SNELFIX Papoea-commissie op Schiphol aangekomen De ministers-conferentie in Parijs Minister weigert twee niet-blanke studenten verblijfsvergunning Spionageproces in Zwitserland Nasoetion over Nieuw-Guinea WOENSDAG 18 APRIL 1962 18e Jaargang Nr 5577 CHINA BESCHULDIGT DE VER. STATEN WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER KONINGIN BIJ HUISVROUWEN LIBANESE BESCHULDIGING Weer twee vrouwen in Bridgend overleden Landings' vaartuig voor Indonesië PRINSES MARGRIET GAAT IN LEIDEN STUDEREN ALBUM VOOR PRINSES MARIJKE Radio de Koek, „Gesprekken met Stalin" worden gepubliceerd VLUCHT IN AMBASSADE De Amerikaanse voorstellen over Berlijn Ff»nkering bij abonnement: Terneuzen Dtrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. X van de Sandé te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties '(géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ia.' uit vier leden bestaande Papoca-commissie, die op uitno diging van de Nederlandse rege- rin<r naar Nederland is gekomen, heeft dinsdagmiddag na aan komst op Schiphol bij monde van de heer Nicolaas Jouwe ver klaard. dat het plan Bunker voor he Papoea's onaanvaardbaar is. Een vijfde Papoea, n.l. de heer Womsiwor, die met de commis sie meereisde en die als adviseur voor de Nederlandse delegatie hij do Vierde Commissie der Ver. Naties dc plaats van Jouwe gaat innemen, noemde het plan-Bun ker „een heerlijke droom voor de Indonesiërs of voor de heer Bun ker zelf, maat niet voor ons". Wel merkte de heer Jouwe op, dat de Nieuw-Guinearaad de .oor spronkelijke tekst van het plan nog nimmer onder ogen had ge kregen, maar men wist dat er in gesproken wordt over overdracht van het bestuur binnen twee jaar aan Indonesië en dat achten de Papoea's onaanvaardbaar. Wèl beloven de Indonesiërs dat er daarna een plebisciet on der de bevolking zou worden ge houden, maar deze belofte klinkt volgens de heer Jouwe onge- ijmd, omdat Indonesië 12 jaar niets over zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's heeft willen horen. „Maar Soebrandrio heeft de laatste tijd toch telkens toezeg gingen in die richting gedaan", merkte een der verslaggevers op. „Hecht u daar geen waarde aan?" Zoudt u er in geloven als u in onze plaats was?" kaatste de heer Womsiwor terug. Dat weet ik niet", antwoord de de verslaggever ontwijkend, ik heb geen ervaring met Indo nesiërs" „Over het algemeen hebben de Nederlanders anders ervaring genoeg met Indonesische belof ten, daar had u van kunnen leren," besloot de heer Womsi wor. Nicolaas Jouwe zag in een ge sprek met de Indonesiërs geen enkel heil. „Het heeft geen nut en het is nergens voor nodig", verklaarde hij. „Wij voelen niets voor een gesprek op wat voor basis ook. Ik zie al evenmin de noodzaak of het nut in van het zenden van een Papoea-missie naar Indonesië. Wij zijn geen In donesiërs, maar Papoea's, wij hebben recht op ons eigen land." Nog steeds had hij veel ver trouwen in de toekomst. „Wij ge loven niet dat Indonesië ooit tot een grootscheepse militaire aan val zal overgaan", zei hij. „Dat kunnen ze niet eens. Er heerst in Indonesië hongersnood en dan kun je geen groot leger op de been houden. Indonesië zal zijn agitatie blijven beperken tot tie kleine infiltraties, die we nu al gewend zijn." Op de vraag of de huidige situatie wellicht beëindigd zou worden door het plotseling uit roepen van een zelfstandig West- Papoea, antwoordde Jouwe: „We zijn uiteraard voorstanders van een zelfstandig West-Papoea, maar Rome is niet in twee jaar gebouwd, zo zegt geloof ik het spreekwoord) u kunt dat dus evenmin van ons verlangen. Voorlopig kan dus van het uit roepen van een zelfstandig West- Papoea beslist geen sprake zijn." „Hoe lang nog zullen volgens u de Papoea's de Nederlandse steun nodig hebben?" „Nog heel lang. Hoe lang pre cies kan ik niet zeggen. Vergeet u niet dat er historische banden In Parijs zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap dinsdag op nieuw bijeen gekomen ter ver dere bespreking van de Franse voorstellen voor een Europese Politieke Unie. Het voorlaatste gesprek over de politieke samen werking van de zes werd op 20 maart in Luxemburg gehouden, waar echter op do belangrijkste punten de meningsverschillen niet konden worden opgelost. Sindsdien