Nieuw Amerikaans ontwapenings voorstel Minister Luns terug uit Parijs Soekarno herhaalt zijn eisen VLUCHT WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN en Komst van Burgess en MacLean bleken gerucht DONDERDAG 19 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5578 het weer HOOGWATER DE WINKELSLUITING OP 30 APRIL - DE BOUWVAK VAKANTIE IN 1963 PRINSES IRENE IN APELDOORN PRINS BERNHARD STELDE DU PONT- FABRIEK IN BEDRIJF AANVARING TER HOOGTE VAN DIEPPE SOEBANDRIO OVER DE KWESTIE- NIEUW-GUINEA TELEGRAM AAN RESIDENT VAN MANOKWARI OE THANT NAAR DE SOWJET-UNIE ZOON VAN STALIN OVERLEDEN Frankering-Wj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5a—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs por mm IS ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.' Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dc Amerikaanse gedelegeerde bij dc ontwapeningsconferentie in Genève, Arthur Dean, heeft woensdag een ontwerp ingediend voor een nieuw ontwapenings plan, uit te voeren in drie fasen:. Dc eerste fase zou in werking treden als een verdrag voor al gemene en algehele ontwapening dóór de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en „nader overeen to komen landen" is geratifi ceerd. De tweede fase zou moe ten beginnen als aan in het ver drag genoemde overgangsbepa lingen is voldaan en alle in mili tair opzicht belangrijke landen tot het verdrag zijn toegetreden, on de derde fase als alle landen, die over een gewapende macht en wapens beschikken, tot het verdrag zijn toegetreden. Vanaf het begin van de inwer kingtreding van het verdrag zouden ontwapening, controle en maatregelen tot het behoud van de vrede geleidelijk aan en ver- houdingsgewijze moeten worden uitgevoerd. Dc Sowjet-vertegenwoordiger Zorin verklaarde niet veel nieuws in liet plan te kunnen zien, doch het te zullen bestuderen. In de eerste fase van het plan zal het aantal middelen tot ver voer van kernwapens en belang- riike conventionele wapens me dertig proceflt moeten worden ingekrompen. De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Uniezullen de sterkte van hun strijdkrachten terugbrengen tot een nader af te spreken peil dat 2,1 miljoen man .liet te boven mag gaan. De sterkte van de stnjdkrach- ten van bepaalde andere landen al nader worden vastgesteld maar niet meer dan 2,1 miljoen man mogen bedragen. Alle an -- re landen beperken hun;str«d- macht tot 100.000 man of tot een procent van de bevolking. Verder mag geen splijtbaar materiaal voor kernwapens wor den gemaakt of dergelijk mate riaal en kernwapens aan andere landen worden overgedragen. Proeven met kernwapens zijn verboden en de naleving van he verbod zal onder doeltreffende internationaal toezicht staan. Ook mogen geen wapens voor massale vernietiging in een baan LAGERE MTDDAGTEMPEKATUREN Een depressie die via Frankrijk naar het noorden is getrokken kwam woensdagavond boven Engeland aan. In dc zachte lucht die voor de depressie naar ons land wordt getransporteerd steeg liet kwik woensdagmiddag op verschillende stations tot boven ■_>0 graden In Woensdrecht werd zelfs een maximum van 23 gra den geregistreerd. Met het voor bijtrekken van de depressie is de wind naar richtingen tussen zuid en west gedraaid. In de lucht die daarmee wordt aangevoerd is het belangrijk minder warm. Boven Frankrijk stond het kwik daarin op een stand van slechts 9 tot l-3gia den. Vandaag zullen de middag; temperaturen bij ons dan ook be langrijk lager liggen. De aange voerde lucht is bovendien nogal vochtig, zodat, er hier en daai wat regen kan vallen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lagere ïniddagtemperaturen Vrii veel bewolking met hier en daai- enige regen. