Even attentie voor UW KROON mevrouw Ochtend- en avondmens De schoenenmode in Nederland m B IS. w. foot <U enu HIJ EN ZIJ De dokter in uw tuin PRIJSK VULPEN Pagina 6 DE V PIT E ZEEUW Zaterdag 14 april 1962 En toch wordt het Lente Op het (onderwatermassage)'matje Café Voorjaarsroffel van de weck E« ER is nog altijd een groep vrouwen, die zich niet be wust is van do belangrijkheid van het haar. Rondweg ge zegd, de vrouwen verwaarlo zen het op meer dan erge wijze. Wanneer het toeval wil, dat haar haar niet hard groeit, dan komen velen praktisch nooit bij de kapper. En dit is niet het ergste, maar zij nemen dikwijls niet eens de moeite om het haar fatsoenlij! te onderhouden met de middelen die zij zelf kunnen toepassen. Het resultaat is derhalve meestal, dat zij met een kap sel rondlopen, dat nauwelijks deze naam verdient. Het is piekerig, vol dode punten, vet envuil! Het is werkelijk niet nodig ieder ogenblik bij de kapper te zitten, want wij kunnen zelf veel aan ons haar doen, waardoor het er redelijk uit ziet en wij er ons niet voor behoeven te schamen. Laten we vooral niet vergeten, dat volgens een oud gezegde het haar de kroon op het hoofd van de vrouw is. Hier staat gelukkig tegen over dat vele vrouwen wel de nodige aandacht aan 't haar besteden en er derhalve keu rig verzorgd uitzien. EEN GUNSTIG RESULTAAT WIJ dienen er wel ~van overtuigd te zijn. dat niet elk soort haar gelijk is. Ieder soort haar vereist een aparte behandeling. Het ene soort zal éénmaal om de drie weken gewassen moeten wor den. terwijl het andere iedere week een beurt moet hebben. Dit kan iedere vrouw door eigen ervaring en waar neming het best bepalen... of zij kan de raad van een kapper vragen. Haar wassen is op zich nog een kunst, die niet iedere vrouw verstaat, al lijkt het nog zo gemakkelijk. Bij het uitspoelen dient u er bijvoor- Al worden wc nog flink ge- plaagd door rukwinden en plens buientoch komt liet zonne tje wel eens achter de wolken vandaanen heus, als we dan een bankje opzoeken, kunnen wo de lente proeven. beeld op te letten, dat het haar pas goed uitgespoeld is, wanneer het stroef aanvoelt. Zolang dit dus niet het geval is, moet u door blijven spoe len. Haarroos kan worden tegengegaan met een zeer eenvoudig middeltje, dat be staat uit een mengsel van 50 gram olijfolie, 50 gram won derolie en 1 "a acid-salicyl (bij de drogist verkrijgbaar). Met een in dit mengsel ge drenkt watje dient de hoofd huid te worden ingewreven. Nr. enkele malen zult u het gunstig resultaat kunnen con stateren. EEN ENKEL KEERTJE OOK kan het wel eens voorkomen, dat u onverwacht bezoek krijgt of op bezoek zal gaan, terwijl het haar in een niet al te beste conditie is. Laat de hoop dan niet varen, want er bestaat een methode om het haar met weinig moeite goed te krij gen, en er dan keurig ver zorgd uit te zien, zonder speciaal een kapper te bezoe ken. Houdt even op met uw werkzaamheden en bevochtig de uiteinden van uw haarlok ken met eau de cologne, rol deze lokken in krullen, zet ze met een haar- of krulspeld vast en ga weer rustig ver der met dat, wat u onderhan den had of ga u kleden voor het bezoek. In deze tijd droogt het haar en wanneer dit gebeurd is (niet eerder), haalt u de spelden er uit en u kunt het kapsel keurig in model krijgen. U komt dan met eer. net hoofd bij de vi site en de avond is gered. Uiteraard is dit een hulp middel waarvan u niet regel matig gebruik moet maken, aangezien eau de cologne het vet uit uw haar haalt en bij veelvuldig gebruik het haar zeer droog wordt. Maar als redmiddel is het een enkel keertje heel goed bruikbaar. Het zijn dikwijls maar kleine dingen, die het hem doen. Met wat handigheid en goede wil is al veel te berei ken. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) TOT WELKE GROEP BEHOORT U? WAT een grappige speling van de natuur is dat, dat er ochtend- en avondmsnsen bestaan. Dat wil zeggen er zijn vrouwen en mannen, die zich 's morgens bij het opstaan meteen al vol energie op hun arbeid werpen, alles aanpakken en met lust en opgewektheid aan het werk slaan en vooral in het eerste deel van de dag ware bergen verzet ten. Hoe verder de dag' echter vordert, hoe meer zij verslappen. En na het avondeten kunnen zij geen ..pap" meer zeggen. EP zijn vrouwen, die liet elke morgen weer te kwaad heb ben, als zij het bed uit moe ten. Die hebben uren nodig, om op gang te komen. Bij die sexe-genoten duurt alles, wat ze in de ochtenduren doen, tweemaal zo lang, om dat ze eenvoudig de lust voor het werk niet kunnen op brengen. Maar let op! Na de koffiemaaltijd leven ze op en gaan ze zich steeds nij verder voelen. En tegen de avond zijn ze niet meer te houden. Dan hebben ze het gevoel nog best even „dit" en „dat" te kunnen doen. Waar dit verschil van tempera ment in ligt, ik zou het u niet kunnen zeggen. Maar u zult zelf wel hebben kunnen con stateren, dat het bestaai. GELIJK OF ONGELIJK NU is één ding maar te hopen en dat is, dat als het om ge trouwde mensen gaat, èn man èn vrouw tot dezelfde groep horen. Dus beiden avond- of beiden ochtend mensen zijn. In het tegen- stelde geval zou het wei eens tot kwalijke konsekwenties kunnen ieiclen, nietwaar! 's Morgens zullen de echtelieden nog niet zoveel last van elkaar hebben, want dan be vinden zij zich door hun werk gemeenlijk op verschil- GEVAREN DIE DE GROENTETUIN BEDREIGEN Misschien is uw tuin zo groot, dat er behalve bloemen aan de voorkant, achter nog genoeg ruimte overblijft om met succes wat groente te verbouwen. Stelt u zich met dit weer eens even In Waalwijk zijn woens dagmiddag jl. ter inleiding van de 5e Internationale Schoenenheurs, die in Utrecht wordt gehouden, enige mededelingen gedaan over de schoenenmode voor het komende najaarsseizoen. Hieruit blijkt dat de drie kwart hakc-ategorie, dus hakjes van 40 a 50 mm hoogte, weer zeer belangrijk is. Voor finger-tip" leest- modellen zullen deze dun en in zandlopermodel zijn en voor bredere neusmodellen en dc brede, ronde leestty- pen forser van model en met een breder loopvlak en met vierkante of rechthoe kige loopvlakjes. Met een verandering of uitbreiding van het aantal leestvormen gaat ook een uitbreiding van het aantal modellen ge paard. De pump was de ideale snit voor lange spitse schoenen en ook voor fin- gertipmodellen is deze nog het fraaist. Dc gesloten, effen pumpmodellen zullen achter plaats moeten maken voor wat meer variatie. Ope ningen in het voorblad en opzij van de pumps, vaak heel luchtig aangebracht en gecombineerd met dunne riempjes, geven de schoen tjes een wat opener karak ter. hetgeen de draagsters zulien appreciëren. Ook van pumps afgeleide silhouetten als dc page-pump met een hoog opgesneden kapje tegen dc voet en op de voor voel en opzij zeer laag uit gesneden boottypen zullen en vogue zijn. De teenager-c ategorie wordt voor modieus schoei sel steeds belangrijker en blijkt steeds meer een apart soort modellen te prefe reren. Bandschoentjes en T-bandschoentjes. 