Westen op weg naar eenheid BINNENLANDS NIEUWS •ure j Niet huilen9 j Marietje!! Gemeenteraad van Sas van Gent Gemeenteraad van Sluis BEURSO VERZICHT DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 De bouw van een bejaardentehuis en 6 woningwetwoningen Zaterdag 14 april 1962 VERENIGDE STATEN VAN AMERF" 4 EN VERENIGDE STATEN VAN EUROPA De heer Rockefeller, gou verneur van de staat New- York en misschien in de toekomst president van de Verenigde Staten, is een man van grote visies. Van hem is het denkbeeld af komstig van een federatie van de vrije wereld. Het kernstuk daarvan zou een Atlantische Unie zijn, ge vormd door de Verenigde Staten van Amerika en de Ver. Staten van Europa. Nog is de tijd niet rijp voor de verwerkelijking van zon groots project. Maar er is geen twijfel aan, dat twee wereldoorlogen en het ver lies van koloniale bezittin gen het eens zo verdeelde Westen hebben overtuigd van de noodzaak van aan eensluiting en dat het daar met voortvarendheid naar handelt. Oo het ogenblik staat de vriie wereld voor twee belangrijke beslissingen, die mits in po sitieve zin genomen een fikse stap op de weg naar een wording betekenen. De eerste moet worden genomen door Engeland, dat in Brussel on derhandelt over zijn aanslui ting bij de Europese Economi sche Gemeenschap. Treden de Britten toe en het mag als vrijwel zeker worden aange nomen dan zal het „Kleine Europa'* worden veranderd in een „Groot Europa, dat vrijwel CHINESE NOTA AAN INDIA China heeft India in een vrij dag in Peking gepubliceerde nota meegedeeld, dat India's huidige houding neerkomt op „een ver werping zonder meer van een vreedzame regeling van de grenskwestie" tussen de twee lanien. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reeks sinds december j.l. tussen India en China gewisselde nota's bekendgemaakt met betrekking tot hun grensgeschillen en voor stellen voor het sluiten van een nieuwe overeenkomst voor de handel en het verkeer tussen In dia en Tibet. Volgens een verklaring van een woordvoerder van het Chi nese ministerie zijn nota's en documenten over de betrekkin gen tussen China en India ter beschikking gesteld van afge vaardigden naar het nationale volkscongres, dat reeds twee weken in Peking bijeen is. alle vrije landen van ons we relddeel omvat en wellicht eens zal kunnen fungeren als een magneet voor de staten achter het ijzeren gordijn. NATIONAAL OF FEDERAAL Natuurlijk moeten nog vele hindernissen worden overwon nen. Het voegen van het Britse gemenebest met zijn onderlinge voorkeursrechten in het Euro pese kader is een uiterst moei lijke taak: Een ander probleem is, jn hoe verre de Britten rijp kunnen worden gemaakt voor de poli tieke integratie van Europa een onderwerp, waarover onder de zes leden van het „kleine Europa" nog meningsverschillen bestaan. De meeste leien wensen een Europese politieke federatie, waarin de boven-nationale orga nen een grote macht zullen be zitten. De Gaulle daarentegen wil een losse confederatie van souvereine Europese ..vaderlan den". Wellicht zal op dit punt in eerste, instantie de overwinning nog aan de „nationalisten'* zijn, maar de toekomst is zonder twij fel aan de „federalisten". De tweede beslissing ligt in handen van het Amerikaanse Congres, dat zijn goedkeuring moet hechten aan president Kennedy's voorstel tot een han delsverdrag met de Europese Economische Gemeenschap, als een eerste stap op de weg naar nauwere economische militaire en politieke samenwerking. Natuurlijk betekent dat nog lang geen Atlantische unie, om nog maar te zwijgen van Rocke fellers idee. Maar de vrije we reld koerst toch zonder twijfel In de goede richting en dat juist in een tijd, waarin zich in de com munistische wereld verschijnse len van desintegratie voordoen. (Nadruk verboden.) (■llltMMIHtlHUlNUIUUKMINmMtWIftinMtNt. Morgen maakt pappie je lid van