Nieuw-Guinea nogmaals ter sprake De Mammoetwet cl-larten in <~Y\ood Binnei TIJDELIJ K W.C.-REINIGER Generaal Clay over Berlijn Paeina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 13 april 1962 TWEEDE KAMER ECONOMISCHE TOESTAND IN INDONESIË SLECHTER GEWORDEN REGERING DEED MEDEDELINGEN AAN VASTE COMMISSIE slechts ff 4119 LEGER- EN LUCHTMACIITTENTOONSTELLINc „PARAAT 1962" TIJDENS DE PAASDAGEN TE AXEL. Uitvoerige binnen- en buitenexpositie Demonstratie van de Vaar- en Duikerschool Bewegende taptoe in ceremonieel tenue Exercitiepeloton Koninklijke Luchtmacht AMERIKAANSE RESERVISTEN TEGEN AUGUSTUS MET GROOT VERLOF In de gistermiddag om tien o\er één begonnen openbare vergadering van de Tweede Kamer is, nadat voorzitter mr. Ij. G. Kortenhorst mededeling had gedaan van de besprekin gen tussen de regering en de ge- combineerde commissies voor buitenlandse zaken en voor de fensie, mr. -I. A. W. Burger (P. v.d.A.) met een motie gekomen waarin de regering wordt uitge nodigd op korte termijn de on derhandelingen met Indonesië te hervatten op basis van liet plan- Bunker. De heer Burger kwam tot het indienen van deze motie, nadat de voorzitter ook nog had me degedeeld. dat het 111 zijn voor nemen lag om „onvoorziene om standigheden voorbehouden'' de Kamer niet eerder weer hijeen te laten komen dan 2 mei. Op 2 mei zou dan, als het betreffende eindverslag gereed is. het wets ontwerp huurverhoging in be handeling kunnen worden geno men. De heer Burger verklaarde zich op voorhand tegen een uit eengaan der Kamer tot 2 mei. De voorzitter verklaarde, na dat de heer Burger de motie had ingediend, dat het reglement van orde daarin niet voorziet. Het onderwerp staat niet op de agen da. De heer Burger zou, aldus de voorzitter, allereerst de Kamer een uitspraak moeten vragen over het op de agenda plaatsen van dit thans niet aan de orde zijnde onderwerp. De heer Burger antwoordde dat hij al die formaliteiten als door hem vervuld wenste te zien doch de voorzitter handhaafde zijn zienswijze, gegrond op het reglement van orde. Prof. mr. P. J. Oud V. V. D.) zeide dat mr. Burger zijns inziens volkomen het recht heeft de kwestie Nieuw-Guinea aan de orde te stellen. Dan kan hij als de Kamer hiermede akkoord gaat, daarna de motie indienen. De heer Bakker tC. P. N.) wil de mr. Burger steunen inzake de noodzaak deze kwestie weer aan de orde te stellen. Op korte termijn moet er opheldering ko men. Ook vanuit de Kamer moet opheldering komen en dan wel in het bijzonder van de A. R.- fractie. De heer Bakker meende dat enige opheldering, ook van zie kant van de Partij van de Arbeid voor de Kamerleden wenselijk is. In „Het Parool" heeft de heer J. de Kadt (P.v.d.A.) woensdag geschreven dat hij vorige week tijdens het Nieuw-Guinea debat reeds op de hoogte was van het plan-Bunker. Spreker wilde het voorstel, op korte termijn wat spreker betrof gistermiddag een debat over Nieuw-Guinea te houden, steunen. Mr. Burger vroeg waarom hij „het voortprocederen van het plan-Bunker'' niet aan de orde kan stellen. Hij zag niet in waar om hij zijn voorstel niet mocht doen. zoals hij wilde. Hij wilde zijn motie nu indienen. De voorzitter zeide dat dit niet kan. „Wij reageren niet met mo ties. Dat doen wij niet." De voor zitter stelde voor het voorstel van mr. Burger af te wijzen. Men vroeg hierover hoofde lijke stemming. De uitslag- van deze 0111 vijf minuten over half twee gehou den stemming was dat 77 leden liet afwijzend voorstel van de voorzitter steunden en 44 leden v.icli daartegen verklaarden (P. v.d.A., C.P.N., P.S.P.). Het voorstel was daarmede aangeno men en de Kamer ging- daarna MOTIE-BURGER VERWORPEN over tol de afhandeling van de agenda. De heer J. Bonuner (P.v.d.A.) was na de mededeling van de