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidweste lijke wind. Lagere middagtempe- raturen. DONDERDAG 19 APRIL om de aarde worden gebracht. In de tweede fase wordt de be wapening van de strijdkrachten van alle landen teruggebracht tot 35 procent van die bij het be- Sin van de inwerkingtreding van het plan. De sterkte van de Ame rikaanse en de Russische strijd krachten moet worden terugge bracht tot ten hoogse 1.050.000. De hoeveelheid kernwapens en splijtbaar materiaal moet worden teruggebracht tot een minimum op basis van vastgeselde percen tages. De hoeveelheid wapens voor massale vernietiging wordt beperkt en de produktie ervan wordt stopgezet. Overeengeko men militaire steunpunten en inrichtingen, waar ook gelegen, zullen worden ontmanteld. Ver der moet in deze periode een vredesstrijdmacht van de Ver enigde Naties worden gevormd en een internationale ontwape ningsorganisatie in het leven worden geroepen. In de derde fase zullen bewa pening, sterkte en wapenpro- duktie moeten worden beperkt tot een over te komen niveau dat de landen in staat stelt de bin nenlandse veiligheid te handha ven. Alle kernwapens die de lan den nog hebben, dienen te wor den vernietigd. Alle militaire steunpunten en inrichtingen zul len worden ontmanteld met uit zondering van die welke noodza kelijk zijn voor de handhaving van de binnenlandse orde en rust Van wetenschappelijke ontdek kingen en technische vondsten die militaire betekenis hebben, moet rapport worden uitgebracht aan de ontwapeningsorganisatie. In deze periode dient de vredes strijdmacht van de Verenigde Naties te worden versterkt. De Indiër Lall heeft het voor stel een aangename verrassing genoemd maar de Bulgaar Tara- banov vond het een bezwaar dat men bij de inspectie vooral wil letten op de bewapening en niet vooral op de ontwapeningspro cedure. Deskundigen te Genève hebben gezegd dat liet een nieuw ele ment is dat de tweede fase drie jaar zal moeten duren. Tot dus ver hadden de Amerikanen zich alleen maar over de tijdsduur van de eerste periode uitgelaten. Een ander nieuw punt is, zei men, dat de tweede fase zal be ginnen als aan de overgangsver- eisten is voldaan en alle „militair belangrijke landen'' het verdrag hebben aanvaard. Onder deze aanduiding valt ook China, zei den de deskundigen. Bovendien hebben de Ameri kanen tot dusver geen getal ge noemd voor de sterkte van de strijdkrachten van de Verenigde Naties en de Sowjet-Unie aan het einde van de tweede fase. In het voorstel wordt gesproken van 1.050.000 man. Tot dusver stonden de Ameri kanen erop dat de Sowjet-Unie hun voorstel dat beide landen 50.000 kilogram uranium voor wapens voor vreedzame doelein den bestemmen, aanvaardt. Nu zeggen de Amerikanen dat de Russen maar met een eigen aan bod moeten komen, waarover kan worden onderhandeld. De Commissie van overleg van de middenstandscentrales, waar in samenwerken de Christelijke-, de Ned. Katholieke en de Ko ninklijke Nederlandse midden standsbond, hebben de zelfstan dige ondernemers in midden- en kleinbedrijf geadviseerd om op maandag 30 april hun zaken te sluiten, voorzover ae omstandig heden ter plaatse dit toelaten. Dit advies is gegeven in ver band met het bijzondere karak ter van deze dag, daar niet al leen de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd, maar tevens het 25-jarige huwelijks feest van het Koninklijk Paar wordt gevierd. Met de bouwvakvakantie 1962 nog in het vooruitzicht, heeft de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf reeds een beslissing geno men over de bouwvakvakantie in het volgend