Lpend aan de schoonmaakwoede Ifoot dl KAMPEREN EN BIVAKKEREN BIM BAM BEIEREN, DE MOTTENPLAAG derne' enu IS DE MAN MAAR LUXE DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 niwoord ■nca op awensen noderne b (zaken)- n vrouw iezia SPAAR ECHTGENOOT EN KINDEREN van de week EEN BELANRIJK INITIATIEF Overgevoeligheid Voortreffelijk voedsel Dokter raadplegen MAAR ZULLEN WIJ ONS DAAR OOIT THUIS VOELEN 'rdag 21 april 1902 Zaterdag 21 april 1962 ien esynchro- snellingen Ie eerste), bak: Por- Weinig Dlie 1 xper lorsmeren )Km. kom raten, kom imca 1000 ijn klasse. - i r\.<u riBu Si;<SWj PARFUMERIE 5EN TEL. 2070 zakgeld t GELD! ar kWMMK Mn 1 bij ona bank rtmle whi mgdtpaarboahj— aagt, wi pr«rm« (NK oplopen toe - BOVEN HET ARDE BEDRAG IOCMNLMNI „TERNEUZEN** miminniamc JZMNs WAUmMATT NOOROSTftAAT Dat prettige zachte weer, dat heldere lentezonnetje Ineens verdragen ze dat smerige stoepje niet langer en die vuile ruiten ook niet. Daar moet iets aan gebeuren, daar gaan ze iets aan doen. De gang moet ook nog eens goed geschrobdde vloeren moeten intensief gedweild. En eenmaal aan het zemen en poetsen, aan het schu ren en aftappen, ontdekken ze hoe langer hoe meer din gen die nodig moeten worden gedaan. Er is een algemene vernieuwing in de natuur en ook in de woning willen ze het een en ander door iets frissers gaan vervangen. Geen kruid voor gewassen., Kent u deze ziekte? Haar naam is schoonmaakwoede. Het is een onontkoombaar iets dat een mens zo maar ineens overvalt. Daar is geen kruid ter genezing voor ge wassen. Iedere vrouw, of ze wil of niet. moet haar tol betalen en dan gaat 't wel weer eens over. Maar dames, wilt u er bij dat tol betalen aan denken dat u niet helemaal alleen op de wereld bent? Er zijn ook nog huisgeno ten. Laat de offers die zij aan al dat schoonmaken moeten brengen, niet al te groot wor den. Zorg dat er voor hen nog leefmogelijkheid in huis overblijft. Schade aan de goede har monie in het gezin is een veel te hoge prijs voor een met bezemen gekeerde wo ning. Geen zieke huisvrouw Knap om te beginnen uw familie niet op met een zieke huisvrouw. In dit nog onbe stendige weer ligt u ziek in bed voor u 't weet. Want u loopt zonder erg in de tocht, Als inleiding tot het Paasme- nu zou men terecht ontboeze mingen over Pasen mogen ver wachten, maar ditmaal willen we eens verder kijken dan Pasen, n.l. naar de dag, waarop we met de brokken zitten. De brokken brood namelijk, die als stille ge tuigen van overvloedige maaltij den en veel gesnoep nu op de asbak liggen te wachten. Want daarin zullen ze straks wel weer verdwijnen en dat is toch eigen lijk heel erg jammer en zelfs dom, want met behulp van die resten brood zouden we nog ge rechten kunnen maken om van te watertanden. Twee prvan vindt u op onderstaand week- menu en hebt u daarmee nog niet al uw brood weggewerkt, maak dan van de rest van die heerlijk croquante gebakken kaasboterhammetjes. Ie Paasdag. ZONDAG: Eiertoastjes met ra dijs gegarneerd, gehakte biefstuk, spinazie, aardappe len, caramelpudding (opge spoten met slagroomnestjes, waarin een paar suikereitjes worden gelegd). 3e Paasdag MAANDAG: Tomatensoep, oeufs a la suisse, aardappelpuree, veldsla, grapefruit met slag room en een geconfijt vruchtje. DINSDAG: Gehakt, andijvie, aardappelen, twee kleuren vla. WOENSDAG: Juliana-pasteitjes, spinazie, aardappelen, appel- yoghurt. DONDERDAG: Irish stew, broodschotel met rabarber. VRIJDAG: Rijst, garnalen ra- goüt, gemengde sla, gebak ken griesmeelplakken, óf omelet champignons, rijst, tomatensaus, gebakken griesmeelplakken. ZATERDAG: Dikke macaroni- soep met kaas. fruitsla. RECEPTEN: ÜEUFS A LA SUISSE 4 eieren, 2 eetlepels room, 100 gram kaas, 50 