voorzitter over zijn voornemen de Kamer „onvoorziene omstan digheden voorbehouden" op 2 mei weer bijeen te laten komen, de eerste die zijn bevreemding uitsprak over het feit dat het kennelijk niet in de bedoeling lag met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid een mondeling vooroverleg te houden over het vraagstuk van de huurverhoging. De heer Bom- mer merkte op dat zulks dan voor het eerst het geval zou zijn en hij meende dat dit niet de be doeling kon zijn. Hij achtte der halve een openbare behandeling In een door de Indonesische re gering woensdag in het parle ment gedane financiële medede ling zijn bijzonderheden bekend gemaakt over de zeer sterke eco nomische achteruitgang in Indo nesië in het afgelopen jaar. Uit de mededeling blijkt, dat in de eerste negen maanden van 1961 de export een waarde had van 16.824 miljoen roepiahs en de invoer een waarde van 21.970 miljoen roepiahs. Verwacht werd dat de opbrengst van de export over het gehele jaar veel kleiner zou zijn dan die van 1960. De regering heeft in 1961 op zettelijk grotere invoer toege staan. omdat de goederenvoorra den waren uitgeput en in ver band met de eisen, die door c'e programma's voor burgerlijke en militaire ontwikkeling werden gesteld. Over de exportvermindering werden de volgende bijzonderhe den medegedeeldde rubberex- port bracht 11.285 miljoen roe piahs op tegen 15.011 miljoen in I960, die van thee 1.044 miljoen 11.27S miljoen), van tabak 977 miljoen (1.100 miljoen), van kof fie 584 miljoen 1599 miljoen 1 en die van tin 1,700 miljoen (2.217 miljoen 1 roepiahs. Verder werd nog medegedeeld, dat de regering wegens de ver minderde deviezenont vangsten haar deviezenreserves heeft moe ten aanspreken om de goederen voorraden in liet land op peil te kunnen houden, in liet bijzonder die van de grondstoffen, welke voor produktieprojecten nodig waren. In 1961 zijn de prijsindexcij fers voor voedsel in de voor naamste steden sterk gestegen. van liet wetsontwerp op 2 mei welhaast niet mogelijk. De heer Burger had in de loop van zijn betogen ter ondersteu ning van zijn zienswijze onder meer opgemerkt dat tie Kamer de mededeling der regering over de zaak Nieuw-Guinea onder de huidige omstandigheden niet passief zou kunnen laten passé ren. De lieer Burger was van oor deel dat het niet aangaat: dat de regering nadere mededelingen zal doen, zodra zij dat verant woord acht. „De Kamer heeft de verant woordelijkheid. Wij kunnen ons niet permiteren met Pasen uit een te gaan," aldus de heer Bur ger. Op die grond wilde hij zijn motie indienen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. •I. 11. L. Th. als heeft gister middag zijn antwoord aan de Tweede Kamer over liet wets ontwerp regeling van liet voort gezet onderwijs voortgezet. Hij besprak wat de Kamerle den hadden opgemerkt over de inspectie van het onderwijs en over de overgangsbepalingen. Minister Cais zeide dat hij in zijn antwoord zo duidelijk moge lijk los van politieke overtuigin gen het wetsontwerp had toege licht. „Ik zou het onderwijs geen dienst bewijzen als ik op mijn plaats zóu blijven zitten wanneer het ontwerp verworpen zou wor den of tegen mijn overtuiging in verandering zou hebben onder gaan. Het zou mij. na alle jaren van werk aan dit ontwerp, na tuurlijk zeer spijten. Hij vond het onjuist dat men sprak van „het levenswerk van minister Cals". Als het ontwerp het Staatsblad zal bereiken zal mijn opvolger nog massa's werk moeten verzetten," aldus de be windsman. Alleen daarom, al zal men niet kunnen spreken van een levenswerk van minister Cals." Men mag niet over het hoofd zien wat vele studiecommissies in de loop van vele jaren hebben nagegaan. Als het zou gelukken dat dit ontwerp wet zou worden, dan is dat haast nog meer