Provinciaal nieuws Chefarine 4 Eric de Noorman De Pelsjager De kwestie-Nieuw-Guinea Betere bestrijding van pijn en griep! Tsjombe over zijn ervaringen in Leopoldstad DE VRIJE~ZEEUW Pagi«»5 ONDERHOUD TUSSEN RUSK EN VAN ROIJEM OVER NIEUW-GUINEA STAATSSECRETARIS DE JONG TERUG UIT NIEUW-GUINEA BEROEP VAN OE THANT PROCURATIEHOUDER VERDUISTERDE ƒ50.000 RUSSISCHE KUNSTMAAN IN BAAN OM DE AARDE Film met prinses Gracia uitgesteld SOEKARNO NIET NAAR ENGELAND EICHMANN ONTVANGT PREDIKANT Vermiste matroos gevonden VOGELWAARDE DE MAANRAKET RANGER-4 DREIGEMENT VAN ADOFLA Adviseur van koning Saoed zou vermoord zijn SOWJET-KRITIEK OP AMERIKAANS ONTWAPENINGSPLAN STAKING BIJ FRANSE SPOORWEGEN Woensdag 25 april 1962. - Dinsdag hebben de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, en de Neder landse ambassadeur in de V. S., dr. J. H. van Roijen, een onder houd van ongeveer veertig minu- ten gehad over de kwestie-Nieuw- Guinea. Bij het verlaten van het ministerie wilde de Nederlandse diplomaat zich niet uitlaten over de details van het gesprokene. Hij zei, niets te kunnen meedelen over de vooruitzichten op een hervatting van de geheime voor besprekingen tussen Nederland en Indonesië. Naar verluidt is tijdens het on derhoud van dinsdag, evenals dat van een week geleden, voorna melijk gesproken over de verze keringen die de Indonesische re gering zou hebben gegeven met betrekking tot het recht van de Papoea's van Westelijk Nieuw- Guinea op zelfbeschikking. Grote waardering voor liet Papoea-bataljon Vergezeld door zijn adjudant, luitenant ter zee eerste klasse A. E. Jager, is de staatssecreta ris van Defensie, de heer P. S. de Jong. gisterenavond van zijn reis door Nieuw-Guinea op Schiphol teruggekeerd. Naar bekend heeft de staatssecretaris een inspectietocht van ruim 2 weken langs vrijwel de gehele omtrek van Nieuw-Guinea ge maakt. Bij zijn aankomst op Schiphol bevestigde hij, dat zich kort voor zijn vertrek circa 120 infiltran ten in Nederlandse handen be vonden. Terwijl voor zover hem bekend was nog een kleiner aan tal ..gedesorganiseerd en gede moraliseerd op Nieuw Guinea en de naburige eilanden rond loopt". Wat het zestal Indonesiërs, dat de staatssecretaris op zijn tocht per boot van Waigeo naar Gag midden op zee op een vlet had aangetroffen, feitelijk van plan was kon de heer De Jong niet zeggen. Ze waren ongewapend en verkeerden in uitgeputte toe stand. ,,Ik heb met opzet dat tochtje naar deze eilanden on dernomen in de hoop dat ouders van militairen daaruit enige moed putten", vervolgde de staatssecretaris. „Ik zelf heb al tijd wel geweten, dat onze mili tairen op Nieuw-Guinea weinig risico's lopen en vermoedelijk zal het vele ouders geruststel len, wanneer zij vernemen, dat men nagenoeg onbeschermd tus sen de eilanden heen en weer kan varen". Grote waardering uitte de heer De Jong voor het uit enke le hondetden vrijwilligers be staande West Papoea bataljon, dat hij verrassend efficiënt noemde. „Deze Papoea's tonen veel begrip en werken enthou siast en prachtig samen met de Nederlandse strijdkrachten. Men kan zien dat zij er trots op zijn hun eigen land te verdedigen". De staatssecretaris werd op Schiphol verwelkomd door de bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice admiraal L. Brouwer. De Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft dinsdag een beroep gedaan op alle betrokken mogendheden zich te onthouden van het nemen van kernproeven. De Secretaris-Generaal zei dit op een bijeenkomst van de Ver eniging