de groic Shell Junior Club. Inlich tingen bij elk Shell-statioo! iiiiionfmn J DE ALGERIJNSE VLUCHTELINGEN De hoge commissaris van de V. N. voor de vluchtelingen, Schnyder heeft met de Algerijn se autoriteiten overeenstemming bereikt over de voornaamste punten van een plan voor repa triëring van de Algerijnse vluch telingen in Marokko en Tunesië. Dit is vrijdag te Genève bekend gemaakt. Verwacht wordt dat de repatriëring van de omstreeks 250.0t)0 vluchtelingen begin mei al beginnen en tegen het eind van juni zal zijn voltooid. In de deze week gehouden vergadering van de gemeente raad bevond zich bij de ingeko men stukken een ontwerp van het te bouwen bejaardentehuis met enige tekeningen, een be groting der bouwkosten en een financieel overzicht van het ex ploitatieplan. De bouwkosten worden be groot op 931.515, terwijl de pen- sionprijs voor de bejaarden wordt begroot op 247 per maand of 2964 per jaar. De bouw van zes bejaarden woningen wordt begroot op 107.600, hetgeen neer zal komen op een huurprijs van ƒ19,11 per week of 993,72 per jaar. De voorzitter meent dat de leden met deze gegevens wel een volledig beeld zullen hebben ge kregen van deze plannen, die voor wat betreft het bejaarden tehuis dat zal worden uitgevoerd in de premie-sector en voor de be jaardenwoningen uitgevoerd in de woningwet-sector. De heer Bockstael informeerde naar de stichtingsvorm van het bejaardentehuis. De voorzitter antwoordde dat het de bedoeling is dat de ge meente het bouwen van het complex verzorgt, terwijl het stichtingsbestuur de exploitatie ervan tot taak heeft. De heer Bockstael vroeg of er volgens B. en W. in Sas van Gent of omgeving geen architect te vinden was, aan wie 't werk kon worden opgedragen. De voorzitter zeide niet graag te willen beweren dat er in Sas of naaste omgeving niemand capabel is om dit werk in teke ning te brengen en bestekklaar te maken, maar het stichtings bestuur kan zijn eigen architect hebben. De heer De Meijer drong aan op spoedige voorstellen in deze richting. De heer De Rijk vroeg of nog dit jaar de bouwvergunning ver wacht kan worden, hetgeen de voorzitter bevestigend beant woordde. De gemeenteraad stelde een exploitatieplan vast voor het Uitbreidingsplan aan de Ridder straat en de Zuiddijkstraat. Reeds hebben enige aannemers, o.a. de firma's Leenhouts uit Sluis en Van der Poel uit Terneuzen op tie gevraagd op de uit te geven "ronden, dit in verband met de bouw van een aantal premie woningen. De totale kosten wor den geschat op 605.000 waarin een bedrag voor openbare wer ken van 424.000 begrepen is. Buiten de exploitatie-opzet is gelaten de aanleg van openbare verlichting, brandweerkranen en onderhoud openbare terreinen. De uitgifteprijs moet daardoor per vierkante meter op ƒ21, gesteld worden. Voor garage- aanleg moet echter ƒ1000 be taald worden. Men hoopt dat het gehele plan binnen zes jaar ge realiseerd kan worden. In verband met het lange stook- seizoen door de koudeperiode werd de bestaande kolentoeslag met 4 weken verlengd. In totaal komen hiervoor in aanmerking 19 personen. Hierbij werd opgemerkt, dat het noodzakelijk wordt dat in West Zeeuws-Vlaanderen alge mene richtlijnen komen voor het verlenen van deze toeslag. De zelfde suggestie, over het vast stellen van algemene richtliinen, viel later op de avond te beluis teren bij de bijdrage aan de stich ting Gereformeerde Bejaarden zorg. Daar het aantal inrichtin gen op dit gebied stijgend is, moet het tenslotte tot een alge mene regeling komen. Een woningcontingent van 22 woningwetwoningen werd toege wezen aan de R. K. Bouwvereni ging. De raad meende dat het bouwen en exploiteren van wo ningen meer op de weg ligt van oen regionaal erkende woning bouwvereniging dan op die van de gemeente. Het wecleropbouwplan en de daarbij behorende bebouwings- oorschriften werden gewijzigd waardoor