Vreemde PAASDATUM EIEREN IN HET GRAF WIE WOONT WAAR? Een gezellige Paasdis Zaterdag 21 "april 1962" DE VRIJE ZEEUW PagMa T Vroeger sprong men wel eigenaardig met eieren om en eieren in de akker 22 APRIL IN PLAATS VAN. 25 MAART 1962 Er is iets geks aan de hand met de J paasdatum van 1962. Het verschijnsel is een nieuw pleidooi voor de kalenderhervorming van professor Van den Bergh, waardoor deze abnorma liteiten tot het verleden zouden behoren. De paasdatum zou dan steeds op een zelf- de dag vallen. Dit jaar worden ons, wat de paasdatum betreft, vier weken door de neus geboord, want Pasen valt in 1962 op 22 april, terwijl, vol gens de strenge maanregel, Paaszondag op 25 maart had moeten 'vallen. De oude regel stammend uit de Oosterse landen is dat Paas zondag moet vallen op de eerste zondag die volgt op de eerste volle maan, nadat de zon het zogenaamde lentepunt heeft bereikt. Dat wil zeggen het ogenblik, waarop de zon weer in het zuivere oosten opkomt en in het zuivere westen ondergaat. Dat is op 21 maart. Van dat lentepunt af gerekend, verschuift het punt van op komen van de zon geleidelijk naar het oosten, totdat het op 22 juli weer in omgekeerde richting gaat verschuiven. Op 22 oktober is de toestand dan weer gelijk aan 21 maart. Als de lente in het land is, de son eindelijk kracht krijgt, de bollen en de bongerds bloei ep, is het eerste partje van het jaar er al weer af. Dan gaan wij aan Pasen denken-. Hoe zullen wij er dit jaar iets gezelligs van maken? Met het woord Pasen denken wij ook aan paaseieren en paasbrood. Om Pasen te veraangenamen, beginnen wij met een gezellige paastafel. Het mooiste witte tafellaken wordt opgezocht en daarop komen het zondagse servies en? bestek. Verder wordt de tafel versierd met een pol met bloem n of drijfscha- len met bloemetjes. Een mandje of schaaltje met gekookte eieren opgemaakt met takjes van bloemen of bla deren naar eigen idee. Om de tafel verder te completeren, hechten we er een lint of koord omheen, hier en daar met strikken, kleur geel of lila, eventueel zacht blauw. Geel op wit is erg mooi voor Pasen, neem echter .geen groen of rood, want dat geeft een kerst-idee. Nu meten wij de eieren gaan versieren: met papier, kleurkrijt, waterverf en lijm bereiken we heel veel.-.U,kunt de eieren als kopjes versieren. De ten geven we èen kroontje op hét hoofd. Het kroon tje is geheel van papier, u kunt daarvoor een ge kleurd stuk papier nemen, niet te dun, want dat valt om. U kunt de kopjes ook pruikjes geven en wel van watten in gekleurd inkt gedoopt, maar de pruikjes kunnen ook van gekleurd papier gemaakt worden, waarbij we met de schaar er krullen en lokken in kunnen knippen. Dan krijgt het kopje nog een kraag, ook alweer gekleurd papier en naar eigen fantasie, hetzij geplooid, of zo'n grote middeleeuwse kraag. Een geplooide kraag is ge woon een rechte reep papier in harmonika vou wen en dan aan één kant op een stukje papier ge plakt. Bakkebaardjes en dergelijke kunnen van gekleurd papier of watten worden gemaakt, even als snorren en baarden. Weet U, dat een ei heel goed blijft staan op een randje golfkarton? Dan eerst het karton mooi kleuren en daarna op maat cfiehtplakken of afspel den. De staanders waar de eiren op komen te staan, kunnen tevens dienst doen als kragen. Het kunnen hoge staande kragen worden, maar ook platte, liggende. De kragen kunt u nog verfraaien door er met inkt of kleurkrijt op te tekenen. Dat eieren versieren is een werkje, dat u prach tig samen met de kinderen kunt doen. Ze zullen er werkelijk verrukt van