KETS De Amerikaanse kernproeven in de dampkring begonnen I DE SANDE Geen zeeliedenstaking? Interview met Chroesjtsjef Gewelddaden in Algerije voor een plekken waar het a (exclu- Helder f. 9.95 Ia kleur f. 10.70 PHILIPS voor goeds huisverliéhting Vijfvoudige moord HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN oensdag 23 april 1962 en er ,e: 1§: A -Ni fi:& mm m 10p. ■rj'\ Mmmrnm i X !fó& I - P'i 5 m AFC* J 4Q0FDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5' Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 26 APRIL 1962 18s Jaargang Nr 5584 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties ïgéén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.' Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. *22924 Achttien doden en tientallen gewonden door aanslagen Woensdag zijn in geheel Alge' rië achttien personen tengevolge van aanslagen cm het leven ge komen, terwijl er veertig werden buurt van het rcgeringsplein be vonden. In Oran gingen militairen voort met het uitzetten van wachtposten op de daken van hoge gebouwen, teneinde te voor komen dat sluipschutters van het geheime leger vanaf deze daken op leden der veiligheids- strijdkrachten vuren. gewond. Dertien der doden en dertig der gewonden waren Al gerijnen. Vraag uw Kandelaar naar de grote serie polyester ornamenten. Dinsdagavond en woensdag avond zijn in Rotterdam, Amster dam en Groningen bijeenkomsten gehouden van officieren en scheepsgezellen ter koopvaardij, belegd door de Centrale van Zee varenden ter Koopvaardij en Vis serij (C.K.V.) waarop de ont wikkeling van liet conflict tussen reders en opvarenden uitvoerig is besproken. Alle vergaderingen keurden het beleid van het be stuur van de C. K. V. in deze goed, wat betekent dat de drei ging van een staking op de Ne derlandse koopvaardijvloot per 1 mei is afgewend. Zoals reeds dinsdag is gemeld in een communiqué van de be trokken partijen de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, de C. K. V. en de Unie van Confessio nele Bedrijfsgroepen Zeevarenden was overeenstemming bereikt ten aanzien van voorstellen tot wijziging van loon- en arbeids voorwaarden. Ook is overeenge komen, dat partijen gezamenlijk de loonstructuur van de zee lieden aan een nader onderzoek zullen onderwerpen, terwijl ten slotte het opzeggen van de c. a. o. GLENN UITGENODIGD VOOR NAVO-TAPTOE IN ARNHEM John Glenn. Amerikaans ruim tevaarder,, is uitgenodigd om naar Arnhem te komen om do NAVO-taptoe 1962 bij te wonen, die van 9 tot en met 14 juli voor de vijfde keer in de Gelderse hoofdstad wordt gehouden. De uitnodiging van het stichtingsbe stuur der NAVO-taptoe is via de Amerikaanse regering gericht. De vijfde NAVO-taptoe belooft nog spectaculairder te worden dan de vorige in Arnhem gehou den taptoes in NAVOverband, die tienduizenden bezoekers uit bin nen- en buitenland hebben ge trokken. „Kapitein Julian A. Harvey heeft zijn vrouw,, Arthur Duperrault en zijn echtgenote, en twee kin deren van dit echtpaar om liet leven gebracht, waarna hij het jacht „Bluebelle" tot zinken heeft gebracht." Dit is de conclusie van het on derzoek. dat de Amerikaanse kustwacht heeft ingesteld naar het drama, dat zich medio novem ber 1961 in de Caraïbische Zee heeft afgespeeld. Harvey heeft 16 november 1961 zelfmoord gepleegd,, nadat hij had vernomen dat het derde kind van het door hem vermoorde echtpaar, de 11-jarige Terry Jo Duperrault, ,was gered, na bijna vier dagen op een vlot in de Ca raïbische Zee te hebben rondge dreven. Terry Jo verklaarde tegenover de politie, dat zij, benedendeks zijnde, lawaai had gehoord, waar na'zij naar boven was gegaan. Daar had zij