I I Op 8 mei a.s. Koninklijk bezoek aan Zeeland De terugkeer van Tsjombe s.s. „Zuiderkruis" met 865 militairen vertrokken naar Nieuw-Guinea 111,95 De Sowjet-Unie aanvaardt het acht-landen memorandum Het rapport-Vaes Damespantalons „EIGEN HAARD" VRIJDAG 20 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5579 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER GHANESE EX-MINISTER UIT HUIS GEZET Mededeling DE BESPREKINGEN IN GENEVE ZON- en MAANSTANDEN KONINKLIJK GEZIN BEZOEKT DRIE PROVINCIALE HOOFDSTEDEN Het vergaan van de „Dara" MONACO onderdag 19 april 1962 A', k rA'//y/////sssv v//x-y/////:y y'''/ 'Wmm. '/A'''''///, Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h. Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op 8 mei a.s. zullen Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsessen een bezoek bren gen aan Zeeland. Het program ma voor dit koninklijk bezoek vermeldt o.m. de opvoering van een „Zeeuwse manifestatie", die wordt verzorgd door 440 school kinderen uit geheel Zeeland. De koninklijke familie zal des ochtends om tien uur per heli kopter arriveren in Middelburg op het sportterrein aan de Na dorst, waarbij aanwezig zullen zijn drie duizend schoolkinderen uit Middelburg. Ter begroeting zullen aan wezig zijn de Commissaris der Koningin, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot, en de burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber. Vervolgens zal het koninklijk ge zin, naar alle waarschijnlijkheid in een open auto, een korte tocht door de stad maken. De tocht eindigt bij het Middelburgse stadhuis. Op de Markt, voor het stadhuis, zal, na het voorstellen van de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de ge meenteraad een „Zeeuwse mani festatie" plaats vinden, verzorgd door 440 schoolkinderen, leer lingen van de vierde klasse uit geheel Zeeland. Tesamen zullen zij een „landkaart" van Zeeland vormen. Zij zijn gekleed in oran je, witte en blauwe bloesjes, zo dat de „kaart" de nationale kleu ren krijgt. Op tekst van de Middelburgse journalist A. de Kok zullen de kinderen o.m. de industrie, land bouw en visserij tot uitbeelding brengen. Het koninklijk gezin zal aan dit spel „deelnemen" doordat burgemeester Drijber de konink lijke familie tiaar Eede zal lel den om daar de grens te over- De regeringsleider van Ka- tanga, Tsjombe, heeft donder dag na terugkeer in Elisabeth- stad gezegd dat de besprekingen tussen Leopoldstad en Elisa- bethstad eigenlijk niet zijn af gebroken. In een toespraak tot een menigte van acht- tot tien- luizend mensen zei hij dat er n feite nooit echte onderhande lingen zijn geweest. De Kongo lese premier. Adoela, had zich altijd onttrokken aan eigenlijke onderhandelingen. Tsjombe zei verder dat hij te Leopoldstad het meest was ge- roffen door de anarchie die in de Kongolese hoofdstad heerst. De leiders houden mooie toe spraken en zij nemen het er goed van, maar de bevolking lijdt honger. ZONNIGE PERIODEN. Boven Duitsland ligt thans een rug van hoge luchtdruk die nog in betekenis toeneemt en zich langzaam naar het noorden ver plaatst. Anderzijds komt boven het Engelse Kanaal een zwakke storing voor die naar het noor den beweegt. Deze twee syste men houden bij ons een zwakke tot matige stroming uit zuide lijke richtingen in stand. Ver wacht wordt dat de invloed van de genoemde rug van hogelucht- druk zal overheersen, zodat van daag flinke zonnige perioden zijn te verwachten. De kans op een bui is klein maar toch niet ge heel te verwaarlozen .Door de zuidelijke wind zal de tempera tuur plaatselijk weer wat hoger kunnen worden dan donderdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden. Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. De Katangaanse regeringslei der werd luide toegejuicht toen hij hulde bracht aan de Ver enigde Naties en in het bijzon der aan hun vertegenwoordiger in Kongo, Gardiner. Tsjombe noemde Gardiner een man van eer. De regering in Leopoldstad heeft nog geen commentaar ge geven op h.nachtelijk vertrek van Tsjombe. Volgens ooggetui gen hebben de Kongolese auto riteiten het vertrek van Tsjom- bes vliegtuig niet verhinderd. Personeel van de Verenigde Na ties heeft echter zelf de roibaan moeten vrijmaken. Gardiner was op het vliegveld aanwezig. Gedurende een deel van de nacht heeft hij langdurige en naar men zegt, moeilijke be sprekingen met de Kongolese minister van Binnenlandse Za ken. Kamitatoe, gehad. Kamitatoe had woensdag avond de pers meegedeeld dat do regering niet was ingelicht over het vertrek van Tsjombe. Hij zei bijna toevallig te hebben vernomen dat Tsjombe op het vliegveld was. Hij gaf toen be vel elk vliegtuig het opstijgen te verbieden in afwachting van een verklaring van de zijde van dc Verenigde Naties. In de mid daguren was Gardiner meege deeld dat de Kongolese regering van mening was dat de waar borgen van de Verenigde Naties voor Tsjombe geen voorwendsel mogen zijn om de besprekingen af te breken. De regering had Tsjombe een nota overhandigd die zonder verwijl besproken diende te worden. In deze nota blijft de regering uitgaan van de eenheidsstaat maar wordt een grote mate van zelfbestuur aan de provincies in het voor uitzicht gesteld. ,,Wij willen de besprekingen met Tsjombe voortzetten en daarbij moeten de Verenigde Naties ons hel pen' aldus Kamitatoe woens dagavond. schrijden, waarmee teruggegre pen wordt op het historisch ge beuren van na de bevrijding van het zuiden, toen H. K. H. Prinses Wilhelmina ter plaatse ons lar.d weer binnenkwam. Tijdens de wandeling door „de provincie" zal gebruik worden gemaakt van „bruggen" en „veerboten". Om omstreeks half twaalf be geeft het gezelschap zich naar het Abdijcomplex, waar H. M. de Koningin zich in de wandelgan gen zal onderhouden met de 200 genodigden. Om één uur precies zullen cie helicopters vertrekken naar Den Bosch. De Ghanese ex-minister van Industrie, Krobo Edoesei, heeft donderdag het nieuwe landhuis aan de buitenkant van de hoofd stad Accra, dat hij pas een week tevoren had betrokken, verlaten. Zoals gemeld werd hij woens dag als minister ontslag-en, waarbij tevens zijn woning in beslag werd genomen. De Ita liaanse aannemer, die het huis heeft gebouwd, moet het land verlaten. De 47-jarige Edoesei kwam in het nieuws, toen bekend werd dat zijn vrouw Mary in Londen een met goud beslagen bed van 30.000 gulden had gekocht. In de felle reacties hierop werd ook kritiek geoefend op het feit, dat de minister een nieuw huis liet bouwen, dat volgens hem bijna 200.000 gulden heeft gekost, maar waarvan de waar de door anderen op 700.000 gul den wordt geschat. De ontslagen minister is een vooraanstaand lid van de con ventie-volkspartij van premier Nkroemah. De kritiek op wat zijn „verkwisting" wordt ge noemd. werd geleid door het dagblad van deze partij. Het is de vi aag of de conventie-volks partij hem zal handhaven als lid van haar parlementsfractie. In verband met Goede Vrijdag kunnen ADVERTENTIES en BERICHTEN voor ons nummer van morgen ZATERDAG 21 APRIL bezorgd worden tot HEDENMORGEN 11 UUR. Plaatsing van later ontvangen advertenties cn berichten kan NIET worden gegarandeerd. DE ADMINISTRATIE EN REDACTIE. Nieuwe dessins 1962 HELANCA TERLENKA KAMGAREN WOL KATOEN DENIM JEANS Reeds vanaf Sl'ORTHANDEL NOORDSTKAAT 76 TEL. 2532 Na de donderdag in Genève gehouden bijeenkomst van de sub-commissie inzake stopzet ting van kernproeven, waarin de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zit ting hebben, heeft de Russische afgevaardigde. Tsarapkin. ver klaard dat de Verenigde Staten in feite het memorandum van de acht neutrale landen hebben afgewezen. De vertegenwoordi ger van de Verenigde Staten, Arthur Dean, sprak dit tegen. Hij zei dat zijn regering net memorandum, als een werkdo cument had aanvaard maar dat zij zich verzet tegen de uitleg die de Sowjet-Unie aan de hierin vervatte voorsteilen geeft. De sub commissie besloot tot een nieuwe voltallige vergade ring van de ontwapeningsconfe rentie. Deze zal hedenochtend beginnen. De ochtendschemer boven het vlakke polderland had nog nau