jaar. De bouwvakvakantie 1963 na melijk is vastgesteld voor de pe riode 22 juli—3 Augustus 1963. Voor dit jaar is als vakantiepe riode aangewezen 23 juli—4 augustus. „Hoewel het moeilijk is ge weest om tegenover landen als Frankrijk, Duitsland en Italië .neen" te blijven zeggen, zijn er momenten dat dat wél nodig is en dat gebeurde dinsdag", zo zei de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op Schiphol, toen hij daar woens dagmiddag samen met staats secretaris dr. H. R. van Houten uit Parijs was teruggekeerd. Naar hekend hebben beide staatslieden in Parijs de ver gadering bijgewoond, waarop de zes E. E. G.-ministers van Bui tenlandse Zaken dinsdag het plan van generaal De Gaulle voor een politiek samengaan van de E. E. G.-landen opnieuw onder de loep hebben genomen. Breskens TSerneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.44 2.19 2.59 3.09 n.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 Onder grote belangstelling heeft Prinses Irene woensdag middag te Apeldoorn de jeugd herberg „De Grote Beer" ge opend. Zij hees op liet terrein voor het gebouw dc nationale drie kleur en kreeg daarna van de voorzitter van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, drs. J. van Dis, een trekkerskaart, com pleet met pasfoto, waarmee zij het eerst het gebouw betrad. Prins Bernhard heeft gister morgen de Orlonfabriek, die het Amerikaanse concern Du Pont de Nemours te Dordrecht Jieeft doen bouwen, officieel in bedrijf gesteld De fabriek is sinds en- k'.le maanden bezig haar produk tie op gang te brengen. Er wér ken al 400 mensen en men ver wacht, dat binnen enkele maan den het bedrijf op volle toeren kan gaan draaien. De Prins ver- ichtte in het bijzijn van tal van genodigden, de openingsceremo nie door een reliefmozaiek te onthullen, waarop de verbonden heid van het nieuwe bedrijf met het concern in Amerika wordt gesymboliseerd. VRIJDAG 20 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.13 2.4S 3.2S 3.38 n.m. 2.33 3.08 3.4S 3.58 ZON op onder April 19 5.36 19.43 10 5.34 19.45 31 5.32 19.46 Prins Bernhard heeft woens dagmiddag toen hij tijdens zijn werkbezoek aan Dordrecht een excursie maakte naar de biscuit- en chocoladefabriek „Victoria", voor de Prinsessen vier enorme paaseieren ten geschenke gekre gen. die elk vijftien kilo wegen. Zij werden hem namens de direc tie van het bedrijf aangeboden door de 16-jarige inpakster Jany Plazier. De Prins kreeg het ge- MAAN schenk symbolisch aangeboden op onder in de vorm van een klein pak- miniaturen van de .Minister Spaak heeft de situ atie heel duidelijk uiteengezet", zo vervolgde minister Luns, „en voor hen die het niet weten is het nuttig het Nederlandse standpunt nog eens te verduide lijken". Hierop verklaarde de minis ter: „Nederland is voor een ver enigd Europa, dat zo groot mo gelijk moet zijn en dat niet alleen uit de zes E. E. G.-landen behoort te bestaan. Het zou vol gens onze mening op supra nationale beginselen en op basis van integratie moeten worden gegrondvest net zoals het K. S. G.-verdrag. Nu is het zo, dat speciaal het Franse concept veel meer gebaseerd is op de oude idee van een verdrag tus sen de staten, een alliantie, een Europa de Patries. Ons stand punt is, dat dit niet moet wor den doorgevoerd, maar dat wij bereid zijn om water bij onze supra nationale wijn te doen, wanneer Engeland er tenminste bij wordt betrokken". In Parijs hadden enkele deel nemers aan de conferentie een beslissing willen nemen om iets te paraferen, vóórdat bekend was welke de positie van Enge land zou zijn, zo zette minister Luns verder uiteen. Weliswaar voelt Engeland zelf ook niet veel voor die