RIBBE»! DE MAMMOETWET Motie bij begroting van Binnenlandse Zaken LOONBERAAD Binnenlands nieuws parten ^Ylood DE BRUG OVER DE OOSTER-SCHELDE geiv^ FLEXA mönWerhag 12apr Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 12 april 1^62' TWEEDE KAMER EERSTE KAMER DE REGERINGSCRISIS IN FINLAND BRAND BIJ PHILIPS IN EINDHOVEN Landbouwprijs- ers februari SPAANS VLIEGTUIG IN DE LUCHT ONTPLOFT BOTSING IN MOND NIEUWE WATERWEG HANDELSONDERNEh PLASTIC ENAf „Schuttevaer" wenst spoedig leerplicht schipperskinderen Militaire maatregelen in Egypte He minister \an Ouderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M, L. rii. als heeft gister middag zijn antwoord aan de Tweede Kanier Inzake liet wets ontwerp regeling van liet voort gezet onderwijs voortgezet. De vrijheid van onderwijs kun helaas niet onbeperkt zijn. Iedei- een erkent bijvoorbeeld de nood zaak dat de salarissen in het bijzonder onderwijs gelijk zijn. Men mag op eigen kosten boven de deugdelijkheidseisen uitgaan bij stichting en bij alle mate riële exploitatiekosten. Maar niet bij salarissen, vanwege het ge vaar voor oneerlijke (joncurren- tie en vanwege hel gevaar voor aantasting van recht en vrijheid- van anderen. De minister besprak de moge lijkheid van een reëel gevaar voor misbruik van de vrijheid, waardoor de rechten van ande ren in het gedrang komen. Daar bij ging hij onder meer in op de klassesplitsingsnormen. Dit is een zeer ingewikkelde kwestie bij liet voortgezet onderwijs. De minister wil gaarne medewer ken aan een praktische oplos sing. Maar men vraagt schier het onmogelijke als men hier waarlijk sluitende regeling wil opstellen. Als afsluiting van zijn betoog over de betekenis der pacificatie en de vraag, of het onderhavige wetsontwerp aan pacificatie, grondwet en vrijheid van onder wijs recht doet wedervaren, be steedde minister Cals veel aan dacht aan de in het ontwerp ge noemde „maatschappelijke orga nen". Over deze organen was van verscheidene zijden uit de Kamer het licht geworpen. De minister wil aan het orgaan van het openbaar onderwijs geen pu bliekrechtelijk karakter toeken nen. Op dit ogenblik is nog niet te zien, evenwel, aldus de minister, hoe de maatschappelijke organen precies zouden moeten zijn samengesteld en wat hun werk wijze zal zijn. Tegen een bredero samenstelling van deze organen heeft de minister geen bezwaar. De minister zeide niets liever te willen dan de maatschappij zo veel mogelijk inschakelen en do mogelijkheden daartoe schoppen. De maatschappij laat zich echter niet dwingen. Het artikel van de maatschap pelijke organen is een poging om aan de vrije maatschappij recht te doen wedervaren, minis- ler Cals zeide het van uitermate groot belang te vinden, wanneer de verschillende richtingen van het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs nauw met elkaar zouden samenwerken. Na rijp beraad had de minis ter gerrieend wel een basis voor adviserende organen in de wet te moeten opnemen, maar be paald geen verordenende be voegdheid aan deze organen te moeten toekennen. Minister Cals noemde een aan tal nieuwe cijfers over het dou bleren en mislukken van school kinderen, door dr. Tans „het af schuwelijk euvel" genoemd. Tien jaar geleden becijferde het Centraal Planbureau dat het doubleren bij de verscheidene lakken van onderwijs per jaar circa honderdvijftig miljoen ex tra kostte aan overheid en ouders. Thans, aldus minister Cals, volgens een grove schat ting is dit bedrag aan extra-kos ten voor overheid en ouders per jaar ongeveer vierhonderd mil joen gulden. Minister Cals sprak vervolgens over het „brugjaar". Ongeveer oenderde van hel aantal leerlin gen van het V. M. H. O. en liet U. L.O. blijft