zijn. Het versieren van de tafel doet u uiteraard zelf, of hoogstens met assistentie van de oudere meis jes. Het sieren van de tafel met takjes en bloemen moet met smaak geschieden. Niet teveel, want elke overdaad schaadt. Hier en daar wat bloemetjes en dan liefst klein en met korte steeltjes, geeft uw paastafel een waar feestelijk aanzien. Heus, maakt u er dit jaar eens wat werk van. U zult eens zien welk een voldoening het u schenkt, wanneer de huisgenoten opgetogen zijn over het resultaat. Het geeft iets feestelijks en dat mag toch echt wel met Pasen! Eigenlijk 25 maart Een blik in uw zakagenda toont aan, dat de eerste volle maan van 1962 valt op 21 maart en de astro nomen kunnen U op hun woord verzekeren, dat dit geschiedt op een ogenblik, waarop zes uur zijn verlopen na het bereiken van het paasdatum bepalende lentepunt. Pasen zou dus dit jaar volgens de astronomische gang van zaken moeten vallen op de eerste zondag na 21 maart, dat is op 25 maart. Desniettemin vertelt de ka lender ons dat het eerst op 22 april Paaszondag is, zodat we nu, inplaats van een vroege, een late Paas hebben. Pasen is het feest van de bevrijding en als zodanig door de christe nen al in oude tijden gevierd. Evenals het Joodse Pascha duurde die viering oorspronkelijk acht dagen. De dag der opstanding verving als rustdag de Joodse sabbaten werd als zondag de eerste dag van de week. Sinds het begin van de derde eeuw gold Pasen als de doopdag. Het feest begon met het ontsteken van het licht, het symbool van de verrézen Christus. Volgens de Romeinse ritus wordt er een grote paaskaars aangestoken, die blijft branden 4ot Hemelsvaart dag. Verschillende gebruiken, zoals het zoeken en eten van kren tenbrood e.a., zijn herinneringen aan het oude Germaanse lente feest. door W. VOGT Hoe komt dat? Om de oorzaak te vinden van deze afwijking moeten we terug gaan tot het Concill van Nizea in het jaar 325, als gevolg waar van de Paus besliste, dat het ogenblik van aanvang van het Paasfeest niet zou worden ge steld volgens de strenge astrono mische loop van de maan rond om de aarde, doch volgens een gefingeerde, zogenaamd cycli sche. Tussen de echte en de cycli sche omloopperiode kan een volle dag verschil ontstaan. In 1962 is dat verschil tussen de echte en de cyclische omloop période ongeveer zes uur, dat wil zeggen dat het vollemaansogen- blik van Nizea net even valt vóór het lentepunt. We moesten dus op de volle maan wachten van 20 april. Dat was Goede Vrijdag. De eerste zondag na 20 april is 22 april. Dat wordt dus onze Eerste Paas dag. Twee voorbeelden van de voor- jaarscollektie van de Parijse mode-ontwerper Jean Barthet Links: „Champagne Matte", een klokhoed met een voile, afge- ZONNEBAD EN VRUCHTBAARHEID De Palmpaas viering is een oud gebruik. Hier is veel over geschreven en het is niet te verwonderen, dat de onder zoekers over de oorsprong en betekenis vaij deze wel zeef oude folklore het niet in alle opzichten mét elkaar eens zijn. Wij zullpn daarom niet op de verschillende theorieën ingaan. Het staat intussen wel vast, dat wij in de palm- paasviering een lente-gebruik moeten zien. De 'vorm van palmpaas en de attributen die bij de vervaardiging wor den aangewend, verschillen sterk. De meeste onderzoekers zien in de palmstokken een miniatuur meiboompje, sym bool van een ontluikende len te. Het groen, dat ter versie ring wordt gebruikt, is bij voorkeur van de buxusboom- pjes, of de taxusboom, welke laatste nog wel bij oudsaksi- sche boerenhuizen wordt aan getroffen. Doch ook denne- groen, hulsttakjes