haar moeder en haar broer in een grote plas bloed aan dek zien liggen. Het jacht „BluebeUe'' was toen zinkende. Harvey was bezig met het uitbrengen van een redding boot. Hij bekommerde zich niet om Terry Jo en haar zusje Re- nee, ,in de veronderstelling dat de kinderen tocli wel met het door hem in zinkende toestand gebrachte jacht zouden verdrin ken. Renee verdronk inderdaad, na er eerst in geslaagd te zijn de „.Bluebelle" met een reddings gordel te verlaten. Maar Terry Jo werd gered en enige uren, nadat Harvey dit had vernomen, be roofde hij zich van het leven. door de werknemersorganisaties is ingetrokken. Van de zijde van de C. K. V. is medegedeeld dat wat de loon- en arbeidsvoorwaarden betreft, *s bepaald dat de gages met 3 pro cent zullen worden verhoogd, met uitzondering van die van de hoofdofficieren, die wat meev zullen krijgen. Bovendien is be paald dat bij verandering van rederij de anciënniteitsverhoging tot de helft van blijven meetellen. Voor de geldelijke verrekening van het overwerk zal het dagloon worden bepaald door de in de huidige c. a. o. vermelde for mule te vermenigvuldigen met zeven/zesden. De verhoging we gens reisduur van 5 procent respectievelijk 15 proeent is ge wijzigd in 10 procent respectieve lijk 20 procent. Verder zijn er nog een aantal secundaire ar beidsvoorwaarden herzien. Een en ander is door de onder handelingsdelegaties overeenge komen behoudens goedkeuring van het College van Rijksbemid delaars, aan wie deze voorstellen zullen worden toegezonden. Het conflict ontstond omdat in 1960 door de Internationale Transportarbeiders Federatie (I. T. F.) een charter werd opge steld, dat ten doel had te pogen de ionen en arbeidsvoorwaarden van zeelieden op een zelfde ni veau te brengen als de lonen en arbeidsvoorwaarden van werkne mers te land. Op basis van dit charter ontwikkelde de C.K.V. een aantal eisen, waarover in 1961 gesproken werd met de Raad van Bestuur voor de Zee vaart. Hoewel deze besprekingen geleid hebben tot een beduiden de verhoging der gages, was men van werknemerszijde niet tevre den en in begin 1962 spitste het conflic zich zózeer toe, dat op 1 maart de voor onbepaalde tijd gesloten C. A. O. per 1 mei door de werknemers werd opgezegd. Dit leidde er toe dat de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid de Stichting van de Arbeid verzocht te overwegen of bemiddeling mogelijk was. Het bestuur van deze Stichting wees daarop enkele leden aan die als catalysator zijn opgetreden zonder daarbij de Stichting als zodanig te betrekken en par tijen opnieuw bijeen hebben ge bracht, met gevolg dat thans overeenstemming is verkregen en de opzegging der C. A. O. on gedaan is gemaakt. In Algiers deden zich kneed- bomontploffingen voor in een auto, die op het regeringsplein, in het centrum van de Algerijn se hoofdstad, was geparkeerd. Winkels en een café werden door het geweld der ontploffingen be schadigd. Twee Algerijnen von den de dood. Voorts werden drie Algerijnen en twee Europese po litiemannen gewond. Algerijnse leiders verklaarden dat er meer slachtoffers zouden zijn gevallen, indien zij het plein niet kort voor de ontploffing zo veel mogelijk hadden laten ont ruimen. nadat zij de indruk had den gekregen dat een dergelijke explosie op handen was. Zij zeiden dat twee Fransen en een Francai.se met een auto kwamen aanrijden, die zij voor een aan het plein gelegen schoe nenwinkel en een café neerzet ten. De mannen stapten uit de auto, kochten kranten en reden daarop weg in een andere wa gen. Daarop verliet de vrouw de auto. Kort daarop kwamen de kneedbommen tot ontploffing. De Algerijnse leiders hielden de Frangaise