na één jaar zitten of verlaat de school. Er moet r.aar gestreefd worden hierin verbetering te brengen. Met bet „brugjaar" zijn wij natuurlijk niet onmiddellijk door alle moei lijkheden heen. Het percentage mislukkingen zal niet onmiddel lijk sterk dalen. Maar het brug jaar is in ieder geval een stre ven naar verbetering. Over het gymnasium zeide de minister dat 'zijn voorstellen de klassieke vorming niet aantas ten, maar ook hei gymnasium nieuwe kansen willen geven. Als men elke onderwijsvorm „inte graal" wil handhaven, komt er nooit vernieuwing. Nadat de mi nister had besproken dat het wetsontwerp kansen wil geven aan verschillende mogelijke ont wikkelingen wees hij nog op het feit dat in geheel West-Europa Grieksloze gymnasia bestaan. Er zijn enige mogelijkheden voor het gymnasium, die geen van alle dwingend worden opgelegd. Voorstanders van „integrale" klassieke vorming kunnen voor hun voorkeur blijven volgen. De minister zei dat hij meer zelfver trouwen bij deze voorstanders had verwacht. Het zesjarige alheneum is geen vondst van mij, aldus de minister; de ineenschakeling- eommissie heeft het denkbeeld jaren geleden reeds gelanceerd omdat de praktijk haar daartoe aanleiding gaf. De minister ontkende derhal ve dat hij het zesjarige athe neum in het onderhavige wets ontwerp zou hebben gebracht „terwille van het schema". De minister zeide dat hij zich tegen dit. telkens weer herhaald, sehijnargument niet met kracht genoeg zou kunnen verzetten. De werkelijke argumenten zijn; ver dieping en betere verwerking van de leerstof en: het verdwij nen van de concurrentie tussen gymnasium en H. B. S. De minister ontkende dat het, na de invoering van het ontwerp van wet, met de vrijheid van het U. L. O. gedaan zou zijn: er zal tenminste zoveel vrijheid zijn als de huidige regeling biedt. De minister ging daarna ver der met de bespreking van de planprocedure en de bekostiging zoals die in het wetsontwerp zijn voorzien. Hij ontwikkelde een aantal bezwaren tegen het hui dige stelsel en zeide dat het nu voorgestelde de neerslag is van de jarenlange praktijk. Hij blijft van mening dat de normen vrij hoog moeten zijn. Het is ons de vrijheid van de ouders tot haar recht te laten komen dat het wetsontwerp de mogelijkheden biedt de ouders het schooltype te kunnen laten kiezen dat zij en bun kinderen gewenst achten. Omstreeks half zes 's middags eindigde de minister zijn alge mene antwoordrede. Vandaag zal de minister zijn peroratie houden. De voorzitter schorste de be handeling van het wetsontwerp tot hedenmiddag. De voorzitter sloot de vergade ring. De leider van de Finse agrari sche partij, Karjalainen, die door president Kekkoncn aangewezen was als kabinetsformateur, is er niet in geslaagd een nieuwe Fin se regering samen te stellen. Hij heeft dinsdag president Kekko nen van zijn mislukking op de hoogte gebracht. Zijn pogingen zijn gestrand op de afwijzing van zijn program door de Zweed se volkspartij en de conservatie ve partij. De regeringscrisis in Finland duurt reeds sedert 1 maart, toen de regering onder premier Miettunen aftrad. Een formatiepoging van de liberale professor Merikoski mislukte op 14 maart. Bij de replieken over de begro ting van Binnenlandse Zaken sprak de heer Van Wingerden (A. K. P.) zijn afkeuring uit over het antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken inzake liet. centraal overleg voor amb tenarenzaken. Hij diende namens zijn frac tie een motie in, waarin de Ka mer werd verzocht, gehoord de beraadslaging als zijn oordeel uit te spreken, dat de gedrags lijn van de minister ten opzich te van liet georganiseerd over leg inzake de herziening van de ambtenaren-salarissen, mede gezien de motie-Beernink in de Tweede Kamer) niet aan rede lijke eisen voldoet en daardoor zijn afkeuring daarover uit te spreken. Voorts voerden nog het woord de heren Teyssen (K. V.P.), Tjalma (A.R.L Van der Vliet (V. V. D.