het werk van de volksvertegenwoor diging dan van de minister, die zelf geen extra-prestatie heeft geleverd. Hij heeft er ernstig naar ge streefd een zo groot mogelijke meerderheid achter de voorstel len der regering te krijgen. Het is moeilijk te zeggen op dit ogen blik of dat zal kunnen. De minister citeerde hetgeen de heer Van Hulst aan de over zijde van het Binnenhof heeft gezegd over de mammoetwet. „Welke pagina van „de knipsel krant staat dat?", zo informeerde mr. Roosjen „pagina 1648", al dus de ministei'. „Juist" aldus de heer Roosjen, „de vrede van Munster". „Inderdaad," aldus de minister en, na een korte pauze: „Als er nu ook maar geen twaalfjarig bestand op volgt" (hilariteit!. De minister zeido dat alleen door te geven en te nemen een kans bestaat op een brede over eenstemming. Wanneer allen het grote belang voor ogen houden, moet het mogelijk zijn de scher pe tegenstellingen, die nu ook nog leven, te overbruggen, aldus de minister in zijn slotwoord. De voorzitter zeide dat het beter was niet met de replieken te beginnen. De heer C. Kieijwegt (P.v.d.A.) voorzitter der Kamercommissie, achtte het normaal dat men, met nog drie uur ter beschikking, nu aan de replieken zou gaan be ginnen. Maar in de commissie zou men gaarne nog enige tijd voor beraad hebben. De heer Kieijwegt verzocht derhalve schorsing der behandeling gedu rende ongeveer een kwartier. De voorzitter willigde dit ver zoek in en schorste om vijf mi nuten voor half drie de behan deling. Na de schorsing deelde de heer Kieijwegt mede dat er niet di rect eenstemmigheid bestond in de commissie. Een aantal leden was voor het direct voortgaan met de replieken, anderen had den evenwel ernstig bezwaar. In elk geval zouden de replieken niet kunnen worden afgemaakt. De meerderheid der commissie stelde voor de replieken te hou den na het Paasreees. De voorzitter zeide dat. indien de huurwetten niet op 2 en 3 mei in behandeling zouden kun nen worden genomen, op 2 mei een aanvang met de replieken zpu kunnen worden gemaakt. De voorzitter nam het voorstel der commissie over, deelde nog mede dat de leden der Kamer aan de mammoetwet tesamen in totaal elf uur en 33 minuten hebben besteed en de minister zes uur en vijftig minuten. De voorzitter meende dat het record van de langste behande ling van een wetsontwerp in de Tweede Kamer zonder twijfel met de behandeling van de mam moetwet zal worden gebroken. De voorzitter wenste de leden een goed Paasreees en sloot om tien minuten voor drie de ver gadering. MINISTER CALS OVER DE MAMMOETWET De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, heeft gistermiddag in de open bare vergadering van de Kamer o.m. medegedeeld dat minister Cats in totaal zes uur en vijftig minuten over de Mammoetwet aan het woord is geweest. Deze mededeling, misschien gegrond op de uitkomst van een rekenmachine, stemt echter niet overeen met de menseijke be rekening die voor de, over vier dagen verdeelde, redevoering van minister Cals in totaal op acht uur en negen minuten uit komt. In de gecombineerde vergade ring van de vaste commissie van Buitenlandse Zaken en Defensie uit de Tweede Kamer, van don derdagmorgen heeft de regering mededelingen gedaan over de huidige situatie met betrekking tot Nieuw-Guinea. Zij heeft aan de commissie toe gezegd, dat zij. zodra zij dit mo gelijk acht, nadere mededelingen zal doen, hetzij in de commissies, hetzij in het openbaar. Door ANGELA YON KIESLING 30) Nadruk verboden. „Het is goed dat je me daar nog eens aan herinner; Ik zal er over denken om de juiste woorden voor haar te vinden. Misschien ben ik zelf ook wel gedeeltelijk schuldig aan onze verwijdering, omdat ik zo nuch ter en gesloten ben. Maar ik moet toch ook met haar praten over Albert