gram roomboter, peper, zout. In een ondiepe vuurvaste scho tel de boter laten smelten. De in plakken gesneden kaas erin leg gen, zo, dat de bodem er juist mee bedekt is. Voorzichtig de eieren breken en zonder de dooi er te beschadigen in de schotel laten glijden. Wat zout en peper erover strooien en dan alles met de room overgieten. Over de room nog wat geraspte kaas. die van de voorgeschreven hoeveel heid is achtergehouden, strooien De schotel 10 minuten in een hete oven zetten. .JULIANA PASTEITJES Blokjes oud brood (3 cm dik 5 cm breed en 7 cm lang) van boven een rechthoekige inker ving geven en daarna aan alle kanten in boter goudbruin bak ken. Het ingesneden kapje eraf lichten en de broodjes voorzich tig uithollen. De pasteitjes vul len met een kaasragoüt, het kapje er weer op leggen en het gerecht heet opdienen. voor u 't weet bent u buiten zonder mantel: daar kunnen verkoudheid, griep, en long ontsteking uit voortkomen. Daarom is er voorzichtig heid geboden bij het stofdoe ken uitslaan, dekens kloppen, gewassen gordijnen aan de lijn hangen. Daarom is er overleg nodig bij het „alles te gen mekaar openzetten", om dat de boel per slot van re kening toch eens luchten moet. Maakt u zich verder bij dit alles niet veel te moe en zorgt u er voor om in de schoonmaaktijd niet te laat naar bed te gaan. Geen geïmproviseerde maaltijden Uw echtgenoot die de hele dag heeft gewerkt moet bij zijn thuiskomst aanspraak op enige gezelligheid hebben. Kan hij nog ergens te recht? Ontvangt u uw man dan niet in onverwarmde kamers, die naar boenwas ruiken en waar hij geen as mag mor sen. omdat alles „nu schoon" is. Onthaalt u hem niet op open ramen, waardoor de voorjaarswind naar binnen giert. Zet u' hem geen geïm proviseerde maaltijden voor. Zorgt u ervoor dat u .er zelf niet als een vogelver schrikker uitziet met verwar de haren en kringen onder de ogen. Dat is geen vernieu wing De kinderen vinden het na tuurlijk prachtig als de hele boel eens op zijn kop staat, maar zij kunnen uw goede zorgen niet ontberen. Geen thee en geen koekjes Ook in de schoonmaaktijd kunnen kinderen met nette voeten thuiskomen, ook in die periode moeten ze ergens huiswerk kunnen maken. Zeg niet tegen de kinderen dat er „vandaag" geen thee gezet wordt, dat er „vandaag" geen koekjes zijn, laat hen nu niet door al dat geploeter tekort komen. Met een beetje overleg en een beetje zelfbeheersing kan het allemaal toch nog wel aardig opknappen en dan tot ieders tevredenheid. (Nadruk verboden) ONDERRICHT OVER Aan de bonafide kampeerbedrljven in ons land is door provincie of gemeente een exploitatie-vergunning uitgereikt. Als regel zijn deze vergunningen verstrekt op advies van de Nederlandse Kampeerraad. Aan deze vergunningen zijn voorwaar den verbonden. De Nederlandse Kampeerraad heeft daardoor de mogelijkheid te adviseren' bepaalde verbeteringen aan te brengen, eventueel een vergunning in te trekken. Ten aanzien van de gebruikers verstrekt de Nederlandse Kampeerraad gegevens voor betrouwbare adressen. Voor wie daar belang bij heeft is het misschien prettig om te weten dat geschreven kan worden naar Emmalaan 11, Amersfoort. Minimumeisen Wij zouden daarbij willen aan tekenen dat bovengenoemde Kampeerraad met het adviseren tot 't afgeven van vergunningen uiteraard niet verder kan gaan dan het stellen van zekere mini mumeisen, wat de terreinen en de onderkomens betreft. Hoe belangrijk dit voor de al gemene hygiëne en daarmee voor de individuele gezondheid ook moge zijn, van minstens even grote betekenis is het hoe de kampeerders vaak nog schoolkinderen zich ter plaat se gedragen. Wassen de jonge kampeerders zich voldoende? Maken zij geen veel te vermoeiende