>. Schippers (A. R.), Haken (C. P. N!) en Van Lies hout IK. V. P.). De heer Van der Vliet deelde mede, dat de V. V. D.-fractie al lerminst behoefte aan de motie- Van Wingerden had. Ook de heer Schippers had met zijn A. R.-fractiegenoten geen behoefte aan de motie, of schoon, hij kritiek op het cen traal overleg behield. De heer Haken vond de motie niet concreet genoeg, maar steunde haai- toch. De heer Van Lieshout zeide, dat onvoldaanheid over een punt van een ministerieel beleid nog niet betekent, dat het totale be leid moet worden afgekeurd. Het tegendeel is ten aanzien van minister Toxopeus waar. Of schoon spr. geen overleg over de motie-Van Wingerden in zijn fractie had kunnen plegen, meende hij deze van de hand te moeten wijzen. Minister Toxopeus handhaafde zijn standpunt t.a.v. het salaris- overleg. Besloten werd volgende week over motie en begroting te stem men. Gistermorgen om ongeveer kwart over elf is in een zoge naamd afzuigkanaal rond het to rengebouw van de Philitefa- briek van Philips in Eindhoven brand uitgebroken. Er is naar men meedeelde niet veel schade aangericht. Het vuur werd be streden door de Eindhovense brandweer en de bedrijfsbrand weer. Aangezien de brand ge paard ging met een nog al ster ke rookontwikkeling (de rook kolom was op kilometers afstand te zien) liet hij zich in liet begin ernstiger aanzien dan hij was. De Nederlandse Spoorwegen lieten enige tijd geen gebruik maken van spoor drie tussen Eindhoven en Acht. Dit spoor loopt vlak langs de fabriek. De Philitefabriek is gelegen in het stadsdeel Strijp. Over het ont staan van de brand is nog niets bekend 111 Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft het algemeen land bouwprijsindexcijfer in februari 99 bedragen, hetgeen 4 punten lager is dan in de voorafgaande maand en eveneens 4 punten la ger dan in februari 1961. Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten daalde met 1 punt tot 115, hetgeen echter 6 punten hoger is dan verleden jaar. Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten liep mei 5 punten terug tot 95. In de over eenkomstige maand van het vorige jaar bedroeg het 101. Het indexcijfer voor de kosten factoren steeg met 1 punt tot 151, voornamelijk als gevolg van hogere pachtprijzen. Het ligt nu 6 punten lager dan in 1960 Een Spaans militair vliegtuig, een Douglas C47, is dinsdag in de lucht ontploft cn in een ri vier gestort. Het ongeluk gebeur de op ongeveer honderd kilome ter van Sevilla. Het toestel had. naar men gelooft, tien personen aan boord. Een woordvoerder van de politie zei dat er tot dusver drie lijken waren gevonden. Hij vreesde dat er gèen overlevenden waren. Het vliegtuig hoorde thuis op de luchtmachtbasis van Jerez de la Frontera. Het Spaanse nieuwsbureau .Mancheta" berichtte later dat de tien inzittenden allen om het leven zijn gekomen en dat hun lijken inmiddels zijn geborgen. Het toestel was op een oefen- vlucht. E>e minister van Economische Zaken en Sociale Zaken, de heren drs. J. W. de Pons en dr. G. M. J. Veldkamp, en de staatssecre taris van Sociale Zaken, de heer B. Róolvink, hebben gistermor gen met de beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid, de heren drs. D. Roemers en ir. W. H. Kruijft, een bespreking ge had over aangelegenheden, die op het ioonbeleid betrekking heb ben. Naar minister Veldkamp na afloop van het gesprek aan de pers mededeelde, is hierbij in de eerste plaats het vraagstuk van de zwarte