van Journalisten bij de Verenigde Naties. Op vragen van journalisten of Oe Thant zijn presige, verbonden aan zijn functie, gebruikt had om de betrokken landen te verzoeken geen nieuwe kemproeven te hou den, antwoordde de Secretaris Generaal, dat eind vorig jaar reeds twee resoluties van een der gelijke strekking met grote meer derheid door de algemene verga dering zijn aangenomen. „Ik wil echter gaarne van deze gelegen heid gebruik maken om een be roep te doen op de betrokken mogendheden om zich te onthou den van nieuwe kernproeven,' aldus Oe Thant. De recherche van het bureau singel in Amsterdam heeft dins dagochtend de 53-jarige procura tiehouder-kassier A. F. uit Baarn aangehouden, die verdacht wordt van verduistering in dienstbe trekking van een bedrag van 50.000 gulden. De procuratiehouder was in dienst bij een motorenhandel in de Amsterdamse binnenstad, waar hij tevens de functie van kassier vervulde. De fraude werd ontdekt bij een accountantscon trole. Gebleken is dat F. sinds anderhalf jaar contant ontvangen reparatiebedragen niet in de boe ken heeft verantwoord, maar in eigen zak heeft gestoken. De eigenaar van de motoren- handel deed dinsdagmorgen bij de politie aangifte, waarna met een tot aanhouding van de pro curatiehouder werd overgegaan. Het was de buren van F. reeds opgevallen dat hij op grote voet leefde. Het verduisterde bedrag schijnt F. geheel te hebben ópge waakt De Sowjet-Unie hee*' dinsdag een kunstmaan gelanceerd, ge naamd Kosmos Drie. De kunst maan is volgens het persbureau Tass in haar baan om de aarde terecht gekomen. De Kosmos Drie draait in 93,8- minuten om de aarde. De baan van de kunstmaan maakt een hoek van 48 graden 59 minuten met het vlak van de Evenaar. De grootste hoogte is 720 km, de kleinste 229 km. De Kosmos Drie is uitgerust met instrumenten 'voor onder zoek van de kosmische ruimte en met een uit verscheidene kanalen bestaande radioverbinding voor het meten op lange afstand. Uit de opgevangen radiosëinen blijkt dat het instrumentarium normaal werkt. De Kosmos Drie is de derde kunstmaan van de lopende serie. De kunstmaan is voorzien van een radio-uitrusting waarmee haar eigen baan gemeten wordt. Filmdirecteur Alfred Hitch cock heeft maandag meegedeeld, dat de film „Marnie", waaraan prinses Gracia van Monaco zal meewerken, bijna een jaar zal worden uitgesteld. De oorzaak voor het uitstel is volgens Hitch cock de te korte tijdsmarge tus sen de voltooiing van zijn lopen de filmproduktie „The Birds" en de datum waarop men aan de nieuwe film wilde beginnen. De ze datum was aanvankelijk op 1 augustus van dit jaar bepaald. Wanneer men met de opna men van „Marnie" kon begin nen hing volgens Hitchcock af van de datum waarop prinses Gracia, de vroegere filmster Grace Kelly, zich beschikbaar kan stellen. De prinses heeft welwillend gereageerd op mijn verzoek om uitstel, aldus Hitch cock. VREDE OP MARS Een- duif heeft haar nest ge bouwd in 'n Polaris-raket, welke staat opgesteld op een perma nente tentoonstelling voor het Smithsonian instituut in Wash ington. Het levende symbool van de vrede (boven, en midden onder) trekt veel belangstelling op z'n merkwaardige broedplaats. Het ministerie ve- Buiten landse Zaken in Londen heeft dinsdag bekendgemaakt dat pre sident Soekarno zijn staatsbezoek aan Engeland, dat hij volgende maand zou afleggen, heeft afge last wegens de spanning veroor zaakt door de kwestie Nieuw- Guinea. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat de Engelse re gering het besluit van president Soekarno betreurt en van harte hoopt dat hij in staat zal zijn En geland in de toekomst te bezoe ken. De Indonesische president zou Engeland van 8 tot 11 mei be zoeken. De eerste drie dagen zouden als staatsbezoek gelden en de volgende vier als officieel bezoek. De voor moord op zes miljoen Joden ter dood veroordeelde Duitser Adolf Eichmann heeft voor de eerste maal sinds vele jaren gesproken met een geeste lijke, de Canadese predikant Huil uit Jeruzalem, zo heeft de Isra ëlische functionaris Yitshak Nir meegedeeld. Eichmann, diens advocaat en de predikant hadden om dit onderhoud verzocht. Waarschijnlijk zullen deze be zoeken worden voortgezet. Tij dens het proces in Jeruzalem heeft Eichmann tegen zijn rech ters gezegd niet tot enig kerk genootschap te behoren maar wel in God te geloven. In de haven van Bremen is op Tweede Paasdag het stoffelijk overschot gevonden van de 18- jarige bediende M. G. Merkel- bach uit Geulle (Limburg) die sinds 11 januari van dit jaar werd vermist. Hij was beman ningslid van het tankschip „Hilversum" en was het laatst in Bremen gesignaleerd. De politie heeft nog enige tijd gedacht aan de mogelijkheid van misdrijf, maar nadat adjudant G. H. Dol man, chef van de recherche- groep van de waterpolitie in Am sterdam, een onderzoek aan boord van het schip had inge steld, hield men nog steeds re kening met verdrinking. Kandidaten raadsverkiezing. De kiesgerechtigden van Vo gelwaarde zullen op 30 mei a.s., de dag van de stemming voor de gemeenteraad, een ruime keus hebben. Niet minder dan zeven lijsten met in totaal 49 kandida ten zijn op de dag van de kandi daatstelling op het hoofdstembu reau ingeleverd. Vergeleken met de vier lijsten van de vorige verkiezing kan dus geconstateerd worden, dat de ac tiviteiten op gemeentelijk poli tiek vlak behoorlijk zijn geste gen. De lijsten wijken belangrijk af van die van de vorige verkie zing. Op het hoofdstembureau kwamen de lijsten in deze volg orde binnen: H)st Van Hove: 1. A. van Hove, Stoppeldijk: 2. Th. Ver- eecken, Stoppeldijk; 3. P. J. Ver bist Stoppeldijk; 4. A. Mannaert, Stoppeldijk; 5. J. Cammaart, Stoppeldijk. UJst De Poorter: 1. J. de Poor ter, Boschkapelle; 2. P. de Munck, Hengstdijk. Lijst Perdaen: 1. A. Perdaen, Ossenisse; 2. A. Boeding, Stop peldijk; 3. H. van Wesemael, Hengstdijk; 4. R. de Cock, Stop peldijk; 5. E. de Maat, Ossenisse; 6. R. van Kampen, Ossenisse; 7. B. de Bruijcker, Ossenisse. Lijst Lambert: 1. W. Lambert, Stoppeldijk; 2. A. Bun, Boschka pelle; 3. M. Baecke, Boschkapel le; 4. F. Valckx, Ossenisse; 5. C. Muller, Stoppeldijk, 6. W. de Maat, Stoppeldijk. Lijst Peersman: 1. G. Peers man, Stoppeldijk; 2. D. de Bak ker, Stoppeldijk; 3. J. van Bel len, Hengstdijk; 4. A. Schelfaut, Stoppeldijk; 5. G. de Maaijer, Stoppeldijk; 6. J. de Poorter, Stoppeldijk. Lijst De Bakker: I. F. A. de Bakker, Boschkapelle; 2. P. de Schepper, Stopeldijk; J. Burg- grave. Hengstdijk; 4. A. de Bak ker, Ossenisse; 5. A. Vink, Bosch kapelle; 6. E. Vink, Stoppeldijk; 7. J. Collet, Hengstdijk; 8. J. A. de Meijer, Ossenisse; 9. F. Remo- rei, Boschkapelle; 10. J. Mang- nus. Stoppeldijk; 11. P. van den Bosch, Stoppeldijk; 12. C. Dob belaar, Boschkapelle; 13. J. de Klerk, Boschkapelle. Lijst Serrarens: 1. A. serra- rens, Ossenisse; 2. A. Mangnus, Boschkapelle; 3. E. Schelfhout, Hengstdyk; 4. R. Steiiaert. Stop peldijk; 5. L. Krieckaert, Hengst dijk; 6. L. Vinke, Hengstdijk; 7. E. Verschueren, Stoppeldijk; 8. R. de Nijs, Boschkapelle; 