supranationale opzet, maar Nederland is bereid om indien Engeland in die groep komt. een soepeler standpunt in te nemen en dat geldt ook voor België. Er is wel eens gevraagd waar om Nederland aan Engeland wil geven wat het niet geneigd is aan Frankrijk te geven en er is verondersteld, dat daaruit een pro-Britse houding blijkt. Mi nister Luns sprak dat echter met nadruk tegen. De Neder landse houding is volgens hem alleen gebaseerd op het Neder landse belang. Indien Engeland lid was van de zes en Frankrijk niet, dan zou Nederland met dezelfde klem dezelfde -opzet verdedigen, doch dan ten gunste van Frankrijk. In bilateraal op zicht laat de verstandhouding tussen Nederland en Frankrijk niets te wensen over. AI waren de resultaten dan zeer bescheiden, toch noemde minister Luns dinsdag een be langrijke dag„Misschien wel juist omdat de resultaten zeer bescheiden waren", voegde hij eraan toe. „U zult zich herinne ren, dat de zes landen een maand geleden in Luxemburg bijeen zijn geweest om te spreken over de plannen van generaal De Gaulle voor politie ke éénwording. Daarbij bleek, dat vijf van de zes landen op verschillende punten vrij grote bezwaren hadden. Inmiddels heeft generaal De Gaulle met minister-president Fanfani van Italië in Turijn besprekingen ge voerd en daarna heeft Fanfani op grond van die besprekingen in Noord-Italië de Duitse bonds- positie gekomen, waarbij Frank rijk een beetje water in de wijn heeft gedaan, maar waarbij vooral ook Italië en Duitsland vrij ver in Fru-.se richting zijn gegaan". Mr. Luns achtte het' volkomen logisch, dat de kleine janden van de zes, dus Nederland, Bel gië en Luxemburg, het bij het aangaan van een politieke unie als ongewenst beschouwen wan neer zij daarbij geconfronteerd zouden worden met een com promis, dat reeds van tevoren door de drie groten van de zes is afgesloten. „De bezwaren die op 10 febru ari van het vorig jaar met name door Nederland naar voren zijn gebracht, zijn er eigenlijk nog steeds", zo besloot de minister. „Dinsdag is behalve ten aanzien van enkele detailpunten geen resultaat geboekt. Tot het para feren van een politieke unie is het niet gekomen, want liet ver drag kwam niet tegemoet aan de minimum eisen van België en Nederland". Het Westduitse schip „Augus- tenburg" (3639 ton) is woensdag door de bemanning verlaten na dat het ter hoogte van Dieppe in aanvaring was geweest met het Deense schip „Colorado" (5510 ton). De opvarenden van het Duitse schip zijn aan boord van de „Colorado". Gevreesd werd dat de „Augus- tenburg" zou zinken. De kapitein van dc „Colorado" heeft verzocht om een sleepboot en een ber gingsvaartuig uit Southampton om zo mogelijk het Duitse schip op sleeptouw te nemen. Het Duitse m.s. „Augusten- burg is na de aanvaring met het Deense schip „Colorado", '25 mijl ten noordwesten van Dieppe, ge zonken De kustwacht van het eiland Wight aan de Engelse zuidkust zei dat de bemanning van het schip veilig aan boord van de „Colorado" is, Dit schip is onderweg naar Las Palmas. ketje met 19.05 5.54 grote eiren, die hedenmorgen op 9012 6.15 I paleis Soestdijk zullen worden kanselier ontmoet. Daar zijn die il 19 6 39 I bezorgd drie landen tot een compromis- President Soekarno, gefotogra feerd tijdens een massa-büeen- komst in Palembang op Zuid- Sumatra. Tijdens deze toespraak verklfiarde de president, dat In donesië akkoord gaat met het optreden van een „derde bemid delaar" in de kwestie Nieuw- Guinea, doch hij handhaafde zijn eis: „dat het gebied nog dit jaar bjj Indonesië gevoegd zou wor den". De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft woensdag in Djakar ta verklaard dat er te