Tweede Kamer beëindigde Nieuw-Guinea-debat etwet starten in Prins Bernhard bezocht ^Schouwen-Duiveland Twee voorstellen van de heer Burger verworpen BELGISCHE KRITIEK OP NEDERLANDSE MARECHAUSSEE DRIE NEDERLANDER^! WEGENS BOTERSMOKKEL IN BELGIE AANGEHOUDEN Terug naar Rusland RECHTSZAKEN By de aanvang van de open bare; vergadering der Tweede Kamer heeft mr. J. A. VV. Bur ger (P.v.d.A.) het woord ge vraagd hij het agendapunt „re geling der werkzaamheden". Hij noemde dit agendapunt in toenemende mate belangwek kend, omdat dit punt de Kamer gelegenheid geeft „in contact te blijven met de actuele werkelijk heid". De heer Burger uitte twee wensen: de voorzitter zou tegen over de regering uiting moeten geven aan liet verlangen van de Kamer om opheldering over de situatie waaronder, met het oog op de sinds het debat aan het licht gekomen omstandigheden, dit debat vorige week is gehou den. Voorts zou de voorzitter tegen over de regering uiting moeten geven „aan het verlangen der Kamer om vóór het reces der Kamer gelegenheid te geven zich in het openbaar, als dat mo gelijk is en anders in comité- generaal, uit te spreken over het plan-Bunker." .De heer Burger u meer opgem-viijKswaterstaat waar i= wat q den van de ambassadeur Haag ten aanr Luns, dat het ureau Kanaa[WPrG ""lds omstreeks lands-N ieuw-Gi™ reau BanaaiWCFl vorige week. Hij herhaalde nog eens wat hij vorige week heeft gezegd. Het verbaasde spreker dat de heer Burger eerst nu zei wat hij vorige week heeft ver zuimd te zeggen. Het is niet de juiste methode dat wij als parle ment op de stoel van de rege ring gaan zitten. Bij een ooriogs- vei klaring ligt de zaak natuur lijk heel anders. Maar daar is geen sprake van. „Als ik zo vaak college geef, zoals de heer Burger zegt. dan doe ik dat omdat hij zo hardleers is," zei mr. Oud. „Ik blijf van oordeel dat het verstandig is eerst rustig het gesprek van de regering in de commissies af te wachten," zei- de mr. Oud. Dr Bruins Slot zeide te den ken dat het een debat van orde was, niet over de materie. De heren Burger en Oud hebben dat, de een meer, de ander min der, wel gedaan. Spreker merkte op dat hij de vergadering van de commi •ONDISSEMENT TERNEUZEN en op donderdag a.s. wenst af te wachten. Dan zal hij kunnen be oordelen of en zo ja, wat er moet gebeuren. Kijkende naar de Nieuw-Gui- nea-politiek had de heer Bruins Slot bepaald niet de indruk dat het parlement op de stoel van de regering was gaan zitten. De heer M. Bakker (C. P. N.) zeide aan vernieuwde discussie over een of ander Amerikaans plan niet zo'n behoefte te heb ben, maar anderzijds is er, ge zien de omstandigheden, wel licht behoefte het voorstel van de heer Burger te steunen. Vervolgens werden de beide voorstellen van de heer Burger in stemming gebracht. Beide voorstellen werden ver worpen; vóór het eerste voorstel stemden 43 leden (P.v.d.A., C. P. N., P. S. P.) en 77 leden tegen; het tweede voorstel verwierf 43 vóórstemmen (P.v.d.A., C. P. N., en P. S. P.en 77 tegenstemmen. OnigÉ^Mcs kwart over twee de-debat ten einde. week een sehiT"*"~ b' weest, een spel"faU-en volstrekt onwerkelijk geheel. De heer Bur ger zeide dat bedenkelijk te ach ten en opheldering nodig te vin den. Hoe komt het, dat de rege ring het debat niet heeft ge schorst? Spr. drong aan op een •opheldering in het openbaar. De -regering zal (donderdag) de commissies voor buitenlandse zaken en voor defensie wederom inlichten. maar spreker, dat heeft hij al meermalen gezegd, ziet meer heil in een openbaar debat. Dr. H. W. Tilanus (C.H.