Kastner." „Laat die maar aan mij over, die zal ik wel voor mijn rekening nemen. Ik geloof dat ik dat beter kan doen dan jij!" „Dat is zeker. Je bent een goede vriend. Oskar." Zo gaven elkaar de hand en ging toen uit elkaar. Toen Lin- dinger terugkwam bij zijn werk bank lag er een strookje papier bij zijn werk: het was een oproep van de rivierpolitie om na zijn werk zo spoedig mogelijk op het bureau te komen. Weer een nieuw, verontrus tend bericht. Nu hij eindelijk een beetje rustiger kon zijn over An gelica. kwam er weer een nieuw gevaar over hem? Hij was blij toen eindelijk de sirene loeide, die hel einde van de werktijd aankondigde en hij naar de poli tie kon gaan. Toen hij daar aankwam werd hij naar de laatste kamer van het bureau verwezen. Hij stelde zich voor en broeg waarom men hem had laten komen. De dienst doende beambte stond op, be studeerde Lindingers persoonsbe wijs en liet hem toen wachten in de naastliggende kamer. „Gaat u hier maar even zitten. Het is een beroerde geschiedenis waarvoor we u hier hebben raten komen en het zal een poosje du ren voor we klaar zijn. Heeft u een zoon die Fritz heet?" „Ja, die heb ik. Wat is er met hem? Is er iets gebeurd?" „Nee, er is niets met hem ge beurd, maar we hebben hem hier in bewaring moeten nemen. Uw Fritz gaat op kromme wegen! We hebben hem al verschillende keren met twee andere jongens gade geslagen, maar vanavond hebben we toegegrepen toen ze bozig waren een auto leeg te halen. Het is een geluk dat Fritz zich niet aan diefstal heeft schul dig gemaakt, alleen op de uitkijk stond. Hij is erg geschrokken en heeft beloofd dat hij nooit en te nimmer meer iets met die Justus Hallef en die andere knaap te maken wil hebben. Maar we moeten van u de belofte hebben dat u beter op de jongen zult passen. Is cr bij u thuis dan nie mand die zich buiten de school uren met hem kan bemoeien' De Amerikaanse generaal Lu cius Clay, die vanaf 13 augustus 1961 als speciale vertegenwoor diger van president Kennedy te Berlijn is opgetreden, is woens dagavond per vliegtuig' in New York aangekomen. Tevoren had de president op zijn persconferentie verklaard, dat de generaal, die zijn direc- teursfunctie in het bedrijfsleven weer gaat opvatten, ter beschik king van de regering blijft als raadgever inzake Berlijn, welke stad hij ook van tijd tot tijd zal bezoeker.. Gen. Clay verklaarde tegen over verslaggevers dat hij don derdag verslag zou uitbrengen over de toestand in Berlijn. Zon dag a.s. keert hij naar Berlijn terug, om zijn zaken aldaar af te wikkelen. Hiervoor zal hij, naar men verwacht, twee weken nodig hebben. „Ik blijf ter beschikking van de president. Indien zich in Berlijn moeilijkheden zouden voordoen, wil ik daarheen terug keren", aldus Clay. Na zijn gesprek met de ver slaggevers vloog de generaal door naar Washington. „De spanning in Berlijn is thans zodanig verminderd, dat mijn aanwezigheid aldaar voor lopig niet meer vereist is. Ik wil echter nadrukkelijk verklaren dat er geen uiteindelijke oplos sing voor het Berlijnse vraag stuk kan worden genomen, wan neer de verbindingen tussen de beide stadsdelen niet worden hersteld", aldus generaal Clay. Hij vervolgde: „Het moreel der Westberlijners is uitstekend. Zij moeten weliswaar nog steeds niets van de muur. die hun stad in tweeën snijdt, hebban, doch het bestaan ervan heeft hen vastberadener gemaakt dan ooit. De Westberlijnse economie heeft zich hersteld. Zij is nu vrijwel normaal. De Westerse verbonden hebben te West-Ber- lijn maatregelen getroffen, die Sportbeoefening, spelen en goe de boeken zouden al een heel stuk helpen!" Lindinger zat als gebroken op zijn stoel. Zo ver was het dus al gekomen dat Fritz slechte wegen bewandelde. Hoe kon hij nu nog helpend en afdoende