lonen aan de orde ge komen. Van de zijde van de Stichting van de Arbeid is te kennen gegeven, dat er prijs wordt gesteld op nadere gegevens ten aanzien van deze aangele- gendheid. De ministers hebben zich bereid verklaard deze gege vens. die zoals bekend ook reeds aan de vaste commissie uit (ie Tweede Kamer zijn toegezegd, beschikbaar te stellen. De bewindslieden hebben ver klaard, dat zi.i met de Stichting van de Arbeid niet over het ver schijnsel van de zwarte lonen van mening verschillen en dat zij willen meezoeken naar mo gelijkheden om het vraagstuk tot een oplossing te brengen. De bewindslieden hebben tegenover de voorzitters van de Stichting van de Arbeid ver klaard, dat de regering beslist niet wil terugkomen van haar algemene aanwijzing. Indien ech ter de Stichting zich sterk wil maken, dat de hand wordt ge houden aan de spelregels teizake van het Ioonbeleid, de algemene aanwijzing en uiteraard het ak koord van Oud-Wassenaar, dan is de regering bereid met het college van rijksbemiddelaars na te gaan, op welke wijze tege moet ware te komen aan de op lossing voor 22 voorgestelde collectieve arbeidsovereenkom sten met „opstapjes"; waarover in de Stichting van de Arbeid unaniem overeenstemming is bereikt. Deze oplossing houdt in, dat halverwege de contractspe- lonen mogelijk is. Deze 22 C. A. O.'s zijn gesloten voor in totaai circa 10.000 werknemers. De regering verbindt aan haar bereidwilligheid om aan het standpunt van de Stichting tege moet te komen de voorwaarde, dat er geen nieuwe gevallen bij komen, dus dat er geen nieuwe C. A. O.'s met trapsgewijze ver hogingen meet worden gesloten. Wat de C. A. O. voor de kleine metaalnijverheid betreft, hebben de bewindslieden ermede vol staan het standpunt van de Stichting van de Arbeid aan te horen. Van de zijde der regering is ten aanzien van deze zaak ge steld. dat het a) of niet goedkeu ren van de C. A. O. voor de klei ne metaalnijverheid geheel de bevoegdheid van het college van rijksbemiddelaars is. De loon- commissie uit de Stichting van de Arbeid had gunstige geadvi seerd op de C. A. O. en aandacht gevraagd voor de bijzondere om standigheden, die voor deze be drijfstak gelden. Wat de bereidwilligheid van de regering ten aanzien van de voorgestelde oplossing voor de 22 C. A. O.'s met „opstapjes" be treft, over welke oplossing in de Stichting'van de Arbeid unanie me overeenstemming bestaat, onderstreepte minister Veldkamp bij zijn mededelingen aan de pers, dat er de regering zeer veel gelegen is aan een „ongebroken stichting", zoals hij dat noemde. Bij het beraad is voorts naar voren gebracht, dat de Stichting van de Arbeid het wenselijk oor deelt, dat het vraagstuk van het structurele loon- en prijspeil in Nederland in de „Commissie Ontwikkeling Nationale Econo mie'1 van de sociaal-economische raad wordt bestudeerd. Het vraagstuk is daar reeds aan de orde gesteld. De ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken hebben daarvan kennis genomen en voor wat hun stand punt met betrekking tot het structurele loon- en prijspeil be treft, verwezen naar hun uiteen zettingen, gedaan bij gelegen heid van de behandeling van hun resp. begroting in de Eerste Ka- riode een nieuwe verhoging der mer der Staten Generaal. TWEE DODEN BH VERKEERSONGEVAL Op de rijksweg Utrecht-Arn hem, onder ds gemeente Maarn. zijn gistermiddag twee personen om het leven gekomen. Hun au to, die uit de richting Utrecht kwam, is door niet opgehelder de oorzaak door de middenberm gereden en op de andere rijbaan op een trailer met oplegger uit Uithoorn in botsing gekomen. De twee inzittenden werden levenloos uit de wrakstukken van de auto gehaald. De inzitten den van de trailer, die kantelde en in een greppel langs de weg terecht kwam, bleven ongedeerd. De slachtoffers blijken te zijn de 59-jarige heer W. Seffers uit Stuttgart en de Nederlander G. Steenkamp. 