oordelen naar de Nederlandse reacties op de voorstellen van de Amerikaan Bunker, maar weinig hoop is op een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij voeg de er echter aan toe, niet te ge loven dat de deur naar een rege ling van het geschil langs diplo matieke weg geheel en al geslo ten is, aldus het Indonesische persbureau „Antara". Minister Soebandrio zei voorts, dat president Soekarno woens dag op een bijeenkomst van de „staf voor de bevrijdingsopera ties in West-Irian" opdracht heeft gegeven om de voorberei dingen voor „de bevrijding van West-Irian" in versnelde mate uit te voeren. De inwoners van Ransiki heb ben een telegram aan de resi dent van Manokwari gezonden. Hierin wordt gezegd dat „de in woners van de onderlafdeling Ransiki niet akkoord gaan met overdracht van het bestuur aan Indonesië binnen de tijd van twee jaar, omdat wij geen vee zijn dat kan worden verhandeld aan In donesië. Wij wensen geen ver lies van ons zelfbeschikkings recht". De waarnemend secretaris generaal van de Ver. Naties Oe Thant zal einde augustus of be gin september aanstaande op uitnodiging van de Sowjetrussi- sche regering een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. De juiste datum van het be zoek zal nog nader worden vast gesteld. Hoe snel een gerucht kan aan zwellen tot schijnwerkelijkheid is gisteravond op Schiphol ge bleken. waar ruim 100 journalis ten, persfotografen en camera- lieden uit binnen- en buitenland, samen met enkele tientallen leden der koninklijke marechaus see en Schipholpolitie een korte veldslag leverden bij een t>H Moskou aangekomen K. L. M.- vliegtuig, alleen omdat ze in de mening verkeerden dat de twee in 1951 naar de Sowjet-Unie uit geweken Britse diplomaten Bur gess en MacLean zich aan boord bevonden. De 38-jarige, uit West-Duits- land gevluchte communist Jupp Angenfort, heeft woensdag in Oost-Berlijn op een persconfe rentie verklaard dat hij op zijn vlucht niet slechts door commu nisten, „doch ook door socialis ten en door Westduitse burgers, die in het geheel niet bij oen partij zijn aangesloten", is gehol pen. Als voorbeeld hiervan noemde hij het feit, dat hij één nacht had overnacht bij een R. K. priester. Angenfort verklaarde geen bij zonderheden te kunnen verstrek ken over zijn ontvluchtingsroute of over personen, die hem had den geholpen, „daar ik anders mensen zou blootstellen aan vervolging door de Westduitse autoriteiten". Angenfort was in West-Duits- land tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „poging tot omverwerping der Westduitse regering". Hij ontvluchtte vier dezer, toen hij van hel gebouw van een rechtbank in München werd overgebracht naar een ge vangenisauto. Hij had toen het grootste gedeelte van zijn straf tijd achter de rug. Het bleek helemaal niet waar te zijn. Er kwamen slechts onbe kende passagiers de trap af, van wie er een in het Hollands riep: „Ik ben het echt niet". Zeven van de inzittenden moesten cftor- reizen naar Londen en op hen werden speciaal de schijnwerpers der publiciteit gericht. Zij wer den zo snel mogelijk in een bus gelaveerd waarin slechts eèn officiële vertegenwoordiger van de luchthaven werd toegelaten. Hij wendde zich tot een dei- passagiers en deelde hom mede: .De pers buiten meent dat u misschien MacLean bent". De Brit begon te lachen en ant woordde: „Ik ben zijn schoon moeder". Zelfs- nadat de circa twintig passagiers het toestel hadden verlaten bleef de twijfel hangen Niemand van de aanwezigen Wist hoe Burgess of MacLean, die immers 11 jaar geleden verdwe nen, eruit zagen. Én als er wol een passagierslijst was, dan ston den daar volgens vage medede lingen