best Lekkere pittige zware shag De olie- en aardgaswinning in ons land De ontwikkeling van de levensmiddelenbranche Nederlandsche Bank verhoogt disconto Japan inporteert veel kwaliteitsmachines parten in <:Tlooel SP VOET! KORFB/ Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 25 april 1962i OLIEPRODUKTIE VOORZIET IN 25% DER BINNENLANDSE BEHOEFTEN Aardgasproduktie goede vooruitzichten OVERZETBOOT MET 17 KERKGANGERS GEZONKEN Alle opvarenden door twee mensen gered Hoe staat het met de kernenergie De Evangelische kerk en bezitsspreiding De „Navarra" wordt openbaar verkocht STEUR VAN 92 KILO OPPERSTE SOWJET BIJEEN Voor alle sectoren van ons economisch leven is de energievoor ziening een belangrijke zaak.. Voor de zo noodzakelijke verdere groei van de Nederlandse industrie, met haar toenemende behoefte aan energie, is de energievoorziening zelfs een onderwerp van primaire betekenis. Het energieverbruik in ons land is gedurende de laatste tien jaar met 55 gestegen. Opvallend was daarbij, dat het kolenverbruik nagenoeg in deze periode continu is toegenomen. Deze verschuiving van het energiepatroon doet de vraag rijzen in hoeverre ons land door eigen produktie van aardgas- en oliewinning in zijn energie behoeften zou kunnen voorzien. Wordt ons land in de toekomst geheel aangewezen op de import van aardolie, of kunnen we een i edelijk gedeelte van onze energiebalans dekken met grondstoffen uit eigen bodem? OLIEPRODUKTIE IN ZUID-HOLLAND STERK GESTEGEN Ofschoon het energieverbruik sterk is gestegen, neemt het kolenverbruik af. In het alge meen stijgt de vraag naar ver edelde energiesoorten zoals elee- triciteit en gas sneller dan die van primaire energievormen. Voor Nederland wordt in de komende jaren dan ook gere kend op een ongeveer gelijk blijvende kolenafzet. Dit betekont dat bij de regelmatige stijging van liet energieverbruik de be hoefte aan aardolie en aardgas sterk zal toenemen. Men is liet er algemeen over eens. dat Ne derland de eigen produktie van zijn energiebronnen zo hoog mo gelijk moet opvoeren. De situatie op de oliemarkt bijvoorbeeld is allesbehalve gezond en verwacht mag worden dat bij een snel stij gend olieverbruik de prijzen zul len aantrekken. De eigen aard- otieproduktie krijgt zo een zeer grote betekenis. Hoe staat het met de aardolieproduktie in ons land? Nederland neemt met een pro duktie van ruim twee miljoen ton per jaar slechts een beschei den plaats in op de wereldrang lijst van olieproducerende lan den. Toch mag men de betekenis van de aardoliewinning uit eigen bodem niet onderschatten. Reeds geruime tijd voorziet de geleide lijk stijgende eigen produktie in ongeveer 25 van de eveneens gestegen binnenlandse behoefte aan aardolieprodukten. Vooral de oliewinning te Sclioonebeek is voor ons land van groot belang. Het veld te Sclioonebeek, waar sinds 1944 olie wordt gewonnen, is een der grootste olievelden van West-Europa. Het aantal pro ducerende putten bedraagt ruim 300, die samen een dag- produktie hebben van circa 2775 kubieke meter ruwe olie. Ook Zuid-Holland is tot een niet onbelangrijk oliegebied uitgegroeid. In 1953 kwam bij Rijswijk het eerste Westneder landse olieproducerende gebied in produktie. Nadien werden nog verschillende ontdekkin gen van olie- en gashoudende lagen gedaan. Zo trof men olie houdende lagen aan bij Delft, Pijnacker, Berkel, Wassenaar, Usselmonde, Ridderkerk, Al- blasserdam en Meyendel. On geveer 125 putten op de Zuid hollandse volden leveren thans ongeveer 3425 kubieke meter aardolie per dag. Dit houdt in dat de gezamenlijke olievelden in Zuid-Holland, die in 1953 nog zo goed als niets produ ceerden, nu al meer opbrengen dan het grote olieveld te Schoonebeek. Daardoor is de positie van Nederland, wat be treft de eigen produktie van aardolie, meer en meer ver