'snitten uit de twintiger jaren, zul len herleven, alsmede de rijgschoer.tjes op brede ron de leesten met veel ring- gaatjes geïnspireerd op de Amerikaanse bowling- schoentypen. De schoenmode herfst- winter 1962/63 zal ook een rentré van de hoge laarzen mode betekenen. De ver wachtingen zijn dat de laars- jesmodê dit najaar sterk zal uitgroeien en ook de Neder landse jeugd zal veroveren. Zij zijn 20 a 30 cm hoog. meestal in soepel zwart leer uitgevoerd en hebben lage tot driekwart hakjes en vaak rubber onderwerk. Voor de herfst en winter zullen bruine tinten in vele variaties de hoofdschotel vormen, van de zwartig- bruine tinten ..expresso" tot de warmere koperkleuren en de roodachtige-bruinen. Daarnaast zijn enkele mid- delbruine en cognac-achtige tinten belangrijk als schoen- tinten, o.a. tabac en mink. „Lambrusco", „Malaga" en Carneol", tinten die de warmte en gloed van de oude wijnen weerspiegelen, zijn eveneens gewilde schoe- nentinten. Ook zwart blijft belangrijk, glanzend of lak- leder, halfmat in boxcalf en mat in suéde. Ondanks een vrij donker kleurengam ma zal er volop verscheiden heid zijn, zowel in tinten als materialen voor de schoe nenmode herfst en winter 1962/63. voor, 's morgens als dc zon pas schijnt op blote voeten de tuin in, oen handvol verse aardbeien plukken en dat, op een beschuit je. Maar dam- verbergen zich diverse boosdoeners, des te ge vaarlijker naarmate ze minder gezien worden. Bladluizen. Eén van de meest voorkomen de schaden 'wordt veroorzaakt door de bladluizen. Bekijkt U zo nu en dan uw planten maar eens, vooral onder de bladeren. Veel ellencle kunt U voorkomen door stevig te sproeien, ook eens door de planten heen. maar eigenlijk verplaatsen we daarmee slechts het ongedierte. Ze trekken ver der de tuin irt en zetten zich op andere bladeren weer neer. Men bestrijdt de- luizen het best met de gewone middelen. Doe het vooral tijdig want an ders vallen de dode luizen heel vaak in de groente, b.v. de sla, die daardoor volkomen ongeniet baar wordt. In het kleine parti culiere tuintje kunt u het beste zeepspiritus of derris gebruiken omdat deze middelen het minst giftig zijn. DDT-middelen geven meestal geen goed resultaat, be halve wanneer men deze midde len in een emulgeerbare olie heeft opgelost. Aardbeienmyt. Misschien zag U vorig jaar de jonge blaadjes van dc aardbeien waarvan U zoveel verwacht, he lemaal bruin worden en ver schrompelen. Hoogstwaarschijn lijk zullen uw aardbeiproducen- ten toen het slachtoffer van de aardbeienmijt zijn geworden. Het beste kunt U na de pluk krachtig spuiten met 200 cc En- drin of Thiodan 17 Voorko men is beter dan genezen. Moch ten er te veel zieke planten tus sen uw aardbeienplanten komen, vervang dan het oude planten- materiaal eens door nieuw. Dit geldt overigens voor al uw groenten, bekijk ze komend sei zoen zo nu en dan eens nauw keurig. Gaan ze er slecht uitzien, groeien ze slecht en is het niet meer wat het geweest is. zet dan de goede exemplaren op een an der plekje, verbrand de zieke planten en neem ander mate riaal. Rupsen. Enkele van de meest voorko mende ziekten zijn hier genoemd, maar natuurlijk zijn er nog ontel baar veel meer. iedere groente soort heeft vaak nog wel haar eigen soort ziekte) n Over het algemeen dient iedere tuinier uit te kijken voor rupsen. Zoek dage lijks de tuin af naar deze veelvra ten en voorkom grote plagen en kaalvreterij. Het is voordeliger dan dure bespuitingen. Is uw tuintje erg klein, dan kunt U zc gemakkelijk op tijd verdelgen; is de oppervlakte erg groot, dan moet U de spuit ter hand nemen. Middelen om de spuit te vullen zijn in een goede winkel met tuinbouwartikeelpn wel te krijgen. Veel succes en smakkelijk eten van uw zelf-geteelde groenten! 