ingrijpen? Was hij niet aan handen en voe- en gebonden? Zijn werk liet hem slechts weinig vrije tijd voor de kinderen. Het enige was dat hij grondig met Fritz praatte, nu meteen. Misschien zou er nog met de jongen te redeneren val len. Fritz wilde beslist niet ste len, daar was hij van overtuigd, het was alleen maar zucht naar avontuur wat hem hiertoe ge bracht had. Maar was hij nog af te brengen van die zucht naar avontuur? Hij was zo gemakke lijk over te halen ,.Ik ga de jongen nu halen. En u zorgt er voor dat de jongen verder op het rechte pad bliift." Lindinger was niet in staat om antwoord te geven. Hij nam de verschrikte Fritz bij de hand en verliet het politiebureau. Doch voor hij verder kon gaan moest hij zich eerst aan de muur vast houden, hij was zo moe.... Hij greep met zijn hand naar zijn hart. Dat sloeg zo wild en onge regeld dat het hem bijna de adem benam. Lange tijd stond hij zo, toen kon hij eindelijk aan de lange weg naar huis beginnen. Tussen vader en zoon viel geen enkel woord. Af en tee wierp Fritz een schuwe blik op de zwijgzame man naast hem. Zou hij thuis ge slagen worden? Het liefste v as hen in staat stellen aan elk op treden van Russen en/of Oost duitsers het hoofd te bieden. De verbindingen en de be wegelijkheid van de Westerse militaire eenheden zijn ver beterd. De toestand in West- Berlijn is zeer verbeterd. Er heerst thans weinig spanning, omdat er een einde is gekomen aan de meeste Sowjetrussische handelingan, die deze spanning veroorzaakten", aldus generaal Clay. Een vraag, of er aanwijzingen bestonden dat de Berlijnse muur zou worden neergehaald, werd door de generaal ontkennend beantwoord. In antwoord op de vraag, of de in Genève door de ministers van Buitenlandse Zaken van de V. S. en de Sowjet-Unie,* Rusk en Gromikc, gevoerde bespre kingen ertoe hadden bijgedra gen de toestand in Berlijn te verbeteren, antwoordde gene raal Clay: ..Dit staat buiten kijf. Direkt nadat dit overleg was begonnen, trad er een ver mindering van de spanning in Berlijn in". pijn, hoesl. griep, diarrhec, influenza, in etuis met 6 poeders maar ook in EK ers), raaguw drogist, helpen! Er zijn hoofdpijn, kies- rrhec, influenza. ,een JuriHiflc jfiast) (megj (jQlfilei zonder prijsverhoging. MEENK'S POE Meenk's Poeders pijn, hoest, griep, rheumatiek, koortsifReid bij gevatte kou, periodieke pijnen e^. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen! Er zijn MAI^I lyBeyfc^^goftyjBJyes- P|-1HwVslrll^rR1^ JMunfl^za. te*iWiJ|^Ltti Vakajgbaar r tok in sTTc FTUTSAPOrtlEEK Éi rhi pcrioi tn et' een hïndi] hij weggelopen, maar dat durfde hij toch ook niet aan. Bovendien hield zijn vader zijn hand stevig omklemd en zou hij zich eerst los moeten rukken. Ook had hij angst om de stokkende en moei zame ademhaling, die van zijn vader. Zou hij misschien ziek zijn? Lindinger liep erg langzaam, als ging hij onder een niet te til len last gebogen. Hij dacht er aan, wat er van de zijnen terecht zou komen als hij nu plotseling zou sterven. Wat zou zijn kleine Angelika zeggen? Zij zou mis schien de enige zijn die hem werkelijk zou missen en eerlijke, verdrietige tranen om hem hui len. Anna Hij probeerde zich haar als weduwe voor te stellen, maar het beeld vertroebelde voor zijn ogen. En Fritz Neen, neen, schreeuwde het plotseling in Lin dinger, ik kan nog 'niet sterven, ik kan niet van hen weggaan, het zou hun ongeluk zijn. Maar ach, hij was zo moe. zo vreselijk moe. dal hij het liefste op de rand van het trottoir zou zijn gaan zitten en inslapen. Maar aan zijn hand liep de jongen die hem nog bitter nodig had. Anna zou er niet de moeite en waar schijnlijk ook niet de kracht voor hebben om de jongen op het rechte pad te houden en Ange lika? Het kind zou nog ernstiger en nog stiller worden als hij er niet ïrieer zou zijn en naar haar zou Fritz toch niet luisteren. Hij meest zien dat hij er weer boven op kwam. hij moest deze zwakte overwinnen (Wordt vervolgd.) In en om de Z. V. T. M.