zijn er talrijke bilate rale besprekingen gehouden tus sen de zes landen, waarvan het laatste een dinsdagochtend ge houden, afzonderlijke Benelux- vergadering was tussen de drie ministers van Buitenlandse Za ken. Luns, Spaak en Schaus. Het communistisch-Chine.se mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd hun uitdagende hou ding jegens China te verscher pen. Het persbureau „Nieuw China'' heeft gemeld dat een Ameri kaanse torpedobootjager zater dag de kust van de provincie Sjangtoeng tot op korte afstand is genaderd en daar geruime tijd verkenningen heeft verricht. Het oorlogsschip voer maandag de territoriale wateren binnen voor nieuwe verkenningen, aldus het persbureau. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen. Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 18 APRIL Breskens Terneuzen Hansweer, Walsoorden Breskens TSerneuzen Ilansweert Walsoorden Maandag had minister Luns ook een afzonderlijk onderhoud met zijn Duitse collega, Schroder. Inmiddels zouden volgens ,.Le Monde" oplossingen worden voorgesteld voor twee van de drie grote moeilijkheden: de be voegdheden van de politieke unie op het gebied van de defensie en in economische kwesties. Het sta tuut van de Europese Unie zou volgens deze voorsteilen uitdruk kelijk moeten bepalen, dat de mi litaire samenwerking geen af breuk doet aan de Atlantische samenwerkingi n de N.A.V.O. en, wat de economische bevoegd heden betreft, zou niet mogen worden getornd aan de bestaan de Europese instellingen. Het grote struikelblok zou echter de Nederlands-Belgische eis blijven tot het betrekken van Engeland in de besprekingen over de unie en het supra-nationale karakter daarvan. Aan de conferentie, die wordt gehouden in het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken, wordt deelgenomen door de ministers Couve de Murville van Frankrijk, Segni van Italië, Schroder van de Duitse bondsre publiek en Luns. Spaak en Schaus. Van de Nederlandse dele gatie maakt verder deel guit de staatssecretaris van Buitenland se Zaken, dr. Van Houten. Kunststofplatcn lijmen mei vau Ucta Bever v.m. n.m. 1.17 1.40 1.52 2.15 2.32 2.55 2.42 3.05 19 APRIL v.m. n.m. 1.44 2.07 2.19 2.42 2.59 3.22 3.09 3.32 ZON op onder April 18 5.39 19.41 19 5.36 1 9.43 20 5.34 19.45 21 5.32 19.46 MAAN op onder 17.59 19.05 20.12 21.19 5.33 5.54 6.15 6.39 TIJDELIJK REGEN Het weer in West-Europa wordt bepaald door een omvang rijk lagedrukgebied waarin be halve storingen met bewolking en regen ook zones met opkla ringen voorkomen. Nederland bevond zich dinsdag in zulk een gebied waarbij met zwakke tot matige zuidelijke winden zachtere lucht werd aan gevoerd. Voor het eerst sinds weken bereikten de middagtem- peraturen weer eens normale waarden: op verschillende sta tions werd het 13 a 14 graden. Inmiddels was het weer boven Zuid-Frankrijk aanmerkelijk minder mooi door de aankomst van 'n nieuwe regenstroning van uit het zuiden. De thermometer stond daarbij slechts op 8 gra den. De genoemde storing breidt zich in noordelijke richting uit en zal het weer bij ons vandaag in ongunstige zin beïnvloeden. Er is daarom vandaag veel be wolking en tijdelijk regen te ver wachten. waarbij de tempera turen plaatselijk iets lager zul len blijven dan gisteren. De wind zal matig zijn uit oostelijke rich- ting tussen Nederland en Nieuw-Gui- nea zijn en dat er een goede ver standhouding bestaat. Ik ben van mening, dat wij die goede ver standhouding en die samenwer king, die ons zoveel nut kan af werpen, niet uit angst voor drei gementen moeten afbreken". Omgekeerd behoefde volgens de heer Jouwe ook Nederland niet voor dreigementen te bui gen. „Nederland heeft plechtig beloofd ons op te zullen leiden en wij hebben nu eenmaal ver trouwen in die belofte. Wij zijn er van overtuigd, dat de Neder landse regering ons niet zomaar in de steek zal laten. Met wij be doel ik de overgrote meerderheid van de Papoea-bevolking op Nieuw-Guinea. We hebben er net ais in ieder democratisch land ook enige oppositie. Er is een kleine minderheid onder ons, die aansluiting bij Indonesië wenst, maar hier in Nederland hebt u zelf in uw parlement ook een paar communisten." Die minderheid werd hevig aangevuurd door de clandestiene radiozender, die