en ligus tertwijgen worden gebruikt, wat er maar ter plaatse voor handen is. De broodkransen of krake lingen zijn een nabootsing van het wentelende zonnerad. Dit rad werd in de lente rondgedragen om de zon bij haar herrijzenis op gang te helpen. In het haantje, dat er vaak bij wordt meege voerd, moeten we het sym bool van de vruchtbaarheid zien. Het is heel goed moge lijk, dat eertijds een haan aan de geesten van de vrucht baarheid werd geofferd. Ten slotte is het ook de haan, die de zon bij het' krieken van de dageraad met gekraai be- -groet.... JTTTir-^ I— werkt met een brede band met een bloem. Rechts: „Fernand", een gevloch ten hoed, met een „band" van ge wonden koord. De palmpaasviering bestond in haar oervorm reeds vóór de kerstening van ónze lage landen. Later werd er de her innering aan verbonden van de intocht van Christus in Jeruzalem en Zijn opstan ding. Het licht der wereld, dat de duisternis overwint. Het eieren-eten Het eieren-eten met Pasen is ook een oeroud gebruik en gaat terug tot een 300 jaar vóór Christus, toen men het legprodukt der hoenders nog beschouwde als een teken van vruchtbaarheid, dat po tentiële wonderkachten be vatte. Zo is het ook te begrijpen. dat men doden eieren meegaf: in het graf. Uit de PhoenF cische graven zijn heel wat' eieren opgegraven. De wonderbaarlijke leven brengende kracht van het ei i zou op onbezielde dingen over te brengen zijn, vandaar dat de boer wel eieren in de akker begroef of onder het zaaiko-' ren eierschalen mengde. Bo-' vendien had het ei volgens' het bijgeloof afwerende' eigenschappen tegen ramp,' ongeval en ziekte. Onze kerkvaders kersten den het heidens gebruik van' eieren-eten op Pasen. Voort aan zou het een symbool zijn' van nieuw ontwakend leven,; symbool van de opstanding: van Christus. „Aflaat-eieren" waren eie-; ren, welke op Witte donder-, dag of Goede Vrijdag waren' gelegd. De geestelijkheid ver strekte ze tot aflaat. De kleur der „heidens" gebruik te eieren was rood (tot eer van Donar) en geel (ter ere van de lentegodin). Na de kerstening gebruikte men echter alleen zwart, wit en' paars. Men gaf ze kleur van' het kazuifel dat de priester, droeg op Palmzondag, Goede Vrijdag en Pasen. dr. ALFREDA BRIEDÉ. (Nadruk verboden.) (Nadruk verboden) ELLY MARTINS Als het even lichamelijk en materieel mogelijk is, gaat ook de bejaarde met vakantie. Onder bejaarden verstaan wij per sonen die de 65-jarige leeftijd gepasseerd zijn. En waarom zouden zij dit niet doen? Zolang de mogelijkheid er is, moe ten zij er gebruik van maken, want velen van hen hebben vroeger veel gemist. Toen zij nog jong waren, was er in de regel niet zoveel gelegenheid tot het houden van vakantie, hetzij dat het recht op vakantie toen nog niet zo geregeld was als dit thans het geval is; hetzij omdat reizen ook toen reeds (veel) geld kostte en dit geld er niet was, omdat de kinderen groot gebracht moesten worden en het zo'n dure tijd was. Voor veel bejaarden zal het ook nu nog wel be zwaarlijk zijn de contanten voor een vakantie bij elkaar te krijgen, want het is slechts voor een betrekkelijk gering aan tal van ons miljoen bejaarden zo, dat ze nog in actieve (loon- dienst zijn en dus voor vakantietoeslag in aanmerking zullen komen. Van de A. O. W. kunnen zij onmogelijk een bedrag wegleggen, waarvan zij op redelijke wijze met vakantie zou den kunnen gaan. Toch zullen vele bejaarden hun uiterste best doen om, al is het slechts op bescheiden wijze, met va kantie te kunnen gaan. Is dit gelukt, dan kunnen de voorbe reidingen worden getroffen. WAT