uitbreiding mogelijk is van 't winkelpand F. Ceulenaere. Batselaere en de werkplaats van H. van Poucke. Gunstig werd beschikt op een verzoek van E. Visser om premie voor woning verbetering. De gemeente werd begunstiger van de Europese Beweging in Nederland voor ƒ25 per jaar, echter onder voorbehoud, dat dit van jaar tot jaar zal worden be keken. Adhaesie werd betuigd aan een verzoek van de gemeenteraad van Aardenburg inzake een mo tie op de vervreemding van land bouwgronden. De tentoonstelling „Levend Erfdeel" komt naar Sluis. Deze is te bezichtigen in de Raadhuis kelder van 11 tot 25 juli. Deze expositie trok in het bouwcen trum van Rotterdam grote aan dacht en het is te verwachten dat ook in West Zeeuws-Vlaanderen voldoende belangstelling zal be staan. Er moet voor deze ten toonstelling 600 betaald wor den. Het is echter te verwachten dat het Provinciaal Bestuur hier van de helft zal terugbetalen. Een tweetal subsidies werd ver leend. n.l. ƒ100 aan de stichting Gereformeerde Bejaardenzorg en 0,04 per inwoner aan de Heemkundige Kring. Ook dit wordt van jaar tot jaar herzien Bij de rondvraag vroeg de heer Herdink aandacht voor de rat tenbestrijding. De voorzitter antwoordde dat dit steeds plaats vindt en dat men dit ook in de toekomst zal blij ven doen. Wel was hij van me ning dat de ingezetenen hieraan veel kunnen bijdragen door een doelmatige vernietiging en af voer van huisvuil etc. Op een vraag van de heer J. P. J. Wage over de levering van de nieuwe brandspuit, antwoord de de voorzitter dat deze nog vóór 1 mei zal worden afgeleverd. Hierna werd de vergadering door de Voorzitter, burgemeester Van Hootegem. gesloten. De heer De Groff verzocht het college er bij het ministerie op aan te dringen op spoedige toe zending van de bouwvergunning. De voorzitter zeide dat de pre mie-aanvrage reeds is ingediend, terwijl de bestekken praktisch klaar zijn. De heer De Meijer geeft in overweging bij het desbetreffend verzoek te willen wijzen op hen die door de in uitvoering zijnde kanaalwerken hun woning zullen moeten ontruimen en de bejaar de bewoners er van een plaats in het bejaardencomplex moet kunnen worden aangeboden. Na felle becritisering door de heren De Rijk, De Bruijn en De Groff trekken B. en W. hun voorstel tot wijziging van de subsidie-verordening in. Het college was geschrokken van de bedragen die de voetbal vereniging „Corn Boys" nu al twee jaar ontvangt voor de door deze vereniging te houden cur sussen voor jeugdleiders ad. 50 per deelnemer. Zij wensten deze subsidie te wijzigen in 75 van de werkelijke kosten. Genoemde raadsleden waren van oordeel dat men niet in de interne aangelegenheden van de verenigingen moet dringen en deze niet moet beknotten in hun activiteiten om jeugdleiders op te kweken. Het voorstel tot goedkeuring van het ontwerp-besluit van de raad van bestuur der Afvalwa terleiding Kanaalzêne Zeeuws- Vlaanderen wordt op voorstel van de voorzitter aangehouden, daar een dezer dagen met ir. Bos enige nieuwe facetten zullen worden besproken. De heer De Meijer kan hier mede volkomen instemmen, aan gezien dit groots plan door de raadsleden in vier dagen tijds moest worden bestudeerd, terwijl bij minder belangrijke zaken de leden de stukken thuis gestuurd krijgen en hen meer tijd gelaten wordt om deze zaken te bestu deren. Het is ondoenlijk om een project van 10 miljoen in een handomdraai te beoordelen. Overigens heeft spreker alle lof voor de ruime subsidies wel ke het stichtingsbestuur bij el kaar heeft gekregen, volgens de voorzitter een totaal bedrag van 8.375.000. Spreker vroeg in dit verband of de industrie ook 3% cent per m3 zal moeten betalen en of deze daarmede akkoord gaat. De voorzitter antwoordde be vestigend. De heer De Meijer betuigde zijn spijt dat de beide afgevaar digden van de gemeente de raadsleden nog nimmer hebben ingelicht