zich radio Free Irian noemt. „Over. en weer po gen deze zender en de legale radio-omroep Nieuw-Guinea el kaar in de war en op een dwaal spoor te brengen", vertelde de heer Jouwe. „Wij zenden af en toe volkomen valse berichten uit en horen die dan trouw overne men door de Indonesische zen der." i De infiltranten noemde de heer- Jouwe een groeiend probleem. Het worden er steeds meer en men houdt ze maar gevangen. Al die gevangenen moeten leven en wij moeten dus voor voedsel zorgen". Tot slot kwam de R.T.C. van 1949 ter sprake, waarbij was af gesproken dat Indonesië zeggen schap zou hebben in de beslis sing over de toekomstige be stuursvorm van Nieuw-Guinea. Met nadruk sprekend gaf de heer Jouwe daarop het volgende commentaar: „Indonesië heeft reeds jaren geleden zelf de R.T.C. van 1949 verworpen en heeft er zich nooit meer aan ge houden. van al die afspraken is niets meer over. Maar nu zou die zelfde R.T.C. plotseling weer als basis moeten dienen? Dat vind ik onjuist. Indonesië heeft geen recht meer om zich op de afspraken van 1949 ten aanzien van Nieuw-Guinea te beroepen, nu ze zelf zich aan alle andere destijds gemaakte afspraken heeft onttrokken." Ongeveer 7500 leden van de Vereniging van Huisvrouwen, vertegenwoordiged de 152 afde lingen uit het land van de 40.000 leden tellende organisatie, die dinsdag haar vijftigjarig bestaan vierde, hebben dinsdagmorgen H. M. de Koningin verwelkomd, die de herdenkingsbijeenkomst in de Hilversumse „Expo-hal" bij woonde. Het Libanese persbureau meldt, dat volgens de Libanese gendarmerie zes jonge Libanese meisjes van het dorp Meis-El- Jabal door een Israëlische pa trouille, die op Libanees gebied was doorgedrongen, zijn ont voerd. De ontvoerden verrichtten landarbeid toen zij door de pa trouille werden verrast, die hen naar Israëlisch gebied meenam. De pokken heeft te Bridgend in het Zuiden van Wales het le ven geëist van nog twee bejaar de vrouwen uit een inrichting voor geesteszieken waar een tiental dagen geleden voor het eerst pokken werd geconsta- toerd- in totaal zijn nu elf vrou welijke patiënten uit de inrich ting aan pokken bezweken. de een van foto ziet men de nieuwe landingsvaartuigen vooi Indonesië, die in Hongkong worden gebouwd. De vaartui gen hebben een leng te van 12 meter en kunnen 50 manschap pen met bepakking vervoeren. Volgens TJ.P.I. worden de scheepjes van fiber glas gemaakt. Minister Beerman heeft gewei gerd een verblijfsvergunning te verlenen aan twee niet-blanke studenten, afkomstig uit Zuid- Afrika, die in ons land rechten wilden gaan studeren. „In beginsel wordt verblijf voor studie doeleinden aan zulke personen die dartoe een beroep doen op particuliere fondsen slechts aanvaard, indien de be oogde studie geschiedt onder toe- Prinses Margriet is voorne mens in september zich als stu dente aan de rijksuniversiteit te Leiden te laten inschrijven. Het is de bedoeling van de Prinses dat haar studie, die van beperkte tijdsduur zal zijn, zich zal bepa len tot een inleiding van het recht en daarnaast in het bijzon der tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de sociologie. De Prinses zal haar intrek nemen aan het Rapenburg 45, in de kamers waar Prinses Beatrix gedurende haar studietijd woon de. Begeleid door de lerares ge schiedenis van de gemeentelijke middelbare scool voor meisjes aan de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam, mej. drs. M. Troelsra hebben gisterenmiddag een aantal leerlingen van deze school Prinses Marijke op paleis Soestdijk een album aangebo den. De leerlingen zijn alle lid van de historische club „Nova Zem- bla", die dit jaar het 5de lusrum viert. Het doel van deze club is de kennis omtrent de geschiede nis van Amsterdam te vermeer deren door middel van excursies in de oude stad en bijeenkom sten (zgn. „Overwinteringen"). De meisjes hebben de tekst van „Het Bronnsnboekje", een schoolboekje over Amsterdams historie in woord en beeld dat werd samengesteld door drs. M. Troelstra en dr. H. J. Kok, over geschreven op losse bladen. De ze bladen, verlucht met foto's, kaartjes en tekeningen zijn tot een album samengevoegd in een leren band, alles door de leer lingen vervaardigd. zicht en voor verantwoordelijk- beid van het Universitair