30 jaar, afkomstig uit Enschede. OVERLEDEN NA AANRIJDING. In Oude Niedorp is d isriag- middag de 17-jarige C. Koning uit Oude Niedorp, vermoedelijk doordat hij met zijn bromfiets op de linker weghelft red. aan gereden door een hem tegemoet komende bestelauto. De jongen werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij later overleed. MEISJE OMGEKOMEN- ONDER VORKHEFTRUCK Woensdagmiddag kwart voor vijf is in dc Lijsterbesstraat te Bergen op Zoom het driejarig dochtertje van de familie Wolt- hof bij het spelen op straat on der een vorkheftruck geraakt en op slag gedood. INBREKER HAD GELDKISTJE ONDER ZIJN ARM GEPAKT. Woensdag werd voor de offi cier van justitie in Zutphen voorgeleid de dinsdag op verden king van inbraak door de ge meentepolitie in Dieren aange houden S. uit Oss. De arrestatie geschiedde bij het station, u. had een geldkistje onder zijn arm. Dit kistje, met een inhoud van 7000 gulden, werd maandag bij een inbraak bij de 65-jarige H. Wilbrink in Eerbeek, gestolen. S„ die ook inbrekersgereedschap bij zich had, heeft bekend. STAPHORSTER OVERLEDEN AAN PAEATYPHUS Een onderzoek van het rijks- insttituut voor de volksgezond heid in Utrecht heeft uitgewezen, lat de 58-jarige H. van Dijk uit Staphorst is overleden ten ge volge van paratyfus. Hij en zijn echtgenote aten van de worst 'cv— mam*, y.oa xxmraw 29) Nadruk verboden. Alles in Fritz kwam in opstand. Dat was geen mannenwerk! Nooit had ze tijd. alles moesten de kin deren altijd opknappen, mopper de hij. Hij ging aan tafel zitten en zocht de beste stukken uit de pan. Met de andere hand trok hij zijn schooltas naar zich toe, nam er een schrift uit en maakte al etende zijn huiswerk. Aan afwas sen en keukenopruimen dacht hij niet. Dat kon moeder werkelijk zelf wel doen als ze weer thuis kwam. Fritz was een opgewekte jon gen en hij leerde goed. Hij genoot de belangstelling van veler zijner leraren, die het bijna allen be treurden dat hij niet meer zijn best deed. Er kon werkelijk iets góeds uit die jongen groeien als er een zorgende hand was die naar hem omkeek en hem ani meerde. Maar dat scheen in deze huishouding volkomen te ontbre ken. Sinds Angelika in het zie kenhuis lag. wsa de jongen hele maal niet te regeren. Fritz had vluchtig zijn huis werk gemaakt. Hij klapte zijn schriften dicht en kauwde naden kend op zijn penhouder. Wat zou hij nu eens gauw doen? Om hier stil te blijven zitten had hij niet de minste lust. Zou hij weer eens naar zijn oude vriend Horst gaan? Maar als hij bij hem was drukte hem zijn slechte geweten, maar om zichzelf een houding te geven schoof hij het Horst in de schoenen dat de vriendschap was gaan tanen. In feite hield hij veel van zijn vriend, maar Justus was hij in kracht de baas en dat trok hem meer aan dan de bezadigde vriendschap met Horst. Wat zou er voor vanavond weer op het programma staan? Zou hij door het geblaf van een hond na te bootsen de oude Horn- bichler weer razend maken? Of zou hij weer in de dakgoten klimmen en door de ramen naar binnen gluren of er wat te be leven viel? Ja. die Justus had al tijd wel een of andere streek om zijn vrienden bezig te houden! Nee, het was toch misschien maar beter om bij hem te blijven inplaats van naar die rustige Horst terug te gaan. Fritz be sloot een poos de stad in te gaan en dan tegen de afgesproken tijd bij Max te zijn. ..Zeg Karl. Albert Kastner is weer in de stad. Ik heb gehoord dat hij getracht heeft weer bij ons aan het werk te komen!" „Zal mij een