stevigd. De produktie van aardgas is eveneens van groot beiang voor onze energiebehoeften. In het Zondagavond is in Alphen aan de Rijn een overzetboot met 17 kerkgangers drie meter van de aanlegsteiger gezonken. Twee in woners van Alphen aan de Rijn hebben de 17 mensen met veel moeite uit het water gehaald. De boot mag volgens.de vergun- nign van de gemeente slechts 12 personen vervoeren. Eén van de redders, de 29-ja- ïige heer M. Verschuur, is bij het redden van een dame in gro te moeilijkheden gekomen. Zij greep de heer Verschuur zó krampachtig vast, dat zij beiden onder water verdwenen. Door haar een moment onder te duwen wist hij te bereiken dat zij hem losliet. Toen de heer Verschuur dacht met haar naar de kant te kunnen zwemmen werd hij vast gegrepen door een andere dame, die de uitputting nabij was. De gevaarlijke situatie die het leven had kunnen kosten aan drie men sen werd bijtijds opgemerkt door de 24-jarige mede-redder, de heer J. van Dam. die snel in greep en het werk van de heer Verschuur verlichtte. Eén der drenkelingen moest in een zie kenhuis worden opgenomen. westen van ons land wordt, naast het gas dat samen met de aard olie naar de oppervlakte wordt gebracht, ook nog gas gevonden bij Rijswijk, Noordwjjk. IJssel- monde, Leidschendam en Nieu- werkerk. Het betreft hier gas- velden die produceren uit ge steenten die uitsluitend gas en geen olie bevatten. De exploita tie van deze gasvelden is in han den van de N. A. M., die echter verplicht is al haar gas aan de staat aan te bieden. De N. A. M. exploiteert verder nog gasvelden hij Coevorden, Tttbbergen. Dene kamp en enkele andere plaatsen in het oosten des lands, In totaal garandeert de N. A. M. voor het gehele land een dagelijkse le verantie van 1,15 miljoen kubieke meter aardgas. Hoge verwachtingen koestert men echter vooral van de aard gasvondsten in noord-Groningen. Omvang en capaciteit van dit zeer grote gasveld kunnen nu nog slechts geschetst worden. Men rekent op een voorraad gas in Groningen van minstens 150 miljard kubieke meter. Sommige deskundigen menen dat om streeks 1975 het Groningse gas veld 4 tot 6 miljard kubieke meter per jaar zal produceren. Op grond van de produktie- cijfers van onze tegenwoordige energiebronnen en de veelbe lovende mogelijkheden van de Gi-oning.se gasvelder», verwach ten de deskundigen dat Neder land omstreeks 1975 voor zijn energiebehoefte voor plm. 50 zal zijn gedekt met energiegrond stoffen uit eigen land. Op langere termijn zal uiter aard ook de kernenergie een rol gaan spelen in de voorziening van onze energiebehoeften. In hoeverre kernenergiecentrales straks in belangrijke mate de elektriciteisvoorziening met con ventionele centrales zal verdrin gen, is momenteel nog niet te oveizien. Vast staat dat de kern energie in economisch opzicht voorlopig nog niet zal kunnen concurreren met de energie uit conventionele bronnen verkre gen. Wat de kapitaalsinvestering betreft is het algemeen bekend dat kernenergie-installaties voor lopig nog bijzonder kapitaalin tensief zijn, vergeleken met con ventionele energie-installaties die werken met kolen, olie of gas. Nu is het gelukkig niet zo, dat we binnenkort met een drastisch tekort aan conventionele brand stoffen zullen komen te zitten. De ontwikkeling van de kern energiebehoefte kan niet op gehaaste wijze ifj't stand worden gebracht. Men kan rustig probe ren de huidige typen kernreacto ren zo veel verder te ontwikke len dat men er concurrerend elektriciteit mee kan produceren Voorts kan men trachten nieuwe typen kernreactoren te creëren, zoals die nodig zullen zijn wan neer de wereld door de komen de uitputting van goedkope con ventionele brandstoffen verplicht zal zijn naar nieuwe energie bronnen om te zien. De evolutie in de levensmidde lenhandel heeft zich sinds het