aan en droegen haar daarna over aan Franse politie. Een groep Algerijnen viel later, nabij de aanslagplaats, een autobus aan. Zij ranselden de bestuurder en de conducteur af. Hetzelfde geschiedde even later met vier Fransen die zich in de AANVARING BIJ HOEK VAN HOLLAND Dinsdagavond is het 9000 ton metende Deense vrachtschip ,,Siena" even buiten de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met de Nederlandse tanker ,,Atys". De Deen werd later op de avond zwaar beschadigd de Nieuwe Waterweg opgevaren, nadat de passagiers door de loodsboot van boord gehaald waren- en naar de vaste wal ge bracht werden. Op de foto zien we de zesjarige Jens Christian Jensen, die door zijn moeder over zijn bol gestreken wordt, terwijl zij in hotel „Admiraal" in Hoek van Holland wat op hun verhaal komen. Premier Chroesjtsjef heeft in eer interview met de hoofdredac teur van het Amerikaanse tijd schrift „Look", Gardner Co wies, op een vraag of een spoedige top bijeenkomst met president Ken nedy nuttig zou zijn, geantwoord dat het voornaamste thans is „en ik ben het met de president der V. S. in dit opzicht eens" dat een dergelijke bijeenkomst niet onvruchtbaar blijkt. Toen wij elkaar in Wenen ont moetten was het een eerste ken nismaking én een verkenning der standpunten. Wij verschilden nog al scherp van mening over de op te lossen kwesties. „Het schijnt mij daarom toe dat wij eerst eni ge overeenstemming moeten be reiken over de kwestie waarvoor thans een gemeenschappelijke be slissing ncdig is om een conflict en oorlog te voorkomen. En een topbijeenkomst zou misschien een bekronnig van een dergelijke overeenstemming zijn", aldus de Sowjet-premier. Zoals bekend heelt Chroesjtsjef tot dusver niet een dergelijk voorbehoud voor een topbijeen komst, waaraan president Ken nedy meermalen uiting gaf, ge maakt. De Sowjet-premier. die zei dat 'n wereldoorlog voorkomen moet kunnen worden, verklaarde: „Wij zijn tegen agressieve oorlogen maar wij erkennen de wettig heid en zelfs noodzaak van defen sieve en nationale bevrijdings oorlogen". Hij zag „enige straaltjes hoop" dat do huidige onderhandelingen tussen de V. S. en de Sowjet- Unie tot een regeling over Eer lijn en Duitsland kunnen leiden. Een overeenkomst over Berlijn en Duitsland zou aan een ontwa peningsakkoord moeten vooraf gaan maar dit wil niet zeggen dat de ontwapening minder be langrijk is, aldus de premier die de ontwapening integendeel „het probleem der problemen" noem de. Chroesjtsjef verklaarde voorts dat hij president Kennedy voor een bezoek aan de Sowjet-Unie zcu uitnodigen zodra er enige vooruitgang is gemaakt in de on derhandelingen ter beëindiging of vermindering van do koude oorlog. De Sowjet-premier voorspelde dat er een dag komt dat Ameri kaanse en Westelijke perspubli- tics in de Sowjet-Unie vrijelijk te verkrijgen zullen zijn. Op een vraag van Cowles of Chroesjtsjef van mening was, dat communistisch China had gepro beerd „tc snel omhoog te komen'/," antwoordde de Sowjet-premier: „Keen, waarom? Wat heeft China ermee te maken? Wij zijn over tuigd, dat de Chinese volksrepu bliek haar eigen politiek voert, daarbij rekening houdend met de eigen mogelijkheden. Wij com munisten, Chinese, Russische en andere, gaan uit van het feit, dat men zich niet aan zijn verlan gens mag overgeven. Het wense lijke moet ondergeschikt worden gemaakt aan het praktische, het geen wil zeggen dat in de op bouw van het socialisme, van hét communisme, wij ons niet door subjectieve verlangens mogen laten leiden, doch door objectieve mogelijkheden", aldus de Sow jet-premier. Cowles, die in 1942 Stalin in terviewde, schrijft dat de sfeer in