zorg zijn, waarom vertel je me dat?" „Man, merk jij dan helemaal niets? Jouw Anna „Wat is er met mijn Anna?" ..Weet je dan niet dat, toen Al- bert nog hier was, het bijna wat geworden was tussen die twee? En nu ziet men ze bijna elke dag samen!" „Heb je dit van anderen ge hoord of het zelf gezien?" „Mijn moeder woont mot de Kastne-r;-, op dezelfde trap. Die weet het heus wel." „Heeft ze gezien dat Anna bij hem thuis kwam?" „Nee, dat natuurlijk niet, maar op straat heeft ze ze verschillen de keren samen gezien." „Kan wel zijn. Oskar, maar nu zal ik je toch eens wat vertellen. Mijn Anna is lichtzinnig, toege geven; ze zoekt graag het genoe gen, ook goed. Maar ontrouw is ze me niet! Nee, ontrouw is ze me beslist niet!" Lindinger schreeuwde de laat ste woorden bijfia. als wilde hij zijn eigen innerlijke twijfel het zwijgen opleggen. Erg overtui gend hadden zijn woorden echter niet geklonken. Hij had al zoveel met Anna doorstaan en geleden, zou ze het hem en de kinderen nu ook nog aandoen om schande over hun huis te brengen? Zijn vriend Oskar begon aar zelend; „Ik heb het je alleen maar gezegd om je te waarschu wen. Karl. Je geeft zelf toe dat ze lichtzinnig is en van het een komt vaak het andere. Albert Kastner is een even lichtzinnige vogel, dat weet je zelf ook wel." ..Dank je Oskar. Je meent het goed met me. Het is moeilijk met Anna op het ogenblik. Dit was de eerste keer dat Lin dinger over zijn huwelijk sprak, maar hij wist dat hij zijn vriend Oskar kon vertrouwen en dat die er niet verder over spreken zou. „Ik geloof het, Karl. Maar het helpt niet of je er al over klaagt. Je moet doorzetten en het ergste voorkomen. Anna heeft je nodig, merk je dat dan niet? Je moet trachten haar tot steun te zijn." „Ik twijfel er dikwijls aan. Maar ik zal proberen er nog eens met haar over te praten en trach ten het ergste te voorkomen. Misschien ziet ze het eens in!" „Je bent te goed voor haar, Karl. Het geeft niets of je af en toe op haar scheldt. Je moet strenger zijn en haar rustig, maar zo grondig de waarheid zeggen, dat ze voorgoed de angst te pak ken heeft. Tot nu toe heeft ze je woorden en vermaningen niet serieus genomen. Ze is overtuigd van je liefde en je trouw. Anna is niet slecht, maar je moet haar strenger aanpakken. Kar!. Dit is de enige manier om het weer goed te krijgen tussen jullie." (Wordt vervolgd.) zender dat deze gekookt was Fa milieleden en kennissen die worst van hetzelfde varken gebruikten, maar deze wel kookten, onder vonden geen nadelige gevolgen. Het varken is zowel vóór als na de slacht gekeurd door een amb tenaar van de gemeentelijke keuringsdients veor vee en vlees te Meppcl. TREKKER ONDER TREIN Omstreeeks kwart voor elf gis terochtend is een landbouwtrac- tor me', een met stenen beladen aanhangwagen bij de spoorweg overgang aan de Lageweidsekade in Utrecht door de stoptrein Ut recht - Amsterdam gegrepen. De chauffeur, de 38-jarige J. A. van Miltenburg uit Harme ien. kon tijdig van zijn tractor springen. Hij had de bel van de met automatische knipperlich ten beveiligde overweg door het lawaai van zijn tractor niet ge hoord. Even voor de spoorbaan zag hij de trein aankomen. De trein greep de tractor en sleur de die langs de lijn tegen een spoorwachtershuisje, waarvan de ramen werden vernield. De trein werd licht beschadigd en kreeg 42 minuten vertraging. Twee andere treinen moesten worden omgelegd. BEZOEK VOOR JAN DE HOOPl Jan de Hoop, de Arsenal-kennpl uit Rotterdam, die in de qt) „Willens en Wetens" van Vara-televisie duizend guldtj verdiende, heeft dit geld besta aan een operatie in het Diacones senhuis in Rotterdam, waar hoopt verdere -genezing te vindd van zijn spastische