vestigingsbesluit 1961 zeer duide lijk gedemonstreerd en zal ook in de komende jaren ongetwijfeld haar stempel op deze handel blij ven drukken. De omschakeling gaat bijzonder snel, maar het zal toch zeker nog een reeks van ja ren vragen voordat ér sprake kan zijn van een wat tot rust geko men levensmiddelenmarkt, in dien er al ooit kans zal zijn op een stabielere toestand van deze markt. Deze mening geeft het verslag van N.V. Gebr. D. Schui- tema (groothandel in levensmid delen). Wat steeds wee; opvalt ls het foutieve beeld dat velen heb ben van het marktaandeel, dat de middenstand in Nederland heeft in de verkoop van levens middelen. Van een ondergeschik te plaats in de levensmiddelen distributie is. blijkens de gege vens van het economisch insti tuut vooor de middenstand, zeker geen sprake. In samenwerking met door de grossiers geseiee- teerde groepen kruideniers wer den commerciële organisaties op gebouwd, die de concurrentie met de grootbedrijven konden opnemen. Langs deze weg heb ben thans dan ook de vrijwillige filiaalbedrijven verreweg het grootste deel van de omzet van de zelfstandige middenstand in handen. De strijd om de consument houdt voor de in gesloten ver band samenwerkende groot- en kleinhandel goede mogelijkheden in. mits men er in slaagt de financiering voldoende sterk te maken voor de toekomst. Men doet dan ook pogingen om de weg te openen naar ruimere fi nancieringsmogelijkheden zowel met hulp van de regering als van het geïnteresseerde bedrijfsleven. Hier openen zich voor de institu tionele beleggers en bankiers mo gelijkheden die. naar de mening van Gebr. D. Schuitema, de volle aandacht waard zijn. Het verslag spreekt de overtuiging uit, dat er voor de middenstand nog vol doende perspectief zit in de levensmiddelenhandel. De moderne groothandel stelt alles in het werk om de midden stand op te voeren tot een in elk opzicht reële concurrentiepositie. Het verslag vat de visie van de directie op de verdere ontwikke ling in de branche als volgt sa men: a. De groei naar grotere een heden zal blijven toenemen, zo wel in de groot- als in de klein handel in levensmiddelen; b. er zal een verscherpte drang naar verruiming van de vesti- ginseisen worden uitgeoefend, mede onder druk van de E.E.G.; c. er zijn geen aanwijzingen dat de samenwerkende groot- en kleinhandel een deel van de markt zal moeten prijsgeven; d. Shoppingscenters en zéér grote supermarkten zullen op en kele plaatsen succes kunnen heb ben, maar levensmiddelen zullen daar een dalend percentage van de omzet tot zich trekken; e. via omzetverhoging en ra tioneel beheer zal de groothandel er in kunnen slagen zijn kosten- De raad van de Duitse Evan gelische Kerk heelt een memo randum uitgegeven waarin ge pleit wordt voor een rechtvaar diger verdeling van de eigendom in de bondsrepubliek, echter niet door onteigening. Aanbevolen wordt de loon- en salaristrekkers aandeel te geven in de produk- tiemiddelen. Afwijzing van onteigening sluit niet aan. aldus het memorandum, dat een gedeelte van de winst in de toekomst voor bijzondere maatregelen wordt bestemd waar door een rechtvaardiger, door brede lagen van de bevolking ge dragen eigendoms-ordening kan worden ingeleid. Eenzijdige opeenhoping van ver mogen stemt niet overeen met de beginselen van een rechtvaar dige verdeling van het maat schappelijk produkt. aldus 't me morandum dat verder er toe aan spoort de arbeiders het sparen en het verkrijgen van aandelen gemakkelijker te maken. Het 7000 b.r.t. metende Argen tijnse vrachtschip „Navarra", dat sinds 10 januari, eerst in Vlissin- gen. later in Rotterdam, a«n de ketting ligt. zal op 23 mei a.s. openbaar worden verkocht. De „Navarra" voer op 10 jan. de Westerschelde op en koos lig plaats op de rede van Vlissingen. Behalve met rijst was het schip beladen met schulden van Ne derlandse en ook Belgische fir ma's. 