-U.) zeide dat hij over deze kwestie eigenlijk nog geen oordeel kan geven. Het is wel uitermate moeilijk nu hierover een mening te vormen. Spreker wilde liever afwachten wat er donderdag in de commissie van buitenlandse zaken en van defensie besproken zal worden. Hij verzocht de voorzitter niet op het verzoek van de heer Burger in te gaan. Mr. P. r. Oud (V. V.D.) was van mening dat het verstandig zou zijn openbare discussie op het ogenblik achterwege te laten. Hij was ervan overtuigd dat de regering behoefte heeft aan een korte periode van rust. Zij Staat voor zeer gewichtige be slissingen, die zij in rustig kabi netsberaad moet kunnen over wegen. De regering staat in een delicate onderhandelingspositie. Wij moeten haar niet nodeloos lastig vallen. Spr. zeide dat hij het met de heer Burger eens is dat wat in het openbaar bespro ken kan worden, meegedeeld moet worden. Als de Kamer op reces gaat, dan kon op initiatief van de regering of van een aan tal Kamerleden de Kamer toch indien nodig, op korte termijn hijeen worden geroepen. Mr. Oud zeide zich niet tegen een openbaar debat te zullen -verzetten als uit de mededelin gen van de regering in de com missiesvergadering van donder dag blijkt dat dit nodig zou zijn. Dr. W. L. P. M. de Kort (K. V. P.) was van oordeel dat een me ningsverschil, zoals thans aan de orde is, wel meer aan het licht zal komen. De kern is, vol gens spr., dat de oppositie in het feheel geen vertrouwen heeft in et beleid van de regering. Spr. zeide er geen behoefte aan te hebben op dit moment by de regering aan te dringen op een opheldering in het open baar en het oordeel over een openbare bespreking van het plan Bunker. Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot (A. R.) was eveneens van me ning dat het beter is af te wach ten wat de regering donderdag in de commissies zegt. Wat het door de heer Burger genoemde „schimmenspel" be treft, merkte spr. op dat de Ka mer toch in elk geval de gele genheid heeft gehad het hare over de zaak te zeggen. Moeten we nu de regering rustig de tijd geven om verder te gaan? Spre ker weet dat niet. De heer H. J. Lankhorst (P. S. P.) merkte op dat het geschil tussen Indonesië en Nederland snel naar een oplossing gaat en dat ons land weinig bijdraagt tot die oplossing. De heer Burger zeide dat het juist is dat de oppositie geen vertrouwen heeft in de regering, zoals de heer De Kort heeft op gemerkt. Dit beleid voert naar een oorlog. Dit laat onverlet de positie van het parlement en van het Neder landse volk. De regering heeft een debat gehouden op een feite lijk onjuiste grondslag. Wij staan echter voor een na tionaal probleem. De regering moet daar blijk van geven. De werkelijke situatie, zo blijkt, is het plan-Bunker. Er is het Nieuw-Guinea-vraag- stuk van het moment: bestuurs- overdracht zoals van de zijde van het „State Department" is gezegd. Zaken waar oorlog en vrede mee gemoeid zijn, zijn zaken van het parlement. Om deze zaken gaat het thans. Mr. P. J. Oud meende dat wat de heer Burger heeft gezegd een verlengstuk is van het debat van twee was geschorst vin de defecte geluidsinstallatie in de vergaderzaal provisorisch te kunnen laten repareren, kwam de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, aan het woord. De minister kon zijn vorige week onderbroken antwoordrede over de opmerkingen der Kamer over de Mammoetwet thans voortzet ten. ,sc De minister zeide dat het niet zo eenvoudig is de draad van zijn betoog weer