aandoenin;] Dinsdag kreeg de ronde Rotter] dammer, die een operatie aan c achillespees onderging, bezoej van Maud, die haar zoen van i slotuitzending prolongeerde. Jarl hoopt over een week het zieken) huis,te kunnen verlaten. Woensdagavond even over uur zijn in de monding van de I Nieuwe Waterweg twee scheper.l met elkaar in botsing gekomen,! Het uitvarende Noorse schip I „Seamaster" (11.000 ton) beeft I schade aan bakboord gekregen De „Seamaster" werd aangeva-| ren door de „African Lord" uitl Liberia (ruim 7200 ton) die scha de aan de steven kreeg. De „Seamaster" maakte water. Er zijn sleepboten ter assisten tie uitgevaren. Vandaag zullen de Provinciale Staten van Zeeland het bouwen van een provinciale Zeeuwse brug over de Oosterschelde be spreken. Met de bouw zal naar raming' 71 miljoen gulden ge moeid zijn. Het ligt in de bedoe ling dat de brug eind 1965 ge reed komt. Zoals gebruikelijk hebben de Provinciale Staten de bouw van deze brug reeds besproken in een centrale afdeling van de Staten. Gedeputeerde Staten hebben thans het verslag van deze bespreking bekend ge maakt. Daarin geven zij een technische uiteenzetting over de brug. Zij delen mede dat nergens in Nederland tot nu toe diepten zijn overbrugd als in de Ooster schelde overbrugd moeten wor den. Daarin komen diepten van 35 meter voor. Voor de over brugging volgens de klassieke methode zouden zeer kostbare en tijdrovende bouwputten nodig zijn. Daarom heeft men gezocht naar een voor Nederland nieu we methode van overbrugging. De brug wordt gefundeerd op gewapend betonnen putten. De betonnen putten, die ieder 500 ton wegen, worden vooraf klaar gemaakt en door kranen op be ton ter plaatse gebracht, waar na zij door een bok en een cut terzuiger in de grond worden „geboord". Doordat men over peilgege- vens sedert 1827 beschikt, is men op de hoogte van het ver loop van de bodemdiepte van de Oosterschelde. Met hulp van het laboratorium voor grondmecha nica in Delft en de geologische stichting in Haarlem heeft men bovendien boringen verricht tot in de pleistoceenlaag. Het werkschema is zodanig op gesteld, dat de brug eind 1965 gereed kan zijn. Daarbij is er een reserve in acht genomen voor ongunstige weersomstandighe den. De brug komt zo hoog te lig gen dat het scheepvaartverkeer er doorgaans onderdoor kan. Voor extreme gevallen is een beweegbaar gedeelte in de vorm van een brug beschikbaar. De doorvaartwijdte van deze brug is aanvankelijk gesteld op 40 meter, doch deze kan wellicht worden teruggebracht tot 30 a 35 meter. Voor Nederland is de over bruggingsmethode nieuw, doch in het buitenland, b.v. in Frank rijk en Duitsland wordt deze reeds toegepast. De methode vereist eén minimum aan mon tagesteigers. Het zal echter wel noodzakelijk zijn dat men een speciale bok construeert. Deze zal een hoogte krijgen van niet minder dan 79 meter. Over de financiering delen G. S. mede. dat de situatie niet ongunstig is. Do provincie zelf heeft reeds 10 miljoen gulden Wcstkolkstraat Hl TEF.N EU ZEN Iets tjjns! geleend terwijl van de zijde van het syndicaat dat de brug wenst I te bouwen 20 miljoen is toege tegd. De Bank van Nederlandse Gemeenten heeft een bedrag I van 10 miljoen gulden ter be schikking gesteld. De directeu, I van die bank heeft het project in studie, zodat van die zijde nog aanbiedingen kunnen worder. verwacht. Voor de naaste toekomst it-1 de financiering verzekerd. Ir I 1962 is nog 17 miljoen en it I 1963 nog 23 miljoen gulden no dig. Deze bedragen zijn reeds I beschikbaar. In 1964 zal 17 mil- f joen en in 1965 10 miljoen gul den nodig zijn. G. S. achten het niet verstan dig thans reeds verplichtingen I aan te gaan voor de jaren 1961 en 