9. E. Verdurmen, Ossenisse; 10. A. A. van Esbroeck, Hengstdijk. ZAAMSLAG. Begin van brand Dinsdagmiddag te ongeveer half drie zagen de bewoners van de aangrenzende woning van de familie Jac. van Cadsand in de Axelsestraat alhier rookwolken komen uit de keuken van ge noemde familie. Daar men wist dat de heer Van Cadsand en zijn echtgenote op reis waren, werd direct de brandweer gealarmeerd. In af wachting hiervan werd door bu ren de achterdeur van de woning geforceerd en ging men met een blusapparaat de vuurhaard te lijf terwijl men tevens de keuken kraan van de waterleiding open zette en met een gummislang zoveel mogelijk hulp verleende. Inmiddels was de brandweer ter plaatse, die door het in wer king stellen van enige schuim- blusapparaten de vuurhaard weldra gedoofd had. Bij het daarop volgend onder zoek bleek, dat de zoon des hui zes. toen hij de ouderlijke woning verliet, vergeten had een electri- sche kookplaat waarop nog wat kookgerei stond, uit te draaien, tengevolge waarvan brand ont stond. De brand- en waterschade bleef beperkt tot de keuken en de inhoud er van, benevens de geforceerde deur. De radiotelescoop te Jodrell Bank is er niet in geslaagd de Ranger 4, de maandag door de Ver. Staten gelanceerde maan- raket, op te sporen. Het observa torium te Jodrell Bank had hier mee bepaalde apparaten willen beproeven met het oog op de in juli of augustus te verwachten lancering van een raket naar Venus. $4ss|j|®; Het contrólecentrum in Cape Canaveral heeft dinsdagavond meegedeeld, dat de Ranger4 maanraket geen elektriciteit meer heeft en dat de opsporingstations de maancapsule nog slechts kun nen volgen via de seinen van een kleine zender aan boord van de Ranger4, die uit een eigen bron wordt gevoed. Men verklaarde verder, dat de cabine zich om 18 uur (Ncd. tijd) 208.204 kilometer in de ruimte bevond en zich met een snelheid van 5456 kilometer per uur voort bewoog. Wanneer de ruimtecabi ne de maan voorbijschiet zal zij in een elliptische baan om de aarde en maan komen. Premier Adoela van Kongo deed tijdens een in Leopoldstad gehouden persconferentie een be roep op president Tsjombe van Katanga om naar Leopoldstad terug te komen en de woensdag j.l. afgebroken besprekingen te hervatten. Als Tsjombe hieraan niet voldoet, zou Adoela de hulp van andere Afrikaanse en Azia tische landen inroepen om „de afscheiding te liquideren". Adoela verklaarde reeds con tact hierover te hebben opgeno men met bevriende landen en buitengewoon bemoedigende ant woorden te hebben ontvangen. Hij wil echter de besprekingen hervatten en beloofde een nieu we grondwet, die de provincies een grote mate van autonomie in eigen zaken zou waarborgen. Adoela beschuldigde Tsjombe ervan de besprekingen te hebben gebruikt om tijd te winnen voor herbewapening van Katanga. Hij zei over bewijzen te beschikken dat Katanga uit het buitenland wapens en huurlingen krijgt. ERNGSTIG ONGELUK BIJ EINDHOVEN Op de Rjjksweg tussen Eind hoven en Weert is een losge schoten aanhangwagen van een Duitse vrachtauto frontaal tegen een autobus uit Genêve gebotst. Van de inzittenden van de bus werd een persoon gedood en vier moesten zwaargewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Het Caïrose blad „Al Achbar" meldt, dat Jossef Jassin, de 70- jarige raadsman van koning Saoed van Saoedi-Arabië, is ver moord. Radio-Mekka had vorige week gemeld, dat hij aan een hartaan val bezweken was. Volgens „Al Achbar" heeft een groep jongelieden op Jassin en zijn lijfwacht geschoten. Jassin