op te vatten. Hij was geneigd met de heer Tilanus mede te gaan die had opgemerkt dat de naam „mammoet", aan dit wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs gege ven, eigenlijk niet juist was en die, even daarna, had opgemerkt dat de mammoet eigenlijk een onheilsdier was. De minister deelde mee uitvoe rig aandacht te zullen schenken aan de betekenis van de pacifi catie, aan de hand van de wor dingsgeschiedenis van het grondwetsartikel inzake de vrij heid van onderwijs. De minister concludeerde, aan de hand van de stukken over de openbare behandeling in de Kamer in 1917, dat met de paci ficatie het zwaartepunt werd gelegd bij de ouders, bij de maat schappij. Ten aanzien van de vrijheid en gelijkheid die de maatschappij behoeft voor de ontwikkeling van het onderwijs, of dat nu openbaar of bijzonder is, heeft de overheid een positie ve taak, aldus de minister, en niet een negatieve. Er zal altijd een zekere span ning blijven bestaan tussen openbaar en bijzonder onderwijs, de spanning tussen de vrijheids idee van de voorstander van het openbaar onderwijs en die van de voorstander van de bijzonde re en met name van de confes sionele school. Binnen dit wetsontwerp kan de openbare school het doel dat haar voorstanders haar stellen, onbelemmerd nastreven. „Ik sta als minister positief tegenover de openbare school en hecht daaraan positieve waarde. Het wetsontwerp geeft daarvan dui delijk blijk." De wensen, de vrijheid der ouders, zijn de alfa en omega van ons onderwijsbestel, zeide minister Cals, Er moet toch al tijd, bij de beoordeling in een gemeente of er sprake is van een genoegzaam aantal scholen weer rekening worden gehouden met de wensen der ouders, dus met de gehele situatie en met de verhouding tussen openbaar en bijzonder onderwijs. De minister zeide, dat het wetsontwerp gebaseerd is op het doortrekken van de pacificatie. Over de delegatie zeide de mi nister, dat het gaat niet om een vraag van constitutioneel recht, maar om een vraag van beleid, hoever de Staten-Generaal op dit punt willen gaan. Wanneer wij het niet ons staatsbestel ernstig nemen, dan is er geen enkele reden, wan neer wij uiteraard binnen de grenzen, die de grondwet en een verstandig beleid ons stellen, ook op onderwijsgebied van de delegatiebevoegdheid gebruik maken. Het gaat toch niet aan apriorie te veronderstellen, dat een orgaan van onze democrati sche staat in strijd zou willen handelen met de vrijheid van onderwijs. Minister Cals merkte onder meer op dat de pacificatie voor hem een levend iets is, meer dan een historisch monument. Wan neer de heer Tilanus een strijd met de grondwet suggereert, of een incomptabiliteit met de grondwet, dan, aldus de minis ter, treft mij zulk een verwijt heel scherp. Dan is dat een ern stig verwijt en dan mag ik het wel van de heer Tilanus verlan gen, aldus de minister, dat hij met klem van argumenten en bewijzen dat verwijt staaft. Minister Cals zei verder onder meer dat bemoeienis van de overheid met het onderwijs ook kan betekenen: steun en hulp aan het onderwijs juist als zaak primair van de ouders, van de maatschappij. Minister Cals herhaalde met nadruk dat de overheid, op grond van de bepalingen van de grondwet, bij haar regeling be perkt is door de eis van vrijheid van richting. De vrijheid van in richting wordt door de grondwet slechts gewaarborgd voorzover zij samenvalt met de vrijheid van richting. Dit wetsontwerp geeft een aanzienlijk ruimer kader dan de tot nu toe bestaande wetten om een