-garage, staande aan Drieschouwen te Axel. zal op 19, 20, 21 en 23 april aanstaande de Leger- en Luchl- machttentoonstelling „Paraaf 1962" te zien zijn. In de binnon-expositie zullen een groot aantal stands worden ingericht, welke in drie delen kunnen worden onderverdeeld, namelijk: a. een. inleidend gedeelte en de Navo; b. de landmacht c. de luchtmacht plus een alge meen gedeelte. Het inleidend gedeelte zal dit jaar onder meer mede in het. teken staan van het zilveren huwelijksjubileum van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Een groot aan tal foto's van het koninklijk ge zin zal in verband hiermede wor den geëxposeerd. Daarnaast wordt een uiteen zetting gegeven van de NAVO, wat zij is, hoe zij werkt enz. Do afdeling Landmacht bevat allerlei stands over wapens en dienstvakken. Aandacht zal wor den besteed aan de Koninklijke Marechaussee, de infanterie, de artillerie enz. In de Luchtmachtafdeling zui len onder meer te zien zijn een schietstoel, een linktrainer, een opengewerkte straalmotor, mo dellen van geleide projectielen, de welzijnszorg, de geestelijke verzorging, terwijl er ook een veldpostkantoor volledig in be drijf zal zijn. Daar kunnen ook burgers hun post verzenden, die dan van een speciaal stempel wordt voorzien. Prentbriefkaar ten zullen te koop zijn, welke desgewenst door het veldpost kantoor worden verzonden. Tenslotte is er nog een film zaaltje ingericht, waarin door lopend films worden vertoond. Geen oorlogsfilms, doch films over allerlei onderdelen en werk zaamheden van land- en lucht macht, over Taptoe Delft en der gelijke. Dit was de binnen-expositie, doch er is ook nog een buiten expositie. Daar worden de gro tere stukken opgesteld. Inder daad. grotere stukken, zoals een 48 ton wegende centuriontank, een auto-radio-station, een Har vard lesvliegtuig en een Hawker- Hunter straalvliegtuig, een 8 inch houwitser, een Fledermaus ra darinstallatie, die het geschut naar het doel leidt, een Honest- ballistisch projectiel en een Nike geleide projectiel. Bovendien zal op het buiten terrein een huis van twee ver diepingen worden gebouwd van de militaire (BB) colonnes. De tentoonstelling zal dus heel wat laten zien op het gebied van leger- en luchtmacht. En, als U iets niet begrijpt: bij de stands staan een honderdtal deskundige explicateurs, die U alle mogelijke inlichtingen kunnen geven over hetgeen U ziet. Over inlichtingen gepraat: op de tentoonstelling is ook een af deling, waar U alle gewenste in lichtingen over de militaire dienst en alles wat ermee samenhangt, kunt verkrijgen. Dit alles vertelde de comman dant van de tentoonstelling van de Koninklijke Luchtmacht kapi- tein A. Jager, op een drukbe zochte persconferentie. De conferentie stond onder leiding van het hoofd van de afdeling Personeelspublieiteit van het ministerie van Defensie, lui tenant-kolonel J. Glaser. Overste Glaser vertelde, dat van de leger- en luehtmachtten- toonstelling. zoals deze in 1958 te Terneuzen was opgesteld, alleen de naam „Paraat" was overgebleven. De tentoonstelling zelf is volledig vernieuwd. Hij herinnerde eraan, dat het nog niet zo wonderlang geleden is, dat het leger en de kazernes voor het publiek en de pers „taboe" waren. Hij achtte het een grote verdienste van de oud minister van Oorlog, ir. Staf, dat deze de kazernes ook voor de burgers heeft opengesteld. Spre ker memoreerde in dit verband de ouderdagen gevolgd door de jeugddagen. Ook heeft minister Staf de stoof gegeven tol het inrichten van de tentoonstelling „Paraat", om daarmee de