tot de tentoonstel ling versperde. Bij de openingsplechtigheid ont ving ze van de beursdirectie uit handen van de heer J. Huynen een scooter, waarbij de heer Huy nen de beste wensen uitsprak voor een grote carrière. Op deze beurs gaf Sjoukje Dijkstra blijk ook over andere, zeer vrouwelijke talenten te be schikken. Ze wikkelde in de eer ste stand van de beurs heel vak kundig een .levensgrote bahypop .irt-luiers.F De heer Kerckhaert eveneens voor zijn werk in verschillende verenigingen, in het bijzonder voor zijn werkzaamheden als lid van het R. K. Kerkbestuur en het R. K. Schoolbestuur. Nadat de burgemeester de ere tekenen had uitgereikt bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Feestavond G. O. A. In het clublokaal van de vis club G. O. A. hield deze vereni ging haar jaarlijkse feestver- gadering. Niet minder dan 130 bezoekers waren aanwezig toen dc voorzit ter de heer A. van Riel, de bij eenkomst opende en het wel en wee van de club van het afge lopen jaar de revue liet passeren. Afgewisseld met een muziekje werd een 4-tal films vertoond betreffende do sportvisserij en' werden de prijzen uitgereikt aan hen die de grootste vis hadden gevangen in het vorig seizoen. De laureaten waren A. de Block te Lochristi (B.), G. Riemens." J. van Meurs, C. C. Dieleman en J. Kool, allen te Axel, G. Coppie-' ters te Koewacht, Ph. Brijsink te Sas van Gent en R. van de' Velde te Moerl?eke (B.) Na afloop hiervan volgde een. gezellig familiebal verzorgd.door' een Bejgisch oj&estje.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5