werd gewond en stierf 24 uur later. Het Egyptische blad meldt nog, dat konine Saoed een „arresta tie-campagne" uitvoert tegen mensen, die zich tegen zijn beleid verzetten. De veiligheidsmaat regelen ter bescherming van de koning waren verscherpt. Vier middelen in éin tablet doen wonderen zonder de maeg van streek te makent De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Hafióise stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Yocrdeligft ilacoo IflO tartten 3.50 De Sowjet-Unie heeft dinsdag te Genève bij monde van haar vertegenwoordiger Valerian Zo- rin het jongste Amerikaanse oni- wapeningsplan „een dodelijke be dreiging voor vredelievende lan den" genoemd. Zorin verklaarde op de zeventien-mogendheden- conferentie het te betwijfelen, of het plan kan leiden tot algemene en volledige ontwapening. In dit verband sprak hij van een „tamelijk beperkte en een zijdige ontwapening, die de wes telijke mogendheden ten opzichte van de Sowjet-Unie en andere vredelievende landen in een voor delige positie stelt en waarbij de Verenigde Staten onbeperkte controle verlangen die zich tot alle hoeken van een land uit strekt". Dit bracht Zorin tot de conclusie dat de Verenigde Staten blijven vasthouden aan hun oude standpunt „door controle zonder wezenlijke ontwapening te stel len in de plaats van ontwapening onder controle". Een woordvoerder van de Ame rikaanse afvaardiging noemde „de voorlopige analyse van het Amerikaanse plan door de Sow jet-Unie tamelijk negatief en bij gevolg teleurstellend". Zijn Brit se collega verklaarde dat Zorin „geen gelegenheid voorbij had laten gaan om te hakken op het Amerikaanse plan". De Sowjet-afgevaardigde noem de hel Amerikaanse plan „louter een schets voor voorzieningen en niet een ontwerp-verdrag". Zijns inziens was het stadium voor een dergelijke benadering van de kwestie echter al voorbij. Voorts vond hij, dat de voor gestelde vermindering van de middelen voor het naar hun doel brengen van kernwapens met 3G procent in de eerste fase, niet het gevaar van een conflict met kernwapens uitsloot. Dit gevaar zou ook in de tweede en derde fase blijven bestaan. Vervolgens merkte Zorin op dat het Amerikaanse plan voor ziet in een tamelijk grote politie macht van de Verenigde Naties die kennelijk met kernwapens zal worden uitgerust. Zijn an dere bezwaren golden de kwestie van de opheffing van de buiten landse bases, die de Verenigde Staten zouden hebben „omzeild' en het ontbreken van een tijds limiet voor de derde fase en voor het ontwapeningsplan als geheel. Niettemin beloofde de Russi sche vertegenwoordiger, dat zijn regering het plan zorgvuldig zou bestuderen om te zien op welke punten de twee landen het eens zijn. Door staking van het spoor wegpersoneel in Zuid-Frankrijk zijn minstens 14 treinen tussen Parijs en de Rivièra uitgeval len. Ongeveer tweeduizend pas sagiers ondervonden moeilijkhe den bij de terugkeer na het paas weekeinde naar Parijs. De aan voer van groenten en fruit naar Parijs is door de staking stilge legd. De staking is vrijdag begon nen en wordt gevoerd voor be tere arbeidsomstandigheden. De Katangaanse president Tsjombe, die een maand lang in Leopoldstad heeft beraadslaagd met leden der centrale Kongo lese regering, heeft op een dins dag door hem te Elisabethstad gehouden persconferentie zijn twijfel geuit over 't nut, dat een wederinvoering van Katanga in het verband van het voormalige Belgische Kongo voor zijn land zou hebben. „Indien Katanga hierdoor be paalde