in ieder geval niet de na men van de twee diplomaten op. Van liet zevental dat na aan komst terstond per bus naar het voor vertrek naar Londen ge reed staande E. E. A. lijnvliegtuig werd gebracht werden de pas poorten niet bekeken. En de K. L. M„ die geen namen van passagiers wilde verstrekken bracht evenmin uitkomst. Behalve bij de pers deed het gerucht evenzeer de ronde bij instanties als: de marecaussee, ■de rijkspolitie, de British Euro pean Airways en de K. L. M. De K. L. M. hulde zich in een stil zwijgen. Hoe was het gerucht ontstaan 7 Het is niet helemaal meer te reconstrueren, maar wel is be kend dat een rechtbank in Lon den gisteren bevel tot arrestatie tegen de twee diplomaten uit zond ingeval zij op Britse bodem mochten terugkeren. Volgens een zegsman van Scotland Yard bestond er reden aan te nemen dat het tweetal Rusland zou ver laten of zelfs reeds zou hebben verlaten. Het gevolg hiervan was dat Britse kranten hun Moskouse correspondenten waarschuwden. Voorts begon de wereldpers aan dacht te schenken aan vliegtui gen die cisleren uit Moskou naar het Westen vertrokken. Daarbij bleek dat een B. E. A.-machine die regelrecht naar Londen zou liegen uitviel. Wol was er de K. L. M.-verbinding met Amster dam: oen Electra die om kwart voor zeven 's avonds uit Moskou naar Amsterdam zou vertrekken. Dus kregen correspondenten in rnslordam opdracht bij de K. L. M. te informeren. De K. L: M. op Schiphol wist niets van Burge.ss en MacLean. Wel echter was bekend dal een aantal BEA- passagiers van de uitgevallen machine naar Londen overge boekt was op het K. L. M.-vlieg tuig naar Amsterdam. Voor die passagiers was bovendien in Amsterdam plaats gereserveerd in een BEA-lijnvliegtuig waar mee ze naar Londen zouden doorreizen en die doorreizende passagiers waren bij de B. E. A. op verzoek van de K. L. M. onder het hoofd „No names" geboekt. Toen later de BEA uit Lon den het BEA-kantoor op Schip hol belde en hoorde dat ook op Schiphol het gerucht de ronde deed dat Burgess en MacLean verwacht werden, terwijl er bo vendien passagiers zonder naam. waren geboekt kreeg dit -ge rucht vaste vorm: het werd in Londen door de B. E. A. beves tigd. Die bevestiging had tot gevolg- dat terstond een legertje Britse journalisten en persfotografen per 'BEA van Londen naar Schiphol vloog. Zij kwamen daar aan vlak vóórdat de K. L. M.- machinc uit Moskou arriveerde. Maar teleurgesteld reisden zij met dezelfde BEA-machine drie kwartier later onverrichter zake naar Londen terug. Intussen meldde de Reuter correspondenten Rusland dat hij avonds om 8 uur Nederlandse tijd bij de woning van MacLean in Moskou had aangebeld en hem daar zelf, woedend, had aangetroffen Volgens welingelichte Sowjct- kringen in Moskou is dezer dagen Wassili Stalin, de jongste zoon van de ex-premier uit diens tweede huwelijk, in Kazan over leden. Officieel is dit bericht nog niet bevestigd. Ten tijde van de dood van Stalin in 1953 was Wassili com mandant van de luchtstrijdkrach ten voor het district Moskou, met de rang van Juitenant-geno- raal. Later, doch vóór de destali nisatie, werd hij wegens zijn ver slaafdheid aan de drank gede gradeerd. Hij onderging een ge vangenisstraf van vier jaar we gens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop, toen hii onder invloed van alko- hol verkeerde. Tijdens de oorlog vocht Was sili Stalin als vlieger aan het Russische front. KIND VERDRONKEN Te Raarhoek (gemeente Raal- te) is dinsdag het 3-jarig zoontje van de landbouwer G. B. Weste nenk bij het spelen in het water bij het ouderlijk huis gevallen en verdronken.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1