ieder in de gelegenheid te stellen het onderwijs zoals dat met zijn diepste beginselen in overeenstemming is, vorm te geven. De minister vroeg de Kamer leden, die soms ernstige bezwa ren tegen het wetsontwerp heb ben ingebracht nog eens in alle rust en ernst te willen overwe gen of toch niet de vele acties, onrust en de achterdocht, die in verscheidene kringen in den lande nu gedurende enkele jaren tegenover dit wetsontwerp zijn naar voren gebracht, geleid heeft tot een zeker wantrouwen. „Ik zie in dit ontwerp een waarborg voor een vrije ontwik keling van het onderwijs. Maar het is duidelijk dat aan die vrij heid grenzen gesteld moeten worden, ook al omdat de grond wet eisen van deugdelijkheid stelt," aldus minister Cals. Het uitgangspunt van het on derhavige wetsontwerp is de mogelijkheden te geven voor datgene wat in de maatschappij groeit. De minister heeft in de afgelopen jaren aanvragen voor het stichten van HAVO-seholen ontvangen, maar hij heeft ze steeds nog moeten afwijzen om dat het wetsontwerp, dat volgens de Kamer het experimenteer wetje en dat ten departemente vrijheidswetje heet, nog steeds niet in openbare beraadslaging is behandeld. Het onderhavige wetsontwerp opent o.a. daartoe de mogelijkheid. De minister stelde voorts vast dat er geen sprake van is dat het lyceum zich tot een zeer bloeiende tak van onderwijs zou hebben kunnen ontwikkelen als de ovebheid daaraan niet haar steun zou hebben gegeven. De opmerking van dr. Bruins Slot dat de overheid in dit wets voorstel aan het vrije onderwijs de mogelijkheid van experimen teren ontneemt, kwam de minis ter onbegrijpelijk voor. Er is geen sprake van dat experimen ten voortaan alleen van het de- parlement zullen uitgaan, aldus de minister. Om vijf minuten over half zes schorste de voorzitter de behan deling. Minister Cals zal heden middag zijn betoog voortzetten. „Dit stel geüniformeerden hoort thuis in een politiestaat achter het ijzeren gordijn". Dit schrijft het Belgische blad „Het Belang van Limburg"' naar aan leiding van het optreden van de Nederlandse marechaussee bij de grenspost Kesserich-Ittei'- voort in Limburg. Volgens het blad zouden twee marechaussees op Belgisch grondgebied een Duitse vrachtwagenchauffeur hebben, vastgegrepen, ontvoerd naar Nederlands gebied en hem daar met gummiknuppels heb ben bewerkt. Aanleinding daartoe zou zijn geweest, dat de chauffeur moei lijkheden aan de grens ver wachtte toen hij zag, dat de Ne derlandse marechaussee aanstal ten maakte zijn vrachtauto op de ladingsvoorschriften te controle ren. Aangezien deze voorschriften in België anders zijn en de Duit se vrachtauto daaraan wél vol deed, besloot de chauffeur en zijn collega te wachten, totdat de Nederlandse marechaussee zou zijn verdwenen. Hij bleef op een afstand van 400 meter van de grens op Belgisch grondgebied. Volgens het relaas van enke le Belgische kranten zouden de Nederlandse marechaussees hun geduld hebben verloren en de Duitse chauffeur met geweld over de grens hebben gebracht. „In ons land zou de rijkswacht zich tegen een moordenaar niet zo brutaal aanstellen", aldus „Het Belang van Limburg". „Met aandrang verzetten wij ons tegen deze ongehoorde prak tijken van de marechaussee. Het is niet de eerste keer, dat deze zich te Kesserich zo aanstelt. Nauwelijks zes maanden gele den heeft zij ook een chauffeur tot in België achtervolgd. Toen heeft onze rijkswacht de ogen collegiaal dichtgeknepen, maar ditmaal zal zij doorbijten", aldus het Belgische blad. De „Gazet