voordelen zou verwerven, zou het deze toch wel kunnen ontberen. Ik ben er daarentegen van overtuigd dat de eigenlijke bestemming van Katanga opna me in een algeheel Afrikaans staatsverband is," aldus Tsjom be. De Katangaanse president gaf weer uiting aan de afkeer, die de 19. Peinzend schudt de boer het hoofd in antwoord op Erics vraag. „De troep zag ik niet weer. Alleen een jonge kerel; hij was gewond en had veel haast." „Dat klopt," knikt Eric, „Axe, maar verder dus niemand? Hoe hehben zii eigenlijk hun weg door hel moeras verder op weten weten te vinden?" „Oh, da's makkelijk, zolang er niet te veel sneeuw ligt," zegt de boer. „De enige weg erdoor is af gezet met palen, zodat je die maar hoeft te volgen." „Aha, en later war. alles onder gesneeuwd," mom pelt Eric. „Dan is het te begrijpen de' ze verdwaald zijn." Dc boer lacht meewarig. „Ver dwalen?" zegt hij. „Men kan daar niet verdwalen denk ik. Het is óf de weg volgen, óf verdrinken." Geschokt kijkt Eric hem aan en aan de gezichten van zijn krijgers ziet hü, dat ze nu hetzelfde den ken als hfj zelf. Tegen een flinke beloning neemt de boer op zich hen veilig door het verraderlijke moeras te bren gen; de hoop, Svein en zijn man nen nog terug te vinden vervliegt bij de Noorman, wanneer zij de barre wildernis van dit uitgestrek te gebied steeds verder binnen dringen. Maar dan opeens staat hij als aan de grond genageld stil en in plotselinge argwaan grijpt htj de boer beet. „Je zei toch, dat er maar één pad door dit moeras was?" snauwt hii. „Wel vriend, wat is dit dan?" en dreigend wijst hij op de sporen, welke» uit het moeras naar het pad leiden. De sporen vap een mens. politici te Leopoldstad hem had den ingeboezemd. „Zij zijn hon gerig naar macht en zij geven zich over aan even nutteloze als felle onderlinge twisten. Ik heb indertijd dan ook niet erg geest* driftig besloten weer naar Leo; poldstad te gaan. Ik heb dit eoh- ter toch gedaan, om te proberen' tot samenwerking te komen met hen, die wel bereid zijn te wer ken aan de wederopbouw van Kongo," aldus Tsjombe. De Katangaanse president ver* klaarde vooral teleurgesteld te zijn door de houding van Adoela en Kamitatoe, respectieveli$t premier en minister van Binnen landse Zaken der centrale Kon* golese regering. „De ministers in Leopoldstad begrijpen niet dat het voeren van onderhandelingen iets an ders is dan het stellen van da eis, dat de wederpartij volledig zal capituleren. Ik ben ervan overtuigd dat de heer Adoela geen ogenblik heeft gestreefd naar het bereiken van een recht vaardige oplossing van het Kon golese vraagstuk," aldus Tsjom be. Hij beschuldigde de Kongolese ministers er verder van een plan te hebben gesmeed om zijn re gering omver te werpen en zich van zijn persoon meester te ma ken. „Ik ben in het 'bezit geko men van brieven, waaruit dit komplot zonneklaar blijkt," aldus Tsjombe. Na tot in bijzonderheden te hebben beschreven hoe de Kont golese ministers het er z.i. op hadden aangelegd het overleg iri Leopoldstad slepende te houden, met het uiteindelijke doel zijn capitulatie af te dwingen, besloot Tsjombe; „Ik zou hen willen waarschuwen, die besloten heb ben Adoela, Kamitatoe en hun volgelingen onvoorwaardelijk te steunen, zogenaamd om een af glijden van Kongo naar het com; munisme te voorkomen. Ik denk hierbij speciaal aan de Verenigde Staten. Wel. de toekomst heeft voor hen nog aardige verrassin; gen in petto," aldjts.de Kahtfi- gaanse presidente

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7