over het verloop der besprekingen bij deze voor de gemeente toch zo uiterst belang rijke zaak. Na enige discussie verleende de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om 16.200 te voteren voor de aan leg van een voetpad langs de Fosfaatfabriek. De heer F. van Roon werd °P zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur-dierenarts van de vleeskeuringsdienst Sas van Gent, zulks ingaande 1 juni a.s. Adhaesie werd betuigd aan de bekende motie van de gemeente raad van Aardenburg over de verlenging van de wet op de ver vreemding van de landbouw gronden. De raad handhaafde zijn be sluit om geen subsidie te verle nen aan het Jansenius Lyceum te Hulst. Aan de Stichting Matthaus- Passion te Hulst werd een sub sidie van 75 verleend teneinde steun te verlenen aan de in standhouding van dit culturele werk in ons gewest. Aangezien de voorschriften voor het schoonhouden van ge bouwen en terreinen van de openbare lagere schoien ver ouderd zijn, werd het desbetref fend raadsbeleid van 30 juni 1921 ingetrokken. Z.h.s. werd het raadsbeleid van 26 oktober 1961 ingetrokken en een nieuw besluit genomen in zake het verlenen van een grond en bouwvoorschot voor de bouw van 8 woningwetwoningen tesp. groot 102.000 en 112.000. Aan mevr. wed. Van Belleghem Vernaeve werd een perceel grond verkocht, welke zij reeds in erfpacht had. Teneinde de heer Snelleman bij zijn industrievestiging te hel pen, daar zijn bedrijf op de St. Anthonykade in verband met de kanaalwerken moet verdwijnen, werd met goedvinden van de heer Van Steenberge het raads besluit ingetrokken waarbij hem gemeentegrond aan de Vier Am bachtenstraat in erfpacht werd gegeven voor de bouw van 19 woningen. Hierdoor kan de heer Snelleman een uitweg krijgen voor zijn aldaar te vestigen be drijf. Vervolgens werd aan de heer Van Steenberge grond in erf pacht gegeven aan de Vier Am bachtenstraat en de Leepstraat, alwaar hij hetzelfde aantal wo ningen kan bouwen, terwijl de heer Snelleman een uitweg krijgt vanaf zijn bedrijf naar de Weststraat en zijn dreefje ach ter de Burg. Hoefnagelstraat en de woning van de voormalige boerderij van de heer Neijt. De raad ging tenslotte akkoord met het schrijven van de minis ter betreffende de toekenning van een voorschot over het le kwartaal 1962 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeen- tepersoneel. Hierna werden de begrotingen van 1961 en 1962 gewijzigd. RONDVRAAG De heer De Maaijer vroeg in lichtingen over de kwestie-Nele mans. De voorzitter antwoordde dat het college van Burg. en Wet houders hem per aangetekend esehrijven hebben medegedeeld, dat vóór 1 april 'j.L ant woord werd verlangd. De heer Nelemans deelde echter mede, dat hij eerst zijn advocaat wen ste te raadplegen. Tot op heden hebben B. en W. nog geen nader schrijven van hem ontvangen. De heer De Maaijer informeer de naar de betegeling van de diverse brandgangen. Wethouder Scheffer zeide dat de slechte weersomstandigheden de uitvoering van deze werken hebben getraineerd. De heer De Rijk wees op de onhoudbare toestand voor de omwonenden aan de sloot aan de bosjes in de Zandstraat. Er heeft zich aldaar een geval van para- typhus voorgedaan en het is niet ondenkbaar dat dit ziektege val in verband gebracht kan wor den met deze sloot. Bij de hierop volgende discus sie blijkt dat bedoelde sloot een poldersloot van de Remoortere- polder is, waarop de voorzitter mededeelt, dat door het college van B. en W. een en ander zal besproken worden met het pol derbestuur. De heer De Meijer informeer de weder naar de Prinsenkade. De voorzitter deelde mede, dat de technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat heeft medege deeld dat zij voornemens is de noordzijde van de Prinsenkade van een wegdek te voorzien, aan sluitend op het trottoir en de zuidzijde van de Prinsenkade te voorzien van een verharding