van Antwerpen" schrijft, dat Nederland „een scherp protest" mag verwach ten, zowel van Belgische als van Duitse zijde naar aanleiding van het „incident". Het vergelijkt het optreden van de Nederlandse marechaussee met een „achter volging in gangsterstijl" en voegt hieraan toe: „weer eens is bewezen, dat de Koninklijke Nederlandse marechaussee zich maar al te vaak van haar klein ste zijde laat zien en een eigen interpretatie geeft aan Benelux". De „Standaard" meent, dat het incident geen goed heeft ge daan aan de collegiala verhou dingen tusen de Nederlandse en Belgische grensambtenaren bij Kessenich-Maaseik, die „toch al niet op al te beste voet met el kaar stonden". Naar aanleiding van de kritiek die in de Belgische dagbladen is uitgeoefend op het optreden van de Nederlandse marechaussee bij een grenspost in Limburg heeft de brigadecommandant van de Koninklijke marechaus see in Roermond verklaard, dat hij de uitlatingen van Belgische zijde beschouwt als „een storm in een glas water". De lezing is op verschillende punten onjuist, zo deelde hij verder mee. De Duitser is wel kwaad ge weest, maar later heeft hij excu ses gemaakt en een sigaar aan geboden, aldus de commandant. Deze zei verder dat de verhou ding met de Belgische rijks wacht ter plaatse uitstekend is. Alleen die met de Belgische douane laat wel eens te wensen over. BELGISCHE ARBEIDER GEDOOD Een 46-jarige Belgische arbei der, de heer Raymond Molders uit Belsele-Waas, is gistermiddag op het terrein van de Demkafa- briek in Utrecht gedood door een vallend stalen rooster. Het rooster, dat werd opgetakeld, tuimelde naar beneden doordat het een gietkast raakte. De heer Molders liep er toevallig onder. Gistermorgen om kwart over tien precies kwam Prins Bern hard, die dinsdag een bezoek bracht aan Schouwen-Duiveland, per helikopter aan bij het fa brieksgebouw van de firma Smit Bolnes N. V. in Zierikzee. Hier werd de Prins, die zelf het vlieg tuig had bestuurd, welkom ge heten door de heer A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, en door mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee. Bij de ingang van de fabriek zorgde de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" voor vrolijke muziek tijdens de be groeting. In de hal van de fabriek werd Prins Bernhard toegesproken door burgemeester Dijckmeester. Deze zei onder meer: De laatste keer, dat U hier was, was tijdens de ramp van 1953. Toen leek alles troosteloos, maar thans is iets nieuws tot stand gekomen. Dat Schouwen-Duiveland in een isolement leeft heeft vele gevol gen, onder meer afname van de bevolking. Maar dank zij indu strievestiging openen zich nieu we perspectieven voor het eiland. De zuigkracht van de randstad Holland is op dit eiland sterk voelbaar en het is nodig hier tegen een weerstand op te bou wen. De burgemeester roemde degenen die het hebben aange durfd ondanks de ligging van Schouwen-Duiveland zich hier te vestigen. Hij dankte de Prins voor het feit, dat hij nu in ogen schouw wilde komen nemen wat hier tot stand is gebracht. Vervolgens gaf de heer 'D. L. H. Smit, directeur van de N.V. aan de hand van een maquette een overzicht van het nieuwe be drijf. Het gezelschap begaf zich daarna naar de eigenlijke fa briek, waar de Prins de eerste in Zierikzee gebouwde scheeps motor startte: een dieselmotor met een vermogen van 1.200 pk. De motor draagt het opschrift: „Z. K. H. Bernhard, Prins der Nederlanden, heeft deze motor, als eerste vervaardigd door mo- torenfabriek Smit