tochten? Ge nieten zij voldoende nachtrust? Hebben zij voldoende toezicht nu het wakend oog van de ou ders ontbreekt? De tekenleraar. Daar kan noch de Kampeer raad, noch een andere centrale instantie de verantwoordelijk heid voor op zich nemen. Dat is de taak van jeugdleiders, leer krachten, studenten en anderen die zich met jeugdwerk bezig houden. Zodoende moeten ouders er steeds maar weer op hopen, dat hun jongens en meisjes, die mee doen met schoolkampen, buiten- weken, zeilvakanties en trek tochten weer heelhuids in de fa miliekring terugkeren. Want wat kunnen zij in dit op zicht nu verwachten als een te kenleraar, een banketbakker uit een buurtwinkel, een student in de wiskunde er plotseling met twintig of dertig kinderen op uit trekt? Kletsnatte voeten De meeste ouders weten maar al te goed hoeveel er komt kij ken om thuis de eigen kinderen in een goede konditie te houden als de één niet juist lelijk loopt te hoesten, heeft de ander wel weer een jeukende huiduitslag. D&n komt er weer iemand met kletsnatte voeten thuis, dan ligt er iemand in bed tot diep in de nacht te lezen, dan wil er weer iemand met heel erg ongewas sen handen aan tafel eten. Er komt wel het een en ander bij kijken om een grote groep kinderen goed te leiden. Allerlei jeugdige personén gaan immers lekker gek doen omdat ze "uit" zijn, bovendien worden ze erg druk door elkanders aanwezig heid. Deskundige voorlichting Het komt ons daarom bijzon der nutig voor dat de Nederland se Kampeerraad het initiatief genomen heeft tot het instellen van een instituut dat zich bezig zal houden met het geven van theoretische en praktische voor lichting en instruktie over het kamperen (het overnachten in HET WORDT WEER TIJD VOOR EIEREN! De kippen doen weer flink hun best De paashaas zorgt weer voor de rest Wij mensen hoeven maar te eten Om Holle Bolle Gijs te heten! Maar: 't is niet goed voor iedereen Sommigen nemen er beter geen. Lijders aan vetzucht moeten zich met Pasen beslist niet aan het eten van eieren te buiten gaan. Een ei per dag kan voor zulke per sonen echter geen kwaad. Integendeel: in de meeste vermagerings- diëten wordt juist dagelijks een ei voorgeschreven. Het eiwit ver schaft immers stoffen die voor de opbouw van de lichaamscellen en dus voor het behoud van de gezondheid onontbeerlijk zijn. Korpulente mensen moeten echter nooit uit het oog verliezen, dat eierdooiers veel vet bevatten en dat bij het nuttigen van veel eieren, ook veel vet wordt opgenomen. Bij sommige mensen bestaat er een overgevoeligheid tegen het een of andere voedings middel: soms zijn dat aard beien, soms is er een allergie tegen mosselen. Zulk een allergie komt ook voor tegen kippeëiwit. Het eten van een ei wordt dan ge volgd door heel onplezierige verschijnselen. Meestal zijn dat jeukende urticariabulten, door het pu bliek netelroos genoemd. Wanneer iemand van zich zelf weet dat hij zulk een overgevoeligheid bezit, doet hij er vanzelfsprekend ver standig aan in het geheel geen eieren te gebruiken, al thans geen kippeëieren. Mensen die niet aan zulk een allergie en die ook niet aan vetzucht lijden, kunnen als regel zonder een enkel bezwaar genieten van een smakelijk gekookt, gebakken, geklutst of als omelet ver werkt ei. Ook voor een aantal zieken vormen eieren een voortreffe lijk voedsel. Bij patiënten met weinig eetlust kan men vaak onop gemerkt wel een eitje in de een of andere vorm naar bin nen krijgen. Vermengd met betrekkelijk kleine hoeveelheden vloeibare of vaste kost wil zo'n „ver stopt" ei er ook wel in bij zie ken die helemaal geen trek hebben. Er komen echter ziekten voor waarbij men voorzichtig moet zijn met dierlijk eiwit van elke soort. Zulks