het Kremlin thans geheel an ders is. „Chroesjtsjef is te verge lijken met een Westelijke diplo maat. Hij zou premier van Groot- Erittannic of president der Ver. Staten kunnen-zijn". Van officiële Amerikaan se zijde woensdag ver nomen dat de Amerikanen hun eerste kernproef in de dampkring hebben go- nomen. Amerikaanse ambtenaren deel den mee dat de ontploffing kort na het aanbreken van de dag werd teweeggebracht. Volgens de ambtenaren wijzen de eerste berichten op Het wel slagen van de proef. Sedert het najaar van 1958 hadden de Amerikanen geen kernproef meer in de dampkring genomen. Wel lieten zij onder gronds kernwapens in Nevada ontploffen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft later bekendgemaakt dat de eerste van aangekondigde reeks proeven In de dampkring is genomen. Volgens de bekendmaking ont plofte de bom in de omgeving van het Britse Christmas Eiland. De lading was van middelbare kracht. In deze bekendmaKing werd -i-der gezegd dat de ontploffing zich om kwart voor vijf 's mid dags Ned. tijd heeft voorgedaan. Dc bom werd uit een vliegtuig losgelaten. In een afzonderlijke bekend making deelde de commissie mee dot de hoeveelheid radio-actief v'tof in de huidige reeks tot een minimum zal worden beperkt. c hoeveelheid zal veel minder 'ijn dan die welke ontstond bij 'c Russische pvppveajii de iieVfst van vorig jaar. Öhdei- bommfcn van middelbare kracht vallen die met een explo sieve kracjit van 20.000 tot een miljoen ton t.n.t. Prof. Bjerhammer van het 'er-hnis h college te Stockholm hertt meegedeeld dat op zijn in stituut de ontploffing is gere gistreerd. De schokken waren om 1-7.34 uur Ned. tijd 't sterkst. Dc kracht zou volgens dc re gistratie te Stockholm ongeveer een vierde van die van de zwaar ste Russische ontploffing in de herfst zijn geweest. Deze Rus sische ontploffing zou een kracht van 57 megaton. 57 miljoen ton t.n.t., hebben gehad. •DE AMERIKAANSE KERNPROEVEN GAAN DOOR De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, White, heeft gis teren meegedeeld dat de. op han den zijnde reeks proeven met kernwapens in Hot Stille-Oceaan- gebied door zal gaan, zelfs indien de Sowjet-Unie nu zou verklaren bereid te zijn een verdrag over beëindiging van proeven met kernwapens te sluiten. White heeft voorts gezegd dat het een zeer cynisch besluit van de Russen zou zijn indien deze er met het oog óp de Amerikaanse proeven toe zouden overgaan uit de conferentie te Genève weg te lopen. Hij herinnerde eraan dat de Verenigde Staten hun ont- wapeningsoverleg met dé Sowjet- Unie hebben voortgezet toen laatstgenoemd land vorig jaar zijn reeks proeven nam. De woordvoerder voegde eraan toe dat de Verenigde Staten op de conferentie tc Genève al het mogelijke zullen doen om tot een doelmatige overeenkomst over beëindiging van dc proeven te komen. In antwoord op de vraag van een verslaggever of de Ameri kanen de proeven in de damp kring niet nemen als de Russen on dit ogenblik zouden zeggen dat zij bereid zijn een verdrag tot beëindiging van kernproeven met voorzieningen voor interna tionaal toezicht en inspectie vc sluiten, zei White: „Neen. De reden ervan is dat er tussen de aankondiging van hun bereidheid cn het uitwerken van de bijzon derheden een opschorting zonder toezicht zou zijn en wij hebben het van liet begin af duidelijk ge zegd dat wij ervaring hebben op gedaan met een opschorting zon der toezicht en dat die ervaring niet erg prettig is geweest". REACTIES OP DE AMERI KAANSE KERNPROEF Dc Indische vertegenwoordiger op dc zevent-len-Iandeneonferen- tie over ontwapening te Genève, Lall, heeft woensdagavond ge zegd het nieuws over de eerste Amerikaanse kernontploffing van dc nieuwe reeks zeer te be treuren. Hij weeü erop, dat de In dische premier Nehroe dinsdag nog had aangedrongen op afge lasting van dc proeven. De Zweedse sociaal-democrati sche minister-president Erlander heeft woensdagavond gezegd dat men de hervatting van de proe ven alleen maar kan betreuren. Radio-Moskou heeft woensdag avond meding gemaakt van de Amerikaanse kernproef zonder er commentaar op te geven. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken Lange heeft ge zegd dat men in brede kring in Noorwegen de Amerikaanse proe ven zal betreuren. Tot het laatst toe bestond de hoop dat de on derhandelingen over een perma nent verbod van atoomprocven zou slagen. Het Russische „neen" op alle voorstellen voor interna tionaal toezicht heeft geleid tot deze nieuwe Amerikaanse proe ven, aldus de Noorse minister. In Westduitse regeringskrin gen zei men woensdagavond dat de hervatting van de Amerikaan se kernproeven in de dampkring noodzakelijk is geworden doordat de Sowjet-Unie een tijd geleden de afspraak geen proeven meer tc. houden, heeft geschonden. I-iet eerste commentaar van 'n communistisch land kwam gis teravond uit Oost-Duitsland. na melijk van het persbureau ADN. Het noemde de proef een van de grootste misdaden in de ge schiedenis van de mensheid". Het is tegen de wil van de overweldi gende meerderheid van dc bewo ners van de aarde. ..Dit is moord op degenen die reeds geboreh zijn en degenen die nog geboren moeten worden", AARDSCHOK IN FRANKRIJK In Grenoble en omgeving, in het Franse departement Iscre, heeft zich woensdagmorgen om omstreeks kwart voor zes een hevige aardbeving voorgedaan, die veertig seconden aanhield. Talrijke schoorstenen stortten van daken omlaag. Een voorbij ganger liep daardoor verwondin gen op. Voorts tonen tal van hui zen scheuren in de muren. Ook kwamen plafonds naar beneden, een kerktoren werd beschadigd. LATER ZON. BELGISCHE KONINGIN-MOEDER EVEN OP SCHIPHOL Op doorreis van Brussel naar Moskou is de Belgische Koningin- Moeder Elizabeth dinsdagmiddag korte tijd op Schiphol geweest. Foto: Een grondstewardess helpt de Koningin de trap van de Tu- polev af, waarmee zij uit Brussel kwam en di« liaar later naar Moskou zou brengen. DONDERDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.46 6.11 Terneuzen 6.21 6.46 Hansweert 7.01 7.26 Walsoorden 7.11 7.36 VRIJDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.41 7.C Terneuzen 7.16 7.43 Ransweert 7.56 S.23 Walsoorden S.06 8.33 April 26 5.22 19.55 27 5.20 19.56 28 5.18 19.5S 1.28 10.53 2.15 11.10 2.56 12.23 Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de Britse eilanden lag, veroorzaakte een noordelijke wind waarmee lucht van dc Noordzee werd aange veerd met in dc onderste lagen veel bewolking. De bewolking loste overdag slechts gedeeltelijk en pas iater op de dag op, zodat de middagtemperaturen niet ho ger kwamen dan 1016 graden. In de omringende landen, waar de bewolking niet was doorge drongen werden weer zomerse temperaturen van 22 tot 29 gra den gemeten. Het bovengenoemde hogedruk gebied beweegt zich langzaam in de richting van ons land. Als ge volg hiervan wordt de wind zwak en veranderlijk, terwijl de kans op opklaringer groter wordt. In verband hiermee worden hogere temperaturen verwacht. medegedeeld door liet K. N. B. I., geldig tot hedenavond. HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN Droog weer cn aanvankelijk op veel plaatsen mist of laag hangende bewolking. Later op klaringen en hogere middagtem peraturen dan gisteren. Weinig wind. ZON MAAN op onder op onder

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1