Bolnes N. V. te Zierikzee, op 10 april 1962 in be drijf gesteld". Tijdens een rond gang door het bedrijf onderhield de Prins zich met enkele leden van het personeel, onder meer met de heer W. Zandijk, carous- seldraaier en de jongste werk nemer in de fabriek, Rinus Steur. Na terugkomst in het fabrieks gebouw van de firma Smit Bol nes N. V. bood de heer L. C. Smit de Prins een verrekijker aan. De heer Smit vertelde daarbij, dat i hij in 1933 bij een proefvaart van de Zwarte Zee aan Prinses Julia na eveneens een verrekijker had aangeboden. Hij vond het een leuk idee, om dit dertig jaar later aan Prins Bernhard ook te doen. Om twaalf uur arriveerde Prins Bernhard in het gemeente huis te Zierikzee, waar behalve de leden van de gemeenteraad ook de bestuursleden van de Zierikzeese Oranjevereniging werden voorgesteld en de ere burgers van de stad Zierikzee. Tijdens dit bezoek aan het ge meentehuis van Zierikzee werd de Prins een kreeft en een zil veren theepot aangeboden. De burgemeester van iZerikzee zei, dat deze antieke theepot juist iets voor de Prins was, omdat Koningin Juliana en Prins Bern hard dit jaar hun 25-jarige echt vereniging vieren. Op deze antie ke theepot staatAangeboden ter gelegenheid van uw 25-jarige echtvereniging. De Prins gebruikte de lunch in het gemeentehuis van Zierik zee. Na zijn bezoek aan Zierikzee van gistermorgen is Prins Bern hard gistermiddag om kwart over twee per helikopter bij de „Outward Bound school" aange komen. Op deze school, die in kasteel „Moermond" is gevestigd volgt een vijftigtal jongens van vijftien tot twintig jaar een cur sus, die 26 dagen duurt. Bij aankomst werd de Prins begroet door jhr. R. J. H. Q. Röell burgemeester van Wester- schouwen. Bij de ingang van het kasteel werd het gezelschap ont vangen door de directeur van tie school, de heer J. H. Ronft. In de vergaderzaal werden nog enige personen aan de Prins voorgesteld, onder wie Z. K. H. Georg Wilhelm Prins von Han nover. De Prins opende vervol gens de school door een druk op de alarmschel. Dit was het sein voor de jongens om met een de monstratie brandblussen te be ginnen. Deze werd gevolgd door nog andere demonstraties van de leerlingen, zoals het overste ken van een gracht met gebruik making van bijvoorbeeld touwen, waarbij een van de jongens het ongeluk had in de koude water terecht te komen. HOGE WATERSTAN Dl VAN DE RIVIEREN Door de zware regens in WeJ Europa krijgen de rivieren «J water te verwerken. Ook in v| deriand wordt hoog water meld, waardoor de rivieren makkelijk buiten de oevers den. Foto: De situatie in het lm land langs de Rijn tussen hem en Oosterbeek. De Belgische rijkswacht binnen 24 uur drie Nederlam aangehouden, die trachtten Ni derlandse boter naar België smokkelen. Twee smokkelaars waren al weg naar Brussel, toen zij li Antwerpen voor een cont: moesten stoppen. In geheim bergplaatsen in de twee vraciï| auto's werd in totaal 4500 boter gevonden. De twee ma nen, beiden uit Den Haag all komstig, werden gearresteerd Auto's en boter werden in t»| slag genomen. Ken derde Nederlander tracht] te bij de grenspost te St. Maar] tensvoeren in een personer auto met 400 kg boter door fc| rijden, toen de douanebeambte naren een andere auto conto leerden. De Belgische rijkswacht zette een achtervolging in en de 24-jarige Limburger werd even eens ingerekend. Ook zijn auto en de boter werden in beslag nomen. Het 22-jarige uit Litouen komstige meisje Regina Leona vitsjius, dat twee jaar geleder bij haar ouders in