9 Zitten de heften van uw mes sen los? Trek ze er dan uit en vult u de opening mot oen mengsel van 2 delen colofo- nium en 1 deel gemalen krijt. Daarna maakt u de kleding van onderen heet en duwt deze in het heft. lende plaatsen, zodat zij zich niet aan elkaar kunnen erge ren. Maar 's avondsWat een bron van ellende kan dat worden. Mevrouw zal een ochtend' mens zijn en is dus 's avonds na het eten afgeknapt. Zit te gapen, is haast te moe om een kopje thee of koffie voor haar man in te schenken en knikkebolt boven dc kinder kousjes, die ze plichtsge trouw tracht te stoppen. Meneer wordt rusteloos, want hij verlangt naar gezellig heid; wil eens uit, of ten minste eens praten en een kameraad aan zijn vrouw hebben. Maar nu het andere geval mevrouw begint, als avond mens, 's avonds enthousiast kasten schoon te maken; slaat aan het wassen of strij ken; kortom leeft zich uit op alle karweitjes, waartoe zij 's morgens de fut niet ka,n opbrengen, terwijl meneer naar rust verlangt en zich af vraagt, waarom hij een te huis bezit, als er eeuwig en altijd iets overhoop moet worden gehaald. AANPASSING NODIG VROUWEN, van ons wordt in het leven nu eenmaal het grootste aanpassingsvermo gen gevraagdWillen wij onze man blijven binden; stellen wij er prijs op dat hij ons blijft liefhebben zoals in het begin, dan zullen wij ons bij hèm moeten aanpassen en kunnen wij niet verlan gen, dat hij het zich bij ons doet. Zijn wij van het ochtendtype, dan, ja, dan zullen wij onze vroege energie dusdanig moe ten beteugelen, dat wij niet al ons kruit vóór de avond verschieten. Wij zullen des noods voor het eten een poosje moeten rusten, om 's avonds kwiek en monter te zijn. Hoe dan ook, wij moe ten er iets op vinden, dat. wij manlief 's avonds niet op een doodmoe, slaperige vrouw tracteren. Zijn wij van het avondtype, dan. ja, dan zullen wij ons in de eerste plaats moeten kunnen beheersen en moeten leren, onze energie op de juiste wijze te spuiïen. Niet alleen en geheel tot onze eigen voldoening, maar even eens tot genoegen en reke ning houdend met onze hu welijkspartner. NORA v. HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) zateratig i4aprr ZONDAGAVOND lste prij Dit barre voor,jaar laat «le datnes weinig; kans om zonder gevaar ernstige ziekte, hun nieuwe bad pak in het openbaar te tonen. Op de huishoudbeurs in het nieu we R.A.Ï.-gebouw in Amsterdam kan dat echter wél. Daar kan men, als men dat zou willen, in een badkuip stappen om een de monstratie met een onderwater massage (PFFFF) te onder gaan. Er was deze week een lieve juffrouw, die het ondanks de grote belangstelling deed ook (foto). IN NEDERLAND NOG GEEN LINGERIE-MODE Nederlandse lingeriefabrikanten zijn van mening, dat de vrouw in dit land nog te weinig aan dacht schenkt aan dit onder deel van haar kleding. Men bezit bontmantels, dure jur ken en kousen etc., maar on der zo'n dure jurk draagt men vaak weinig of iets wat daar mede in het geheel niet in overeenstemming is. Het moet een vrouw toch een prettig ge voel geven, zo menen deze fabrikanten, zowel boven als onder goed gekleed te zijn. Verlang) U ook zo naar het voorjaar? Lekker eens in de kasten neuzen om te kijken wat we van de zomer nog kunnen dragen. Om dan tot de ontdek king te komen, dat we toch best iets nieuws zouden willen heb ben. Uit de kollektie van Hardy Amies in Londen zien we hier v.l.n.r.: een fleurige geborduurde Zwitserse katoenen blouse zon der mouwen; een overslaande blouse van bedrukte zuivere zijde, eveneens zonder mouwen: een overhemd-blouse van ge streepte MacClesfield zijde. YOGHURT POPULAIR IN ONS LAND In de Nederlandse gezinnen kan men in de laatste jaren een stijgende waardering consta teren voor yoghurt, het fris- zure produkt, bereid uit ge pasteuriseerde melk met be hulp van speciaal gekweekte bacterieën. De cijfers spreken ook hier een duidelijke taal: het gemiddeld verbruik per hoofd van de bevolking was in 1960 2,8 kg, in 1955 6,2 kg en in 1956 9,3 kg. Het totaal verbruik bedroeg in ons land in 1950 