welijks een nieuwe dag aange kondigd, toen gistermorgen om tien voor halt' zeven het rege ringsschip „Zuiderkruis" met 865 militairen aan boord uit Hoek van Holland vertrok met bestemming Nieuw-Guinea. waai de soldaten de Nederlandse strijdkrachten gaan aanvullen. Minister ir. S. K. -Visser, staatssecretaris luitenant-gene raal b/d' M. R. H. Calmeijer, ver schillende militaire autoriteiten en een kleine groep van verslag gevers ook uit het buitenland en familieleden van de solda ten waren in alle vroegte naar het kleine Rustplaatsje gekomen om het vertrek bij te wonen. De Sowjet-Unie aanvaardt het memorandum van de acht neu trale landen op de ontwapenings conferentie te Genève als basis voor de onderhandelingen over beëindiging van proeven met kernwapens, aldus heeft het hoofd van de Russische delega tie, Zorin, donderdagochtend meegedeeld. In conferentiekringen ls ver nomen dat Zorin op de ochtend bijeenkomst verder heeft gezegd dat er dan echter geen nieuwe proeven genomen mogen worden. Volgens de Russische afgevaar digde kunnen geen vruchtbare besprekingen worden gehouden als op hetzelfde ogenblik kern proeven in de dampkring wor den genomen. In de komende dagen moet blijken welke kant het uitgaat, aldus Zorin. De Brit Godber heeft gezegd dat dc kernvraag is of de Rus sische afgevaardigde werkelijk het beginsel van internationale inspectie ter plaatse heeft aan vaard. De Amerikaan Dean noemde Zorins verklaring „helaas heel onduidelijk". Volgens hem kan men alleen maar echte vooruit gang verwachten indien de Rus sen ondubbelzinnig en schrifte lijk verklaren dat zij het begin sel van een deugdelijk interna tionaal toezicht met objectieve inspectie ter plaatse en passen de garanties aanvaarden. „Ik hoop dat de acht landen mij zul len begrijpen als ik zeg en het spijt mij het te moeten zeg gen dat de Verenigde Staten niet andermaal kunnen vertrou wen op een opschorting zonder handtekening en toezicht", aldus Dean. VRIJDAG 20 APRIL Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 2.13 2.48 3.2S 3.38 n.m. 2.33 3.08 3.48 3.58 ZATERDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.41 3.02 Terneuzen 3.16 3.37 T-Iansweert 3.56 4.17 Walsoorden 1.06 4.27 ZON MAAN op onder op onder April 19 5.36 19.43 19.05 5.54 20 5.34 19.45 20.12 6.15 21 5.32 19.46 21.19 6.39 22 5.30 19.4S 22.26 7.06 23 5228 19.50 23.32 7.38 24 1% 19.51 8.17 Prof. Urbain Vaes, dc Belgi sche hoogleraar die financieel commissaris is van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft in zijn jaarverslag over de financiële handelingen van de diensten der hoge autori teit de klacht geuit dat zijn jaar lijkse kritiek niet voldoende tot haar recht dreigt te komen. Naast de gebruikelijke kritiek op detailpunten verklaart prof. Vaes, dat in ruimere mate ge volg kan worden gegeven aan de opmerkingen die hij maakt. Tot op heden is de procedure dusdanig dat het comité van voorzitters (de voorzitter van het hof, de hoge autoriteit, het Euro pese parlement, en de minister raad) zijn opmerkingen onder zoekt en de uitgaven waarop zij betrekking hebben „onregelma tig" verklaart dan wel de opmer kingen verwerpt. Maar de on regelmatig gebleken uitgaven worden dan „gedekt" of de ver oordelingen „hebben geen ge volg", zo klaagt de Belgische hoogleraar. Hij geeft toe dat de psychologische invioed van een afkeurend oordeel van uitgaven ongetwijfeld groot is, maar toch dreigt volgens hem de betekenis ervan af te nemen als men ver der niets doet en geen sancties neemt. Prof. Vaes vraagt om uitvoe rige publikatie van de beslissin gen van het comité van voorzit ters. Met elkaar zouden die be sluiten een soort jurisprudentie kunnen vormer.. Tot op heden worden ze „uiterst beknopt, om niet te zeggen laconiek" bekend gemaakt in het publikatieblad van de gemeenschappen. Voorts klaagt hij erover dat het comité van voorzitters eigenlijk alleen beslissingen neemt over uitgaven waarover hij uitdrukkelijk ophel dering heeft gevraagd. Maar zo beperkt zou het comité zijn werk niet behoeven te zien. Het