Chicago te rug kwam nadat deze laatstee een beroep hadden gedaan op premier Chroesjtsjov toen hij in de V. S. op bezoek was, is naar Rusland teruggekeerd. He: communistische jeugdblad Kom somolskaja Prawda schrijft da: het besluit van het meisje eet nederlaag betekent voor „Amerikaanse bourgois propa gandisten". Het meisje zou r spoedig trouwen met haa jeugdvriend Statis. ACHT JAAR VOOR WURGING De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdagmorgen de 33-jarige fabrieksarbeider Chr. A. B. tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering veroordeeld. De rechtbank achtte verdachte schuldig aan doodslag en achtte niet gebléken dat hij in trance zou hebben gehandeld. Wel neemt de rechtbank aan dat Door ANGELA VON RIESLING 28) „Waar zullen we Robert leg gen, zuster Maria?" „MisscJjien het beste naast onze Hannes? Dat is zo'n vrolijke op gewekte jongen. Misschien dat Robert daar weer leert lachen!" „Naast Hannes? Misschien hebt u gelijk. Door zijn vrolijke grap pen zal hij Robert het beste kun nen helpen. Maar zou Hannes het zelf kunnen hebben? Is hij al over het moeilijke punt heen?" ,.Ik hoop het, maar hij is de enige die ons op het ogenblik kan helpen." Een uur later lag de jongen in zijn bed. Hij sliap nu reeds. Han nes lag laast hem en die had hem vóór het slapen gaan nog een aardig verhaaltje verteld.... „Gaat u nu toch meteen naar huis," merkte zuster Maria op, terwijl ze de zaaldeur achter hun van alles voor vanavond." sloot. „Het is al weer laat voor Justus Halier stond met zijn u geworden." handen op zijn heupen uitdagend Dokter Liebmann verliet het naar de schoolvriendjes te kijken, ziekenhuis en reed met snelle „Eigenlijk mag ik niet. Vader vaart buiten de stad waar hij een was gisteren weer zo boos om- aardig landhuisje bezat. Hij werd dat ik zo laat thuis kwam." door zijn kinderen met gejuich j „Phoe! Je bent een lafaard als ontvangen. Vragen en verhalen je bang bent voor je vader!" stormden op hem af en de eer- I „Ik ben geen lafaard, dat kun ste ogenblikken vergat hij de je niet beweren! Maar...." geestelijke zwaarte van zijn be roep. Hij trok de kinderen aan hun oren, speelde samen met Helmut, de jongste, nog met de spoortrein 'en toen hij eindelijk rustig in zijn stoel zat bracht Dorle hem een kop thee en een asbak, met Suse op schoot praat te hij nog een half uurtje met de kinderen en stuurde ze toen naar bed. Boven het land schitterden de sterren. De vlucht van de eerste viooltjes uit de tuin geurden door de kamer. Dokter Liebmann stond met de foto van zijn over leden vrouw in zijn handen. „Help me, Susanne, om de juis te vrouw voor mij en de kinde ren te vinden!" HOOFDSTUK IX. „Fritz, ga je mee? We hebben Ha-ha-ha, geen lafaard Je bent een oud wijf, die zijn ook bang. Laat me niet lachen!" Dat laat ik me niet zeggen! Een oud wijf! Ik zal je laten zien dat ik dat niet ben!" „Hoe doe je dat? Je hebt niet eens het lef om aan me te komen of toch wel?" „Dat zul je zien!" Fritz hief dreigend zijn .vuist op. Justus stroopte zijn hemdsmouwne op en betastte uitdagend zijn spier ballen. Fritz sprong op hem toe, rood van woede en met de ogen vol tranen van schaamte en er gernis. Hij gaf Justus zo'n stomp dat de jongen achterover sloeg en even bleef liggen. Van die gelegenheid maakte Fritz gebruik om boven op hem te knielen en hij beukte en stompte hem, waar hij hem raken kon. „Zo, nu mag je nog een keer zeggen dat ik een lafaard en een oud wijf ben, dan krab ik je ook nog je ogen uit!" „Nee, je