tus sen het wegdek en het trottoir. De heer De Meijer vroeg of het al bekend is van wie het bos je is op het voormalige tram emplacement aan de N. C. B. Het blijkt dat de desbetreffen de grond eigendom van de ge meente is. Door Rijkswaterstaat werd destijds vergunning ge vraagd deze kale plek te mogen beplanten. Wehouder Scheffer is van me ning dat ter plaatse nog wel eens een woning gebouwd zal worden. De heer De Groff vroeg of de door de raad aangebrachte wijzi gingen in de bouwverordening in verband met de bouw van ga rages enz. door de desbetreffen de instantie al zijn goedgekeurd. De voorzitter antwoordde ont kennend. De aandacht van de stede- bouwkundige zal hierop geves tigd worden bij zijn eerstvolgend bezoek aan de gemeente. De heer De Groff zou gaarne zien dat van de zijde van het ge meentebestuur soepelheid zal worden betracht. Spreker vestigde hierop de aandacht van B. en W. on de ver lichting ven de Molenberg. Van de zijde van B. en W. werd hierop geantwoord (jat deze wel dra zal worden aangebracht. Al les ligt hiervoor al gereed. BRAND IN ZUURINLEGGERI-I In een loods in de Joden Hout tuinen te Amsterdam, waarin een zuurinleggerij an een meubel werkplaats zijn gevestigd, is don derdagavond tegen zes uur door onbekende oorzaak een felle brand ontstaan. In een oogwenk vrat het. vuur zich een weg door het emballagemateriaal van de inleggerij op de eerste verdie ping en sloeg vervolgans via de zolder door de kap naar buiten. De eerste étage brandde geheel uit. De brandweer die met zes stralen het vuur bestreed, was tot circa half elf met de nablus sing bezig. De loods staat op de nominatie om te zijner tijd te verdwijnen in verband met de verbreding van de Joden Bree- straat. BRAND IN TAPIJTFABRIEK Gistermorgen is bij een brand in de fabriek van de Laros ta- pijtfabrieken N. V. voorheen Jan Willard, gevestigd op het industrieterrein aan de Kloos terstraat in Oss, een fabrieks hal met de grootste overspan ning van Europa (55 bij 95 me ter) geheel verwoest. De brand werd om ongeveer half zes ont dekt door enkeje arbeiders, die nachtdienst deden (overdag werken ongeveer 100 man in het bedrijf). Om zes uur was de fa briek reeds totaal afgebrand. Het vuur schijnt ontstaan te zijn nabij de centrale verwar mingsinstallatie. Binnen een kwartier stond de in 1958 ge bouwde fabriek in lichterlaaie. De muren werden warm en verwrongen de metalen steun balken. De overspanning, een zgn. brug-constructie bestaande uit staal en glas, stortte in. Een enorme rookontwikkeling ontstaan door de fel brandende tapijtstoffen hing boven de brandende fabriek. De gemeentelijke brandweer en de eveneens in Oss gevestig de regionale brandweer, stonden voor een hopeloze taak. Geluk kig deden zich bij de brand geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer denkt de ge hele dag nog nodig te hebben voor het nabblussen van de res ten van de fabriek. De Laros N. V. heeft nog een kleine vestiging in Laren (N.H.). Het grootste deel van de fa briek aldaar is verkocht aan de N.V. Philips. Er bestonden plannen om de thans verwoeste fabriek uit te breiden. De schade wordt door de directie op viereneenhalf tot vijf miljoen gulden geschat. De N.V. is verzekerd. Het bedrijf had, aldus de directie, een or derportefeuille op korte termijn, groot drieeneenhalf miljoen gulden. Verscheidene industrieën in Oss zouden reeds bedrijfsruimte voor de voortzetting van de pro- duktie hebben aangeboden. JUWELIER BESTOLEN In de juwelierszaak Piederiet aan de Jansbinnensingel in Arnhem is op klaarlichte dag een tableau met gouden armban den ter waarde van omstreeks ƒ4.000 gestolen. De dader, een blonde man van middelbare leeftijd, kwam bin nen op een moment dat er nie mand in de zaak was; de juwe lier en zijn echtgenote bevonden zich net op de bovenverdieping. Toen de vrouw van de juwe lier beneden