1965. Met het oog op de hoge bereidsstellingsprovisie. Op de woensdagmiddag begon nen 2-daagse vergadering, in Marcanti te Amsterdam, van de verschillende afdelingen van de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" heeft de voorzit ter, mr. J. C. W. van Dam, er opnieuw de aandacht op geves tigd dat „in ons land in feite nog steeds geen leerplicht voor schipperskinderen bestaat, ter wijl in onze tijd elk kind toch o? zijn minst lager onderwijs moet hebben genoten om mee te kun nen". De heer H. Pors Jr., secretaris van de commissie leerplicht voor schipperskinderen, deelde medf dat alle schippersbonden en ook de drie grote bonden van werk nemers in het vervoersbedrijf als vertegenwoordigers van de georganiseerde schippersouders deze leerplicht wensen. Hij drong er bij de regering op aan zo spoedig mogelijk tot de invoe ring van die leerplicht over te gaan. De vergadering droeg "net be stuur op alle nodige stappen te doen welke tot die spoedige in voering kunnen leiden. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" moeten onder een wet op de militaire mobilisatie alle Egyptische burgers zonder uitzon dering 10 jaar deel uitmaken van de nationale militie en elk jaar 21 dagen aan militaire oefenin gen deelnemen. Volgens dezelfde wet wordt militaire training als verplicht yak op de scholen in- Afgetobd? Lusteloos? Schieffer's Bloedwtfn maakt energiek. Apoth. en Erk. Drogi Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Wethouders: M. de Raadsleden: M. van p. Fijn van Drai DoomsOrtelee, ,j R. Hol, J- C. Bleij( Weterings, J. A. M. Ollebek en F. Secretaris (wnd.): De Voorzitter opent De Voorzitter: Ik bf weer in ons midden i. college de heer Henry, verkiezing tot lid var Zeeland. 1. Vaststelling van ring van 38 febi Zonder bespreking o den de notulen van de 1962 vastgesteld. 2. Ingekomen stukl a. het door Gedepv goedgekeurde ri 1962 inzake toet fonds Nederlands b. idem dd. 27 okt( van het partieel delen „Oostelijk horende bebouw c. idem dd. 29 jur het uitbreidings West" met daai vourschriften, te' het plan in onde d. brief van het D, valwaterleiding I deren, waarbij 1 grotingen voor c e. brief van het b voor Gemeentel wordt een exen Besluit goedgek meenschappelijk f. controle-rapport voor Verificatie Vereniging van g. brief van het bc tantse Ziekenz( inhoudende het verkoop van c-en h. financiële afwik en Architectenbi de aan wijlen d leende opdracht stadhuis; i. notitie van bur{ zake de wijzigin algemene begrai De heer Waverijn: missie voor de b bekend hoe de architect Van E( bare vergaderen waardering uitsi heer De Zeeuw, het bedrag teri .stukken vermeil Zonder hoofdelijke t/m f en h vermeld( aangenomen. Ten aar verzoek wordt de gev onder voorwaarde, d stemd voor extra-aflc afgesloten geldlening De afrekening (si bureau Van Eek to kan afgewikkeld wo verleende krediet. Wat betreft de bei graafplaats wordt a naming „Zuiderbegri Zwaantje". De verordening op dezer gemeente wori zigd. 3. Voorstel van t tot het op zijn ontslag met in| heer A. J- Dee- Terneuzen. De heer Fijn van Staat U mij toe, dat woorden wijd. Om pc vergadering op papie de secretaris waarscl zijn leven zijn gewe de strijd tussen li( nabij hebben meeger voor de manier waa terwille is geweest wensen, het geven ve slagaanvrage vervult daar hij getuige is van Terneuzen, eer door zijn werklust ei Wij zijn blij, dat zij met verminderde int de gemeente nuttig werkzaamheden op Namens de Raad d hulpvaardigheid en tesamen met zijn vi zondheid en een zo in het werk, dat hi volbrengen. De Voorzitter: Ik door U gesprokene g brengen. Zonder hoofdelijk het voorstel beslotei

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2