bent geen lafaard en ook geen oud wijf, je bent de sterkste jongen van de klas", kwam het onwillig over de ander zijn lippen, „laat me nu los, want ik stik bijna." Fritz liet hem los en kwam overeind. Justus kwam wanke lend op zijn benen. „Ik heb nooit geweten dat jij zoveel kracht had. Jou kan ik goed gebruiken, ik de hersens en jij de vuisten, dat gaat goed samen." „Ja, als ik wil!.... Fritz hield zich nu groot. Maar Justus' slim me blik had lang opgemerkt dat hij niet veel moeite zou hebben om Fritz over te halen. Tot nu toe had hij nog geen enkele po ging gedaan om Fritz over te halen hem te helpen, want nog altijd herinnerde hij zich te goed de oorvijg die hij van vader Lin- dinger had ontvangen. „Toe nou, wil je vanavond ook van de partij zijn?" vroeg hij dringend. „Goed, waar moet ik jullie treffen?" „Niet bij mij thuis, dat is te gevaarlijk. In de kroeg onder de Dom, het derde huis. Daar woont Max, die doet ook mee. Ik reken beslist op je." Fritz beloofde het en liep lang zaam naar huis. Als het thuis maar niet zo saai en vervelend was. Maar vader was alleen des avonds thuis, nog stiller en zwijgzamer als vroeger. Angelika lag voorlopig nog in het zieken huis en moeder? Die was al lang blij dat ze zich met hem niet hoefde te bemoeien, dat voelde Fritz heel goed. Zij liet hem alle vrijheid die hij wenste en moest hij zich dan door zijn vader terug laten houden? Nu hij niet! Hij deed voortaan waar hij zin in had. Toen hij de woning binnentrad was er niemand. Moeder had het eten in de keuken voor hem warm gehouden en op tafel lag een briefje: ze had niet langer op hem kunnen wachten. Hij moest maar eten, afwassen en de keu ken opruimen. (Wordt vervolgd.) hij op het ognblik van zijn daac verminderd toerekinngsvatte was. De man had op zaterdag 8 juni zijn echtgenote, de 21-jarig P. H. J., van wie hij gescheld;: leefde, gewurgd en zich daarts met zijn vijf maanden oude zooi tje bij de politie gemeld. De officier van justitie, die zei jaar gevangenisstraf met aftra en terbeschikkingstelling had p eist, noemde veertien dagen ge leden B. een mislukt mens. d» toen hij zijn wil niet kon door drijven, in felle woede BP vrouw, die hem vrijwillig w8 komen bezoeken, had gedotf B. kantte zich tegen het feit dit zijn vrouw in een bar werkte. Prof. Kloek van de psychiat" sche observatiekliniek in Utrecht achtte recidive zeer wel moge lijk, maar een lange straf votf de psychisch gestoorde B. z®- nadelig voor een eventuele ttt- rapie. DRIE JAAR VOOR PROCURATIEHOUDER De rechtbank te Amsterc»' heeft gisterochtend de 51-jaw algemeen procuratiehouder v- de Amsterdamsche Bank in Rj sum, J. F. J., wegens oplicht::- verduistering en valsheid in F schrifte, alles meermalen F pleegd, en het in staat van drc kensehap besturen van een a# veroordeeld tot drie jaar S^:' genisstraf met aftrek. Tegen hem was zes jaar 1 aftrek en wegens het onder vloed van drank besturen een auto voorts twaalf den ontzegging van de rij°j voegdheid geëist. Ook had de 0' ficier gevraagd een bedrag ruim 2.000. 'dat bij de verdam- te in beslag was genomen, de Amsterdamsche Bank ter7. te geven. De rechtbank a h zich hiertoe echter niet bevoc-? De procuratiehouder, die o lid was van de Bussumse r meenteraad, zwaaide de scep op de effeetenafdeling van - Bussumse bijkantoor van de - sterdamsche Bank. In de Per 'I van 1955 tot 1961 heeft 1UJI werkgever voor drie ton j* deeld door gewaagde specuW"1 met* geld van cliënten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2