kwam, zag zij een man de zaak uit hollen. Zij meende met een reiziger te doen te hebben, die nog even naar buiten ging om een koffer op te halen. Een jongeman, die zich bij de voor de juwelierszaak bevinden de bushalte bevond, kon echter precies vertellen, wat er was ge beurd. Hij had de man zien aan komen in de auto, die hij par keerde in de buurt van de juwe lierszaak. Daarna had hij bij de zaak wat rondgekeken, was weer naar de auto gegaan en had de motor gestart. Direct daarop was hij de zaak binnengegaan en had hij zijn slag geslagen, de auto, een oude grijze Morris, had geen nummerplaten. BOE RDERIJBR AND Gistermiddag omstreeks twee uur Is te Stuifzand (gemeente Ruinen) brand uitgebroken in een eeuwenoude kapitale boer derij, bewoond door de familie A. Mulder. De brandweren van Ruinen en Hoogeveen, die snel ter plaatse waren konden niet voorkomen, dat de boerderij ge heel uitbrandde. Inboedel, land bouwwerktuigen en voorraden veevoer gingen verloren. Het vee kon worden gered. Een der buren, de heer W. Kleine, die bij het naar buiten brengen van de dieren behulpzaam was, heeft tijdens dit werk een been gebro ken. De boerderij was eigendom van de familie Van Hees uit Hoogeveen. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Spectaculaire koersverschillen heeft de laatste dag van deze beursweek op het Damrak niet te zien gegeven. De tendentie voor de internationale waarden was bij de opening licht ver deeld. Hierbij hielden de Philips- aandelen zich uitstekend op 908, tegen een vorige slotkoers van 900. Hoogovens min zes punten op 770. AKU een puntje lager op 372. Kon. Olies een paar dubbel tjes hoger, daarentegen lagen Unilevers wat gedrukt in de markt. De handel was in alle hoeken van geringe omvang. Het verhogen van de staalprij- zen door enige grote staalmaat- sehappijen in Amerika heeft de gemoederen aldaar nogal wat verhit. Het gevolg hiervan was, dat Wallstreet donderdag flauw sloot. Van de Nederlandse hoofd fondsen lagen Philips en Unie lever aangeboden in de markt Hieraan stoorde Amsterdam zich gisteren slechts gedeeltelijk want de Philipswaarden kwamen met een koerswinst goed voor de dag. Unilevers op 179,00 verloren echter circa ƒ1,50. Vergeleken met de hoogste koers van don derdag op 783, vielen Hoogovens gistermiddag tegen op 770, tegen een slotkoers van donderdag op 776. De handel in deze hoek was minimaal. Kon. Olies liepen op van 135,50 tot 136,10 speciaal als gevolg van Amerikaanse be langstelling voor deze stukken. De vorige slotkoers was 135,30. Het buitenland had ook enige belangstelling voor de Philips- aandelen die na een opening op 908, even daalden tot 905, om daarna op te lopen tot 911. Ver geleken met de slotkoers van vorige week vrijdag boekte AKU deze beursweek een koerswinst van circa drie punten. Philips daalde, na een bewogen week van op en neergaande koersen, uiteindelijk circa vijftien punten. Unilevers gingen ruim vijf gul den achteruit, daarentegen ver beterden aandelen Kon. Olie ruim een gulden. Hoogovens ble ven praktisch onveranderd. De scheepvaarthoek gaf geen koersveranderingen van enige betekenis te zien. De handel in deze sector was zeer stil. Certi ficaten Deli werden iets lager geadviseerd. Dit fonds steeg donderdag vijf gulden. De staats- fondsenmarkt was doorelkaar praktisch onveranderd. Ook in de lokale afdelingen viel weinig te beleven. Aandelen Van Vlissingen Katoen werden iets lager geadviseerd op het ge publiceerde jaarverslag. Moto renfabriek Thomassen kreeg een hogere advieskoers als nawer king op de dividendverhoging. Ook Electrolasch werd hoger ge adviseerd op de dividendverho ging van vijftien tot zeventien procent. Claims AKU ƒ36.00 (ƒ43,00), claims Vromen Papier ƒ285 (ƒ282). Beursindices KNIPPERLICHTHELM De heer Ronald McNamara uit Leeds draagt hier een motor helm, welke is uitgerust r.iet