'Zozeer dat Antwerpen het schip niet wilde toelaten, alvo rens 'n garantiesom was betaald. Het geld daartoe ontbrak. Er ontbrak zelfs het geld om de be manning te provianderen en te verwarmen. De rederij, de Ahtha- res Maritima in Buenos Aires, reageerde op geen enkel telegra fisch verzoek van kapitein Are- nasa om geld over te maken en de bemanning moest derhalve botje bij botje leggen om hot leven te behouden. Op 9 februari arriveerde de want Akkertjes zijn ..Navarre". een oud Liberty- instant cachets met fcIïip' in Rotterdam, waar het ge- lost werd en de pogingen om 4-voudig werkend reder en schuldeisers tot elkaar micmnapdor le brengen, werden voortgezet, micropoeaen. Zonder succes evenwel, zodat Ontdek óók Cle wel- thans besloten is het schip op 23 mei executoriaal te verkopen, daad van Akkertjes hetgeen ter openbare rechtzitting van de rechtbank in Rotterdam, zal geschieden. cijfer in bedwang te houden, mogelijk nog iets te verlagen Vanzelfsprekend dienen daarbij de loonstijgingen binnen de per ken te blijven; f. een groeiende kapitaalbe hoefte in groot- en kleinhandel zal 'bhtstaan die, gezien het kon- junktuur-ongevoelige karakter van deze handelssector en het ge zonde rendement, zeker aandacht verdient. 6 stuks SO ct. Met het oog op het nog steeds in omvang toenemende beroep van het bedrijfsleven op bank krediet en de daaruit voortvloei ende overschrijding van de dooi de Nederlandse Bank met het bankwezen overeengekomen nor men voor de toelaatbare kre dietexpansie. heeft de Neder landse Bank ter ondersteuning van de gevoerde restrictieve kre- dietpolitiek, besloten haar ren tetarieven met ingang van woensdag 25 april 1962 over de gehele linie met één half pro cent te verhogen van 3' 2 op 4%. Bedoelde tarieven zijn met in gang van genoemde datum als volgt vastgesteldwisseldisconto 4%, promessendisconto 4' en rente voor voorschotten in rekening-courant en beleggingen voor partikulieren 5' voor anderen 4'2 Oo. Onder „partikulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersoonen. behalvede Staat der Nederlanden, de inge volge de wet toezicht kredietwe zen in het regiser der "kredietin stellingen ingeschreveh Handels banken. Centrale Kredietinstel lingen. Landbouwkredietbanken en Algemene Spaarbanken, zo mede de leden van de vereni gingen. die aangesloten zijn bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereniging van Valuta- makelaars en Discontohandela ren, aldus een communiqué van de Nederlandse Bank. Bijna 2'2 jaar is het geleden dat de Nederlandse Bank een wijziging heeft aangebracht in haar discontotarief. Men moet terug gaan tot 16 november 1959, de datum van ingang van een verhoging van het disconto der Centrale Bank van 2% tot 3: procent. Zowel in 1960 als in 1961 kenmerkten de tarieven zich door stabiliteit. Er kwam geen wijziging in. Pas in 1962, de dinsdag na Pasen, werd het bedrijfsleven volkomen verrast door een mededeling van de Ne-, derlandse Bank in de namiddag dat het tarief met een half pro cent wordt verhoogd, met in gang van woensdag 25 april. Een mogelijke discontoveran dering was de laatste tijd wel het onderwerp van gesprek ge weest. gezien het grote verschil met de tarieven in de nabuur landen. Men beschouwt de maat regel van heden dan ook als een aanpassing, die tevens wense lijk wordt geacht om een verbe tering van" de handelsbalans tot stand te brengen. Gisterenmorgen is bij de vis- afslag in Schevening-en een steur aangevoerd. De vis, die 92 kilo gram woog, was gevangen door de bemanning van de Sch. 60, schipper Cor van der Zwan. Voor de prijs van 310,- is de steur verkocht aan de firma Hector Jansen in Scheveningen. De opperste Sowjet, 'de beide Kamers van het Sowjet-parle- ment, heeft in zijn