zou het Vaes-verslag als geheel nauwkeurig kunnen onderzoeken en aan alle daarin gemaakte op merkingen het gepaste gevolg kunnen geven. Aan het slot van zijn rapport, dat drie delen omvat, meent Vaes met spijt te moeten constateren dat er een zekere neiging is in Luxemburg om de termijnen te verlengen die de diensten der hoge autoriteit nodig hebben ter beantwoording van zowel ver zoeken om inlichtingen als van vragenlijsten die hij stuurt. Een neg ernstiger feit acht hij het overigens dat vorig jaar enige vertraging is opgetreden bij het overleggen van de per 30 juni 1961 afgesloten balans cn bijbehorende stukken. In zijn algemene beschouwing verklaart prof. Vaes nog. dat de ontwikkeling van de E.G.K.S. in de afgelopen jaren en ook het bestaan van Ê.E.G. en Euratom sedert 1958, een nieuw, volledig en uniform stelsel van voor schriften op budgetair, finan cieel en boekhoudkundig gebied nodig maken. De instructies, dienstnota's en andere regelin gen die in de loop der jaren aan de hand van de ervaring gecodi ficeerd moeten worden, zo meent hij. Gevraagd, tijdens een pers conferentie. naar de houding van de Sowjet-Unie met betrekking tot de internationale inspectie ter plaatse, die in het memoran dum van de „acht" wordt ge noemd, antwoordde Zorin, dat de Sowjet-Unie niet automatisch en reeds bij voorbaat inspectie op haar grondgebied verwerpt, doch dit niet zonder meer als verplichting zou aanvaarden. „Indien wij het memorandum van de „acht" accepteren als grond voor onderhandelingen", zo zei Zorin, „betekent dit, dat wij daarbij alle erin vervatte maatregelen als basis voor be sprekingen aanvaarden." Volgens het memorandum moet het land dat een verschijn sel op zijn grondgebied waar neemt. zelf om inspectie vragen. Het is niet vooruit te zeggen hoe de Sowiet-Unie in een der gelijk geval zou handelen. Dit hangt, af van de omstandigheden, aldus Zorin. De Russische afgevaardigde wilde niet zeggen of de Sowjet- Unie haar aanvaarding van het memorandum als gesureksbasis zou terugnemen als de Verenig de Staten toch kernproeven hou den. Hij noemde het standpunt van de Sowjet-Unie in deze kwestie volkomen duidelijk. De Westerse recaties op mijn vraag of men liet memorandum van de acht wilde aanvaarden, wa ren volslagen negatief; de Ver. Staten en Groot-Brittannië heb ben geen rechtstreeks antwoord gegeven, aldus Zorin. De stemming onder de soldaten was voortreffelijk, zoals de ver slaggevers tijdens een korte rondleiding over het schip, vlak voor het vertrek, konden vast stellen. En die opgewektheid werd mede veroorzaakt door het feit dat de mannen als gewo ne passagiers op oen toeristen schip ingekwartierd zijn in hutten voor 4. 6 of 8 personen, met alle comfort van gewone rei zigers. De inscheping begon gister nacht om half drie. Woensdag middag nog hadden de soldaten die al een extra verlof van 9 V2 dag- (m4*ter de rug hadden, do gelegenheid om tot negen uur 's avonds in dc legerplaatsen af scheid te nemen van hun meis jes en familieleden. Toen volgde de laatste algehele inspectie. Het transport uit de verschil lende legerplaatsen o.a. Oir- schot en Ermelo geschiedde in open legerwagens. De elf co lonnes vertrokken woensdag avond om tien uur, zodat voor dc in gevechtstenue geklede mannen van slapen weinig te recht is gekomen. Diep in de nacht arriveerde de ene groep na de andere bij de betonsteiger in de Hoek naast het terrein van de bootdiensten op Harwich waar de „Zuiderkruis" al lag te wachten. Om vier uur waren alle mannen reeds aan boord. Het contingent militairen is voornamelijk samengesteld uit infanteristen en een afdeling van 300 man lichte luchtdoelartille risten, aangevuld met personeel van speciale dienstvakken, zo vertelde luitenant-kolonel mr. M. J. Koeken, de commandant van het L.U.A.