Asyl Fonds en indien ook overigens tegen het verblijf van betrokke nen geen bezwaren bestaan. Aan deze voorwaarden wordt i.e. niet voldaan, omdat mij is gebleken dat de bovengenoemde heren geenszins voor bemiddeling van het U.A.F. in aanmerking kun nen worden gebracht", aldus een persoonlijke brief van minister Beerman (van 14 maart j.l.) aan het Studentencomité Zuid-Afrika te Amsterdam. De secretaresse van het comi té, mej. II. van den Boogerd, heeft verklaard dat het Studen tencomité Zuid-Afrika zeer teleurgesteld is over de beslis sing van de bewindsman. „De twee studenten, de 25-jari- ge Morrison en de 35-jarige Msi- mang, zijn door de rassenmaat- regelen van de regering Ver woerd niet in staat in Zuid-Afri ka te studeren. Omdat zij Afri kaans spreken willen zij in Nederland studeren. Msimang is enkele jaren geleden naar Ghana uitgeweken in verband met de politieke situatie in zijn land. Hij is in het bezit van een Ghanees paspoort. Morrison heeft alleen een uitreisvergunning cn geen paspoort", aldus mej. Van den Boogerd. De twee studenten verblijven nu reeds tien maanden in Lon den in afwachting van een Ne derlandse verblijfsvergunning. Ze worden daar financieel ge steund door het Studentencomité Zuid-Afrika. „Onze financiële positie is dus danig dat enkele mensen van het comité reeds persoonlijke geleien beschikbaar hebben moeten stel len voor de twee studenten. We kunnen het niet langer betalen. Er is «en kans dat Msimang en Morrison ingevolge een common- weath-bepaling na een verblijf van twaalf maanden in Enge land, een Brits paspoort krijgen. Zij kunnen dan naar Nederland komen. Misschien wijzigt de mi nister zijn standpunt als de stu denten in het bezit zijn van een Brits paspoort. Als een verblijfs vergunning echter weer niet wordt verstrekt, wil het comité proberen de studenten in een an der Europees land te laten stu deren. We hebben hierover reeds contact gehad met een instantie in Noorwegen", aldus mej. Van den Boogerd. Noords (raat 102 - Telefoon 31M Terneuzen Een Zwitserse krijgsraad heeft dinsdag te Arrau drie Tsjecho- slowaken op beschuldiging van spionage tot resp. twaalf, zes en vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De" drie beklaagden had den bekend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Het pro ces dat tien dagen geleden be gon, werd achter gesloten deu ren gevoerd. De drie Tsjechoslowaken de in 1927 te Wenen geboren Otto Schwarzenberger, zijn twee jaar jongere vrouw Eva en een zekere Vlastimil Glaser waren begin 1961 aangehouden, tezamen met hun landgenoot Bohuslav Pavlik die later wegens zijn zeer slech te gezondheidstoestand naar Praag teruggestuurd en inmid dels zou zijn overleden. De president van de krijgs raad, kolonel Real, noemde Schwarzenberger „een van de beste geoefende en gevaarlijkste geheime agenten die tegen de Zwitserse onafhankelijkheid, neutraliteit en veiligheid wer ken". Hem waren militaire, poli tieke en economische spionage en het vervalsen vaji verschei- De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft herhaald dat de onderhan delingen tussen Indonesië en Nederland geen invloed zouden hebben op de militaire voorbe reidingen van Indonesië „om West-Irian te bevrijden". Volgens het Indonesische pers bureau P.I.A. heeft Nasoetion op de tiende verjaardag van het regiment parachutisten in Ba- toedjadjar (West-Java) gezegd, dat de strijdkrachten bereid moe ten zijn de opdracht te ontvan gen om „misschien morgen of overmorgen of misschien over 'een maand het gebied te nemen". Hij voegde hieraan toe dat een deel van het parachutistenregi ment reeds in Oost-Indonesië is en dat de rest binnenkort daar heen zou gaan. Nasoetion zei volgens „Anta- ra" dat men het Indonesië niet kwalijk moet nemen als het wa pens in het buitenland koopt. „Indonesië moet de Nederlan ders in militaire kracht over treffen als logisch gevolg van zijn huidige politiek van militai re confrontatie in de kwestie- West-Iran. Confrontatie is niet wat zij be hoort te zijn als wij niet sterker zijn dan de Nederlanders". Generaal Nasoetion zei dat de wapenaankopen geschiedden na een nauwkeurige berekening van de maximum Nederlandse mili taire kracht in West-Irian zowel als in Nederland. Over nieuw