kan b.v. het geval zijn bij nierziekten en bij verhoogde bloeddruk. Het is de behandelende ge neesheer die in dergelijke ge vallen moet uitmaken of het extra eitje met Pasen al dan niet kan worden toegestaan. dr. H. W. SCALONGNE. tenten) en bivakkeren (het over nachten in jeugdherbergen, jeugdhuizen, kamphuizen, kam peerboerderijen e.d.). Aanleiding tot de instelling van dit instituut was de overweging, dat allerlei jeugdgroepen er in steeds toenemende mate kampe rend op uit trekken, waarbij evenwel door gebrek aan erva ring en gebrek aan kennis van een kamp in verschillende ge vallen niet datgene terecht komt wat men er eigenlijk van had verwacht en een goede kamp sfeer niet werd bereikt. dr. ALFREDA BRIEDÉ. „De mot" ontwaakt binnen kort weer, om het moeder de vrouw eens lekker lastig te ma ken en de heer des huizes op nieuw een financiële schade te berokkenen. Motten zijn stiekemerds. Ze besluipen ons dikwijls zonder dat we er erg in hebben en het vervelende is, dat 't al te laat is als we er erg in krijgen. We die nen ons daarom te beperken tot maatregelen die erger voorko men. Wilt u de mot inclusief de tapijtkever, de grootste vijand van wol en bont, met succes kun nen bestrijden, dan dient u toch iets te weten omtrent z'n wape nen en z'n methode van aanval len. WAT ZIJN MOTTEN? Motten zijn insecten, behoren de tot de grote groep der kleine vlinders. Er bestaat een zeer groot aantal soorten. Vijf van deze veroorzaken in ons goede landje schade aan wollen goede ren. De bekendste soort is wel de alom bekende klerenmot, de vlin dertjes van deze soort zijn goud kleurig. De tapijtmot en de pels mot zijn veel minder algemeen, doch niet minder berucht. Het vlindertje van de pelsmot lijkt op dat van de gewone kle renmot, maar is meer bronskleu rig. Het vlindertje van de tapijt mot is groter dan de twee ge noemde, maar vertoont een op vallende tekening aan de voor vleugels. De voorkant van de vleugels is donker; de achter kant is licht van tint. Lang niet alle motachtige vlin dersoorten zijn klerenmotten Vliegen en muggen die onze ge opende ramen binnenvliegen, zijn de vervoerders van allerlei vlindersooi-ten. Ze lijken inder daad op de klerenmot, maar ze zijn totaal onschadelijk voor wol enz. Vlindertjes van onze kleren mot zijn onschuldig en onscha delijk, omdat deze in 't geheel niet eten. Hun enige taak gedu rende hun kort bestaan is: zich te vermenigvuldigen. Het is dus wel nuttig ze te vernietigen! DE BOOSDOENERS Uit de motte-eieren komen larven te voorschijn. Deze larven zijn ware veelvraten, ze vreten zoveel van onze wol dat ze, als ze volgroeid zijn, bijna het 300- BIJ DE VROUWEN VAN TEHUANTEPEC Wanneer we in de wereld eens om ons heen: kijken, dan is het eigenlijk maar een bedroevende geschiedenis. Wij vrouwen lopen er in mee, maar in wezen hebben we nog maar weinig te vertellen in deze typische mannenmaatschappij. Goed we mogen stemmen, maar dat is nog niet eens in alle landen het geval. Overal trekt de, man aan de touwtjes en we zien de resultaten om ons heen. Of wij vrouwen, wanneer wij het voor het zeggen zouden heb ben, het er beter af zouden brengen, en een wereld zouden kunnen creëren waar meer harmonie en een aangenamer leven mogelijk zou zijn, is iets dat niet te bewijzen valt, maar de mogelijkheid zit er in, zeker wanneer we kijken naar het kleine wereldje van de vrouwen van Tehuantepec, een klein plaatsje ergens in Mexico, waar het precies de omgekeerde wereld is enwaar alles prach tig op rolletjes loopt, waar geen ruzies, geen misdrijven en geen bureaucratie voorkomen en dat alles als gevolg van vrouwelijke intuïtie en improvisatie. Een wereldje waar de vrouw de toon aangeeft en de mannen niets meer zijn dan gedweeë kerels, die tegen het vrouwelijk gezag niet in opstand durven, of.