vergadering van dinsdag een nieuw praesl- dium gekozen. Van de zestien leden van het praesidium werden er twaalf vervangen. Maarschalk Vorosjilof werd als lid van het praesidium herkozen. Na de verkiezing bood premier Chroesjtsjef het ontslag van zijn regering aan, conform artikel 70 van de grondwet. Hij werd even wel met algemene stemmen her kozen en belast met de vorming van een nieuwe regering. De lijst van de nieuwe minis- ters zal in de loop van de huidi ge zitting van de opperste Sow jet worden bekendgemaakt. Ook president Bresjnev van de Sowjet-Unie werd als zodanig herkozen. Minister van Buitenlandse Za ken Gromiko bracht in de verga dering van dinsdag verslag uit van de besprekingen in Genève over ontwapening en het verbie den van kernproeven. Het Japanse Wirtschaftswun- der is wellicht nog indrukwek kender dan het Duitse. In de laatste vijf jaar heeft de indu strie in Japan z'n produktie meer dan verdubbeld en de investe ringen in de bedrijven gaan nog steeds voort. De Japanse machine-industrie is nog ster ker gegroeid dan het gemiddel de en is in staat de modernste machines te maken, hetgeen o.a, blijkt uit de aanzienlijke export van Japanse machines, welke in 1961 een waarde van 3,3 miljard gulden bereikte. Niettemin is er ook een stijgende behoefte aan geïmporteerde machines. In 1960 had deze invoer een waarde van 1,5 miljard gulden. Hoewel de behoefte aan bui tenlandse machines zal blijven bestaan, dient er rekening mee te worden gehouden dat de Ja panse machine-industrie zelf gro te vorderingen zal blijven maken, Doot ANOB&A ,föN KZHbnra 39) (Nadruk verboden.) Deze heerlijke ochtend had bij Vera en Kurt Sonnleiter ook de wens gewekt om de hele dag naar buiten te gaan. Ze zaten samen met de beide kinderen te ontbijten. Robert en Theresia vonden het heerlijk om hier te zijn. Van Robert's gezicht week hoe langer hoe meer de bittere trek en Theresia was aller lieve ling. Als een wervelwind rende ze door het huis en keek haar „oom" en „tante" dikwijls zo ver leidelijk aan, dat het soms on mogelijk was het kind iets te wei geren. Maar dit kwam niet vaak voor, want Theresia was een be scheiden kind en ze wist heel goed wat ze wel en wat ze niet mocht vragen. Vera kon het goed met de jon gen vinden, ofschoon ze het soms moeilijk vond er achter te komen wat er nu eigenlijk in die jonge kinderziel omging. Ik wilde je vandaag iets laten zien," zei Sonnleiter tegen Vera toen hij zag dat ze allemaal klaar waren met ontbijten. ..Daar ben ik erg nieuwsgierig naar. Mogen de kinderen mee?" „Dat spreekt vanzelf. We zijn tegenwoordig weer een gezellige en gelukkige familie, is het niet, Vera?" Ze hoorde aan zijn toon dat hij werkelijk gelukkig was met de kinderen, ze hielpen hem de her inneringen aan vroeger gemak kelijker te dragen. Lachend keek ze naar Theresia en Robert. „Vlug, haal jullie dunne jassen en dan naar de tuinpoort, daar komen wij met de wagen." Toen de kinderen de kamer uit waren, keerde ze zich naar haar broer. „Weet je nu al zeker of de jon gen blijft of niet? Ik begrijp niet wat de ouders er op tegen kun nen hebben!" „Nee. jij kunt dat niet begrij pen. Vera en erg helder is het mij ook niet. Ze kunnen hem alleen maar een leven vol grauwheid en leed aanbieden, maar toch zal ik er hard voor moeten vechten. Maar in mijn hart ben ik er Van overtuigd dat het gerecht hem aan mij toe zal wijzen. Spreek er vooral niet met de jongen over en wees voorzich tig met je angst en je twijfel, want juist een jongen als Robert is gevoeliger als alle andere kin deren en hij vermoedt gauw iets. We moeten voorzichtig met hem zijn. want we weten nooit met welke middelen die ouders zul len trachten hem terug te krij gen." „Ik hoop dat alles goed gaat," zei Vera zacht, „maar laten we er vandaag niet verder over spreken. De