ZEGT DE DOKTER? Een van de eerste dingen die de bejaarde dient te doen, is even de vakantieplannen met zijn huisarts te bespreken. Hij zal het met ons eens zijn, dat vakantie nu eenmaal niet alleen ontspanning, maar eveneens inspanning en soms geen geringe, betekent. Een eerste vereiste is dus, dat de lichame lijke conditie goed is, want anders kunnen we er beter niet aan beginnen. De bejaarde man moet niet alleen aan zichzelf denken, maar indien hij gehuwd is, moet hij er ook zeker van zijn, dat zijn echtgenote tegen de inspanning van de vakantie bestand is, want anders kan de vakantie beter worden uitge steld. -Bejaarden doen ej: goed aan geen bergachtig oord als va- kantiedeel te nemen. De inspanningen kunnen te groot wor den. Het is zelfs mogelijk, dat de vakantie in zo'n geval goed verloopt, maar in de regel komen de narigheden pas achter af Van het hart wordt tijdens zo'n bergvakantie bijzonder HALLO, beste jongens en meisjes, wat gaan jullie doen in de grote vakantie? Wat zeg je, nog niet over nagedacht? Maar vader en moeder zullen toch wel weten, waar ze dit jaar eens naar toe zullen gaan? Wat zal het worden een dagje naar de dieren tuin, een keertje naar het strand en natuurlijk zo vaak mogelijk naar de speeltuin. Zet 'm op. Maar als onze ouders een grote reis gaan maken, dan willen wij mee. We willen ook wel eens wat van de wereld zien. Dat is heel goed voor onze aardrijks kundeles. Want, zeg nou zelf, wat hebben wij aan dikke en magere stippen op een blinde landkaart. Dan tasten we werkelijk als een blinde rondZien moe ten we die plaatsen. En als we goed rondgekeken heb ben in zoveel mogelijk bin-, nen- en buitenlandse land-' kaartstippen, dan vergeten' we nooit meer waar ze lig gen, hoe die landen er uit zien, hoe de mensen daar leven en werken. Dan ste ken we ook nog wat op van de taal die ze daar spreken en dan halen we straks zo maar een goed cijfer voor Frans, Duits of Engels, ja wie weet zelfs voor Spaans of Italiaans. Wat weten we eigenlijk van het buitenland? Weten jullie wel, waar ze nog bepaalde klederdrach ten dragen behalve in ons eigen landje? Weet je hoe de politie-agenten in andere landen gekleed gaan? Ja? Weet je dat werke lijk? Laat dan eens zien en geef me deze week dan eens precies op welke fi guren en welke symbolen van landen of plaatsen bij elkaar horen! Ja, dat is me wat waard als je het goed doet. Daar om een aardige verrassing voor de boste inzender, die dit puzzeltje vóór 30 april a.s. heeft opgelost. Oplos singen op een briefkaart ge adresseerd aan de Puzzel redactie van „De Vrije Zeeuw", Smidswal te Ter- neuzen. Let er op: alleen num mer en bijbehorende letter vermelden van de combi naties die volgens jou hele maal goed zijn. En dan bij ons in de bus vóór Konin ginnedag. Onder de winnaars ver loten wij 3 boeken veel gevergd en al is dit belangrijke orgaan onder normale omstandigheden in staat zijn functie keurig te vervullen, tijdens een bergvakantie zijn de inspanningen voor iemand op leeftijd zo groot, dat het .hart dusdanig extra wordt belast, dat dit nare gevolgen kan hebben, t WAT DOET HET HART? - Een mannenhart klopt ongeveer 70 maal per minuut en dat van een vrouw 80 maal: 'Als door grotere inspanning een sterkere doorstroming nodig wordt, .mogt het hart zijn pres taties vergroten. Dat kan op twee manieren gebeuren, name lijk door vergroting van het slagvolume, zodat 'per hartslag neer bloed wordt uitgeperst, of door sneller kloppen, dus een hogere frekwentie van de hartslag. Bij: goed getrainde men sen, die aan inspanning