28.000 ton, in 1955 67.000 ton en in 1960 106.000 ton. In de laatste tien jaar is er dus een gemiddelde toeneming van het totaal verbruik met meer dan 25 °,b per jaar. Het zijn zeker niet alleen zieken en herstellenden maar ook kerngezonden, die van yoghurt genieten. VITAMINE C VOOR ROKERS? Rokers vertonen een tekort aan vitamine C, zo is uit verschil lende onderzoekingen geble ken. Terwijl bij het roken van 1—10 sigaretten per dag de vitamine-uitscheiding via de urine nagenoeg onveranderd blijft, daalt zij bij de con sumptie van 10—20 sigaretten en verdwijnt tenslotte wan neer meer wordt gerookt. De sigarettensoort speelt daar bij geen rol. Bij niet-rokers bedraagt het vitamine C ge- halte van het bloed gemiddeld 1,32 mg li»; bij 55 rokers werd evenwel gemiddeld slechts 0,9 mg o gevonden, hetgeen wijst op een vitamine C-defi- ciëntie. Alle rokers wordt aanbevolen regelmatig vitamine C te nemen om de gevolgen van dit tekort te voorkomen.'- Niet iedere zakenman is in de gelegenheid er een afdeling op na te houden, waar men terecht kan met zijn klachtm Een winkelier in Noord-Du land kwam op het idee om buiten zijn zaak een kastje op te hangen, waarin eventuele I klachten over prijs en waarl kunnen worden gedeponeerd.! Zijn dagelijkse oogst is een tienl tot twintig briefjes. Een kwa: I is anoniem met waarschuwin gen tegen prijswoeker. maar er zijn ook prettige en raad gevende briefjes bij, o.a. nvt het verzoek in een bepaalds drukke afdeling nog cerm kas sa bij te plaatsen. Palmpasen en Pasen kunnen net zulke gezellige feestdagen zijn als de Kerstdagen, als we ons ten minste de moeite Willem I getroosten zelf hei een en ander voor die dagen te bakken. Warff al kunnen heel wat bakkers ons voor Palmpasen aan paashami- tjes helpen, voor echt paasge- bak als palmpaasringsn, paas haasjes en paasmannstjes moet men zelf toch meestal aan dc J slag, hetgeen ook alweer niet tr veel werk vraagt omdat we al1 die attributen voor palmpaas» stokken en de Paasdagen van gistdeeg maken. ZONDAG (Palmpasen): Ita liaanse eieren; Casseler rib, bleekselderij, aardappelen, madeirasaus; appeltaart met slagroom. MAANDAG: Volledige groente soep; broodschotel met kren ten en rozijnen. DINSDAG; Eierkoekjes, spina zie, aardappelen; yoghurt- coupe. WOENSDAGStoofpot kool, aardappelen, tomaat enkaas, appelmoes met schuimkop. DONDERDAGLamscoteiet, andijvie, pommes frites; griesmeelpudding met amar. delen. VRIJDAG; Fanvis óf kipragoüt, rijst, sla; gemberflensjes. ZATERDAG: Spaghetti mazzot- ti; fruit. ITALIAANSE EIEREN Beboterde soufflépotjes met rijst, die in vleesbouillon is drooggekookt, voor vullen. In het midden een kuiltje maken en een zacht gekookt ei inzet ten. Een dikke laag geraspte kaas erover strooien, een pa kluitjes boter erop doen en in de oven gratineren. SPAGHETTI MAZZOTTI 50 gr. boter wordt gesmolten 10C gr. gehakt en 2 fijn je sneden uien erin gefruit en 1 blikje tomatenpuree en 2 1 water erbij gedaan. 100 g cham pignons en een struik bleeksel derij of spitskool of een paprika worden in stukjes gesneden, door de saus geroerd en cr no? ongeveer 20 min. in meegekookt De saus kan eventueel worden afgemaakt met wat zout ?n peper en wordt over 300 ?r- spaghetti gegoten, die in ruim water met zout is gaar gekookt Er wordt geraspte kaas over ge strooid en er wordt apart ook nog geraspte kaas bij dit ge recht gegeven. Tinneroy kunt u heel goed wassen in een lauw sopje van alcalivrij wasmiddel. Vooral niet wringen of wrijven, goed spoelen en kletsnat ophangen' Strijken is niet nodig, wjjn- neer/'u het goedophangt. NO KORTE KERKST TIJDELIJKE ecl wa Wij tonen gaar

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 14