„. willen komen. Want het leven in Tehuantepec is goed! (Nadruk verboden.) Het heft in handen Hoe is dat mogelijk? De oor zaak ligt in een lang verleden, toen de mannen nog de baas wa ren en zij vele oorlogen voerden, oorlogen waarin zoveel mannen werden gedood, dat ze bijzonder schaars werden. Het gevolg was, dat noodgedwongen de vrouwen van Tehuantepec wel het heft in handen moesten nemen. Man nen werden een soort importar tikel, al dan niet met vergun ning. En de vrouw is zo het mid delpunt van heel het maatschap pelijk leven geworden. Of de natuur daar nog aan meegewerkt heeft? Inderdaad, terwijl de vrouwen allen stevig, knap en robuust zijn, steken de lelijke, kleine miezerige kereltjes er sterk bij af. Het zijn pantof felhelden in optima forma. De vrouwen van Tehuan tepec weten er een prettig leven van te maken. Zij doen het werk op alle terreinen. Zij drijven de negotie, zij werken op het land, kortom zij nemen maatschappelijk de plaats van de man geheel in, maar daarnaast doen ze ook het vrouwelijk werk, want zo is het vanaf die oude tijden geweest, ze moesten het toch indertijd zonder mannen doen. De man is een luxe. Hij doet niets, luiert de hele dag en is volkomen afhankelijk van de vrouw. Een enkele man werkt op het land, doch slechts wanneer zijn vrouw het goed vindt. voudige wegen van wat zij bij hun geboorte wegen! Ze zijn dan zo doorvoed dat zij gedurende het popstadium en als volwassen vlinder helemaal niet meer behoeven te eten. In deze tijd kan het wijfje bovendien nog haar eieren leggen. Wij spraken hierboven van mottenplaag in 't voorjaar, maar geheel juist is dit niet, er komen gedurende het gehele jaar eier- leggende wijfjes voor! Niet alleen wollen stoffen eten ze. Natuurzijde (ook een eiwit} stof) is evenmin veilig voor deze insecten. Ook kunstzijde, cello) faan, papier enz. tasten te aan. Ze kunnen zich echter niet voe: den met deze stoffen, ze volstaan er mede ze te beschadigen. UITKLOPPEN EN UITBORSTELEN De eitjes zijn weliswaar wat kleverig als ze gelegd worden; maar ze zitten met erg vast op de stof. Door kloppen en uitbor stelen kunnen vele aanwezige eitjes inderdaad worden verwijl derd. Die eitjes zijn ovaalvormig; ongeveer een halve milimeter, lang. Ze gelijken wel wat op wit-! te speldeknopjes. Uitwerpselen van de -larven) zijn groter, korrelvormig ook,' onregelmatig van vorm en bijna' steeds van dezelfde kleur als 't weefsel, waarvan de dieren ge geten hebben. De korreltjes zijn droog en hard. Als u een weefsel waarop zich mottenlarven bevinden, flink uit schudt boven een stuk papier (buiten werken natuurlijk) zal het u opvallen dat de dieren alle in de zelfde richting wegkruipen, en wel van het licht af, waaruit u kunt opmerken dat de dieren een hekel hebben aan licht. Dat is hun instinct, want ze hebben in 't geheel geen ogen. Een langdurige sterke belich ting betekent zelfs hun dood. Dit alles moge voor u een reden zijn uw kledingstukken te luchten op een heldere zonnige dag, dan vangt u de meeste. SPEKJE VOOR HUN BEKJE Bewaar nimmer ongewassen stoffen in een kast of kist, deze zijn n.l. „spekje voor hun bekje", vooral de vuile plekjes. Dit is niet toevallig zo. In voorhistori sche tijden bestonden er wel motten, maar was er geen tex tiel. De dieren leefden toen vari haren en veren van gestorven dieren. De dieren hebben juist als de mensen behoefte aan vi taminen, hoofdzakelijk vitamine B. Het is wel nuttig motwerende middelen te gebruiken, maar be paald nodig is dit niet als u er voor zorgt, dat de dieren geen rust krijgen. Klopt u en lucht u uw kleren dus geregeld en