gewoon, zijn, gebeurt het eerste, n.l. vergroting van het slagvolume, bij órtgetrainden wordt de frekwentie opgevoerd. Voor bejaarden is dit natuurlijk minder wenselijk en daarom kunnen zij zich beter niet zo erg inspan nen en is het duidelijk dat er een zekere voorzichtigheid be tracht dient te worden, die al moet beginnen bij het opmaken vpn de vakantieplannen. Toch zu.len velen- graag tijdens hun vakantie heerlijke voettochten willen maken. Hiertegen be staat geen bezwaar, mits zij zich niet forceren. Men kan het vakantiegenot nog uitbreiden, door vooraf veel wandelingen te gaan maken, waardoor men enigszins getraind wordt. Natuurlijk zijn kleding en schoeisel'ir, dit verband zaken van belang. Vooral het schoeisel' speelt bij wandeltochten een belangrijke rol. Sierlijke schoenen zijn goed voor een balzaal, maar voor wandeltochten volkomen ongeschikt. We nemen uiteraard direct aan, dat de bejaarde zich niet meer zal wagen aan de echte bergsport, zodat er geen bergschoenen worden aangeschaft. Voor wandeltochten zijn gewone, stevige mak kelijk zittende schoenen een eerste vereiste. Hoge schoenen geven steun aan de enkels, ze zijn echter veel zwaarder, iets dat men op den duur zeker gaat voelen. Gebruikt u ze toch, zorg er dan voor, dat de „tong" dient te sluiten en geen plooien vertoont, die kunnen tijdens een wandeling bijzonder pijnlijke plekken op de wreef veroorzaken. Wie zich voor de vakantie schoeisel wil aanschaffen, moet sterke schoenen kiezen. Sterke, schoenen behoeven niet zwaar te zijn, maar wel water dicht en breed van neus. Indien nodig moeten er twee paar sokken tezamen in kunnen worden gedragen. BELANGRIJKE TIPS. Wat de kleding betreft, moet men de voorkeur geven aan wol of flanel. Deze stoffen nemen de transpiratie op. Kleedt u overigens niet al te dik. Voor heren een eenvoudig sport pak en voor dames een gemakkelijke jurk met een sportjasje is wel de beste kleding. Zorg er voor, dat de zakken kunnen worden gesloten. Op die manier loopt u geen risico tijdens uw vakantie de inhoud van uw zakken te verliezen. Loop niet met ongedekt hoofd in de brandende zon! Een licht en goed passend hoofddeksel, ook voor de dames, kan enorme diensten bewijzen. Raakt u vermoeid, forceert u dan niet. Gaat dan rusten in de schaduw, maar uit de wind. Voor de voeten is dan een niet te koud voetbad een ware weldaad. Geeft uw voeten ook 's avonds rust en verzorg ze goed. Wrijf ze in met kam- ferspiritus. Rust onderweg met de benen gestrekt en de voe ten hoger dan het lichaam, dus tegen een lichte helling of dergelijke. Geef aan de directie van het hotel voor uw ver trek op waarheen de wandeling gaat. Neem op uw vakantie uw ziekenfondskaart mee; informeer op 't kantoor van dat fonds wat u alzo moet doen voor dat u aan uw tocht 'begint. Treedt het euvel van blaren aan de voeten óp, gaat dan niet prikken, wanneer u er geen verstand van hebt, maar volsta met op de opengesprongen blaar een beetje jodiumtinctuur te doen en daar overheen een steriel gaasje te leggen. Laat de verdere behandeling daarna over aan een deskundige, om te voorkomen, dat u reeds na enkele dagen uw vakantie zoudt moeten onderbreken. Evenals ieder ander, dient ook de bejaarde zijn vakantie plannen te maken en daarbij rekening te houden met de per soonlijke omstandigheden. Hij moet zijn reis en zijn gedragin gen aanpassen aan de mogelijkheden. Op die manier kan de vakantie een ware weldaad zijn, waar hij bijzonder veel ge noegen aan beleeft. J. HOLTSLAG. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 11