-detachement, die op deze reis ook als troepencom mandant van het schip fungeert. Er is op Nieuw-Guinea reeds een afdeling lichte luchtdoel- artillerie. De opzet is om de nieuwe troepenonderdelen ook op Nieuw-Guinea zoveel moge lijk intact te houden. De mannen hebben allen een basisopleiding van 4 tot 10 maanden gevolgd. Na het vervullen van de dienst tijd van 24 ïaanden keren zij naar Nederland terug. Overste mr. Koeken bevestig de voorts dat de „Zuiderkruis" de reis naar Nieuw-Guinea maakt via het Panamakanaal. Zij duurt zes weken. Het schip wordt tegen het einde van vol gende week in Willemstad/Cura cao verwacht, waar de militairen van boord mogen. Waarschijnlijk „vrijwel zeker", zei mr. Koe ken zullen zij ook een of meer dagen op Konoloeloo kunnen passagieren. Aan boord zelf zijn de dagprogramma's gevuld met instructie, cursussen in tropen hygiëne cn in de Maleise taal (enkele specialisten maken de reis mee), sport en in de avonduren met films en mu ziekuitvoeringen. Aangenomen kan worden dat de „Zuiderkruis" in de omgeving van Nieuw-Guinea bescherming van ben marine-escorte krijgt. In en rondom Hoek van Hol land waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen te gen mogeliike demonstraties. In het dorp zelf. en bij de kade, pa trouilleerde vooral de gemeente politie van Rotterdam, o.a. met politiehonden. Journalisten moes ten verschillende keren hun perskaart tonen, onbevoegden werden op afstand gehouden. In de directe omgeving was een extra politiedetachement gesig neerd en bovendien stonden alle toevoerwegen onder controle van leden van de koninklijke marechaussee, die uitgerust wa ren met walkie-talkies. Maar er was geen enkel incident van be tekenis. Alleen in Hoek van Hol land werden omstreeks twee uur drie mannen aangehouden, die kennelijk van plan waren leuzen te schilderen op bunkers en hui zen. In een ongedwongen gesprek met enkele journalisten op de kade deelde staatssecretaris Cal meijer tenslotte nog mede dat binnenkort nog twee troepenrei- zen uer schip zullen worden ge maakt, de eerste over enkele weken met de „Waterman" en de tweede over drie a vier maan den waarschijnlijk weer met de „Zuiderkruis". De regeringssche pen zullen te zijner tijd ook wor den ingeschakeld voor de aflos sing van de militairen, die hun diensttiid on Nieuw-Guinea heb ben voltooid. Want er zijn daar nu langzamerhand teveel troe pen aanwezig dat de aflossing nog met vliegtuigen kan geschie den. aldus de heer Calmeijer. Dc Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijwe zullen op zaterdag 5 mei drie provinciale hoofdsteden bezoeken: Zwolle, Arnhem en Utrecht. Na een officieel onderzoek is in Londen donderdag bekend gemaakt dat de ramp met de Engelse lijnboot „Dara" in de Perzische Golf in april 1961 ver oorzaakt moet zijn door een met opzet geplaatste bom. Het is „bijna zeker" dat deze bom, van het soort dat in anti-tank mijnen wordt gebruikt, door onbekenden geplaatst is, maar het is niet uitgemaakt wie dat gedaan heeft, zo werd bekend gemaakt. De „Dara" was met 819 pas sagiers en bemanningsleden on derweg naar Bombay, toen de ontploffing een zich zeer snel uitbreidende brand veroorzaak te, waarbij 236 mensen het leven verloren. De „Dara" was geheel zee waardig en had voldoende red dingboten voor 921 personen aan boord. Als één der oorzaken van de ontstane verwarring wordt ge noemd het feit dat de meeste passagiers niet konden lezen en dat de andere zich niet de moei te getroost hadden zich van de maatregelen voor noodgevallen op de hoogte te stellen. Veel reddingboten konden niet uitge zet worden omdat zij boven elkaar hingen. Prins Rainier van Monaco heeft zijn parlement voor een buitengewone zitting op 27 april bijeengeroepen. Verwacht wordt dat op deze bijeenkomst het ver breken van de onderhandelingen met Frankrijk over belasting vraagstukken zal worden behan deld. Prins Rainier zal waarschijnlijk niet de openingszitting van het parlement bijwonen. Het is de eerste maal sedert drie jaar dat het parlement bijeenkomt. Dc Franse regering heeft op 11 april meegedeeld over zes maanden de overeenkomst met Monaco te zullen beëindigen, na dat er een geschil was ontstaan over de belastinevoorrechten in Monaco.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1