burgers iets meer President Kennedy heeft eer gisteren meegedeeld dat de reservisten, die vorig jaar wegens de crisis om Berlijn on der de wapenen zijn geroepen, tegen augustus met groot ver lof zullen gaan, tenzij de inter nationale toestand veel slechter zou worden. Kennedy zei dat dit besluit geen gevolg is van een verbete ring in de internationale toe stand maar van een succesvolle opbouw van permanente mili taire eenheden. van leger- en luchtmacht te la. ten zien. Dit jaar komt Axel na Weert als tweede plaats in Nederland aan de beurt om dez> tentoonstelling te ontvangen. De officiële opening zal plaats, vinden op donderdag, 19 apn> aanstaande, des middags om j uur in het stadhuis door burgc. meester M. K. van Dijke. Bij dez» opening zullen onder meer aan wezig zijnals vertegenwoordig,,- van de minister van Defensie, do i heer P. Dregmans, raadadviseur! in algemene dienst, en als ver- tegenwoordiger van de inspee.l teur-generaal van de Koninklijke I Landmacht en de Koninklijke I Luchtmacht, luitenant-kolonel I vlieger mr. H. T. de Raaf. Als laatste spreekster voerde de eerste luitenant van de Luva, mej. Van Warmendam. he' woord. Uitvoerig stond zij stil bij l de taak van de Milva's en de Luva's. Zij wees op de strenge selectie, die wordt toegepast, vóórdat vrijwilligsters worden aangenomen. Daarna volgt de training als militair. Vervolgers volgt de opleiding voor de spe- ciale diensten, verpleegster, in tendance, verbindingsdienst, weerkundige dienst, verkeers- leidsters op de vliegvelden, voe dingsadviseuses en -inspectrices en coderingsofficier. Als bijzonderheid vertelde zij, dat te Axel de Milva's in een i nieuw t proef juniform te zien zullen zijn. Een bewijs van de strenge selectie noemde luitenant Van Warmendam, dat van de 10 sol licitanten er slechts 4 of hoog stens 5 kunnen worden aange nomen, ondanks het grote tekort ook aan vrouwelijk personeel. Zij kon de Zeeuwse dames, die bij Milva of Luva dienen, het compliment meegeven, dat dit zeker niet de slechtste waren. DEMONSTRATIES Rondom deze tentoonstelling worden er verschillende demon straties gegeven. T»i de kop noemden wij reeds de vaar- en duikerschool, de taptoe en het exereitiepeloton. Echter ook het Legermuseum uit Leiden werkt mee Dit museum heeft ter gelegen heid van „Paraat 1962" verschil lende kostbare stukken afge staan, die dank zij de medewer king van de betrokken winke liers, in verschillende étalages te zien zullen zijn. De firma Visser—Koole zal in haar étalages enkele kleurrijke oude uniformen tentoonstellen. De firma SchiemanOappon exposeert een ruiter, eveneens in oude uniform, compleet met za del, sabel en wat dies meer zij. In de étalages van de firma A. P. Esselbrugge zullen diverse on. derscheidingstekens waaron der de Militaire Willemsorde en het Legioen van Eer te be zichtigen zijn, terwijl de firma Vink een sortering plaatwerk zal étaleren. Tenslotte nemen wij hieronder in chronologische volgorde op. wat er op de verschillende dagen te zien en te horen zal zijn. WOENSDAG, 18 APRIL, 's avonds 7 uur Demonstratie van de vaar- en duikerschool in de Kleine Kreek. 19.0019.25 uur: Demonstratie met duikeruitrustingen fstan- daardpak, mijnenzoekpak, kik- vorspak en de aauaiong); 19.2519.45 uur; Demonstratie met vier stormboten; 19.4520.00 uurDemonstratie van kikvorsmannen, het bui- tenboordspringen en het op pikken. Bij goed vliegweer demonstratie van een kikvors man in samenwerking met een straal-helikopter Deze helikopter (Allouette)' is ook op het tentoonstellingsterrein aanwezig. DONDERDAG, 19 APRIL, 's avonds om 9.15 uur (stipt) Bewegende taptoe, te geven door het fanfarekorps van de Limburgse Jagers (56 man) in ceremonieel tenue op het Szyd- lowskipiein, in Samenwerking met het bekende exercitiepeloton van de Koninklijke Luchtmacht. TENTOONSTELLING De tentoonstelling is geopend p de volgende dagen en uren Donderdag, 19 april: 's avonds van 19.