hang ze vaak in de zon. Niettemin is het gebruik van motwerende middelen zeker aan te bevelen, niemand van ons is in staat elke maand opnieuw de kasten leeg te halen en de in houd te kloppen en te luchten. Naftaline en kamfer zijn nut tige bestrijdingsmiddelen, maar moeten worden gebruikt in goed gesloten ruimten. Mottenballen oefenen de mees te werking uit als ze worden ge stampt, zodat het poeder kan worden uitgestrooid op een zo groot mogelijk oppervlak. Wollen goederen zijn niet meer beschermd tegen mottenvraat als ze uit de gesloten ruimte worden gehaald. De insectenspuit kan altijd- goede dienst bewijzen, omdat de vloeistof vrij diep in het weefsel doordringt. Regelmatige behan deling is en blijft noodzakelijk. De leek moet nimmer over gaan tot het zo gevaarlijke blauwzuurgas. De bestrijding hiermede dient hij over te laten' aan de vakman. Tot voor enkele jaren bedroeg de schade veroor zaakt door motten (over de ge hele wereld) vele honderden miljoenen guldens. De industrie gaat er tegenwoordig dikwijls toe over, de goederen motvrij te maken met middelen die na uit gebreide studie zijn verkregen.' Afgezien hiervan behoort het toch tot de taak der huisvrouw met onvermoeide ijver door te gaan met de bestrijding der mot ten; zij maken daarbij een ver standig gebruik van de vele en prachtige hulpmiddelen die de moderne wetenschap en industrie haar ter beschikking hebben ge steld. In de handel zijn vele en veler lei middelen verkrijgbaar, alle voorzien van een gebruiksaanwij zing die waard is te worden ge lezen en opgevolgd. J. HOLTSLAG. (Nadruk verboden.) Feest.voor haar Bij al dat harde werken weten de vrouwen van Tehuantepec Let leven toch aantrekkelijk te maken. De boog kan niet altijd gespannen zijn, redeneren ze endaarom is er heel dik wijls feest. Wie er zin in heeft of na een dag van hard werken nog fut voor vindt, gaat er heen. De dames komen er prachtig opgesmukt. Met kleurige bloe zen aan, kleurige wijde rokken en linten in het haar, terwijl prachtige zilveren of gouden sie raden het geheel nog opfleuren. Op de feestjes wemelt het van mannen. Hetgeen geen wonder is, aangezien die ongetwijfeld na hun luieren voldoende energie hebben om een feest te bezoe ken. Zij moeten blijven staan. Alleen de vrouwen zitten en wel op een rij langs de muren, met blote voeten naast elkaar. De muziek wordt verzorgd door een marimba-orkest. Wan neer de muziek inzet, staan de dames op en zoeken zich een partner. Ze dansen vrolijk en gracieus. Nauwelijks is de mu ziek ten einde, of de mannen groepen bijeen en staande wach ten ze totdat het de dames be haagt hen te vragen. Ze staan daar en krijgen niets, geen ver snaperingen, geen dronk, terwijl daarentegen de dames volop het goede der aarde genieten. Ze drinken een pittig glaasje, snoe pen en eten, en roken hun zware sigaren. En wanneer het feest diep in de nacht ten einde is, dan schommelen ze naar huis.(Nadruk verboden) Wat is nu beter? Het is een merkwaardig we reldje, waarin wij ons als vrouw( misschien niet helemaal prettig zouden voelen, want al gaat het daar in Tehuantepec nu nog zo goed, ergens zouden de meestert van ons toch deze lelijke, mieze) rige, nietsdoende mannetjes te) genstaan. Een man moet toch een man zijn in onze ogen,1 maardat houdt weer in,j dat hij dan op de een of andere manier de leiding neemt, met al le gevolgen van dien! Het is een lastig probleem. Maar de vrouw die er hier gej noeg van heeft, weet in ieder geval waarheen ze moet gaan om een echte vrouwenmaat schappij te vinden, waar de vrouw de baas is en de man niets, maar dan ook helemaal niets te vertellen heeft. ELLY MARTINS.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7