kinderen zullen al wel staan te wachten.'' Het werd een heerlijke tocht. Theresia moest bijna de hele weg gemaand worden om stil te zit ten. zo opgewonden was ze door al het nieuwe wat ze te zien kreeg. Robert daarentegen had alleen maar aandacht voor alle handelingen die Sonnleiter met en bij het stuur maakte en nam als vanzelfsprekend alles aan wat Sonnleiter op zijn vragen antwoordde. „Waar ga je eigenlijk met ons heen?" wilde Vera weten, toen ze bij een wegsplitsing een an dere weg namen als gewoonlijk op de zondagse tochten. „Ik maak een kleine omweg. Dat is nodig voor de verrassing die ik voor je heb, Vera." „Je maakt me hoe langer hoe nieuwsgieriger. Kun je er me niet meer van vertellen?" „Ik prakkizeer er niet over, dan zou mijn verrassing niet vol komen zijn!" In de verte werd een klein bos zichtbaar; ze naderden een dorp je waarvan in de tuinen de eer ste rozen begonnen te bloeien. Daarachter verhief zich een hoge heuvel, waarop een groot land huis gebouwd was. Sonnleiter nam de straat die naar boven voerde, stopte voor het hek en stapte uit de wagen. Hij nam de sleutel in zijn hand en keerde zich om naar de anderen. „Willen jullie maar volgen?" vroeg hij en liep zonder omzien, met haastige stappen naar het hek. Vera volgde hem, maar Robert en Theresia waren hem al voor uit gehold en stonden ongeduldig voor het hek te wachten. Er schoot Vera plotseling een ge dachte door het hoofd: had Kurt er een hele tijd geleden al niet eens over gesproken dat hij eens een huis buiten wilde bezitten? Zou hij haar daarmee werkelijk willen verrassen? Haar broer had het hek intus sen geopend en stond, met de •beide kinderen tegen zich aange leund, het gezicht van Vera te bestuderen. „Wat zeg je er van. Vera? Hier zullen wij met deze kinderen en misschien ook dikwijls met an dere kinderen heel wat weekjes doorbrengen. Ik heb het erg voordelig kunnen kopen en ver zoek je samen met mij te willen kijken. Ik hoop en ik geloof dat het voor ons doel uitermate ge schikt is." „Kurt. Kurt, wat heb je dat ge heimzinnig voor elkaar gebracht! Maar ik ben er blij mee, zó blij dat ik eerst even moet blijven staan om adem te scheppen. Van overweldiging ben ik bijna adem loos!" „Dan heb ik tenminste bereikt wat ik wilde. En nu naar binnen allemaal. Entree is betaald!'' De tuin was nog een grote wil dernis. maar dat kon Vera niet schelen, dat was te verhelpen. Het huis scheen in een behoor lijke toestand te zijn. Het had negen grote, ruime kamers, twee badkamers, een keuken in het sousterrain en twee schuren. (Wordt vervolgd,) zodat het accent bij de import nog meer dan voorheen zal ko men te rusten op gespecialiseer de machines van een hoge kwa liteit en produktiviteit, die in Ja pan niet in voldoende hoeveelhe den worden geproduceerd. De belangrijkste leveranciers van machines voor Japan zijn op het ogenblik ongetwijfeld de Ver enigde Staten, uit welke landen 60% van de invoer afkomstig is. West-Duitsland is een belang rijke leverancier met 15% van de totale invoer. Engeland, Zwitser land en Frankrijk leveren resp. 8, 4 en 2%. Gezamenlijk hebben deze vijf landen dus bijna 90% van de Japanse vraag naar geïm porteerde kapitaalgoederen ver zorgd. Het aandeel van Neder land is zeer bescheidenIn 1960 bereikte de invoer uit ons land slechts een waarde van tien mil joen gulden,wat dus neerkomt op Een percentage, waar van wel als vaststaand mag wor den aangenomen, dat het voor verhoging vatbaar is. Een andere bron van inkom sten uit Japan voor de Westeu- ropese en Amerikaanse kapitaal goederen industrie wordt ge vormd door het grote aantal licentie-overeenkomsten waarbij aan de Japanse industrie „know- now" ter beschikking is gesteld. De ontwikkeling van de Japan se industrie biedt ongetwijfeld uitzichten op wederzijdse sa menwerking. De huidige