—tot 21.00 uur; Vrijdag, 20 april: 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur; Zaterdag, 21 april: van 10.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 17.00 uur van 19.00 tot 22.00 uur Maandag, 23 april: van 10.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 17.00 uur van 19.00 tot 22.00 uur De toegang tot de tentoonstel ling en tot alle demonstraties is geheel gratis. Wij kunnen het gemeentebe stuur van Axel gelukwensen met het organiseren van deze voor geheel Zeeuws-Vlaanderen van betekenis zijnde evenementen. Vrijdag 13 april twee .jongens ti geraak"" en VERI Donderdagavond oms seven zijn te Wirdunr de gemeente Lopper jongens te water gera. dronken. De slachtoffers zijn rige en een 17-jarige z familie a. van der Be dumerdraai. Het jongste van de t Offers was op het D aan het roeien met i broertje, waarbij hij uit de boot is gevallen Zijn 17-jarige broer, de kant het ongeluk ren, sprong te water pen. De twee broers samen verdronken. De vader van de jor ook nog reddingspof daan. maar tevergeefs Na ongeveer een hal 2en wist men de stoff schotten op het droge i bij ongeval OMC Woensdagmiddag 5 uur is in Schieds iarigc W. van der Bei terdam het slachtofi den van een verkei Met grote snelheid re Van der Berg met fiets tegen een vrs Hij raakte 'nder de ]en van dit voertuig. wagen was nodig om offer te kunnen bev het Gemeentezieke: Schiedam is hij later tegen boom ge en gedoo: Op de rijksweg te is donderdagmorgen c ongehuwde heer J. Bergen (l.) met zijn een boom gereden, zeer zwaar gewond, naar het ziekenhuis i hij overleden. verkekrsong MET dodelijke 1 Woensdagmiddag jarige mejuffrouw M de Linnaeusstraat t dam met het hoofd wielen van een aanl gekomen. Zij was op Het stoffelijk overs naar het Wilhelmi overgebracht. Het meisje is verm aanraking gekomen m dere wielrijdster, wa kwam te vallen juii ogenblik dat zij werd door de vrachtauto hangwagen. rookgordijn zuidwillemsv Het verkeer langs Willemsvaart onder E woensdag een paar iegd, nadat een 20-to auto met aanhanger 1 haalmanoeuvre van raakte en in een naa gelegen sloot terecht lading van de wagei uit vaten met carbid zuren, die alle kanter en waarvan er een ontbranding raakten, weren van Den Bosct cum hebben vuur en dreven. dodelijk onge1 onbewaakte ov De 20-jarige heer P. uit Soest is woen; toen hij met zijn sco< bewaakte overweg op Melmweg in zijn wilde oversteken, i door een diesellocor liep daarbij zulke err den op dat hij ter overleden. De machinist die m motief uit de richt kwam, heeft van h( niets gemerkt en is d naar Amersfoort. 4-jarig jong! verdronki De 4-jarige Johan woensdagmiddag doo de oorzaak in het w len van het open hav de Haarlemmersluis dam. In de loop var heeft de rijkspolitie tf Jijkje opgedregd. Een beurtschipper reeds vóórdat de mo had geslagen, een 1 zien in het woelige w schroef van zijn i meldde dit bij de poli onderzoek instelde i niets opleverde. Toen de moeder later de vermissing zoontje meldde, one politie opnieuw een bromfiets ac rug politie: gestoleh Terwijl de- wachtr S. van E. van de rij: water te Amsterdam fiets slechts eïiige se afgesloten voor zijn staan, werd het voe twee jongens achter stolen. Pas nadat de twee waarschuwin had gelost, gooiden do bromfiets op de sloegen zij op de vlu( De wachtmeester heel even zijn huis i Usselstraat binnen tegen zijn vrouw te dat hij zijn bromfie slot had gezet om te E°en hij wilde weg hij dat twee jongens luist voor waren. De ter rende weer naar Jiijn pistool -te grijpi hy een waarschuwin

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2