troepenvervoer uit Nederland naar Westelijk Nieuw- Guinea zei hij dat Indonesië ook darmee rekening had gehouden. Hij verwachtte dat „de Neder landers het versterken van hun positie in West-Irian zouden voortzetten. Onafhankelijk van het houden van onderhandelin gen". Nasoetion deelde dit mede na een bespreking met president Soekarnn over „militaire aange legenheden". dene documenten ten laste ge legd. In 1959 was het echtpaar Schwarzenberger met zijn twee kinderen naar Zwitserland geko men, nadat de man als Zwitsers staatsburger was erkend. Hij had daartoe uitstekend verval ste stukken overgelegd, waaruit zou blijken dat hij de onwettige zoon van een Zwitserse vrouw was. Otto Schwarzenberger, die vier jaar tevoren lid zou zijn ge worden van de Tsjechoslowaak- se geheime dienst, trad in dienst bij de internationale wapenfa briek van Buehrle en Co. in de omgeving van Zuerich. Het was zijn taak gegevens te verzamelen over buitenlandse afnemers van de wapens en de omvang' van de leveranties. Deze gegevens gaf hij via een moderne korte-golf- zender door aan het hoofdkwar tier van de geheime dienst in Praag. Zijn instructies werden gevonden in schoenzolen, waar in ook een bedrag van 10.000 Tsjechoslowaakse kronen werd aangetroffen. Bij vakanties in Italië en Frankrijk had het echtpaar Schwarzenberger ook inlichtingen verzameld over Amerikaanse en Canadese troe pen. Volgens de tenlastelegging was mevrouw Schwarzenberger, die aanvankelijk godsdienstonder wijzeres was, in de herfst van 1958 toegetreden tot de geheime dienst. Glaser werd ook agent van de Tsjechoslowaakse gehei me dienst genoemd. Hij was Zwitserland met een vervalst Tsjechoslowaaks diplomatiek paspoort binnengekomen. Volgens Jovanovisch is publi- katie de enige manier om Djilas te helpen. Hij is van plan kort na elkaar vier boeken van Djilas to laten verschijnen. Behalve „Gesprekken met Stalin" zijn het een roman, een biografie van een 19de eeuwse prins-bisschop van Montenegro en een verzameling korte verhalen. Een buschauffeur is maandag middag door het hek van de Bra ziliaanse ambassade in Havanna gereden en heeft daar politiek asiel gevraagd. Van de passagiers rende een groepje van ongeveer zes personen, onder wie twee vrouwen, het grondgebied van de ambassade op. Zij hebben even eens asiel gevraagd. De conducteur riep dat hij „een goede revolutionair" was en met de ontsnapping niets te maken wilde hebben. Volgens ooggetui gen stapte hij trots door het dooi de bus gemaakte gat, nagejouwd door de ongeveer veertig vluch telingen die zich reeds in de am bassade bevinden. Op 11 december werden drie Cubanen neergeschoten toen zij met een vrachtauto het gebied van de ambassade van Ecuador opreden om asiel te vragen. Bra zilië verzorgt de 200 vluchtelin gen die nog in de voormalige ambassade van Ecuador verblij ven. Volgens een nader bericht heb ben zestien passagiers asiel in de ambassade gevraagd. Een Westduitse regerings woordvoerder in Bonn heeft dinsdag de berichten tegenge sproken volgens welke de maan dag in Washington gehouden be sprekingen met de Russische ambassadeur niet veel resultaat zouden hebben gehad doordat West-Duitsland nieuwe bezwa ren tegen de Amerikaanse voor stellen heeft gemaakt. „Wij heb ben geen enkele reden om onze positie te herzien. Wij hebben ons standpunt al lang geleden met het Amerikaanse in over eenstemming gebracht", aldus de woordvcedrer. De functionarissen zeiden dat de Westduitse regering reeds vorig jaar september afwist van het Amerikaanse voorstel Oost- Duitsland op te nemen in een internationaal gezagsorgaan voor de toegangswegen naar West- Berlijn. Tot nu toe heeft de West" duitse regering geen enkel be zwaar hiertegen ingebracht. Nu wordt echter bericht dat zij er tegen is omdat het de facto er kenning van de Oostduitse rege ring zou betekenen. Het bericht dat de Westduitse bezwaren het overhandigen van de voorstellen aan de Sowjet- Unie hebben verhinderd noemden de functionarissen „misleidend". Bij de besprekingen van de voor stellen in Genève hebben de Westduitsers Je voorstellen niet verworpen. Sindsdien zijn er geen veranderingen van beteke nis in aangebracht, aldus do functionarissen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1