knipperlichten om richting aan te geven. Batterijen zorgen voor de voeding. Aan de voorzijde van de helm bevindt zich de schake laar. Het voordeel is, dat men een betere controle op het voer tuig kan houden. De heer De Bruijn verzocht ter voorkoming van verkeersonge vallen op een bepaalde afstand van de hoeken van straten op het trottoir een witte tegel aan te brengen ter aanduiding dat het parkeren slechts is toege staan vóór of achter die tegel. Verder zou spreker er prijs op stellen dat de dienst van Rijks waterstaat gewezen werd op de toestand van het wegdek van de rijksweg ter plaatse van de Stijfsel- en Glucosefabriek en de Coöperatieve Suikerfabriek met het verzoek dit smalle weg gedeelte bij het herstellen tevens te verbreden. Ten slotte verzocht de heer De Bruijn de gemeentebode een "■ctra beloning toe te kennen -•-•or het vervu'Ien van hem p.gedragen taken buiten zijn normale diensturen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen,^ 11/4 549.25 369.85 167.77 264.95 164.07 402.86 12/4 548.80 370.79 165.34 264.09 164.17 402.62 13/4 548.04 370.09 165.34 263.75 162.91 401.90 Nabeurskoersen AKU: 367—368 slot: (366%) Kon. Olie: 136.00—137.00 slot: 136.90 (136.10) Philips: 902—909 slot: 908 (907%) Unilever: 179.20179.50 slot: 179.50 (179.50) Hoogovens: [(770) slot: Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.1110.21, Amerikaanse dollar 3.57% 3.61%. Canadese dollar 3.40 3.45, Franse frank (100) 73.25 73.75, Belgische frank (100) 7.19 —7.24, Duitse Mark (100) 89.70 90.20, Zweedse kroon (100) 69.35—70.35. Zwitserse frank (100) 82.80—83.30, Italiaanse lire (10.000 57.25—59.25, Deen se kroon (100 51.8052.80, Noorse kroon (100) 50.1051.10, Hostenri'kse Schilling (100) 13.9514.05, Portugese escudo (100) 12.60—12.75, Spaanse pe seta (100 grote couRures). 5.97% —6.12%, Rechtszaken Twee jaar geëist voor poging tot doodslag Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering, met een proeftijd van drie jaar heeft de Officier van justitie bij de recht bank in Utrecht vrijdag geëist tegen de 28-jarige opperman J. van T. uit Utrecht wegens poging tot doodslag. In de late namiddag van de 27e okt. was de verdachte, die met zijn 45-jarige echtgenote J. A. zijn intrek had genomen op een woonschuit aan het Zandpad aan de Vecht, in een twistgesprek met zijn vrouw geraakt. Deze kon kennelijk een vroegere verhou ding van haar met een zekere T. niet vergeten. Na eerst in een café acht glazen bier en een paar glazen cognac te hebben gedron ken, keerde de opperman op de schuit terug, greep een aardap pelmesje en ging daarmee zijn vrouw te lijf, die inmiddels naar bed was gegaan. Terwijl hij met zijn linkerhand haar mond dicht hield om haar het roepen te be letten, stak hij enige malen met het mesje in haar rug. Het slacht offer wist zich los te rukken en begon te gillen, waarop de man de vlucht nam. Zijn vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat geen vitale delen waren geraakt. Na enige dagen kon zij huiswaarts keren voor verder herstel. De dader die zich intussen bij het hoofdbureau van politie in Utrecht had gemeld, werd in verzekerde bewaring gesteld. Ter zitting van de rechtbank in Utrecht verklaarde hij zich niets of bijna niets meer van het gebeurde te herinneren, maar hij ontkende de opzet gehad te heb ben zijn vrouw te doden. Blij kens een psychiatrisch ,apport moet de verdachte, die lij *.c aan een chronische drankzucht en die een psychopatische inslag heelt, als sterk verminderd toereke ningsvatbaar worden beschouwd. Zijn verdediger, mr. Jutte, achtte de ten laste gelegde po ging tot doodslag, mede gc.et op de ondeugdelijkheid van het ge bruikte middel, niet bewezen. Hij concludeerde tot vrijspraak, sub sidiair een aanmerkelijk lichtere straf was geëist. Uitspraak 27 april.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 13