stand van de wetenschappelijke rese arch in Japan staat op een zoda nig peil, dat samenwerking, met uitwisseling van gegevens, ook voor de Nederlandse industrie voordelen kan opleveren. Vroe ger had de Japanse industrie een minder gunstige reputatie. Men waakt in Japan dan ook angstvallig tegen een herleving van deze roep. De machines die vanuit Japan worden geëxpor teerd, worden aan een strenge kwaliteitscontrole onderworpen. Door middel van wetten en uitvoerende maatregelen wordt gewaakt tegen schendingen van octrooien, handelsmerken etc. Het is intussen niet uitgeslo ten dat de vraag naar kapitaal goederen in 1962 zal achterblij ven bij de „boom" van 1961. aanpassingsmaatregelen, die de Japanse regering heeft genomen naar aanleiding van het tekort op de betalingsbalans, zullen ertoe bijdragen, dat de impor ten van machines zullen afne men, zo niet in absolute, dan toch wel in relatieve zin. Al met al is het echter duide lijk, dat Japan ook voor ons land niet alleen een geduchte en ge vreesde concurrent op de we reldmarkt behoeft te betekenen. Als nieuw en groeiend afzetge bied kan het land ons econo misch ook grote voordelen op leveren. Woensdag 25 CITSLAGEN VANj Zuid I - Vierde Di nteloord—ME V C ONDERAFDELING I Eerste kla Aardenburg—Hans 1; Vogelwaarde-j IJzendijke's H. Al Walcheren—Sluiskil Res. eerste Corn Boys 3Lu<| Biervliet 2—Oostbuj Temeuzen 2Steen ge 2—Zeeland Sport I 2—Breskens 2 24. Derde klass] Breskens 3Retrs ïRetr. 2. n.o.g.) IJzendijke 2 24. Derde klass Philippine 2—Clinj Sluiskil 3H.V.V. GraauwRIA 2 82 UEFA-ieugdiJ N ederl and—Zui] 0-0 Het Nederlandse samengesteld uit sp<j tot 18 jaar. lieeft ook de wedstrijd voor de 1 van het toernooi va| pese voetbal-unie Roemenië voortreffel De ploeg kwam vooi schouwers in het Petij te Ploesti tot een 0— Luctorsucces in Door de Terneuzenl tor werd op 2e Paas nomen aan het toeri| R. K. V. Alliance te organiseerde. Zij goed uit de bus. dej poule als eerste te eii wel die plaats in de strijd aan een zijc heeft gehangen. De eerste wedstrijd Recht door Zee 2 ui was een snelle weds| in Luctor beduidend Het werd l—O door een strafworp en eveJ Tholens die met eej schot de 2e scoorde, sterker, doch kon ge| ten maken. 10 minut werd het 21 door eq schot. De tweede wedstrijt) Volt 2 uit Tilburg, was zeer slap. maat aan werd Luctor si werd na 7 minuten mej. Geene. De aar nu zeer góed en kref kans. Mej. Geene m( kwartier uitvallen bloeduitstorting in had veel invloed op want deze was daa minder. Even voor ti 20 door Huisman e| zelfs 30 door mej. die een vrije kans b De laatste wedstrijd T. O. P. 1 uit Amemi tevens de onpleziei VEEMARKT ROT Rotterdam Op de veemarkt td werden in totaal aang stuks vee, zijnde 135 en en ossen; 1482 470 vette kalveren; veren; 1998 nuchtere 13 paarden; 3 veuleil pen of lammeren55 lammeren; 16 bokke( De noteringen ware Vette koeien Vette kalveren alles per kg. Graskalveren Nuchtere kalveren Slachtpaarden 240- pen ƒ90—ƒ130; Lar —ƒ135; Kalf- en ƒ975—ƒ1275; Vare 890; Vaarzen Pinken 450—625j stuk. Overzicht: Vette voer flink, willige hai zen goed prijshoudj wat traag, prima's ring; Vette kalver kleiner, handel vlot, hoger, prima's bove Graskalveren: aan vod week, handel redelijk houdend; Nuchterel aanvoer ruimer, hand prijzen ongewijzigd; den: aanvoer als vr handel kalm. prijz Schapen en lammere als vorige week, haj prijzen onveranderd melkkoeienaanvoer handel vlotter, prijzer Vare koeien: aanvj handel goed, prijz Vaarzen en pinken; woon, handel kalmerj houdend. AARDAPPELBj ROTTERDJ Rotterdai Klei-aardappelen 33 voor het binnenland: 'Bintje ƒ2529; 25—29. -Klei-aardappelen Furore ƒ23—ƒ29,5 Voer-aardappelen ■j Prijzen berekend -«op»-de handslsvoorwa gesteld voor de verko sumptie-aardappelen schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2